„Zuidafrikaansé wraak niet te rechtvaardigen Enorme ravage in Den Haag :bij wilde autorit NISSAN Garnaaltje OOK NEDERLAND HEKELT AANVAL OP MOZAMBIQUE N- Bar pinksterweer eist slachtoffers Bejaarde vrouw beroofd Dinsdag 24 mei 1983,74e jaargang no. 22583 TU-TIPS Jeugd-tv-spel „Het geheim van Vredenhof" op Ned. I om 19.25 uur. Op Ned. II om 21.40 uur in „Omnibus" de expositie „De keuze van de kunstenaar" in het Haagse Gemeentemuseum. Op België 2 om 19.00 uur in „Celluloid Rock" fragmenten van rockfilms. HET WEER Veel bewolking en enige tijd regen. Minimumtemperatuur ongeveer 8, middagtempera-: tuur ongeveer 17 graden. Mati ge noordenwind, kracht 4, aan de kust af en toe krachtig. Zon op: 05.35, onder: 21.39; hoog water Schev. 02.53 en 15.16. Uitgave Westerpers,behorendetolSijthoff Pers. Apothekersdijk34,2312DDLeiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro lOSOOSBankiAmro-hanl'N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur:!.I.Hallewas, Chef-redacteur.Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW)/0,56permm, kleintjes/0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betdling),kv:*ptoal 61,25. psar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Lo Zo, bent u nou de remier van Holland?'" ORFOLK (VIRGINIA) „Zo, bent u nou de emier van Holland?". Met deze woorden en n ferme klap op zijn schouders werd premier ibbers zaterdag in het Amerikaanse Norfolk ftvangen door een wan de minder prominen- werknemers van de luchthaven. Glanzende lousines en hoogwaardigheidsbekleders ont- iken doordat de regeringsfellowship twee eerder was geland dan in het draaiboek 5 voorzien. De Amerikaanse autoriteiten en Nederlandse honorair-consul bleken hier in niet op de hoogte. Hoewel Lubbers met an bevestigde dat hij minister van Hare Ma- [eit was, wilden niet alle omstanders hem iloven. „Jullie zijn zeker van de geheime enst...", zo kregen hij en minister Van den roek van buitenlandse zaken te horen van jn andere aanwezige. Boze vader schiet op dochter en vriend OSS Een 19-jarige vrouw uit Oss is gisterochtend in alle vroegte be schoten door haar vader, omdat deze het niet eens is met de relatie van zijn dochter met een 34-jarige man. De vrouw kreeg een kogel in de zij. Hët projectiel is in een ziekenhuis verwijderd. De vrouw mocht daarna naar huis. Haar vriend, die eveneens werd beschoten en later ook gesto ken, verblijft nog ernstig gewond in het ziekenhuis. De vader besloot na diverse waarschuwingen, samen met zijn vrouw en twee zoons de dochter tot de orde te roepen. Het gezelschap drong de flat binnen waar op dat moment dochter en vriend sliepen. De hele familie is ingesloten. Kruiprace Chrystal Hudson zet het op 'n kruipen en ligt voorlopig voorop in de kruiprace die in Laurel (Maryland VS) was opgezet door een plaat selijk radiosta tion en waaraan 350 baby's deel namen. Chrys- tals mededin gers (-sters) blij ken er niet veel zin in te hebben. (Misschien een beetje kruipolie nodig Russische ambulances vervoeren groenten MOSKOU Dorpelingen op het Rus- siche platteland kunnen geen adequa te medische hulp krijgen omdat er te weinig artsen zijn of omdat de zieken auto's worden gebruikt als vrachtauto. Dit heeft de Russische regeringskrant Izvestia gisteren gemeld, naar aanlei ding van een rapport over de slechte medische zorg op het plat teland. Maar ook als de faciliteiten voorhanden zijn, worden zij vaak ver keerd gebruikt. Zo bleek dat ambu lances nogal eens worden ingezet als bus of voor het vervoer van groenten van de boerderijen. Mensen die snel naar een ziekenhuis moeten worden gebracht hebben