p Van den Broek hoopt in El Salvador op dialoog Maskers gingen af in de Tweede Kamer £cidóc Sou/rant buitensteBinnenhof"buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinn( buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinn( DANKZIJ FRONTALE AANVAL BERT DE VRIES Politiek Partij Parlement MALLORCA mm m «8»SIJTHOFF PER! BINNENLAND. ZATERDAG 21 MEI 1983 PAGI STRAATSBURG Terwijl de Tweede Kamer zich aan een herhaaldelijk door re gen- en onweersbuien geteis terd Binnenhof bezig hield met de bespreking van de Voorjaarsnota, vertoefden wij enkele dagen in het Franse Straatsburg, waar het al echt voorjaar was. Op uitnodiging van het Europees Parlement brachten we tezamen met een groep van 24 collega's een be zoek aan het Paleis van Euro pa. waar het Europees Parle ment elke maand een week lang zitting houdt. Volgend jaar rond deze tijd worden in de tien landen van de Europe se Gemeenschap opnieuw Eu ropese verkiezingen gehouden. Kennelijk vanwege de (terech te) vrees dat de opkomstper centages voor die verkiezingen wel eens bar laag zouden kun nen uitvallen, worden kosten noch moeite gespaard om jour nalisten uit de tien landen te bewegen een beetje reclame te maken voor het reilen en zei- Jen van het Europarlement. Voor wie gewend is aan het politieke wereldje op het Bin nenhof is een bezoek aan het parlement te Straatsburg een merkwaardige belevenis. Het Paleis van Europa ziet er wel iswaar van buiten uit als een immense sporthal, maar wie eenmaal binnen is. waant zich onmiddellijk in een sfeer van grote politieke zwaarwichtig heid. Het lijkt alsof van hieruit geheel West-Europa centraal wordt geregeerd en alsof na tionale regeringen en parle menten niet meer bestaan. Honderden mensen krioelen door de gangen en hallen, ver wikkeld in een groteske Baby lonische spraakverwarring. Duitse. Engelse. Franse. Griekse, Italiaanse. Deense en Nederlandse klanken dringen afwisselend de gehoorgang binnen en op de netvliezen te kenen zich voortdurend perso nen af die nerveus met dikke stapels paperassen heen en weer rennen. Het papierge- bruik of liever papiervèrbruik in het Europees parlement is enorm. Alle agenda's, redevoe ringen. besluiten en rapporten worden onmiddellijk in zeven talen vertaald, waardoor men in de verbeelding complete tropische regenwouden omge kapt ziet worden teneinde in de gigantische papierbehoefte van het Europarlement te TOLKEN De vergaderzaal maakt hele maal een overdonderende in druk. Het is een zee-aquarium in vergelijking met de viskom die de Tweede Kamer ter be schikking staat: een enorme arena met helblauwe stoelen, die gemakkelijk plaats bieden aan de 434 Europarlementa riërs, is in een driekwart cir kel opgetrokken rond een po dium waarop de Nederlandse voorzitter Piet Dankert aan een lange tafel is gezeten. Alle aanwezige parlementariërs (ongeveer 150) hebben een koptelefoon op. Op hun bank is een keuzeknop aangebracht, waarmee men de gewenste vertaling van het gesprokene kan uitzoeken. Achter grote vitrines boven in de zaal zitten de tolken, van wie de meesten tot het vrouwelijk geslacht be horen, met een starre blik op de arena gericht hun werk te doen. Om de tolken voor over spannenheid en psychiatrische behandelingen te behoeden is interrumperen in het Europar lement verboden. Het staat van te voren vast wie er zal spreken, zodat degene die net lekker van het Deens in het Nederlands aan het vertalen is, niet van het ene op het an dere moment behoeft te wor den verwisseld voor bijvoor beeld een Grieks-Nederlandse tolk vanwege