Videospelletjes op weg naar volwassenheid OOKZOVAAK MISGESCHOTEN? W FOTOljMg^DEO] Donderdagl9meil983 Video kwalitatief voorlopig nog de mindere van smalfilm SI J £3i ^^SfsSrSseatf ii -g^-aasSSfx Wie in het begin van de jaren ze ventig een bezoek aan de Verenig de Staten bracht, kon daar kennis maken met iets geheel nieuws op tv-gebied. Het videospelletje. De jeugdige Amerikanen zagen het als een gezellige afwisseling op de spelletjes, die in de speelhallen gespeeld konden worden. Al wa ren de videogames van het eerste uur nog op geen stukken na gelijk aan de geperfectioneerde automa ten in de speelhallen. Die eerste videospelletjes waren eenvoudig en hadden allemaal één ding gemeen: na verloop van tijd werd iedereen in huis hoorndol van het irriterende geluid dat de spelletjes voortbrachten. Tegenwoordig is er een uitgebreid assortiment spelletjes beschikbaar, waarvan vele nog nauwelijks on derdoen voor de speelhalspellen. En de ontwikkeling staat nog niet stil; verschillende fabrikanten hebben in de gaten dat de markt nog lang niet verzadigd is. Met name in Europa kunnen nog mil joenen huisgezinnen voorzien wor den van een spelcomputer met daarbij passende spelcassettes. Pong De rage begon pas goed toen de Amerikaan Bushnell in 1972 een spelcomputer met spelletje ont wierp, die de naam Pong kreeg. Hij plaatste het eenvoudige spel bij een aantal cafés in zijn woonplaats. Een etmaal later werd hij bestookt door boze kroegbazen die hem meldden, dat zijn apparaten stuk waren. Bushnell was stomverbaasd toen hij op onderzoek uittrok: de machines waren niet stuk, maar allemaal overladen met muntstuk ken die de spelers in een gleuf moesten werpen om het spelletje te kunnen spelen. Bushnell rook het grote geld en bood Pong aan bij de fabrikanten van flipperkas ten: de ongekroonde koningen van de speelhallen. Die vreesden con currentie en wezen de nieuwko mer de deur. Waarop Bushnell de koe stevig bij de hoorns vatte en zelf een bedrijf oprichtte. Atari werd geboren Het bedrijf heeft nu een geweldig marktaandeel in de verkoop van videospelletjes over de hele wereld. Generaties In het begin waren er geen aparte computers waarin wisselende cas settes gestopt konden worden; elk spel zat in een complete computer die aangesloten op de tv, de moge- In Europa kunnen nog miljoenen huisgezinnen voorzien worden van een spelcomputer met daarbij passende spelSassette. Vlaggeschip Op het ogenblik al wel verkrijg baar is Volecovision; door kenners „het vlaggeschip" van de spelcom puters genoemd. Een apparaat van de zogenaamde vierde generatie dat de speelhalspellen evenaart. Nadeel van dit systeem is, dat er tot nu toe maar weinig spelletjes zijn die ermee gespeeld kunnen worden. Die spelletjes, min of meer opge sloten in wat je met enige goede wil cassettes kunt noemen, worden niet alleen door de fabrikanten van de apparatuur gemaakt. Er heeft zich op dit terrein een uitge breide industrie ontwikkeld. Be halve Atari, Audio Sonic, Coleco, Mattel en Philips, die de spelcom puters maken en daarbij passende cassettes, produceren ook Activi- sion, Apollo, Gamex en Parker (onder vele andere) cassettes, die geschikt zijn voor een of meerdere systemen. In totaal zijn in ons land zo'n 250 spelletjes te koop. Niet al lemaal verschillend, want iedere Het begon bij Audio Sonic onder meer met het bekende voetbalspel. lijkheden tot vertier bood. Pas in 1978 kwam Atari met het Video Computer Systeem, waarbij één basisapparaat gevoed kon worden met verschillende cassettes. Op elke cassette staat een ander pro gramma. Vanaf dat moment werd de aanschaf van de apparatuur voor velen betaalbaar. De groei van de bedrijven, die zich bezig hielden met videospelletjes, zette door. In Nederland waren Philips