TAFEL Haalt betaald voetbal met Yan der Louw Paard van Troje in? £eidóe6ou*<Mit ADVIES AAN BRITSE CHRISTENEN VOOR VERKIEZINGEN Agenda synode hervormde kerk Protest kerken tegen plannen Deetman met theologie Amsterdam kerk wereld AMERIKAANSE VROUWELIJKE RELIGIEUZEN HOUDEN GEBEDSDIENSTEN IN PENTAGON CeidócSoiwaC rj IÏTÜ71 ACHTERGROND VRIJDAG 20 MEI 1983 PAGIt Christelijke kiezers moeten op 9 juni uitsluitend stemmen op een politieke partij die uit gaat van de principes van vrede, gerechtigheid en be vrijding en die opkomt voor een democratische samenle ving, waarin gelijkheid heerst. Dat staat in een stem advies voor de verkiezingen voor het Britse Lagerhuis van de Christelijke Organisa tie voor Sociale, Politieke en Economische Verandering, waarin 21 vooruitstrevende christelijke groeperingen verenigd zijn. In het stemadvies wordt erop gewezen, dat christenen er in hun geloof van uitgaan, dat het Rijk Gods op aarde ver werkelijkt moet worden. Dat betekent, dat christenen in de politiek streven naar de afschaffing van alle ongelijk heid tussen klassen en van sociale verschillen en discri minatie. Een politiek die op christelijke principes steunt, moet zich daarom verzetten tegen armoede, racisme, sexisme, werkloosheid, kern bewapening, milieuvervui ling, overmatige rijkdom en te lage sociale uitkeringen, aldus het stemadvies. Desgevraagd verklaarde de methodistische predikant Mi chael Fielding, dat het stem advies gelezen moet worden als een onomwonden afwij zing van het beleid van de regering Thatcher. Men heeft echter bewust afgezien van een stemadvies voor een be paalde politieke partij om zo veel mogelijk christelijke kiezers te bereiken, aldus Fielding. De synode van de Nederland se hervormde kerk zal op 9, 10 en 11 juni bijeenkomen in centrum Hydepark in Doorn. Op donderdag 9 juni worden 's middags, nadat 's ochtends de gebruikelijke agendapun ten als kerkordelijke zaken en benoemingen aan de orde zijn geweest, de interimrapporten besproken van de bezuini gingscommissie en de stuur groep landelijke organisatie. In deze rapporten worden richtlijnen voorgesteld voor herstructurering en bezuini gingen binnen de kerkelijke organisatie. De gesprekken hierover worden 's avonds voortgezet. Op vrijdag 10 juni volgt 's ochtends een monde linge voortgangsrapportage over het proces van „Samen op Weg" met de gereformeer de kerken en over de ge sprekken die afgevaardigden van de synode hebben ge voerd met het Hervormd Be raad Vredesvraagstukken en het Interkerkelijk Comité voor Tweezijdige Ontwape ning ICTO. 's Middags komt het rapport aan de orde van de studiecommissie homofilie. Op de avond van deze tweede vergadering zal de synode in het kader van de maatschap pelijke discussie over energie die momenteel nog gaande is, spreken over het energie vraagstuk. Het is de bedoe ling, dat de synode naar aan leiding van dit gesprek een nota zendt aan de stuurgroep die de maatschappelijke dis cussie leidt. In deze nota zal zij zich uitspreken over het toekomstig energiebeleid. Op de laatste vergadering, zater dag 11 juni, worden nog be handeld het jaarverslag van de Generale Financiële Raad, het jaarverslag van de SMRA, die de ledenregistratie van de NHK verzorgt en de informa tienota, die een beeld geeft van de werkzaamheden die moderamen, breed modera- men en synodesecretariaat hebben verricht in de periode tussen twee synodevergade ringen. De Nederlandse her vormde kerk, de Algeme ne Doopsgezinde Sociëteit en de Evangelisch-Lu- therse Kerk zijn ontsteld over het voornemen van minister