KRV halve eeuw in schaduw van Quick Boys en Katwijk Sjanie Waayer zet erna 2't jaar HVS een punt aehte Onder redactie van Gert Jan Onvlee LEIDEN SPORT QeidwQowiant ZATERDAG 21 MEI 1983 PAG1N Winst Noord wijk zal in de strijd om de zaterdagtitel weinig pro blemen kennen met tegen stander IJsselmeervogels. Een bewering die opmerkelijk mag worden genoemd, en derhalve even wordt uitge legd. Zonder die uitleg zou de op merkzame volger van het za- terdaggebeuren immers nu onmiddellijk met enige cijfers komen aanzetten. Cijfers, ont leend aan de ranglijst van de eerste klasse B bijvoorbeeld. Een stand waaruit blijkt dat IJsselmeervogels - evenals collega-kampioen Noordwijk - uit 25 competitiewedstrijden 38 punten heeft vergaard, een gegeven dat tenminste op ge lijkwaardigheid zou kunnen duiden. Daarbij zou die alles op de voet volgende volger ook nog even kunnen opmer- Bijna kampioen... KATWIJK Nog maar net bekomen van de de gradatie van het eerste za terdagelftal en de misluk te gooi die het eerste zon dagteam naar de titel deed, maakt de voetbal vereniging KRV zich op om een toast uit te bren gen op het vijftigjarig be staan. Het is tekenend voor de vereniging, die het vanaf de oprichting in 1933 nooit heeft moeten hebben van grote sportie ve successen, maar vooral van sfeer en gezelligheid. ,,Het is misschien mede daardoor", vertelt voorzit ter C. L. van Kesteren, „dat we door de gemeente nooit voor vol zijn aange zien. We hebben altijd een beetje in de schaduw van Katwijk en Quick Boys gestaan". Behalve de degradatie van het zaterdagelftal en de door ASC verstoorde promotie- droom van zondag 1, kent de voetbalvereniging in het ju bileumjaar nog meer tegen slagen. Vorige week is be kend geworden, dat de uit breiding van het sportpark „De Kooltuin" voorlopig niet doorgaat, terwijl ook de in stallatie, die de onderbema ling op het KR V-terrein zou moeten gaan verzorgen, ver schoven is naar de (verre?) toekomst. Hiervoor in de plaats heeft de gemeente wel een renovatie van de huidige drie velden in het vooruit zicht gesteld. Voor voorzitter Van Kesteren overigens geen reden om een gat in de lucht te springen. „Wat kan je nou voor ingrijpende ver beteringen aanbrengen in de periode van 1 juni tot 15 au gustus? Dat is mij een com pleet raadsel". De heer Van Kesteren, al weer dertig jaar voorzitter van KRV. kan zich flink op winden wanneer de toestand van de velden op het sport park „De Kooltuin" ter spra ke komt. Hij noemt het on derhoud, dat Openbare Wer ken in de afgelopen jaren aan deze velden heeft ge pleegd „volstrekt onvoldoen de". „Het mooiste jubileum cadeau zou voor mij een drietal bespeelbare velden zijn, want de terreinen lig gen er nu verschrikkelijk bij. Instanties als de KNVB en de NSF hebben in verschil lende rapporten al aangege ven op welke manier de vel den het best kunnen worden onderhouden, maar het lijkt erop alsof deze rapporten bij de gemeente direct in de prullebak verdwijnen. Notulen Bij de oprichting van de voetbalvereniging KRV gin gen sport en religie nog hand in hand. Zo werd de eerste ledenvergadering op donder dag 18 mei 1933 voorgezeten door pastoor J. P. Buys. In de zaal naast het parochiehuis richtte hij zich tot de aanwe zigen om, vóór de inschrij ving van de eerste leden, „het nut van het voetbal" duidelijk te maken. Hij hield, volgens de oorspronkelijke notulen, zijn gehoor voor „een goed lid te zijn, of an ders niet toe te treden". Vijf entwintig personen meenden aan dit criterium te kunnen voldoen en a raison van 25 cent traden zij toe tot de kersverse voetbalvereniging. De vereniging kreeg van de zeer bekende, en vermogen de. Katwijker Trouselot een veld tot haar beschikking in het zogenaamde Paterbos (achter de huidige Wilbert). Tot 1966 zou KRV hier blij ven spelen, maar met de komst van het verpleegte huis moest omgezien worden naar een ander onderkomen. Een jaar lang trok men in bij de voetbalvereniging Kat wijk, waar men op zondag gebruik maakte van de vel den en de kleedkamers (niet van de kantine, want die bleef op zondag potdicht). Na dat jaar vertrok men naar „De Kooltuin" waar men in eerste instantie twee velden toegewezen kreeg. Later zou hier nog een veld bijkomen. Versnippering KRV. tot dan toe een betrek kelijk kleine vereniging met vier elftallen, begon pas spectaculair te groeien toen men in 1969 begon met een zaterdagafdeling. De zondag competitie bleef echter en nog steeds is dat een groot aantal Katwijkers een doorn in het oog. Zo zal bijvoor beeld de SGP nooit haar goedkeuring hechten aan pre-adviezen waarin voorzie ningen voor de voetbalver eniging KRV worden aange vraagd. Zelf zit KRV ook een beetje met die zondagaf deling in zijn maag, bekent de heer Van Kesteren, al is het dan om een heel andere reden. Het instand houden van twee competities is voor de vrijwilligers en ook voor het bestuur een enorme be lasting, terwijl het daarnaast ook op sportief gebied niet voordelig werkt. KRV houdt er twee eerste elftallen op na en dat betekent volgens voorzitter Van Kesteren een versnippering van de kracht. „Wij zien nu al jaren dat zo wel het zaterdag- als het zon dagelftal net iets te kort komt om zich in de vierde klasse KNVB te handhaven. We vallen telkens tussen de wal en het schip". Er gaan volgens Van Kesteren mo menteel dan ook stemmen op om op zondag alleen nog maar de drie lagere elftallen te laten spelen en de twee hoofdmachten samen tè voe gen. „Het is nog niet zover", zegt de voorzitter, „maar ik zie het wel binnen één of twee jaar gebeuren. Het eer ste zaterdagelftal dat we dan op de been kunnen brengen, moet denk ik wel in de top van de vierde klasse of zelfs in de derde klasse KNVB mee kunnen draaien". DICK VAN DER PLAS Zaal-veldtoernooi bij ASC LEIDEN ASC houdt op eerste Pinksterdag voor de zesde maal een open zaalveldvoetbaltoernooi. Er zullen acht teams deelnemen aan het ludiek bedoelde gebeuren op het terrein aan de De Kempenaerstraat. Behalve ploegen van Noordwijk, RCL, Oegstgeest. Lugdunum en het organiserende ASC, zullen ook een formatie van Leidse oefenmeesters en de „all-stars" teams van De Taverne en SV Krant (en waarschijnlijk de nummer twee van vorig jaar, VTL) aantreden in de „strijd" om de alter natieve prijzen. Het toernooi begint om 10.30 uur, de finales worden omstreeks half vier verwacht. Spreiding Het gaat goed met de Leidse tennisclubs. Unicum 1 is op weg fluitend de titel te halen, OLTC ligt straatlengten voor op de concurrentie, De Mun- nik is al zeker van promotie, Roomburg heeft uitstekende kansen op de titel, het heren team van Unicum is kam pioen en kan op jacht naar de landstitel en Zee en Duin is al gepromoveerd naar de tweede klasse. En dan vergeten we voor het gemak nog maar even alle kansrijke verenigin gen. die lager spelen dan de derde klasse. Het gaat dus goed met de Leidse tennisclubs, maar dat impliceert onmiddellijk dat het minder gaat met de maan dagse sportpagina's. Vier, op een pagina fotografisch vast gelegde kampioensteams. nee. grafisch gezien is dat beslist niet het summum. Vandaar dan ook dat de re dactie van deze rubriek zich bereid heeft verklaard om al vast maar een bijna-kam - pioen" in de kolommen op te nemen. Uit oogpunt van kampioenen spreiding bij deze derhalve het team van De Merenwijk, voor wie de titel in de derde klasse lonkt. ken dat Vogels niet zo maar een kluppie is, maar wel de gelijk een gerenommeerde za terdagtopper, die in de eerste