Maandelijks 25 licht Ir an gas en personen afgesloten ;)u Prie krijgt uitstel »jran bouw parkeergarage peelautomatenhallen ven een twistpunt Jongeren geneigd om verder te leren 7fieiclae(3ourawt SCHULDEN TOT 45 MILJOEN GULDEN OPGELOPEN Actie tegen jeugdwerkloosheid WEINIG VERANDERING IN WERKLOOSHEIDSCIJFERS Protestants Christelijke Woningbouwvereniging viert haar 25-jarig bestaan EIDEN DONDERDAG 19 MEI1983 PAGINA 3 ioloog verstoort" jroedende futen n o ,EIDEN De Leidse politie derls gisteren om half twee uitge- I da ukt naar een onbekende man hill, lie aan do» Witte Singel broe- lende futen stoorde. Ter plaat- nieije bleek echter een bioloog )veran de universiteit aan het hap,irerk te zijn. Er was geen spra d e meer van broedende futen, tijd 'ant de eieren waren al uitge- omen. De bioloog voorzag de asgeboren duikvogels van en ring, mat ze op en zette ze aarna terug in het nest. Conflict Hoogheemraadschap en EBR nog onopgelost LEIDEN Ondanks een bemiddelingspoging van het Gedeputeerde Staten zijn het Energie bedrijf Rijnland en het Hoogheemraadschap Rijnland het niet eens kunnen worden over te nemen maatregelen om verwarming van het oppervlaktewater na de bouw van een nieuwe elektriciteitscentrale aan de Langegracht tegen te gaan. Door de uitlaat van de nieuwe centrale zal het water meer verwarmd worden dan volgens het Hoogheemraadschap is toegestaan. Het Hoog heemraadschap eist daarom dat de centrale wordt uitgebreid met een speciale koeltoren een voorziening die het energiebedrijf jaarlijks circa één miljoen gulden zou gaan kosten. Nu het niet gelukt is de onenigheid bij te leggen, heeft het EBR aangekondigd te zijner tijd een bezwaarschrift tegen de beschikking van haar naamgenoot te zullen indienen. Gemeente wil opnieuw onderhandelen met Lilo LEIDEN De gemeente gaat opnieuw onderhandelen met de chemisch fabriek Lilo aan de Langegracht over de vervuiling die in de grond onder de fabriek is aangetroffen. De commissie ruimtelijke ordening bleek gisteravond van mening dat Lilo zelf voor de kosten (67.000 gulden) van de verwijdering van de ver vuiling moet opdraaien. Uit een onderzoek van de gemeente is gebleken," dat er olieprodukten in de grond zitten, die er in de loop der jaren door „ongelukjes" zijn ingekomen. De gemeente wil de fabriek kopen om er woningen te bouwen, maar de eige naar van de fabriek wil daar alleen maar op in gaan, wanneer hij niet voor de kosten van de vervuiling hoeft op té draaien. Wanneer Lilo niet over betalen van dé kosten wil praten, wordt alsnog bekeken of tot aankoop wordt overgegaan. Overigens is bij het onderzoek naar de vervuiling van het bedrijf, maar een gedeelte van de grond bekeken. Een ander gedeelte van de fa briek staat op beton en daar was onderzoek niet mógelijk. Bij sloop van het pand kan dus nog meer vervuiling worden gevon den. Leidenaar viert 25-jarig priesterjubileum LEIDEN/RATSHAUSEN De voormalige Leidenaar Frans Castelein heeft afgelopen weekeinde zijn 25-jarig priesterjubileum in het Westduiste Ratshausen gevierd. Castelein groeide op in Leiden. In 1951 trad hij toe tot de Orde der Franciscanen en in 1958 werd hij tot priester gewijd en vond werk bij de jeugdzorg, in Haarlem. Daarna werkte hij als priester in Delft, Amsterdam en Lichtenvoorde. In 1973 ging hij naar Duitsland en werd pries ter in Lonsee. Hij zette deze stap om het pries tertekort in de Duitse plaats op te vangen. In 1980 ging hij naar Ratshausen waar zondag on der grote belangstelling het zilveren jubileum onder meer in aanwezigheid van zijn in Lei den wonende broer werd gevierd. miljoen gulden echter niet verontrustend. en 1EIDEN Ongeveer 25 liensen worden maande- liks afgesloten van gas en en Mcht omdat zij de reke- Ongeveer 2000 aangeslotenen Ruijing niet hebben betaald. 