Reagan dwingt westen tot anti-Moskou verklaring IResultaat PTT in 1982 ■valt mee: winst 1 miljard Haring BON: Morgen mooi weer! Drie doden bij explosie kruitfabriek M3' SPERZIEBONEN EN HAMBURGERS 19£ £eicUe (So Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofi Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD LeidenPo6tbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 BankiAmro-bank'N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur.I.J.Hallewas, Chef-redacteurWim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) 0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl^ut.betaling),kwartaal 61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Maandag 30 mei 1983,74e jaargang no. 22588 Loose nummers/ 0,80 „Scheiden doet lijden", docu mentaire over alleen gelaten moeders op Ned. I om 19.25 uur. Om 22.05 uur muziekge schiedenis van James Galway in „Music in time". Op Ned. II om 21.25 uur „Op sporing verzocht". Op België 2 om 19.15 uur slot van „Far West op z'n best". Zonnige perioden en in de middag en avond mogelijk een regen- of onweersbui. Mini mumtemperatuur 7, middag- temperatuur 21 graden. Matige zuidenwind. Zon op 05.27, on der 21.48. Schev. hoog water 6.26 en 19.01. Laag water 2.26 en 14.35. RIJNWATER BIJ KEULEN GEDAALD I jeugdige inwoner van het Westduitse plaatsje Cologne peddelde gisteren in zijn kano door de overstroomde staten. Het water heeft hier het hoogste peil sinds jaren bereikt. Al in april was het peil van de Rijn na wekenlange regenbuien fors gestegen. Dok toen waren de straten overstroomd. DE BILT/ARNHEM De aanvoer van koude lucht naar ons land is uiteindelijk toch gestopt. De depres sie die Nederland koud en regen- ichtig weer bezorgde is over Dene marken naar het noordoosten weg getrokken en vanaf morgen mogen we weer mooier weer tegemoet zien. Ons land komt dan in een zui- 562rfelijke stroming waarbij lucht van- uit Frankrijk wordt aangevoerd. Hierin komen zonnige perioden /oor en ^an middagtemperatuur Lfttot boven de 20 graden stijgen. Wel wijst het KNMI erop dat mèt de zui delijke luchtstroming ook buien die ~Jboven Frankrijk ontstaan, naar ons -■land worden gevoerd. ntussen houdt vooral in Duitsland en frankrijk de wateroverlast als gevolg van iverstromende rivieren nog steeds aan. In Duitsland zijn heeft het water inmiddels :lf mensenlevens geëist. Beide landen nelden gigantische materiële schades, ooral aan de oogst. Het water inb de ri- ïer de Saone in het oosten van Frankrijk leeft zaterdag het hoogste peil sinds ruim londerd jaar bereikt en bedreigt nu het ;ebied van de beaujolais-wijnen rond de Weg stad Macon. In Duitsland is voor de twee de maal in zes weken de oude binnenstad van Keulen overstroomd. Hedenochtend is, voor het eerst in een week, de stand van het Rijnwater ook bij Keulen en Bonn iets gedaald. In de nacht van zondag op maandag was het water nog gestegen. Volgens een woordvoerder van Rijkswa terstaat dreigen er in ons land nog geen grote problemen door de hoge waterstand. De zwakke plekken in de rivierdijken werden afgelopen weekend echter wel nauwlettend in de gaten gehouden. De Rijn was bij Lobith zondagavond rond acht uur gestegen tot ongeveer 15.45 me ter boven NAP. Door de aanhoudende re genval steeg het rivierwater toen nog met ongeveer drie centimeter per uur. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie dis trict Nijmegen doen zich nergens in het Gelders rivierengebied problemen voor. Het vee is op tijd van de uiterwaarden ge haald en campinghouders hadden hun spullen in veiligheid gebracht voordat de uiterwaarden blank kwamen te staan. Volgens de woordvoerder staat het rivier water op verschillende plaatsen inmiddels van dijk tot dijk. Vanaf Emmerich is, stroomopwaarts, zondagavond een vaar- verbod afgekondigd. Op de hele Rijn in Duitsland mag sindsdien niet meer wor den gevaren. MUIDEN In de kruitfabriek in Muiden heeft vanmorgen rond elf uur een zware ontploffing plaats gevonden. Volgens de eerste berichten van de rijkspolitie zijn er zeker drie doden. De explosie ging ge paard met een een flinke