Kamer wil aow'ers niet uitzonderen van kortingen Brokx komt Kamer enigszins tegemoet Onderzoek Slavenburg mocht niet te lang duren Huursubsidie voor bejaardenwoningen niet sterk omlaag ^NNENLAND CeidóeSoutont VRIJDAG 20 MEI 1983 PAGINA 9 iderzoek naar jrten giftig /al door DSM ASTRICHT Er wordt een Terzoek ingesteld naar het iten van chemische afvalstof- I door het staatsbedrijf DSM. «onderzoek betreft vooral het pen van afval in een „zuur- •vijver" op terreinen van de Ï1 malige staatsmijn Maurits in ien en in een slibvijver in de lenberggroeve in Sittard. Mi- actievoerders beweren dat zuurteervijver lekt en dat ter atse de bodem en het grond- ter in ernstige mate zijn ver- Jd, ondermeer met cyanide en pniumsulfaat. Friese boer huurt scholieren in voor aardappelpoot OUDE BILDTZIJL Landbouwer J. Miedema uit het Friese Oude Bildtzijl schakelt volgende week 40 scholieren in om met de hand 125 ton aardappelen te poten. De sleuven wil Miedema trekken met een sleuventrekker, met een paard ervoor, ,,'t Is wel duur, maar ik moet wel. Machinaal poten is onmogelijk door de re gen, want dan verniel ik het land". De boer verwacht het karwei in vier a vijf dagen geklaard te hebben. Waar nu 40 scholieren en enkele volwassen krachten voor nodig zijn, kan met machines in de zelfde tijd met twee man. Voor Miedema betekent het met de hand poten een stap terug in de tijd. „Zo'n tien jaar geleden ben ik als een van de laatsten overgegaan op het machinaal poten. Ik ga het nu maar weer eens „ouderwets" proberen". Koningin opent Hemtunnel Koningin Beatrix heeft gisteren de Hemspoor- tunnel die onder het Noordzeekanaal loopt officieel geopend. Op 28 mei rijdt er de eerste reizigerstrein. Hier de koningin samen met NS-directeur Ploeger in Zaandam voor de eerste officiële rit. De tunnel maakt de. Hembrug overbodig en lost veel problemen voor het trein- en scheepvaart verkeer op. Proef: Bus zonder kaartjesautomaat UTRECHT Het Gemeentelijk Ver voersbedrijf van Utrecht (GVU) heeft bij het stadsbusvervoer een experiment gehouden, waarbij geen stempelauto maten in de bussen stonden. De chauf feurs moesten zelf kaartjes stempelen en controleren. Dat leverde 6% meer aan kaartverkoop op en 9% minder pas sagiers. Die 6% bestaat uit mensen die eerst zwart reden en nu een kaartje ko pen, aldus de GVU. Dat er 9% minder passagiers waren komt doordat zwart rijders niet meer met de(ze) bus meerij den. Het vervoersbedrijf heeft nog niet uitgezocht hoeveel extra tijd het per rit gaat kosten, als de chauffeurs zelf moe ten stempelen en controleren. Het be drijf noemt de proef redelijk geslaagd. Directie Elsevier wil Hoogendijk nog handhaven AMSTERDAM De directie van Else- viers Magazine heeft in een brief voor gesteld een hoofdredactie van twee man te vormen, van wie de huidige hoofdredacteur Ferry Hoogendijk er een zal zijn. Daarover gaat de redactie praten. De redactieraad is op 1 mei een ontslagprocedure tegen Hoogendijk be gonnen. De redactie is in conflict ge raakt met Hoogendijk over zijn optre den als hoofdredacteur. Hem wordt on der meer verweten dat het weekblad voor zijn eigen politieke ambities te ge bruiken. Naar de tweede hoofdredac teur moet nog worden uitgekeken om dat de directie geen van de andere le den van de huidige hoofdredactie ge schikt acht. [INISTER KORTHALS ALTES IN KAMER: gendeyan onze parlementaire redactie) couraN HAAG Minister he Coj-thals Altes (Justitie) r een "tie gisteravond in de 'eede Kamer een ver ging over Slavenburg igenonbp verzoek van de Ka lleden Ria Beckers >R) en Aad Kosto i 3-ldA). Aanleiding daar- jnjwas een verhaal in het skblad „Vrij Neder- waarin stond dat Korthals Altes op 14 april zou hebben geprobeerd een einde te maken aan het gerechtelijk onder zoek naar frauduleuze