Staking overvalt Rotterdammers Mes gaat diep in uitkeringen sraël Militair adviseur van VS vermoord in El Salvador Tijdverspilling BON: |peemt Jncident ^net Syrië :ZE^oog op TWEE DAGEN GEEN TRAM, BUS OF METRO 1 op 3 Peuters naar opvangzaal doophuis als sloop- >and aangetroffen Koot *amt luto Aardbevingen en vloedgolf treffen Japan Dikke mensen eten meestal niet te veel Qowumt Donderdag 26 mei 1983,74e jaargang no. 22585 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers,behorendetotSijthoff Pers. Apothekeredijk34.2312DDLeiden, Postbus 11,2300 AA,tel.07M 22244.Girol03003Bank:Amro-bankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J.IHallewas. Chefredacteur Wim Buijleweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm. kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (vritsLauLbetalingLkwartaal /6155, jaar ƒ233,50. Kochten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Lcffle nummers f0j&) In „Hier en nu" op Ned. I om 21.20 uur kinderontvoering en het slechte weer en de land bouw. Op Ned. II om 19.12 uur ..The kids from Fame" en om 23.00 uur samenvatting cupfinal Brighton-Manchester United. Mogelijk op buitenlandse zen ders vanaf 20.15 uur direct verslag cupfinal. Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Minimumtempe ratuur ongeveer 9. middag- temperatuur ongeveer 14 gra den. Tot matig afnemende noordwestenwind. Zon op: 05.31. onder: 21.43; hoog water Schev.: 04.12 en 16.36; laag w.: 12.18 en 0.38. luit grotendeels nbereikbaar "ASTRICUM De twee overval- rs van een Castricumse vertegen- oordiger in juwelen hebben met 1 n veel kleinere buit genoegen oeten nemen dan aanvankelijk erd aangenomen. De met een pi- >ol gewapende mannen die bij de trtegenwoordiger gisteren aanbel- en hem dwongen zijn autosleu- te geven, hebben van de achter- ink van zijn auto koffers met rond ".000 gulden aan sieraden meege- nen. Na met de auto te zijn weg- eden hebben de overvallers in ssendelft getracht de kofferbak »en te breken. Toen daarop een id alarm in werking trad. lieten de vers ruim 800.000 gulden aan sie- len in de kofferbak achter. Onderzeeër in de peiling Nederlandse marineschepen en vliegtuigen hebben gisteren een Russische onderzeeër van de Juliet-klasse scherp in de gaten gehouden. De onder zeeër is via de Noordzee van de Oostzee naar het Kanaal gevaren. Een patrouillevlieg tuig van de Engelsen heeft de Rus gisteravond „overgeno men". Het is niet duidelijk wat de Rus van plan is (was). Vol gens het ministerie van defen sie is het hoogst ongebruikelijk dat Russische onderzeeërs zich in de Noordzee vertonen. Hoffman- Laroche raakt Seveso-gif niet kwijt MÜNCHEN Het Zwitserse bedrijf Hoffman-Laroche slaagt er maar niet in een af- valvernietigingsbedrijf te vin den, dat zich wil ontfermen over de 41 vaten met het gifti ge Seveso-gif. De vaten uit de fabriek van Hoffman-Laroche in het Italiaanse Seveso staan daardoor nog steeds op een zwaar bewaakt militair terrein in Frankrijk. KABINET KOMT MET BEZUINIGINGSPLAN VAN 5 MILJARD HLrUZALEM Israel eschouwt de Syrische be aijhieting van Israëlische irkenningsvliegtuigen •ven Libanon als een luidelijke schending" in het staakt-het-vuren n beide landen. Dat •ft een Israëlische mili- röH)ire woordvoerder ver- rd naar aanleiding het luchtincident, irder op de dag, boven [ibanon. wrische gevechtstoestellen lobeerden Israëlische ver- fcnningsvliegtuigen te onder- Iheppen. Weliswaar vuurden Syriërs raketten af. maar Israëlische toestellen zijn feilig naar hun basis terugge- "isterochtend maakte de Li- |nese staatsradio melding een ander luchtincident. |ven de Bekaa-vallei in Li- u een onbemand Is- lëlisch verkenningsvliegtuig neergeschoten door een Irisehe luchtdoelraket. Maar raël ontkent dit. De gebeur- pissen van gisteren hebben jeuw voedsel gegeven aan de een oorlog tussen Is- jél en Syrië ophanden is. ire sigaar )NDEN Een sigaar die het eigendom is geweest Sir Winston Churchill is op een veiling ver- ht voor 1.250 gulden. De >er is een particulier. De si- r, die in een cederen foe- ial zit, had Churchill aan- hkelijk bestemd voor een idadigheidsactie van de koninklijke luchtmacht i geld in të zamelen. ROTTERDAM De Rotterdammers en de forensen die niet naar de vroege nieuwsuitzen dingen hadden geluis terd, werden vanoch tend compleet verrast door een staking bij het openbaar vervoer. Om half vier vanmorgen, tijdens een vergadering van AbvaKabo, besloot het personeel van het gemeentelijk vervoer bedrijf RET om tram, bus en metro niet één maar twee dagen stil te leggen. De staking is een protest tegen de be- zuinigingsplannen van de gemeente. Bij de'politie en bij de RET stonden vanmorgen