Kinderboerderij n Kloostertuin Jecord-aan voer )p Rijnsburgse \aardenmarkt »"afceen jacht op vos, maar luimvee beter beschermen" Nieuw onderzoek alarmtelefoon Schooljeugd gaat afval te lijf BURGERLIJKE STAND Mooi £eïdw<2owttwt HEIDEN 'N4b Blocnient'inale de Keukenhof |S5SE Het Koningin Julia- "baviljóen van de Keukenhof rdt nog eenmaal in dit Keu- ihofseizoen een trekker. In komende weekeinde zal een extra binnententoon- ling worden gehouden, artoe heeft men 600 bakken bloemen ter beschikking, aronder 40 soorten tulpen, soorten narcissen en 6 a 7 irten hyacinthen. Deze „ex- f' binnententoonstelling is laf vandaag te bezichtigen, :n Wiet de laatste Keuken- lag van dit seizoen: maan- 23 mei. OeidAaOomoMt DONDERDAG 19 MEI 1983 PAGINA 5 Hans Laman nieuwe voorzitter CDA ZOETERWOUDE Het bestuur van het CDA-Zoeterwoude heeft enkele belangrijke wijzigingen ondergaan. Tijdens de algemene vergadering werd Hans Laman onlangs geko zen tot nieuwe voorzitter. Hij neemt de hamer over van Bob Beskers die overigens wel deel blijft uitmaken van het bestuur. Afscheid werd genomen van Ans Overdevest- Welp die vele jaren het secretariaat heeft ver vuld. Eerst van het voormalige KVP-bestuur en nadien van het Christen Democratisch Ap pèl. Haar plaats is ingenomen door Marjan van Bemmelen. De penningen van de grootste poli tieke partij van Zoeterwoude blijven in handen van Bert van Bemmelen. Het CDA-bestuur is flink verjongd door de komst van Alex van Kampen. Voorts hebben nog zitting de heren Th. van Sfeijn, P. v.d. Kraan, H. van Nierop en H. van Kapel. Paardendag in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT De landelijke rijvereniging en ponyclub „De Boekhorstruiters" organiseert Tweede Pink sterdag voor het eerst in haar geschiedenis een paarden dag. Deze dag wordt gehouden op de speelweide de Boek horst in Noordwijkerhout en duurt van twaalf tot vijf uur. De toegang tot dit feestelijk gebeuren is gratis. Verschillende manieren van het beoefenen van de paar densport zullen deze dag worden getoond: het rijden in groepsverband, een vlaggenrace met pony's, een pas jie deux van twee paarden, een demonstratie van dravesrs, een rassendéfilé, een kris-kras-cross en ook een show van Hackney's, een speciaal soort aangespannen paardjes. Ook komt er een Belgisch trekpaard in de ring. Ter afwis seling wort een demontratie gehouden met afgerichte hon den van de kennel De Boekhorst. Eén van die honden is de Nederlands kampioen. Drs. Luycks directeur van Menken WASSENAAR Drs. RA.G.M. Luycks(41) is met ingang van 1 juni be noemd tot directeur van Menken Landbouw Holdings bv in Wassenaar. De heer Luycks volgt W.C. Costerus op die per 1 oktober wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zijn functie neerlegt. Vanaf die datum bestaat de directie van Menken Landbouw Holding uit de heren A.C.M. Menken en drs. Luycks. Voorheen was de heer Luycks direc teur van Preservenfabriek Breda, on derdeel van het Nutriciaconcern. John Turenhout wint verhalenwedstrijd OEGSTGEEST Volksuniversiteit K en O Oegstgeest, het Rijnlands Ly ceum en de Openbare Bibliotheek hebben met succes een verhalenwed strijd georganiseerd onder het motto „Een gegeven paard". Gisteravond werden de prijzen bekend de prijzen bekend gemaakt. In de categorie volwassenen ging de le prijs, zijnde een fraai olieverfschil derij voorstellende een paard, naar John Turenhout voor zijn verhaal „De haargrens van Ronald Reagan". De heer E. de Jong reikte de prijs uit onder het toeziend oog van een echt paard dat zich vanuit een Oegstgeest- se manege naar het toneel van de aula van het Rijnlands Lyceum had ge spoed. Ook de jeugd had meegedaan aan de wedstrijd. In de categorie tot en met twaalf jaar ging de eerste prijs naar Huib