praktijken van personen uit de top van Slaven- burg's Bank. Volgens het weekblad zou de minister, die jarenlang als ad vocaat voor de betreffende bank is opgetreden, het ver zoek tot stopzetting van het onderzoek drie dagen later weer hebben ingetrokken van wege de felle protesten van justitie-ambtenaren in Rotter dam. De minister verklaarde, dat de vork geheel anders in de steel zat. De officieren van justitie die belast waren met het on derzoek inzake Slavenburg's Bank hadden hem kort voor 14 april voorgesteld, het on derzoek uit te breiden tot meerdere personen en meer dere bankfilialen. Korthals Al tes heeft daarop overleg ge voerd met minister Ruding (Financiën), de hoofdofficier van Justitie in Rotterdam en de procureur-generaal bij het Gerechtshof in Den Haag. Daarbij was de vraag aan de orde, of het wel verantwoord zou zijn, het onderzoek nog langer te laten duren en of het niet beter was, te proberen zo snel mogelijk concrete resulta ten te bereiken. Van de zijde van minister Ruding werd toen de vraag opgeworpen of een langdurig onderzoek inza ke Slavenburg's Bank niet zou kunnen leiden tot ernstige consequenties voor het gehele Nederlandse bankwezen. De Tzfart Agt: Z:\Den Uyl een -\>ed mens Wezenlijk" in onze parlementaire re nt ppn dactie) HAAG Oud-pre- ér Van Agt ontkent dat persoonlijk ooit een chte relatie heeft gehad (t PvdA-leider Den Uyl. erkplaöoit z'Jn w*j persoonlijk Ft elkaar in conflict ge- lianlefst- We zUn elkaar wel sters.: last geweest, dat is i zonnar. Maar ik kan naar zeggen ik ^-let dan natuurlijk al- voor mezelf spreken onze relatie daaron- eisvarv nooit heeft geleden", rrnon« s ^an Agt in het par- rm ]lad CD/Actueel. iummf Agt zegt grote achtinf> en 1 yondering te hebben voor I5.jintellect en de werkkracht beta) Den Uyl. „Ik ben er zeker 2.5a dat ie zal worden geboek- Perk$fd als één van de grootste K°mt|00niijkheden in de Neder- politiek van deze eeuw. - vo 10282] brek 1, vrees bestond dat het vertrou wen van het publiek in de banken wellicht sterk zou kunnen dalen. „Er was geen sprake van stopzetting van het onderzoek", aldus Korthals Altes, „maar het ging er juist om, zo snel mogelijk op ver antwoorde wijze tot resultaten te komen". Hangende het hiervoor ge noemde overleg, waarbij later ook premier Lubbers werd be trokken, heeft de hoofdofficier van Justitie in Rotterdam de justitie-ambtenaren die met het onderzoek bezig waren ge vraagd, „pas op de plaats te maken". „Hierdoor ontstond de indruk, dat er van hoger hand een bevel tot stopzetting van het onderzoek werd gege ven", aldus Korthals Altes. Op 16 april werd uiteindelijk na overleg met Lubbers beslo ten, dat het onderzoek toch volgens het oorspronkelijke plan moest worden voortgezet. Het verzoek om „pas op de plaats te maken" werd toen weer ingetrokken. De minister kon niet zeggen hoeveel tijd het onderzoek nog in beslag zal nemen. Minister Korthals Altes, gezeten naast zijn collega Ruding van Fi nanciën, tijdens het kamerdebat van gisteravond met in zijn hand de editie van Vrij Nederland die de beschuldigingen aan zijn adres bevatte. inono! verdient hij ook. Den Uyl goed mens, wezenlijk", de ex-premier, die 21 commissaris van de ko- wordt in Noord-Bra- .750.