Herenkom bij!": grondige verkoop van bloembollen te velde in de maand mei herkiezingen universiteitsraad jn teken van de bezuinigingen REIDEN/REGIO CeidócSomant VRIJDAG 20 MEI 1983 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. '01 AL INDE 17E EEUW HAD MEN DE WAARDE VAN DE GROENE VEILING DOOR Hazerswoude wil bedrijfs terrein aan Katjesweg kopen HAZERSWOUDE B en W van Hazerswoude stellen aan de gemeenteraad voor een stuk terrein aan de Katjesweg te kopen. Op deze grond zou in de nabije toekomst een be drijfsvestiging moeten komen. Volgens B en W is er bij het bedrijfsleven nog steeds be langstelling voor het stuk grond dat nu onder andere in eigendom is van de RK-paro- chie Hazerswoude-dorp. Naast een eventuele bedrijfsvestiging moet er op het terrein ook een parkeerterrein voor vrachtwa gens komen. Het taxatiebu reau Vellekoop voert namens het gemeentebestuur de on derhandelingen met de eige naren van de grond ten zuiden van de Katjesweg. Niet crossen op zondag TER AAR Geen motor crosswedstrijden op zondag in oktober in ter Aar. Dat is de mening van B en W van die plaats. De motorclub van Ter Aar, SMC. wil deze wedstrij den die belangrijk zijn voor het nationaal kampioenschap en waarschijnlijk de afsluiting zijn van het seizoen, het liefst op zaterdag laten verrijden. Met name op de zondag ver wacht de club het grootste aantal bezoekers. Een ander argument voor de crossers is dat de motorwedstrijden altijd op zondag zijn. Vertegenwoor digers van de Nederlands Her vormde Kerk in Ter Aar vin den dat de zondagsrust wordt verstoord door de motoren. Tijdens de raadsvergadering "gisteravond sprak alleen de PAK zich uit voor de wedstrij den op zondag. „De tijden zijn veranderd", aldus woordvoer der Van der Meulen. Tot een stemming over deze gevoelige kwestie kwam het echter niet. De motorclub is daardoor ge dwongen de wedstrijd op door B en W voorgeschreven zater dag 1 of 8 oktober te organise ren. ooi, ja zeg maar een beste bol of misschien een beetje schraal. Dat gaat zo de mei maand uit. Begin juni stop pen we met de groene veilin gen, tot in de kop van Noord- Holland toe. Dan gaan we met vakantie en daarna krij gen we de „droge veilingen". In mei, evenwel, reizen de kooplustigen, minder droog, in hordes achter degenen aan die de groene veilingen in alle bollenteeltgebieden orga niseren; ze zijn als vliegen die op de stroop afkomen. Gedurende die tijd kan de opmerkzame passant regel matig een hele kluit mensen met of zonder petten of jassen, maar stuk voor stuk met een blocnootje in de hand en met een potlood of balpen tussen de bloem bollen in hun nadagen zien. Dat zijn dus geen toeristen die van niets wisten, maar mensen die in het bollenvak thuiszijn en op een groene veiling afkomen. Eerst keu ren, wikken en wegen, over leggen. Dan schalt het sein: „Heren, kom bij!" De mannen (aller wegen als heren beschouwd) staken terstond de beoorde ling en luisteren vervolgens geconcentreerd naar de aan bieding, de prijzen die met de seconde oplopen en daarna weer afgeslagen worden. De ervaring leert dan, dat ze „met de tenen in de schoenen gekromd" het fatale punt af wachten om scherp op tijd „mijn" te schreeuwen; een partijtje „voor mijn" derhal ve, of „voor zijn", want dan is het aangebodene zonder pardon verkocht. „Een kwes tie van sterke zenuwen", vol gens onze gids. „en timing dus. want een ander kan je vóór wezen en dan moet nog maals een aantrekkelijke kans worden afgewacht". Groene