Ontreddering bij Democraten [>ver aanvaarding MX-raket HET BESTE BEGIN VAN'N WAARDEVOLLE I0BBYUGTNU0P 'T POSTKANTOOR. Lukraak bouwen in Italië met rampzalige gevolgen lETSLEUKSGEHUURDINDEBUURf. I "I Alibux wil banden met Nederland verbeteren Lubbers tevreden over bezoek aan Venezuela iUITENLAND QeidócQowumt DONDERDAG 26 MEI 1983 PAGINA 11 Kohl wil zich niet langer door itrauss de les laten lezen (Van onze correspondent Gerard Kessels) lEULEN De Duitse bondskanselier Helmut Kohl wil zich ,et langer de les laten lezen door zijn christen-democratische jrtner Franz-Josef Strauss. Kohl is de manier waarop Strauss rh vanuit Beieren voortdurend bemoeit met de landspolitiek in de j,nn meer dan zat. jrauss bemoeit zich vooral met de buitenlandse politiek. Zo ieft hij een veel hardere koers van Bonn tegenover de DDR at pst. Maar met name de liberalen van minister van buiten- e hdse zaken Hans-Dietrich Genscher willen de Oost-politiek n de socialistische regeringen Brandt- Schmidt in grote lijnen jortzetten. Een tweede aanvaring is ontstaan naar aanleiding n de eis van Strauss, dat de voorzitters van de drie partijen |e de coalitie vormen regelmatig bijeen moeten komen om de pte lijnen van de politiek uit te zetten. Een dergelijke schadu- regering is voor de fracties van CDU en FDP in het parlement jlkomen onaanvaardbaar. Libische ex-koning Idris gestorven KAIRO In Kairo is op 93-jarige leeftijd ex-koning j Idris van Libië overleden. I In 1969 moest hij zijn na 19 jaar koningschap land ver laten, na een staatsgreep onder leiding van kolonel Khadaffy, de huidige sterke man in Tripoli. De staatsgreep werd ge pleegd toen de koning op vakantie was in Turkije. Van de ene op de andere dag werd Libië een repu- bliek. Koning Idris vloog naar Kairo en is nooit meer in Libië teruggekeerd. Maatregelen tegen „foute" nieuwslezer MOSKOU Tegen de Russische nieuwslezer Vladimir Dantsjev zul len waarschijnlijk disciplinaire maatregelen getroffen worden. Dit heeft iemand van radio-Moskou aan westerse journalisten verteld. De man sprak van een „persoonlijke fout" van de nieuwslezer, die vorige week in Engelstalige uitzendingen tot vijfmaal sprak over „de Russi sche bezetters" in Afghanistan. Sinds begin deze week is niets meer van Dantsjev vernomen. Een wes terse journalist die hem wilde be zoeken kreeg van een dienstmeisje te horen dat hij de vorige dag „een wandeling" was gaan maken, maar dat hij daarvan nog niet was terug gekeerd. China bouwt hotel-stad PEKING In de ko- mende jaren zal op 35 ki lometer ten noorden van Peking een stad alleen voor toeristen worden ge bouwd. Dit centrum dat hotels en inkoopcentra zal bevatten, moet plaats bie den aan ongeveer 4.000 gasten. Met de bouw van het centrum willen de Chinese autoriteiten voor komen dat de binnenstad van Peking „over stroomd" wordt door de duizenden buitenlanders (in 1982 250.000) die Chi na bezoeken. Forse belastingaanslag voor Christina Onassis ATHENE Het Atheense hof van arbitrage heeft Christina Onassis, de dochter van de overleden scheeps- magnaat Aristoteles Onassis, in het ongelijk gesteld in een conflict met de Griekse belastingdienst over de erfenis van haar vader. De uitspraak van het hof komt er op neer dat Christina de Griekse staat ruim 60 miljoen gulden moet betalen. Het gaat hierbij vooral om aandelen in nv's, waarvan de autoriteiten vin den dat die Grieks eigendom zijn, terwijl Christina meent dat het slechts filialen zijn van moederbedrij ven met hun kantoor in Panama. Nederland 14 juni 1984 naar Europese stembus (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Europese verkiezingen zijn, wat Neder land betreft, definitief vastge steld op donderdag 14 juni 1984. De andere landen van de EG mogen een datum prikken, die ligt tussen die donderdag en de