oorhout ongerust over ervuiling van polderwater Beiden/regio REGI0U0UR1NAAL BEMANNING BREGUET TELEURGESTELD OVER AFVOERING VAN VLIEGTUIG Ook telefoon verkeer in de war na stroomstoring Noordwijkse kerken zijn jarig CetdaeGotntmi Sassenheim moet rioolrecht verlagen -IA LEKKAGE BIJ SIKKENS VEEL VISSEN DOOD: Katwijk-tweestromenland VRIIDAG 20 MEI 1983 PAGINA 7 Woonerf op [achtegaallaan tELOF ARENDSVEEN Ongeveer re- rj htig bewoners van de Reigerssingel, j* ichtegaallaan, Lijsterhof en Kievitshof j Roelofarendsveen willen dat de Nach- ;aallaan een woonerf wordt. De reden r i n het verzoek is dat de vele kleine kitt ig ren, die in de buurt van de Nachtegaal- in wonen, er niet zonder gevaar kun- gemeente heeft toegezegd het verzoek eindig te bestuderen. „Het is een zuiver hnisch kwestie of het verzoek ter nh[aatse wel of niet ingewilligd kan wor- aldus de woordvoerder. SASSENHEIM/DEN HAAG De gemeente Sassenheim moet het rioolrecht intrekken of veranderen. Dit heeft de staatssecre taris van binnenlandze zaken meegedeeld. De gemeente Sassenheim wilde een rioolrecht invoeren van 125 gulden per aansluiting per jaar, maar de staatssecretaris vindt dit een heffing die alle proporties te buiten gaat. De stijging van de gemeentelijke tarieven zou voor een gezin op 125 procent neerkomen en de staatssecretaris vindt dat dat niet kan. Nadat al eerder de gemeente het hoge rioolrecht had vastgesteld had ook de provincie Zuid-Holland laten weten dat ze geen bezwa ren had tegen de 125 gulden per jaar. De staatssecretaris is van mening dat de gemeente Sassenheim teveel investeringen wil doen waar geen geld voor aanwezig is „in deze tijd van gelijk blijvende of dalende inkomens". Jongen (10) aangereden OEGSTGEEST Een 10-jarig jongetje uit Oegstgeest is gisteren met onbekend letsel in het AZL opgenomen toen hij op de kruising Dorpsstraat/Wytten- bachstraat door een auto werd geschept. De jongen stak plotse ling de weg over. Een 39-jarige automobiliste uit Oegstgeest kon hem niet meer ontwij ken. Auto vernield OEGSTGEEST Bij een frontale bot sing op de kruising Dahliastraat/ Ko renbloemstraat werd een auto to taal vernield. Er vielen geen gewon den. Een 20-jarige vrouw uit Huybergen ver leende op de krui sing geen voorang aan een leswagen, bestuurd door een 27-jarige vrouw uit Woubrugge. Vrouw zocht dochtertje ALPHEN Een Alphense familie aan de Honingzwam heeft gistermiddag een eigenaardige bezoekster gehad. De be woners zaten in de huiskamer toen ze plotseling iemand het huis hoorden be treden en de trap naar boven oplopen. Toen ze boven in de slaapkamer gingen kijken troffen ze daar onder het bed een onbekende vrouw aan, die beweer de dat ze haar dochtertje zocht. De vrouw werd naar benéden gebracht, waar ze onverwacht het huis uitliep en er vandoor ging op een fiets. De politie vermoedt dat de vrouw op rooftocht was en het huis is binnengeglipt toen de deur op een kier stond. )ORHOUT Binnen gemeenteraad van jorhout is ongerustheid tstaan over vervuiling n sloten, nadat eerder ze week afvalwater van Sikkens-lakfabrieken het polderwater terecht gekomen. Als gevolg >»v(arvar! zijn veel vissen in spoorsloot gestorven. Dik koeien, die op een ld langs de sloot ston- n, liepen gevaar daar de [enaar niet gewaar- ragen aan tatenlid over jevoordeling' oningbouw Oosthout IORHOUT Het ge- ïentebestuur van Voor- zal in een brief het rjj)A-lid van Provinciale iten, P.G.J. Bakker uit Oorschoten, uitleg vra- over zijn uitlatingen 10 j-effende de woning- in m in