TAFEL B Paus in vorm bij bezoek aan Milaan BTTïïTl li Het vuile werk niets voor de robot ;fs, ACHTERGROND SaidMOowumt DINSDAG 24 MEI 1983 PAGItËl Nobelprijswinnaar Perez Esquivel beëindigt hongerstaking vrede Adolfo Perez Esquivel heeft zondag de hongersta king beëindigd die hij op 10 mei met vier anderen, onder wie zijn 26-jarige zoon Leonardo, was begonnen. Bedoeling was het militaire bewind meer bijzonderheden af te dwin gen over de duizenden mensen die in de jaren zeventig verdwenen toen oorlog werd gevoerd tegen linkse opstan delingen. Perez, die met de anderen uitsluitend water heeft gedronken, riep op tot moed en eenheid om ,dit trauma' en een tweede golf van onderdrukking te voorkomen. Perez Esquivel kreeg de Nobelprijs in 1980 voor zijn werk voor en aandacht vestigen op de verdwijning van tussen de 6.000 en 30.000 Argentijnen. Op 28 april gaf de regering er een rapport over uit waarin stond dat men hen voor de wet als dood kon beschouwen, zonder aantallen of namen te verstrekken. Het onderzoek was voor haar gesloten, zei Lech Walensa vreest hinder Lech Walensa, de leider van het verboden vakverbond So lidariteit, heeft in een telefo nisch interview met het ker kelijk persbureau CIC uit Rome de vrees uitgesproken, dat de Poolse autoriteiten een poging zullen wagen een ont moeting met paus Johannes Paulus 2 tijdens diens bezoek aan dat land te verhinderen. Walensa zou toch in die perio de, 16 tot 23 juni, „zijn best doen" een audiëntie met de paus te krijgen. Of dat zal luk ken hangt af van de vraag, „hoeveel duizend personen mij zullen bewaken", zei Walensa. Aartsbisschop: bomaanslag is gevolg apartheid De bomaanslag in Pretoria die vrijdag aan 17 mensen het leven heeft gekost, is een gevolg van het geweld dat in het apartheidssysteem is ingebakken. Dit heeft de voorzitter van de R.K. bisschoppenconferentie van Zuidelijk Afrika, Denis Hurley, gezegd in een verklaring waarin hij de aan slag een afgrijselijke uiting van geweld noemt. Aartsbis schop Hurley wijst erop, dat de Zuidafrikaanse regering al jaren wordt gewaarschuwd, dat het geweld in Zuid-Afrika zal toenemen en dat haar de redenen daarvoor niet. kun nen ontgaan. De Zuidafrikaanse regering werpt altijd de schuld op Moskou en het internationale communisme, maar zelfs als deze bij de toeneming van het geweld be trokken zijn, dan nog is de groei van het geweld in wezen een antwoord van wanhopige mensen op het geweld van het apartheidssysteem. Totdat de autoriteiten zich dat rea liseren en de juiste conclusie eruit trekken, zullen er nog meer gewelddadige incidenten plaatshebben, aldus Hurley. Aartsbisschop El Salvador vraagt einde staat van beleg Aartsbisschop Arturo Rivera y Damas heeft gepleit voor beëindiging van een decreet inzake de staat van beleg dat de militairen toestaat honderden mensen gevangen te zetten op verdenking dat zij links zijn. In zijn zondagse preek zei hij dat een op 5 mei aanvaard pro gramma voor amnestie tot beëindiging van de staat van beleg in het land niet werkt omdat er een decreet van kracht blijft dat het leger onbeperkte bevoegdheid geeft particuliere burgers te arresteren. De aartsbisschop, die vorige week terugkeerde van een bezoek van bij na een maand aan Europa, zei dat de amnestie niet aan de verlan gens en de wensen van het volk tegemoetkomt. Het amnestie-pro gramma moet worden aangevuld met het intrekken van decreet 507 dat een belemmering voor de vrede blijft, zo zei de aartsbisschop. De r.k. kerk heeft in de afgelopen week 87 doden geregistreerd, onder