dan het nakijken. Succes HGC, domper KZ DEN HAAG Het Europa Cup-hockeytoernooi heeft dit weekeinde voor de Ne derlandse club-vertegen woordiging drie verschillen de soorten edelmetaal opge leverd. De dames van HGC wonnen het goud door Le- verkusen in de finale met 2- 0 te verslaan. Amsterdam veroverde brons door een winst van 3-2 op SCIF Mos kou. Bij de heren kwam Klein Zwitserland niet ver der dan zilver door een ne derlaag van 4-2 tegen Dyna mo Alma Ata. Op het eigen veld aan de Klatteweg kreeg KZ, als de grote favoriet, een enorme domper te ver werken. De Russische tegen stander bleek fysiek tot meer in staat, met zes Azia ten, die overigens niet alleen aan Europese toernooien deelnemen, maar ook aan Aziatische - kampioenschap- In de nacompetitie van de eerste divisie boekte FC Den Bosch een overwinning van 2-0 op SC Cambuur. Daar door gaan- de Brabanders na twee wedstrijden in het klassement aan de leiding. FC VVV herstelde zich van de vorige week geleden ne derlaag tegen FC Den Bosch door MVV in eigen huis met 1-0 te verslaan. Alain Prost bleek bij de Bel gische Grand Prix formule 1 op het circuit van Francor- champs de snelste coureur. Ook atleet Rob Druppers bleek uiterst rap. In Rehlin- gen haalde hij tijdens inter nationale wedstrijden als derde Nederlander de limiet voor de wereldtitelstrijd - in augustus in Helsinki - op de 800 meter. ïourant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. mSrfléidóe Soiwcmt AUTO HEEMSKERK uw Nissan Datsun-dealer, Herengracht 79, Leiden. Stakende Israëlische artsen duiken onder Coach Arie Stok gaat op de schouders bij de hockeydames van HGC, dié zich op het terrein van Klein Zwitserland bij de strijd om de Europa Cup zo succesvol toonden. Verder onder meer in Sporttribune: Vreugde en verdriet Brighton stunt bijna dank zij de eenvoud Jimmy Arias geen toevalstreffer Rob Druppers haalt limiet Rijnsburgse Boys completeert „vierluik" Roomburg snel terug in overgangsklasse B Ton Vrolijk winnaar IWAZ Europa Cup geen hoogtepunt voor Olympia '48 Hoera de brug is klaar en de weg weer vrij!! Na 1 1/2 jaar moeilijk bereikbaar te zijn geweest i.v.m. de renovatie van de kerkpleinbrug zijn wij vanaf heden weer uitstekend te bereiken, via de Hooigracht (cityring) ir. Driessenstr.-Zijlsingel-Meelfabriek. Tevens willen wij al onze cliënten hartelijk danken, daar zij via allerlei omwegen en versperringen toch steeds onze garage en showroom hebben weten te vinden. Het zal de liefhebbers van garnalen goed doen: er is sprake van een grote opleving van garnalen voor de kust tussen Hoek van Holland en Den HelderHet blijkt eèn gevolg te zijn van de sluiting van het Haringvliet. Niet onverwachts overigens, want de garnalendeskundigen hebben dit destijds in 1969 al voorzien. Maar dat het allemaal veel langer heeft geduurd dan men had berekend komt door de kabeljauw. Die schijnt de garnaal ook lekker te vinden en het spierinkje tegenwoordig links te laten zwemmen. Vandaar, dat wij dit garnaaltje vandaag uitwerpen om voor de „Leidse Courant" weer een kabeljauw te vangen. TEL AVIV In de Israëli sche ziekenhuizen dreigt een enorme chaos als gevolg van de staking van 7.000 artsen. Zij zijn betrokken bij een al maanden oud loongeschil. Zondag besloten zij hun werk neer te leggen en doken zij praktisch onder, om te ontko men aan een eventuele dag vaarding van de regering om weer aan het werk te gaan. In antwoord hierop heeft de re gering 1.300 artsen via de ra dio opdracht gegeven hun werk te hervatten. Hun na men zijn voorgelezen, samen met de waarschuwing dat wie zich niet bij z'n ziekenhuis meldt