1 1~' Neclet energiebedrijf Rijn- deind heeft momenteel kjieer dan 45 miljoen gul- ar Ëen tegoed aan gas- en jchtbetalingen. Rijnland circa 600 mensen is een beta mefcht dit bedrag op een to- bngsregeling getroffen, het to- le jaaromzet van 475 VO zouden betalingsproblemen hebben waarbij een klein ge deelte door faillissement niet meer in staat is om te betalen (Rijnland telt in het totaal bij na 190.000 aansluitingen). Met tale bedrag wat hiermee ge moeid is, bedraagt zo'n negen ton. Het EBR zegt er naar te streven om in alle gevallen sa men met wanbetalers een op lossing te zoeken, ook als er slechts van onachtzaamheid sprake is. Periodiek voert het energiebedrijf hierover over leg met de gemeentelijke kre dietbank en de sociale dienst alsmede met belangenorgani saties. Wanneer de incasseer der de wanbetaler bezoekt en de rekening kan niet worden voldaan, kunnen gas en licht onmiddellijk worden afgeslo- ten. Waar het maar enigszins mogelijk is wordt dit volgens Rijnland achterwege gelaten. speciaal projectteam ingesteld Het merendeel van de wanbe- dat zich met het incassopro bleem bezig houdt. Grootverbruikers worden door Het percentage energie-afne- één van de vijf Rijnlandse in- mers dat te laat betaald, ligt in casseerders na ongeveer een Leiden en omgeving aanmér- maand na de ontvangst van de kelijk hoger dan het landelijk niet betaalde nota bezocht, gemiddelde. De Nederlandse voor kleinverbruikers is het energiebedrijven versturen ge- tijdstip niet precies vast te stel- middeld zo'n tien procent van len onjdat het aantal wanbeta- hun afnemers oen betalings- lers onder hen te hoog ligt om herinnering. Voor Rijnland talers hebben hun achterstand tot vier maanden beperkt. Het gaat hier om een bedrag van '39 miljoen gulden. Slechts drie miljoen van de totale schuld van 45 miljoen gulden staat langer dan een jaar open. 1 miljoen van dit bedrag kan niet meer geïncasseerd wor den omdat de afnemer inmid dels failliet is. 2.8 miljoen gul den staat langer dan vier via een periodiek schema te bedraagt dit percentage 20 tot maanden maar nog geen jaar kunnen incasseren. Er is een 25 procent. open. waPiEIDEN Het aanne- tenzorg bleek begin maart na- and lersbedrijf Du Prie heeft dere eisen aan de garage te eelott 7 juli de tijd om de on- ?telle,^ Mevrouw Van der Mo- liglwhanddingen over de vTr^u' uterarkeergarage Sanders Prie natuu!-lijk is, dat hij het in gpsitief af te ronden. De - - tie. bmmissie ruimtelijke or- ing.ening bleek het gister- geld niet bij elkaar krijgt" PvdA wil verder dat met Du Prie duidelijker wordt afge- tusyond eens met het plan sproken dat hij het terrein van an het college van B en de Garenmarkt mag huren totdat de garage klaar is. PPR ■^1 om Du Prie twee en PSP waren tegen het uitstel Maanden uitstel te geven, aan Du Prie. Deze partijen Baar de meerderheid vinden dat de garage er hele- Bmd dat het niet meer maal niet jnag kómen, an twee maanden mag rorden. Aandelen ju Prie heeft met de gemeen- i overeenkomst gesloten, Overigens is de SLB (Stichting Leidse Binnenstad) van me- aaïinYmèr Vkfatalê~datüm ninS- dat de aandeelhouders as opgenomen. Eind april liet van de Sandersgarage zelf aannemer al weten dat die meer moeten gaan doen om de Jtum niet gehaald zou wor- garaee tot stand te brengen. ;n. De onderhandelingen met PeSenen d»e in principe heb- exploitant zijn nog niet af- benJ toegezegd (een aantal) de Vond. de financiering van aandelen te kopen zouden een aar$t project is nog niet voor el- stichting moeten oprichten die e"S4ar en ook over het uiterlijk moet gaan onderhandelen met fh'jjn de garage bestaat nog ?u Pr,e enJexploitant van fgeltjen overeenstemming. De de 6ara6e- N. 