Deetman van onderwijs en wetenschap pen om de theologische faculteit van de Universi teit van Amsterdam op te heffen. Deze kerken heb ben hun predikantsoplei ding bij de Amsterdamse universiteit onderge bracht. De hervormde kerk heeft daarnaast nog kerkelijke opleidingen te Groningen, Leiden en Utrecht. Woensdag maakte de minister bekend, dat hij van plan is de Amsterdamse faculteit op te heffen. Verder zal er aan de theologische faculteiten bezui nigd moeten worden, onder meer door afslanking bij de Vrije Universiteit te Amster dam en de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen. Ook de buiten-universitaire kerkelij ke opleidingen Kampen (Gereformeerd zowel als Vrij gemaakt Gereformeerd), Apeldoorn (Christelijk Gere formeerd), Utrecht, Amster dam, Tilburg en Heerlen (alie r. k.) zullen niet aan bezui nigingen ontkomen. De drie kerkgenootschappen wijzen erop, dat de mogelijke opheffing van de theologische faculteit van de Universiteit van Amsterdam ernstige ge volgen zal hebben voor de toestroming van nieuwe stu denten. Met name de doopsge zinden en de lutheranen wor den hierdoor zwaar getroffen. De opheffing van de faculteit is voor de lutheranen een ca tastrofe, aldus ds. W. Blei, praeses van de lutherse syno de. Het kan volgens hem wel tien jaar duren, voordat de Lutherse Kerk de gevolgen van een verhuizing van de opleiding van lutherse predi kanten naar een andere uni versiteit weer te boven is. Hij achtte het niet uitgesloten, dat de opleiding van lutherse pre dikanten voortaan in de Duit se Bondsrepubliek zal plaats hebben. Behalve „overwegin gen betreffende de kwaliteit van onderzoek en onderwijs" heeft de minister als redenen voor sluiting van de Amster damse faculteit genoemd de omvang van de faculteit (er wordt dit jaar een aantal van 33 eerstejaars geraamd) en de regionale spreiding van de theologische faculteiten over Nederland. Gedurende de Pinksterdagen zullen Amerikaanse vrouwe lijke religieuzen gebedsdien sten verzorgen in het Penta gon, het Amerikaanse minis terie van defensie. Daarmee geven zij uiting aan hun be zorgdheid over de groeiende ongelijkheid in de wereld en de toenemende wapenwed loop. De gebedsbijeenkomsten vormen een onderdeel van een aantal vredesactiviteiten, die de vrouwelijke religieuzen in Amerika sinds enige tijd ondernemen. Eén van de groepen die aan dergelijke acties meedoen, is de actiegroep „Benedictines for Peace" (Benedictinessen voor de vrede), van wie zuster Joan Chittister een van de leidsters is. Zij is priores van een klooster van benedicti nessen in Erie (Pennsylvania) en algemeen overste van de Amerikaanse benedictinessen. Zuster Chittister was twee da gen in Nederland om contac ten te leggen met Nederland se vrouwelijke religieuzen en andere vrouwen, die actief in de vredesbeweging zijn. Zij riep hen op zich te verzet ten tegen het traditionele vij and-denken en te streven naar nieuwe vormen van lei derschap in de wereld, waar door het voor alle mensen mogelijk wordt gerechtigheid te bereiken. Zuster Chittister pleitte ervoor een theologie van de ongehoorzaamheid te ontwikkelen, die de weg kan wijzen om uit de vicieuze cir kel van macht en geweld te geraken. „Wij moeten de moed hebben om in vertrou wen op de Heer naar het kamp van de vijand te gaan. Wij beginnen langzaam maar zeker onze opdracht te begrij pen en daarom willen wij de barrières van onderdanigheid en gehoorzaamheid die in onszelf zijn, slechten en die systemen afbreken die de mo rele ontwikkeling in de weg staan", aldus zuster Chittister. Zij