Noorlander wil parkeergarage bouwen op Ir. Driessenplein Discussie over parkeren maakt niemand wijzer ALTERNATIEF VOOR MEUBELBOULEVARD IF Tentenkamp als protest tegen hoge woonlasten Ontsnapping uit Leiden Telefoon cellen weg Geen half werk Hui>\ uil 11 De commissie voor economische aangelegenheden had het gisteren terloops over het ophalen van huisvuil in de vakantieperiode. Evenals in voorgaande jaren wor den de vuilniszakken tijdens de vakantie maar één keer per week opgehaald. „Hoe maak je dat de Leidse burgers duidelijk, zodat het geen troep wordt in de stad?," was de probleemstelling waarmee de commis sie-leden zich bezig hielden. Huisvuil (2) De raadsleden en wethouder J. Fase voorzagen weer grote problemen. De wethouder wees op het afgelopen Pinkster- weekeinde. Veel mensen hadden hun vuilnis, al dan niet in hun onschuld, die (maan)dag aan de straat gezet. Wet houder Fase vond dat erg vervelend. „Ik erger me elke keer weer dood als al die zakken her en der in de stad verspreid liggen." zei zij. Huisvuil (3) „In advertenties kondigen we aan, wanneer het vuil wordt opgehaald, we verspreiden kaartjes, noem maar op. Maar niets schijnt te helpen." verzuchtte de wet houder. Uit de vergadering kwam de suggestie, dat het inzetten van geluidswagens misschien zou helpen. „Ja, dan kunnen we net zo goed reclamevliegtuigjes boven de stad laten vliegen", deed mevrouw Fase er een schepje bovenop. „Nee, dat gaat me toch iets tever," veegde de wethouder haar eigen suggestie van de tafel. De commissie besloot 'het verzamelen van huisvuil in de vakantieperiode' per advertentie aan de Leidse bur gerij kenbaar te maken. Truffaut In het filmhuis LVC (Breestraat 66) wordt morgen- en za terdagavond de laatste film uit de Francois Truffaut-cy- clus. 'La nuit Américaine', vertoond. Het is een film over het maken van een film opgebouwd uit eigen herinnerin- f en aan de hand van ironische en emotionele observaties, n de hoofdrollen zijn naast Truffaut te zien: Jaqueline Bis set. Jean Pierre Aumont en Valentina Cortese. Op beide avonden beginnen de voorstellingen om kwart over negen. Benoeming Dr. J. P. Woerdman is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen aan de Leidse universiteit om werkzaam te zijn op het gebied van de experimentele natuurkunde. Hiermee wordt de leerstoel, die in 1981 was vrijgekomen na het overlijden van prof. dr. H. Knaap, opnieuw bezet. Woerdman is sinds 1968 wetenschappelijk medewerker van het Natuurkundig Researchlaboratorium van Phi lips Eindhoven. Peerke Donders Alle cursisten, die deelnamen aan de EHBO-opleiding van de vereniging Peerke Donders, hebben met goed gevolg hun examen afgelegd. De volgende reeks cursussen van de vereniging Peerke Donders gaan volgend jaar januari van start. -LEIDEN QeidóeGomont l Eerste woning Stevenshof LEIDEN De eerste tien wo ningen in de Stevenshof zullen donderdag 9 juni door de huurders in gebruik worden genomen. De woningen van de bouwver eniging De Tuinstadwijk staat aan de Jantina van Hoornka- w^de. Wethouder D. Tesselaar sta van Volkshuisvesting zal om half vier 's middags op feeste lijke en gedenkwaardige wijze de sleutels aan de eerste huur ders van de huizen overhandi gen. *!S Volksdansfeest in De Waag LEIDEN De Volksdansvereniging „Oud Poelgeest" viert haar 30-jarig be staan zaterdagavond in De Waag met een volksdansfeest. Het feest begint om acht uur. De vereniging werd in 1953 opgericht door een groepje jonge men sen. Zij kwamen regelmatig in het Koetshuis van het kasteel Oud-Poel- geestin Oegstgeest bijeen om er te volksdansen. Gedanst wordt er nog steeds al wordt daar het Koetshuis van het kasteel niet meer voor gebruikt, maar een gymnastiekzaal. Zaterdag kan gedanst worden op muziek van het orkest Novi Gospodar. Er worden de monstraties gegeven door de Delfste groep Radost. Sporttarieven Groenoordhal omhoog LEIDEN De sporttarieven voor het gebruik van de Groenoordhallen gaan omhoog. Binnenkort moet men voor het gebruik van één veld 40 gulden per uur neertellen. Het afhuren van de hele Groenoordhal gaat de sporters 240 gulden per uur kosten. De commissie voor economische aange legenheden ging gisteravond akkoord met deze verhoging van 18 procent. De verhoging