'lünger, de secre- af- ijksdienst voor de Monumen- lanfi eprej taris van de SLB legt het standpunt van de SLB uit: „De SLB is een organisatie die niet is opgericht om te onderhan delen over een parkeergarage. We vertegenwoordigen een groot aantal maatschappelijke groeperingen en we zijn er niet voor om daadwerkelijk zaken te doen. Dat zullen de aandeelhouders zelf moeten doen. Wij zijn ook niet des kundig genoeg om met een aannemer of een exploitant te onderhandelen. Een deskun dig bestuur van die stichting, zou bijvoorbeeld kunnen uit zoeken of de prijs waarvoor Du Prie de garage wil bouwen niet wat omlaag kan". Over het aantal aandelen dat in principe is verkocht wil Jünger niet veel kwijt. On langs liet hij weten dat er „nog geen vierhonderd" van de be nodigde duizend zijn verkocht. Inmiddels zou een aantal grootwinkelbedrijven toezeg gingen hebben gedaan: „Dan gaat het om meer dan tien, twintig of dertig aandelen, maar ze hebben nog lang niet allemaal toegehapt. Het loopt nog steeds". <j)iDEN „Een behoefte aan ter bevoegd in Lei- metn is niet aangetoond. Er tentan momenteel al 300 auto- °f %en in Leiden. Een hal zal d zeë openbare orde verstoren en ,'n lokaties die u op het oog ™etjeft zijn ongeschikt in ver- Pinkijd met het drukke verkeèr is vergunning argumenten die de gemeente voor speelautomatenhallen te nu gebruikt, geen stand hou- geven of te weigeren, maar dat den", aldus Huijs. de gemeenteraad dat moet De commissie beloofde binnen gaan doen. De gemeente wil een maand uitspraak te zullen eerst een „speelautomatenhal- doen. Deze uitspraak is een len-beleid 7 ontwikkelen en de advies aan de burgemeester, aanvraag van Huijs zou dat die al heeft laten weten eerst doorkruisen. „Er liggen ook de gemeenteraad te zullen raadplegen, voordat hij een daar al is. Bovendien staat andere aanvragen voor de ves- Da|t bestemmingsplan het niet tiging van speelautomatenhal- definitief oordeel velt. gebi' ïur li it zei een vertegenwoordiger |n de gemeente gisteren tij- ps een hoorzitting van de tnmissie voor de beroep- en 107 mi bezwaarschriften. Aan de Min de was een bezwaarschrift ump jn de heer G. Huijs tegen een len, maar degenen, die die aanvragen hebben ingediend, hebben toegezegd op de ont wikkeling van dat beleid te wachten", werd gistermiddag gezegd. Volgens de heer Huijs is hier sprake van „onbehoorlijk be stuur". De gemeente zou alles 9 elissing van de burgemeester doen om de hallen tegen te l de vestiging van een speel- „daarbij worden iuridi- „tomatenhal in de Breestraat sche argumenten gebruikt die n nf rlr. Hnnrlnmrnorctront 3R 1 of de Haarlemmerstraat 38 ^t toe te staan. Huijs had r die twee panden een ver- 'nning voor een dergelijke l aangevraagd. Volgens de jneente speelt bij de afwij- lg van aanvraag ook de ë|uwe wet op de kansspelen rol. Daarin wordt bepaald, i niet langer de burgemees- niet terzake doen en er wor den vertragingstactieken toe gepast die niet acceptabel zijn". „In Zutphen is een speelautomatenhal midden in een winkelpassage gevestigd. Ook in andere gemeenten heeft men geen moeite met hallen. Ook uit uitspraken van de Raad van State blijkt dat de [entilatie spaanplaat-woningen helpt niet' „De ventilatiepijpen die in onze woningen zijn aan bracht helpen niet. Alleen het weghalen van het spaanplaat t het spaanplaatsgas uit onze woningen halen". Dat zei een w tegen woord iger van de bewoners van onder meer de Dillén- "rgstraat, de Prinsenstraat en de Sophiastraat gisteravond tij- tts een vergadering van de commissie volkshuisvesting. Of het anplaat in de huizen in Leiden-Noord inderdaad wordt weg- laald, is nog maar de vraag. Na twee onderzoeken is in enkele pingen extra ventiliatie aangebracht. Eind deze maand of be- I volgende maand worden nieuwe metingen uitgevoerd en b moet blijken of de ventiliatie helpt. „De afspraak is dat op b metingen wordt gewacht. Het is nu dus veel te vroeg om te alen of het spaanplaat uit de woningen moet worden gehaald piet", aldus wethouder Tesselaar van volkshuisvesting gister- Taffeh-concert In de Taffeh tempel in het rijksmuseum van Oudhe den aan het Rapenburg wordt zondagmiddag 29 mei om drie uur een concert gegeven