klasse-ranglijst aller tijden als nummer één staat geklas seerd. Boven Noordwijk, dat in dat klassement als tweede volgt. Zelfs zou diezelfde aler te volger nog even het feit kunnen memoreren dat IJs selmeervogels, ook zonder de deze week uit het veld gezon den en tegen die tijd waar schijnlijk geschorste steunpi laren Jaan de Graaf en Maar ten de Harder, nog altijd meer routine in huis heeft dan het zo sterk verjongde Noordwijk van oefenmeester Piet Bu- ter.... Winst (2) Tel uit je winst derhalve, en: hoe komt de redactie van Hutspotr)t er in voetbalnaam bij om Noordwijk zomaar su perieur te verklaren? Welnu, in opdracht van de NCRV. Uit de door deze sportieve za- terdagomroep wekelijks weer bijgehouden „beste speler" en „beste club" klassementen blijkt immers dat er van die door de KNVB aangehouden standenlijsten maar weinig klopt. Bij de tien beste spelers vinden we bijvoorbeeld geen enkele Vogel, terwijl Geert- Jan Bakker zich namens Noordwijk wel degelijk er gens in die top-tien bevindt. Bij de clubs wordt het krachtsverschil nog schrijnen der duidelijk. Waar Noord wijk fier de ranglijst aanvoert, vinden we IJsselmeervogels pas op een tiende plek terug. Vogels, hoe triest het ook moge zijn. heeft in de twee strijd met Noordwijk dus geen enkele kans. Sterker nog: het Spakenburg- se elftal zou volgens de enige echt kloppende ranglijst ook tegen Quick Boys, ACV, Rijnsburgse-Boys, Oranje Nas sau, DETO, Kozakken Boys, Spijkenisse en Barendrecht volstrekt kansloos zijn, terwijl het met IJsselmeervogels op dezelfde sport vertoevende RCL wellicht met enig geluk zou kunnen worden terugge wezen. En dat hoger genoteerd staan de mede lB-genoten ACV, Oranje Nassau of DETO niet vorige week zaterdag de titel pakten, met 38 punten uit 25 wedstrijden, dat was een ver gissing. Een kwestie van mys terieuze krachten in de (zater dagvoetbal jsport waarschijn lijk.... Tegenvaller We hebben het twee weken terug beloofd: we zouden in deze rubriek snel met een zeer fraai exemplaar uit de se- Sjanie Waayer: ,,lk zal de gezelligheid missen". STOMP WIJK HVS- speelster Sjanie Waayer- van de Bosch, ooit één van de jongste eerste elf talspeelsters van Neder land, stopt na vandaag met de actieve wedstrijd sport. Na 20 jaar voor de Stompwijkse handbalver eniging te zijn uitgeko men, heeft zij het team la ten weten volgend seizoen haar aandacht volledig aan haar gezin te willen geven. Zelfs handballen op een lager niveau zal er niet meer bij zijn. „Dat kan ik niet daarvoor ben ik nog veel te fanatiek", zegt Sjanie, die vanavond tijdens een speciaal voor haar georganiseerde wed strijd tegen het Haagse Athene afscheid neemt. Het laatste optreden van Sjanie Waayer begint om zeven uur in de Leid- schendamse sporthal De Fluit. Sjanie Waayer speelt al zestien jaar in het eerste van de Stompwijkse vereniging. Haar carrière in het hoogste team begon nadat HVS er bij de historie werd. Aanvankelijk acteerde de Stompwijkse aan de linkerkant van de aanval. Later bleek zij door haar spe linzicht meer van waarde op de mid-opbouwplaats. Die po sitie heeft zij de laatste tien jaar ook steevast ingenomen. In al haar jaren bij HVS maakte Sjanie Waayer de ach tereenvolgende promoties van de vierde klas afdeling naar de eerste landelijke divisie mee. Nu vindt zij het echter genoeg. „Al aan het begin van het sei zoen heb ik laten weten nu te willen stoppen. Ik heb twee kinderen van twee en vijf jaar oud en die willen in het week einde ook hun ouders wel eens zien. Omdat mijn man op zon dag voetbalt in het eerste van Stompwijk zijn wij beiden de hele zondag van huis. Ook gaat er veel tijd in de trainin gen zitten. Voor een eerste-di- visie team is het noodzaak minstens twee maal per