jSytze Faber: CDA .-verkettert linkse" leden Bovengrens ciale vrije sector lijft/180.000 Grote zorgen over financierbaarheid van overheidstekort Zesduizend banen op universiteiten op de tocht De Koning wil principe van koppeling handhaven 1ÜNNENLAND fieidae Commit DONDERDAG 19 MEI 1983 PAGINA 9 bladen tegen lokale roepmet reklame HAAG Het bestuur van de rlandse dagbladpers (NDP) is i plannen van minister Brink- (WVC) om lokale omroepen te bekostigen met lokale reclame aarbij de STER aan te wijzen als oitant van de reclames. Volgens \IDP zullen deze plannen, die kman in zijn uiteindelijke versie de Medianota heeft opgenomen, (oste gaan van de dagbladen die irteerders zullen zien weglopen de lokale omroepen. Dit kost de iladen tientallen miljoenen gul per jaar. Bovendien meent de dat de lokale omroep niet uit imeopbrengsten te bekostigen Staking Rotterdams openbaar vervoer ROTTERDAM Het personeel van het Rotterdamse openbaar vervoerbedrijf RET gaat volgende week vrijdag voor 24 uur in staking uit protest tegen de bezui nigingsplannen van het gemeentebestuur. De staking is gisteren door de vakbonden aangekondigd in het georganiseerd over leg over de bezuinigingen met het ge meentebestuur. De staking valt samen met de officiële opening van het nieuwe sneltramtraject naar Ommoord door mi nister Smit-Kroes. Deze nieuwe verbin ding tussen Rotterdam-Oost en het cen trum heeft mafgezien daarvan ook te kampen met problemen op het gebied van geluidshinder en verkeersveiligheid. Ambtenaren zijn niet uitgesloten van nieuwe ziektekostenverzekering DEN HAAG Het kabinet houdt vast aan zijn plannen tot een „fundamentele herziening van het stelsel van ziektekostenverzekering". Voor een beperkte stelselwijziging om de uit de pan rijzende kosten van de vrijwillige ziektekosten verzekering in te dammen, kiest het kabinet niet. Dit liet staatssecretaris Van der Reijden van volksgezondheid gisteren weten op schrif telijke vragen van de drie CDA-kamerleden Lansink, Cornelissen en Wijers. Het neemt niet weg, dat kan worden gekozen voor een volgor de in de stelselherziening waarbij eerst de vrij willige verzekering ondr de loep wordt geno men. De verzekering voor bejaarden kan als „minder urgen" worden bestempeld en ambte naren zullen niet worden uitgesloten van de stelselherziening, aldus Van der Reijden. ANWB GEEFT TOERISTISCHE INFORMATIE PER COMPUTER DEN HAAG De ANWB biedt haar leden vanaf 1984 toeristische informa tie via de computer. Op 50 ANWB- kantoren zijn dan gratis of tegen klei ne vergoeding alle mogelijke gege vens over minstens 7 landen te krij gen. De bond wil in elk geval infor matie op toeristisch gebied over Ne derland, België, Luxemburg, Oosten rijk, Frankrijk, Zwitserland en Noord-Italië via de computer gaan ge ven. Op technisch- en juridisch gebied kunnen leden terecht voor de aan koop van auto, caravan, fiets, tent, bromfiets, boot enzovoorts. De ANWB is de eerste organisatie in de wereld die op deze manier informatie over vakanties geeft. De ANWB is een proef (met informatie over Oosten rijk) op drie kantoren gestart, in Den Haag, Nijmegen en Den Bosch. Enigs zins teleurgesteld is de 2,6 miljoen le den tellende organisatie over de be langstelling voor de proef. Dat komt volgens de bond, omdat er over het systeem nog niet zoveel publiciteit is geweest. Het informatie geven per computer gaat veel sneller en beter dan via folders of boekjes. Het werkt zo: Een lid vraagt aan de balie bij voorbeeld naar: Watersporten in Oos tenrijk. De computer geeft dan de plaatsen aan waar dat kan. Via de computer zijn dan bijvoorbeeld ook nog de hotels in die plaats te achter halen. En zelfs de hotels in het cen trum van die plaats. Of hotels in een rustige buurt. Vrouwen: pil moet in ziekenfonds blijven HILVERSUM Ruim driekwart (78 pro cent) van de Nederlandse vrouwen vindt, dat de anticonceptiepil in het ziekenfonds pakket moet blijven. Vrouwen die de pil slikken, denken er net zo over als vrou wen die hem met gebruiken. Dat blijkt uit een peiling van het onderzoeksbureau van Maurice de Hond in opdracht van het VARA-radioprogramma „Hoor haar". Dertien procent van de ondervraagde vrouwen vindt dat de pil uit het zieken fondspakket kan verdwijnen en de rest had er geen oordeel over. Van de vrou- wen die in het ziekenfonds zitten, vindt 85 procent dat de pil voor rekening van het ziekenfonds moet zijn, bij de vrouwen die niet in het fonds zitten is dat percenta ge beduidend lager, 61. 