I Licht aan de buis Keukens zonder mixer V akantieganger mag niet zomaar alles invoeren „Tatoeages" uit Ti doosje i^£: Citroën geeft CX „langere adem" CONSUMENTENINFORMATIE£eidóc(5oti/Kwt dinsdag 24 mei 1983 pag»/ Toen de vrouwen nog een stootkant onder aan de lange rokzoom droegen, maalden ze in de keuken de koffiebonen met een bloedstollend, kra kend geluid in een molen met een koperen schuifdeksel en een laatje onderin. Toen wa ren er nog geen elektrische keukenhulpen of „kookeilan- den" en denkende ovens. Er werd gedweild; er bestonden plumeaux om -meubels af te stoffen en het vloerkleed werd schoongemaakt door er zout op te strooien en dit op een blik te vegen. Iets van het huishoudelijke le ven uit die jaren is te zien in de tentoonstelling „Alles uit de Kast", die vandaag geo pend wordt in het Goltzius- museum te Venlo, en die tot 16 oktober duurt. Museumdi recteur Wim Hendriks heeft voor meer dan 2.000 stuks keukengerei uit de burgerlij ke keuken van rond 1900 ge kocht, die in zo'n 25 jaar zijn verzameld door de Amster damse Brigitte ten Cate-von Eicken. Een uniek stukje le venswerk. waarin grote volle digheid is bereikt doordat Bri gitte (57). geboren Poolse, zo opging in haar verzamelwoe de dat ze hele series van een bepaald stuk gereedschap bij elkaar scharrelde op rommel markten en bij bric brac- winkeltjes. Nooit troep maar atlijd gave exemplaren. Waarom verkocht ze die aan een Venlos museum „Het Goltzius is altijd geïnteres seerd geweest in zaken uit het leven van gewone burgers omstreeks de eeuwwisseling. Bovendien is de stad Venlo een prima plek met histori sche internationale handels positie". Brigitte vindt het ook fijn dat het museum dicht bij Duitsland ligt. waarmee ze banden uit haar kindsheid heeft. Geboren in Polen ver huisde zij als peuter van drie jaar naar München en kreeg daar een schitterend poppen huis met alles erop en eraan. Er zat ook een perfecte keu ken met toebehoren in. Na de oorlog bleef van dit speelgoed niet veel over en misschien is ze daarom als compensatie voor het verlies van zoiets dierbaars, begonnen een eigen verzameling op te zetten. Na vestiging in Amsterdam in 1950 snuffelde ze dagelijks op het Waterlooplein rond. waar de mooiste dingetjes soms uit gespreid op de grond lagen. Niemand gaf er wat om. Uit een hang naar het verle den heeft mevrouw Ten Cate haar spulletjes niet gekocht. Ze is sterk geboeid door de vormgeving van steeds het zelfde apparaat en de ontwik keling die je daarin ziet. Hen driks zal de nieuwe aanwinst catalogiseren en ook conser veren, zodat de artikelen, ei gen aan een bepaalde periode, bewaard blijven. Wat er te zien is? Pudding vormen, deegrollers, vleesmo lens, blikken, hakmessen, simpele vruchtenpersen, en nog veel meer uit de tijd dat „Mevrouw" nog met een sleu telmandje aan de arm de kel- dervoorraden ging inspecte ren. In mei volgend jaar wordt een deel van de collec tie permanent tentoongesteld. De belangstelling voor Brigit te ten Cate kwam in een stroomversnelling na de pu blicatie van haar boek: „Keu- kengerei anno 1900". Naast geconstrueerde vertrekken als een keuken, waskeuken, strijkkamer, eetkamer is er ook op de tentoonstelling een grutterswinkel. Je kunt er het oude luchtje opsnuiven van de produkten, die los uit grote zakken verkocht werden en hun geur door het winkeltje verspreiden. Net echt! Deze opzet biedt een boeiend kijk en „luister"-spel. Het oude keukengerei heeft heel wat te vertellen T.F. Nederland mag dan met im porteren van nieuwtjes geen koploper zijn, maar tenslotte is de Dunste Ronde Lichtrail (30 mm diameter) dan toch onze grenzen gepasseerd. In