Vmateurs in de politiek Kampeerder „stikt" in de gemeentelijke heffingen *2"SIJTHOFF PERS n uitensteBinnenhofbuitensteBinnerihofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenj uitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen S EDERLAND DUUR VAKANTIELAND j,chte problemen voor kabinet komen van rechts Politiek Partij Parlement Smm-r ^JNENLAND fcoidóaOowiant ZATERDAG 28 MEI 1983 PAGINA 9 _j)ETBAL Is zoveel bedrijven en in* ingen heeft ook de Twee- 2M fcmer de beschikking over eigen voetbalelftal. Dit 'g'io spelend in een oranje oIm f en zwart broekje, is opge- 12 00 U'1 Par^ementar'ërs en uoo lpneelsleden van de Ka- slood Enkele malen per jaar t de équipe het land in en i6lso s zelfs het land uit om te- andere amateurelftallen in \7.so (trijdperk te treden. ■o.oo |6.50 de kamerleden betreft ïsloo ff het elftal een voortdu- ölso f wisselende samenstelling, f het komt herhaaldelijk dat verdienstelijk voet- I tnde volks vertegen woordi ■J plotseling bedlegerig, an- zins geblesseerd of ge- tot- nweg verhinderd zijn als 7Ï5 \)g van andere afspraken, 11 zij aan bepaalde matches kunnen deelnemen. Ook >.oo kamerelftal in de loop *,5<? jaren enkele malen goede j.so prs kwijtgeraakt, doordat deze vedetten minister of staatssecretaris werden, waar door ze voor wedstrijden in het kamerelftal geen tijd meer konden vrijmaken. Voorbeel den uit deze laatste categorie zijn de huidige minister Hans van den Broek en premier Ruud Lubbers. Een uitzonde ring vormt staatssecretaris Brokx. die nog regelmatig voor de kamerploeg uitkomt. Het kamerelftal heeft de laat ste jaren wèl een vaste aan voerder in de persoon van ka mervoorzitter Dolman, die in het veld tevens de rol van keeper vervult. Ondanks de grote inzet die „Dick Doel man" in de vervulling van beide voetbaltaken ten toon spreidt, heeft het elftal over een periode van ruim twee jaar geen kans gezien een overwinning uit het veld te slepen. WYCHEN De zaterdag voor Pinksteren bracht echter een kentering in de reeks van nederlagen en gelijke spelen. Het kamerelftal won toen in een wedstrijd te Wychen (Gld.) op verrassende maar overtuigende wijze met 4-0. De Binnenhofse équipe trad op die dag aan tegen een team. bestaande uit burge meesters en gemeenteraadsle den uit het land van Maas en Waal. Jos Jochems van de af deling Voorlichting der Twee de Kamer, die zelf had meege- voetbald, hield ons de afgelo pen week in de wandelgangen staande teneinde een meesle pend verslag~ uit te brengen van de verrichtingen van het parlementaire elftal. Hoe het PvdA-kamerlid Hans Alders de score had geopend met een vlijmscherp schot in de linker bovenhoekhoe Dolman tij dens de rust (toen het nog steeds 1-0 stond) in de kleed kamer werd geïnterviewd door een verslaggever van een regionale radio-omroep en daarbij op de vraag of hij in de tweede helft nog moeilijkhe den verwachtte, had geant woord: ..Jazeker, voor de te genpartij.hoe de burgemees ter van het plaatsje Beuningen puffend over het veld rende, terwijl hij voortdurend één zij ner medespelers commandeer de met de woorden: „Wethou der.' Hier die bal!"; hoe Hans Alders na het scoren van een tweede doelpunt geblesseerd raakte, waarna Dolman uit zijn doel kwam en de scheids rechter duidelijk maakte dat hij het niet eerlijk vond om met z'n tienen verder te moe ten spelen, want het kamerelf tal had geen reserves meer voorhanden; hoe de scheids rechter Dolman terugwees naar zijn goal met de woorden: ..In Den Haag hebt u