2 AANTJES VOORSPELT SCHEURING PARTIJ eek€ end V" )EN HAAG Dr. Sytze Jaber, Tweede-Kamerlid - !oor het CDA, meent dat SH de top van zijn partij framejjiscussie als een gevaar Irordt ervaren". Hij zegt rflat in het weekblad De knijijdnaar aanleiding van gsnaaije moeilijke positie, sommige ..linkse" smetÊden van de CDA-frac- sieur brje zich gemanoeuvreerd «óf woelen. Mr. Stef Dijkman e [erklaart momenteel te- jen ieder die het maar loren wil, dat hij zich in eite buiten de CDA- ractie gezet voelt. Mr. Willem Aantjes, oud- fractieleider der christen-de mocraten. denkt dat de CDA- top de sfeer rijp maakt voor de oprichting van een andere partij. „Er wordt eenvoudig een behoefte geschapen voor een alternatief. Ik vind het afschuwelijk, maar ik zie die splitsing komen". Hij acht het niet waarschijnlijk dat hij zelf daaraan mee zou doen. „Maar als het een partij zou worden die ruimte biedt aan de traditie van de ARP...," al dus Aantjes in De Tijd. Dr. Faber constateert dat CDA-fractieleden als Dijk man en Jan Nico Scholten vanwege hun afwijkende mening „verketterd" worden door de meerderheid van de fractie, ook al is die mening vaak gebaseerd op het ver kiezingsprogram. Volgens Faber heeft dat mede te ma ken met het feit dat Lubbers, „de eerste man" van de par tij, in het kabinet zit. „De fractie dreigt daardoor het tweede garnituur te worden, dat alleen maar ja mag knik ken tegen de premier. Als dat zo doorgaat, kunnen ze de CDA-fractie net zo goed vervangen door een afdeling van de Rijksvoorlichtings dienst". Volgens hem wordt het steeds moeilijker voor de „linkse" kamerleden het hoofd boven water te hou den. ..Men heeft geen idee hoeveel spanningen het ople vert steeds maar weer op de bres te staan uit liefde voor de partij, en hoe er dan steeds maar weer op ons wordt ingehakt, zonder dat iemand een poot uitsteekt". Faber erkent dat de spanningen zo groot geworden zijn dat ook bij hem de animo verdwijnt voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Een tijd lang heeft het er naar uitgezien dat Faber burgemeester van Leeuwarden zou worden. Hans de Boer, een andere „linkse" CDA'er, is inmiddels wel uit de Kamer wegge gaan, om burgemeester te worden van Haarlemmer meer. Hij meent dat mensen als Stef Dijkman en Jan Nico Scholten het niet moeilijk hebben, omdat zij tot een minderheid behoren, maar omdat het geen rechtse min derheid is. Hij wijst erop dat het CDA-kamerlid Mateman vrijwel ongestraft allerlei krasse opmerkingen kan ma ken. „De één mag een koe Mr. W. Aantjes: ...sfeer rijk voor oprichting van een andere partij... stelen en dan bedoel ik de rechtse dissdident Mateman terwijl Scholten en Dijk man niet eens door het ruitje van de stal mogen kijken". Fractieleider Bert de Vries zegt alle opwinding in zijn linkervleugel niet zo goed te begrijpen. Volgens hem is de positie van deze fractieleden helemaal niet in het geding. Het tegendeel zou het geval zijn. „De fractie en de hele partij hechten nogal wat ge wicht aan een duidelijke lin kervleugel. Maar dan wel in loyaliteit ten opzichte van el kaar. Ik voel niets voor een partij, die steeds verder naai rechts afzakt". Maar De Vries voegt er wel aan toe dat een linkervleugel niel méér invloed kan hebben dan correspondeert met de krachtsverhoudingen". onze parlementaire re dactie) HAAG Staatsse- jaris Brokx (Volkshuis- ng) is vooralsnog niet iid de bovengrens van iföOO gulden voor de J w te creëren gesubsi- erde, vrije woningsec- Tos te laten. Een meer heid in de Tweede Ka- r, waaronder CDA en 'D, wil die grens echter J vee* laêer leggen- b-woordvoerder De Beer (kt dat gemeenten alleen bij stichtingskosten worden iJimuleerd om hun grond- :en laag te houden. Hij wil S bovengrens van ten hoog- 1120.000 gulden in 1983 en 1984 van 150.000 gulden, fcx benadrukte dat het in nieuwe „sociale, vrije sec- 1 gaat om een bovengrens. 