wie 64 burgers die omkwamen tijdens acties van militairen of guer rillastrijders. De aartsbisschop kritiseerde het leger wegens in het in het wilde weg gebruiken van mortieren waardoor het aantal slacht offers onder de burgers toenam. GOEDE GENERALE VOOR REIS NAAR POLEN Milaan, het laatste reisdoel van paus Johannes Paulus II voordat hij zich over drie we ken naar Polen begeeft, heeft het afgelopen weekeinde een paus meegemaakt, die „uitste kend op dreef" was, zoals de Italiaanse kranten schrijven. In zijn zeventien toespraken voegde hij de ene kwinkslag in na de andere en met ver rassende improvisaties door kruiste hij het programma van dit driedaagse bezoek aan een stad, waar sinds 1418 geen paus meer een voet had gezet. De paus maakte ook een zeer vitale indruk, weinig aange tast door de 63 jaren die hij sinds enkele dagen telt. „Wat moet een paus doen om zich jong te voelen, terwijl hij toch elk jaar ouder wordt?", zo vroeg hij een enthousiast ge hoor van voornamelijk jonge ren op het autocircuit van Monza, zaterdagmiddag. Het antwoord gaf de paus zelf: „Dan moet hij praten met en tegen jongeren. Een jeugdige paus behoort ook te zingen met de jongeren." Tegenover de studenten van de Cattolica, de beroemdste katholieke universiteit van Italië, liet de paus zijn meege brachte redevoering voor wat deze was en meegesleept door het geestdriftige ap plaus zei hij: „Ik ben geko men om me aan deze univer siteit te laten inschrijven. Ze hebben me binnengelaten, ze hebben me laten spreken, maar als student accepteren ze me niet. Dat voorrecht blijft aan jullie voorbehou den". Bomaanslag Tijdens het Dezoek van de Tijdens zijn bezoek aan een van de arbeiderswijken van Milaan werd de paus een muzikale hulde gebracht door een plaatselijk orkest. Het lijkt hier net of hij optrad als dirigent. De paus tijdens zijn toespraak in de Scala van Milaan. paus deed zich overigens nog een een bomaanslag voor, waarbij een podium voor de Regina-Paciskerk in de arbei derswijk Gallarate, waarop de paus zondagavond een mis zou opdragen, werd vernield. Het houten podium werd vol gens ooggetuigen in de nacht van vrijdag op zaterdag door een onbekende in brand ge stoken met een molotov-cock- tail. De brandweer bluste de brand. Inwoners van de wijk stelden de opstellers van een vlugschrift verantwoordelijk voor de aanslag. In het ge schrift, dat de afgelopen da gen is verspreid, wordt „de verspilling" gehekeld „door de kosten van het bezoek van de paus terwijl de arbeiders moeilijke tijden doormaken". Het afbreken van cao-onder- handelingen in de staal heb ben in alle Italiaanse indus triesteden en met name in Mi laan geleid tot manifestaties. Voordat de paus vrijdagavond in Milaan aankwam, hielden ongeveer 15.000 staalarbeiders een betoging, die volgens vak bondsleiders echter niet be doeld was tegen het bezoek van de paus. De meeste de monstranten kwamen uit Ses- to San Giovanni, het indus triële centrum van Milaan en voorsteden, eens een bolwerk van de Rode Brigades. De veiligheidsmaatregelen rond het bezoek, die toch al zeer scherp waren nadat de politie in Milaan drie maan den geleden een mogelijk moordkomplot tegen de paus ontdekte, werden zaterdag nog eens versterkt. De paus zei vrijdag bij aan komst tot de duizenden die in een aanhoudende regen op hem hadden staan wachten, dat het hun stad goed gaat maar dat de inwoners door een uitzonderlijk belangstel ling voor materiële rijkdom van de basiswaarden afwij ken. Hij noemde dergelijke tendenzen „negatieve feno menen die de