wim TAFEL HP d®IENE kerk wereld Kerk gaat te ver bij bemoeienis kernbewapening KORTE METTEN Ceidóe Soiuanli Geen dollar voor kruisraketbasis in Nederland DE TIJD iffRi.&'Mia brieven lezers ACHTERGROND CcidócSoiKCMit DONDERDAG 19 MEI 1983 PAGIN CELAM ONBEVOOROORDEELD TEGENOVER VOLKSKERK De kans op een toenadering tussen de Latijnsamerikaanse bisschoppenconferen tie Celam en de volkskerk van Latijns-Amerika is toegenomen, volgens het Ma- drileense blad „Noticias de las Americas". De Argentijnse bisschop Antonio Quarracino, die in maart van dit jaar tot voorzitter van de Celam werd gekozen, heeft verzekerd, dat de Celam een onbevoordeelde dialoog met de basisbeweging wil aangaan. Alleen als de volkskerk een houding zou aannemen die gericht is op confrontatie met de kerkelijke hiërarchie zou alarm geslagen moeten worden, omdat dan de eenheid in verscheidenheid in gevaar kan komen. De vorige voorzitter van de Celam, kardinaal Alfonso Lopez Trujillo van de Co- lumbiaanse stad Medellin, heeft zich altijd een tegenstander van de basisbewe ging getoond. Nog onlangs heeft hij tijdens een toespraak in Mönchengladbach felle kritiek geuit op de bevrijdingstheologie, zoals die onder meer in de volks kerk tot uiting komt. Trujillo betoogde, dat de bevrijdingstheologie een wantrou wende en vijandige houding aanneemt ten opzichte van de sociale leer van de kerk en de godsdienst misbruikt voor politieke doeleinden en een marxistische maatschappij-opvatting. KARDINAAL KONIG: Geen effect Helsinki' op godsdienstvrijheid in Sovjet-Unie De akkoorden van Helsinki van 1976 hebben geen enkel effect gehad op de godsdienst vrijheid in de Sovjet-Unie. Er bestaat een tweespalt tussen wat de overheden in het oos ten beloven en wat zij doen. Gelovigen worden daardoor in feite gedegradeerd tot tweederangs burgers. Dit zei gisteren de aartsbis schop van Wenen, kardinaal Franz König, tijdens een sym posium, dat gisteren en van daag in de Oostenrijkse hoofdstad is gehouden. Op het symposium werd onderzocht hioe het staat met de vrijheid van godsdienst in elk van de Oosteuropese landen afzon derlijk, inclusief Joegoslavië en Albanië. Kardinaal König signaleerde, dat er onder jongeren in de Sovjet-Unie een religieuze op leving gaande is, maar vol gens de in 1978 uit de Sovjet- Unie uitgeweken prof. A. Si- novjev hoeft het westen ech ter geen enkele hoop te koes teren, dat die opleving grote vormen zal aannemen. De re ligieuze opleving is slechts mogelijk voor zover ze het sy steem niet aantast. Doet ze dat wel, dan zal de opleving wor den afgestraft, omdat de mar- xistisch-leninistische ideologie nog altijd als vooronderstel ling heeft, dat de ontwikke ling van een socialistische staat de religie overbodig maakt. De religieuze opleving toont het falen van het marxisme en leninisme en zal daarom nooit worden getolereerd. De staat heeft zodanige controle over de kerk, dat in de èerste plaats de priesters ervoor zul len zorgen, dat religieuze dis sidenten, wanneer die op staan, zullen worden onder drukt RECHTBANK OORDEELT JOHN REES SCHULDIG AAN FRAUDE John Rees. de vroegere algemeen secretaris van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC). is gisteren door een rechter van het hooggerechtshof in Jo hannesburg schuldig bevonden aan fraude. De 46-jarige Rees is ervan beschul digd een bedrag van 296.000 Rand (ongeveer 700.000 gulden) dat aan de SACC toebehoorde, te hebben benut voor een ander doel dan waarvoor het geld was bestemd. Het zou daarbij gaan om middelen uit het fonds voor slachtoffers van rassenrellen in de zwarte voorsteden van Zuidafrikaanse steden en om midde len uit het fonds voor slachtoffers van de veiligheidswetgeving van de staat. De verdediger van Rees had verklaard, dat Rees de gelden in goed vertrouwen op in totaal vijftig door hem gecontroleerde bankrekeningen had vastgezet, tot ze op de rekening van de SACC konden worden overgemaakt. In zijn uitspraak zei rechter Goldstone, dat het van