gaat in per 1 september van dit jaar. Overigens is dit tarief gelijk aan dat van de Vijf Mei hal. Ook voor het gebruik van die sporthal moet men 40 gulden per uur gaan betalen. Auto schept fietser LEIDEN Een 43-jarige Leidse heeft gistermiddag met haar auto op de Haarlemmerweg een fiet ser aangereden. De fietser, een 23-jarige Leidse, werd met een hechtwond en vermoedelijk een hersenschudding naar het AZL overgebracht. De botsing ont stond toen de auto twee naast el kaar rijdende fietsers passeerde, terwijl het meisje op de fiets, die in de tegenovergestelde richting reed, juist op dat moment een aan de andere zijde van de weg ge parkeerde vrachtwagen wilde voorbijrijden. Leren kleding gestolen LEIDEN Bij een inbraak in een woning in De Kopermolen is in de nacht van dins dag op woensdag voor enige duizenden gul dens aan kleding gestolen. De inbrekers gin gen er vandoor met leren en suede kleding en schoenen. De dieven hebben zich waar schijnlijk laten insluiten in het winkelcen trum, waarna zij zich door de ruit van de voordeur van de winkel in te gooien toegang tot de winkel verschaften. Multiwave uit lucht gehaald NOORDWIJK De Noordwijkse radiopi raat Multiwave is het afgelopen weekeinde uit de lucht gehaald. Het was de tweede keer dat deze piraat door de Radio Opsporings dienst werd uitgepeild en in samenwerking met de politie werd opgespoord. De politie trof vier jongelui van rond de 17 jaar bij de zender aan, die na verhoor zijn heengezon den. De installatie, waarde ongeveer ƒ6000, werd in beslag genomen. LEIDEN Het Leider- dorpse bedrijf Noorlander 4Bouw bv heeft de ge- eente aangeboden op het Ir. Driessenplein een parkeergarage te bouwen. Het door Noorlander be oogde complex zou ook een meubelshowroom en een aantal woningen en winkels moeten bevatten. In het bestemmingsplan voor het gebied is rekening gehou den met een parkeergarage op het Ir. Driessenplein. Volgens het bestemmingsplan zou deze garage minimaal 225 en maxi maal 350 plaatsen mogen be vatten, met een afwijking van zowel naar beneden als _Jiaar boven. Wethouder J. ^I.Fase van economische zaken gen, dan dat de gemeente het plan van Noorlander heeft ontvangen. Tot voor korte tijd werd er re kening mee gehouden dat op het Ir. Driessenplein het nieu we Volkshuis gebouwd zou worden. Enkele weken gele den werd duidelijk dat dit geen doorgang kon vinden omdat het te duur was. Boven dien verleende het rijk niet zoveel subsidie als werd ver wacht. Noorlander Bouw bv liet en kele maanden geleden van zich horen toen het bedrijf een plan indiende voor de bouw van een parkeergarage op het Sandersterrein. Dit plan be vatte kantoren, winkels en stallingsplaatsen voor 370 au to's. De kosten van het plan bedroegen nog geen tien mil joen gulden. Noorlander liet destijds weten de bouwop dracht goed te kunnen gebrui ken. Noorlander had reeds een exploitant voor de garage ge vonden. Het gemeentebestuur gaf echter de voorkeur aan een bouwplan van bouwonder neming DuPrie uit Leiden. In dit bouwplan waren aanzien lijk meer parkeerplaatsen op genomen. Het is overigens nog steeds niet zeker dat het plan van Du Prie uitgevoerd zal worden. Du Prie heeft nog an derhalve maand om de finan ciering van zijn garage rond te krijgen. Mocht dat niet lukken dan vervalt de overeenkomst tussen het gemeentebestuur en Du Prie. In dat geval maakt Noorlander met zijn ontwerp opnieuw een kans op de bouw van de Sandersgarage. Meubelboulevard Naar verwacht speelt Noorlan der door een meubel-show room in zijn plan voor een ga rage op het Ir. Driessenplein op te nemen in op de angst van de gemeente Leiden voor een meubelboulevard in Lei derdorp. Onderzoek heeft uit gewezen dat een dergelijke concentratie van meubelwin kels zeer schadelijk zou zijn voor de meubelzaken in de Leidse binnenstad. Om een meubelboulevard in Leider dorp tegen te houden heeft het Leidse gemeentebestuur zelfs aangeboden de grond ervoor naast het St. Elisabeth zie kenhuis van de gemeente Leiderdorp te kopen. Ook werd een plan ontwikkeld voor een eigen meubelboule vard op een lokatie aan de Langegracht. LEIDEN Een groot tentenkamp in het Huigpark als protest tegen de steeds maar stijgende woonlas ten. Dat staat de organisatoren