Een goede occasion is dichterbij dan u denkt! „Alleen geld verdienen is geen reden om films te maken N EN OM DE KAS Nederlandse bollenkwekers liggen vele straatlengten voor ff IRl Orchideeën in opmarsin Nederlandse bloementeelt I CcicbeSoutont DINSDAG 24 MEI 1983 PAGINA 9 :ker een ongunstige week tor handel en kwekers was vorige week geen ongunstige week voor de handel ven min voor de kwekers. Bij een wat beperkter aanvoer de CCWS, kwam er toch een hoger omzetbedrag uit de m dat is lang niet kwaad. De CCWS had een aanvoer van 13.523 bos of stuks en een omzet van 21.834.239,17 tegen jaar in dezelfde week aanvoer van 49.368.498 en omzet 20.291.947,21. Opvallend was dat de aanvoer van pot- jen iets lager lag dan vorig jaar. Een aanvoer van I f.896 stuks en omzet van 3.122.133,65 tegen vorig jaar j.705 stuks met opbrengst van 3.547.845,51. ianvoer van snijbloemen lag wat lager dan vorig jaar f met een hogere opbrengst. Van importbloemen werd evoerd 1.170.659 bos of stuks met omzet van 501.330,52 k vorig jaar 829.403, een veel geringer dus met omzet van 1.625,00. De aanvoer sinds 1 januari van dit jaar tot en 'l3 mei bedroeg 749.802.707 bos of stuks en omzet van roek 136.604,75 tegen vorig jaar over dezelfde periode aanvoer 753.722.356 en omzet 353.381.290,19. en iets mindere aanvoer, toch 22 miljoen hoger omzet- ag. In het algemeen was er afgelopen week weer een le- liger handel, waarbij ook de export niet ontbrak. Enge- en Frankrijk bleven hierbij niet achter. Na de top van SUCk(ferdag' 'S de aanvoer weer wat °P normaler peil geko- e potplanten heeft de handel vooral belangstelling voor foeiende soorten. De freesia met ruim 10 miljoen mocht (st zijn die met 22 cent iets hoger lag dan vorig jaar. Goed iet ook met de trosanjers waarvan de prijzen bevredigend len worden genoemd. Sfddelde met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: als- neria 39 (33) amaryllis 21 (17) Am. anjers 46 (36) idem 48 (44) anthurium 1.67 (1.12) asp. plumoses 22 (12) bou- ia 44 (31) chrysanten tros jc 79 (64) idem geplozen jc 77 idem nc.l. 80 (60) euphorbia 46 (50) freesia 22 (21) gebera 16) gladiolen off. 5 (41). Sinds moederdag worden op de ;rlandse bloemenveilingen geen trosanjers uit Israël meer ild, dit ingevolge een beslissing van de Vereniging van menveilingen Nederland (VBN) eden hiervan is, dat er thans weer in voldoende mate Ne- Indse trosanjers worden aangevoerd, zodat aan de vraag Ischoots kan worden voldaan. Het is overigens aan het ld van de veilingen zelf overgelaten, of er nog andere be ende maatregelen getroffen worden met betrekking tot irtbloemen. Het inzicht op dat punt kan bij iedere veiling afhankelijk van het assortiment verschillen. Mogelijk deze maatregel remmend werkt op een daling van het peil van bepaalde produkten. ssen heeft de veiling Aalsmeer (VBA) de eerste voorver veiling gehouden met bevredigende resultaten. Hiervoor "en bloemen per monster worden aangeboden en geveild, jysteem dat ook bij andere veilingen wordt toegepast, nige exporteurs blijken die veiling wel op prijs te stellen, t op die manier zekerheid bestaat van leverantie, het- de afnemers te goede komt in sommige gevallen. Veiling el heeft plannen om een derde veilklok te plaatsen, om- Ie twee nu beschikbare klokken teveel bezet zijn. Er ko- ■namelijk steeds meer potplanten voor de klok en minder iet bemiddelingsbureau hetgeen het bestuur een goede noemt. Er is een speciale commissie ingesteld die een en r, mede in overleg met de kooplieden, gaat besturen en —adviezen