veilingen zijn bereids eeuwen oud. Iets dergelijks moet al gebeurd zijn in het voorjaar van 1657, op een tuin in Leiden. Ook in en rond Haarlem veilde men toen al „groen". Maar vol- vaak in de loop van veel ja ren met grote zorg door een kweker is opgebouwd. Je kunt dan met recht spreken van een „uniek aanbod". Bo vendien kan de koper de stand van de gewassen, zoals ze op het land staan, beoorde len, en in aanmerking nemen van welke kweker ze afkom stig en op welke tuin ze ge teeld zijn. Bij verkoping via de veilingklok kan men min der „op zekei" spelen". Bo vendien: voor de handelaar of exporteur kan een groene veiling aantrekkelijk zijn, omdat niet zelden gewassen worden aangeboden waarop anders moeilijk de hand te leggen is". Vivat de groene veiling. Vi vat duplex. Zonder meer. Alom is ze te vinden in de meimaand, in Zuid-Kenne- merland, en boven, bij Bree- zand en daaromheen, tot in het Westfriese. Groene, fluc tuerende kruistocht van Ho- baho en belanghebbenden. Maar het kan zo groen niet zijn. of men heeft ook een open en slim oog voor het ge degen materiaal. Daarom worden in mei ook vaak ma- terialenveilingen gehouden, waarbij soms hele bedrijfsin- ventarissen onder de slaande hamer komen. Maar dat de den ze rond 1700 ook al; met alle excessen vandien. Oer- Hollands element in de bol- len-business. En allround; de bloembol gewijd, sinds dit glorierijke produkt in de Gouden Eeuw een waanzin nige uitwas had in de specu latieve adoratie van De Zwarte Tulp. Maar de bloem bol is nog steeds een rijkelijk bedeeld en veredeld aards- kind van deze Lage Landen. En vakmanschap is ook hier meesterschap, opgetast en uitgepuurd in vele tientallen jaren van geest- en hard- grondige ondervinding. Daarvan getuigen ook de groene veilingen in de maand mei, met hun uitnodi gend en duidelijk „Heren, kom bij..!" En wees niet van gisteren! voo OORZITTER G.J. JANSEN: „DEMOCRATIE GEFRUSTREERD" EIDEN De Leidse niversitaire verkiezin- ïn, die gisteren van start Maasijn gegaan, zullen in het ss6aarm^ere te^en van de be- linigingen staan. Het af kopen academische jaar ieft het hoogste demo- itisch gekozen orgaan, universiteitsraad, geen :ele vergadering be- fd waarop niet is ge- oken over dit dreigen- thema. In feite moest !t ook blijven bij spre- ;n, want beslissingen in de raad niet nemen, n bekend werd dat het tenschappelijk onder wijs 258 miljoen moest be zuinigen is door de uni versiteiten inderhaast een taakverdelingscommissie gevormd om in een even zo gehaast overleg tot een zo eerlijk mogelijke ver deling van dat bedrag te komen. De Leidse raad volgde dit „spelletje kwartetten" met argus ogen, maar verhinderde de deelname aan dit over leg niet. Volgens de voor zitter van de raad, mr.G.J.Jansen, is boven staande procedure een van de voorbeelden van „frustratie van de univer sitaire democratie" in deze tijden van bezuinigen. Hij geeft zijn visie op de toe komst van de democrati sche raden in de Leidse Alma Mater. Volgens Geert Jansen is de de mocratie bezig te verdwijnen. Hij haalt een ander voorbeeld aan. De minister heeft onlangs zijn wetsontwerp taakverde ling wetenschappelijk onder wijs naar buiten gebracht. Hierin stelt hij voor om, zolang de bezuinigingsoperatie loopt, de beslissingsbevoegdheden van de universiteitsraden sterk te beperken. Raadsvoor zitter Jansen: „De raad is dan hoogstens een overlegpartner, De bevoegdheden van de universiteitsraad Leidse universiteit is gisteren begon- Tij-nen