Oosthout. Het talid zou tijdens een jeenkomst in Sassen- [Z m hebben gezegd, dat %rhout extra woningen eft toegewezen gekre- schuwd was. De fractie van Gemeente Belangen heeft hierover gisteravond vragen aan B en W ge steld. De heer J.Th.M. Warmenho- ven van Gemeente Belangen hoorde dinsdagavond van een Sikkens-personeelslid dat er een „calamiteit" zou zijn ge beurd waardoor het slootwater werd vervuild. Zijn speurtocht leidde tot de constatering dat van een ernstige vissterfte sprake was, terwijl gemeente bestuur en betrokkenen langs het water, zoals agrariërs en volkstuinders, daar niet van op de hoogte waren. Het raadslid drong bij B en W aan op het treffen van maatrege len om dergelijke voorvallen in de toekomst te voorkomen. Volgens wethouder D.J.W. IJdo is door de gemeente on middellijk navraag gedaan. Volgens een woordvoerder van Sikkens is er door onbe kende oorzaak vuil water, dat normaal direct naar de riool- waterzuiverings-installatie in Noordwijk wordt afgevoerd, in de sloot terecht gekomen. De fabriek heeft twee watercir cuits. Het ene vervoert het vuile water naar Noordwijk en het andere loost „schoon" wa ter, zoals regenwater, op de poldersloten. Door onbekende oorzaak is het vuile water in het „schoon water-circuit" te recht gekomen. In dat vuile water zat een soort harsoplos sing, die voor de grote vissterf te zorgde. Onmiddellijk nadat dit werd ontdekt, zijn de be trokken gemeenten (in dit ge val Sassenheim) gewaar schuwd en zijn maatregelen getroffen. De circulatie van het water is stopgezet en er is schoon water in de spoorsloot Onderzoek Volgens wethouder IJdo heeft het Hoogheemraadschap van Rijnland, dat verantwoordelijk is voor de bewaking van de kwaliteit van het water, een onderzoek ingesteld. Die heeft na een inspectie de getroffen maatregelen goedgekeurd. Gistermiddag is nog een on derzoek gedaan door het Hoogheemraadschap, maar de uitslag daarvan is nog niet be kend. De wethouder betreurde het gebeurde, maar stelde dat het Hoogheemraadschap in dit soort zaken verantwoordelijk is. Wel zei hij toe dat er een brief naar Sikkens en het Hoogheemraadschap zal wor den gestuurd, waarin wordt aangedrongen op een beter waarschuwingssysteem in het geval dat dit soort gebeurtenis sen zich nog eens voordoen. Dan zouden ook alle betrokke nen, zoals de veehouders en volkstuinders en ook de ge meente Voorhout gewaar schuwd moeten worden. Ier zou de heer Bakker >en gezegd dat in dit kader veel is gebeurd dat het icht niet kan velen, zoals in zoveel andere plaatsen Holland. Volgens het dslid P.J.H.M. Verde- dt hiermee Oosthout CDA-raadslid maakte het eentebestuur attent op uitspraken. Volgens bur- eester M.Th. van der iw zal het Statenlid wor- raagd of hij dit inder- heeft gezegd en zo ja, hij er dan mee bedoeld, ft al vaker in andere dit soort uitlatingen maar de commissie die ezighoudt met de verde- an de woning-contingen- 'er de verschillende ge en. heeft gezegd dat van levoordeling van Oost- ;een sprake is. Wij mo- x 115 woningen bouwen, wij hadden er 300 ge- 1. Het feit is echter dat gemeente minder mag n en dat iedereen denkt les wat zij minder krij- en goede komt aan de wing van Oosthout". itself p heterdaad s itrapt Een 16-jarige jon- Leiden is vannacht op ad betrapt bij een in- n een woning aan de orst. Via het forceren ruit kwam de jongen ng in. Daar werd hij in g gevat. Vi tl in raadhuis el 1*HEN De politie heeft een dief kunnen ach- i die overdag op roof- as gegaan in openbare en. De man bracht be- aan