heel wat te vertellen, maar hier ben Ik de baas". En zo nog veel meer. Na afloop van de wedstrijd ontvingen de wakkere Bin nenhofspelers allen een fraaie legpenning van de gemeente Wychen, maar de Hagenaars stonden zelf met lege handen. Het was de bedoeling geweest hun tegenstanders elk een Tweede-Kamerstropdas ten geschenke te geven, maar het vervelende was dat deze kle dingstukken niet meer in vol doende mate voorradig waren. De spelers uit het land van Maas en Waal zullen het Haagse relatiegeschenk bin nenkort per post ontvangen. HARTCHIRURGIE Deze rubriek zou op een sport pagina niet misstaan, want we hebben nog meer voetbal nieuws in petto. Afgelopen woensdag vergaderden de ka mercommissies van Onderwijs en Volksgezondheid over de bezuinigingen bij de academi sche ziekenhuizen in ons land. Op zichzelf had dit geen fluit met voetbal te maken, maar door een wonderlijk voorval kwam het onderwerp daar toch ter sprake. Het PvdA-ka merlid Ina Milller herinnerde in haar betoog aan de strijd die het academisch ziekenhuis in Maastricht voert voor het be houd van de afdeling hartchi- rurgie. Dat de Maastrichtena ren niets te dol is om aan deze wens uiting te geven, was op Tweede Pinksterdag gebleken. Voorafgaande aan een voet balwedstrijd van het Maas trichtse MVV tegen het uit Venlo afkomstige VVV droe gen de MVV'ers een hagelwit trainingsshirt met de tekst Academisch Ziekenhuis Maastrich t. Hartch irurgie! Op de tribunes waren span doeken zichtbaar met een soortgelijke tekst. Beelden van deze actie waren uitgezonden door de televisie, waarmee de initiatiefnemers, de Maas trichtse hartchirurg prof. Greep en het VVD-Tweede- Kamerlid Max Tripels voor zitter van MVV) hun zin had den gekregen. Nadat Ina Muller haar be vreemding over deze vormen van shirt- en spandoekreclame had uitgesproken, ging staats secretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) lachend op haar woorden in. „Het schijnt", sprak de staatssecre taris. „dat van de zijde van een bekend, commercieel denkend hoogleraar aan de universiteit van Maastricht, hetzij van de zijde van een bekend liberaal kamerlid enige druk wordt uitgeoefend via de voetbalvel den. Ik wijs er echter op dat shirtreclame thuishoort in de portefeuille van mijn minister, de heer Brinkman. Ik zal hem attent maken op de vermeen de overtredingen. Ik denk overigens dat er geen overtre ding heeft plaatsgevonden, want de shirts zijn niet gedra gen tijdens de wedstrijd. Uit de informatie die mij tot nu toe heeft bereikt, heb ik begrepen dat de commercieel denkende hoogleraar toch niet zóveel aan de club heeft betaald, dat de shirts tijdens de wedstrijd werden gedragen. Ik heb be grepen dat ze uitgedaan zijn eer de wedstrijd begon Ina Muller: „Ja. maar de span doeken bleven wel hangen". Van der Reijden glimlachte fijntjes. „Ja inderdaad, de spandoeken bleven hangen, maar dat is weer ten dele de portefeuille van een andere minister". Hij bedoelde hier mee minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken, de baas van de gemeentepolitie. Het is immers de politie die erop moet toezien dat spandoeken met onwelvoeglijke teksten worden verwijderd. Hier was echter beslist geen sprake van een tekst die niet door de beu gel kon. Wat bij MVV werd vertoond was alleen maar een geslaagde practical joke van een Maastrichtse professor en een Maastrichts kamerlid. Ka mer en regering behoeven echt niet bevreesd te zijn dat er binnenkort voetbalwedstrij den worden gespeeld