zondag daaropvolgend. Op maandag 18 juni wordt de uitslag bekend gemaakt. De Belgen en Westduitsers gingen mokkend met dit voorstel ak koord, omdat veel inwoners van beide landen in die perio de vakantie hebben. Washington Het imerikaanse Huis van ifgevaardigden heeft pre- Reagan een klin- overwinning en de ücleaire bevriezingsbe- ■geging in de vs een zwa- t nederlaag bezorgd met vrijmaking van 1,7 mil- gulden voor de ont- iSjikkeling van nieuwe ^Bnkoppige lange-afs- JJncls MX-kernraketten. ^la maanden waarin _jeagan intensief en in ei- en persoon tal van WF|X-tegenstanders binnen ^Lpt Congres heeft „be- l^erkt", kreeg de presi- i ent in de nacht van dins- ag op woensdag zijn zin. L .et Huis stemde met 239 r%[gen 186 stemmen voor IMl eerste fase bouwen I n testen van prototy- en van het omstreden [X-programma. Bij de oorstemmers waren 91 ïden van de oppositie Democratische partij). i Amerikaanse Senaat heeft niddels ook het „startgeld" jpdgekeurd voor de ontwik- Jeling van de MX. De hon- |rd te bouwen MX-raketten i een soort vliegende omni- |issen, waar telkens een omkop van 35 maal de Jacht van de Hiroshima-bom in kan afspringen, terwijl de. iket zijn weg naar het vol gende doel voortzet. De projec tielen zullen geplaatst worden in de dunbevolkte centrale Amerikaanse staten Nebraska en Colorado. Twee weken geleden was in de vaste defensie-commissie van het Huis van Afgevaar digden al duidelijk geworden dat Reagan met zijn MX-plan aan de winnende hand was. Dit bleek het geval nadat de president schriftelijk had be loofd dat de bouw van de MX-raketten gepaard zal gaan met een vruchtbaarder onder- handelingsbeleid van de Ame rikaanse regering in de ontwa peningsgesprekken met de Russen in Genève. Om zeker te zijn van aanvaar- diging van de eerste MX-fase door het Huis van Afgevaar digden, had president Reagan maandag aan de vooravond van de stemming nog vijftig parlementsleden op het Witte Huis voor een diner uitgeno digd. Bij die gelegenheid ver zekerde de president nogmaals zonder echter in details te treden dat hij ernst zal ma ken met het strategische ont wapeningsgesprek. Bovendien schreef Reagan dinsdagoch tend in de hoofdstedelijke krant The Washington Post nog een ingezonden brief, waarin hij stelde dat afwijzing van de MX „de toekomst in gevaar brengt van de wapen- beperking, die de wereld tot een veiliger woonoord voor alle volkeren zal maken". Woedend Het resultaat was dat een veertigtal leden van de Demo cratische (oppositie-)partij hun eerdere tegenstand tegen de MX liet varen, evenals een tiental Republikeinen die zich ondanks hun partijbinding met de president lange tijd te gen de MX waren blijven ver zetten. Het debat dat in de ple naire Huis-vergadering aan de stemming voorafging, wérd veelal met verhitte gemoede ren gevoerd. Joseph Addabo, defensie-specialist van de De mocraten en een van de fer- ventste tegenstanders van het bewapeningsbeleid van Reagan, schreeuwde dat het Huis van Afgevaardigden nog slechts enkele weken geleden de „freeze-resolutie" heeft aanvaard, waarin van presi dent Reagan wordt geëist een onmiddellijke bevriezing van alle productie, tests en plaat sing van nieuwe atoomwapens aan Moskou aan te bieden. „Laat je niets wijsmaken. Ge loof niet dat wij hiermee, zoals de president beweert, voor au tomatische afbouw van de kernbewapening stemmen en dus nog méér zouden doen dan bevriezen. Het enige dat zal gebeuren is dat Moskou ook een soort MX gaat ontwikke len. We stemmen voor een zo veelste versnelling van de wa penwedloop". De Democraten die zich voor de MX hadden laten innemen, probeerden de ontreddering binnen de Democratische Par tij over de kwestie te relative ren met de redenering dat het Congres nu rechtstreekse in vloed heeft verworven op het gedrag van de