het raadhuis aan u Burg. Visserpark en de ge- statelijke dependance aan Castellumstraat. In het maakte hij onder ccii damestasje buit dat r in een toilet in het ge- ■p aan de Castellumstraat D d teruggevonden. Bij Sam- aan het Stadhuisplein 'kte hij in de garderobe on- meer girobetaalkaarten ater op de dag werd de in een ziekenhuis in betrapt, wederom in de pbe. Hij bleek te zijn ppen uit een kliniek en r, teruggebracht. De nieuwe uitwaterings sluis in Katwijk wordt eind mei „doorgeprikt". Op de foto is goed te zien dat het oude uitwateringskanaai ai enigszins is dichtgeslibt en dat het nieuwe de zee nog niet bereikt (rechtsboven op de foto). Overigens zal werken. Vandaar de term den, helemaal zijn ge- eind mei de oude sluis nog twee-stromenland. Pas klaard. Dan is het laatste wel in gebruik blijven, om- fond de jaarwisseling zal stukje kanaal „bekleed, dat de nieuwe uitwatering het gigantische karwei, het oude kanaal gedempt dan nog niet alles kan ver- kosten 33,5 miljoen gul- en de oude sluis afgebro ken. Het Hoogheemraad schap is bij het karwei, dat gebeurt in het kader van de Deltawet (verhoging van de zeewering), nog geen tegenvallers op tech nisch of financieel gebied tegen gekomen. VALKENBURG De bemanningsleden van het 321 squadron op het mari nevliegkamp Valkenburg zijn zeer teleurgesteld over het verdwijnen van het vliegtuigtype Breguet Atlantic 252. Minister De Ruiter van defensie maak te deze week in het kader van de defensienota be kend dat de zes toestellen van dit type zullen wor den afgeschaft. Die teleur stelling is aanwezig on danks de uitlatingen dat het afschaffen van dit vliegtuigtype geen ontsla gen tot gevolg zullen heb ben. Mocht er personeel teveel zijn, dan wordt in eerste instantie gedacht aan overplaatsing naar an dere marine-diensten. De bemanningsleden willen echter doorvliegen met dit vliegtuig, ook al worden de lange termijn-maatregelen niet uitgevoerd. Die maatregelen moeten het toestel meer struc turele vliegveiligheid ver schaffen'. Maar de 252-beman- ning zegt dat wat hen betreft het toestel al veilig genoeg is na de uitvoering van eerdere veiligheidsmaatregelen, en dat zij in de loop van het afgelo pen jaar weer voldoende ver trouwen in het toestel hebben gekregen om er met een gerust gevoel mee door te vliegen. geling van de mening van het overgrote deel van de 250 le den van het squadron", aldus squadron-commandant KLTZ J. Quéré (44) uit Heemstede. Na afloop van een oefenvlucht met de Breguet Atlantic deze week, steekt de bemanning niet onder banken of stoelen dat, zelfs als hun niet onaan zienlijke vliegtoelage daar het slachtoffer van zou worden, zij toch met de Breguet zouden willen doorvliegen. Ze realise ren zich echter wel, dat on danks de wat wollige bewoor ding waarin hen deze week op een 'alle hens' op het vlieg kamp werd meegedeeld, dat er het voornemen bestaat de Bre guet af te schaffen, dit toch definitief het einde van dit toestel van Franse makelij is. „Maar de beslissing van de mi nister zal de inzet van het per soneel. ook in de komende tiid, niet beïnvloeden. We hebben met de Breguet al zoveel mee gemaakt vanaf het moment dat het toestel in 1960 bij de marineluchtvaartdienst voor de nodige beroering heeft ge zorgd, dat dit er nog wel bij kan", aldus commandant Qué ré. Vraagtekens De mededeling van de be windsman over zijn voorne men mag dan wel de onzer heid over de toekomst van het toestel hebben weggenomen, voor de Marine Luchtvaart Dienst (MLD) zijn er vraagte kens