Rob Druppers haalt limiet Saronni op de helft nog leider in Giro I Antoon Yerrips verdedigt titel Basketbalverlies tegen Belgen ZELE De Nederlandse he- renbasketbalploeg heeft gister avond in Zele een oefenwed strijd tegen Belgie met ruim verschil verloren: 66-77. Bij de rust stond Oranje al met 32-36 achter. Topscorers bij Neder land waren Van de Lagemaat (14), Faber (13) en Plaat (8), bij Belgie was Sahaey (30) bijzon der produktief. Vandaag speelt Nederland in Calais nog een oefenduel tegen een regionaal team. Donderdag volgt in Caen tegen Israel de eerste wedstrijd voor het toernooi om de Europese titel. 5 Op het Alkmaar- dermeer werden de bekende Pink sterzeilwedstrijden gehouden. Op de foto een beeld van de strijd in de Re genbogen. Schaaksters delen kop MIJDRECHT In het schaaktoernooi om de Nederlandse titel voor dames is dit weekeinde hef tige strijd geleverd. In de vierde ronde kon gisteren zelfs geen enkele remise worden genoteerd. Erica Belle en Cat hy van der Mije ga ven elkaar niets toe en bleven de lei ding delen met 3,5 punten uit vier par tijen. Winst voor Nijboer DWINGELO Euro- pees marathonkampi oen Gerard Nijboer (Daventria) heeft za terdag in Dwingelo een nationale 20 kilo meter wegwedstrijd gewonnen in 1 uur 2 minuten en 20 secon den. Nijboer had ruim drie minuten voor sprong op Henk Eef- tink (HAC, Helmond), die als tweede eindig de in 1.05.44 Racquetballers verlengen titel HAMBURG De Nederlandse racquetbal- -ploeg heeft bij de Europese kampioenschap pen in Hamburg de titel geprolongeerd. De regerend kampioen won overtuigend van Belgie en Duitsland (8-0 en 7-1), maar had moeite met Ierland, 5-3. In het individuele toernooi was Nederland bij de heren opper machtig. Ton Luijkx (Den Haag) verdedigde zijn titel tegen zijn landgenoot Frits Groenen dijk uit Papendrecht met 21-14 en 21-19. De Voorburger Arno Mooyman werd vierde ach ter de Westduitser Jürgen Denk. Bij de da mes versloeg Dieneke Kool uit Zoetermeer in de finale de Ierse Mary Duignan in drie ga mes: 21-11, 20-21 en 15-10. Minam Wielhee- sen (Den Haag) veroverde het brons. Wedstrijdleider Olympia's ronde overleden VE IDE gh-l ]Jcn ploe EINDHOVEN In de nacl stan van vrijdag op zaterdag is Ja De Klip in zijn huis in EindhovU 'n aan een hartaanval overlede >'as Klip, die 58 jaar is geworde eers zou in de komende Olympiijn Sr wielerronde als wedstrijdle ^te der fungeren. Hij was tallo malen wedstrijdleider in slo' nationale wielerklassieke lent amateurs. Wim Jeremia :ede- sen zal nu optreden als w&datr strijdleider van Olympiardg1 Ronde. laat! ing i REHLINGEN Rob Druppers (Hellas) heeft gisteren tijdens internatio nale atletiekwedstrijden in het Westduitse Rehlin- gen voldaan aan de limiet (1.46.50) op de 800 meter voor deelnemening aan de wereldkampioenschappen atletiek, die van 7 t/m 14 augustus in Helsinki wor den gehouden. De Utrechter won in Rehlin- gen de 800 meter in 1 minuut en 46.38 seconden. Druppers is de derde Nederlandse atleet, die zich van een startbewijs voor de wereldkampioen schappen heeft verzekerd. Eerder deden dat marathonlo per Cor Lambregts en discus werpster Ria Stalman. Druppers won in Rehlingen de 800 meter voor de Kenianen James Maina (1.47.58) en Wil fred Ogoti (1.48.12) en de licht verkouden Westduitser Harald Schmid (1.48.09). Maina had zaterdag in Fürth, waar Drup- pers op de 1500 meter in een trainingsloop vijftiende werd (3.51.08), de 800 