toevalstreffer Protesten deren Alain Prost niet voor Boxbergers Afgang Lammers dreigt zege weer te verliezen Vliegtoch t jes ba ten Cor Euser niet Spencer en Roberts er zorgen vuurwerk rranat vraag olitiek asiel Broers Maessen sterke crossers dige kampioen maandag nog onder de indruk. In de Toyota Corolla-merkenrace werd Eu ser slechts zevende. De eerste twee wedstrijden had hij nota bene gewonnen. Nu was het de beurt aan John Vos. De routinier uit Castricum reed met opvallend forse voor sprong naar de streep en kon daar zijn wagen meteen inle veren voor een technische controle. In de Sports 2000 was Euser wel de beste Nederlan der. Hier moest hij echter, met minimaal verschil, voorrang laten aan Hans Edvinsson, die speciaal voor deze race uit Zweden was gekomen. De 12.000 kijkers op Zand- voort moesten Eusers inbreng missen in de altijd spectaculai re FF 200-klasse, die hij twee jaar lang beheerste. Internatio nale belangen prevaleren mo menteel voor Euser, wiens na tionale titel nu vooral begeerd wordt door Jaap van Silfhout. De Hagenaar klopte maandag Erik Kistemaker en de favo riet geachte Ron Kluit, die met de technische commissie van de NAV overhoop ligt. Kluit wil pas aan het eind van het seizoen de technische commis sie een kijkje gunnen in zijn motor. De commissie gaat ech ter niet met een verzegeling akkoord, waardoor Kluit de nodige punten voor de natio nale titelstrijd dreigt kwijt te raken. In de Formule Ford 1600 toon de Gerrit Kouwen aan veel te goed te zijn voor deze klasse. De nog schoolgaande Utrech ter legde de rest van het veld in twee manches zijn wil op. Bij de toerwagens was de meest opvallende rol voor Hans van der Beek die de ca tegorie tot 2500 cc won. Van der Beek klopte in de gecom bineerde race met zijn lichtere wagen alle rijders uit de klasse boven 2500 cc. )ME De achttienjari- kaan waren Higueras te mach- Jimmy Arias heeft in ,me bewezen dat zijn Schapers eruit erwinnning m F lorence Voor Michiel Schapers bete- n 49 n vorige week geen toe- kende de eerste ronde van het alle lstreffer was. De jonge toernooi op Roland Garros in ;rdei nerikaan overmeesterde £ar.'jste^ens de laatste. De gaa ndao de als eerste f?e- Nederlandse tennisspeler zag Re T alS„eerSie *e gistermiddag de weg naar de er ii *J°se Higueras in tweede ronde versperd door finale om de open Ita- de Amerikaan Brian Gottfried, inse tennistitel, één van Schapers won de eerste set hoger gewaardeerde (6-4) en stribbelde in de twee- 3 mpioenschappen. Na de en derie lang tegen 6-7 en n sets aantrekkeliik 6"7)l In de vierde set was het 1 /co verzet van de Nederlander mis (b-2, b-7, b-1, b-4) echter gebroken: 3-6. ird de twaalf jaar oude- t ctrn/wtnrJw De Zweed Mats Wilander Spanjaard de troostprijs heeft zich zonder enige moeite handen geduwd. geplaatst voor de tweede ron de. De achttienjarige titelhou- t was de eerste keer Arias, der behoefde zijn openingspar- 270 zich vorig jaar bij de eerste tij tegen de Spanjaard Juan n#tl nderd spelers op de AT- Avendano niet te voltooien, ivenjijst schaarde, een dergelijk Zijn tegenstander trok zich in tteT 101 toernooi (prijzengeld: de vierde set geblesseerd te- s 1.000 gulden) op zijn naam rug. Nadat de jonge Zweed de 6|M ireef. „Ik had onmiddellijk eerste set aan Avendano had t ritme te pakken", ver- moeten afgeven, overtuigde j larde de jonge Amerikaan. Wilander in het vervolg van 15 oen ik moe werd, nam ik de partij met 6-2 en 6-0. Bij 2-1 is /at gas terug. Nerveus was ik in Zweeds voordeel staakte de 3 siiet. Ik was al blij in de finale nummer 123 van de wereld- r. instaan ranglijst daarna de strijd, "nas, die de eindstrijd bereik- Avendano klaagde over een bor een overwinning op de pijnlijke schouder. Ten gevol- itser Heinz Günthardt, ge van een demonstratie van JJJest alleen de tweede set af- studenten was de partij van /en aan de vrijwel uitslui- Wilander wat later begonnen, id op de base-line spelende Twintig studenten architec- 'y Bo