te over gebleven. Die vraagtekens moeten in de de fensienota worden weggeno- men.In de eerste plaats is on bekend wat er met de Opspo- rings- en Reddingsdienst OSRD gaat gebeuren als de Breguet wegvalt. Een deel van de taken kan worden overge nomen, zoals nu ook al ge beurd, door de Lynx-helikop ter. Maar dit toestel is nauwe lijks geschikt om grote gebie den af te zoeken. Inzet van de nieuwe Orion- -vliegtruigen voor OSRD-ta- ken levert ook grote proble men op. „Een Breguet kan binnen pakweg 20 minuiten in de lucht zijn. Maar de Orion heeft op dit moment ruim twee tot twee en een half uur nodig om op te starten. Dat maakt dit toestel vrijwel on bruikbaar voor reddingsacties, waarin tijd mensenlevens be tekent. Daarnaast is de Orion speciaal- uitgerust voor onder- zeebootbestrijding. Daardoor kun je een Orion die een OSR- D-taak uitvoert, vergelijken met een Rolls-Royce die be stellingen rond brengt DSS-rommelmarht De muziekvereniging DSS in Aarlanderveen houdt morgenmiddag de jaarlijkse rommelmarkt. Tegen de verwachting in, is er dit jaar erg veel „rommel" bij el kaar gebracht. De markt begint om twee uur in het Dorpshuis. Expositie Marijke van Grieken exposeert tot en met 5 juni schilderij en en aquarellen in 't Huys Dever aan de Heereweg te Lis- se. Voor Marijke is de expositie in Dever haar eerste „One Womantentoonstelling", doch eerder was wel al werk van haar te zien bij verschillende groepsexposities van beelden de kunstenaars. Zij is aktief lid van de groep „De Acht" in Haarlem en reeds jaren voorzitster van de Bloemendaalse modeltekenclub. Zij is autodidact en werkte op ateliers van Albert Loods, Anton Pieck en Mei Laan. De in Dever ge ëxposeerde werken worden beheerst door een sfeer van warmte, intimiteit en liefde voor de natuur. De expositie is dagelijks (behalve op maandag 30 mei) te bezichtigen van 14.00 tot 17.00 uur. Fietstocht F-Side, de supportersvereniging van de Voetbal Vere niging Woubrugge, houdt Tweede Pinksterdag een „in ternationale" (er rijden 14 kinderen uit het Ameri kaanse Californië mee) fietstocht. Deelnemers kunnen kiezen uit twee afstanden, 40 of 75 kilometer. Men zich vanaf negen uur inschrijven bij de kantine van de voetbalclub. Kosten voor deelname bedragen 2 gulden 50 voor jeugd tot en met 15 jaar, ouderen betalen vijf gulden. Overigens meldt de supportersvereniging dat mensen van 85 en ouder gratis kunnen meefietsen.... ANWB De Openbare Bibliotheek Leiderdorp in Muzenhof draait dinsdagavond twee keer de film „In de wielen geworteld" in Muzenhof Leiderdorp. Deze film is gemaakt ter gelegen heid van de honderste verjaardag van de ANWB en geeft een beeld van het werk van deze organisatie. De voorste lingen beginnen om half acht en half negen. Gratis kaar ten zijn verkrijgbaar in de bibliotheek. Excursie De Stichting Oud Zoeterwoude houdt woensdag 25 mei een excursie naar het Hoogheemraadschap van Rijn land. Vanaf 20.00 uur verzamelt men zich in het nieu we gebouw van het Hoogheemraadschap aan de Bree- straat 48 te Leiden. Er zal daar een film worden ver toond van de watersnoodramp die in 1953 ons land teisterde. Vervolgens wordt een bezoek gebracht aan het monumentale Gemeenlandshuis, recht tegenover de Stadsgehoorzaal gelegen, waar de rondleiding wordt gehouden. Daar slechts een beperkt aantal deel nemers mogelijk is, is telefonische opgave vooraf noodzakelijk. Dat kan geschieden bij voorzitter Duin dam. tel. 071-410926. (Vervolg van de voorpagina) LEIDEN Het uitvallen van de electriciteit