- r' van- de problemen, Van Agt in zijn nieuwe :tie te maken krijgt, is de ireiding van de eventue- ilaatsing van kruisraketten land. De bestuurders de Brabantse gemeenten en Venray, die in de van de vliegbasis De |l liggen, hebben plaatsing kruisraketten op hun ndgebied afgewezen. ^ens de commissaris-in-spe Fen gemeenten echter geen proberen te spelen in de |uitvorming over deze zaak. jwijst erop dat in de Neder- pse democratie Defensie j zaak is van regering en lement. „De beslissing ligt ben Haag en als daar een lit wordt genomèn, dan dat ook worden uitge- rd", aldus Van Agt. Hij pt wel dat burgers het ït hebben zich te verzetten eventuele komst van "'psvluchtwapens, als het ir op legale wijze gebeurt.' t wel: op legale wijze". )552.' vüyl HEMELS Jt ET U UEC Om IIK6 SIG/\«H IBhO-nK ZLEcM£s hvZr— Pa; rgelijl Kinder tekening voor minister Minister Eelco Brinkman (WVC) krijgt hier van één van de jongste bewonertjes van het opvangtehuis voor Vietnamese (boot)- vluchtelingen in Apeldoorn een speciaal voor hem gemaakte tekening aangeboden. De minister bracht gisteren een bezoek aan het tehuis. DEN HAAG Het voor stel van de VVD om de aow-uitkeringen bij voor baat uit te zonderen 'van de voorgenomen korting van twee procent op 1 ok tober in ruil voor een gro ter offer van de andere uitkeringstrekkers is gis teren door een meerder heid van de Tweede Ka mer verworpen. Alleen de VVD stemde voor. Ook een voorstel van Den Uyl (PvdA) om van alle kor tingen af te zien haalde geen meerderheid, maar kreeg wel de steun van de CDA'ers Faber, Buikema, Scholten en Dijkman. Po gingen van de VVD om voor de aow'ers een echte permanente minimum- voorziening te scheppen in plaats van de jaarlijkse incidentele koopkrach tuitkering eveneens. Eerder hadden de fractielei ders van beide regeringspartij en, De Vries (CDA) en Nijpels (VVD), en oppositieleider Den Uyl (PvdA) hun gevecht over de kortingen op de aow voort gezet. Nijpels kwam met de motie waarin de aow van de kortingen werd uitgezonderd in ruil voor een extra korting van 1,5 procent op de andere uitkeringen. De motie van Nij pels was een reactie op een voorstel van Den Uyl (PvdA) over de aow dat de VVD uit daagde woord te houden en een wig probeerde te drijven in het regeringskamp. Tegelijk verweet Den Uyl de liberalen onaanvaardbare aanslagen op de andere sociale uitkeringen op elkaar te stapelen. CDA-voorman De Vries rea geerde geïrriteerd op de strijd tussen PvdA en VVD. Hij ver weet beide partijen een poli tiek spel te spelen rond de aow. De Vries haalde hard uit zijn collega Nijpels. „Elke cent die bejaarden niet hoeven in te (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ouderen die wonen in een speciaal aan hun leefsituatie aangepaste bejaardenwoning behoeven niet bang te zijn dat hun huursubsidie op 1 juli aan staande drastisch omlaag gaat. Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) heeft dit gisteren toegezegd in de Tweede Kamer tijdens een spoeddebat dat was aange vraagd door D'66-afgevaardigde Erwin Nypels. Het debat vond plaats omdat Brokx had aangekondigd, dat van af 1 juli de vaststelling van de huursubsidie voor bejaardenwo ningen aan strengere regels zou worden onderworpen. Gebleken is namelijk dat bepaalde servicekosten van bejaardenwoningen, die weinig of niets met het wonen zelf te maken hebben, ook meetelden bij het bepalen van de huursubsidie. Het komt voor, dat sommige bejaarden ook huursubsidie krijgen voor verpleeg kundige, maatschappelijke of huishoudelijke hulp. De Tweede Kamer is het met Brokx eens, dat dit soort zaken niet via de huursubsidie moet worden betaald. De Kamer twijfelt echter over de vraag of bejaarden geen huursubsidie zouden mogen krijgen voor bijvoorbeeld een alarmsysteem. De vaststelling van nieuwe normen voor het uitbetalen van huursubsidie aan bejaarden moet volgens de Kamer nog een poosje uitgesteld worden. In het najaar zal de Kamer namelijk een debat voeren over het algemeen bejaardenbeleid. Ook wil de Kamer dat de staatssecretaris nog nader overleg voert met de landelijke organisaties voor bejaardenhuisvesting. In een motie van Nypels, mede-ondertekend door alle fracties behalve die van de Centrumpartij, kreeg Brokx het verzoek, op 1 juli aanstaande af te zien van een algemene korting op de huursubsidies voor bejaarden