gueras. Ondanks een achter- tuur bezetten gedurende korte nd kwam Arias op 5-5, tijd de tennisbaan. Zij protes- arna de Spanjaard de set in teerden tegen de door de over- tie-break in zijn voordeel heid aangekondigde onder- iliste. In de derde en vierde wijshervormingen, diende Arias zijn opponent De als eerste geplaatste Jimmy n repliek. De harde opslag Connors werd evenmin als de topspin van de Ameri- Wilander een strobreed in de 57"2.4- ADRID Tot vijf jaar geleden werden de motorra- om het wereldkampioenschap beheerst door Euro- anen. Met de komst van de Amerikaan Kenny Ro- ''a{ rts veranderde er veel. Anno 1983 overheersen de ,jjders uit de Verenigde Staten de strijd om de voor- lamste wereldtitel, die in de 500cc. Freddie Spencer, 22-jarige Californier, voert na vijf races het klasse- inzwg ent aan. De kopman van de Honda-stal, die vorig sei- en voor het eerste op de Europese circuits verscheen, 7.30 ekte zondag op de omloop van Jarama zijn zesde and-Prixzege uit zijn loopbaan. Dit seizoen was de f-4nst al vier keer voor Spencer, die in het WK-klasse- ent op afstand gevolgd wordt door zijn landgenoten Voo >berts en Mamola. encer en Roberts zorgden zondag op het met zon overgoten cuit bij Madrid voor het vuurwerk. Na de kopstart van de so. it Haslam, veroverde Spencer de leiding. Roberts, de gerouti- sex. erde wereldkampioen van 1978, '79 en '80, kwam na acht ron- aan 8e leiding. In de slotfase verloor de Amerikaan het iita'o eegevecht op het bochtige Spaanse circuit. Spencer buitte de gere topsnelheid van zijn Honda voorbeeldig uit. Het raceduel ii iï de twee Amerikanen zorgde ervoor, dat de twee Nederland- ")cc-toprijders, Middelburg en Van Duimen, werden gelapt. Middelburg besliste in het kielzog van het duo Spencer- oberts de strijd om de achtste plaats met de Zwitser Pellandi- in zijn voordeel. De Westlander reed zich voor de tweede er dit seizoen bij de eerste tien: goed voor punten voor het Boet van Duimen had op Jarama te kampen met te weinig ikkracht in zijn standaard Suzuki-blok. De Gelderlander werd de. ruim 27 seconden achter zijn rivaal Middelburg. Van Dul- 1 tn hoopt voor de Grand Prix van Oostenrijk, aanstaande zon- g, speciale carburateurs te bemachtigen teneinde eens echt te gaan doen in de top van het 500cc-gebeuren. orge Looijesteijn doet dat voor Nederland dit seizoen in de 1 ic-categorie. De klasse, waarin dit jaar voor het laatst een we- dtitel valt te halen, brengt van oudsher Nederlanders in de orste regionen. Looijesteijn reed zondag ouderwets op kop. 'umD Noordhollandse feest in Spanje duurde twee ronden, toen 'am de Italiaan Lazzarini voorbij. Vervolgens wenste de Zwit- f 1 se wereldkampioen Dörflinger te passeren. Looijesteijn kon n het gevecht om de derde plaats aan met Martinez, Lusuardi Bauer. De afloop voor Looijesteijn was teleurstellend. Op de [eep moest hij het drietal voorlaten. In het WK-klassement be de Nederlander echter de derde plaats. 1e 125cc trok oud-50cc-wereldkampioen Henk van Kessel het e profijt uit de aanschaf van een nieuw motorblok. Van Kes- Lkon plotseling mee in het gevecht van de top-tien van deze 'aar bezette klasse. Hij bleef zelfs de Spaanse favoriet Ricardo /(jj irmo voor, Van Kessel werd negende. De winst in deze catego- was na een uitermate spannende race voor de Spanjaard An- Nieto. De rijder uit Barcelona boekte zondag zijn 82ste zege .