vroeg de Nederlandse reli gieuzen samen de weg naar de vrede te gaan en elkaar te ondersteunen bij het voeren van acties, waarvan ze ver scheidene voorbeelden gaf. Zo zijn duizenden vrouwelijke religieuzen gedurende de Pinksterdagen van vorig jaar zingend, dansend en biddend door de straten van Washing ton getrokken om te proteste ren tegen de wapenwedloop en de politiek van president Reagan. De actiegroep „Benedictines for Peace" hield onlangs ge bedsvieringen in de hotels waar de Amerikaanse bis schoppen verbleven toen zij vergaderden over hun brief over vrede en kernbewape ning. Zuster Chittister legde er de nadruk op, dat de vre- desacties die zij en haar mede zusters ontwikkelen, steeds gegrondvest zijn in het gebed. „Er is geen boodschap moge lijk zonder dat zij gefundeerd is in meditatie en gebed", al dus zuster Chittister tot de vrouwelijke religieuzen in Nederland. Korte metten De bisschoppen van Nicara gua hebben een verklaring uitgegeven naar aanleiding van de uitwijzing van de Spaanse pater dominicaan Timoteo Merino Martin uit Nicaragua wegens „contrare volutionaire activiteiten". De bisschoppen zeggen, dat elk bewijs ontbreekt voor die be schuldiging, terwijl de pater ook geen gelegenheid heeft gekregen zich te verdedigen. Gevraagd wordt of in Nica ragua de mensenrechten nog worden geëerbiedigd en „of de godsdienstvrijheid die het Sandinistische nationale be vrijdingsfront in zijn docu ment van november 1980 heeft afgekondigd, nog wordt gerespecteerd". De Poolse regering wil bij gelegenheid van het pauselijk bezoek van 16 tot 23 juni aan Polen een serie postzegels in tien waarden uitgeven. Door de zegels in het openbaar aan te bieden wil men proberen te voorkomen, dat alle zegels in handen van speculanten terechtkomen, zoals bij het eerste bezoek van de paus is gebeurd. De „Tochtgenoten van Sint-Frans", een internatio naal verbreide beweging van mensen, die als pelgrims de natuur intrekken te voet en sober, geïnspireerd door Franciscus houden dit jaar hun internationaal kapittel in Nederland en wel in het voormalig groot-seminarie Bovendonk te Hoeven tijdens het Pinksterweekeinde. Dr. Henry Claessen, cultureel an tropoloog aan de Rijksuni versiteit te Leiden zal het thema „Macht" inleiden. Het Nederlands secretariaat is ge vestigd aan de Cornelis de Wittlaan 115 te Den Haag. Rechtsgelijkheid De gisteren ontstane en ook meteen afgewikkelde ki|ervvat( rondom minister Korthals Altes toont aan hoe kwetsbag "r kabinetslid is als zijn regeringsfunctie ook maar iets tfr haai ken heeft met het werk, dat hij daaraan voorafgaand 1 van c gedaan. De minister heeft gisteravond tijdens het spoedgen ti in de Tweede Kamer overtuigend duidelijk kunnen rnc'^ be dat hij met de zwart-geldaffaires van Slavenburgs Bank te maken heeft kunnen hebben. Maar hoe overtuigen<jjYiereil zijn betoog zal niet bij iedereen de schijn van betrokkesi van weg kunnen nemen: bij menigeen zal slechts vaag de vj schap blijven hangen dat Korthals Altes voor Slavef heeft gewerkt in de tijd dat men zich daar aan malveri schuldig maakte. De affaire toont tegelijkertijd aan hoe[TT Nederlandse politiek een storm in een glas water erjf-^ kan ontstaan en trouwens ook even snel weer kan gaai gen. VAN de vermeende betrokkenheid van Korthals Al de Slavenburg-affaire is dus niets gebleken en de besci ging van het weekblad Vrij Nederland heeft geen grond. Dat blad schrijft deze week dat Korthals Alti maand geleden zou hebben geprobeerd het onderzoek vj justitie naar Slavenburg te onderbreken of zelfs te stoj Bij