moderne maat schappij verzieken", 's A- vonds tijdens een ontvangst met de „hoogste autoriteiten" van stad en provincie in het aartsbisschoppelijk paleis van Milaan, verliet de paus geheel onverwacht het hoge gezel schap en bracht voor het raam een groet aan de menig te buiten in de regen. Seveso De paus heeft zaterdagoch tend vanuit de lucht een blik kunnen werpen op het ver ontreinigde gebied rond Seve so. Aan boord van een heli- koptervloog hij over het ter rein waar in 1976 een zwaar giftige dioxine-wolk oonts- napte uit de Icmesa-fabriek. Hij bracht ook een bezoek aan Desio, de geboorteplaats van paus Pius XI, waarvan een- vierde van het grondgebied is besmet door de milieuramp in Seveso. Zondagochtend, nog voordat het strakke programma in werking trad, liet de paus zich vervoeren naar een klooster om een zuster te bezoeken. Deze zuster is een goede be kende van de Italiaanse presi dent Pertini. De paus die nu onderhand weet hoe hij Ita liaanse harten moet verove ren, legde zijn overwachtige uitstapje uit als „een vrien dendienst voor president Per tini". De paus ontmoette de arbei ders, de werkgevers, de aca demische wereld, de zieken, de sportlieden en de artiesten, zoals gebruikelijk bij de „bui tenlandse staatsbezoeken" van de paus. Tegen de arbei ders zei hij dat hij wist wat het betekende „een fabriek in te gaan en er de hele dag te blijven, elke dag, elke week, elk jaar." Bij de werkgevers (onder wie de grootste van Italië) drong hij er op aan ar beidsplaatsen te scheppen. „U moet zich goed voorstellen wat het betekent je werk te verliezen." Met een tweeduizendjarige traditie brak de paus zater dagavond toen hij in de Scala van Milaan, een van 's we relds beroemdste concertge bouwen en naar Vaticaanse maatstaven een zeer „profaan' gebouw, een uitvoering van o.a. Verdi bijwoonde. „Elk kunstwerk", zo sprak de paus, „is in wezen een religieus werk". De paus applaudiseer- de weinig (volgens een krant omdat de dirigent Mutti hem niet de ring had gekust), maar toen hij de zaal verliet, zei hij toch nog (en duidelijk hoor baar): „Daar moest ik nou paus voor worden, om in de Scala te kunnen komen." Milaan, de economische hoofdstad van Italië en door gaand voor een van de meest seculiere steden waar onker kelijkheid in hoog tempo toe neemt, kreeg van de paus ook een vermaning. In een rede voering gericht tot de stad als geheel waarschuwde de paus voor een te haastige omar ming van het materiële, voor een te groot vertrouwen in de rede. Milaan mag volgens de paus zijn culturele en religieu ze banden met het verleden niet verbreken: vooruitgang mag, als het maar niet te kos te gaat van „het religieuze erfgoed". De paus heeft afgelopen weekend in Milaan grote in druk gemaakt, door zijn vaak krachtige taal en met zijn energieke optreden. De vol gende reis gaat naar Polen. Hollandse gehaktbal met raapstelen en aardappelen yoghurtvla met rozijnen Voor twee personen hebt u nodig: 150 g gehakt, sneet je brood, zout, peper, noot muskaat, 1 lepel losge klopt ei, 35 g boter, mes punt bloem600 g raapste len, zout, uitje, 10 g boter, kerrie; 0,5 1 kg aardap pelen; 2,5 dl melk, 12 g cstard, 25 g suiker, 1 volle lepel rozijnen, 2,5 dl yog hurt. Maak het brood nat met warm water, druk het water er zo veel mogelijk uit, maak het brood fijn en haal er dan pas de korst uit (als die niet stuk wil). Kneed fijn ge maakt brood met gehakt, zout, peper, nootmuskaat en ei tot alles goed gemengd is. Vorm er met natgemaakte handen twee gladde ballen van en laat die een paar uur in koelkast of kelder opstij ven. Bak de gehaktballen op ben tamelijk kleine pit in twintig minuten bruin. Rol ze daarbij regelmatig om. Haal het gare vlees uit de .pan, bak de boem lichtbruin 'en voeg zoveel water (of 'groen te kooknat) toe, dat het ,erge bruisen vermindert. 