„^■een Grand-Prixrace en lijkt op weg naar zijn elfde wereldti- In de 250cc-klasse ging de winst verrassend naar de Frans- tn Herve Guilleux. De Venezolaan Lavado behoudt de leiding de wereldtitelstrijd. •t, Pi |AD SCHINZNACH De ■hoslowaakse tennisser Granat heeft politiek in Zwitserland ge jaagd. Dat deelde een irdvoerder van de orga- satie van het internatio- |e tennistoernooi in Bad hinznach zaterdag mee. ■anat, nummer 184 van de •reldranglijst, is als twee geplaatst voor dit toer- ii. Volgens de woord erder zou Granat dinsdag aankomst in Ziirich al litiek asiel hebben ge- ijl agd. ZALTBOMMEL De broers Jack en Ton Maessen hebben gisteren de in ternationale zijspancross in Zaltbom- mel, tellend voor de Hollandcup, be heerst. De Limburgers zegevierden in beide manches over zeventien ronden. In de eerste manche werkten de cou reurs uit Ysselsteyn zich van de vijfde plaats op tot de koppositie, in de twee de manche leidden ze van start tot fi nish. Na een onderbreking van een jaar kon het Uiterwaardencircuit weer worden gebruikt, zij het dat er in verband met de vele regenval heel wat zand moest worden aangevoerd om het parcours in redelijke staat te brengen. Er waren ongeveer 7000 toe schouwers. Je zou het niet zeggen, maar onder de zware helm en achter dat brandmasker gaat de gevooisde stem van Marco Bakker schuil. De bard deed mee aan een promi- nentenrace op Zandvoort, maar de eventueel aanwezige fans kregen geen glimp te zien van het gezicht van hun favoriet. ZANDVOORT Het drukke Pinksterweekeinde leverde autocoureur Cor Euser weinig tastbaar resultaat op. Twee re tourvluchten Schiphol - We-, nen waren nodig om de 25-ja- rige broodrijder uit Oss zowel op Zeltweg als Zandvoort voor trainingen en wedstrijden aan de start te krijgen. Op de Os- terreichring ging het zondag al mis. Euser trachtte in de voor het Europees kampioenschap Formule Ford 2000 tellende race een slechte start goed te maken en reed zijn ruim 30.000 gulden kostende bolide total loss. Op Zandvoort was de achtvou SPA Jan Lammers is dit seizoen niet te kloppen in de races voor de Europese beker in de Renault-turbo-klasse. Lammers tekende zondag op het circuit van Francorchamps voor zijn vierde achtereenvolgende zege, maar de uitslag van de Turbo- -race op Francorchamps werd later officieus verklaard. Bij de technische controle van de wagen van winnaar Lammers werd een onregelmatigheid in de Turbo-compressor ontdekt. De technici van het Nederlandse team hadden een pakking in de Turbo met niet-origineel materiaal vervangen. Voor Lammers. wiens motor al drie keer gecontroleerd werd, dreigt het verlies van de vijftien punten van de eerste plaats in Belgie en een schorsing voor de volgende wedstrijd (Donington). „Deze stom miteit van de monteurs is voor het motorvermogen eerder nade lig dan voordelig. Bij de controle in Monaco heeft een sportcom- missaris de flinterdunne pakking beschadigd. Een originele was niet direct voor handen, toen hebben ze. zonder dat te melden, vervangend materiaal gebruikt", aldus teamleider Han Akers loot. De sportcommissie van de Turbo-competitie heeft het bezwaren de materiaal meegenomen naar Parijs. Nog deze week wordt be sloten of de onregelmatigheid aan Lammers' wagen tot de her ziening van de uitslag van Francorchamps zal leiden. Eerder had de Zandvoorter gewonnen op Imola, Le Castellet en Monte Carlo. Slechts in Hockenheim won Lammers niet. Hij was daar wegens andere verplichtingen afwezig. De Nederlandse formule 3-coureur John Bosch eindigde bij de vierde wedstrijd van het Europees kampioenschap op het circuit van Zeltweg iOos) op de twaalfde plaats. Teammanager Van der Grint had zijn achttienjarige pupil de opdracht gegeven om het rustig aan te doen en in ieder geval de finish te halen. Na de eerste ronde kwam Bosch door op de 22e plaats. Daarna werkte hij zich geleidelijk naar voren om als twaalfde over de eind streep te komen De race werd gewonnen door de Ier Tommy Byrne. loor in de tweede ronde van het kwalificatietoernooi van de Fransman Balleret: 3-6, 2-6. Van de Torre moest in de der de ronde eveneens in twee sets de winst laten aan de Joego slavische Sasak: 2-6, 2-6. In de eerste kwalifikatieronde werd Karin Moos uitgeschakeld. Zij verloor met 4-6 en 1-6 van de Joegoslavische Sasak. Judith Warringa werd in de tweede ronde verslagen door de Ame rikaanse Margolin: 6-7,2-6. Daramtisch De open Franse tenniskampi oenschappen kenden gisteren in Parijs een dramatische start. De als elfde geplaatste 19-jari- ge Zina Garrison ging in de openingspartij op het