en berekeningen komen. Speciaal voor trans van de rozen worden containers aangeschaft zodat de ro- iver water aangevoerd kunnen worden ook aan deze vei- De Nederlandse bloembollen kwekers zitten „gebeiteld". De buitenlandse concurrentie komt er in deze branche nau welijks aan te pas en niets lijkt in staat het fluweel waar op de vaderlandse kwekers zetelen in brand te steken. Wat wilt u? Vrijwel nergens ter wereld zijn de klimatologi sche omstandigheden voor de teelt van bollen en knollen zo gunstig als hier. Nergens op deze oude aardkorst beschikt men over zo veel vakman schap, zo veel „know how", zo veel wetenschappelijk onder zoek en zo veel voorlichting als in de Lage Landen aan de Noordzee. Wat de internationale bloem- bollenhandel betreft komt het buitenland er helemaal niet aan te pas. Het is zelfs zo dat de meeste bloembollen die el ders worden geteeld bij voorbeeld de Engelse narcis sen nog door Hollandse handelaren aan de man wor den gebracht. Bui dreef over De Japanners hebben in de vijftiger jaren nog geprobeerd om de Hollandse bloembolle nexporteurs die in het westen van de Verenigde Staten ope reerden, de voet dwars te zet ten. Er zijn enkele jaren ge weest dat met bezorgde blik ken naar de verrichtingen van de Japanners werd geke ken, maar de bui dreef snel over. De Japanners zaten toen in het dal van de lage lonen en konden tulpen telen voor een prijs, waar de Hollanders niet aan konden tippen. Maar de mannen uit het land van de Rijzende Zon hadden één ding niet in de hand: de om vang van de oogst. Als ze wei nig leverbare bollen rooiden, werden de geboekte orders niet of slechts voor een deel uitgevoerd. Bovendien liet de kwaliteit wel eens te wensen over. Dat waren de Ameri kaanse afnemers niet gewend. Öf de bollen in Holland nu goedkoop of duur waren; of men een beste of een slechte oogst had, de bestelde tulpen werden wel geleverd. Ook al moest de exporteur op enkele zendingen soms dik geld toe leggen. Kort en goed: de Amerikanen gingen in het vervolg alleen zaken doen met de Hollanders. Stofje aan weegschaal Vanaaag worden in Japan dan ook nog maar 500 ha tul pen geteeld. En om het in bij belse termen te zeggen: die betekenen in het grote geheel niet meer dan een „stofje aan de weegschaal". De Japanners lijken ook op een ander punt de slag met de Hollanders te gaan verliezen. En wel op een vlak waarop dat allerminst was verwacht. Sedert jaar en dag nemen de Japanners wat de produktie van witte kelklelies (Lilium longiflorum) betreft een mo nopoliepositie in. Dat was vooral een gevolg van het feit dat men in Holland deze lelie niet kon telen. Het groeisei zoen was hier te koel. Daar kwam nog bij dat de teelt van Lilium longiflorum in Japan tot voor kort in hoofdzaak werd beoefend op kleine ge zinsbedrijven, waar men met een laag inkomen tevreden was. Dat was van vader op zoon zo gegaan, maar toen de welvaart met sprongen steeg en in de industrie veel geld kon worden verdiend, be dankten de zoons beleefd voor de eer om nog langer voor een habbekrats in de grond te blijven wroeten. Toen het voordeel van de lage lonen verdween en men steeds meer problemen kreeg met het virusziek, begon lang zaam maar zeker de afbrok keling. Vooral de laatste jaren waren de klachten over het virusziek in Japanse lelies niet van de lucht. Bloemkwe kers die de bollen in hun kas sen hadden geplant, liepen de ene teleurstelling na de ande re op. Met de Plantenziekten- wet in de hand kon men ech ter tegen die import van slechte Japanse lelies niet veel doen. Veredelen Er kwam steeds meer vraag naar bollen van Lilium lon giflorum die virusvrij of al thans virusarm waren. En die waren er tot voor kort niet. 