het spoeddebat is gisteravond duidelijk geworden, df derdaad een maand geleden in de justitiële top is overv het onderzoek even stop te zetten. De oorzaak daarva echter niet in de vermeende betrokkenheid van de mil maar in bezorgde signalen van het departement van ciën. .ei HET spoeddebat leverde daarmee toch een opmerkelij) op, dat in de politieke discussies best nog wel eens een j tje zal kunnen krijgen. In de maand april is bij de afwj gen, waaraan zelfs de minister-president te pas is gekc echt overwogen welke nadelige financiële consequentieL, diepgaand onderzoek zou kunnen hebben, bijvoorbeeld' de clientèle van Slavenburgs Bank en vervolgens vo| schatkist. Want die schatkist moet het toch vooral hf van kapitaalkrachtige lieden. De autoriteiten hebben c gens gelukkig de juiste keuze gedaan door te besluitej onderzoek voort te zetten. Want zo hoort het in een re staat, waarvan rechtsgelijkheid, ook tussen meer en m kapitaalkrachtige burgers, immers een van de belangr kenmerken is. PINKSTEREN VRIJ KOEL DE BILT De regenkansen zijn morgen vrij groot en lij ken tijdens de Pinksterdagen kleiner. Dan moet de compu terberekening wel exact uitko men, want diezelfde computer laat tijdens de Pinksterdagen vrij aktieve regengebieden over Duitsland trekken dicht langs onze grens. Al bij al een Sambal goreng telor met komkommersalade en rijst mokka vla met amandelsnippers vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig: 3 eieren, knoflook, 2 lepels olie, sambal, laos, salam, 2 dl water, ketjap, zout, stukje creamed coco nut of 1 volle lepel gerasp te kokosnoot, halve rode paprika; halve komkom mer, 2 tomaten, sla-uitjes, sambal, zout, 1 lepel azijn; 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; 0,5 liter melk, 25 g maizena, 30 g suiker, 2 theelepels oplos- koffie, 1 lepel amandels nippers. Prik de eieren aan de bolle kant in met een eierprikker, dan koken ze niet uit. Zet ze met koud water op. Laat ze acht minuten zacht koken, giet het hete water weg en doe er koud water op. Pel de afgekoelde eieren, snijd ze in de lengte een keer door en leg ze met de aangesneden kant boven in een schaal. Fruit de zeer kleingesneden ui met de geperste knoflook goudgeel in de olie met iets sambal. Voeg een mespuntje laos toe en een blaadje salam en het water. Laat het sausje tien minuten zacht koken. Kook op het laatst reepjes paprika mee. Laat er de cre amed coconut in oplossen of roer er de geraspte kokos door en maak het sausje op smaak met ketjap en zout. Haal het blaadje salam er uit en schenk de saus om de eie ren. Meng blokjes komkom- mer en tomaat met kleinge-, sneden sla-uitjes iets sambal en zout en azijn. Zet de helft van de melk op. Meng maizena, suiker en weinig koude melk tot een papje. Schenk bij dit papje wat hete melk en doe in de pan. Laat de vla al roerende even doorkoken. Voeg van het vuur de overige koude melk toe en de oploskoffie. Garneer de afgekoelde vla met amandelsnippers die in een droge koekepan zijn ge roosterd. JEANNE DEN HAAG „Het kan niet de bedoeling zijn dat, als shirtreclame ooit zou worden ingevoerd, de rijke clubs steeds rijker en de arme steeds armer worden. Dat is op den duur ook niet leuk voor de rijke clubs, want er moeten andere clubs zijn waar je met vrucht tegen kunt spelen en eventueel van kunt Memorabele woorden van de begin deze week tot veler verrassing gekozen voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB, André van der Louw. Woorden die hij ruim een jaar geleden sprak in de Tweede Kamer bij de behandeling van „zijn" be