architectenkringen, vooral die op verlichtingsgebied, werd al veel gesproken over de En gelse „Concord Tubetrack" (tube: buis), die ontwerpers inspireerde tot nieuwe lamp- vormen. De tubetrack is een teken (lichtbaken) aan de wapd; mensen die van ro mantische rokkappen houden, zullen hem niet aankijken, maar technisch ingestelden des te meer. Ook degenen die houden van een „opgeruimd leven" en een hekel hebben aan stofnesten dienen even op te letten. Tubetrack I is het eerste licht- railsysteem dat door toevoe gingen van hoeken, bochten, flexibele tussenstukken en zeswegs knooppunten yerbin- dingen mogelijk maakt in alle richtingen. Hoeken tot 350 graden zijn mogelijk, maar ook horizontale en vertikale opstellingen. Tubetrack is een typisch doe- het-zelf-produkt, onafhanke lijk van stopcontacten (elek trische voeding kan op elk punt worden aangesloten voor het hele systeem) en past te gen ieder plafond en tegen ie dere wand. (De buis kan op maat worden gezaagd.) Wil men bijvoorbeeld langs de trap een lichtspoor van spotjes aanbrengen en nog even de De eerste zachte contactlens werd in Nederland in 1972 gei troduceerd. Sindsdien is de diameter van deze lens vergroot i zijn ze steeds dunner geworden (meer draagcomfort). hulpmiddel zou vormen voor minder goed zienden, een gro te rol gespeeld. De fabricage is sterk vooruit gegaan. In de handel zijn zo goed als kras- vrijecontactlezen in nieuwe vormgevingen te krijgen, die weinig onderhoud nodig heb ben. De curvebepaling van het hoornvlies is betrouw baarder. Momenteel is men zelfs bezig met het maken vi een dubbelfocus-lens vo contactlenzen, die hier daar reeds in de handel zij De Oogmeetkundige Kontac centra Den Haag, Rotterdai !l; Amsterdam en Leiden schuwen er echter nog voo i< Men is nog niet ver genot i gevorderd met het researi en fabricage. De expositie is in thema's opgedeeld. Hier de knusse keu ken uit het niet al te ver verleden. Menigeen zal er herken bare voorwerpen in aantreffen. DEN HAAG Nederlanders die van vakantie terugkeren, zijn lang niet altijd op de hoogte van de douanebepalingen voor het reizigersverkeer. Om die kennis te verbeteren, nu de va kanties weer voor de deur staan, heeft het ministerie van fi nanciën een folder uitgegeven, die onder andere verkrijgbaar is bij douanekantoren en de ANWB. Hieronder een aantal pun ten daaruit. De goederen die deel uitmaken van de persoonlijke bagage van reizigers, mogen met vrijstelling van belasting worden inge voerd. De douane kan de reiziger wel verzoeken aan te tonen, dat hij of zij de goederen bij het vertrek uit Nederland al in bezit had. Met betrekking tot foto- en filmtoestellen die een nummer dragen, dient de herkomst te worden aangetoond door een schriftelijk bewijs. In het buitenland gekochte goederen kunnen met vrijstelling van belasting worden ingevoerd tot een bedrag van ƒ700,- als die in het vrije verkeer van België of Luxemburg zijn verkre gen. Zijn ze afkomstig uit de overige landen van de EEG, dan is het maximumbedrag 540,-. In de overige gevallen wordt dit bedrag beperkt tot 125,-. Benzine mag vrij worden ingevoerd voor zover deze zich in de normale tank bevindt. Daarnaast mag nog tien liter in een draagbaar reservoir worden meegenomen. In de meeste geval len is de invoer van levende dieren niet toegestaan. Dit om be smettelijke ziekten te voorkomen. Honden en katten mogen slechts worden ingevoerd indien een geldig certificaat wordt overlegd waaruit blijkt dat het dier tegen hondsdolheid is inge ënt. De reiziger doet er goed aan vóór zijn vertrek te informe ren wat wel en niet is toegestaan. Dat kan bij de Veterinaire Dienst