'Nu wél, omdat het aan Hol landse veredelaars is gelukt stammen van deze lelie te creëren die hier wel willen groeien en die bovendien dank zij de meristeem-cultuur virusvrij kunnen worden ge leverd. De omvang van het areaal van deze lelies is nog aan de kleine kant en men kan nog niet aan de vraag voldoen. Via weefselteelt kan het areaal snel worden uitge breid en nog in de tachtiger jaren zullen er heel wat van Japanse tulpen kwekers kon den de Hollan ders niet van Amerikaanse markt verdrin gen. Nog meer in aantocht De komende jaren zal men de Japanse bollen niet kunnen missen, maar als de voorteke nen niet bedriegen is het slechts een kwestie van tijd en men zal de Japanse bollen helemaal niet meer nodig hebben. Het is vooral de fir ma Boon uit het Noordhol landse Venhuizen die pio nierswerk op dit terrein heeft verricht, maar er zijn nog meer stammen in aantocht die het in Hollandse bodem goed willen doen. Onder meer heeft de Andijker veredelaar Klaas de Jong enkele stam men gewonnen die veel belo ven en voor de rest is dr. Jaap van Tuyl op het Instituut voor de Veredeling van Tuin- bouwgewassen in Wagenin- gen ook druk doende de va derlandse leliekwekers aan goede Longifloriums te hel pen. Geschrokken De Japanse leliekwekers zijn van deze aanval wel ge schrokken en zijn nu ook be zig met de opbouw van virus vrije stammen. Intussen lig gen de Nederlanders zo ver voor dat de pogingen om deze achterstand nog in te lopen wel eens als een „mission im possible" aangemerkt zouden kunnen worden. Zo is de stand nu met de tulpen en de lelies in Japan. Maar ook de plaagstoten van landen elders heeft Nederland tot nu toe goed weten te pareren. Maar daarover wind, weder en om standigheden dienende, in een volgend artikel wat meer bijzonderheden. De orchideeën zijn in de Ne derlandse bloementeelt in op mars, zo blijkt uit een onder zoek van de Vereniging van Bloemenveilingen in Neder land (V.B.N.). Het teeltareaal is in het afgelopen jaar toege nomen met bijna 34%. De be langrijkste orchidee is de Cumbidium Grootbloemige soort wordt grotendeels per bloem geveild, hoewel de ten dens aanwezig is om die per tak aan te voeren. Bij de kleinbloemige cymbidium is de verkoop per bloem te ver waarlozen ten opzichte van de verkoop per tak. In 1979 be droeg de totale omzet van de grootbloemigen in ons land 18.649.000 bij een aanvoer van ruim 23.239.000 met een gemiddelde prijs van 80 ct. Vorig jaar was er een omzet van 22.555.000 bij een aan voer van 34.968.000 en een ge middelde prijs van 64 ct, die iets hoger lag dan 1981. Het aanbod van grootbloemi gen cymbidium per bloem steeg met 10,7%. Deze aan- voerstijging vond plaats in het seizoen van de cymbidium- produktie, september t/m april. In de zomermaanden daalde de aanvoer met 17%. Na enkele jaren van sterke prijsdaling steeg deze afgelo pen jaar met 2,8%. Verande ringen in het sortiment heb ben een belangrijke rol ge speeld. De aanvoer van groot bloemige per tak is in het af gelopen jaar sterk toegeno men. De gemiddelde prijs steeg ondanks de sterke stij ging met nog 4,7%. In omzet is de kleine cymbidi um per tak de belangrijkste. Het aanbod ten opzichte van 1981 was bijna 60% groter, ter wijl de prijs met 1,9% daalde. Gezien de grote aanvoertoe- name mag de prijsvorming in 1982 volgens het rapport toch bevredigend worden ge noemd. Verwacht wordt