Kritische CDA- leden krijgen een vermaning Nu ook bezuinigen op defensie Debuut van jong modetalent binnenland rakantiezegel dwijnt uit bouw Protest gehandicapten tegen bezuinigingen Wellicht oorlogs munitie bij brugpijler in Waal sKabinet moet tal van wetten vereenvoudigen RUDING WIL REGEERAKKOORD OPENBREKEN Yan Zeil wil nieuwe wet winkelsluiting CeidócQowuvnt MAANDAG 30 MEI 1983 PAGINA 5 JaMSTERDAM De vakantiezegel en daarmee het unieke ze- jclsysteem, dat meer dan vijftig jaar gezorgd heeft voor de in- jing van het vakantiegeld en later ook voor andere sociale rege lingen, verdwijnt uit de bouwnijverheid. De zegel moet plaats maken voor een geautomatiseerde manier van premie-inning. Een en ander blijkt uit het jaarverslag over 1982 van de stich ting Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Bij de nieuwe wijze van pre- fnie-inning wordt gebruik gemaakt van het girale betalingscir- acuit dat naar verwachting omstreeks het voorjaar van 1985 in Werking treedt. De bondsraad van de Bouw- en Houtbond FNV is zaterdag ak- jkoord gegaan met een cao voor twee jaar. De onderhandelings- Idelegatie mag instemmen met het principe-akkoord waarin vijf jprocent arbeidstijdverkorting op jaarbasis is opgenomen, te fi nancieren met de prijscompensatie. De tussentijdse oplossing tot ai mei 1985 bestaat uit een eenmalige verlaging van de vut (van 162 naar 61) plus vier roostervrije dagen. 600 Mensen protesteerden zaterdag tegen de „afbraak van het so ciale stelsel" en de aantasting van de koopkracht van gehandicap ten en arbeidsongeschikten. DEN HAAG „Wij hebben onze gezondheid al ingele verd". Dat zei voorzitter Van Beek van de Stichting Neder landse Gehandicaptenraad za terdag tijdens een landelijke protestmanifestatie tegen de bezuinigingen. Daarvoor waren, mede als gevolg van het slechte weer, maar 600 ge handicapten en arbeidsongeschikten naar het Malieveld in Den Haag ge komen. „Waarom moeten wij zoveel meer inleveren dan anderen?" De demonstranten hekelden vooral de verlaging van uitkeringen, de ver goedingen en het voorzieningenni veau. Daarom overhandigden ge handicapten de nota „Wie zwijgt, be taalt" aan staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) en zijn collega Van der Reijden (Volksgezondheid). Daarin staat vermeld hoe het verder moet met ons sociale stelsel. De Graaf schat de extra kosten van de alternatieve voorstellen echter op enkele miljarden guldens. NIJMEGEN De sloop van een onde brug pijler in de Waal bij Nijmegen is voorlopig uitgesteld. Volgens een inwoner van Nijme gen liggen er enige honderden artilleriegra naten uit WO II bij de pijler. Hij was in sep tember '44 betrokken bij het opruimen en dumpen van de granaten, die her en der ver spreid lagen na de explosie van een goede renwagon met munitie op het Nijmeegse spoorwegemplacement. De brugpijler is overbodig na het recentelijk vervangen van twee boogbruggen over de Waal door één nieuwe overspanning. De Explosieven Op- ruimings Dienst (EOD) start op 6 juni met een uitgebreide zoek- en graafactie. iezumigingen volksgezondheid ™dakrijn 'onzinnig' uij lgroeDEN HAAG Voorzitter n mJ'P.M. Hendriks van de ^jNationale Raad voor de "olksgezondheid heeft -andaag, tijdens een bui- iehuilte ngewone vergadering -an die raad in aanwezig- ieid van staatssecretaris an der Reijden, felle kri- ;iek geuit op het bezuini- n /feigingsbeleid van de rege- guufling in de gezondheids- T°e.for® dasti '(„Regering