regering-Rea- gan in Genève en dat het met volgende stemmingen over Huis moet opnieuw stemmen WASHINGTON Hoe wel het Huis van Afge vaardigden het plan voor de MX-raket al heeft goedgekeurd, zal het er opnieuw over moeten stemmen. Door een fout heeft het voorstel dat in het Huis aan de orde kwam een verkeerd rol nummer gekregen. Om dat de regels van het Congres voorschrijven dat de beide kamers identitieke voorstellen rolnummers inbegre pen moeten goedkeu ren, zal het Huis vandaag opnieuw over de plannen stemmen. Overigens wordt verwacht dat ook nu het groene licht zal worden geven voor de MX-raket. MX-fondsen evenveel stokken achter de deur heeft ten op zichte van de president. Ande ren betoogden dat de nationale eenheid tegenover de Sovjet- Unie bewaard moet blijven. Verrassingsaanval President Reagan had reeds de „nationale eenheidskaart" ge speeld, toen hij eind vorig jaar de adviescommissie benoemde die het huidige MX-plan heeft uitgewerkt. In die commissie, onder voorzitterschap van ex- -generaal Scowcroft (veilig heidsadviseur van Nixon), hadden ook oud-ministers van buitenlandse zaken van zowel Democratische als Republi keinse huize zitting, zoals Ja mes Schlesinger, Meivin Laird, Harold Brown en Alexander Haig. Het is deze commissie geweest die met het nu te starten plan kwam om honderd MX-raket- ten te bouwen, ze te plaatsen in bestaande silo's van de ver ouderende Minuteman-II-ra- ketten en tegelijkertijd een veel kleinere, mobiele lange- -afstandsraket te gaan ontwik kelen: de eenkoppige, mobiele Midgetman (lilliputter). Over dat laatste aspect heeft het Congres zich met de stemming van gisternacht nog niet uitge sproken. Met het plan-Scowcroft zijn zowel Witte Huis als Congres nu afgestapt van het eerdere bezwaar, dat plaatsing in de bestaande Minuteman-silo's de MX veel te kwetsbaar maakt voor een verrassingsaanval van de Russen, die al jaren lang strategische kernwapens op dit vaste Amerikaanse doel gericht hebben staan. Het heet nu dat een Russische verras singsaanval toch zo tijdig kan worden gesignaleerd dat de MX nog kan worden gelan ceerd. De MX-tegenstanders vinden dit uitgangspunt een onverantwoorde gok, die de totale kernoorlog alleen maar dichterbij kan brengen. ADVERTENTIE DE COMPLETE COLLECTIE POSTZEGELS 1982. LEUK OM TE KRIJGEN EN LEUK OM TE GEVEN. j Op 't postkantoor zijn nu alle postzegels die in 1982 door PTT Post zijn uitgegeven in een handig mapje verkrijgbaar. Een prima bezit voor iedereen en een goede aanzet tot een eindeloze hobby. De collectie 1982 bestaat uit twee mapjes die ook afzonderlijk verkrijg baar zijn. Het ene mapje kost f 28,- en bevat alle bijzondere uitgaven, zoals bijvoorbeeld de zomerzegels. Het andere mapje bevat de complete serie Beatrixzegels en kost f 38,-. Alle postzegels zijn over zichtelijk gerangschikt en voorzien van interessante informatie. Maak kennis met die bijzondere collectie postzegels. Gewoon ver- krijgbaar op het postkantoor. (Zolang de voorraad strekt). KLEINE ZAKEN. GROTE ZAKEN. JE DOET ZE OP HET POSTKANTOOR. R. I BRASILIA De Suri naamse premier Errol Ali bux heeft verklaard dat zijn land graag de betrek kingen met Nederland wil verbeteren. Hij zei dit op een receptie aan het eind van zijn bezoek aan Brazi lië tegen de Nederlandse ambassadeur in Brasilia, drs. F. Kupers. De uitnodiging aan Kupers om een receptie van Alibux bij te wonen had, gezien de slechte relatie tussen beide landen, al enige verwonde ring gewekt. Groot werd evenwel de verbazing bij de Nederlandse vertegenwoor diger toen tijdens een infor meel gesprek de Surinaamse premier, die eerder op de dag in het openbaar fel tegen Nederland was uitgevallen, verbetering van de betrek kingen aanbood. Alibux is inmiddels naar Paramaribo teruggekeerd Volgens de Braziliaans pers zal