'Was de raapstelen, laat ze uitlekkensnijd ze grof en zet ze op met aanhangend water. Laat de groente na het slinken nog circa vijf mi nuten koken om gaar te wor denFruit kleingesneden ui 'goudgeel in de boter, voeg ilkerrie toe en ook de gare en -uitgelekte raapstelen. Ge- 'bruik desgewenst een deel .van het kooknat voor het af maken van de jus; op smaak lbrengen met zout en dan op drinken is ook prima. •Meng custard, suiker en •melk, breng dit mengsel roe- rende aan de kook, laat de [vla lauw worden, meng er de in weinig water gaar gekook te rozijnen door en ook de yoghurt. JEANNE AMSTERDAM Toen het professionele schoon- maakwezen een kwart eeuw geleden doorbrak, slaagde men er met moeite in 50 vierkante meter per uur te reini gen. „Nu halen we in datzelfde uur 400 vier kante meter of meer", gnuift de heer A. Funke Küpper. „En schoner dan vroeger. Tot en met het kleinste asbakje. Ik durf het gerust een revolutie te noemen". Hij is voor zitter van het wereld- schoonmaakcongres dat donderdag officieel door prinses Margriet geopend wordt, maar dat in de wandelgangen al volop woedt omdat het samen valt met de vandaag in de Amsterdamse Rai be gonnen internationale schoonmaakvakbeurs „Interclean" en met de nationale schoonmaak- week. Schoonmaken heeft zich van stoffer en blik ontwikkeld tot een volwassen industrie. Zo blijkt de heer Funke in het dagelijks leven de onderne mersorganisatie schoonmaak- en bedrijfsdiensten OSB te leiden, een bundeling van maar liefst 80.000 man perso neel en een omzet van 1,2 miljard gulden per jaar. Bo vendien zit er, anders dan bij overige bedrijfstakken, nog groeikans in. Firma's en in stellingen die aan bezuinigin gen ten prooi vallen, hebben de neiging het schoonmaak werk uit hun eigen beheer weg te zuiveren en aan pro fessionele schoonmaakbedrij ven (Nederland kent er al ruim 2500) over te doen. Verbluffende snufjes laten deze week in de Amsterdam se Rai zien hoe het allemaal nog schoner dan schoon zou kunnen. „De toekomst is nu", luidt het uitdagende motto van het Wereldschoonmaak- congres. Een toekomst zon der robots echter ook daarin onderscheidt de bran che zich van andere bedrijfs takken. Hoewel de computer druk vertegenwoordigd is, blijft zijn elektronische rol tot een organiserende be perkt. De schoonmaakrobot die daadwerkelijk de vuile arbeid verricht, ziet de heer Funke voorlopig niet. Batterijen „Ik wil er op wijzen dat zo'n ontwikkeling al twee jaar ge leden is voorspeld, maar dat hij tot nu toe onzichtbaar is gebleven. Er zijn proeven ge weest met een elektrische be drading onder het tapijt die de bewegingen van een stof zuiger kon sturen. Maar wat bleek? Wanneer iemand zijn stoel verplaatste of zijn bu reau verzet wilde hebben, werkte het systeem niet meer. Robots zijn alleen bruikbaar voor handelingen die zichzelf herhalen en waarbij geen verrassingen optreden. Anders gezegd: zo lang het aanbod van schoon te maken objecten geen uni formiteit en homogeniteit kent, staat de robot machte loos". Wel verwacht Funke een snelle doorbraak van schoon- maakapparaten die niet meer met snoer en stekker aan een stopcontact verbonden hoe ven te zijn om hun werk te kunnen doen. Ze zullen hun energie krijgen van handige, zeer lichte, oplaadbare batte