en parlement iten haast maken met e Ijdamentele bezinning; i zich te begeven in het ad beleid van op zichzelf marginale maatregelen, Bovendien slechts in ee t beperkte opbrengst resul- n", aldus oud-staatssecreta- 5 Hendriks. Als voorbeelden hem weinig maatregelen noemde hij de Bijbetaling op medicijnen en het plan van de ziekenfonds raad de pil uit het zieken fondspakket te halen. „De be volking begrijpt het niet, het J.veld" van de gezondheidszorg wacht gespannen af wat r gaat gebeuren en een al- een gevoel van bedreiging 5 het resultaat". (Van onze parlementaire re dactie) HILVERSUM CDA- partijvoorzitter Bukman zal binnenkort de CDA- Tweede Kamerleden Scholten er Dijkman en het partijbestuurslid Aantjes afzonderlijk uit nodigen voor een „in dringend gesprek" naar aanleiding van hun kri tiek op het beleid van het CDA. Vandaag praat fractieleider De Vries onder vier ogen met Dijkman over diens ge drag in de fractie en de felle kritiek die Dijkman de laatste tijd via de me dia aan het adres van zijn partij heeft gericht. Bukman maakte zijn voorne men om gesprekken te gaan voeren zaterdag bekend tij dens een vergadering van de CDA-partijraad in Hilver sum. Kort tevoren had de partijraad met een geringe meerderheid een resolutie van de CDA-kring Overijssel verworpen, waarin het dage lijks bestuur van de partij werd verzocht de bedoelde kritische CDA'ers duidelijk te maken dat zij met hun ac ties moeten stoppen. De reso lutie kreeg onvoldoende steun omdat de meerderheid niet de indruk wilde wekken dat er een heksenjacht of strafexpeditie zou worden ge voerd tegen andersdenkende CDA'ers. Voorzitter Bukman bezwoer dat het partijbestuur beslist niet tot strafmaatrege len zou willen overgaan. Pre mier Lubbers heeft dit week end de oproep van Bukman en De Vries tot eenheid in de CDA-gelederen ondersteund. Vanuit Bonaire verklaarde hij voor de TROS-radio dat, door het dreigen met een splitsing in het CDA vanwe ge de kernwapenkwestie, mensen als Dijkman juist het tegendeel bereiken van wat ze willen, namelijk het voor komen van de plaatsing van kruisraketten. Dijkman zelf zei zaterdag voor de VARA- microfoon dat voorzitter Bukman de zaken op zijn kop heeft gezet. „Als Bukman niet wil begrijpen wat ik be doel, zullen de gevolgen voor Bukman het CDA ernstig zijn. Ik voel me publiekelijk op het scha vot gezet. Bukman roept op tot kadaverdiscipline en par- tijdwang, zaken waar het CDA zich altijd tegen heeft verzet", aldus Dijkman. In een interview met de IKON sprak Dijkman zondag opnieuw de vrees uit voor een scheuring in het CDA. „Als het CDA de huidige houding niet verandert en zich niet manifesteert als een eigen stroming in de Neder landse politiek, is de kans le vensgroot dat het CDA aan de ene kant verwordt tot een verlengstuk van de VVD en aan de andere kant van de PvdA. De partij valt dan in twee delen uiteen en het CDA is er dan niet meer". CDA wil registratie van duurzaam samenwonenden ,(Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA vindt dat de overheid moet overgaan tot registratie in de burgerlijke stand van onge- huwden die duurzaam met elkaar samenwonen. Volgens het CDA is een dergelijke re gistratie één van de manie ren om te bewerkstelligen dat ongehuwd samenwonen den dezelfde rechten en plichten krijgen als gehuw den. Dit blijkt uit een resolutie over het emancipatiebeleid, die zaterdag door de CDA- partijraad is aangenomen. In de partij is de afgelopen