centre- court tegen haar Amerikaanse landgenote Pam Casale in 43 minuten tenonder zonder één Alain Prost gaat als eerste over de finish in Francorchamps. woon te geworden experiment uit 1982 van de Brabham-stal, kostte de Italiaan het leider schap. Twee ronden later moest De Cesaris met motor- pech naar de kant. Prost leid de even, maar werd verdron gen door Piquet, die echter eerder naar de pits moest dan zijn concurrent. In de slotfase verloor de Braziliaan de be schikbaarheid van zijn vijfde versnelling en daarmee het uitzicht op de eerste plaats. Prost behield die perspectie ven door de snelste pitstop van de dag. In 14,22 seconden werd de tank van Prosts bolide ge vuld en de banden verwisseld. Niemand kon de Fransman vanaf dat moment meer van zijn tweede Grand-Prixzege van dit seizoen af houden. Eerder won Prost de Grote Prijs van Frankrijk. Piquet verspeelde in de laatste ron den nog een paar belangrijke punten voor het WK-klasse ment. De Braziliaan werd nog gepasseerd door Ferari-rijder Tambay en Eddie Cheever, de Amerikaanse stalgenoot van Prost. Keke Rosberg, de win naar van Monaco, maakte op Francorchamps eigenlijk de meeste indruk. De vliegende Fin stuurde zijn met een con ventionele zuigermotor toege ruste Williams keihard rond, maar kon daarmee het ver schil van minimaal 80 PK met de turbo-wagens niet goedma ken. Rosberg eindigde als vijf de voor zijn stalgenoot Laffite. Bij de merries, waarbij een eerste prijs van bijna dertien duizend gulden op het spel stond, was Carmona met Jan Luyten de sterkste. De twee uit Engeland afkomstige paar den Boxberger Tamara en Boxberger Trix werden vijfde en zevende in het veld van ne gen paarden. Zondag behoorde Boxberger Oscar samen met Wouter Raaphorst tot de favo- rioten bij de hengsten. Te recht, want vorig jaar had Boxberger Oscar tijdens de drie klassieke rennen voor tweejarigen twee keer geklopt en een keer won Wouter Raaphorst. Na de start nam Wouter Raap horst in een veld van zeven paarden de leiding in handen van kampioensjockey Kevin Davies en stond de kop niet meer af. Met vijf lengtes voor sprong op Last Bridge zege vierde Wouter Raaphorst. In de winnaarsring mocht de zwaarste eigenaar uit de ren sport Karei Woltman de ge lukwensen in ontvangst ne men. De Engelse trainer Mick Ryan was niet in de buurt van de winnaarsring te vinden. Voor de start had hij al laten weten dat hij liever niet met de Boxbergers Oscar, Trix en Tamara naar Duindigt was ge komen, omdat de vorm er dui delijk niet is bij de paarden. Maar eigenaar Nuy wilde dat hij toch met de paarden aan de start zou verschijnen onder het motto „Niet geschoten is altijd mis". De weersomstandighe den in Engeland zijn de laatste maanden zo slecht geweest dat hij in Newmarket niet vol doende heeft kunnen trainen met de paarden. langrijkste wereldkampi oenschap, dat de snelheid- sport kent Prost leidt na zes wedstrijden met vier punten voorsprong (28-24) op de wereldkampioen van 1981. Piquet deed zondag alles om Prost van de overwinning te houden. Na de race, die door de sterk rijdende 28-jarige Re- nault-kopman winnend werd afgesloten, diende Piquets ren stal, Brabham, een protest in. Prost zou voor de tweede start (het eerste vertrek mislukte door een crash van Surer en De Angelis) bijgetankt hebben. Dat gold ook voor de nummers twee en drie, Tambay en Cheever. Verder protesteerde Brabham tegen het door het Franse fabrieksteam gehan teerde uitlaatsysteem. De uit laatgassen worden over de achtervleugel weggeblazen, hetgeen volgens de inzichten van Brabham een extra aëro dynamische hulp oplevert. De sportcommissa rissen van de internationale autosportfede ratie (FISA) verwierpen de door de Williams-stal van we reldkampioen Rosberg onder schreven protesten. Prost bleef gehandhaafd als winnaar en had daar in het Turbo-festival van Francor champs recht op. Negentien ronden lang ging de als een raket gestarte Andrea de Cesa ris met zijn Alfa Romeo aan kop. De