rijen. Bij het vuile werk is voor de robot geen plaats wegge legd. Een robot kan immers geen verrassingen aan. Veel aandacht zal in Amster dam uitgaan naar het imago van de schoonmaakbranche. „Het heeft geen zin te ont kennen dat wij op de maat schappelijke waarderingslad der niet de hoogste treden bezetten", geeft Funke toe. „Het stofzuigen van een ta pijt zal altijd iets anders blij ven dan het in elkaar knut-' selen van een verfijnd instru ment. Wat we wel willen, is een dusdanige opleiding voor onze mensen dat ze een tapijt zo snel en vakkundig moge lijk kunnen reinigen zonder dat het er van slijt. Simpele dingen moeten in onze sa menleving ook worden ge daan. Nou: als je die simpele dingen voor honderd procent goed doet, dan heb je een volwassen bedrijfstak waarop niemand hoeft neer te kij ken. In dit verband noem ik het verbluffend hoe goed onze cursussen lopen. Hon derden en honderden aan meldingen, ieder jaar weer. Die voor glazenwassers -nog waarmee we onlangs zijn ge start. De pioniers van het schoonmaakwezen hadden nooit kunnen dromen dat de cursussen een dergelijke vlucht zouden nemen. Men sen opleiden die weten wat ze doen en waarom ze het doen, die kwaliteit leveren zonder dat de produktiviteit er onder lijdt dat is de weg waarop we in de schoon maakbranche moeten voort gaan". Sobi wil toch strafrechtelijk onderzoek jaarrekening Slavenburg DEN HAAG De Stichting onderzoek bedrijfsinformatie (SOBI) wil dat er alsnog een strafrechterlijk onderzoek wordt ingesteld naar de jaarrekening 1981 van Slavenburg's Bank. Sla venburg zou dat jaar niet, zoals gemeld, 1 miljoen gulden winst hebben gemaakt, maar 124 miljoen gulden verlies hebben gele den. Minister Korthals Altes van Justitie verklaarde verleden week in de Tweede Kamer tijdens een spoeddebat over diens betrok kenheid als advocaat bij zwart-geldaffaires van Slavenburg, geen strafrechterlijk onderzoek naar de jaarrekening 1981 nodig te vinden, omdat hierover al een procedure loopt voor de On dernemingskamer van het Hof in Amsterdam. De voorzitter van SOBI, drs. P. Lakeman, die de procedure voor de Ondernemingskamer heeft aangespannen, meent dat alsnog een strafrechterlijk onderzoek naar de jaarrekening 1981 gedaan moet worden. Volgens Lakeman mag de minister zich niet ach ter het lopende onderzoek verschuilen om een strafrechterlijk onderzoek naar de jaarrekening tegen te houden. Korthals Altes liet verleden week in de Kamer weten dat de officieren van justitie in Rotterdam, die een onderzoek doen naar de affaires bij Slavenburg, hebben afgezien van het straf rechterlijk onderzoek naar de jaarrekening 1981 van de bank, nadat zij van de minister gehoord hadden dat er al een procedu re over de jaarrekening liep bij het Hof in Amsterdam. Korthals Altes trad zelf op 23 september 1982 in die procedure op als ad vocaat van de bank. Onvolledig Volgens het ochtendblad Trouw heeft Korthals Altes in de Ka mer een niet volledig beeld gegeven van zijn conflict met het openbaar ministerie over het tijdelijk staken „het maken van een pas op de plaats" van het onderzoek bij Slavenburg. Korthals verklaarde vorige week op 14 april geen bevel tot het stopzetten van het oriderzoek te hebben gegeven. Maar volgens Trouw, dat een anonieme bron aanvoert, heeft de hoofdofficier van justitie in Rotterdam, De Jong, op 15 april een bezoek ge bracht aan het ministerie, waar hij van de minister een schrifte lijke bevestiging vroeg van het bevel met het onderzoek pas op de plaats te maken. Korthals Altes heeft die datum van 