steekvlam uit de kruitfabriek en paddestoelvorming, die vanaf de nabijgelegen rijksweg te zien Wassenaarse motorrijder gedood bij vechtpartij tussen jeugdbendes LEIDEN De 24-jarige Joseph Riem uit Wassenaar is in de •nacht van zaterdag op zondag overleden aan de gevolgen van een steekpartij. Hij werd neergestoken tijdens een vechtpartij tussen een groep Leidse motorrijders en een groep Alphense jon geren die plaats had achter het universitaire nieuwbouwcom- plex aan de Witte Singel. De politie heeft twee Alphense jongens van 17 en 19 jaar als verdachten ingesloten. De twee groepen jongeren hadden het vorige week al met elkaar aan de stok ge had. Zaterdagnacht kwamen de Alphense jongeren verhaal ha len. De groepen kwamen elkaar voor het eerst tegen bij jonge rencentrum 't Breehuys aan de Breestraat. De Alphense jonge ren sloegen op de vlucht en werden achtervolgd door de Leidse jongeren op motoren. Bij het universiteitsgebouw kwam het tot een treffen. Buurtbewoners spreken van een ware veldslag, waarbij de dodelijke messteken werden toegebracht. Pag. 3: Ruzie tussen jeugdbendes loopt uit op dodelijke steekpartij. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WILLIAMSBURG Tot woede van de Franse president Mit terrand heeft VS-pre- sident Reagah de deel nemers aan de econo mische wereldtop in het Amerikaanse Wil liamsburg gisteren ge dwongen een krachti ge anti-Russische ver klaring over de kern bewapening te onder schrijven. In deze verklaring van de leiders van de zeven be langrijkste democratische industrielanden (de VS, Canada, Japan, Frankrijk, Engeland, West-Duitsland en Italië) staat ondermeer dat deze landen „voldoen de militaire kracht zullen handhaven om elke aan val af te slaan en elke dreiging te weerstaan". Ook meldt het communi qué dat de daartoe aange wezen Navo-landen de plaatsing per eind 1983 van nieuwe Amerikaanse kernraketten zullen laten doorgaan indien tevoren in Genève met de Sovjet- Unie geen akkoord over wapqnbeperking is geslo ten. Bovendien zeggen de zeven, inclusief Japan, dat „de veiligheid van onze landen ondeelbaar is en op wereldschaal moet worden beschouwd". Het stuk is opgesteld door VS-minister van buiten landse zaken George Shultz, op basis van de no tulen die president Reagan heeft gemaakt van de op merkingen van de zeven regeringsleiders over de oostwest-verhouding, tij dens het openingsdiner (zaterdagavond jongstle den) in Williamsburg. Na afloop van dat diner liet Reagan als voorzitter van de economische wereldtop zijn collega-regeringchefs weten, dat zij zich moesten voorbereiden op een spe ciale militair-strategische paragraaf in het gemeen schappelijk slotcommuni qué. De mededeling kwam als een verrassing voor Reagans gasten en stuitte vooral op verzet bij de Franse president Frangois Mitterrand. Deze was het als fervent supporter van Reagans defensiebeleid wel eens met de strekking en de toon van de waar schuwing aan het Krem lin, maar verzette zich te gen de dreiging dat de we reldtop over economische problemen voornamelijk in het teken van het be wapeningsvraagstuk zou komen te staan. Mitter rand was immers naar Williamsburg gekomen, aldus wordt algemeeen aangenomen, om zijn soci alistisch economisch beleid in eigen land te verdedi gen en de problemen die hij met dat beleid heeft toe te schrijven aan Ameri kaanse onwil om de rente tarieven in de VS en de ruilwaarde van de dollar omlaag te brengen. Pag.2 Frankrijk waar schuwt tegen uitbreiden Navo-gebied nd 69 lerda ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. nenj Sperziebonen, 500 gram Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Hamburger gepaneerd, 100gJ<29 L09 QQÓ kilo 5'4'5 14^90 Rellen in Hengelo: 4 arrestaties ÜENGELO Tijdens de rel- rhuur en afgelopen vrijdag in Hen- •1719 Jelo, bij de demonstraties in het kader van het „Doe wat festival", zijn in totaal 34 men sen aangehouden wegens ste- ngooien, geweldpleging en nkcldiefstal. De helft van de totale groep van honderd man bestond uit Westduitsers. De meeste rellenschoppers zijn nog ingesloten wegens openlij ke geweldpleging. Het festival, een bijeenkomst van allerhan de actiegroepen, richtte zich tegen Hollandse Signaal Appa raten (HSA), de Hengelose fa briek die elektronische wape- napparatuur produceert. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG 1982 Is voor de PTT gunstiger geweest dan werd verwacht. De PTT boekte vorig jaar 1020 miljoen winst. Dat is meer dan waarmee gerekend was. Dit blijkt uit het vandaag uitgebrachte jaarverslag van de PTT over 1982. Het bedrijf droeg in 1982 nog 1,1 miljard aan de staat af. De werkgelegenheid bij de PTT liep voor het eerst in tien jaar terug, met 580 banen. De directie schrijft de werkgele genheid tot 1990 niet op het huidige peil van 102.335 te kunnen handhaven. Binnen de PTT zijn de komende jaren ingrijpende reorganisaties no dig, vooral door technologische vernieuwingen. De PTT gaat het plaatsen van telefooncellen in woonwijken nog meer beperken, omdat ge bleken is dat die cellen bijna niet meer gebruikt worden en omdat ze regelmatig vernield worden. Er is wel een grotere behoefte aan cellen op plaat sen waar veel mensen komen, zoals winkelcentra en stations. Daar gaat de PTT meer reke ning mee houden. Nummer 002, de tijdmelding, blijft de onbetwiste topper on der de meiddiensten. Het nummer werd 123 miljoen keer gedraaid. Het weerbe richt, nummer 003, mocht zich ook in een stijgende belang stelling verheugen. Dit num mer werd 34 miljoen keer ge draaid, twee miljoen keer meer dan in 1981. De belang stelling voor het ANP-sport- nieuws steeg met 20%. Bijna alle andere meidnummers werden minder gedraaid. 65% Van de Nederlandse huis houdens is aangesloten op het kabelnet. De PTT heeft inmid dels, om de kwaliteit van de. netten te waarborgen, een meetwagen in gebruik geno men. De Casema, dochter van de PTT, had eind 1982 kabel netten in 61 gemeenten met in totaal 607.000 aansluitingen. De PTT komt nog dit jaar met 500 teksttelefoon-toestellen voor doven en slechthorenden. Met de druktoetsen op deze te lefoon kunnen tekens doorge geven worden die omgezet worden in tekst op een beeld- scherpje naast de telefoon. De PTT werkt ook aan een spe ciaal telefoontoestel voor hand-en armgestoorden. Het telefonisch vergaderen neemt toe, zo blijkt uit het jaarverslag. In 1982 werden 1150 vergaderingen meer per telefoon gevoerd dan in 1981. Een stijging van 19%. Het aan tal telefonische vergaderingen beliep in 1982 7300. De PTT wil op deze weg doorgaan. Pagina 6: Telecommunicatie kip met gouden eieren GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Hoteleigenaar valt uit raam NOORDWIJK De 54-jarige Noordwijkse eigenaar van een hotel/restaurant aan de Voor straat heeft gistermiddag een val van acht meter gemaakt uit een raam van zijn hotel. De man kreeg een niersteenaan- val en bukte zich, verlichting zoekend, uit het raam. Toen werd hij onwel en viel naar beneden op straat. Hoewel zijn val werd gebroken door een uithangbord liep de man ver wondingen op aan hoofd, borst en rug. Hij is overgebracht naar het Academisch Zieken huis Leiden. Zijn toestand is redelijk. Tiende slachtoffer storm Hemelvaarts dag geborgen ALKMAAR De rijkspolitie te water heeft dit weekeinde het stoffelijk overschot gebor gen van de 14-jarige Alexan der Hugo Damad uit Wormer. Hij was opvarende van het jacht „Medway" dat in de storm op Hemelvaartsdag na bij Den Oever verging. Het lijk werd gevonden op de IJs- selmeerdijk nabij Andijk. Hiermee zijn alle tien door de vooijaarsstorm óp Hemel vaartsdag omgekomen water sporters geborgen. Motorrijder verongelukt AMSTERDAM In Amster dam is vanmorgen de 24-jarige J.L.G. Nijccen uit Voorhout om het leven gekomen bij een verkeersongeval. De man reed volgens de politie met een té hoge snelheid over de Klapro- zenweg en vloog uit de bocht. Hij botste daarbij frontaal te gen een bestelbusje. De motor rijder was op slag dood. Leidenaar ontvoerd LEIDEN/PIJNACKER Een 37-jarige man uit Leiden is gis teravond om kwart voor negen, toen hij liep te wandelen in zijn woonplaats, door drie mannen gedwongen in een auto te stappen en mee te rijden naar Delft. Tijdens de