8 hoéven geen 180.000 gul- 1 te kosten". De bewinds- h zag geen reden een lagere 5 te stellen dan in de rege- voor premie-B-koopwo- en. gens hem is het ook niet se de bedoeling dat de sub- H ;e terecht komt bij de lage bmens. „Voor hun is er im- kan worden als de he iende woning vervolgens ïuurd wordt en dat het dus ook ten goede kan ïen aan huurders, argument voerde de staats- etaris ook aan bij zijn stel- dat het kabinetsbeleid niet Mfcijdig eigenaar-bewoners en huurders bena- Brokx deelt. Het was vooral de PvdA'er Van Dam, die dit had betoogd. Brokx meldde dat hij de maximale subsidie in de premie-A-regeling had ver laagd en wel met 2500 gulden. Ook het huurwaardeforfait (bedrag dat opgeteld moet worden bij belastbaar inko men) was verhoogd, ter finan ciering van de aftrekbaarheid van groot onderhoud. Ook is het zo, aldus Brokx, dat huur ders de afgelopen jaren nau welijks last hebben gehad van de hoge rente, terwijl eige- naarTbewoners de gevolgen daarvan wel grotendeels zelfs hebben moeten dragen. De bewindsman ontkende ver der dat hij terop uit is de lagere inkomens te „pakken", met name door het aantal woning wetwoningen te verlagen (dat had Van Dam beweerd). Het kabinet gaat voorlopig uit van 20.000 van deze woningen per jaar, tegen 33.000 dit jaar. Maar dit kabinet heeft zich ten doel gesteld het eigen-woning- bezit te bevorderen, aldus Brokx. Vandaar het handhaven van de aantallen premie-A- en premie-B-koopwoningen, zij het dat de gemiddelde subsi dies voor deze woningen lager worden, en het creëren van een nieuwe gesubsidiëerde (vrije) sector. De staatssecreta ris voegde eraan toe dat er grote belangstelling is voor goedkope, kleinere woningen en dat vele gemeenten bereid zijn hun grondprijzen voor deze woningen laag te houden. De kritische kanttekenningen van veel Kamerleden, ook van CDA-woordvoerder Wolters, op het bezuinigen op de indi viduele huursubsidie (IHS), deed Brokx voornamelijk af door te verwijzen naar het nog dit jaar in te dienen IHS-wets- ontwerp. Wolters vroeg het kabinet te rughoudend te zijn bij het ne men van maatregelen op dit gebied. „De IHS moet een hoeksteen van het volkshüis- vestingbeleid blijven vormen". In afwachting van het wets ontwerp, „dat er wel voor het Kerstreces moet zijn", onthield hij zich van een definitief oor deel over de plannen van het kabinet. Voor de periode na 1 juli 1984 wil het kabinet de maximale huurgrens waarbij nog IHS wordt gegeven, verlagen tot 600 gulden per maand, althans als het een nieuw te betrekken woning betreft. „Er zullen dus geen mensen gedwongen wor den te verhuizen," sprak Brokx tot Van Dam. Ook zijn er plannen voor lage re subsidie naarmate de kwali teit van de woning beter is en voor een speciaal laag tarief voor alleenstaanden. Per 1 juli aanstaande wordt het al zo dat alle inkomens per huishouden worden opgeteld, bij het bekij ken van een aanvraag, zodat het aantal subsidies zal afne men. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Ruding (Financiën) maakt zich steeds meer mate zor gen over de mogelijkheid het nog steeds stijgende overheidstekort te finan cieren. Er is sprake van een tanende belangstel ling in het buitenland voor de staatsleningen die hij uitschrijft om het te kort te dekken. Mede daardoor zijn de laatste twee achtereenvolgende leningen op een misluk king uitgelopen, ook al werd tot twee maal toe een hoger rentepercenta ge geboden. Tegen de achtergrond van deze alarmerende financiële situatie wezen gisteren zowel minister Ruding als premier Lubbers het verzoek van op positieleider Den Uyl met kracht van de hand extra geld beschikbaar te stellen voor een stimulering van de economie. „Als we het overheidstekort niet snel verminderen dan consumeren we nu al de toe komstige welvaart en sturen we de rekening door naar toe komstige