dat de aanvoer van kleinbloemi- gen in dit jaar per bloem nog verder zal afnemen. Een be langrijke groeier in de bloe menteelt is ook de gerbera, waarover nogal wat te doen is geweest. In 1979 bedroeg de aanvoer van deze bloem aan de veilingen bijna 163 miljoen met een omzetbedrag van bij na 76 miljoen gulden. De ge middelde prijs was 46 cent. Afgelopen jaar was de aan voer ruim 257 miljoen met omzetbedrag van bijna 123 miljoen gulden en een gemid delde prijs van 47 cent, een prijs die weinig verschillen met voorgaande jaren te zien geeft. Van standaardanjers bleef de aanvoer van 1981 vrij stabiel. De eerste helft van 1982 no teerde een aanvoerstijging van 17,3%. Het prijspeil daal de hierbij met 8%. In de twee de helft van vorig jaar daalde het aanbod echter sterk in vergelijking met 1981. De middenprijs kon mede hier door met 6% stijgen, zodat deze over geheel 1982 nog met 1,6% steeg. Wat de lelietakken betreft, na enkele jaren van aanvoerver- mindering steeg deze afgelo pen jaar. Voornamelijk in de eerste helft van 1982 was er sprake van een sterke aan voerstijging, namelijk 14,5%. uitgezonderd het tweede kwartaal waarin de prijs ge middeld met 13,1% daalde, was de prijsvorming gunstig, hoewel de gemiddelde prijs niet zo sterk steeg als de voor afgaande jaren, plm. 4%. Van de soort lelietak zijn veel ver anderingen opgetreden. Er zijn namelijk veel nieuwe ras sen bij gekomen. Was in het verleden de lelietak „Encha- ment" het belangrijkste, nu staat Connicut King „boven aan". De lelietak is in aanvoer toe genomen, met plm. 5%. De ge middelde prijs is licht geste gen met 0,7% in tegenstelling tot het voorgaande jaar, toen de prijs met plm. 0,9% zakte Deze stijging is te danken aan de sterke prijsstijging in het eerste kwartaal met 46.9% ter wijl er in de overige kwarta len sprake was van een prijs daling vergeleken bij 1981. De ontwikkelingen van de iris vertoont over de jaren een sterk wisselend beeld. Het ene jaar een stijgende omzet bij een dalende aanvoer, het vol gend jaar een dalende omzet bij een stijgende aanvoer! Hieruit blijkt dat de iris erg prijsgevoelig is. In 1982 nam het aanbod af met 2,3%. De gemiddelde prijs steeg even wel met 9,7%. Na de aanvoer- daling van de anthurium in 1981 was er het afgelopen jaar een nieuwe daling in aanvoer met 5,5%. Hierbij verliep de prijsvorming echter gunstig, er werd gemiddeld 6% meer betaald dan in 1981. Het aanvoer niveau van ama ryllis in 1982 lag 2,7% lager dan in 1981 maar de gemid delde prijs steeg met 6,8%. rooaje in net Kan- an zijn maatschappij All 11 1* an plezier om de rol C/ .YWOOD Clint Dod hapt in een kal- roodje in het kan zijn maatschappij masseert zijn hij bij het skiën verwond, maar grin- an plezier om de rol )n zoon, Kyle (14) in ieuwste film, „Hon- QTk Man". Clint East- speelt de hoofdrol eft de regie van het ll over een aan la- al geraakte, tubercu- - country-music-zan- ^^"e door zijn sproete- an een neefje gered uit de „Dust Bowl" Idahoma in de jaren was, op weg naar 7ns van zijn leven in rand Old Opry", het a van de country- k in Nashville. Hun poedige, ontroeren- dikwijls lachwek- avonturen tonen ,*en nieuw facet van Eastwoods talent. "istwood speelt een bru- iet erg snuggere, maar nde man in de hoek- le-klappen-vallen. Hij uit een hele serie pre- tuaties gered door zijn gespeeld door zoon Sastwood glimlacht op Jkende trage manier !r hem wordt gevraagd i hij zijn zoon Kyle ekozen voor die rol, in .