geen belang was. of Rees het geld ten eigen bate of ten gunste van een goed doel had gebruikt. Rees heeft het verhaal van een geheim SACC-fonds verzonnen om zijn schulden aan het SACC te verkla ren, aldus rechter Goldstone. Kleine hulde jarige paus Paus Johannes Paulus II vierde gisteren zijn drieënzestigste verjaardag. Hij werd door de ongeveer veertigduizend men sen op het Pietersplein, die zijn algemene audiëntie bijwoon den, luidruchtig gefeliciteerd. Hierop reageerde hij glimla chend met „grazie, grazie". Foto: de jarige paus buigt zich over twee Romeinse kinderen die hem een boeketje mar grieten overhandigen. Tijdens de audiëntie heeft de paus ook een speciale groet uitgesproken voor de leraren en leerlingen van het gymnasi um Rolduc uit Kerkrade. Hij verleende aan hen en aan hun familieleden en dierbaren in Nederland zijn apostolische ze gen. OUD-MINISTER DE GEUS: Het is niet de taak van de kerk oplossingen voor politieke pro blemen aan te dragen. De kerk moet haar leden aanzetten tot bezinning op ethische en morele kwesties. Met de activiteiten op het gebied van de kernbewapening begeeft de kerk zich buiten haar terrein. Tegen dergelijk politiek optreden moet ernstig bezwaar gemaakt worden. Dit zei oud-minister van de fensie De Geus (CDA) gisteren in Luxemburg op een door het Europees instituut voor veiligheidszaken georganiseerde confe rentie. De hervormde synode overschreed de scheidslijn tussen kerk en staat met de oproep over te gaan tot eenzijdige ontwapening in het westen en Nederland kernwapenvrij te maken. Het ver zoek van de kerk aan haar leden deze lijn te steunen, beteken de in feite een oproep om te stemmen op de PvdA en klein links. Hiermee ging de kerk nog verder haar verantwoorde lijkheden te buiten. De winst voor de VVD toonde aan, dat de oproep van de syno de slechts bij een deel van de kerkgangers gehoor vond, vol gens De Geus, die zei, dat het ICTO (interkerkelijk comité voor tweezijdige ontwapening) steeds meer steun krijgt van kerkle den die bezwaar hebben tegen de eenzijdigheid van sommigen. Het idee, dat Europa het terrein zal worden van een kernoor log heeft de Europese volken zeer bang gemaakt. Het succes van de vredesbeweging ook buiten de kerk moet vooral aan deze angst toegeschreven worden. Het is daarom nodig als men een sterke verdediging tegen de expansionistische neigin gen van de Sowjet-Unie wil ons volk weer vertrouwen in de NAVO-strategie te doen krijgen. Hiervoor is stoutmoedige actie vereist: de NAVO moet het ini tiatief nemen om met de Sowjet-Unie overeen te komen, dat er geen kernkoppen meer gericht zullen zijn op steden. Het aantal korte-afstandskernwapens moet verder worden teruggebracht. Deze stappen zullen het evenwicht niet in gevaar brengen, maar juist de veiligheid verhogen. Daarnaast zou op deze ma nier het brede vertrouwen in de gemeenschappelijke defensie politiek hersteld kunnen worden. Er moet worden gestreefd naar een politieke oplossing van het conflict in El Salva dor. Gesprekken met rege ringsleiders die dergelijke oplossingen blokkeren, dra gen bij tot legitimatie van een beleid van onderdruk king en moord. Dit zeggen vertegenwoordigers van de vredesgroepen Pax Christi, IKV, Solidaridad en ICCO na een bezoek gisteren aan het ministerie van buitenlandse zaken. De delegatie heeft haar visie naar voren ge bracht over de Middenameri- kaanse landen die minister Van den Broek van buiten landse zaken binnenkort be zoekt. De Raad van Kerken heeft dr. J. van Lin benoemd tot voorzitter van de sectie „Re latie Wereldgodsdiensten". Dr. Van Lin, die als studiese cretaris werkzaam is bij de Pauselijke Missiewerken, volgt prof. dr. D. C. Mulder op, die binnenkort weer prof. dr. H. Berkhof zal opvolgen als voorzitter van de Raad van Kerken. In de kathedrale basiliek van Sint-Bavo te Haarlem zal maandag (tweede Pinkster dag) de jaarlijkse nationale bijeenkomst van de charis matische vernieuwing wor den gehouden. De dag begint om