meter gewon nen in de beste wereldseizoen- prestatie van 1.44.83. Een tien de na de Afrikaan kwam de Europese kampioen Hans-Pe ter Ferner (WD1) in een per soonlijk record van 1.44.93 als derde over de eindstreep. Schmid eindigde in Fürth als derde in 1.45.48. De Nederlandse deelnemers boekten in Rehlingen nog meer overwinningen. Els Va der (Zeeland Sport) won de 100 en 200 meter in resp. 11.60 (serie 11.53) en 23.69 seconden. Marjan Olijslager was de snel ste op de 100 meter horden in 13.66 seconden. In Fürth was Marjan Olijslager zaterdag tweede in de b-loop geworden achter de Francaise Savigny (13.59) met een tijd van 13.68 seconden. In Rehlingen sprong Erik Rollenberg 2,15 meter hoog. Hij eindigde daarmee als derde achter de Westduitser Mögenburg en de Fransman Eschlimann, die eveneens 2,15 meter haalden maar daarvoor minder pogingen nodig had den. Bij de wedstrijden in Fürth werd Cor Lambregts vijfde op de 3000 meter in 7.57.94. De race leverde met 7.49.60 een overwinning op voor de Joe goslaaf Zdravkovic (7.49.80), die de Keniaan Ruto 0.15 se conden voorbleef. Op de drie kilometer finishten Rob de Brouwer (8.03.71) en Mare Borghans (8.07.06) resp. als ne gende en twaalfde. Galina Savinkova uit de Sov jet-Unie heeft zondag tijdens atletiekwedstrijden in Lessilid- se het wereldrecord discus werpen verbeterd. Savinkova wierp de schijf 73,26 meter van zich af. Het record stond sinds 1980 met 71,80 meter op naam van de Bulgaarse atlete Maria Petkova. Galina Savinkova is de num mer drie van de Europese kampioenschappen van vorig jaar in Athene. Het is reeds het derde wereldrecord, dat aan het begin van het nieuwe seizoen is verbeterd. Voorgan gers van Galina Savinkova zijn de Amerikaan Tom Petra- noff met een speerworp van 99.72 meter en Anisoara Cus- mir (Roe), die bij het versprin gen een afstand haalde van 7.21 meter. De Bulgaar Hristo Markov vestigde zaterdag in Sofia een Europees jeugdrecord hink- stapspringen. Markov bracht verbeterde het record met vijf centimeter tot 16,88 meter. Het record stond op naam van Alexander Beskrovni uit de Sovjet-Unie. De Oostduitse atlete Sybille Thiele verbeterde tijdens de nationale titelstrijd zevenkamp in Neubrandenburg het jeugd- wereldrecord op het onderdeel der veelzijdigen. De achttien jarige Thiele verzamelde 6301 punten. Met deze prestatie ein digde de scholiere uit Halle als derde achter Anke Vater (6515 punten) en Sabine Möbius (6381). Op Papendal heeft de Neder landse 4 x 100 meter ploeg jon gens het nationale record ver beterd en gebracht op 41.53 se conden. Het viertal Andre Buisman, Kees Toussaint, Pierre Monte en Jaap Dijksma was vijfhonderdste seconde sneller dan het kwartet, dat op 12 september 1982 in Hochdorf (Zwi) 41.58 seconden liep. In de Zwitserse plaats liep vrijwel dezelfde ploeg. Als laatste lo per kwam toen evenwel Guido van der Sluys aan de start. De 17-jarige Debby Dunant verbeterde gisteren in Amster dam haar Nederlandse jeug drecord kogelstoten en bracht het op 15,37 meter. Op 7 mei had Debby Dunant het record, dat met 15,02 m sedert 1972 op naam van Elna Schalk (PAC) stond, reeds tot 15,09 meter verbeterd. De ADA-atlete pas seerde in Amsterdam tevens voor de eerste maal de grens van vijftig meter met de dis cus: 50,04 m. Het jeugdrecord discus staat met 53,34 meter sedert 9 juni 1976 op naam van Bea Wiarda (Horror). Jeroen Ooievaar (AAC) sprong 7,33 meter ver en Marcel Buunck (AAC) kwam met de heren- speer tot een afstand van 73,16 meter. Marica Onos verbeterde zon dag in Sittard haar Nederlands snelwandelrecord op de vijf kilometer met bijna anderhal- Rob Druppers gaat als derde Nederlander naar de we reldkampioenschappen atletiek in Helsinki. ve minuut. De atlete van AVA'64 uit Aalsmeer noteerde een tijd van 23 minuten 52,6 seconden. Het record stond sinds augustus 1980 op haar naam met 25.14,6. Bij de heren, die tien kilometer wandelden, won Jan Cortenbach van Olat in 45.56,3. Debby Dunant (ADA) en Emiel Mellaard (Spark) heb ben zaterdag de Coupe Natio nale Nederlanden, inzet van nationale jeugd atletiekwed strijden in Groningen, vero verd. De 17-jarige Debby Du nant verdiende de beker voor haar 48,48 m discus en 14,52 m kogel. Emiel Mellaard, even eens 17 jaar, sprong 7,39 meter ver en won de 100 meter hor den in 14,33 seconden.Een uit stekende prestatie leverde Ar jan Visserman (Impala) door de 800 meter in een solorace te winnen in 1 minuut en 49.8 se conden. Bij de meisjes bleef Marjon Wijnsma (Lionitas) slechts een fractie verwijderd van de limiet voor het jeug drecord op de 100 meter hor den. De Friezin won in 14,16 seconden, de limiet staat op 14,08. Ella Wijnants (Sparta) won het hoogspringen met 1,80 m. Marco Meulink won het pols- hoog met 4,40 meter. romp Sindsdien ging het steeds te gaan winnen. Op ROME Giuseppe Sa ronni heeft de eerste helft van de Ronde van Italië gewonnen. Na 2111 van de 3918 kilometer telde de wereldkampioen dertig seconden voorsprong op de Spanjaard Marino Le- jarreta. De 66e Ronde van Italië kwam pinkster maandag in Pietrasanta Marina aan. Daar wordt vandaag de eerste rustdag gehouden. In Pietrasanta Marina zege vierde Lucien van Impe. De 37-jarige Belgische klimmer verkeert in blakende conditie. Hij won de sprint van een kopgroepje op het moment dat een achtervolgende groep de achterstand van 27 seconden vrijwel teniet deed. De Span jaarden Pedro Munoz en Mari no Lejarreta eindigden als tweede en derde. Lejarreta steeg mede door tien seconden tijd vergoed ing naar de tweede plaats in de algemene rang schikking. Silvano Contini, al gemeen gezien als de voor naamste tegenstander van Sa ronni, ontbrak in de voorste groepen. Op de helling werd Contini eraf gereden in het ge zelschap van Francesco Moser, die reeds langer met terugge lopen klimmerscapaciteiten kampt. Dank zij de Westduitser Didi Thurau wist Saronni zijn ver lies op Van Impe en Lejarreta te beperken tot acht seconden. Thurau sleurde de achtervol gers in de slotfase naar de kopgroep, waarin zich ook de tijdrijder Visentini ophield, toe. In zijn laatste jaar als weg renner liet Thurau nog weer eens een glimp van zijn vroe gere klasse zien. In 1977 droeg hij als twee weken lang de gele trui in de Tour de France. Sindsdien ging het steeds slechter met hem. Geldzucht, vrouwen en doping waren fu nest voor de stijlvolle coureur. Bijna 30, getrouwd, vader, ver standig geworden en, voor het eerst sinds zijn vertrek bij de ploeg Post, weer eens goed be geleid kwam Didi Thurau weer tot prestaties. Al is het slechts als knecht in dienst van de wereldkampioen. Na het wereldkampioenschap rijdt Thurau niet meer op de weg. Hij gaat wel nog een paar jaar door op de winterbanen in de zesdaagsen. Het zwaartepunt van de Ron de van Italië ligt in de laatste week. Het is de vraag of Sa ronni voor de Dolomietenrit- ten in de sprints voldoende