de lij nen roodgloeiend door tele foontjes van mensen die om opheldering vroegen, want aanvankelijk zou er alleen morgen worden gestaakt. Bij practisch alle tram- en bushaltes stonden vanoch tend de passagiers vergeefs te wachten op hun open baar vervoermiddel, tot zij door een behulpzame pas sant of door geluidswagen van de politie erop attent werden gemaakt dat er óók vandaag niet gereden zou worden. De ochtendspits was zeer druk. maar van een chaos was geen sprake. De twee Een lange rij aanstaande passagiers bij de taxistandplaats voor het Centraal Station in Rotterdam. enige bedrijven die garen spinnen bij de staking zijn de PTT en de Rotterdamse taxicentrale TTC. Voor de telefooncellen bij het station stonden lange rijen wachtenden om te kunnen meedelen: Ik kom later vandaag. En de taxi centrale kreeg nauwelijks de kans in te spelen op het plotseling sterk verhoogde passagiersaanbod. Elke aan vraag voor een rit werd aangenomen, maar er werd wèl bij gezegd dat de wacht tijd drie kwartier a een uur zou bedragen. In arren moede besloten a len dan maar te gaan lopen. DEN HAAG Eén op de drie 2- en 3-jarige kinderen wordt een aantal uren per dag opgevangen in peuterspeel- Izalen, peuterklassen en kinderdagverblijven. De peuters 'zitten in in 9 van de 10 gevallen in de peuterspeelzaal. In maart 1982 bezochten 140.000 peuters de opvangcentra. Het aantal kindercentra is sinds 1980 met 5% gestegen. Er wer ken 8800 beroepskrachten en 9500 vrijwilligers. PELDOORN Een inwoner van Apeldoorn is in grote moei- kheden gekomen doordat hij een woning die hij van zijn ptsgenoot H.S. had gekocht in onttakelde staat heeft aange- tffen. De voormalige eigenaar had, voordat hij de woning ver ft. voor 35.000,- aan goederen uit het thuis gesloopt en meege- imen. De schade in het huis is enorm. De complete eikenhou- ji keuken met de totale inbouwapparatuur was uit de woning sloopt, evenals de complete cv-installatie inclusief twaalf radi- pren en de badkamerinrichting. De nieuwe eigenaar heeft ngifte gedaan van diefstal en vernielingen aan zijn woning. IIDEN Een 30-jarige Kat- Ijker heeft gistermiddag met 'i Lemmeraak een aan het ilgewater geparkeerde auto amd. De voorruit van de sneuvelde, het dak werd ingedeukt en de motorkap werd beschadigd. De Katwijker voer met zijn boot achteruit in het Galgewa ter. Bij de Blauwpoortsburg ramde hij eerst een kajuitjacht. Dit vaartuig werd aan de bak boordzijde en aan de boeg be schadigd. De Katwijker voer verder achteruit, maar toen hij dë motor van het schip voor ruit wilde zetten, brak de keerkoppeling af. Het gevolg was dat de boot onbestuurbaar werd en in de richting van de geparkeerde auto afdreef. De gestreken mast van de boot boorde zich vervolgens in de auto. 25 jaar Vliegende Dokters Heeft u gisteravond de Socutera film gezien? U geeft en zij vliegen. Laten we ze sémen in de lucht houden! Giro 487600 t.n.v. AMREF/ Vliegende Dokters Leidschendam SAN SALVADOR Een Amerikaanse militair is gisteren op het terrein van de universiteit van San Salvaldor doodge schoten. Het gaat om de 32-jarige luitenant-ter-zee Albert Schaufelberger, een van de 55 Amerikaan se militaire adviseurs die zich in El Salvador bevin den. Voor de moord heeft nog niemand zich verant woordelijke gesteld. Luitenant Schaufelberger was lid van het elite „SEAL"-squa- dron van de marine, een equi valent van de Groene Baret ten. Hij was speciaal belast met training van Salvadoraanse mariniers in de oostelijke stad La Union. Schaufelberger werd vanuit een rijdende auto neergescho ten toen hij bij de universiteit op een vriend stond te wach ten. Hij is de eerste Ameri kaanse militair die in El Sal vador wordt gedood. Verwacht wordt dat zijn dood nieuw voedsel zal geven aan de dis cussie over de aanwezigheid van Amerikaanse adviseurs in El Salvador. Bij een actie van het verzet bij de stad San Vicente zijn giste ren 44 Salvadoraanse militai ren en een burger om het le ven gekomen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. num mer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ZEKER 11 DODEN EN GROTE SCHADE TOKIO Bij een zware aardbeving (kracht van 7.7 op de schaal van Rich ter) en een daarop volgen de vloedgolf zijn in Noord-Japan zeker 11 mensen om het leven ge komen. Meer dan veertig anderen worden vermist. Binnen een half uur na de zwaarste aardschok wer den nog veertien minder zware schokken gevoeld. De materiële schade is groot. In Noord-Japan werden alle verbindingen verbroken. Van tal van gebouwen sprongen de ruiten en scheurden de muren. Op sommige plaatsen, waaron der in een elektriciteitscentra le, brak brand uit. Op een olie- opslagterrein zouden drie olie tanks zijn opengescheurd. Onder de slachtoffers bevin den zich waarschijnlijk ook kinderen van een schoolklasje, dat een dagje doorbracht op het strand van Akita, 450 kilo meter ten noorden van Tokio. Vijftig kinderen werden door de vloedgolf verrast en meege- spoeld. 