van de woonlasten manifestatie, die komende zaterdag in het park ach ter het Stadbouwhuis aan de Langegracht wordt ge houden, voor ogen. De manifestatie wordt gehouden door het Leidse Woonlas- tencomtié en maakt deel uit van acties die deze week in een groot aantal gemeenten in het hele land worden ge houden tegen de voortdurende stijging van huren, ener gie- en servicekosten met als gevolg, dat het wonen voor meningeen een (bijna) onbetaalbare zaak wordt. Het is de bedoeling dat zoveel mogelijk mensen zaterdag met een tent, parasol of zonnescherm naar het Huigpark trekken en dat de zomerse attributen daar worden opgezet. Dat al les onder het motto „als het zo doorgaat, is dit enige ma nier waarop we straks nog kunnen wonen". Het comité verspreidt deze week een krantje in Leiden waarin de eisen op een rijtje worden gezet. Aan de hand van een aantal voorbeelden wordt becijferd dat woonlas ten van bijvoorbeeld 635 gulden per maand (inclusief huursubsidie) van een inkomen van ruim 1.300 gulden per maand alle perken te buiten gaan. Geprotesteerd wordt te gen de huurverhoging per 1 juli van 5 procent of 10 pro cent voor woningen die in de regeling huurharmonisatie- vallen en tegen het verlagen van huursubsidies. Het comité heeft vier eisen opgesteld en aan vertegen woordigers van de fracties in de Leidse gemeenteraad is gevraagd om zaterdag in het Huigpark hun mening over de vier stellingen (geen verdere huurverhogingen, af schaffing van de huurharmonisatie, geen verdere verla ging van de huursubsidie en verlaging van de gasprijzen) te geven. De manifestaties met een aantal sprekers die hun bezwaren tegen de hoge woonlasten en de gevolgen ervan op een rijtje zullen zetten wordt muzikaal opge luisterd door „Op hoop van zegen", „Dempsey" en „De Bikker Buurt Band". De manifestatie begint om elf uur en zal omstreeks drie uur achter de rug zijn. LEIDEN De PTT gaat een aantal telefooncellen uit Lei den verwijderen. Tevens wor den enkele „openbare telefo- neergelegenheden" verplaatst. Om hoeveel telefooncellen het gaat. is niet bekend. De PTT wil hier nog geen mededelin gen over doen. Men wil eerst het gesprek met de gemeente afwachten. De PTT heeft het plaatsings beleid van telefooncellen lan delijk onderzocht. Uit dat on derzoek is naar voren geko men. dat de PTT per jaar 8 miljoen gulden verliest op de cellen. Daarbij is het verlies, dat door vandalisme en fraude wordt geleden niet eens inbe grepen. Omdat nu 92 procent van de Nederlandse gezinnen een te lefoonaansluiting heeft, is een aantal telefooncellen overbo dig geworden Men denkt hierbij aan cellen, die in en in de buurt van woonconcentra- ties staan. De PTT constateert, dat er een toenemende behoefte bestaat aan telefooncellen voor pas santen op duidelijk zichtbare en gemakkelijk' bereikbare lo caties. Dat betekent, dat er cel len worden geplaatst op par keerterreinen naast lokale en interlokale doorgaande wegen. Tevens streeft de PTT naar plaatsing van meer telefoon cellen op stations, postkanto ren, winkelcentra en dergelij ke. Ook Leiden werd onderzocht. Men kwam tot de conclusie, dat er ook in Leiden telefoon cellen definitief moeten ver dwijnen en dat een aantal cel len moet worden verplaatst. Binnenkort gaan de PTT en de gemeente Leiden om de ta fel zitten om te bekijken wel cellen weg moeten en welke kunnen worden verplaatst. Om welke cellen het gaat, zegt de PTT niet. „Ons standpunt kan nog wijzigen na het ge sprek met de gemeente," aldus een woordvoerder van de PTT Wil Leiden een door de PTT wegbestemde cel persé behou den. dan kan de mogelijkheid van 'garantie-cellen' worden benut. Dit betekent, dat de ge meente 50 procent van het ex ploitatie-tekort van de cel voor zijn rekening neemt. De PTT is dan bereid voor de andere DONDERDAG 26 MEI 1983 PAGINA 3 Een kamerbewoner van De Laat de Kanterstraat moest gistermiddag het dak op om Q het vege lijf te redden. Zijn 74-jarige hospita had in de keuken croquetten gebakken j, maar was vergeten het vuur onder de panm uit de doen. li De vlam sloeg in de pan en li de keuken raakte in brand, e a De student kon zijn zolderka- h mer niet meer via de trap e verlaten. Dikke rookwolken e maakten dat onmogelijk. Dus besloot hij