waarbij de shirts voorzien zijn van po litieke teksten als „Weg met Lubbers", „Schilderwerk ge heel aftrekbaar" of „Huren omlaag". DICK VAN RIETSCHOTEN N HAAG Nederland en duur vakantieland, ids meer mensen on- 1 vinden dat aan den lij- Het trendrapport van 1 Nederlands Research iituut voor Recreatie Toerisme zegt dat het ït op vakantie gaan pas le komende jaren een liteit worden". Dit jaar n volgens de voorspel len méér Nederlanders figen land op vakantie, h ook nog een vrij e vakantie, want de leenten hebben voor kampeerder wel wat [ingen in petto. al. aldus het rapport, meer •uik gemaakt worden van Ikopere logiesaccommoda- (tenten en caravans), er korter vakantie genomen den en er zal meer gebruik jaakt worden van bussen 'ander openbaar vervoer. verwachting is verder dat ïantal overnachtingen van inlanders nog met enkele enten zal toenemen, waar bij het toeristisch kamperen als „meest expansieve vorm" naar voren treedt. Het aantal hotelovernachtingen blijft sta biel. In het maandblad Recreatie, Toerisme. Milieu en Land schap van de ANWB staat in het meinummer een verhaal over de jaarlijks toenemende druk van gemeentelijke belas tingen in de vorm van toeris tenbelasting, woon forensenbe lasting en nog 28 andere belas tingen waarmee de recreant te maken kan krijgen. De con clusie luidt dan ook: „Jaarlijks worden tientallen miljoenen guldens door de rijksoverheid besteed om buitenlandse toe risten naar ons land te halen. Diezelfde overheid spaart ech ter kosten noch moeite om de Nederlanders binnen de eigen grenzen te houden. Het wekt dan ook verbazing dat de lage re overheden een groot stem pel zetten op de hoge tarieven van de recreatie en het toeris me in Nederland". De ANWB stelt vast dat ons land bij de drie duurste kam- peerlanden van Europa hoort. Met Zwitserland en Italië zijn de kosten voor een overnach ting op een kampeerterrein in Nederland het hoogst. De Prij- zenbeschikking Verblijfsrecre- atiebedrijven helpt weinig, het kamperen wordt steeds duur der, terwijl de inkomsten van de gemiddelde Nederlander gelijk blijven of zelfs teruglo pen, om over uitkeringstrek kers nog maar te zwijgen. De ruim 800 gemeenten in Ne derland blijken aan de heffing van toeristenbelasting duizen den interpretaties te geven. Nieuwe gemeentelijke belas tingen en heffingen schieten als paddestoelen uit de grond. Jarenlang had men het over „autootje pesten", maar de term „toeristje treiteren" zou in dit verband dichtbij de waarheid komen. Het kan voorkomen dat een toerist op één dag driemaal voor de toeristenbelasting wordt aangeslagen: a) voor het innemen van een plaats in de jachthaven; b) vanwege het nachtverblijf; c) vanwege een bezoek aan een dagrecreatie- punt of attractiepunt. In Nederland zijn 200 gemeen ten die toeristenbelasting hef fen. De totale opbrengst daar van bedraagt 30 miljoen gul den per jaar. De heffing is geen bestemmingsbelasting. Slechts enkele gemeenten in Nederland waaronder Wester- schouwen, geven in hun be groting een verantwoording over de besteding van de op brengst uit toeristenbelasting. In de Gemeentewet staat dat de tarieven van de toeristen belasting een relatie moeten hebben met de extra kosten die voortvloeien uit recreatie en toerisme. Maar de praktijk leert dat al het geld gewoon in het potje van de algemene middelen terecht komt, be stemd om de (vele) gaten in de begroting te stoppen. Het heffen van woonforensen- belasting kan op grond van ar tikel 275 van de Gemeentewet