of bij het Ministerie van Landbouw en Visserij (beide onder nummer 070-793911). Voor de invoer van planten en vlees moet altijd een gezondheidscertificaat uit het land van herkomst zijn afgegeven. De volgende verbruiksgoederen kunnen tot de daarbij genoem de maximum hoeveelheden vrij worden ingevoerd (bij terug komst uit niet EEG-landen, tussen haakjes bij terugkomst uit EEG-landen): tabaksprodukten-sigaretten 200 (300) stuks cigarillo's 50 (150) stuks sigaren 50 (75) stuks rooktabak 250 (400) gram alcoholische dranken met alcoholpercentage van meer dan 22 1 (1,5) liter ten hoogste 22 2 (3) liter niet mousserende wijnen 2 (4) liter niet mousserende Luxemburgse wijnen 8 (8) liter Ze komen rechtsreeks uit het Amerika van Fame Aerobic Dancing: Minitatoos. Ze zijn verkrijgbaar allerlei kleurencombinaties en uitvoeringen (hartji roosjes, bijtjes, vlindertjes etc.) en ze zijn fraai combineren met kleding en make up-artikelen. Minitatoos zijn kosmetisch verantwoord en toe passen op elk plekje van de huid, op nagels, brillt en elke andere ondergrond. Ze zijn simpel te verw deren met wat warm water of een stukje doorzicht plakband, zijn watervast en blijven dagenlang zitt( zonder vuil of stof aan te trekken. De Minitattoos zijn verkrijgbaar in drie sets, met n nimaal 29 verschillende „tatouages". Ze kosten f 7, en iedere betere parfumeriezaak, drogisterij of bc tiek heeft ze. Een grote verscheidenheid aan oud keukengerei, nu in een museum bijeengebracht. Eindeloze variatie in vormgeving, hier een aantal koffiemo lens (bovenste rij). Dubbelfocus contactlens nog niet aan te raden U kent ze wel, de mensen die op een ongewenst moment opeens met een zakdoek frut selen om een tranend oog te betten. Ze hebben pas kort contactlenzen of kunnen de kleine protheses van kunst stof nog niet lang verdragen. Ze versmaden de bril die te genwoordig erg modieus kan zijn, maar kiezen voor de con tactlens, een nauwelijks waar neembaar huisje dat na nauw keurige meting op de pupil wordt gedrukt. Er zijn twee soorten lenzen, harde en zachte. Zachte len zen worden doorgaans het beste verdragen, maar sommi ge irisafwijkingen zijn niet met een zachte lens op te hef fen. Ogen met een aangebo ren afwijking zijn alleen te verbeteren met een harde lens. Sinds enkele jaren heeft men zachte zuurstof-doorlatende lenzen gefabriceerd, die over het algemeen goed verdragen worden. Nederland heeft in de ontwikkeling van de con tactlens, die het meest ideale Lekker schuurwandje Voor het gerommel van va der (of moeder, want die telt tegenwoordig ook in het klussen mee) een opbergsys teem bestaande uit verschil lende boxjes in vijf verschil lende kleuren (bv rood voor spijkers, geel voor rozen- bindtouw, bruin voor verf kwasten enz). De twee grootste maten hebben inzet- bakken met onderverdeling en deksel. In de schuur, in huis of in de donkere kamer is er ook een handig opberg systeem, bestaande uit een draagbak met beugel, een multi-bak en een gereed- schapsrek. Daarbij zitten twee rails, schroeven en pluggen om de onderdelen aan de muur te hangen. Voor een karwei elders pakt pa of ma alleen die dingen mee, die nodig zijn, ze kun nen zo in de draagbak met beugel worden vervoerd. Basis-set 34,95, die natuur lijk voor uitbreiding vatbaar is, zoals op de foto. Kleur beige-bruin (Curver-pro- dukt). Alles bij de hand aan de wand. Tuberack I voor lees- en wandverlichting in de slaapkamer. hoek omgaan naar de slaap kamer: de Concord volgt op de voet Het enige vervelende is dat het systeem nogal in de papie ren loopt. Tubetrack in witte uitvoering komt op 114,- per meter. Kant en klaar 1,20 m op 125,-. Er