tien uur. Om twee uur is er een eucharistieviering, waarbij de predikatie zal worden gehouden door mgr. R. Ph. Bar osb, hulpbisschop van Rotterdam. Charismati sche vernieuwing is een in ternationale beweging bin nen de kerken, die door ge bed en het lezen van de bij bel wil komen tot vernieu wen van de geloofsgemeen schap. Zij benadrukt sterk de charismatische gaven, die ie dereen kunnen worden ge schonken. In Koudekerke (Zeeland) is gisteren onverwacht overle den Jos van den Hurk (57), pastoraal werker voor Kerk en Recreatie in het bisdom Breda. Van den Hurk werkte sinds 1977 in zijn huidige functie, aanvankelijk uitslui tend voor Zeeland, later ook voor West-Brabant. Juist deze week verschijnt bij de persdienst van het bisdom Breda een boekje met teksten voor vakantievierders, dat door hem is samengesteld. nvpr Hpfpnsip Onenigheid over defensie BlNNEN het kabinet Lubbers is onenigheid ontstaan oLE het te voeren defensiebeleid. Dat is niet zo verwonderlb sterker: het kon niet uitblijven. Het is immers bekend daM tussen de coalitiepartners CDA en VVD heel verschilll'e wordt gedacht over met name de plaatsing van de nieiUr kernwapens in Nederland, en meer in het algemeen over^r rol van Nederland binnen het westelijk bondgenootschap.vei NAVO. Aangezien de VVD zich als coalitiepartner in dfe periode met veel meer zelfverzekerdheid opstelt dan tijdKal de vorige coalitie met het CDA, konden moeilijkheden wacht worden. Maar de eerste schermutselingen binnen het kabinet j opvallend genoeg niet tussen de twee regeringspartijen cTi staan, maar tussen twee CDA-ministers. Ook binnen CDA wordt verschillend gedacht over de problematiek i de kernwapens en de defensieproblematiek in het algemq Maar van de CDA-ministers De Ruiter van Defensie en den Broek van Buitenlandse Zaken had toch verwacht ijT gen worden, dat zij eerst eens broederlijk zouden probei I het samen in CDA-verband eens te worden, alvorens in i I coalitiekabinet met elkaar te gaan ruziën. De ruzie spitst zich toe op het plan van minister De Rui van Defensie om het aantal nucleaire taken van Nederla binnen de NAVO te verkleinen. Het was te verwachten De Ruiter met dergelijke voorstellen zou komen. In zijn gen CDA-programma staat immers dat alle kernwapentaljs voor de korte afstand zouden moeten worden afgestoten ook in NAVO-verband zoveel mogelijk zouden moeten wi 1 den verminderd. Die korte-afstandswapens immers, de zq naamde slagveldwapens, kunnen veel te weinig onder alj mene controle worden geplaatst. In principe kan de eerste beste commandant te velde beslissen over het inzetten ifgj zo'n kernwapen. f Cd a -minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken \jch zet zich opvallend heftig tegen de plannen van De Rui(in| Natuurlijk is er discussie mogelijk over de vraag of NecJet land inderdaad in enkele jaren tijds eenzijdig vier van dejni kerntaken zou moeten afstoten. Die discusssie zou dan koet nen gaan over de omvang en het tempo waarin, maar Ben tenlandse Zaken vecht binnen het kabinet het principe fch afstoting in het algemeen aan. Dat gebeurt overigens mefch zijn algemeenheid best steekhoudende argumenten, zoalsjle verzwakking van de Nederlandse positie in de NAVO— eenzijdige stappen binnen het bondgenootschap. Het is de taak van Buitenlandse Zaken om zeer alert te op onder meer de geloofwaardigheid van Nederland i buitenland. Maar Buitenlandse Zaken heeft nogal eensj neiging de gevolgen in het buitenland van Nederlandse s pen te overschatten. We hebben het in deze kolom al vaL gezegd: Nederland moet geen koudwatervrees hebben als* gaat om het nemen van effectieve stappen, waarbij enig sultaat op het gebied van de vermindering van kernwap;EI in de wereld verwacht kan worden. Want een klein land ier nooit iets doet en braaf aan de hand van de groten meelokt verliest op den duur ook zijn invloed en geloofwaardighferl Dat neemt niet weg dat een stap, zoals minister De Ruiter^r! nu wil zetten, weloverwogen moet