worden geheven. De meeste gemeenten voerden deze hef fing gelijk met de toeristenbe lasting in. De belasting wordt naar keuze van de gemeente geheven over de duur van het verblijf, de huurwaarde van de tweede woning of (stacara van of naar andere maatsta ven. Op de Veluwe bijvoorbeeld be staat een zekere gelijkheid in het heffen van woonforensen- belasting. Nunspeet, Ermelo en Putten heffen de belasting op basis van de oppervlakte van het onderkomen. De hoogte van het tarief wordt bepaald in relatie met de on roerend goedbelasting. Recreatieverblijf kleiner dan 20 vierkante meter: 76,65; 20 tot 30 m2: 114,95; etc. 70-80 m2 306,60 en verder voor elke 10 m2 meer 38,30. In Zandvoort gaat men uit van een percentage van de onroe rend goedbelasting, terwijl Noordwijk de brandverzeke- ringswaarde van het woonver blijf als norm hanteert. Verder is er een mogelijkheid om (zoals Callantsoog dat doet) een tarief per slaapplaats per jaar te heffen. Tenslotte is er de „constructie Lochem": ie der recreatiewoonverblijf wordt aangeslagen voor 520,- ongeacht vorm en grootte. Het gaat hierbij alleen om be lastingen. De prijs voor de staanplaats komt er natuurlijk nog bovenop. Zo moet een staanplaats in de kersverse, per 1 januari 1984 te vormen gemeente Zeewolde, bij Har derwijk, 1995,- opbrengen. Ook Zeewolde heft als „bin- nenkomertie" toeristenbelas ting. Misschien zou je dat een valse start kunnen noemen. In beginsel kent de doorsnee toerist-recreant maar twee hoofdbelastingen: De toeris ten- en woon forensenbelas ting. Toch is tekenend voor de Nederlandse situatie de volsla gen wildgroei in heffingen en leges. Dubbel wonen betekent dubbel gepakt worden. Enkele voorbeelden naast ge noemde toeristische heffingen: baatbelasting, btw over toeris tenbelasting, vermakelijk heidsbelasting, heffing bestem mingsplan, leges exploitatie vergunning, leges bouwver gunning. leges hinderwetver gunning. leges warenwet, leges drank- en horecavergunning, luister- en kijkgelden. Buma- rechten, bijdrage bedrijfschap Horeca en bijdrage Kamer van Koophandel. Met al die heffingen kan een toerist te maken krijgen. Van zelfsprekend drukt dat alle maal zwaar op het vakantie budget. ook al omdat van de exploitanten en horecamensen verwacht wordt dat ze het doorberekenen. Die mensen moeten immers ook leven. In tussen voeren de meeste Euro pese landen een campagne om de toeristen in eigen huis te houden. Ook Nederland doet daar aan mee. Maar het is gênant om te bedenken dat er volstrekt geen plaats is voor de ruim 7 miljoen Nederlanders die ge wend zijn naar het buitenland te trekken, de accommodatie ontbreekt ten enen male. Het zou hetzelfde effect geven als iedereen zijn of haar auto zou laten staan: De treinen zouden overvol worden. Frankrijk is het meest rigou reus in het vasthouden van de eigen bevolking, eenvoudig door ze te verbieden teveel geld mee op vakantie te ne men. Ongetwijfeld zullen de Franse kampeerplaatsen deze zomer overvol zijn. Ook voor Nederlanders blijft het aan trekkelijk, want kamperen blijft goedkoper in Frankrijk dan in Nederland. Het gevaar van de vele heffin gen is dan ook dat Nederland zichzelf uit de markt prijst, niet alleen voor buitenlanders, maar vooral voor de eigen be volking. De horeca was door allerlei heffingen al op een prijsniveau dat tot het hoogste van Europa behoort, met de heffing per slaapplaats worden ook de laagstbetaalden getrof fen. Zij moeten de gaten dich ten in de gemeentelijke begro