tankstop, het tot ge- Tips Duindigt DEN HAAG Twee rennen en ne gen draverijen staan er morgenmid dag op het programma van de Wasse- naarse baan Duindigt. De eerste start is om 14.00 uur. Onze tips voor deze meeting luiden. MACONPRIJS: Walda W, Way to Win en Walka Rodney. BOURGOGNEPRIJS: Wanderer, Walram S en Waika du Bois. BORDEAUXPRIJS: Vulgaris du Bois, Woudbloem J en Willow Bonu- Opvallend was zondagmiddag ook de overwinning van Swell Hill in de Flying Dancer-prijs, een ren voor amatrices en amateurs. Omdat Leila Jacobs een schorsing moest uitzitten kwam Quirina de Kat in de baan met haar Swell Hill. In een veld van twaalf paarden stuurde Quirina de Kat Swell CAMARONPRIJS: Matthew. Cha- delf en Pheasant Hill. RHONEPRIJS: Wina Oostland, Vivi- ana en Uniek Fortuna. CHAMPAGNEPRIJS: Varna Pluto, Udet Ulandia en Udo F. CHELTENHAMPRIJS Romeo Raaphorst. Liana Raaphorst en Sir Marcel. ELZASPRIJS: Us Geo Alve, Tabasco du Bois en Silver Lady. PROVENCEPRIJS: Udit S. Ulaan en Sigolino. BEAUNEPRIJS: Terry N. Ramzes en Rio del Sol. BOURGPRIJS: Turbulent K, Shirley Mac en Uptodate Laren I Hill over de finish. Voor de slechts zestienjarige rijdster was dit haar eerste echte ren en dan gelijk te winnen is een niet alledaags gebeuren. De Grote Pinksterprijs bracht op Duindigt slechts zes paar den aan de start. Gerard van Eykelenborg kwam zelf in de baan met Trust Skoatter en liet de teugels achter Umberto K over aan zijn leerling Han selaar. Wim Velis koos voor Tivoli Hazelaar en gastrijder Cees de Leeuw had de eer om met Vetich du Bois gelijk na de start de leiding te nemen. Torpedo Fortuna met Jan van Dooyeweerd was in de eind strijd niet te stoppen en won voor Umberto K en Veitch du Bois. SUPERTRIO In supertrio 22 van komende zondag op de Wassenaarse baan Duindigt komen twaalf paarden over een afstand van 2040 meter achter de startauto in actie. Onze favorieten: Toto Morgan, Udo Boy en Teetje Ossewaard. Onze outsiders: Riemke Uit huizen, Ustang N en Signora Fortuna. Wouter Raaphorst gaat onbedreigd op de zege af op Duindigt. Jimmy Arias (18) is duidelijk blij met zijn eerste grote zege in Rome, die hem de bijbehorende beker oplever de. weg gelegd. De bescheiden Australiër Craig Miller werd in drie sets naar thuis ge stuurd. Voor een verrassing tijdens de openingsronde op het tenniscentrum Roland Garros zorgde de Fransman Bernard Fritz. Hij schakelde de geplaatste Pool Wojtek Fi- bak uit. Eric Wilborts en Marianne van de Torre nemen niet deel aan het toernooi. Wilborts ver- game te veroveren: 0-6,0-6. De donkere speelster was volko men uit vorm. Ze maakte zo veel missers, dat Casale, die zelf 47ste op de ranglijst staat, in de tweede ronde belandde voordat zij het zichzelf reali seerde. In het damestoernooi speelt Marcella Mesker in de eerste ronde tegen de Ameri kaanse Pam Shriver. Het slechte voorbeeld van Garrison werd gevolgd door Anne Smith. De als veertiende geplaatste Amerikaanse werd met 6-2,6-3 verslagen door haar landgenote Kathy Jor dan. De Australische Evonne Goolagong, die twaalf jaar ge leden in Parijs de titel won, bereikte daarentegen de twee de ronde. Zij versloeg de Fran- caise Catherine Suire met 6-3,6-2. SPA Na dertien jaar kreeg Pedro Rodriguez eindelijk een opvolger als Grand-Prixwinnaar op het circuit van Francor champs. In 1970 won de Mexicaan op Francor champs de Formule- 1-ra- ce om de Grote Prijs van Belgie. Pas in 1983 keerde het autosportcircus terug op de omloop in de Ar dennen. De Fransman Alain Prost won zondag de zesde race in de we reldtitelstrijd en lijkt met de Braziliaan Nelson Pi quet de voornaamste kanshebber voor het be- WASSENAAR Normaal gesproken komen de vol bloeds van eigenaar Nuy, die in Engeland in trai ning zijn bij Mick Ryan, niet voor niets even over naar de Wassenaarse ren baan Duindigt. Zaterdag in de merries produkten- ren en zondag in de heng- stenproduktenren was dat echter wel het geval.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15