door de justitie ter ver antwoording zal worden ge roepen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Een van de benzinesta tions, die bij de wilde rit door Den Haag volko men in elkaar werd gereden. ROME Landen over heel de wereld hebben het afgelopen pinkster- weekeinde te lijden gehad van barre weersomstan digheden. Tresenda di Te- glio in de Italiaanse Alpen werd het zwaarst getrof fen. Door de zware regen val dezen zich een aantal aardverschuivingen en la wines voor. Tot dusver zijn dertien doden gebor gen, een nog onbekend aantal mensen wordt ver mist en duizenden inwo ners van het dorp en uit de omgeving zijn geëva cueerd. In het Oostenrijkse Burgen- land werden Tweede Pink sterdag maandag acht wande laars in de leeftijd van 20 tot 30 jaar door de bliksem getrof fen. Zij werden overvallen door een bijzonder hevig on weer en gingen onder een boom schuilen. Daar werden zij door de bliksem getroffen. Vier van hen waren op slag dood, de andere vier overle den later aan de brandwonden die ze hadden opgelopen. Ook in de Verenigde Staten, Nieuw Zeeland, Oostenrijk, Argenti nië en Australië vielen slacht offers. In de Amerikaanse sta ten Texas en Louisiana kost ten wervelstormen aan elf mensen het leven. Honderd werden gewond. Nieuw Zeeland werd met Pinksteren getroffen door een sneeuwstorm, die snelheden bereikte van 130 kilometer per uur. Drie scholieren vroren op een wandeling dood. Door ernstige overstromingen in het noordwesten van Argentinië zijn tot nu toe 200.000 dakloos geworden. Operatie gaslek in volle gang DEN HAAG De situatie rond het boorplatform in blok L-10 op de Noordzee, waar vanaf 15 mei gas uit een lek ontsnapt, is nog steeds stabiel. De werkzaamheden zijn in volle gang. Zondag is per helikopter het buurt van de lekkende put te laatste materiaal aangevoerd komen. Het is nog steeds niet om de gastoevoer naar de put bekend hoe het lek is ontstaan, te stoppen. Vorige week bleek Wanneer de operatie zal zijn het door de slechte weersom- voltooid staat nog niet vast. standigheden voor de helikop- Het is nog niet bekend hoe het ters onveilig om dicht in de lek kon ontstaan. LONDEN/JOHANNES- BURG De Verenigde Staten, Frankrijk, En geland en ook Neder land hebben in meer of minder scherpe be woordingen de vergel dingsactie veroordeeld die de Zuidafrikaansé luchtmacht gisteroch tend in de Mozambi- kaanse hoofdstad Mapu to heeft uitgevoerd op guerilla-bases van het ANC, het Afrikaans Na tionaal Congres. Bij deze wraakactie vielen vijf doden en vieren twintig gewonden. De Amerikaanse regering zei het te „betreuren" dat het geweld in Zuidelijk Afrika weer is opgelaaid. Noch de door het ANC ge pleegde bomaanslag noch de Zuidafrikaansé luchtaan val is te rechtvaardigen, al dus Washington. De woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zei dat „Neder land de schending van de soevereiniteit van Mozam bique ten zeerste veroor deelt", waarbij hij voorts aantekende dat Nederland geweld van welke kant dan ook afwijst. Maputo ligt 65 kilometer van de grens met Zuid-A- frika. Volgens Zuid-Afrika was de aanval gericht op guerrilla-bases van het ANC (Afrikaans Nationaal Congres) en werd tevens een Mozambikaanse raket basis uitgeschakeld. De Zuidafrikaansé minister van defensie. Magnus Ma- lan, zei dat de aanval een vergeldingsactie was voor de aanslag van het ANC op het hoofdkwartier van de luchtmacht in Pretoria van afgelopen vrijdag, waarbij 18 doden en 216 gewonden vielen. De raketbasis was bestookt, omdat deze be scherming had geboden aan de bases van het ANC, al dus Malan. De Mozambi kaanse minister