worden gedaan en in gosi overleg met de overige kabinetsleden binnen de coalitie, om mag ook geen stap zijn naar een eenzijdige ontwapening,eni de NAVO zou ontwrichten en het militaire evenwicht tusyoi Oost en West zou verstoren. Gestoofde kabeljauwfilet met champignonsaus, spinazie en aardappelen vla met aardbeien Voor twee personen hebt u nodig: 300 g kabeljauwfi let, 1 dl water, zout, 1 lepel citroensap: 10 g boter, uitje, 8 g bloem, 1,5 dl water, 50 g champig nons, een derde bouillonta blet, circa 2 lepels zure room; 750 g spinazie, zout, halve lepel citroensap, be schuit, 10 g boter of 1 lepel zure room, klein hard ge kookt ei; 0,5 tot 1 kg aard appelen; 0,5 liter vla, paar aardbeien, basterdsuiker naar smaak. Spoel de kabeljauwfilet af met koud water, leg de vis in het kokende water, strooi er zout over. druppel er citroen sap op en laat hem gaar wor den in circa tien minuten heel zacht koken. Fruit direct na het opzetten van de vis de kleingesneden ui goudgeel in de boter. Roer daar de bloem door en ver volgens in gedeelten het wa ter. Doe er plakjes of gehal veerde champignons bij en het bouillontablet. Laat de saus op een kleine pit nog vijf minuten pruttelen. Schep de gare vis in een warme schaal. Roer het vis- stoofvocht door de saus en maak die af met zuie room. Schenk de saus over de vis. Zet de wat kleiner gesneden spinazie op met aanhangend water, laat ze slinken en nog heel even doorkoken. Laat de groente uitlekken en maak ze af met zout, citroen sap, fijngewreven beschuit, boter of zure room. Garneer met plakjes ei. Garneer de vla met de aard beien. die een half uurtje in de basterdsuiker zijn wegge zet. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. De Tijd beschrijft hoe het CDA zijn linkervleugel aan het amputeren is. Sytze Fa- ber: „Waar mijn verschrikke lijke probleem zit, is. dat je over wat de bijbel voor poli tiek handelen kan beteke nen, nauwelijks meer kunt praten. Dat is bijna een ta boe". Willem Aantjes over hetzelfde vraagstuk: ..Ik merk in mijn contacten bin nen de fractie, dat er een ge weldige demotivering op treedt. Zoals men nu bezig is. kan het bijna niet anders dan dat er een nieuw CDA komt. De behoefte groeit. Ik zie die splitsing komen". Elders secretaris Miltenburg van de Raad voor de Ar beidsmarkt: „Zeker de ko mende tien tot twaalf jaar kan de werkloosheid niet worden opgelost, ook niet als de crisis zou eindigen. Het zou maar beter zijn de illusie op te geven, dat het einde van de crisis de werkloosheid zou opheffen". De Brabantse psychiater drs. C. van Tiggelen beschrijft in een interview hoe ook het in ademen van een combinatie van op zich ongevaarlijke stoffen de hersenen kan aan tasten. „Kent u een tapijtleg ger van boven de veertig jaar? Ik denk dat veel van de tegenwoordig waargenomen depressies en irritaties toxi sche oorzaken hebben". In Elsevier vraagtekens bij de Rotterdamse reageerbuis baby. „Deze ontwikkeling stoelt slechts op de helft van de mens. het verstand, en is niet voldoende geïncarneerd, houdt geen of onvoldoende rekening met de wetmatighe den van de natuur, waartoe ook de mensheid behoort". Elders zegt minister Van den Broek van Buitenlandse Za ken: „Waar ik met betrek king tot El Salvador bezwaar tegen heb, is de benadering van: alles,wat je met het ver zet doet. is oké en prima. Ik wijs erop, dat het verzet ge- Minister Van den Broek: „Overname van de macht door de guerrillero's, daar zou ik ook geen vertrouwen in hebben". weid allerminst uit de weg gaat. Overname van de macht door de guerrillero's daar zou ik ook geen ver trouwen in hebben". Veel aandacht ook voor het eerste Europese congres de katholieke basisbeweging. De houding van de paus in Midden-Amerika heeft er diepte verontwaardiging ge wekt. „Wij kunnen en mogen niet tolereren dat hij deze lijn voortzet". De Britse premier Margaret Thatcher tenslotte zegt in een interview: „De werkloosheid hangt af van de manier waarop we de mogelijkheden van onze