in aangepaste woningen. De kor ting op de huursubsidie mag echter niet meer dan 50 gulden per maand bedragen. TMDGGENS H'JN S/G/ViEMBOEO. ZjJtvT" 26 JUIST HEEL «EDfy M. Brokx (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Brokx (Volkshuis vesting) gaat proberen de woningen in de te creëren gesubsidieerde vrije sector goedkoop te houden. Daartoe zal hij zoveel mo gelijk alleen aan goedko pe woningen de eenmali ge subsidie van 5000 gul den toekennen. Brokx weigerde echter, zoals een grote meerderheid in de Tweede Kamer wilde, de bovengrens voor deze sec- tor, die door hem is ge steld op 180.000 gulden, te verlagen. „Ik ben niet zover dat ik alle mogelijkheden wil afsnijden. Het gaat hier om een nieuwe sector, waar we nog geen er varing mee hebben en waar de bouwers vertrouwen in moe ten krijgen". De bewindsman wees dan ook een motie af van de D'66'er Nypels, oud-minis ter van Volkshuisvesting, waarin om een bovengrens van 120.000 gulden werd ge vraagd. Brokx ging wel ak koord met een motie van VVD (De Beer) en CDA (Wolters), omdat daarin slechts verzocht werd de subsidie zoveel moge lijk te koppelen aan woningen met lage stichtingskosten. Wat zij onder goedkoop verstaan, gaven deze Kamerleden niet aan. De staatssecretaris verklaarde zich na lang aanhouden van de PvdA'er Van Dam, ook al oud-minister van Volkshuis vesting, bereid ook de 10.000 woningen, die er jaarlijks in de nieuwe vrije sector gebouwd zouden moeten worden, even tueel in te ruilen voor wonin gen in een andere sector. Voor een goed begrip voegde Brokx er wel aan toe dat hij in dat geval alleen de beschikbare subsidiegelden wil overheve len naar een andere sector. „Als er bijvoorbeeld 5000 wo ningen niet gebouwd worden, komt er 25 miljoen vrij". In antwoord op een verwijt van Van Dam merkte Brokx ook op dat ongeveer driekwart van de huurwoningen minder kost dan 600 gulden „en dus beschikbaar blijft voor de lage re en laagste inkomens". Van af 1 juli 1984 wil het kabinet de maximale grens waarbij nog individuele huursubsidie wordt gegeven, leggen bij 600 gulden per maand, althans als het een nieuw te betrekken woning betreft. Bukman en De Vries boos over uitlatingen Aantjes (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-par- tijvoorzitter Piet Bukman en fractievoorzitter Bert de Vries zijn verbolgen over de uitlatingen van de voormalige fractieleider Aantjes in het weekblad „De Tijd". Volgens Aan tjes, die lid is van het par tijbestuur, is een scheu ring in het CDA nabij om dat er naar zijn mening steeds minder recht wordt gedaan aan de opvattin gen van CDA'ers uit de linkervleugel. „De heer Aantjes moet zich schamen", aldus Bukman. „Dit soort uitspraken horen niet bij de waardigheid van een partij bestuurder". Fractieleider De Vries verwijt Aantjes de uit spraak dat er in de fractie niet meer zou worden gediscus sieerd. „Er wordt juist gedis cussieerd tot we erbij neerval len", verklaarde De Vries. Hij meent dat Aantjes inmiddels zo ver van het politieke leven van alledag verwijderd is, dat hij alleen nog maar afgaat op indrukken. Volgens De Vries is er nog wel degelijk plaats voor CDA'ers van de linker vleugel. In het CDA-partijblad CD-Ac- tueel laat Bukman zich deze week in soortgelijke bewoor dingen uit. „Spookvliegtuig" en bemanning opgegeven LONDEN Volgens de Britse autoriteiten moet het uitgesloten worden geacht dat de drie bemanningsleden van het „spook vliegtuig" dat woensdag stuurloos over West-Europa vloog en in de Atlantische Oceaan stortte, nog in leven zijn. Het op zee en vanuit de lucht zoeken naar het toestel werd vol gens het ministerie van defensie in Londen gistermorgen vroeg opgegeven.