generaties", stelde Ruding gisteren in de Tweede Kamer. Volgens de minister van Fi nanciën heeft het nog steeds toenemende tekort een onmis kenbare stuwende werking op de rentestand en dient daarom aan het strakke financiële be leid te worden vastgehouden. Er kan pas sprake zijn van sti muleringsmaatregelen als er echt orde op zaken is gesteld. Op dit moment behoort Neder land niet tot de landen van wie mag worden veracht dat zij het voortouw bij stimule ring nemen. Duitsland en Groot-Brittannië komen daar voor meer in aanmerking, meent Ruding. Hij wees daar mee ook het verzoek van CDA-leider De Vries af om op de komende Europese top Ne derland het voortouw te laten nemen om tot een internatio naal economisch stimulerings beleid te komen. Ruding herhaalde de laatste sombere en teleurstellende cij fers over de financiële positie van ons land. Het tekort stijgt dit jaar met nog eens drie mil jard extra, terwijl de premie- en belastingdruk, alsmede de gemeenschapsuitgaven ook meer dan één procent hoger uitvallen dan de bedoeling was. Ruding maakte duidelijk dat er hierdoor eigenlijk nog veel meer bezuinigd had moe ten worden en dat met het ac cepteren van dit grotere tekort risico's genomen worden. „De grenzen van de financier baarheid van het tekort nade ren met rasse schreden", aldus Ruding. Hij noemde het een teken aan de wand dat voor de laatste staatsleningen een steeds hogere rente moest wor> den gevraagd. „Een rentestijr ging is levensgevaarlijk voor beginnend economisch herr stel", stelde hij. De minister wees erop dat de stijging van de rente zich thans alleen in Nederland voordoet. Hij wijt dat voor een groot deel aan het steeds gro ter wordende tekort. Ook de drastisch naar beneden bijstel de verwachtingen over hét overschot op de betalingsba lans hebben buitenlandse geld schieters afgeschrikt. Ruding gaf gisteren toe dat men in het buitenland het niet geheel vol gen door Nederland van de laatste opwaardering van de Duitse mark als een teken van zwakte heeft uitgelegd, ook al heeft het ministerie van Fi nanciën er op gehamerd dat het hier om een eenmalige zaak ging. Bewoners Nieuwmarkt verstoren raadsvergadering Naar schatting honderd bewoners van de Nieuwmarktbuurt in Amsterdam hebben gisteravond de zitting van de gemeente raad verstoord uit protest tegen de over last die zij ondervinden van de handel in en het gebruik van verdovende middelen in hun buurt. De bewoners hadden vóór de raadsvergadering plaatsgenomen op de publieke tribune, maar zodra de verga dering begon, gooiden zij met zakjes met namaakheroïne en „bebloede" plastic messen. Gemeentesecretaris Rullen (rechts, met bril) kwam daardoor onder de bloedvlekken te zitten. Wethouder Jan Schaffer (uiterst rechts) voerde emotionele discussies met de bewoners, die zich uit eindelijk lieten overreden om elders in het gebouw verder te praten met plaatsver vangend hoofdcommissaris van politie De Rhoodes. Kabinet wil aftrek reiskosten beperken DEN HAAG Het kabi net wil de aftrekbaarheid van reiskosten voor de be lasting beperken. Daarbij wordt vooral gedacht aan het laten vervallen van de mogelijkheid 200 gulden per jaar als reiskosten voor de eerste tien kilo meter tussen woning en werk af te trekken. Be zien wordt nog of ook op andere aftrekbare reiskos ten een korting van 200 gulden doorgevoerd kan worden. Wordt tot dit laatste besloten, dan le vert dit de overheid per jaar 275 miljoen gulden op. Dit heeft staatssecetaris Ko ning (Financiën) gisteren in de Kamer gezegd in antwoord op vragen van de Tweede-Ka merleden Kombrink en Cas- tricum (PvdA). De Kamerle den stelden hun vragen op ba sis van uitlatingen van minis ter Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) dat Koning zou overwegen de aftrekbaarheid van reiskosten helemaal te la ten vervallen. Dat ontkende de bewindsman echter. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In tegen stelling tot de VVD-frac- tie wil minister De Ko ning (Sociale Zaken) het principe van een parallel le ontwikkeling van de lonen en uitkeringen (de koppelingen) handhaven. Hij is het niet met de libe ralen eens dat de koppe lingen voorlopig de ijskast in moeten en de hoogte van alle uitkeringen, ook de minima, voortaan jaar lijks beleidsmatig zouden moeten worden vastge steld. De Koning vindt het wel juist dat de aanpassing van de uit keringen aan de lonen wat soepeler gaat plaatsvinden. De wettelijk voorgeschreven ver hoging van de uitkeringen op 1 juli zal dan ook niet door gaan en met de voorgenomen korting van twee procent in het najaar wordt een voor schot genomen op ontwikke lingen in de markt- en collec tieve sector. Doelstelling van het kabinets beleid blijft volgens De Ko ning echter een parallelle in komensontwikkeling tussen actieven en niet-actieven, al moet het volgens hem wel mo gelijk zijn dat de uitkeringen op ontwikkelingen in de marktsector vooruitlopen, res pectievelijk later worden'aan gepast, zoals dit jaar ook ge beurt. Ook wil De Koning de welvaartsvastheid van het mi nimumloon en de koppeling van de laagste uitkeringen daaraan handhaven. De Koning voelt niets voor de wensen van de VVD de aow- uitkeringen te ontzien bij de komende kortingen in okto ber. Net als CDA en PvdA vindt hij dit een niet gerecht vaardigde discriminatie. Wel zegde De Koning toe nog voor het zomerreces voorstellen te doen om de bejaarden die naast aow geringe nevenin komsten hebben daar wat meer van te laten overhouden dan als gevolg van hoge pre mies en belastingen nu moge lijk is. De minister toonde zich opti mistisch over de voortgang van arbeidstijdverkorting. Hij onderstreepte dat ATV een be langrijke bijdrage kan leveren aan bestrijding van de werk loosheid en ook een bijdrage kan leveren aan winstherstel van bedrijven. Hij prees de be reidheid van CNV en FNV om ook over nominale loonsverla gingen te praten. Echt herstel van werkgelegenheid kan vol gens De Koning echter niet via arbeidstijdverkorting wor den bereikt. Dat zal moeten komen van nieuwe economi sche groei. Moluks wijkcentrum in brand gestoken Het Molukse wijkcen trum Pattimura in Assen is vannacht volledig uit gebrand. De politie ver moedt, dat de brand is aangestoken. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Het wijk centrum was voor een groot gedeelte opge trokken uit hout. Om een rij woningen in de onmiddellijke nabijheid van het wijkcentrum te gen het vuur en de hitte te beschermen plaatste de brandweer tijdens het blussen een water- scherm. DEN HAAG De plan nen van minister Deel man met het wetenschap pelijk onderwijs beteke nen dat de banen van 5000 tot 6000 mensen op de tocht staan. Dit is onge veer 1500 meer dan het geval was in de reorgani satieplannen die waren opgesteld door de colleges van bestuur van universi teiten en hogescholen. Dit heeft de Centrale voor middelbaar en hoger personeel bij overheid en onderwijs, CMHA, gezegd in een com mentaar op de gisteren gepu bliceerde plannen. De CMHA, met 3000 leden de grootste bond onder de academici, ver wijt de minister dat hij non chalant met het personeel in het wetenschappelijk onder wijs omspringt. De CMHA zegt dat het onbehoorlijk van de minister is wel geld uit te trekken voor studenten, in dien hun faculteit wordt opger heven of verplaatst, maar niets voor een sociaal beleid voor het personeel. De gezamenlijke colleges van bestuur hebben laten weten positief te willen meedenken over Deetmans voorstellen. Zij noemen het opmerkelijk dat de minister in grote lijnen de door hen uitgewerkte voorstel len volgt. Daarnaast wijzen zij erop dat de minister veel fu sies voorstaat die hij wettelijk niet kan afdwingen. De afzonderlijke universitei ten, met name Groningen eh Utrecht, uiten evenwel forse kritiek. De universiteiten van Utrecht, Leiden en Amster dam hebben laten weten het niet eens te zijn met het plan de farmacie-opleiding samen te voegen in één faculteit. De universiteiten menen dat min stens twee vestigingen open moeten blijven. Ook de con centratie van de tandartseno pleiding in de randstad stuit op veel verzet.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9