tijdvergoedingen heeft gekre gen om voldoende afstand van de meer specifieke klimmers heeft genomen. De wereld kampioen kan uitstekend bergop rijden in korte beklim mingen. Wordt hij door de Spanjaarden, Van Impe, Batta- glin. Prim en, misschien, Con tini in het echte hooggebergte aangevallen, zoals de Span jaarden dat de Fransman Hi- nault in de Vuelta aandeden, loopt de wereldkampioen gro te kans onderuit te gaan. De Spanjaarden voelden zich in de hitte van zuid- en midde- n-Italie in hun element. Ze wekten geenszins de .indruk uitgeblust te zijn. Zeker Mari no Lejarreta niet. De nummer twee uit de laatste Ronde van Spanje kwam zaterdag een paar meter te kort om de on bekende Italiaanse vluchteling Riccardo Magrini van de over winning in de negende etappe af te houden. Zondag zegevierde opnieuw een Italiaan. In Bibbiena ver sloeg Palmiro Masciarelli zijn Zwitserse medevluchter Sieg fried Hekemi. Masciarelli was bij het ingaan van de laatste kilometer druk in gesprek met de Zwitser, die de sprint leek te gaan winnen. Op het beslis sende moment trapte Hekemi niet meer, zodat Masciarelli hem op de laatste meters voor de streep kon passeren. De laatste jaren lag omkoperij er zelden dikker bovenop. In de laatste rit voor de eerste rust dag deelden de klimmers de eerste tikken uit. Nog konden Saronni's ploeggenoten de zaak rechttrekken. Het is de vraag hoe lang ze het kunnen volhouden. Jan Raas en diens ploeggenoot Leo van Vliet hebben afgelo pen weekeinde profwieleron- des gewonnen. Raas won za terdag het profcriterium van Kloosterzande door in de eind sprint Phil Anderson en Adri van der Poel te kloppen. Van Vliet was zondag de snel ste in Leende. De 7000 toeschouwers in Kloosterzande, die ondanks het slechte weer waren geko men, zagen een redelijk boei ende koers met Joop Zoete melk vooral in de beginfase actief. Aan het eind van de wedstrijd maakte Jan Raas na terugkeer door een lekke band, een gaatje met Phil An derson en Adri van der Poel. Raas sprintte, vijftien secon den voor de eersten uit de groep zich aandienden, als dui delijke winnaar over de streep. Leo van Vliet was in Leende de snelste van een kopgroep van vier renners. Twee ron den voor het einde ontsnapten Hennie Kuiper en Piet van Katwijk uit het selecte gezel schap. In de slotfase werd het duo echter teruggehaald. Van Vliet had voor de tachtig kilo meter een tijd van 1 uur 44 minuten en 29 seconden nodig. Er waren in Leende zevendui zend toeschouwers. V redeskoers De Oostduitser Falk Boden be hoefde tijdens het Pinkster- Lucien van Impe is in grote vorm. De kleine Belgische klimmer won gisteren de etap pe in de Ronde van Italië. weekeinde niet al zijn krach ten aan te spreken om de 36ste editie van Warschau-Berlijn- -Praag te winnen. Boden, die op woensdag de leiding had overgenomen van de Sovje t-rijder Oleg Tsjoesjda, contro leerde in de laatste etappe de strijd. De Nederlandse amateurploeg zorgde in de Vredeskoers voor behoorlijke verrichtingen. Bert Wekema eindigde vele keren onder de eersten. Met name in de massale eind sprints deed de Drent sterk mee. Gerrit Solleveld, de ster ke tijdrijder uit het Westland, was de beste Nederlander in het algemeen klassement. Hij eindigde op ruim anderhalve minuut van Falk Boden als zesde. Teun van Vliet (twaalf de) en Henk van Weers (twin tigste) namen in het slotklasse- ment ook een plaats tussen de sterke Oostblok-rijders in. Ook het