een plotselinge Helleense interruptie. Voorzitter Piet Dankert doet het uitstekend. Hij is de enige die zich niet alleen tot zijn ei- woordt hij in het Frans (een taal die hij vloeiend spreekt omdat hij met een Franse vrouw is getrouwd), maar ook in het Duits en Engels staat hij z'n mannetje, waardoor hij bij vele afgevaardigden groot res pect afdwingt. Opmerkelijk is, dat het Euro parlement geen spreekgestoel te kent. Iedereen die het woord voert, doet dat gewoon vanaf zijn zitplaats. Voor de toeschouwer is dat knap lastig, want het duurt minstens een halve minuut eer men temid den van de in de arena heen en weer lopende en staande parlementariërs de persoon ontdekt die aan het woord is. ACHTERKLAP In de wandelgangen krijgt de bezoeker al gauw te maken met de achterklap die elk par lement eigen is. Zo wordt het opmerkelijk grote aantal se cretaresses dat zich modieus gekleed en gekapt door het ge bouw beweegt door ingewijden voor een deel toegeschreven aan het fenomeen van de ..non-typing secretaries". Het heet dat dit soort vrouwen vooral in de Italiaanse delega ties sterk vertegenwoordigd zijn. En dan is er natuurlijk ook het voortdurende gepraat over de geldwolverij. De Euro parlementariërs hebben recht op een kilometervergoeding van 1,25, maar zelfs dat schijnt voor sommigen nog niet genoeg te zijn. Talrijk zijn de verhalen over autoritten die met twee. die of vier per sonen tegelijk worden afge legd. waarna elk der passa giers afzonderlijk de reiskos ten voor 1 auto declareert. OI sterker nog: we hoorden zelfs van mensen die met de auto naar Straatsburg komen en een reis per vliegtuig incasse ren. Het drankgebruik is weer een verhaal apart. De Nederlandse VVD-afgevaardigde Cornell's Berkhouwer, die ooit voorzit ter van het Europees parle ment was en in die hoedanig heid op de Nederlandse televi sie in een STER-spot de melk- consumptie aanmoedigde, houdt in Straatsburg zichtbaar en hoorbaar elk zuivelprodukt verre van zich. Dit wordt hem bepaald niet door iedereen ir. dank afgenomen. Een Britse afgevaardigde sprak zelfs ver bolgen: „Het maakt me niet uit of hij zichzelf belachelijk maakt, maar wel, dat hij het Europees parlement op die manier belachelijk maakt". En hij was beslist niet de enige die zich in die zin over Berkhou wer uitliet. Want dit moet ge zegd: de overgrote meerder heid van de mensen die wij ontmoetten, maakte de indruk in Straatsburg bezield en inte ger bezig te zijn met de Euro pese gedachte. Tenslotte nog een aardige be levenis die we meemaakten tijdens een discussie met enke le buitenlandse Europarlei^t< tariërs. Wij waren gezeteir\ies genover een Engelse adel,e dame. Lady Ellis, lid var gel conservatieve fractie, die\fab: in haar gepolijste Ox/ordpdt gels onderhield over het jka bleem van de kruisraketypi Plotseling hield zij echter t den in haar betoog opwf! sprak: „Mag ik u troulie even een klein mopje ve£jV' len?" „Zoals u wilt. lady'\r°? woord den wij. En zij verff^ „Vorig jaar was ik op Cy/f1?™ waar ik een museum van c heden bezocht. Bij een oude steen bleef ik stilstaat m.' vroeg aan de gids: Hoe oe die steen?". Hij antwooi „Vierduizend jaar en maanden, mevrouw". li L „Hoe weet u dat zo precit-■- En hij antwoordde: „Toe\ hier kwam werken zeide\ me dat hij vierduizend oud was. En ik werk hiei middels drie maanden, du\ doende DICK VAN RIETSCHO] DEN HAAG Onder heftige kritiek van de op positiepartijen bezoekt mi nister Van den Broek van buitenlandse zaken vol gende week El Salvador. De minister arriveert daar vrijdag voor een