maanden een intensieve dis cussie over het onderwerp emancipatie gevoerd. De par tijraad sprak uit, dat het CDA „bijzondere betekenis hecht aan huwelijk en ge zin", maar dat de overheid de mensen moet respecteren die een andere samenlevings vorm kiezen. „Niet-huwelijk- se samenlevingsvormen die nen echter door de werking van het belastingsysteem niet bevoordeeld te worden boven het leven in huwelijksver- band", aldus de resolutie. zijl adt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering moet tal van wettelijke re gelingen ingrijpend vereenvoudigen of zelfs geheel on- .gedaan maken, teneinde het oerwoud van procedures, "leboden en verboden overzichtelijker, gemakkelijker ianteerbaar en minder kostenverslindend te maken. 'k moeten bepaalde wetsontwerpen, zoals het plan tot samenvoeging van rijks- en gemeentepolitie tot pro vinciale politiekorpsen, worden ingetrokken. Dit staat een advies dat een commissie van ambtenaren uit verschillende ministeries aan het kabinet heeft uitge- ft gis bracht. idaj| pleit onder meer voor vereenvoudiging van de be staande wettelijke regelingen betreffende echtscheiding mentatie, de uitkeringen aan burger-oorlogsslachtoffers, de koop van landbouwgrond, onteigening van grond, de gezond- >d heidszorg en het exploiteren van speel- en gokautomaten. Ver- •blerr der zou onder meer moeten worden afgezien van de uitbreiding van de rechtsbescherming voor vreemdelingen. De adviescom- amissie, onder leiding van mr. L. Geelhoed, lid van de weten- z schappelijke raad voor het regeringsbeleid, is begin dit jaar inge- (steld op grond van het regeerakkoord van CDA en VVD. Daar- wordt gepleit voor „deregulering": het vereenvoudigen eventueel afschaffen van tijd en geld rovende wettelijke regels. Mi 106 Fietstaxi Zutphen heeft er sinds zaterdag een vorm van openbaar vervoer bij: de fietstaxi. Het project is een initiatief van de Deventer' leraar bedrijfseconomie Wim Tel. De riksja's worden bij wijze van vakantiebaan bereden door scholieren.In samenwerking met de VVV zijn twee routes uitgezet. Een korte van een kwartier en een langere, die ongeveer een half uur in beslag neemt. De leraar vatte enige tijd geleden het idee op om als kleinschalig werkgelegen heidsproject en als vorm van milieuvriendelijk openbaar vervoer de uit het Verre Oosten bekende riksja's ook in Zutphen en Deventer te laten rijden. In Deventer hoopt Tel over twee weken de eerste rit te kunnen maken. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De toe stand van de rijksfinan ciën is zo slecht dat er de komende jaren ook, in strijd met het regeerak koord, bezuinigd moet worden op defensie, ont wikkelingshulp en politie. Minister Ruding (Finan ciën) schrijft dit in een J vertrouwelijke brief aan al zijn collega's in het ka binet. Het gaat hier om richtlijnen voor de depar tementen bij het opstellen van hun begrotingen voor 1984. Andere voorstellen van minis ter Ruding zijn: heffen van schoolgeld voor leerplichtige kinderen in het voortgezet on derwijs, verminderen van sub sidie aan Fokker en snoeien op uitkeringen aan gemeenten en provincies. Alle maatrege len bij elkaar moeten bijna een miljard gulden opleveren. De plannen van Ruding komen eind juni in de ministerraad aan de orde. De minister maakt in zijn brief ook duide lijk dat de door hem genoemde bedragen nog niet definitief zijn. „In een latere fase zullen de gepresenteerde totalen nog worden bijgesteld". De