door het Toonkunst Orkest Leiden onder leiding van René Verhoeff. Ge speeld worden werken van Schubert, Scalatti, Bach en Hay dn. Solisten zijn Henny Vossen en Harry Veldhuy- zen, beiden op clavecimbel. De toegang is gratis. Filmhuis In het kader van de themaweek „Geen werk, (g)een punt" draait morgen vanaf kwart over negen in het Leidse Film huis de film Themrocvan Claude Faraldo. De film han delt over een anarchistische arbeider die breekt met alle normen en waarden van de burgerlijke samenleving tot groot ongenoegen van het gezag. In hetzelfde kader wordt zaterdag vanaf kwart over negen de film Wargamevan Peter Watkins vertoond. Deze film gaat over een denk beeldige atoomaanval op Engeland. Woensdag 25 en don derdag 26 mei tenslotte wordt de Frangois Truffaut-cyclus voortgezet met „Ne tirez sur le pianiste", een thriller met Charles Aznavour als een aan lager wal geraakte barpia- nist, die het aan de stok krijgt met de onderwereld. De film wordt tweemaal vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. Indian Sounds In het rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen- straat 1 treedt zondagmiddag de groep „The Indian Sounds" op. Deze Surinaamse formatie maakt Hindoe- staanse muziek. Tevens wordt een film gedraaid. De groep geeft voorstellingen om half drie en om half vier. De toegangsprijs is vijf gulden. Art Tea House Het Art Tea House sluit de kustmanifestatie in het Waag gebouw aan de Aalmarkt op Eerste Pinksterdag feestelijk af. 's Middags wordt opgetreden door de band P.M. en de muziekdichter Rick van Boekei. Aanvang: twee uur. Leids Danscentrum Het Leids Danscentrum onder leiding van Chris van Weerden geeft vier leerlingenuitvoeringen onder de naam „Happy Feet" in de Leidse Schouwburg op 4, 5, 11 en 12 juni. Voor de pauze wordt het verhalende klassiekeballet Coppélia opgevoerd en na de pauze klassieke stukken, jazzdances, tapdances en beat- en showdances. De voorverkoop is inmiddels van start ge gaan bij K&O aan de Oude Vest in Leiden. Kaarten kosten f12,50 per stuk. Alle voorstellingen beginnen om 20.15 uur. Het arbeidsbureau aan de Oosterkerkstraat was gistermorgen het doelwit van een korte actie van een kleine groep jongeren. De jongeren vroegen aandacht voor de grote jeugdwerkloosheid en de kleine kans op een baan voor jongeren. Zo staan momen teel bij het arbeidsbureau totaal zo'n 11.000 werklozen inge schreven, terwijl er niet meer dan 80 vacatures zijn. Aan adjunct- directeur Schipper werden de eisen voorgelegd. Afschaffing van de sollicitatieplicht het arbeidsbureau zou zich daar veel ster ker voor moeten maken en vgel meer scholingsmogelijkheden voor jongeren. In de mappen met vacatures werden nep-vacatu- res gedaan. Ook vanmorgen voerden de jongeren actie. Toen werd een korte prikactie bij het kantoor van de sociale dienst gehouden. Dit alles in het kader van een Leidse actieweek tegen de jeugdwerkloosheid, die zaterdag wordt afgesloten met een manifestatie op het Stadhuisplein. LEIDEN/LISSE Jonge ren zijn geneigd om ver der te lferen en niet direct na het afronden van een opleiding een baan te gaan zoeken. Dat blijkt uit de cijfers van de arbeids bureau^ in Leiden en Lis- se over de ontwikkeling van de werkloosheid in de maand april. Het arbeids bureau Leiden meldt dat het aantal examenkandi daten bij algemeen vor mend onderwijs ongeveer 3000 is. Vorig jaar waren er 600 van plan om na het examen een baan te zoe ken, nu zijn dat er 400. Bij het lager beroepsonder- wijs doen 1800 scholieren examen; ongeveer de helft werkzoekende bouwvakkers (- 79) was minder spectaculair dan in maart (-173). Er resteer den aan het eind van april daarvan wil een baan zoe ken, een aantal dat gelijk - j J aen aan net eina van aprn is aan dat van vorig jaar. 1954 wcrkloze bouwvakkers. Bij het GAB Lisse willen De ontwikkeling van de werk- van het voortgezet onder- loosheid in de afgelopen wijs 130 kandidaten een maand wijkt overigens weinig baan zoeken (vorig jaar af van die in het voriee Jaar 190) en bij het lager be- ?pr!