zijn 53 bijpassende Con- cordspots. De maximale belas ting is 16 Amp. per circuit (3520 W bij 220 V). Rail en eindkapjes zijn leverbaar be halve in wit, ook in zilver en messingkleur. (Klik- en aan- sluitstukken donderbruin en KEMA gekeurd). Monteren kan practisch zonder gereed schap; alleen een inbussleutel en een fittingschroevedraaier zijn nodig. Meerdere inlichtingen: tel. 020-641881. Terwijl vele fabrikanten el kaar om de oren slaan met steeds lagere luchtweerstands- coëfficiënten, bouwt Citroën nu al weer negen jaar de CX, die altijd al gestroomlijnd was.. Meer en meer merken gaan ertoe over ook de wat duurde re modellen met een diesel motor uit te rusten; en moeten dan concurreren tegen die zelfde CX, die al een flinke dieselaanhang heeft. Door zijn stroomlijn was de CX jaren lang een der snelste diesels, met name sinds in 1978 de 2,5 liter werd geïntroduceerd. Te gen de modernste turbo-die sels moet hij het echter afleg gen. Maar ook Citroën kan die truc natuurlijk toepassen: vanaf vorige maand wordt in Frankrijk de CX 25 RD-TRD Turbo geleverd, in september komt hij ook naar ons land. Een auto met lange adem, zegt Citroën Nederland er zelf van en dat gaat dan in meer dan één opzicht op. De vierci- linder 2,5 liter turbodiesel brengt het tot 70 kW-95 pk bij een luttele 3700 tpm, terwijl al bij 2000 tpm een koppel van 216 Nm beschikbaar is. Dertig procent meer vermogen en 47 procent meer koppel dus dan bij de ongeblazen diesel, waarbij het maximum vermo gen ook nog bij een belangrijk lager toerental beschikbaar is. Een top van 175 km-h en ac celeratie tot 100 km-h in 13,3 seconden zegt veel, maar niet alles; de souplesse van deze diesel moet werkelijk onge looflijk zijn. Daarnaast kan een dieselmotor nog enigszins waarmaken dat een turbomo tor zuiniger is (mits men niet te sportief gaat rijden): vol gens ECE-cijfers zou de turbo diesel nog eens zo'n vijf pro cent zuiniger lopen dan de ge wone diesel. Met recht kan Citroën dan ook weer stellen dat een nog zuiniger en snel ler diesel moeilijk te vinden zal zijn. Andere klasse Nu zijn dit soort resultaten natuurlijk niet te bereiken door gewoon maar een com pressor op de bestaande motor te schroeven. Hoewel de tota le wagenmassa niet meer dan 35 kg toenam, deed Citroën toch wel iets meer. Dat moet ook wel, want goedkoop kan zo'n turbodiesel nooit zijn: hoewel geen prijzen zijn be kend gemaakt, mogen we toch aannemen dat de beide versies Rd en TRD Turbo meer dan 45.000,- gaan kos ten. De RD heeft al de uitrus ting van de Pallas D, met ter onderscheiding nog de spoiler van de GTi achterop. De TRD heeft ook de lichtmetalen wielen van de GTi, net als de stalen RD-wielen geschoeid met Michelin TRX banden. Niet alleen het lagere toeren tal waarbij het maximaal ver mogen wordt geleverd, maar ook een aantal versterkte de len in de motor moeten bij dragen aan een nog grotere levensduur en betrouwbaar heid voor de turbodiesel. Om het geluidsniveau, dat door de turbo toch al lager komt te liggen, nog verder te verbete ren kwam er een getande snaar voor de aandrijving van nokkenas en inspuitpomp. Het afgeregeld maximum toe rental bleef overigens gelijk aan dat van de turboloze die sel, zodat de nieuwe diesel versies wat minder de neiging zullen hebben na het toeren tal van maximum vermogen meteen „dood te vallen" soms zeer hinderlijk bij een snelle inhaalmanoeuvre. De wielvering is wel wat aange past (stugger), zodat de nieu welingen ook wat dat betreft een beetje als „sport-diesel" kunnen gelden. Tubetrack met dominospotje met transformator 50 W t

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10