belangrijkste voorstellen van Ruding zijn: -Defensie: Uitgaven mogen met ingang van 1985 nog maar met 1 procent per jaar stijgen (afgesproken was 2 procent, FRIEMELS wat al in strijd was met NAVO-afspraak van 3 pro cent); opbrengst in 1985: 125 miljoen (in 1988 al cumulerend tot meer dan een half miljard). -Ontwikkelingssamenwerking: Vanaf 1984 moet er voor 153 miljoen worden bezuinigd. -Politie: Personeel en mate- riëel bij rijks- en gemeentepo litie mogen van 1984 tot 1988 niet worden uitgebreid; op brengst in 1984: 47,6 miljoen. -Binnenlandse Zaken: Ver minderen uitkeringen aan ge meenten en provincies, op brengst in vijf jaar: ruim 500 miljoen; Minder uitgeven aan minfler- hedenbeleid; Stoppen experiment landelijk alarmeringsnummer 0011 Be perking kosten spreiding rijks diensten; Beperking kosten brandweer. -Onderwijs: Heffen schoolgeld voor leerplichtige kinderen in voortgezet onderwijs; op brengst in 1984: 100 miljoen, daarna 200 miljoen per jaar. -WVC: Overheidsbijdrage aan Omroepbudget verminderen, opbrengst in 1984: 50 miljoen, in de jaren daarna 100 miloen; Minder uitgeven aan Sociaal Cultureel Werk Maatschap pelijke Dienstverlening, bi bliotheken, jeugdhulpverle ning, Monumentenzorg, musea en Holland Festival. -Economische Zaken: Subsidie Fokker beperken (opbrengst in 1984: 22,7 m Afschaffing structuurversterkende maatre gelen (opbrengst 143,1 m. in 5 -Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeleid: Mi lieubeheer (23,5 miljoen bezui nigen op: nieuw beleid, uitvoe ring Afvalstoffenwet en Wet Geluidhinder). -Buitenlandse Zaken: Kosten diplomatieke diensten ten be hoeve van andere landen (o.a. waarnemen voor Israël in Moskou) in rekening gaan brengen; opbrengst jaarlijks 2,5 milj. Iinilllllllllllllllllülll Landelijke Studenten Vakbond opgericht DELFT Dit weekeinde is in Delft de Landelijke Studenten Vak Bond (LSVB) opgericht. Het verbond omvat alle stu dentenorganisaties in het We tenschappelijk Onderwijs en Hoger Beroepsonderwijs (WO en HBO). Hiermee is een over- AMSTERDAM Er was meteen al een anders dan anders sfeertje in het Amsterdamse Odeon-theater waar Mies Bouwman het mode-debuut van acht jonge modemensen presenteerde. Deze eindexamenkandida ten van de mode-academie Charles Montaigne presen teerden zich hier ieder met een kleine en aparte collec tie. Zij hopen door deze aparte show betere kansen te hebben om straks aan,het werk te gaan. Herhaaldelijk bleek echter dat ver- schillende deelnemers aan deze show die zich in hun werk sterk van elkaar onderscheidden als groep nog niet los is van de grote voorbeelden uit de couture. Zij manifesteerden zich vaak wat nadrukkelijk en overdadig. Een modekunstenaar die gegroeid is in het vak weet juist te doseren. En ook de fraaiste camouflage weegt niet op tegen de kunst van het weglaten. De collectie van Connie Smolders opende de show met statige en zedige kuitlange jurken in bruin-zwart-wit met ronde witte kragen en passen daaronder. Wijde jurken voor moderne non- nen. Deze nonnen zijn kennelijk echter niet alleen kuis, maar ook praktisch gezien de royale en sierlijk gemaakte zakken waarmee de verschillende gewaden versierd waren. Margriet van Groningen toonde vrolijke, wijdvallende sportieve mantels op wijde broeken. Zij gebruikte geruite stoffen en speel de fraai met de geometrische vorm van de dessins. De collectie van Judith de Lege bevatte een dolle serie, bepaald niet af kle dende, bruine, gedrapeerde