leidde ook tot ernstige storingen in het telefoonverkeer door dat talloze mensen telefonisch gingen informeren naar de achtergronden van de stroomstoring. Zo werd in heel Zuid-Holland intensief getracht de verschillende kabel-exploitanten te bereiken om te vragen hoe het kwam dat radio en t.v. waren uitgevallen. De politie trachtte op plaatsen waar dat nodig was de storingen in het telefoonverkeer op te vangen met behulp van mobilo foons. Ook werd men geconfronteerd met een grote stroom mel dingen van loeiende alarminstallaties die als gevolg van de sto ring in werking traden. Bij de stroom van aanvragen om assis tentie moest de politie uiterst selectief te werk gaan. Er werd voorrang gegeven aan alarmsignalen van overheidsdiensten, be drijven en tehuizen. Ook de brandweer moest hier en daar uitrukken omdat mensen vast waren komen te zitten in tot stilstand gekomen liften. Vrij snel nadat de stroomtoevoer weer op gang kwam, losten de ver keersopstoppingen zich weer op. Tenslotte ondervonden ook de spoorwegen veel hinder van de stroomstoring. Binnen de driehoek Rotterdam-Gouda-Den Haag deden zich vertragingen voor van een kwartier tot een half uur. Dat werkte door in de verbindingen elders in het land. Enkele intercity-treinen vielen uit. Tot ernstige incidenten heeft de stroomstoring echter nergens geleid. Uit voorzorg werd er nog zoveel mogelijk bij winkels gepost, maar ook de vrees dat het publiek zou gaan plunderen bleek gelukkig ongegrond. NOORDWIJK De Noordwijkse kerken hou den morgen voor alle be langstellenden open huis. Een soort mini-kerkepad onder het motto „De kerk is jarig". In de verschil lende kerken zullen or gelbespelingen en ten toonstellingen zijn. Voorts kan men tussen elf uur en half vier op elk willekeu rig tijdstip een kerk be zoeken. Het programma begint om 11.00 uur in de St. Jeroens- kerk aan de Van Limburg Sti- rumstraat. Een half uur lang zal daar het orgel worden be speeld. Verder ligt er een sten cil waarin uitleg wordt gege ven over enkele opmerkelijke stenen, de voorstellingen op de ramen en over de biechtstoe len. Om 11.45 volgt een half uur orgelspel in de gereformeerde kerk aan de Vinkenlaan. De jeugd laat daar ook iets van het clubwerk zien. Om 12.30 uur wordt in de hervormde kerk aan de Hoofdstraat be gonnen met orgelspel. In deze kerk worden oude foto's, boe ken. het avondmaal-zilver en de ontwerptekeningen van het nieuwe gedeelte van de kerk tentoongesteld. Speciale aan dacht wordt besteedt aan de uit 1647 daterende kapel. Ver volgens kan men om 13.15 uur terecht in de gereformeerde Buurtkerk aan de Hoofdstraat voor het orgelspel. In deze kerk is een kleine tentoonstel ling ingericht over het ont staan van de gereformeerde gemeente onder het kruis, die als eerste leraar en voorganger Cors Noorduyn had, een Noordwijkse visser. Vier door Astrid Kok met de hand ge maakte kanselkleden zullen ook te zien zijn. Van 14.0 tot 14.30 uur is er in de r.k.kerk Maria ter Zee aan de Nieuwe Zeeweg orgelspel en zang. Dat laatste door het vrouwen- en mannenkoor. Er zijn archiefstukken te bekij ken. Daarna, om 14.45 uur wordt in de hervormde Grote Kerk aan de Voorstraat een rondleiding verzorgd door ds. W. van der Lee. Er is een ten toonstelling met stukken uit het kerkarchief en er ligt een stencil met informatie over deze eeuwenoude kerk. De open dag wordt in deze kerk afgesloten om 15.45 met een meditatieve samenkomst, die POT! V'V.Ttior rl....-*

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7