%an een acteurtje dat ren in Hollywood heeft ld. „Ik had een knulle- "™14 jaar nodig en ik heb EX-HARDE JONGEN CLINT EASTWOOD: Clint Eastwood: „Ik heb met de meeste van mijn films ge ëxperimenteerd". toevallig een zoon van 14", zegt hij. „Kyle weet het een en ander over films en hij heeft een paar dingetjes gedaan in vorige films: Mijn mensen die voor casting verantwoordelijk zijn, hebben hem 'ns bekeken en vonden hem geknipt. En ik was zelf nogal verrast door wat hij deed. Ik loop niet zo weg met kindacteurtjes. Je herkent meestal in wat ze doen de instructies van een ambitieuze vader of moeder die vindt dat hun kind „het zo leuk doet". Zo is Kyle niet. Hij speelt zonder maniertjes. Bo vendien ziet-ie er uit als een kind van de jaren dertig. Ik heb 'm niet hoeven te coachen. Sandra (Sandra Locke, Clints vriendin en hoofdrolspeelster in veel van zijn films) heeft 'm wat wegwijs gemaakt en was het helemaal met de keuze Experiment Het is merkwaardig dat tel kens wanneer auteur, acteur, regisseur, producer Eastwood iets nieuws in zijn films pro beert. de kritiek zich collectief verwondert. Clint weet dat ve len hem nog steeds zien als de zwijgzame figuur met rokend pistool, Rowdy Yates, uit de televisieserie Rawhide", of als de „lonesome"-cowboy uit de spaghetti-westerns of als een even harde Dirty Harry- in-confectie in de grote stad. KE EN WISKE DE GOUDEN GANZEVEER (Htmü i MMnoorntooidl i ün i „Ik heb met de meeste van mijn films geëxperimenteerd", zegt Clint. „Maar men vergeet dat blijkbaar. Ik heb steeds sterk uiteenlopende persona-/ ges neergezet, afgezien van die drie Italiaanse Westerns, Dirty Harry en'de twee met de aap. Ik was een bergbeklimmer in „The Eiger Sanction", een disc-jockey in „Play Misty for Me", een gevangene in „Esca pe from Alcatraz" en die cir cusfiguur in „Bronco Billy". In mijn eerste regie „The begui led" speelde ik en compleet af wijkende rol. Ik heb gezongen in „Paint your Wagon", zodat zelfs mijn zingen in „Honky- Clin t Eastwood en Zoon country - stijl tonk Man" nauwelijks opzien mag baren". Muzikaal Eastwood is er trots op dat hij wat van muziek afweet, en be geleidt zichzelf dan ook op gi taar en piano in „Honkytonk Man". „Ik weet het een en an der over muziek", zegt hij. „Ik heb vroeger pianoles gehad en op high school hoorn ge speeld." „Honkytonk man" telt zoveel uithalen van East woods bariton dat je de film bijna een Eastwood-musical mag noemen. Een gok voor producer Eastwood, lijkt het. „Geldverdienen is geen reden om een film te maken", zegt hij. „Ik probeer films die niet altijd weer het oude thema be spelen. Ik heb het geluk gehad dat er een hoop mensen zijn die van actiefilms houden. Misschien krijg ik ze zover dat ze ook naar „Honkytonk Man" komen". Toch een gok dus voor Eastwood, die ondanks zijn veranderde image in Amerika nog altijd Box Office (lees: kassa) Ster nummer 1 is. Langer dan wie ook in film land. De recensies in Amerika zijn inmiddels uit. Ze zijn niet juichend. Eastwood: „Mis schien lukt het me niet, maar als ik het niet probeer, kom ik 't ook nooit te weten". Clint Eastwood (52) wordt in zijn nieuwste film geassisteerd door zoon Kyle (14), die hem redt uit de nete ligste situaties. De pluspunten van Auto Heemskerk: Zeer gemakkelijk bereikbaar. 'n Half jaar na aankoop kleine onderhoudsbeurt gratis. Occasions met Bovag Garantiebewijs. Keuze uit ±125 auto's. Gewoon even verder rijden danje neus lang is... Alkemadelaan I. Roelofarendsvecn. lel. 01713-28 65/20 73 Auto Heemskerk bv. officieel NISSAN dealer!

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9