Tabbers „10 gratis rijlessen" werden uitgereikt door burgemeester mr. Sj. H. Sheen- stra. In de categorie 13- tot en met 16- jarigen ging de prijs naar Jan Maarten Slagter. De proza-avond werd opgeluisterd door een optreden van de Rein Dool- groep uit Leiden en de groep „Tijd verdrijf". De schrijver Midas Dekkers las voor uit eigen werk. Ook volgde nog een optreden van de dichters Jan Eykelboom en Ed Leefland. ^RMOND Al gerui- tijd is een kleine rkgroep bezig met de ichting van een kin boerderij in Warmond, jt plan om een kinder- ^rderij in te richten is [staan toen bleek dat jfs in een landelijk dorp hof 'Warmond maar weinig eer-ideren echt in contact pen met boerderijdie- i. Er zijn in Warmond koeien en schapen te tist p en er wordt met de deren wel eens een be- k aan de boerderij ge- cht om de lammetjes te lijken, maar daar blijft meestal dan wel bij. i kinderboerderij vindt I werkgroep een ideale (gelijkheid om kinde- 1, als zij dat willen, da- ïjks met de beesten te pn omgaan, uw- 1 de bevolking blijkt veel te voelen voor een kinderboerde rij. Bij de wensen die werden ingevuld op' de enquete-for- mulieren voor de inrichting van het eiland Koudenhoorn werd meerdere malen een kinderboerderij genoemd. De werkgroep vindt het eiland Koudenhoorn niet zo geschikt omdat dat gebied bij slecht weer waarschijnlijk erg weinig bezoekers zal trekken. Ge zocht werd dus naar een plek in de bebouwde kom en dat werd de zogenaamde „Kloos tertuin" in de wijk Endepoel II. Dat is een rond eilandje waar ooit een kasteeltje heeft gestaan en dat eigendom is van het bejaardencentrum Ma- riënhaven. Beschermd Het bestuur van de Stichting waaronder Mariënhaven valt verleende direkt medewer king en stelde de grond be schikbaar. Een kinderboerde rij op die plaats kan de inte gratie van de bewoners van het kloosterbejaardenoord Ma-" riëngaerde en Mariënweide bevorderen. De Kloostertuin is een gebiedje met bijzondere natuur-historische waarden. Om dat gebied te beschermen zijn strenge regels opgesteld en dat houdt onder meer in dat er niet gebouwd mag worden. Het thans aanwezige stalletje mag gerenoveerd worden maar niet worden vergroot. De werkgroep heeft daarom geko zen voor een eenvoudige kin derboerderij waar toch ver schillende diersoorten aanwe zig kunnen zijn. Het stalletje zal dienst kunnen doen .als onderkomen voor de wat grotere dieren zoals een kalf en een ezel. De geiten en schapen krijgen losse, pirami- de-vormige hokken die ook als klimrek voor de kinderen dienst kunnen- doen. De werk groep heeft ervoor gekozen de dierenweide een grote open ruimte te laten, net zoals die nu is, waar de verschillende dieren en de bezoekers door elkaar lopen. Alleen langs de sloot zal een lage afrastering worden geplaatst die moet voorkomen dat zeer jonge kin deren het water inlopen. Steun De komst van de kinderboer derij is afhankelijk van de me dewerking van vrijwilligers en het Warmondse bedrijfsleven. Veel Warmondse bedrijven hebben al een schenking in natura gedaan in de vorm van een brug, hout, ijzerdraad, verf en schilderwerk of hebben een heel zacht prijsje voor het be nodigde materiaal afgespro ken. Zonder al die steun en de medewerking van het bestuur van Mariënhaven zou het hele plan gedoemd zijn te misluk ken want buiten een startbe drag van de Stichting Eigen Woningbezit hoeft de kinder boerderij niet op gemeentelijke subsidie te rekenen. In de kas van de Stichting Eigen Wo ningbezit bevond zich na de bouw van de premie-wonin gen in Endepoel II nog 13.000 gulden en dat werd bestemd De toekomstige kinderboerderij. voor speelvoorzieningen in de Het Stichtingsbestuur ging ak koord met de beschikbaarstel ling voor de kinderboerderij als met dat geld ook de ver plaatsing van een aan een