„Het vloog op 13.000 meter hoogte toen de brandstof moet zijn opgeraakt", verklaarde een woordvoerder van het mi nisterie. „Niemand overleeft een ongeluk van zo grote hoogte". Groot-Brittannie en Nederland stuurden onderscheppingsvlieg tuigen de lucht in om het ,op hol geslagen' directievliegtuig met zijn acht passagierszetels te observeren en zij rapporteerden dat zij geen gezagvoerder hadden gezien en geen teken van leven aan boord. De drie mannen aan boord moeten zijn omgekomen door een of andere cabinevergiftiging. Schrift Anne Frank gevonden AMSTERDAM Een assistente van antiquair Poolman uit Naarden heeft tussen een lading „oud papier" een schoolschrift gevonden dat aan Anne Frank heeft toebehoord. De vondst is cadeau gedaan aan de Anne Frank Stichting in Amsterdam, waar men naar een eerste onderzoek verklaarde dat het school schrift „vrijwel zeker authentiek" is. Achter in het schrift, dat Anne voor het vak geschiedenis heeft gebruikt toen ze in de eerste klas van het Joods Lyceum zat, staat met potlood geschreven: Anne Frank, Merwedeplein, Am- sterdam-zuid. De papiermassa waaruit het schrift opdook, be hoorde tot de nalatenschap van een 91-jarige man uit Amster dam. Volgens de heer Poolman moet de man een hartstochtelijk verzamelaar zijn geweest, want er zaten niet alleen boeken bij, ook oude telefoonboeken, dozen met treinkaartjes en een grote collectie suikerzakjes. leveren moet worden opge hoest door de man in de rol stoel, di. langdurige werkloze, de bijstandsmoeder. Als ik be jaarde was zou ik op die ma nier niet ontzien willen wor den", aldus De Vries. Nijpels beschuldigde op zijn beurt De Vries ervan demago gische taal te gebruiken en verkiezingsbeloften aan ao w'ers gedaan te breken. De Vries ontkende echter op eni gerlei manier beloften aan deze categorie uitkeringstrek kers te hebben gedaan. CDA en VVD vonden elkaar in een beroep op het kabinet er alles aan te doen om te voorkomen dat de verdeling van de koopkrachtoffers in de komende jaren net zo onrecht vaardig uitvalt als dit jaar. Beide partijen willen dat het kabinet daarbij vooral op de hoogste inkomens gaat letten, die dit jaar de dans ontsprin gen. Premier Lubbers liet op dit verzoek een volmondig ja op horen. Met veel pijn en moeite kwa men kabinet en CDA-fractiè wat dichter tot elkaar ten aan zien van de CDA-wens in Eu ropees verband te komen tot een gecoördineerd stimule ringsbeleid voor de economie. Met name minister Ruding (Financiën) voelde hier hele maal niets voor Hij vindt de financiële positie van Neder land te zwak om in Europees verband hierbij het voortouw te nemen, zoals CDA-voorman De Vries hem had gevraagd. Deze kwam later met een mo tie waarin het kabinet wordt verzocht de EG-partners te polsen over de kansen zo'n sti mulerend beleid van de grond te brengen. De regering zou in Europees verband krachtiger moeten optreden tegen protec tionisme. Hoewel De Vries deze motie als een aansporing van het kabinet had bedoeld zag minister Ruding er niet meer dan een ondersteuning van zijn beleid in. De motie werd door de Kamer aangeno men. Eerste prijs naar Noord wijkerhou t HILLEGOM Onder zeer groter belangstelling werden gisteravond de prijzen aan de winnaars van het 36ste Corso van de Bollenstreek uitgereikt. De praalwagen uit Noordwij- kerhout (De Lelie) kreeg de eerste prijs en de tweede prijs ging naar de wagen van de ANWB en derde werd de wa gen van Noordwijk. Warmond en de vereniging de Iris. Deze wagen stelde ook een iris voor. Van de luxe wagens werd de wagen van het bedrijf Van Duivenboden uit Haarlem het mooist gevonden, de tweede prijs ging naar een auto van Kamsteeg de derde naar de koets van Motel Sassenheim. De prijzen werden uitgereikt door de heer G. Hogewoning. de voorzitter van de Verenig de Bloemenveiling Nederland. corso- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9