verblijf van nauwelijks vijftien uur, na korte bezoeken aan Costa Rica en Nicara gua. In gezelschap van premier Lubbers zal Van den Broek eerder in de week ook nog Venezuela en Brazilië aandoen, maar over die bezoeken heeft niemand zich verder druk gemaakt. Ze worden ge zien als een poging de be trekkingen met die lan den te herstellen en de democratiseringsprocessen te ondersteunen. De reis naar met name El Salva dor kan politiek evenwel als uiterst gevoelig wor den aangemerkt. Van den Broek heeft aange kondigd, dat zijn bezoek is be doeld om een kritische dialoog te voeren met de rechtstreeks betrokkenen bij het conflict in El Salvador. Vorige week ver wierp een meederheid in de Tweede Kamer een motie van de CPN, waarin de minister werd gevraagd af te zien van het bezoek aan El Salvador. De regeringspartijen CDA en VVD steunden die motie niet. Wel vroegen zij de minister contact te leggen met het Sal- vadoraans verzet. De kritiek van de linkse oppositiepartijen ontstond vooral nadat de be windsman in de kamercom missie voor buitenlandse za ken te veel begrip zou hebben getoond voor het beleid van de Verenigde Staten in Midden- Amerika. Zo had Van den Broek onder meer gewezen op de geografische positie van de VS en de daarmee parallel lo pende veiligheidsaspecten. PvdA-woordvoerder Herfkens herinnerde tijdens een kamer debat op 3 mei de minister er aan, dat premier Van Agt vo rig jaar tijdens het debat over de dood van de vier IKON- journalisten had verklaard dat de betrekkingen met het be wind in El Salvador tot een minimum zouden worden be perkt. Volgens Herfkens kan het bezoek van Van den Broek worden uitgelegd als een op waardering van de betrekkin gen en als steunbetuiging aan de huidige machthebbers. Dialoog Minister van den Broek vindt, zo heeft hij in de Kamer laten weten, dat moet worden ge streefd naar een politieke op lossing en een dialoog met het verzet. Volgens de minister bestaan er „accentverschillen" ten opzichte van de VS, omdat Washington het verzet pas na de presidentsverkiezingen van december een rol wil toereke nen. De VS vinden, dat het verzet zich na de verkiezingen van maart 1982 voor een grondwetgevende vergade ring, waaraan niet werd deel genomen, zich niet mag „in vechten". De huidige Salvado raanse machthebbers hebben een dialoog overigens steeds geweigerd. Van den Broek zei tijdens het kamerdebat ook, dat de VS het conflict in El Salvador te veel zien in de sfeer Oost-West en te veel ge loven in een militaire oplos sing. Nadat het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag had verklaard dat de mi nister contact met het verzet in El Salvador „niet zal schu wen", was de minister zelf wat stelliger door te zeggen dat hij actief contact wil zoeken met de oppositie, daarmee tege moet komend aan de wens van zijn eigen partij, het CDA. Gesprekken met het Salvado- raans verzet zullen moeten plaatsvinden in Nicaragua. Den Haag is vooral geporteerd voor een gesprek met het FDR (Democratisch Revolutionair Front) van de sociaal-demo craat Guillermo Ungo. De be weging wordt in navolging van zijn voorganger. Van der Stoel, door minister Van den Minister Van den Broek luistert in de Tweede Kamer aandachtig naar de kritiek die de oppositiepartijen uiten op zijn reis naar met name El Salvador. Broek beschouwd als „een re presentatieve politieke kracht". Het FDR kan tot op zekere hoogte worden gezien als de politieke arm van het guerrillafront Farabundo Mar ti (FMLN). Met deze organisa tie zal niet worden gesproken. Politieke geestverwant Van den Broek zal in San Sal vador spreken met de presi dentskandidaat, Napoleon Du- arte, die al president was van 1980 tot 1982. Duarte is een christen-democraat en dus een politieke geestverwant van de Nederlandse minister. De be windsman zal in San Salvador mogelijk niet zijn collega, Cha ves Mena, treffen, die op 27 mei waarschijnlijk buitens lands verblijft. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de reis naar El Salvador om deze re den reden zou worden afge last. Van den Broek zal bij af wezigheid van Chaves Mena spreken met de onderminister. Verder is een ontmoeting ge pland met president Magana. In Den Haag wordt geen prijs gesteld op een ontmoeting met de extreem-rechtse Roberto D'Aubuisson, voorzitter van de Grondwetgevende Vergade ring. Daarvoor bestaat overi gens ook geen protocollaire verplichting. D' Aubuisson wordt algemeen beschouwd als de man achter de doodseska ders die verantwoordelijk zijn voor vele moorden. Aan het verblijf in El Salvador gaat een bezoek aan Costa Rica en Nicaragua vooraf. Aanvankelijk stond de Neder landse regering positief tegen over het sandinistische bewind dat een pluralistisch politiek en economisch systeem in het vooruitzicht stelde. Nicaragua kreeg de afgelopen drie jaar dan ook meer dan 150 miljoen gulden economische hulp. Den Haag is intussen zeer sceptisch over de ontwikkelingen in Ni caragua. Perscensuur Regelrechte kritiek is er op de inperking van burgerlijke vrij heden en met name de pers censuur. Nederland heeft ove rigens in de Veiligheidsraad bij monde van ambassadeur Scheltema wel indirect kritiek geuit op de Amerikaanse steun aan de somozistische opstande lingen die met invallen vanuit Honduras het bewind in Ma nagua omver willen werpen. Costa Rica is één van de wei nige functionerende democra tieën in Midden-Amerika. Het land dreigt echter betrokken te raken bij de conflicten in de regio sinds anti-sandinistische opstandelingen vanuit dit land opereren. De democratie zou daardoor in gevaar kunnen komen. In het Nederlandse parlement zijn stemmen opge gaan Costa Rica economische hulp te geven om het demo cratisch systeem te steunen. Het land zou die hulp goed kunnen gebruiken, gezien de aanzienlijke buitenlandse schuld (de grootste per hoofd van de bevolking in de we reld). Het welvaartspeil in Costa Rica is echter te hoog om het land in aanmerking te laten komen voor ontwikke lingshulp. Het bezoek dat Lubbers en Van den Broek aan Venezuèla en Brazilië brengen, betekent de inlossing van een oude be lofte. Oorspronkelijk zou de toenmalige minister van bui tenlandse zaken Van der Stoel de landen bezoeken. En vorig jaar liet premier Van Agt, die toen ook buitenlandse zaken in zijn portefeuille had, het op het laatste moment afweten wegens bezigheden rond de verkiezingscampagne. Met dat besluit was niet iedereen in Den Haag even gelukkig, want de relatie tussen Europa en Latijns-Amerika had door de Falklandcrisis toch al geleden. Curacao Lubbers en Van den Broek ar riveren maandag in Caracas (na een verblijf van een dag op Curacao) voor een officieel bezoek van twee dagen. De za terdag daarop komen zij aan in Brazilië, waar zij tot woensdag 1 juni blijven. In de tijd die ligt tussen het bezoek aan Vene zuela en dat aan Brazilië wer ken de premier en de minister afzonderlijke programma's af. Premier Lubbers gaat. naar Aruba, Bonaire en Curacao en minister van den Broek maakt de politiek-gevoelige reis naar Midden-Amerika. Het laatste contact op minis tersniveau tussen Nederland en Venezuela