|' D /PAD T- J In de Bollenstreek (GAB Lis- roepsonderwijs 280 (vorig se) steeg (je werkloosheid licht, jaar 300). De daling bij de mannen zette zich voort (met 44 naar 1796) De werkloosheidscijfers van maar steeg bij de vrouwen met het GAB Leiden vertoonden 60 960. De jeugd tot in april een lichte daling. Het met 23 jaar had in de ontwik aantal werkzoekende mannen kelingen een gering aandeel, nam met 37 af naar 6964, het De toename van de werkloos heid voltrok zich met name in de agrarische beroepen. Ande- gaande maanden lag het ac- re categoriën bleven gelijk of cent daarbij op de jeugdigen, daalden, dit laatste vooral in De afname van het aantal de horeca. De werkloosheid in de verschillende gemeenten: Plaats mannen vrouwen Alkemade 232 93 Hillegom 405 214 Katwijk 765 240 Leiden 4539 1953 Leiderdorp 429 186 Lisse 356 211 Noordwijk 474 203 Noord wijkerhout 263 134 Oegstgeest 247 120 Rijnsburg 163 58 Sassenheim 192 139 Valkenburg 39 17 Voorhout 105 59- Voorschoten 350 145 Warmond 79 42 Zoeterwoude 94 65 Overige 28 11 aangeschaft. Dit initiatief houder ontving de heer De wordt door ons zeer op prijs Geus de gemeentelijke karaf gesteld, want het is zeker in deze tijd erg belangrijk, dat goede en goedkope huurwo- met glazen. De PCW werd in 1958 opgericht. Vier jaar later kocht de vereniging de eerste LEIDEN „U heeft onlangs de de heer Tesselaar daaraan uit na-oorlogse woningen be woningen op de vrije markt toe. Uit handen van de wet-, staat. Waar andere woning- J>i bouwverenigingen, die wel woningen van de oorlog bezit ten, veel geld moeten uitgeven aan onderhoud, kan de PCW met dit geld woningen aanko pen. Wethouder Tesselaar is, zoals gezegd, erg gelukkig met gisteren tijdens de receptie venlaan, de Vivaldistraat, de de aankoop van deze wonin- van de Protestants Christelijke Verdistraat en de Corellistraat. gen. Binnenkort wordt het be zit van de PCW met 228 wo- Later kwamen daar 60 wonin- ningen vergroot. De vereni gen aan de Castellumweg bij. ging 'krijgt' huizen in de In de Merenwijk werd de nieuwbouwwijk Stevenshof. PCW de beheerder van 484 De PCW beheert dan in totaal woningen aan de Havikshorst, zo'n 1500 woningen. Daarmee de Milanenhorst, de Kieken- is de PCW een middelgrote diefhorst, de Buizerdhorst en woningbouwvereniging, de Valkenhorst. Aan de Para- Werkmanswoningen is met maribohof kreeg de PCW er 600 woningen de kleinste, de nog eens 80 woningen bij. Per Leidse Woningbouw Stichting 1 mei van dit jaar is de vereni- met 6000 woningen de grootste ging eigenaresse van nog eens woningbouwvereniging in 216 woningen aan de „Oorden Leiden. Er wordt overigens en Zijden" van de Merenwijk. naar gestreefd om in Leiden De PCW kocht deze woningen tot één grote woningbouw- met geld uit de bedrijfsreserve. stichting te komen. De PCW is De vereniging heeft namelijk een voorstander van een der- ningen behouden blijven." Dit woningen aan. Deze 384 wo- zei wethouder D. Tesselaar ningen staan aan de Beetho- Woningbouwvereniging (PCW). Deze vereniging vier de gisteren in 't Koetshuis het vijfentwintig jarig bestaan. De wethouder overhandigde het bestuur een gravure. De voorzitter van de vereniging, de heer J. de Geus, werd door de wethouder extra geprezen. De heer de Geus bekleedt al 23 jaar een bestuursfunctie in de PCW. „Met uw af en toe autoritaire optreden lijkt u een beetje op mij. Soms een beetje meebuigen, kan best wel han dig zijn," raadde de wethouder de voorzitter aan. „Maar ver der niets dan lof voor uw uit- Het dagelijks bestuur van de jubilerende PCW. Voorzitter J. de Geus wordt geflan keerd door mevrouw R. M. Smits-Cliflord (secretaris) en de heer W. F. Laman (pen- ninameesterV

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3