35 Kinderen zouden zijn gered, naar de anderen wordt nog gezocht. In het ge troffen gebied is inmiddels de noodtoestand uitgeroepen. (Van onze parlementaire redactie) DEN haag Kortere en aanzienlijk lagere uit keringen tegen waar schijnlijk hogere premies voor werknemers vormen de basis van zeer ingrij pende plannen voor een herziening van de sociale zekerheid die het kabinet gisteren heeft gepresen teerd en die naar de SER en de emancipatieraad zijn gestuurd om advies. Met deze herziening moet in de komende jaren een bedrag van uiteindelijk 5 miljard gulden worden bespaard. De voorstellen behelzen een vanaf 1 januari 1984 binnen drie jaar in te voeren nieuw stelsel waarin ww. wwv, wao en aaw zullen opgaan. De werkloosheidsuitkeringen zul len in duur en hoogte worden beperkt, de arbeidsongeschikt heidsuitkeringen vooralsnog alleen in hoogte. Deze verla ging leidt in ieder geval tot een inkomensderving van twee procent voor de laagste uitkeringen tot 19 procent voor de hoogste. Feitelijk komen de voorstellen op het volgende neer: Werklozen krijgen niet lan ger 80 procent van hun laatst verdiende loon, maar 70 pro cent van het minimumloon, oplopend tot maximaal 60 pro cent van hun laatst verdiende salaris. De duur van deze uitkering wordt beperkt tot een half jaar voor wie jonger is dan 23 tot maximaal vijf jaar voor 60- plussers. Voor arbeidsongeschikten geldt naar de mate van hun ongeschiktheid een blijvende uitkering van minimaal 70 procent van het minimumloon tot maximaal 60 procent van het laatst verdiende salaris (thans nog onbeperkt 80 pro cent). Voor het werkloosheids- deel van hun uitkering (de mate waarin zij niet zijn afge keurd) gelden echter de regels als voor werklozen. Na het aflopen van de be perkte werkloosheidsuitkering raakt men aangewezen op bij stand. Om het verschil tussen werklozen en arbeidsonge schikten te verkleinen komt er voor werklozen een tussen fase van voorlopig een jaar, waarin zij een individueel recht houden op een uitkering op het niveau van het sociale minimum (70 procent van het netto-minimumloon). Men hoeft in deze fase nog niet di rect het eigen huis op te gaan In deze periode kunnen lee feenheden waarin één inko menstrekker de zorg voor meerderen draagt bovendien in aanmerking komen voor een gezinstoeslag van maxi maal 30 procent, zodat zo'n leefeenheid uitkomt op het ni veau van het netto-minimum loon. Na afloop van deze tussenfa se blijft voor iedereen een vangnet over in de vorm van bijstand. Dan wordt wel geke ken naar andere inkomens die per leefeenheid binnenkomen of naar een aanwezig vermo gen (eigen huis). Pagina 9: Nieuw stelsel voor vakbeweging onaanvaard baar AMSTERDAM Uit verschillende wetenschappelijke onder zoekingen is komen vast te staan dat dikke mensen die zeggen dat ze helemaal niet zoveel eten, heel vaak de waarheid spre ken. De oorzaak van hun omvang moet niet in hoofdzaak ge zocht worden in een overmaat aan voedsel. Er is eerder een verband te leggen met de manier van eten, het energieverbruik en de beweging. Vermageren door minder te eten helpt vaak niet of weinig. Deze bevindingen zijn voor de Rijksuniversiteit Limburg reden om een onderzoek in te stellen naar de manier waarop de mens zijn energie verbruikt. Er zijn daartoe twee speciale kamers gebouwd, waarin proefpersonen in volstrekte afzondering een bepaald schema van eten en bewe gen zullen afwerken. Ambtenaren moeten minder „tijd verspillen met praten". Dat vinden ze in China, maar dat komt zeker omdat daar ongetwijfeld erg veel ambtenaren rondlopen. En dan valt er heel wat af te praten. Misschien gaat er wel veel tijd verloren met al die prfcatjes, maar de manier waarop de Chinezen dat denken tegen te gaan zou wel eens averechts kunnen werken. Ze moeten namelijk meer gebruik maken van... telefoon, pers, radio en televisie. In China wordt waarschijnlijk voor radio en televisie nog niet zoveel afgepraat als in ons land en wal de telefoon aangaat, daar valt helemaal niet te controleren hoe lang men bezig is. Wie de Leidse Courant goed leest komt vast tot de conclusie, dat de pers nog de beste weg lijkt om de woordenvloed van de heren ambtenaren tot de essentie terug te brengen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend arant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. l

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1