groting van CRM als minister in het tweede kabinet Van Agt. Hoewel het optreden van Van der Louw in dat kabinet Van Agt maar kort was - van 10 september 1981 tot 11 mei 1982 - zette hij wel beleidslij nen uit voor de steun van de overheid aan het betaalde voetbal. Beleidslijnen met verstrekkende gevolgen. Be leidslijnen ook die bij talrijke clubs in het betaalde voetbal inmiddels verkeerd liggen, reden voor die clubs om juist Van der Louw als onderhan delaar met de overheid in te huren. Zorgwekkend Even terug naar het minis terschap van Van der Louw. Tijdens de behandeling van de CRM-begroting in de Tweede Kamer in februari 1982 noemde Van der Louw de situatie in het betaalde voetbal „zorgwekkend". Dit omdat veel clubs in het voet bal ondanks de steun van de overheid „er de afgelopen ja ren niet in zijn geslaagd de tering naar de nering te zet ten". De bewindsman stelde in de Kamer dat „de wegen die het betaalde voetbal bewandelt weliswaar niet dood hoeven te lopen, maar wel anders dienen te zijn dan tot nu toe zijn bewandeld". Als uitwer king van die stelling bericht te Van der Louw de Kamer in zijn toenmalige functie dan ook dat hij het Budget Bewakings Instituut (BBI), dat namens de overheid en andere geldgevers aan het betaalde voetbal de boeken van de clubs controleert, ge vraagd had een nieuw plan voor de steunverlening aan het betaalde voetbal te gaan maken. Omdat het plan pas vanaf het seizoen 1983-1984 zou kunnen gaan werken, werd het seizoen 1982-1983 een „testjaar". Voor dat test jaar had Van der Louw het BBI al gevraagd strakke richtlijnen voor de clubs te gaan opstellen waarbij op niet-naleving daarvan de sanctie zou staan dat de be trokken club geen overheids geld meer zou krijgen. Op de rails Van der Louw kreeg in de Kamer steun voor zijn opzet, die hij al lang op de rails had gezet. Het BBI was eind 1981 al aan het werk gegaan on der het devies: kosten voor de clubs drukken en sancties indien de clubs de richtlijnen van het BBI niet zouden na leven. Dit werd bepaald na een be spreking die Van der Louw in december 1981 had met de andere geldgevers aan het betaalde voetbal en de KNVB. In dat gesprek was ook gebleken in welke rich ting de minister zelf wilde gaan. Op basis van bekend geworden cijfers over de te korten bij de clubs (zeven miljoen gulden meer dan voor het seizoen 1980-1981 gedacht was) stelde de be windsman in dat gesprek: „Ik ben vóór het betaalde voetbal, maar perspectief, moet er zijn. Dat is nu op". In dat bewuste gesprek noemde Van der Louw ook de invoe ring van shirtreclame als bron van meer inkomsten voor de clubs - een zaak die de Kamer tot dan toe had te gengehouden indien tegelij kertijd sprake was van over heidssteun aan het voetbal - bespreekbaar. „Ik neem daarin geen dogmatisch Weinig dogmatisch Hoe weinig dogmatisch de minister was, bleek in maart 1982 uit een brief aan de Ka mer over het betaalde voet bal. De minister stelde daarin commentaar van alle betrok kenen te hebben gevraagd op drie punten: - de clubs zouden hun uitga ven in het seizoen 1982-1983 ten opzichte van het vorige seizoen niet mogen verhogen, - de invoering van shirtrecla me gekoppeld aan een ver eveningsfonds (een fonds waarin clubs een bepaald deel van hun inkomsten zou den moeten storten, welk be drag vervolgens onder de clubs weer verdeeld zou wor den vooral ten bate van de armere clubs), - het afschaffen van het ver goedingssysteem (beter be kend als het transfersys teem), Op basis van de gevraagde reacties wilde Van der Louw in overleg met de Kamer in