industrie benutten. Er bestaat geen vervangings middel voor goed ontworpen, efficiënt geproduceerde arti kelen die op tijd worden af geleverd. Het doet er niet toe, wat je als regering zegt of doet". ven. Wij leven in een geeste lijke wildernis. De vredes- strijd is de speurtocht in ons zelf". Zelfonderzoek ook in een an der artikel, ditmaal naar het eigen racisme. „Alle witte mensen zijn racistisch. Dat is een maatschappelijk gegeven waar niemand onderuit kan. Zoals je ook kunt stellen dat alle mannen seksistisch zijn". Een reportage tenslotte over illegaal gokken. „Mijn moe der ging vaak naar die Club 26. Die vond het fantastisch, beter dan Zandvoort, met zijn 7,50 toegang en hard- stikke dure consumpties. Nee. die Joop had het goed voor elkaar. Ze mochten bij de nationale casino's willen dat het er zo uit zag". Vrij Nederland meldt uit Amerika dat zowel in de Se naat als in het Huis van Af gevaardigden de Amerikaan se bijdrage voor de basis van de kruisraket in Nederland, geschrapt is. „Zonder die bij drage kan de basis, volgens de Amerikaanse luchtmacht, niet operationeel worden". Een groot interview ook met Ria Beckers van de PPR. „Je kunt een goede fractievoor zitter niet om een fout weg sturen. Die aankondiging van Bas van de Groene Lijst... Hij geniet van dat soort acties, is er helemaal op gebouwd. Maar er is wel wat over ge zegd. Het is mijn taak dat soort brandjes te blussen". Elders een gesprek met een Britse journalist over zijn verslaggeving in de Falk- land-oorlog. „Een week na de landing waren alle Engelse slachtoffers op het land ge vallen door eigen toedoen. Twee patrouilles die elkaar hadden beschoten, bijvoor beeld. Maar niemand van ons nam de moeite dat stuk te maken of in te leveren. Je wist toch dat het niet door de censuur zou komen". Interviews tenslotte met bur gemeesters van kleine ge meenten. De Groot van Kat- woude: „In de Tweede Ka mer begint nu ook iets door te dringen van het besef, dat het niet altijd even zinvol is om grote gemeenten te vor men". Het blad heeft een boekenbijlage. In de Haagse Post een kri tisch artikel over het nieuwe Nederlands Instituut voor In ternationale Betrekkingen Clingendael en diens direc teur Henk Neuman. „Hij zit voor een onafhankelijke des kundige veel te dicht op wat de generaals en de ambtena ren op zijn terrein uitbroe- Een terugblik voorts op het Berlijnse vredescongres. „Wij schijnen geen contact meer te hebben met ons innerlijk le- Ria Beckers: ...Bas geniet van dat soort acties, is er helemaal op gebouwd... Hervormd Nederland heeft gepraat met president Ungo van de Salvadoraanse vrij heidsbeweging. „We erken nen het recht van Reagan de verspreiding van het commu nisme tegen te gaan. En we zijn niet uit op een socialis tisch systeem in El Salvador. Het is niet waar, dat wij het politiek proces gebruiken voor militaire.doeleinden". Een interview voorts met de voormalige CPN-politicus, prof. Ben Polak. „Van Euro pa is niks meer te verwach ten als het gaat om grote maatschappelijke verande ringen. Het gaat pas verande ren als wij verarmen. Dat proces is begonnen. We zijn rijk ten koste van de rest van de wereld, maar je ziet het begin van een ommekeer". Kritiek in het blad op de ma nier waarop de CDA-fractie de Amerikaanse bisschop Gumbleton en diens bood schap over kernwapens heeft geboycot. „Deze houding be vordert niet het gehalte van de politiek, zeker niet als het gaat om een politiek die open wil staan voor de eisen en beloften van het evangelie". In de Groene Amsterdam mer zegt de bekende polemo loog Johan Galtung over de Berlijnse vredesconferentie: „We moeten realistisch zijn. Voor de mobilisatie van de vredeskrachten is het belang rijk dat we er niet al te veel andere strijdpunten bij be trekken. Ik ben ook voor ecologie en tegen het Stali nisme. maar dat mag niet op een totale aanval uitlopen. Anders komen we op één lijn met Reagan". Elders aandacht voor de wankele positie van bejaar den in