week te trainen. Daar komt dan nog de seizoensvoorbereiding bij dus de Stompwijkse, die in de afgelopen jaren onder andere actief is geweest als trainster, leidster en bestuurslid. mes 1 te: gen. Overigens ging heti me hen het laatste deel vaj competitie best goed". td t( Lolletje bond in geslaagd was een leef- en de activiteiten die ik verder tijdsdispensatie los te krijgen, binnen de vereniging heb. Dit waardoor de toen veertienjari ge Sjanie één van de jongste eerste elftalspeelsters in de wil ik nu allemaal afsluiten, hoewel ik zeker weet. dat ik de gezelligheid zal missen". al- Op het veld heeft zij het afge lopen seizoen niet gespeeld. In navolging van vele topteams heeft HVS besloten dit jaar daar niet de hoofdmacht in te zetten, maar met de reserves uit te komen. Sjanie Waayer noemt dat een verstandig be sluit. „Wij wilden ons toch vol ledig op de zaal richten en dan is de kans op blessures op een nat veld een veel te groot risi co. Vroeger speelde je op het veld 11-handbal. Dat was nog wel anders, hoewel ik ook dat niet erg mis. Het was nu wel wat sneu voor ons tweede, dat steeds met grote nederlagen naar huis werd gestuurd, maar we hebben er gewoon een lol letje van gemaakt door een weddenschap met ze af te slui ten. Als ze een wedstrijd met minder dan twintig doelpun ten zouden verliezen, zouden ze van ons een borreltje krij- HVS is een familieveren31 met ongeveer 130 lederioors bestaat nu een kleine 25?P De gezelligheid staat er v<rdd en in de vereniging ker' r dereen iedereen Alleen if13 eerste spelen er bijvoorbe de twee zusjes van Sjanie. D33nd zoen kwam er een zwarean i voor de vereniging, toep3"- bus die de dames en sujlck ters van HVS vervoerde; eer ongelukte. Ook directe lieleden van Sjanie kwfs daarbij om „Dat was schrijflijk", vertelt „maar we zijn nu in de ve|K 1 ging weer bezig de draadr pakken, het leven gaat |eett Volgend jaar komt HVSvan. willig een klasse lager ui?oul1 ongeluk staat overigens los van mijn besluit om handbal te stoppen. Ik?"s 1 zelfs nog even overwogePer£ nu toch door te gaan, map n weet dat ik daar toch spijl m zou krijgen...". AD VAN FES?ad I om hotsi lard s,Haa Akkoord, de schaar was er| gegaan, maar daar hield ijp ook wel direct mee op. L p plaats van dc beloofde voft dige ontsnorringbleef t. bij een paar uitstekende ha£\ tjes. waarna een nog volop !Cuj chende. nog altijd besnoA Pou Roedoe aan zijn ererondje het team kon beginnen. e.n Wat we al zeiden: een fik (Gi teleurstelling. n<< <S ich)1 BS IC Peinzen F,0.1* Wij niet... Uitstekend... rie „Korfbal, een fotogenieke sport" komen. Welnu, geachte lezer, lieve le zeres, bereidt u voor op een fikse teleurstelling. We heb ben - helaas - te hoge ver wachtingen gewekt, het spijt ons. De berichten uit de korfbal wereld waren toch zo eenslui dend enthousiast geweest. Bij winst op Avanti zou Tempo het kampioenschap van de derde klasse en de daaraan verbonden promotie naar de tweede afdeling bandeloos vieren door de in Leiden wo nende trainer/coach van de Alphen se ploeg, Henk Roedoe volledig van zijn uiterst fraaie, snor te ontdoen. Dus verheug den wij ons al op een plaatje vóór en een prent na de „be handeling". Volstrekt ten onrechte, zo bleek afgelopen weekeinde. Tja. daar zit ik dan. Noor en wijk is zojuist op weer gelmes gekomen en nu zie ik het ede:_f niet meer zitten. Dat geve nooit meer weg. Af, voorbij, over. Natuurlij een tweede plaats :s periodetitel is meegenomL maar Noor-dwijk is pioen. En wij niet. Teun van der Plas, met T\ Guyt. Volgend seizoen dan maar..j et ede: P 'r/H zitt K(l)apstuk j3 v Kees: „Jaan de Graaf. Maft ten de Harder. Vreemde vage gels". pai vnet ch ki Ida

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10