15 april niet in de garner genoemd. Mr. De Jong kreeg geen schriftelijke opdracht en het onderzoek ging op 16 april verder in afgeslank te vorm, waarover eerder overeenstemming was bereikt, aldus Trouw. beurs van New York Canadian Pacific Chrysler Cons. Edison Dupont Eastman Kodak Exxon Corp Ford Motor General Electric Gen. Motors Goodyear IC. Indus Inco Ltd. 33 7/8 33 1/8 48 1/4 47 3/4 51 1/2 51 5/8 42 1/8 43 1/8 8 7/8 9 1/4 65 3/4 65 3/4 40 3/8 42 1/4 23 22 3/4 36 3/4 36 3/4 36 3/8 36 1/8 25 7/8 26 1/4 40 7/8 42 22 3/8 22 1/4 45 1/4 45 1/2 74 3/8 74 3/4 33 1/2 34 3/8 48 7/8 49 1/4 105 3/8 105 3/4 65 3/8 66 7/8 32 3/4 35 1/2 43 3/4 44 7/8 15 1/2 15 1/2 111 1/4 112 5/8 Int. Harvester Mac Don Douglas Sanla Fe Ind Sears Roebuck So. Pacific St Oil Ohio Unlroyal Un. Brands US Steel United Technolog Westinghouse 9 5/8 9 1/2 39 39 5/8 51 7/8 51 1/2 59 3/4 59 3/4 87 7/8 88 1/2 29 3/4 30 3/8 36 1/2 36 7/8 29 1/8 29 3/8 23 1/8 23 3/8 43 3/8 42 27 34 3/8 35 1/8 68 1/4 13 3/4 13 1/2 14 7/8 15 7/8 24 7/8 25 69 1/4 69 3/4 Brieven graag kort duidelijk geschreven redactie behoudt het recht voor inge den stukken te beko ry flidi Zwemmen in zeetn0 Nu het seizoen voor het, ej! zwemmen weer nadert:^, het mij nuttig een geLtr weer te geven dat ik verf jaar in volle zee had mer lid van de strandpolitio-r politieman: Meneer, dat IJ. vaarlijk, gaat U terug! Ik:f niets gevaarlijks aan, ik 2 zonder moeite een kiloi""^ of acht, zeker met dit n weer. De politieman: Ma geeft een verkeerd voorn U kunt dit nu misschierf maar als anderen het ookj doen, gebeuren er miss|ri-\ ongelukken. Ik: Het lijlct juist een goed voorbeeld|^ts de jongeren. Ik ben notalde bijna aan de AOW toe. j si wens, u verbiedt mij tocfofri het autorijden niet omdaUn anderen zonder rijbewijfr. ook gaan doen? De polititf U heeft gelijk. Maar de pei sen op het strand vindei d gevaarlijk dat u zover i| gaat en willen dat wij e' d( aan doen. Ik: Dan wil werk niet nodeloos maken. Ik ga er politieman: Dank u scheidden we als goede den. Gelukkig kon vol avonds en in september f in de Noordzee gezworj^g, worden zolang en zové wilde, hoewel ik daarbij |q twijfeld heel wat menscjggQ leurstelde door niet te veqV0( ken. En wat de vervuilirL s treft moet ik weer anderben leurstellen: ondanks of schien mede dank zij eeiT-"" ve eeuw zwemmen ij Noordzee laat mijn gezorJ tot op heden niets te over. Th. J. Mulder, Den I an wii 11 u wel. f1» Veel kans op een bui DE BILT Morgen is de j dat het droog blijft maai' klein. Een storing, die! morgen boven Zuid-Duil lag komt dichterbij en morgen in- Noord-Duil even ten oosten van ons! verwacht. We moeten da rekenen op veel bewolkij perioden met regen. De! blijft noordelijk, in hel nenland matig en aan d< en op het IJsselmeer af krachtig. De middagtei tuur wordt ongeveer II den. Ook donderdag zijn genkansen nog heel grc vrijdag en in het wei worden ze kleiner. Er 1 dan ook af en toe opklai en de wind neemt wat al Weersgesteldheid van gisteren Eindhoven Den Helder Vllssingen Aberdeen Genève regen Helsinki motreg. Innsbruck zw.bew. Klagenfurl zw.bew. Kopenhagen l.bew. Stockholm l.b- :fL er we - bei (nar Ier 1 I ;ha1 - Icit£ 13er - ject I hou Beurs van Amst jni bc Amev (Dlv.83) Amro-bank Boskalis Westm Dordtsche petr Dordtsche petr pref 45.00 103,00 102.50 Helneken Hold. Holl.Beton.Gr. Hoogovens Kon. Olie Nedlloyd Gr. v. Ommeren Pakhoed Holdim Pakh. Hold, cert 41.00 140,50 100.50 89,00 94,00 25.50 128.50 283.00 191.80 189,00 60,20 35,80

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2