juni besluiten gaan nemen over verdere steun aan het betaalde voetbal voor het sei zoen 1982-1983. Van der Louw heeft dat overleg niet meer meegemaakt. „Zijn" staatssecretaris op CRM, De Boer, inmiddels in het derde kabinet Van Agt tot minister opgeklommen, wél. De Boer bereikte op 14 juni 1982 overeenstemming met de andere geldgevers en de KNVB over onder meer de volgende zaken: - sancties tegen clubs die zich niet aan de gestelde richtlij nen - niet meer uitgaven - voor de begrotingen houden, - invoering van shirtreclame, - opzet van een verevenings fonds „dat zich in beginsel uitstrekt over alle inkomsten van de bataald voetbal orga nisaties". Voor het seizoen 1982-1983 werd als rekenba- sis een percentage van de re cetteopbrengsten genomen, zo dat minimaal twee miljoen gulden in het fonds kwam, - uitkeringen uit het fonds zullen gekoppeld worden aan Felicitatie van WVC DEN HAAG „Ik wil de KNVB feliciteren met de benoeming van een zo kundig man", was de reac tie van staatssecretaris Van der Reijden (WVC) op de benoeming van An dre van der Louw tot voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB. Van der Louw zal in zijn functie met Van der Reij den moeten gaan praten over steunverlening aan het betaalde voetbal en de voorwaarden waaronder dat gebeurt. Van der Reij den wilde verder geen commentaar geven aange zien hij met Van der Louw moet gaan onderhandelen. In de Tweede Kamer rea geerden fractiespecialisten inzake het betaalde voet bal over het algemeen po sitief op de benoeming van Van der Louw. „Een pri ma keuze. Een man die bewezen heeft oog te heb ben voor de problemen van het betaalde voetbal. Hij heeft tenslotte tijdens zijn ministerschap shirtre clame toegestaan. Voor de nog hangende problemen zal hij wel een oplossing weten", aldus VVD-er Keja. CDA'er Hennekam noemde de keuze van Van der Louw verrassend maar goed. Partijgenoot van Van der Louw, PvdA- 'er Worrell reageerde met zorg op de benoeming van Van der Louw. Worrell zei dat Van der Louw met name anders denkt over de humanisering van het transfersysteem dan hun politieke partij. „Dat baart mij zorgen", aldus Worrell, die echter liet weten dat de PvdA de eigen stand punten niet om Van der Louw zal herzien. de rijksbijdrage aan het be taalde voetbal en geld van derden, - de KNVB werkt mee aan een onderzoek naar het af schaffen van het vergoe dingssysteem. Vooruitlopend op dat onderzoek worden meerjarige contracten met spelers afgesloten, worden de normen voor het bepalen van de hoogte van de vergoe dingssom herzien en krijgen spelers meer tijd te reageren op contract-aanbiedingen. De Kamer keurde verdere steun aan het betaalde voet bal op deze basis goed. Het derde kabinet Van Agt ver trok en het eerste kabinet Lubbers trad eind 1982 aan. Betaald voetbal kwam onder de hoede van staatssecretaris Van der Reijden (WVC). Nog vier jaar Van der Reijden verklaarde vrijwel meteen te willen doorgaan met steun aan het betaalde voetbal voor nog eens vier jaar. Dit mede aan de hand van een nieuw vier jarenplan van het BBI, het door Van der Louw als mi-- nister gevraagde plan, waar in de lijnen voor het testjaar 1982-1983 voor een groot deel doorgetrokken werden. Zoals bekend bleken enkele clubs in het betaalde voetbal echter niet te kunnen in stemmen met de afspraken welke voor het testjaar 1982- 1983 gemaakt waren. Men wenst geen verevenings fonds, gerommel aan het ver goedingssysteem en verdere overheidscontrole op de boe ken. De clubs stuurden eind april dan ook het sectiebe- stuur betaald voetbal onder