Nederland. „Het is duidelijk dat ouderen dit niet erg lang meer zullen pikken. Als ze ons het vuur maar ge noeg aan de schenen leggen, schoppen we rotzooi. Denken ze soms dat wij geen ruiten kunnen ingooien Een gesprek ook met Klaus Dörner, mede-auteur van het opmerkelijke psychiatrische boek „Vergissen is mense lijk", dat binnenkort in Ne derlandse vertaling ver schijnt. „Je kunt bij onze the rapie als familielid eindelijk eens op de patiënt schelden. Je kunt vertellen, hoe die pa tiënt vijf jaar lang de familie met de gemeenste methoden heeft geterroriseerd, steeds in bed is blijven liggen, of de fa milie in elkaar heeft gesla gen. Tot nu toe mocht zoiets niet worden gezegd". 'n lil Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Britse dank Namens alle bemanningsleden van de Lancasters van de Roy al Air Force, die onlangs het genoegen hadden in uw land de gebieden terug te" zien waar ze 38 jaar geleden tot op zeke re hoogte het lijden van de burgerij konden verlichten door voedselpaketten te drop pen in het kader van Operatie MANNA, wil ik mijn hartelij ke dank uitspreken voor de geweldige manier waarop wij zijn ontvangen. We waren to taal overweldigd door de be toonde dankbaarheid, niet al leen door de mensen met wie we konden spreken, maar ook door iedereen die de moeite nam naar ons te zwaaien in de gebieden die we hebben be zocht. Dank u wel! We waren trots dat we, al was het maar voor even. konden verblijven onder de mensen aan wie op hun beurt veel van onze beman ningen (van neergeschoten vliegtuigen) hun leven te dan ken hebben. Mensen die na al die jaren tijd hebben gevonden om ons te verzekeren, dat ze zich de voedselpaketten die werden gedropt om een bond genoot te helpen maar al te goed herinneren en er nog steeds dankbaar voor zijn. We zijn naar huis terugge keerd met een herinnering aan iets dat meer was dan ge woon een bezoek aan Neder land. Het was een emotionele gebeurtenis, die niemand van ons ooit zal vergeten. E.D. Leaviss, oud-bemanningslid RAF. Politieke bastions Aan de benoeming van de heer Van Agt tot commissaris van de Koningin in Brabant is nog al wat rumoer vooraf ge gaan. Daarbij heeft het gekra keel en touwgetrek om het be houd van „politieke bastions" opnieuw een smet geworpen op het huidig politiek gebeu ren. Deze koehandel en ach- ter-de-schermen-politiek heeft weer gretig voedsel gegeven aan de visie /ar. de doorsnee kiezer over de politiek in zijn algemeenheid. H. Buining, DEN HAAG IETS MINDER BUIIG DE BILT (KNMI) Nf zonnige perioden blijft de 1 op een bui morgen nog aan^j"* zig. In aantal en hevigf, zullen die buien waarschijn' minder zijn dan de afgelq dagen het geval was. hangt samen met een lanf— me opvulling van de deprej die al dagenlang boven en Midden-Engeland ligt. W proces verloopt zo langzj^ dat ook tijdens de Pinkster gen nog geen grote weersi anderingen te verwacli zijn. Het ziet er naar uit storingen met wat langduif\ régen de komende dagen ij uit de Alpen vooral Duitsland zullen trekken. I gelijk krijgt ook ons land <J;ie) wat van mee, maar daarn^^ moet ook op perioden metn j worden gerekend. De teqan ratuur blijft zo'n graad of t^ten onder normaal, dat wil zeg™^ omstreeks 16 graden in iQj middag. Het is echter nietje gesloten, dat in het Pink^j weekeinde een zwakke vanuit zee gaat waaien. Da{ dan vooral in de kustgebia een lagere temperatuur 1 nen brengen. k n d ns mm W eerrapporten van vanmorgen 07 uti, w*er Max Min tie temp tamp bew. 17 6 De Bilt I bew. 17 9 BllSS Deelen h bew 17 9 Eelde rw.bew. 17 9 t Eindhoven geh.bew. 17 10 O10"1 Den Helder zw.bew. 15 8 of Lh. R'dam zw.bew. 16 9 L t Aberdeen geh.bew. 9 Athene zw.bew. 26 Barcelona onbew. 21 Berlijn zw.bew. 19 Bordeaux l.bew. 17 Brussel geh.bew. 16 Frankfort zw.bew. 18 Genève zw.bew. 20 Helsinki geh.bew. 21 11 l ni( Innsbruck onbew. .20 Klagenfurt onbew. 24 Kopenhagen h.bew. 17 Stockholm onbew. 21 10 Beiroet Tel Avlv Tunis

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2