dit land Suriname over enige tijd voor 28 miljoen gulden aan wapens kopen. Met name wil Suriname au tomatische geweren, kleine oorlogsschepen en pantser wagens. IUITENHEER Premier Lubbers en minister Van den Broek werden op een persconferentie aan het eind van hun bezoek aan Venezuela bijgestaan door een tolk (midden). CARACAS Premier Lubbers en minister Van den Broek zijn vanmorgen „uitermate tevreden" over het bezoek dat zij aan Venezuela hebben gebracht vertrokken naar de Nederlandse Antillen. Minister Van den Broek begint vanuit Willemstad zijn rondreis door Midden-Amerika, terwijl premier Lubbers de Be nedenwindse Eilanden bezoekt. Volgens Lubbers moet het bezoek aan Venezuela worden gezien als een „investering in de toekomst", dit met het oog op de be langrijke positie van Venezuela op het Zuidamerikaanse conti nent. Het land komt, aldus Lubbers, gezien het welvaartspeil niet in aanmerking voor technische en financiële steun in het kader van de ontwikkelingssamenwerking. Daarom had Vene zuela gevraagd. Wel bestaan er mogelijkheden voor nauwere economische samenwerking. Salvadoraans verzet vormt regering in „bevrijd gebied" SAN SALVADOR Het Salvadoraanse verzet heeft de vor ming aangekondigd van een regionale regering in de provincie Chalatenango, noordelijk van de hoofdstad Salvador. Deze pro vincie, waar 180.000 mensen wonen, is voor twee derde in han den van het verzet. Volgens de radiozender van het verzet werd het besluit een regionale regering te vormen vorige week geno men tijdens „de eerste regionale volksvergadering van Chalate nango". Inmiddels zijn de boeren opgeroepen naar hun akkers terug te keren omdat het verzet er de militaire macht heeft en boeren kan beschermen. De regering in San Salvador heeft nog niet op de vorming van de regering in Chalatenango gereageerd. Tegenstanders Bouterse staken verzet SCHIPHOL Twee leden van het actiecomité Herstel Demo cratie Suriname hebben hun verzet tegen de autoriteiten in Pa ramaribo opgegeven. Bij terugkeer uit de Surinaamse hoofdstad verklaarden R.C. Wormer en E. Tjon dat hun standpunt op grond van de „positieve" indrukken totaal is gewijzigd. De twee golden tot voor kort als felle tegenstanders van het regime-Bou- terse, hebben een keer de Surinaamse ambassade bezet en wa ren van plan met behulp van huurlingen de militaire machtheb bers in Paramaribo te verdrijven. Ramp op de Nijl Vijftig doden en 235 vermisten is (voorlopig) de trieste balans van de scheepsramp die gisteren op de Nijl plaatsvond. Midden in de nacht, toen de ruim zeshonderd passageiers sliepen, vond een gasontploffing plaats. Het vuur greep zo snel om zich heen dat het merendeel van de passagiers zich niet kon redden. Bovendien zit de Nijl ter plaatse vol met krokodillen en zijn de oevers eèn geliefde verblijfplaats van schorpioenen. De ramp deed zich voor even ten zuiden van de beroemde tweelingtempel van Abu Simbel. Op de foto het uitgebrande wrak. ROME Watersnood in Noord-Italie en een ramp zalige droogte in het zui den. Balans: 17 doden en een materiele schade van 5 tot 6 miljard gulden. Niemand kan de de weer goden beletten hun gang te gaan, maar wèl is het mogelijk de gevolgen van hun optreden te beper ken. En daar schort het in Italië nu juist aan. In het dorp Tresenda bijvoor beeld vielen de slachtof fers in huizen die tegen de berghelling waren opge bouwd en door de modder volledig zijn overspoeld. Waar men huizen heeft gebouwd is de grond in beweging gekomen, en dit duidt er volgens de geolo gen op dat men die huizen daar niet had mogen bou wen, of tenminste in dat gebied betere voorzienin gen had moeten treffen voor de afwatering. De gehele streek wordt geken merkt door een wildgroei in vakantiehuizen, hotels en der gelijke. De wijngaarden die de heuvels bedekken