ploegenklassement toonde de behoorlijke inbreng van de Nederlandse amateurs aan. Nederland werd vijfde achter Oost-Duitsland, Polen, Tsje- choslowakije en de Sovjet- -Unie. In de etappe van zaterdag zat Ron Snijders van voren. In de voorlaatste etappe maakte de Zwanenburger deel uit van een groep, die de jacht öp de latere dagwinnaar Romascanu inzette. Snijders eindigde ten slotte als derde. In de laatste etappe was de Hagenaar Henk van Weers de béste Nederlan der: veertiende. DEN HAAG Antoon Verrips (Utrecht) zal maandag 30 m« tijdens internationale profbokswedstrijden in de Voltreffer i)0R' Nieuwegein zijn Benelux-titel in het lichtweltergewicht verded w< gen tegen de Belg Andre Blanco. Het gevecht gaat over tien ror den. j Verder komt het in Nieuwegein tot een revanche tussen d'r£ zwaargewichten Andre van den Oetelaar (Schijndel) en Ben Ti nsbi. ben (Medemblik). Op 15 november van het vorig jaar won Va het den Oetelaar tijdens het programma in Rotterdam, waar dpr I hoofdpartij Koopmans - Blanchard om het Europees kampioen ove schap in het halfzwaargewicht was, door knock out in de vierd ronde. Het gevecht gaat over zes ronden.Na een afwezigheid va tweeeneenhalf jaar maakt Adrie Huussen, de oud-Nederlam kampioen in het zwaarweltergewicht, zijn rentree met een part fe01 tegen de rechtsvoorstaande Westduitser Joseph Kossmann. Oo'tite dit gevecht gaat over zes ronden. Sportwereld WIESBADEN -- De Neder landse spingruiter Albert Voorn is met zijn paard Pur- plex als zesde geëindigd in de Grote Prijs van Wiesbaden. De zege ging naar de Oostenrijker Thomas Fruhmann met Ban dit. NIJMEGEN Gerard Rond (Ingen) won zaterdag een na tionale stadioncross in Nijme gen voor Jaak Verwaayen (Rhenen) en Peter Klomp (Grave). DORTMUND De handbal heren van VfL Gummersbach (Wdl) wonnen de zogenaamde Super Cup door een zege van 17-16 op Dynamo Minsk (Sov). FURTH De Westduitse atle- tiekbond ontsloeg trainer Christian Gehrmann op staan de voet nadat hij aan een schoenenfirma de rechten re clame te maken met de West duitse recordhoudstbr discus werpen, Ingra Manecke, had verkocht. AMSTELVEEN Indonesië heeft het sterkste getoond in een vierlandenwedstrijd brid ge, open klasse voor Frank rijk, België en Nederland. SINT ANTHONIS Het Egyptische herenteam heeft hét Pinkster-volleybaltoernooi van Sint-Anthonis gewonnen door in de finale Rode Ster Bratislava met 2-1 te verslaan. Bij de dames won DVC met 2- 1 van het Westduitse TV Go- desberg. DEN HAAG De Westduit ser Willy Kuhweide heeft het open zeilkampioenschap in de Solingklasse gewonnen. Bij de Finnjollen won Mare Neele- man. In de 470-klasse zege vierde John Stavenuiter. Jo- han en Mirjam Pragt schreven de Vaurien-klasse op hun naam. HANSWEERT Jos Schipper won gisteren de profronde van Hansweert in de eindsprint voor Leo van Vliet, Steven Rooks en Jacques van Meer. STADSKANAAL De En gelsman Jeremy Doncaster heeft de halve finale gewon nen van het EK grasbaanra- cen gewonnen. De Nederlan ders Wim de Haas, Harm Hor stede en Tjalle Reitsma plaat sten zich eveneens voor de fi nale. ODESSA Marjo van Dier- men en Jacqueline de Ruiter alsmede Art Bosch en Marcel Verstraten behaalden tijdens internationale trampolinewed strijden in Odessa (Söv) derde plaatsen in het synchroon- springen. LAS VEGAS De Ameri kaanse bokser Larry Holmes behield zijn wereldtitel in het zwaargewicht (WBC-versie) door een puntenzege op zijn landgenoot