van defen sie verklaarde dat er „bom men zijn gegooid op woon huizen in de buitenwijk Ma- tola" en dat er daarbij „ook enige fabrieken zijn getrof fen". Het ANC, dat gisteren, na de Zuidafrikaansé luch taanval, verklaarde inder daad verantwoordelijk te zijn voor de aanslag in Pre toria, sprak tegen dat het in Maputo guerrilla-bases heeft. Pag.7: „Aanslag is gevolg apartheid" zonder beroep, allen uit Den Haag, werden korte tijd na hun wilde autorit aangehou den op het Hildebrandplein. Zij zitten nog altijd vast op het hoofdbureau van politie. Rond de klok van vijf uur in de morgen moeten de vier in de auto zijn gestapt om aan hun vernielzuchtige onderne ming te beginnen. Op het Cal- landplein werd een etalageruit aan diggelen gereden; een benzinepomp aan de Waldorp straat werd uit de grond gere den en is tot op dit moment niet teruggevonden; bij hét bu reau van de politie aan de Ne- herkade op dat moment onbemand zagen de vier kans om met hun auto een van de gevels te rammen. Het grootst was de chaos op het Hildebrandplein, waar niet al leen een geparkeerde auto zwaar beschadigd werd, maar ook achtereenvolgens drie benzinestations, een kantoor ruimte en de toegang van een Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avónd nabezorgd. werkplaats van een servicesta tion met de toen inmiddels zwaar beschadigde auto wer den geramd. Aan de Lutherse Burgwal tenslotte liep de pui van een portiersloge zware schade op. De Haagse politie hield er rekening mee dat er nog meer meldingen van scha de zouden binnenkomen. Rond half zes in de ochtend werd de totaal vernielde auto leeg teruggevonden aan de Van der Lissestraat. Ooggetui gen hadden even daarvoor ge zien hoe de vier inzittenden in een andere auto overstapten. Deze werd om tien voor acht 's ochtends op het Hildebrand plein aangehouden. Blijkbaar wilden de vier deelnemers aan deze „geruchtmakende" auto rit nog even de vernielingen bekijken die zij even daarvoor zelf hadden aangericht. Zij werden echter verrast door de politie die juist op het Hilde brandplein aanwezig was om de schade te inventariseren. DEN HAAG Een 28-ja- rige aan heroïne verslaaf de prostituée is zaterda- middag aangehouden op verdenking van het bero ven van een 81-jarige be jaarde vrouw in een wo ning aan het Om en Bij. De prostituée klopte 's mid dags met een smoes aan bij de bejaarde met het verzoek om even te mogen telefoneren en een glaasje water te drinken. Na een uur in haar woning te hebben doorgebracht, vroeg de bezoekster de oude vrouw haar geld af te geven. Toen deze hieraan geen gevolg gaf, werd zij met een stenen beeld je op haar hoofd geslagen. Hierna werden haar ringen van haar vingers geschoven en meegenomen. De daderes ging er vervolgens in een. taxi, die ze gebeld had, met de ringen, wat snuisterijen en het beeldje vandoor. De bejaarde wist, na dat de indringster was ge vlucht, een alarmknop in te drukken. >EN HAAG Vier Ha- enaars hebben in de roege zondagmórgen ans gezien om in korte jd een spoor van vernie- o ngen achter te laten in M poorwijk en de omge- ing. Met een oranje per- q menauto ramden zij win- a eletalage's, werden ben- nepompen totaal uit de rond gereden en werd ok een poging onderno- len om via een muur het olitiebureau aan de Ne erkade binnen te rijden. en eerste voorzichtige ra- ing van de totale schade - ijst in de richting van onge- eer honderdvijftigduizend I ulden. De vier inzittenden, en 31-jarige scheepwerktuig- v undige, een 21-jarige auto- andelaar, een 25-jarige plaat- j 'erker en een 27-jarige vrouw

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1