ting... JOCHEM GREVEN HAAG Het is r eens goed mis in het De interne twisten nu zo hoog opgelaaid, er openlijk over een luring wordt gespro- Volgens sommigen is nog slechts een kwes- van tijd voordat Stef {man en Jan Nico blten uit de fractie pen of eruit gezet den. Anderen menen Dijkman in feite al en de fractie staat. Zij en erop dat hij afgelo- w woensdag weigerde f de fractievergade- te komen. Scholten J dt zich weliswaar, mo- o iteel koest hij öt op steun bij het 1-Afrikadebat volgen- o ïiaand maar wordt 3 [ht zo solidair te zijn zijn gezworen kame- o I Dijkman, dat hij gaat o (leze gaat. e Faber, zelf ook op de trvleugel van het CDA o ttevend, heeft onlangs uitgelegd waar die pro- o len met linkse dissiden- randaan komen. Volgens !r komt het erop neer □fnensen als Dijkman en llten (D S) politiek in bedrijven vanuit de dslag van hun partij: het evangelie. Opkomen voor de zwakken en de verdrukten is hun motto. Maar omdat het CDA door zijn middenpositie nu eenmaal voortdurend aan de macht is, komt er van die evangelische politiek niet veel terecht. Als je bijvoor beeld lid bent van de NAVO, ontkom je er niet aan „vuile handen" te maken, aldus Fa ber. Naar zijn mening zou het CDA er verstandiger aan doen dat toe te geven in plaats iets na te streven wat toch niet haalbaar is. Geen achterban Er zit een kern van waar heid in zijn betoog, maar dat betekent tevens dat Fabers redenering ook consequen ties zou moeten hebben voor CDA'ers als Dijkman en Scholten. Het dissidente duo krijgt herhaaldelijk de vraag voorgelegd waarom zij die fractie, waarin het voor hen kennelijk alleen maar vech ten tegen de bierkaai is, niet verlaten. „Dat zouden ze wel willen", is hun stereotype commentaar. Maar de echte reden dat zij blijven zitten waar ze zitten is natuurlijk dat D S niet beschikken over een flinke achterban en dat zij derhalve nauwelijks in staat zullen zijn, voldoen de kiezers achter zich te scharen om een uittocht uit het CDA te bewerkstelligen. Buiten het CDA hebben zij dus geen reden van politiek bestaan. Dijkman komt voort uit de KVP en Scholten uit de ARP. Twee Rotterdamse po liticologen hebben kortgele den onderzocht wat voor op vattingen er leven onder de kerkgebonden CDA-kiezers. Daaruit bleek dat katholie ken (KVP) en gereformeer den (ARP) nogal conserva tieve standpunten huldigen. Van hun geloofsgenoten be hoeven D S dus niet veel te verwachten. Het gebrek aan een achter ban bleek trouwens ook vo rig jaar bij het opstellen van de CDA-kandidatenlijst voor de verkiezingen. Een man als Scholten, voorzitter toch van de vaste kamercommis sie voor Buitenlandse Zaken, werd door zijn partij op een onverkiesbare plaats gezet. Hij moest in de „wachtka mer"- blijven totdat een aan tal fractiegenoten naar het kabinet was verhuisd. Ook andere voormalige „loyalis ten" overkwam dit lot. Avontuur Die geïsoleerde positie is waarschijnlijk ook de reden dat andere linkse ex-ARP'ers zich niet in de discussie rond beide geestverwanten men gen. Beinema, Buikema, Couprie, De Kwaadsteniet. Borgmanie hoort of ziet ze niet. Zelfs Froukje La- ning, de opvolgster van Hans de Boer, die door ex-premier Van Agt vanwege haar af wijzing van de kruisvlucht- wapens plagerig „Raketten- Froukje" wordt genoemd, lijkt van de aardbodem ver dwenen. Volgens ingewijden in het CDA zijn de genoem de dame en heren bang zich met D S te associëren. Zij willen niet het risico lopen te worden meegesleurd in een avontuur, dat naar hun me ning alleen