met (schriftelijke) verkiezingen voor geheel nieuwe universiteitsraad. Dit ipiten(houdt in dat in de raad zowel het weten schappelijk als het niet-wetenschappelijk jU|j #(technisch en administratief) personeel en de studenten opnieuw worden gekozen. raadsleden zijn verdeeld over vier fracties, te weten: de Unie van Faculteiten en Diensten (UFD), de Progressieve Par- persottij (PP), de Centrum Groepering Leiden (CGL) en de Leidse Studentenbond (LSb). persofPe vijfde fractie is die van de Buitenuni- tl|et ^versitaire leden (Bul). De zeven leden en tefthiervan worden niet gekozen door de uni- 3 aiie versiteit maar benoemd door de Kroon, maar niet op dit moment, en as In totaal zijn er 40 raadsleden. Het perso- 'n Ineel in de raad heeft een zittingstermijn van twee jaar, de studenten één jaar. De maanfvoorzitter van de raad wordt elke twee dam'vaar herkozen. De huidige voorzitter Geert Jansen, met wie in nevenstaand artikel een gesprek, heeft zich beschikbaar ge- 3 ^steld voor nog eens twee jaar. Hij heeft er- [ll^voor gekozen om een onafhankelijk en slechts adviserend voorzitter te zijn en ^jpnaakt dus niet van de gelegenheid ge- ^fW'bruik, die hem reglementair wordt gebo- 'den, om mee te stemmen in de raad. Be halve universiteitsraadsleden worden deze maand ook de studenten uit de facul teitsraden opnieuw gekozen. De universiteitsraad heeft als hoofdtaken: het jaarlijks verdelen van een slordige 400 miljoen gulden onder de faculteiten en diensten en het geven van regels. Dit laat ste houdt ondermeer in het af- of goedkeu ren van het opheffen van vakgroepen. Tot slot heeft de raad de zorg voor de studen tenvoorzieningen. De raad vergadert in de regel elke twee weken op maandagavond, met uitzondering van de periode half juni tot half augustus. In commissievergade ringen doen de raadsleden voorafgaand aan de tweewekelijkse vergadering al veel voorbereidend werk. De tweede „poot" van het universitaire be stuur wordt gevormd door het college van bestuur. Dit college van vijf heren maakt geen deel uit van de universiteitsraad en is dus niet te vergelijken met bijvoorbeeld wethouders die wel in de gemeenteraad zitting hebben. Drie leden worden be noemd door de Kroon en twee worden elke twee jaar door de universiteitsraad gekozen. Het college heeft de verantwoor delijkheid voor ondermeer de beleidsvoor bereiding, het personeelsbeleid en de huis vesting. maar ook de ruimte voor het college van bestuur is dras tisch ingeperkt. Het wetsont werp is dan ook volstrekt on aanvaardbaar. Het is natuur lijk moeilijk te accepteren dat, nu het op zeer belangrijke be slissingen over het weten schappelijk onderwijs aan komt, de democratie buiten spel wordt gezet. Als die cen tralisatieplannen werkelijk doorgaan hebben de fracties van de CGL en de LSb al la ten weten niet meer mee te doen in de raad. Hoe dan ook, het is duidelijk dat de univer siteitsraad dan niets anders kan zijn dan een vlag die moet waaien in de richting waar de minister heen blaast. Of die wet in deze vorm ook wordt uitgevoerd of niet, zij geeft in elk geval aan dat dergelijke ideeën over inperking van de mocratie bestaan op het minis terie. Of die inperking echt slechts tijdelijk zal zijn, is sterk te betwijfelen", aldus Geert Jansen. Onzorgvuldig Raadsvoorzitter Jansen vindt dat verdergaande centralisatie zeker ten koste zal gaan van zorgvuldig beleid, speciaal in verband met de komende be zuinigingen. Hij had veel lie ver gezien dat Leiden