dateert van vo rig jaar juni, toen de minister van algemene zaken, Garcia- -Bustillos, Den Haag aandeed. Hij leidde een missie naar Eu ropa om de Argentijnse zaak in het Falklandconflict te be pleiten. Lubbers en van den Broek zullen in Caracas onder meer besprekingen voeren met president Luis Herrera Campins (van de regerende christendemocratische partij COPEI) en minister van bui tenlandse zaken, Zambrano Velasco, terwijl een kransleg- ging bij het monument van de bevrijder Simon Bolivar niet ontbreekt op het programma. Eén van de punten van be spreking zal de situatie in Mid den-Amerika zijn. Venezuela maakt deel uit van de I noemde Contadora-groepM sinds januari probeert tofl oplossing via dialoog te km in met name El Salvadp Nicaragua. Vrije verkiezingen m Ondersteuning van het dj cratiseringsproces is van gewicht in Brazilië, het tw^- land op het Zuidamerikq continent dat de twee windslieden zullen aanri In Brazilië werden in not ber van het vorig jaar vool eerst vrije verkiezingen^E houden sinds de milf staatstreep van 1964. brengen Lubbers en Van5 Broek in het weekeinde 28 mei in Recife een beïn aan aartsbisschop Dom H*d. Camara, jarenlang strijde»oej gen de militaire dictatuiL-j Brazilië en voor mensem? ten. Maandag 30 mei ko1^ premier Lubbers en miri3ls van den Broek aan in BrafS waar een bespreking opet programma staat met de pej dent, generaal Joao FiguiotT, do. Hij is verantwoordr®' voor de democratische ope^1 („abertura") die vorig jaa'82 eerste vrije verkiezii ee bracht in bijna 20 jaar. Opi)m, kelijk is de gelande ontuQej ting met Leonel Brizola, d cialistische gourverneur 1 de staat Rio de Janeiro. Dia6l pulaire Brizola geldt alsSStl symbool van de democratiogC doorbraak in Brazilië. jaren geleden werd deze l neling door de autoriteiten^*» aangeduid als „terrorist", il hij gouverneur van een va, belangrijkste deelstaten. Ltil Onder één agendapunt be>t u fende de Latijnsamerikaje. i regio zal in Brasilia, zogrdi worden verwacht, zeker ^idi name aan de orde komenillai Brazilianen hebben Suriifcrdi onlangs hulp aangeboden w< vrees dat Suriname niet o|n 1 invloed van Cuba zou kobnn Pikant detail is dat de ïeei naamse premier Alibux be bezoek aan Brazilië brengtring kele dagen voor de aankfter van Lubbers en van |t, Broek. 45 DEN HAAG VVD-lei- der Ed Nijpels (33) is ge boren op 1 april. Zou het daaraan liggen dat hij er zo'n behagen in schept CDA-collega Bert de Vries (45) met practical jo kes het bloed onder de nagels vandaan te halen? De Vries zelf was niet zo geïnteresseerd meer in een verklaring; hij wenste nog slechts revanche. Sa men met zijn staf had hij bedacht dat het debat in de Tweede Kamer over de Voorjaarsnota daartoe wellicht een prima gele genheid vormde. Die „jon ge hond van de VVD" kon dan wel hard blaffen in het land, maar nu moest hij zijn tanden maar eens laten zien in een rechtstreekse confrontatie, over serieuze onderwer pen. Een reden temeer voor dat idee vormde de herinnering aan het debat van een half jaar geleden over de regerings verklaring. Nijpels beperkte zich toen vrijwel uitsluitend tot het oplezen van door ande ren. met name zijn „rechter hand" Robin Linschoten (26), opgestelde teksten. Ook nu leek Nijpels op te zien tegen het echte werk. Meermalen liet hij weten het debat over de Voorjaarsnota ook weer niet zó belangrijk te vinden. „Door hier als fractievoorzitter aan deel te nemen wek je de indruk dat er politiek heel wat aan de hand is", zo zei hij vori ge week in Elseviers Magazi ne. Lubbers erbij De vraag