vij ver grenzende zandbak naar een veiliger plaatswordt be kostigd. Het verplaatsen van Vereniging de zandbak door gemeen tel werken zou 4500 gulden ver gen. De werkgroep heeft daar op overleg gepleegd met ge meentewerken over de moge lijkheid de zandbak met vrij willigers te verplaatsen en dat is gelukt. Met ongeveer 20 vrijwilligers en de hulp van gemeentewerken is de zand bakverhuizing op Koninginne dag geklaard. Daardoor kon het geld worden gespaard voor de voorzieningen op de Kloos tertuin. De inrichting van de kinder boerderij kan dus betaald wor den uit het startbedrag maar daarna behoeft zo'n project jaarlijks een bepaald bedrag voor onderhoud, voer en der gelijke. Daarom en ook om meer mensen bij het project te betrekken heeft men gekozen voor het oprichten van een vereniging. De werkgroep hoopt dat in Warmond onge veer 150 gezinnen lid zullen worden van de kinderboerde rij en een contributie willen betalen van 15 gulden per jaar per gezin. Al die mensen kun nen dan ook op de hoogte blij ven, meepraten en mëedenken over de kinderboerderij. Dat kan al voor de eerste keer tij dens de oprichtingsvergade ring op 26 mei in 't Trefpunt vanaf half negen. kan nen ordf'NSBURG De Rijns- ra in Lse paardenmarkt is £ef;|kzij de vele gezellige Iviteiten en het mooie k een groot succes ge- den. Zelfs de paarden iony's werden in gro- getale aangevoerd en paardenmarktcomité k zelfs over een re- aanvoer van na de og. Een kleine 140 en werd tot tien uur 'evoerd. Niet alleen handelaren, maar ook particulieren en de sburgse manege. ;s de gehele Graaf Floris- en de Vliet Z.Z. stonden aarden zij aan zij, varië- van klein tot groot en echte trekpaarden tot Ie sierpaardjes. Het was Langs de andere kant van de Vliet werd een braderie ge houden met diverse activitei ten van verenigingen. De Flo raband hield een wedstrijd souzafoonblazen en een rad van avontuur, terwijl ook On- dosa en Terre des Hommès op de braderie te vinden waren. Leden van de jeugdsbos het Kraaienest probeerden spon sors te krijgen voor hun wan deltocht naar Siegen. Duizenden mensen waren op de been om de paardenmarkt bij te wonen. Niet alleen de schoolkinderen hadden vrij, ook vele ouders hadden een dagje vrijgenomen. In de Voorhof werd 's mid dags de bazar voor het kerke- werk geopend, terwijl achter het raadhuis een hindernis- De paarden op de Vliet. baan voor aangespannen paar- DWS. Van jong tot wat minder den gecreëerd was. Een inte- jong deden aan deze demon- ressant spektakel, dat gevolgd stratie mee._Terwijl de kermis werd door een demonstratie nog 'steeds in volle gang draai- van gymnastiekvereniging de, begon in de wijk Frederik- soord de wielerronde. Twee jeugdronden en de Burchtron de voor senioren. Deze werd gewonnen door Jan Heems- <De NSTREEK In het ka- 'an de discussie over vos- n het duinengebied heeft Stichting „Het Zuid-Hol- ;e Lanschap" in het ivste kwartaalblad een ar- gewijd aan dit verschijn- stichting kiest daarin 'jde van het natuurbehoud is voor de vos. Volgens de ting kan de schade, die de n vooral aan pluimvee len) toebrengen, beter en tegengegaan door deze n 's nachts in hokken te of met rasters te be- 'men dan door de jacht op i:I IVOJj duk1 :ns Het Zuidhollands schap komt de vos van nier voor in het zuiden, en en oosten van ons Sinds 1968 worden ze ook in de duinstreek ^naleerd. Toch wijzen ar- I ogische vondsten erop q e vos daar. al eerder was: gaardingen rond 300 jaar Christus en in Valken- rond 200 jaar na Christus. ontginningen ontstónd de vos een barrière tus- |e yostelijke zandgronden 5,'t duingebied. Jns het artikel is het mo- dat na een mode-rage zijn achtergelaten in de maar ook wordt niet flipten dat het dier op ei- houtje het duingebied heeft veroverd. Reden daar van