zijn slecht onderhouden, en wat volgens de experts de deur heeft dicht gedaan, is de lukrake aanleg van asfaltwegen, zonder dat men zich ooit heeft gereali seerd dat regenwater dat van de berghellingen omlaag komt een uitweg moet hebben om te voorkomen dat de bodem structuur wordt aangetast. Hellingen bewegen Hetzelfde verhaal is te houden voor de Venosta-vallei, meer naar het noordoosten, in Ita liaans Tirol, waar woensdag nog zeven dorpen (inclusief honderden toeristen) door de grondverschuivingen van de buitenwereld waren afgeslo ten. Ook hier hebben duizen den mensen hun huizen moe ten verlaten omdat de berghel lingen in beweging zijn. De Italiaanse regering heeft duizenden soldaten naar de rampgebieden gestuurd om hulp te verlenen en om de schade aan de infrastructuur te herstellen. De hulpvaardig heid na dergelijke natuurram pen is in Italië bijzonder groot, maar omgekeerd evenredig aan de bereidheid voorzienin gen te treffen om de kans op dit soort rampen te verklei nen. Geen preventie Aan hulpverlening is de laat ste 30 jaar in Italië 100 miljard gulden uitgegeven, en aan de preventie geen cent. De bode mexperts, geologen en natuur beschermers, roepen al jaren om een wet die de bergen be schermt tegen beton en asfalt, die bebossingsprogram ma's verplicht stelt, die de afwate ring regelt en een volwassen geologische dienst instelt. Maar de politici voelen hier niets voor. Electoraal is assis tentie en offerbereid na de ramp beter dan de weinig spectaculaire maatregelen er- Wat de vallei van de Valtelli- na betreft, al in 1972 en in 1977 hebben geologen gewezen op de gevaren die de vallei be dreigden, als er niet snel iets gedaan zouden worden om de bodemstructuur te verbeteren. Maar regio, provincie en ge meenten bleven met de armen over elkaar zitten. In plaats daarvan, zo wordt nu bitter opgemerkt, zijn de politici maandenlang in touw geweest en hebben bergen verzet om de wereldkampioenschappen skiën toegewezen te krijgen. En met succes, want in 1985 skiën de besten ter wereld in de Valtellina. Tenminste als dan de schade die nu is aangericht is "her steld. ARMAND PIEN: Belgen worden depressief (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De bekendste weerman van Europa, de Vlaming Armand Pien, hoeft geen weerkaart te be kijken om te weten wat voor weer het is. De tele foontjes en brieven van kij kers naar zijn weerpraatje op de BRT geven hem vol doende informatie. Het is nu duidelijk slecht weer, want het regent klachten, merkt Pien. „Dit weer maakt de mensen depres sief. Dat merk ik aan de re acties. Maar merkwaardig is dat over het algemeen meer vrouwen dan mannen er onder schijnen te lijden. Het zal er wel mee te maken hebben dat de vakanties nog niet begonnen zijn. Want mannen interesseert het weer pas echt als hun vakantie aanbreekt". De Belgen reageren volgens Pien over het algemeen nogal gelaten op het slechte weer. „Dat heeft te maken met een soort volkswijsheid, waarbij er van uitgegaan wordt dat je over het hele jaar genomen de afgemeten porties regen en zonne schijn krijgt. En alles wat er nu valt... ADVERTENTIE Even op verhaal komen in een komfortabele bungalow of in een appartement. In eigen land of bij de buurtjes. Rust eens uit in Brabant: 4-sterren bungalowpark "De Bikkels", week v.a. f320,-. Of wees er eens echt helemaal uit in de Belgische Ardennen in een appartement, 8 dagen v.a. f147,- p.p. of in een bungalow v.a. f227,- p.p. p.w. Haal de Trans gids en boek bij: de NS-stations, ANVR-reisbureaus, Neckermann reisburo's, ANWB, AMRO-, Spaar- en RABO-banken. Of bel: 033-62.24.52 (binnen- n'cl land), 033-63.46.50 (buitenland). „.rry^.TT- THANS VAKANTICRCIZCN. Of AKMVl RIISORCANISATICIMN Of NCDERIANDSI SPOOR WICIN.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11