rampzalig kan eindigen. Dat een evangelisch-radicale partij geen levenskansen heeft, wordt ook bewezen door het feit dat de EVP slechts één zetel wist te vero veren en doordat het CDA niet langer aan links (PvdA) doch vrijwel uitsluitend aan rechts (VVD) verliest. Ziedaar een handvol redenen waarom de voorlieden van het Christen Democratisch Appèl niet warm of koud worden van alle gekrakeel. Als zij al reageren op de uit spraken van D S dan is het^ enigszins meewarig. Zij ver-' gelijken deze partijgenoten dan met „olifantjes", vanwe ge de manier, waarop zij door de porseleinkast van het CDA wandelen, of met „ongeleide projectielen". Kortom: met amateurs in de politiek, waar je je niet echt zorgen over behoeft te ma ken. Laten ze maar opstap pen en achter Cathy Ubels van de EVP gaan zitten! So what? Het enige vervelende zou dan zijn dat de meerder heid van CDA en VVD in de Kamer iets kleiner wordt: van 81 naar 79, aldus de CDA-top. Tekenend is ook dat nergens zo hard wordt gelachen om cartoons, waar in Bert de Vries optreedt als knevelaar of zelfs inquisitie- beul van Dijkman, als in het CDA-kwartier in de Tweede Kamer. Paard van Troje Niets aan de hand dus? Nou nee dus! Want er dreigen wel degelijk problemen voor het kabinet-Lubbers, alleen ko men ze niet van de linker maar van de rechterkant. De afgelopen tien dagen is dui delijk geworden dat er een fluistercampagne wordt ge voerd tegen CDA-minister Job de Ruiter (Defensie). De reden daarvoor is dat deze bewindsman, conform het regeerakkrd, ernst wil ma ken met de afstoting van een aantal kerntaken. Van dit soort „links" gedrag zijn sommigen zo geschrokken dat zij wild om zich heen be gonnen te slaan. Eensklaps lagen nog zeer ge heime concepten over de in het najaar te publiceren De fensienota op straat. NAVO- chef Luns spuwde via de ra dio gal over de houding van De Ruiter. Er lekte uit dat in de VVD reeds hardop ge dacht werd aan een minis terscrisis. Vice-premier Van Aardenne zou al eens met Lubbers hebben overlegd over een mogelijkheid De Ruiter te lozen. In liberale kring wordt de benoeming van deze ex-ARP'er op De fensie een zeer ernstige fout van CDA-leider Lubbers ge noemd, waarmee hij het Paard van Troje zou hebben binnengehaald. Over amateurisme in de poli tiek gesproken! Want de mensen met dit soort kritiek realiseren zich kennelijk niet dat De Ruiter om een heel speciale reden op Defensie is gezet. Lubbers wilde iemand op dit departement met vol doende gezag bij de twaalf a veertien leden in de CDA- fractie, die (zeer) gekant zijn tegen de plaatsing van kruis raketten. Alleen op die ma nier zou een eventueel voor stel voor plaatsing een kans maken, zo had Lubbers gere deneerd. Maar door de nu ontketende hetze zou De Ruiter weieens in de IKV- hoek kunnen belanden, waardoor het voor hem hoe langer hoe moeilijker wordt een plaatsingsvoorstel voor zijn rekening te nemen. En als men erin slaagt De Ruiter te doen aftreden, dan is de kans op een averechts effect nog groter. In dat geval gaat de meerderheid van de CDA-fractie vrijwel zeker achter „haar" minister staan en valt het kabinet. Macchiavelli De vraag is nu nog wie er achter de „Actie Beschadi ging Minister van Defensie, Hoofdstuk I" zit. Kenners van de Haagse circuits me nen dat het hier om een campagne van fervente NAVO-sympathisanten gaat, waaraan wordt deelgenomen door de VVD, de rechter vleugel van het CDA, het ministerie van Buitenlandse Zaken, geleid door de rechtse