rit dwongen de onbeken den de Leidenaar zijn kleren uit te trekken die zij vervolgens uit het raam gooiden. Eenmaal in Delft werd de man meegenomen naar een café, al waar de bezoekers hem drie kwartier lang met bier zouden heb ben overgoten. De Leidenaar verklaarde later dat de caféhouder hem verbood de politie te bellen. Daarna beloofden de ontvoer ders de man terug te brengen naar Leiden, maar gooiden hem op de Middelweg in Pijnacker uit de auto. Bewoners van een huis waar de man ten einde raad aanbelde, waarschuwden de politie. Cruijff naar Feyenoord DEN HAAG Johan Cruijff speelt volgend seizoen bij Feyenoord. De ex-Ajacied tekent deze week een éénjarig contract bij de Rotter damse topclub. Daarin wordt een clausule op genomen, dat Cruijff op gedeeltelijke recette-ba sis in de Kuip gaat ope reren. Dit wist een lan delijk ochtendblad van daag te melden. Op ini tiatief van de nieuwe trainer Thijs Libregts werd afgelopen week einde ook Wim van Ha- negem gecontracteerd, die zaterdag weliswaar afscheid neemt als ak- tief voetballer maar daarna als een soort technisch adviseur bij Feyenoord in dienst treedt. FC Den Bosch kan de eind zege in de nacompetitie bijna niet meer ontgaan. De Bos schenaren kwamen gisteren op de rand van de eredivisie te staan door thuis voor liefst 20.000 toeschouwers met 2-1 te winnen van MVV. SC Cambuur behield nog een theoretische kans door een uitzege van 1-0 bij FC VVV. Onder leiding van coach Rob Hachmang zijn de Ne derlandse volleybalheren weer terug aan de Westeuro- pese top. De formatie plaat ste zich voor het eindtoer- nooi om het Europees kam pioenschap, dat in september wordt gehouden in Oost- Duitsland. Deze mijlpaal werd bereikt door winst op Zweden, de belangrijkste te genpool van de Oranje-vol leyballers tijdens het kwali ficatietoernooi. Opmerkelijke successen boekten Nederlandse atleten in het Oostenrijkse Götzis. Daar vestigden Tineke Hid- ding en Robert de Wit natio nale meerkamprecords en verdienden hiermee tevens hun plaats in de ploeg voor de WK-atletiek in Helsinki. Tineke Hidding bracht het zevenkamp-record van 6016 op 6031 punten. Robert de Wit vijzelde zijn record van 7800 op naar 7932 punten. Wim van der Horst omspeelt doelman Chrit Baeten van MVV en opent de score voor FC Den Bosch, dat daardoor op de drempel van de eredivisie komt te staan. Verder onder meer in Sporttribune: Wim van Hanegem blij verrast. Klassesprints op Lisser kunststof Uno Hazelaar sterke winnaar. Noordwijk onderuit Unicum kampioen. Navratilova eruit. Honderdjarige rijdt nog steeds auto SANTPOORT-ZUID J.J.C. Bander uit Santpoort-Zuid wordt morgen 100 jaar. Dat is niet eens zo bijzonder, maar wel dat hij nog steeds auto rijdt. Al sinds 1925! En nog nooit heeft hij zelf een ongeluk veroorzaakt. Wel is zijn auto een paar keer door anderen total-loss gereden, waarbij hij overigens zelf niets op liep. Bander, al 15 jaar weduwnaar, wordt elk jaar (goed)ge- keurd. Zijn rijbewijs wordt binnenkort weer met een jaar ver lengd. De bijna 100-jarige rijdt geen grote afstanden meer, hij beperkt zich tot het dorp en de naaste omgeving. Dat blijkt ook wel uit de stand van de kilometerteller van z'n auto. Daar tuft hij nu al acht jaar in en hij heeft in die tijd nog maar 25.000 kilometer gereden. Bander hoopt nog jaren (zonder ongelukken) te mogen autorijden. Hij voelt zich er nog fit genoeg voor. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Met ingang van morgen kunnen degenen, die nu eindelijk eens haring of kuit willen hebben aan hun trekken komen. De echte Hollandse Nieuwe arriveert dan ergens in een of andere haven aan de kust. Waar is nog niet bekend, maar zodra de Leidse Courant daar achter is wordt er natuurlijk snel melding van gemaakt. Zoals bekend mag sinds zaterdag weer naar deze bij uitstek Hollandse lekkerij in de Noordzee worden gevist. Nog even wachten dus en ze komen in groten getale aan land: als haringen in een ton. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar r 10070,2300 VB Leiden r»* Cckkx2 Soumnt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1