Tim Witherspoon. EMMEN Louk Sanders won het tennistoernooi in Emmen door een zege van 6-4, 4-6, 6-3 op Huub van Boeckel. In Apeldoorn zegevierde Menno Oosting met tweemaal 7-5 over Ton Sie. TOKIO De Nederlandse turnster Irma Borgstede ein digde als zeventiende tijdens wedstrijden moderne ritmi sche gymnastiek in Tokio. Eerste werd de Bulgaarse Dili- ana Georgieva. BRUMMEN Bij de NK schieten Olympia match klein kaliber geweer en vrij geweer hebben Jack Achilles, Anneke Oude Nijhuis en Miep Molts voldaan aan de limieten, die het NOC stelde voor uitzen ding naar de Olympische Spe len 1984. YVOIR Johan van de Vel de eindigde tijdens een weg wedstrijd in Yvoir als derde. Jan van Houwelingen won een wedstrijd in Ganshoren voor Guido Baeyens en Willy •Teirlinck. BREDA Zaal Kardolus (Zoetermeer) won op Eerste Pinksterdag een schermtoer- nooi in Breda voor Des Vil- liers (Den Haag). LOS ANGELES Romeo Kensmill (Amsterdam) heeft in een voorstad van Los Ange les de finale van het welterg wicht van het bokstoerno der kampioenen gewoni door een puntenzege op Amerikaan Ken Pickett. nsbi n| de geni tr AMSTERDAM Uun Santi irte] sa, de Nederlandse kampiot badminton, stapt over va VELO (Wateringen) naar Vaiwe' Zijderveld (Amstelveen). MIJDRECHT In de uitgj speelde partijen van de vieri vatt ronde van het NK schaki voor dames wonnen Stada i j. Van der Giessen van respe,,", tievelijk Bruinenberg en N '"f* gel. Wielertitel Yep Kramer ar he ?ekt DEN HAAG/Schaatser Y £t„ Kramer hééft zaterdag 1 provinciale wielerkampioi" schap van Drente verov. Kramer reed de 100 km start en finish te Emmercoifïeek pascuum in 2 uur 22 minutme c en 16 seconden. De jonge ami teur Gert Jacobs werd tweedy In de overige provincies i den de volgende renners kal pioen: Overijssel: Hans Boi Zuid-Holland II: Pirn I Friesland: Jan Welles, Groni gen: Jan van Dam, Dreni Yep Kramer, Limburg: Peil Schroen, Brabant Zuid-Wef John de Crom. Van den Berg ongenaakbaar ENKHUIZEN Stefan den Berg uit Hoorn heeft het pinksterweekeinde Enkhuizen met veel vertex van macht het open Nedr WM lands kampioenschap plan zeilen gewonnen. Er werd g O zeild in de Olympische win gliderklasse. De viervoudi wereldkampioen won vijf i ces. Marco Tellier uit Utrecl die zijn titel verdedigde digde als vierde. Volleyballers winnen oefenduel VALKENBURG De Nedi landse heren volleybalplo heeft zijn laatste oefenwe strijd voor het kwalificati toernooi voor het Europt kampioenschap, dat woensd in Den Bosch begint, gewo nen. Zaterdag werd in sporth De Wiegerd in Valkenbu met 3-1 gewonnen van Ro< Ster Bratislawa (Tsj). De s standen waren: 15-8, 6-' 15-10 en 15-10. Het damesteam verloor zate dag in Middelburg ook derde en laatste wedstrijd gen Canada, dat zich voortjx reidt op de studentenspele met 1-3. Het Nederlandse tea herstelde zich in de derde maar bleek in de vierde vo^.* dig uitgespeeld tegen de Can", dese dames, die opnieuw hi aanvallen razendsnel uitvotfn den. Squashploeg vierde plaats MUNCHEN De Nederlai se herenploeg is bij de str om de Europese squashtiti als vierde geëindigd. De N derlanders verloren zondag München de wedstrijd om derde plaats met 4-1 van V i les. Het Europees kampioe (j, schap werd verrassend ver verd door de Zweden, die titf houder Engeland met 3-2 vt sloegen. Bij de dames won favoriete Engeland. i 3SG teair he fkeii itelc .lfpeti E Ar 'd d< Quic ves t npen ges ■se elde

Leidse Courant | 1983 | | pagina 16