was nu nog voor het CDA: hoe Nijpels toch op de katheder te krijgen. De oplos sing van dat probleem kwam als het ware uit de lucht val len, doordat de PvdA bij het debat de aanwezigheid ver langde van premier Lubbers. Toen Den Uyl met dat voorstel kwam, was De Vries er als de. kippen bij om te verklaren dat hij zich daar niet tegen verzet te. Daarmee was het karwei geklaard, want een ongeschre ven wet in het parlement zegt dat als de premier het woord voert, de fractieleiders dat dan ook doen. De verwachtingen voor het debat raakten nog ho ger gespannen, doordat de CDA-voorliehters in de wan delgangen hadden rondgeba zuind dat Bert de Vries zijn VVD-collega had uitgedaagd. Niet zo verwonderlijk dat dinsdagmiddag de vergader zaal en de tribunes vol waren. Wat er vervolgens feitelijk ge beurde is al uitgebreid in deze krant beschreven. Voor een goed begrip nog even de essen tie: De Vries verweet Nijpels de coalitie te schaden door voortdurend irreële en onsa menhangende voorstellen te doen. Nu gaat het erom wat nu eigenlijk ten grondslag ligt aan alle gekrakeel, temeer omdat CDA en VVD elkaar inhoude lijk momenteel zeer na staan. Kiezersgunst Zie de klachten van de „laat- sten der Mohikanen", Jan Nico Scholten en Stef Dijk man, dat het CDA steeds ver der naar rechts afglijdt. Bert de Vries was zo vriendelijk zelf aan te geven, waarom hij plotseling frontaal in de aan val ging. Volgens hem is de RUITENHEER 4» VVD bezig met een „perma nente verkiezingscampagne". En daar wringt natuurlijk de schoen. De „kunsten" van Nij pels, zoals ex-premier Van Agt ze pleegt te betitelen, hebben steeds betrekking op terrei nen, waar het CDA kwetsbaar is. Nemen we de AOW, die in het debat over de Voorjaarsno ta centraal kwam te staan. Het is een bekend feit dat de aan hang van het CDA voor een belangrijk deel bestaat uit ou deren, die hun stemgedrag vaak door emotie of traditie laten bepalen. Het beïnvloe den van die mensen is buiten gewoon moeilijk, zo kan iedere verkiezingsdeskundige vertel len. Of toch niet? „U houdt het lot van alle AO- W'ers in handen," sprak Nij pels op dramatische wijze tot De Vries. „Als u bereid bent ons te steunen, dienen wij straks een motie in, waarin we de regering vragen de AO-' W'ers te ontzien bij de korting op de uitkeringen per 1 okto ber". De Vries liet zich niet van de wijs brengen. „Ja ja, en het geld dat daarvoor nodig is, mogen de andere uitkerings trekkers ophoesten. Als ik be jaarde was, zou ik geen geld willen hebben, dat afgepakt wordt van iemand in een rol stoel". Demagogie tegenover demago gie dus. Maar wie was het sterkst? Vermoedelijk de VVD, want wat blijft er han gen van een discussie als deze? Waarschijnlijk niet zo heel erg veel anders dan dat er slechts één partij was, die zich echt sterk maakte voor de bejaar den. Als dat zo is, dan zou het weieens kunnen gebeuren dat een aantal ouderen bij de vol gende verkiezingen van het CDA naar de VVD overstapt. Daar komt nog bij dat Nijpels de christen-democraten kie zersbedrog verweet. Hij herin nerde eraan dat het CDA kort voor de verkiezingen van 8 september in een advertentie had verklaard niet aan de AOW te zullen komen. De Vries corrigeerde dat door erop te wijzen dat zijn partij alleen de indruk weg had wil len nemen dat staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken plannen smeedde voor een flinke verlaging van de AOW. Maar een „debater" van het type Nijpels heeft daar natuur lijk geen boodschap aan. Hij herhaalde gewoon nog een paar keer dat het CDA een ad vertentie