christen-democraat Van den Broek en het NAVO-hoofd- kwartier in Brussel. Wie de auteurs kent van de eerste kranteberichten over de af faire-De Ruiter en hun bron nen, zal deze redenering on derschrijven. Maar heel af en toe bekruipt ons weieens de gedachte dat Mient-Jan Faber, de „mas- ter-mind" van het IKV, het allemaal bedacht heeft. Want mocht het kabinet struikelen door de controverse CDA- VVD over atoombewape ning, dan kan er daarna ui teraard alleen een coalitie van CDA en PvdA komen en die zal de kruisraketten zeker niet plaatsen. Bent u daar nog, meneer Macchia velli? RIK IN T HOUT Unieke aanbieding van uw krant: 7-DAAGSE TOURINGCARREIS NAAR HET GLASDISTRICT ■piifH a h y Vertrek woensdag £WBUBN 6 juli a.s. heuvels dan In Zweden. De unieke 7-daagse touringcarreis. welke uw krant organiseert In samen werking met DFDS TOR LINE is een vakantie waarin men mede dankzij de uiterst comfortabele touringcar en de uitstekende hotels echt wordt ver- De overnachtingen zijn In Jönköplng. vaxjo en Göteborg. Göteborg is een boelende stad om een stop te maken - er Is van alles te beleven en te zien - en ook de beide andere steden zijn een goede keus. Jönköplng ligt In een prachtig gebied van beboste heuvels, glinsterende meert|es en glooiende landbouwvelden en aan het VSttern, dat als het mooiste van de grote Zweedse meren wordt beschouwd. Vaxjö, een oude bisschopsstad met een bezienswaardige domkerk. Is tevens het centrum van de glasfabrieken. In de stad en naaste omgeving zijn vele glasten toonstellingen en winkels waar men voor zeer lage prijzen prachtige glasserviezen kan kopen. Het gebied tussen VSxjö en Jönköplng is door zijn bossen en meren en zachtgloolende heuvels bijzonder aantrekkelijk en biedt naast die fraaie natuur nog vele andere bezienswaardigheden. De heen- en terugreis worden gemaakt met de luxe DFDS TOR LINE sche pen m.s. Tor Britannia en Tor Scandinavia, waarbij Iedereen kan genieten van een echt ontspannende zeereis. Het reisprogramma in éèn oogopslag vertrek Amsterdam: woensdag 6 juli, 11.00 uur. aankomst Göteborg: donderdag 7 juli. 09.30 uur. overnachting In Jönköplng (1 nacht). Vöxjö (2 nachten) en Göteborg (1 nacht). Alle kamers met privé faciliteiten. ontbijt, lunch en diner in deze hotels of onderweg. bezoek Llndhammars glasfabriek en glasmuseum, alsmede Vikinggra ven met openluchtmuseum. fjordentour scherenarchtpel westkust Göteborg alsmede shopplngtour overdekte winkelcentrum ..Ostra Nordstan" in het centrum van Gote- vertrek Göteborg: maandag 11 juli, 22.00 uur. aankomst Amsterdam: dinsdag 12 juli. 21.00 uur. ƒ995.- De prijs van deze mooie reis bedraagt per persoon op basis van een 2-persoons luxe hut met douche, toilet en airconditioning. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de relssom /6.- pollakosten en assurantlebelastlng. Gecombineerde reisverzekering 14.- per persoon 5.- pollskosten en assurantiebelasting. Inbegrepen overnachting en volledige verzorging tl|dens verblijf In Zweden, alsmede tourfngcarvervoer vanaf Rotterdam/Den Haag-Amsterdam v.v. en tijdens de reis door Zweden De maaltl|den en dranken aan boord zijn niet Inbegrepen. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190862 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk In onze vestigingen Spuistraat 71 CtonHaag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67 Rotterdam (t.o. Stad- POSTBUS 16050 2500 AA 's-ORAVENHAGE TEL. 070-190682

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9