is dat er de laatste jaren bij steden steeds meer recrea tiegebieden worden aangelegd, waarin vossen veel vodsel vin den in de vorm van muizen en konijnen. Ook bij industrieter reinen, zoals in Alphen aan den Rijn, is dat het geval. Wat betreft de voedselvoorzie ning en de groei van de vos- senbestand, stelt Het Zuid-Hol lands Landschap, dat uit on derzoek gebleken is dat 90 procent van de vossen-maal- tijd bestaat uit konijnen en slechts vijf procent 'uit vogels. Uit observatie van met zen ders uitgeruste vossenfamilies is gebleken dat zo'n groep meestal bestaat uit een manne tje en enkele vrouwtjes. Die werpen nesten met vier tot ze ven jongen, maar slechts een moeder wordt door het man netje tijdens haar kraamtijd van voedselvoorzien. Daar door is het meestal zo dat slechts een nest ook werkelijk overleeft. Bovendien sterft een flink aantal voordat ze vier maanden oud zijn. De overle venden moeten vechten voor een territorium voor de paar tijd. een deel slaagt daar niet in ep komt op vreemde plaat sen, bjvoorbeeld bij snelwegen terecht en vindt dan de dood. Vanaf half januari, de geboor tetijd ligt rond half april, blijkt de vossenbevolking meestal wat betreft de grootte weer op het uitgangspunt van begin april terug te zijn. Geslaagd concert „De Sleutels" OEGSTGEEST Het enthou- siasme kende gisteravond in de grote zaal van het Óegst- geestse gemeentecentrum geen grenzen toen daar met veel succes werd opgetreden door het orkest en koor „De Sleu tels". De belangstelling voor de bijeenkomst, georganiseerd door de werkgroep verstande lijk gehandicapten Oegstgeest, was redelijk. Er werd door De Sleutels uit stekend gemusiceerd. Open doekjes waren er voor de orga- niste Els Key en de soliste An- nemieke Meijer. Ook de drum mer Fred van Oosten mag niet onvernoemd blijven. De huidi ge dirigent van „De Sleutels", de W.J.C. Zuurveld, gaat het orkest voor negen maanden verlaten om,dat hij elders zijn werk moet doen. „Maar", be loofde Zuurveld de jongens en meisjes, heren en dames van „De Sleutels", „na 4 januari volgend jaar hoop ik weer als vanouds met jullie door te gaan". Na de pauze werd de film van Jan Vrijman „Altijd een kind?" gedraaid. De bij eenkomst was ook een beetje bedoeld als kennismaking met bewoners van Haaswijk waar binnenkort een gezinsvervan gend tehuis wordt geopend LEIDSCHENDAM De Stichting Sportgemeenschap Le'idschendam gaat bij de aan gesloten clubs opnieuw vragen hoe zij staan tegenover door berekening van de kosten van een alarmtelefoon in de zeven Leidschendamse gymnastiek lokalen. Het gemeentebestuur is eventueel bereid de aan sluitkosten van 2000 gulden te betalen. De woordvoerders van PvdA, D'66, PPR/PSP en Gemeente belangen hebben aangedron gen op hernieuwd overleg na dat burgemeester en wethou ders, gezien de uitslag van een enquête van de SSL hadden besloten niet tot aansluiting over te gaan. Uit de enquête zou volgens het college zijn ge bleken dat 70 procent van de aangesloten verenigingen niet aan de kosten wil meebetalen. Overigens wil 90 procent wel graag een aansluiting hebben. Op het raadhuis is men vooral bevreesd voor vernielingen en oneigenlijk gebruik van- de te lefoon. Volgens de voorstan ders van de alarmtelefoon is het een basisvoorziening; vol gens wethouder Hendriks is het uitzonderlijk dat gymnas tieklokalen er me zijn uitge rust Uitgerust met prikstokken, plastic zakken en handschoenen van de gemeentelijke plantsoenendienst gingen leerlingen van de vierde-, vijfde- en zesde klas van de Otto Baron van Was senaar van Catwijckschool gistermiddag aan de slag om Kat wijk aan den Rijn te zuiveren van afval. In kleine groepjes trokken ze de oude Molenwijk in om verschillende plantsoe nen, groenvoorzieningen en enkele straten