leiding van Eric Vilé weg. Impasse in voetballand. Van der Reijden eiste dat de KNVB de gemaakte afspra ken voor in ieder geval 1982- 1983 zou nakomen, anders zou geen steun aan het voet bal verstrekt worden. De rebellerende clubs, onder leiding van Ajax-voorzitter Harmsen, zochten naarstig een uitweg. Die denkt men nu gevonden te hebben door Van der Louw als voorzitter te benoemen van het sectie- bestuur betaald voetbal KNVB. Van der Louw zal nu met Van der Reijden over de gemaakte afspraken voor 1982-1983 mogen gaan onder handelen en over de verdere steunverlening in de komen de vier jaar. Harmsen en co. verwachten daarvan heel wat. Wat Van der Louw echter voor hen kan bereiken lijkt weinig. De - ook door de KNVB - ge maakte afspraken voor het seizoen 1982-1983 zijn geheel volgens de door hem tijdens zijn ministerschap uitgezette lijnen. Van der Reijden zelf heeft al laten weten best over de voorwaarden voor verdere steunverlening opnieuw te willen gaan praten mits de hoofdlijnen van het beleid maar overeind blijven staan. Dat betekent uitvoering van het vereveningsfonds en hu manisering van het vergoe dingssysteem. Vaststaat dat als die lijnen verlaten wor den, de Kamer een streep zal halen door de steun aan het betaalde voetbal. Van der Louw zelf is een fa natiek aanhanger van volks sport nummer één. Een man ook die weet wat hij wil en zich niet door anderen laat gebruiken, uitlatingen van Harmsen dat hij en mede-be stuurder Renze de Vries (Groningen) het vuile werk zullen gaan opknappen, ten spijt. Dat Van dër Louw mee zal werken aan plannen om de rijkere clubs in een klasse bijeen te brengen - de profli ga - en de rest van de clubs in een klasse van onafhanke- lijken, lijkt gezien zijn uitla tingen in 1982, onmogelijk. Wetend bovendien dat de po litiek niet aan een profliga wil, armere clubs wil blijven steunen en het afschaffen van het vergoedingssysteem eist, zou Van der Louw voor Harmsen en co. wel eens een deskundig Paard van Troje kunnen blijken. De tijd zal het leren. CAREL GOSELING vrij onzekere situatie. D|jB pressie die al dagenlang 1 Zuid-Engeland ligt verd geleidelijk uit het weeii en het zwaartepunt van gedrukgebieden komt dcht mende dagen oost vaiverkt land te liggen. De reger, een vannacht en morgenocL verwacht wordt hangt met een storing afkomst,0lHe Spanje. Morgen trekt did'erin Noord-Duitsland. De den draait daardoor van oostJing noord waardoor tijdens j. de Pinksterdagen wat ki« Noordzeelucht kan bi stromen. Een duioywb( weersverbetering tekent vei nog niet af, integendeel, ling Pinksterdagen lijken de nal kansen weer groter te w(|(jen Weerrapporten van vanmorgen 07 Amsterdam Deelen van ^ilij!i!uJlll4^!iiiift B^HBEHSEBSBS!1n e r UHËB9EB9Q9E£Ë^er stel Kostbaar kamperen in ft De ANWB is tot de corf tv gekomen dat het kampegen ons land te duur is gewtj col! De overheid stelt jaarlijk^^, in het werk om ons larunpr vakantieland in het buiterj* te promoten en bovendic "Or de Nederlandse vakanti ger in eigen land te houfn Dat het recreatiebeleid <r d' gemeentelijk niveau niet' de sluit is een bedenkelijkeren t.w. de belastingen en h gen verschillen onderliiT—" bovendien komen deze i 1 niet overal het toerisme 1 I recreatie ten goede. Een goede communicatl betere regeling tussen DEN heid en lagere overhedeothei op dit gebied op zijn iansc; zijn. felijk Dat ons land met Italic ko: Zwitserland tot de d0O b< kampeerlanden van Ejfkost behoort is in één woord {jen een blamage. taan H. Bruining, Den tan lal ab

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2