verder gebruik had kunnen maken van de bezuinigings-ervaring die zij heeft opgebouwd. Vorig jaar maakten biologie, schei kunde en wiskunde hun nieu we „afgeslankte profiel" be kend. Jansen: „Dat proces is zeker niet vlekkeloos verlo pen, maar in elk geval zijn er meer betrokkenen gehoord dan in de plannen van de mi nister het geval is". Als somber voorteken ziet Geert Jansen ook het feit dat er nog steeds geen definitieve wet voor het wetenschappelijk onderwijs is (WWO). Het be stuur van de universiteiten en hogescholen wordt nog steeds in 1931 stond men er, gespannen en ingetogen, op dezelfde manier bij, tussen de bedden. En dat allemaal voor andermans tuintje I rustig omheen staan, heren, gêneert u zich niet"), die kij ken en keuren en, als het even ken, tegen elkaar opbie den en op een behoorlijke prijs uitkomen. Voor de ver koper is dat vooral interes sant als de „bollenkraam" wordt opgeruimd om het ver dere leven zonder teeltzorgen (onder die omstandigheden ontstond ook de uitdrukking: je kunt de ballen genieten) te slijten, of als hij een deel van zijn „kraam" wil verkopen, omdat het niet meer in de bedrijfsstructuur past. De ge wassen worden verkocht zo als ze er bij staan. Kort en goed, mooi of lelijk, zonder rompslomp". Met zorg Vonr de koper, op zijn beurt, is de groene veiling aantrek kelijk omdat in veel gevallen het aangebodene niet zomaar een willekeurige partij is. „O nee; het is een sortiment, dat gens de annalen van „het vak" ging het daarbij soms niet erg oirbaar toe. Er was zelfs sprake van „ingrijpen door Schout en Schepenen". Later werd een en ander ge rechtelijk met instructies ge regeld om te voorkomen dat kopers „in de veiling" wer den genomen. Te voet Men had, in vroeger tijden, wel wat over om naar de groene verkopingen te trek ken. Meestal te voet. Dan kon je een hele dag uittrek ken voor „eventjes een vei ling". Een pakje brood hoef de je niet van huis mee te ne men, want de veilingdirec teuren (lieden, die door S en S, Schout en Schepenen, eer der op de vingers getikt wa ren), zagen er op toe, dat be langstellenden konden eten en drinken op kopers en ver kopers kosten. „Waar dus weieens misbruik van werd gemaakt". Jammer, maar dit stukje culinaire folklore is, evenals andere „speculatie ve" activiteiten, tijdens de hedendaagse veilingen niet meer „en vogue". Pas in de tweede helft van de 19e eeuw werden de tot dan toe schaars voorkomende groene veilingen regelmatig terugkerend, met in het voorjaar 50 tot 60 veilingen. Die belangstelling is in de loop der tijden iets teruggelo pen, maar op het ogenblik neemt de interesse voor wat door de veilingdirecties na mens de principalen (verko pers) onder de aandacht wordt gebracht, weer toe. En niet voor niets. Luisteren we weer naar de DZN (deskun dige zonder naam): „Een groene veiling heeft zowel voor koper als verkoper inte ressante kanten. Zo kan een verkoper op een bepaald mo ment een grote groep belang stellenden rond zijn gewas verzamelen („gaat u er maar aan de unive^site'tenv°ndr. ee"S h3rd°P Z6"en Wa' Zij Van de democratie geregeld door de zogeheten tij delijke WUB (Wet Universitai re Bestuurshervorming). Deze had in 1981 vervangen moeten worden door de WWO, maar dat is niet gebeurd. Voorzitter Jansen wijt dit aan de veran derde maatschappelijke situa tie: behoud van werkgelegen heid staat nu centraal en daar door komt het regelen van de mocratisch bestuur op de tweede plaats. Jansen: „Toen in 1971 de WUB