japonnen. Haar tweedelige be ren en sembles waren echter voortreffelijk gesneden en gemaakt. Elaine Hopman bracht tweedelige broekpakken en japonnen in een zachte, vloeiende stijl. Haar creaties hebben een mooie, na tuurlijke lijn. Jacqueline Kars heeft een verfrissend kleurgevoel: haar lokken en pantalons met korte jasjes vormen een geslaagd geheel. Mayleen de Hoog combineert een zwarte pantalon met een wijde blauwe kiel. Ook maakt zij pantalonpakken, waarin zij evenwichtig bijvoorbeeld twee kleuren bruin verwerkt. De collectie van Marieke Timp, die leer, denim en canvas met vis netten verwerkte sprong eruit door een snaakse originaliteit en de draagbaarheid van haar ontwerpen. Deze jonge ontwerpster heeft een uitgesproken affiniteit met vlotte vrijetijdskleding voor haar eigen leeftijdsgroep. Op het hardnekkig steeds terugkerende modeverschijnsel „de harembroek" worden steeds weer nieuwe variaties bedacht. Een voorbeeld daarvan was de collectie van Rick Engelkes, die een eigen stijl in pantalonpakken vertoonde. Aardig detail waren de dubbele riemen waarvan de onderste riem laag op de heup hing en behangen was met patroontasjesVerder toonde hij ingewik kelde creaties van veel lagen stof over elkaar en hoeden die de draagster tot tentoonstellingsprojecten bombarderen. PHIA BARUCH (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Staatssecretaris Van Zeil (Economische Zaken) wil de bestaande winkelsluitingswet vervangen door een nieuwe, die winkels de mogelijkheid biedt langer open te blijven. In die nieuwe wet zouden slechts algemene normen en criteria moeten worden opgenomen, zoals een periode waarin de win kels hoe dan ook dicht moeten zijn. De gemeenteraad zou de be voegdheid moeten krijgen de concrete winkelsluitingstijden per wijk vast te stellen, afhankelijk van de situatie ter plaatse. Staatssecretaris Van Zeil verwacht verder binnen een paar maanden een wetsontwerp naar de Tweede Kamer te sturen dat de bescherming van niet-rokers regelt. In die wet zal de positie van de niet-roker centraal staan. Dat betekent, dat voor alle openbare gebouwen een rookverbod gaat gelden met hier en daar een uitzondering ten behoeve van rokers. Ook wil staatsse cretaris Van Zeil in deze wet het aantal verkooppunten voor ta bakswaren beperken. ADVERTENTIE koepelende organisatie ont staan van studerenden in het gehele Hoger Onderwijs (HO) in ons land. Ongeveer 13.ÖOO van de 350.000 HO-studenten zijn lid van een studentenvak bond. De LSVB moet initita- tieven coördineren van stu dentenorganisaties. Dat was al jarenlang een probleem omdat binnen het WO ongeveer veertien plaatselijke organisa ties opereren. Een unieke kans om nog éénmaal een vlucht te met een echte Douglas DC-3 Dakota van Air Atlantique vanaf de luchthaven Zestienhoven op zondag 12 juni 1983. Rond vluchten van ca. 30 minuten boven de Randstad Holland. Vertrek vanaf de luchthaven: 11.00-12.00-13.00-14.00- 15.00 en 16.00 uur. Voor deze speciale rondvlucht op ca. 2000 ft hoogte betaalt u slechts f 75,- p.p. U kunt telefonisch boeken bij de heer C.Mak, telefoon 023-372315. Adres: Kennemergaarde 3, 2071 LH Santpoort Noord. Öp 11 juni bestaat de mogelijkheid om een rondvlucht van ca. 1 uur te maken met de Dakota vanaf luchthaven Zestienhoven. Eén van de vliegfeesten, Deelen of Scheveningen, zal dan be zocht worden als deelnemend vliegtuig. Kosten f 145,- p.p.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5