het dakraam maar Me gebruiken om het vege lijf J te redden. Een agent van de •'Leidse politie was hem be- j hulpzaam door een ladder aan te dragen en hem vervol gens een helpende hand toe te steken. De schade in de S woning viel overigens mee. Een politieman snelt te hulp. Nu nog de ladder af. De rook komt al uit het zolderraam. Nee, de bewoners van Huize Roomburg waren niet ontstemd over de gebrekkige ven tilatie en hebben de ruiten in een collectieve woede-uitbarsting niet uit de sponningen geslagen. Waarom huize Roomburg er op deze foto uitziet als een honingraat, is snel verklaard. De flat wordt momenteel ingrijpend gerenoveerd. Het mag duidelijk zijn, Hl, or rv>.n half ,.,or(. oala..orrl LEIDEN De verkiezingen zijn nog ver weg. Desalniet temin organiseerde de VVD een discussieavond over het parkeerbeleid in Leiden, een aangelegenheid die de libera len immer hoog zit. En zo na men gisteravond een drietal raadsleden van PvdA, CDA en VVD plaats tegenover een zestigtal belangstellenden die de stedelijke problematiek prefereerden boven het voet bal en kritisch amusement dat de vaderlandse televisie te bieden had. Zij kwamen bedrogen uit en slechts diege nen die niet over een televi sietoestel beschikken, zullen hun aanwezigheid misschien niet betreurd hebben. Parkeren en alles wat daar mee samenhangt, mag een heet hangijzer zijn in Leiden, politici en inwoners kunnen elkaar over dit onderwerp niets wijzer maken. VVD en PvdA hebben zich als colle gepartijen aan een min of meer gezamenlijk standpunt verbonden en het CDA leunt daar heel loyaal tegen aan. Die burgers, en met name de middenstand, die van hun ontevredenheid blijk willen geven, kunnen praten als Brugman maar zullen bij de politici nauwelijks gehoor vinden. Sterker nog. sinds de politiek heeft bedacht dat parkeergarages slechts ge bouwd kunnen worden wan neer de middenstand meebe taalt. krijgt iedere winkelier die de euvele moed heeft een ontevreden opmerking over het parkeerbeleid te plaatsen, de vraag toegebeten „hoeveel aandelen hij dan wel in de Sandersgarage heeft ge kocht?" Wanhopig over zo veel onbegrip verlaat hij de zaal. Het recht om wanhopig te zijn, hebben ook de politici. Middenstanders weten meestal slechts naar voren te brengen, dat Leiden haar re giofunctie verliest en dat door het gebrek aan parkeer plaatsen hun omzet rigoreus daalt. Alsof er zich geen eco nomische recessie heeft voor gedaan. En hoe vaak de poli tiek daarop ook antwoordt dat een historische binnen stad zich nu eenmaal niet om laat toveren tot een van rui me parkeerplaatsen voorzie ne betonmassa als Winkelhof of Leidsenhage. de onderne mer lijkt hem niet te horen. En zo gaat ieder zijns weegs. Al jaren. Om elkaar tijdens nieuwe discussiebijeenkom sten met aloude argumenten in de haren te vliegen. En zo ook gisteravond waar de vete via aloude patronen werd voortgezet. Nieuw wa ren slechts wat onvoorzichti ge versprekingen. Zoals die van Renee Eikerbout (PvdA), die de knuppel in het hoen derhok wierp door te stellen dat het parkeerprobleem „een luxeprobleem" was. Of Jan van Zijp (CDA) die durf de te beweren dat „qanvaard moet worden dat de regio functie van Leiden weg is". Michiel Zonnevylle (VVD) bleek het plots eens te zijn met wethouder Waal om braakliggende terreintjes niet voor tijdelijk parkeren open te stellen". En vooruit, natuurlijk aanwezig voorzit ter Van der Zon van de Mid denpartij: „Als ik het zo hoor van achter de tafel kan de Middenpartij nog wel een kans maken Het enige opti mistische geluid dat gister avond te horen viel. Van dit soort discussies wordt niemand wijzer, zo is weder om gebleken. De politiek mag aangewreven worden dat ze niet in staat is haar be leid duidelijk te maken aan een niet onbelangrijke groep belanghebbenden in de bin nenstad. de middenstand kan verweten worden dat ze geen enkel oog heeft voor compro missen die in de politiek nu eenmaal gevonden moeten worden. Maar wanneer poli tici en middenstanders elkaar niet weten te bereiken, kun nen ze elkaar maar beter mij den om er voor zichzelf het beste van te maken. Dat be spaart beide partijen een hoop tijd en een hoop frus traties. GERT VISSER

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3