werd ingesteld konden de politici er munt uit slaan. Het was immers alles „demo cratie" wat de klok sloeg. Nu is de politiek blijkbaar niet zo gevoelig voor de situatie bij het wetenschappelijk onder wijs. Ik vrees ook dat de be handeling van het wetsont werp in de Tweede Kamer vlak voor de zomer afgeraffeld wordt. Bovendien hebben de Kamerleden officiéél de stuk ken over dit wetsontwerp nog~~ niet eens in handen. Ik ben me zeker bewust van de nood zaak tot bezuinigen aan de universiteiten, want er is de laatste jaren inderdaad sprake geweest van wildgroei. Maar het bezuinigen moet wel zorg vuldig gebeuren en dat ziet er niet naar uit dat dit op dit mo ment het geval is. MARILOU DEN OUTER kerels gretig reageren op de steevaste roep: „He ren, kom bij..!!" een exclamatie die zowat even oud is als De her dertjes lagen bij nachte; ook in het veld heeft u het helemaal niet meer, vrees ik. „Heren, kom bij!" Nou, wat dan nog! Ook al mogen we aannemen, dat die uitnodi ging niet slaat op de reper cussies van een uitputtende eerdere inspanning. Ja, we wisten, dat de verkoop van bloembollen van kweker naar afnemer gebeurt vie de veilingklokken van Hobaho en CNB in Lisse. Het gaat dan om de „wezenlijke, zicht bare bol" die ter veiling wordt aangevoerd en kan worden betast en bekeken, alvorens de vingers naar de knoppen schieten om een goede prijs te maken. Maar de verkoop kan ook anders, en daar komen klok noch bol aan te pas. Zo'n manier is dan de „veiling te velde", in vakkringen bekend als „groene" veiling. Een feno meen dat al halverwege de 18e eeuw voor kwam. Bloeiend Een groene veiling te velde, een week geleden. er K'jkt u nu eerst eens even naar beide fotore- produkties, als u wilt. Misschien denkt u dan hetzelfde wat ik dacht: dat zijn biddende man- Dl nen van de stille obser- Le vantie, verzameld voor ster» een Hagepreek. Wellicht d vo ziet u er ook mediteren- cjen 0p bedevaart in. Mo- rag® gelijk gaat het ook om gen een afscheid bij een on- )md; herkenbaar graf, ergens 'erki op de vlakte. Het moet 'hng er wel koud en winderig lann zjjn) Want de meeste lui at. G hebben hun jas aange- houden. Nog even gissen, pla; Tussen de foto's ligt een bed] tijdsbestek van een halve asp; eeuw: de heren met al 1 me die hoeden en petten op var wercien in 1931 vastge- legd, die op de andere n r€ plaat zijn, voornamelijk blootshoofdse, tijdgeno- va ten anno 1983. Maar de houdingen zijn dezelfde, k n Al een paar eeuwen kritii lang, trouwens. En als ik De u nu vertel, dat al die Om nu maar met het verhaal te beginnen: het gaat hier niet om een bedevaart, een herdenking of een beaarding, maar al die aandacht van in hun vak geschoolde rotten geldt een „groene veiling", waarvan er deze maand weer tientallen gehouden worden in de bollenteeltgebieden van Zuid- en Noord-Holland. Or ganisatie: veiling Hobaho, Lisse. En als over de velden de roep klinkt: „Heren, kom bij!", wil dat alleen maar zeg gen, dat „ze erbij moeten ko men", want dan kan het ze nuwslopende spul beginnen. We laten ons begeleiden door een Deskundige Zonder Naam, een gegarandeerde gids van goeden wille, die een voor zeer velen onbe kend verschijnsel uit de doe ken zal doen. Mei is de geijkte maand voor de groene veiling. Dan wor den de bollen nog bloeiend op het veld verkocht. Onze gids zegt het mooi: „Dan zie je nog de zuivere partijen, zonder dwalingen. Je kunt je vergewissen van een goede

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5