had geplaatst en dat die partij nu toch in oktober ook de AOW-uitkeringen wil snoeien. Het tweede tegenar gument van De Vries, dat dit alleen zal gebeuren, als de ambtenaren niet bereid zijn twee procent in te leveren voor arbeidstijdverkorting, verschafte de VVD notabene de munitie voor een aanval op nog een doelgroep, zoals dat heet in reclamekringen. „Meneer de Voorzitter, wij vinden het onzin een koppe ling te leggen tussen de inko mens van ambtenaren en uit keringstrekkers. Per slot moe ten de eersten werken voor hun geld en krijgen de laatsten het voor niets,aldus Nijpels. Bedenk wel: ook de ambtena ren vormen een zeer grote groep stemgerechtigden, van wie velen op grond van hun inkomen op de VVD zouden moeten stemmen maar dat om gevoelsmatige redenen niet doen. Mooi voordoen De oppositie zou die naam niet waard geweest zijn, als zij niet had geprobeerd munt te slaan uit de controverse tussen de beide regeringspartijen. Den Uyl kwam met een motie. waarin gesteld werd dat AOW-uitkeringen intact dien den te blijven. Dat leek lastig voor de VVD. Maar in zo'n ge val is er altijd nog de mogelijk heid van een eigen motie. Dus deponeerde Nijpels een ont- werp-uitspraak van dezelfde strekking bij de Kamervoor zitter, maar wel voorzien van een zodanige toevoeging (be nodigde gelden halen door an dere uitkeringen verder te verlagen) dat de PvdA er wel tegen zou móéten stemmen. Voor zover dat nog niet duide lijk was, bleek hieruit dat het in dit Kamerdebat eigenlijk over niets ging. Den Uyl, De Vries en Nijpels waren er al leen op uit zich tegenover de kiezers zo mooi mogelijk voor te doen. De fractieleider van het CDA moest daarbij wel aan het kortste eind trekken. Zijn partij weet nog altijd niet wat te doen om het voortdu rende slinken van de achter ban (het gevolg van de voort schrijdende ontkerkelijking) stop te zetten. Binnen de partij is de discussie over de koers in volle gang, waarbij volgens sommigen een man als Mate- man. die het CDA het liefst een Westduitse CDU zou zien worden, zijn zin zal krijgen. Maar zolang dat niet zover is, zal de VVD steeds weer de mogelijkheid bieden delen van de rechtse CDA-aanhang naar zich toe te trekken. Bert de Vries komt de eer toe dat hij die worsteling, die meestal onder de oppervlakte woedt, in de volle openbaar heid bracht. Vooral dankzij hem gingen de maskers af en vertoonde de Tweede Kamer deze week een aanblik van le vendigheid zoals dat in lange tijd niet meer was gebeurd. RIK IN 'T HOUT ADVERTENTIE 8 TOT 15 DAGEN NAAR DE ZON OP vertrek a.e. zondag 29 mei ol woensdag 1 juni M fiL 1flp|rd£ JU-JE. Gelogeerd wordt in »dei Hotel Tropical Park, een modern gerenoveerd 2 sterren hotel oph e basis van volpension, in El Arenal. Het hotel beschikt over 3 liften, bar, lounge, zwembad met terras, tennisbanen, tafeltennis, video-bioscoop. 'Ui Slechs 700 mtr. van het strand. Uw kamer beschikt over een volledige badkamer met balkon, een"51 3e bed op de kamer is mogelijk. (Let op de speciale kinderkor- j(tf ting). htfj De prijs voor deze aantrekkelijke arrangementen bedraagt als KT" R7A VJ 8 dagenper persoon V f Ws yft 11/12 dagenper persoon 725.f 15 dagenper persoon 795.1 1 persoonskamers zonder toeslag KINDEREN 0 t/m 1 jr. GRATIS Vj 2 t/m 4 jr. 150.-KORTING 5 t/m 10 jr. 100.- KORTING bed op de kamer van de ouders. Inlichtingen en boekingen voor deze reizen telefonisch van dins-!, dag t/m vrijdag a.s. van 9 tot 5 uur. UITSLUITEND onder no. 020-76.66.55. TEL.: 020-76.66.55.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6