schoon te maken. Deze actie, die duurde van half twee tot half drie, is volgens het hoofd van de school, de heer J.G. van lepëren, voortgeko men uit ergernis over de vele rotzooi die door de mensen ach teloos wordt neergegooid. De schoolkinderen gaven gister middag dus het goede voorbeeld. Een voorbeeld dat wellicht zal worden nagevolgd door andere scholen in Katwijk aan den Rijf. Kunst buiten Sluis LEIDSCHENDAM Galerie De Sluis organiseert tot 10 juni in Racketcenter Westvliet aan de Westvlietweg in Leidschen- dam een tentoonstelling van kleuretsen en gemengde tech nieken van Ebrahim Ehrari, in 1938 geboren in West-Azer- beidsjan in Iran. Verder heeft de galerie in De Schakel in het winkelcentrum Leidsenhage een tentoonstelling ingericht onder de naam „Textiel op maandagochtend". Tien leer lingen van de Vrije Akademie Psychopolis te Den Haag tonen dertig wandkleden (van 175 tot 2475 gulden). Man valt uit boom LISSË „Ik kan klimmen als een kat", zei een 43-jarige in woner van Hoofddorp gister middag vanuit een boom aan de Laan van Rijckevorsel in Lisse tegen een paar agenten die hem vroegen of hij niet be ter een ladder kon gebruiken. Op dat momént vielen echter eerst zijn tas en vervolgens de man zelf uit de boom. De Hoofddorper was in opdracht van de gemeente bezig met snoeien. Hij liep een hoofd wond en een gekneusde pols op en is overgebracht naar het diaconessenhuis in Heemstede. Groen licht voor studenten- woningen in Haaswijk OEGSTGEEST Het rijk heeft de gemeente Oegst geest begin deze week voldoende financiële steun toegezegd om in september van dit jaar te starten met de bouw van 175 wooneenheden voor studenten en werkende jongeren in deelgebied IV van Haaswijk. Dit deelde wethouder mevrouw Th. Blom gisteravond mee tij dens de opening van een tweedaagse tentoonstel ling over de nieuwbouw wijk „Haaswijk". De expositie is ingericht in de grote zaal van ,,'t Camphuys" aan de Rhijngeesterstraatweg te Oegstgeest. Een belangrijk onderdeel vormt een grote maquette waarop te zien is wat er thans in Haaswijk aan wo ningbouw is gerealiseerd. Thans zijn er in Haaswijk 278 woningen opgeleverd en nog eens 130 in aanbouw. „Wij ho pen de komende jaren tenmin ste 175 woningen per jaar te bouwen" aldus mevrouw Blom. „In' Haaswijk bouwen wij reeds op veel plaatsen voor de zogenaamde 1 en 2 per soonshuishoudens. In deelge bied VIII zullen naar ver wachting 90 bejaardenwonin- gen en 40 terrasflats gebouwd worden, in hoofdzaak voor deze groep. Van het project waarvoor thans toestemming is gekomen zal allereerst het lagere deel van 48 eenheden worden gere aliseerd. „Wij hebben goede hoop dat we in 1984 het reste rende deel kunnen bouwen", aldus de wethouder. Inlichtingen over de koop van woningen kunnen ook van daag de gehele dag nog ver kregen worden in ,,'t Camp huys" waar de expositie nog duurt tot vanaVond half tien SASSENHEIM Geboren: Tamara H., d.v. L.P.M. Geer- lings en M.D. de Ridder; Rens- ke S.M., d.v. F.T.J. van der Vlugt en I.J:M.M. Meijer; Ni- cola J., d.v. K.C.B.M. van de' Velde en A I. Perman; Daniël- le M.P., d.v. J.W. van dei- Voorn en J.M.P. van der Zwet. Gehuwd: F.T.J. Ruigrok en A van der Ploeg; P.C. Burgmeij- er en E.C. Stoffer; H.D. Nau- mann en J.C.M. van Leeuwen; A.M. van Haaster en P.J.M. Baaij. Overleden: H. Langeveld; P.A. Wachter; P.J. Laue, w.v Mollers. De kleine moeite van het opgeven van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met deze 24 i karaats vergulde miniatuur balpen, die gehangen is aanl een sierlijk kettinkje.* JPd Vdn de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats- Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar: Naam Adres Plaats/Postcode__ Telefoon I Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5