en Audio Sonic al voor de invoer van het Atari-systeem, actief op de markt. Hart Ontwikkelingen op computerge bied (de steeds grotere toepassing van de chip bijvoorbeeld) maakten het mogelijk de spelletjes te per fectioneren. Er wordt dan ook ge sproken over verschillende gene raties. Om die ontwikkelingen bij te houden en zo de gunst van het publiek niet te verliezen, brengen de fabrikanten steeds nieuwe ap paraten met meer mogelijkheden. Verleden jaar kwam Mattel met het zeer geperfectioneerde Intelli- vision op de markt. Het hart van deze computer is zeer sterk waar door de speler een vrijwel onbe perkt aantal varianten ter beschik king staat. Atari heeft zijn klanten niet lang op een antwoord laten wachten en heeft in de Verenigde Staten de opvolger van zijn eerste systeem al uitgebracht. Binnenkort kunnen we dat in Europa verwachten. Be staande spelletjes die in de oude computer gebruikt worden, kun nen ook met de nieuwe spelcom puter worden gespeeld met behulp van een tussenschakelaar. Atari mist echter nog een mogelijkheid die Intellivision wel heeft: een menselijke stem die aanwijzingen geeft over het spel en de speler be geleidt. Waarschijnlijk nog dit jaar brengt Tandy het tweelingbroertje van Intellivision uit dat dan Tandyvi- sion gaat heten. zichzelf respecterende spelletjesfa brikant heeft bijvoorbeeld dam men en schaken op een Cassette. En de heren fabrikanten zien er ook geen been in om suc cesvolle spelletjes van de concurrent na te bootsen. Zo mag Phi lips bijvoorbeeld niet langer zijn spel „Hap- pelaar" verkopen, om dat dat te veel lijkt op Atari's „Pacman". On doorzich tig De markt van videospelletjes is ondoorzichtig. Lang niet iedere handelaar heeft een compleet as sortiment in huis. De prijzen lopen nogal uiteen en zo is het ook met de kwaliteit. Op het ogenblik is er maar één bron waarin een ruime mate van informatie is verzameld. Dat is het boekje Videospelletjes" van Arnie Katz, Bill Kunkel en Kees van Toorn. Het is een uitgave van Ro strum en kost 19,90. Het boekje bevat informatie over alle in Ne derland verkrijgbare systemen en over bijna alle beschikbare spelle tjes. Met spel beschrijvingen, moei lijkheidsgraad en strategieën om de spelletjes tot een goed eind te brengen. In augustus verschijnt het boek Alles over videospellen" van de hand van Anthony Verhulst bij Br una. Verhulst is een Nederland se spellendeskundige bij uitstek, die in Het Parool een spellen test rubriek schrijft. Dat boekje gaat 14,90 kosten. Vernuftig Vele spelletjes, vooral die uit het begin van de ontwikkeling, lijken op elkaar en gaan snel vervelen. Onder de nieuwere zijn echter buitengewoon vernuf tige uitvoeringen die bijna verslavend kun nen werken. Wie daar eenmaal aan begint kan uren, dagen en maanden bezig zijn in zijn strijd tegen het pro gramma van de computer. Er komt ook meer variatie in de spel letjes: waar het een paar jaar gele den nog allemaal schiet- en vang- spelleties waren komen nu wat meer ludieke uitgangspunten om de hoek kijken. Een nieuw spel van Philips bij voorbeeld is een combinatie van video en gezelschapsspel: de spe lers zijn op zoek naar de ringen van de macht die verborgen zijn en beschermd worden. De schat kan gevonden worden in onder aardse kerkers, een glazen grot en andere onherbergzame oorden. Al lerlei monsters als draken en mensetende spinnen staan de spe lers naar het leven. In een ander nieuw spel (Fast Food) gaat het erom zo snel moge lijk zoveel mogelijk te eten: hoe vetter de hap des te meer calo rieën en dus des te meer punten. Waarbij zure bommen van een paarse kleur vermeden moeten worden omdat die brandend maagzuur veroorzaken. Een heel wat minder agressieve aanpak dan in de vroegere video spelletjes. foto/film pORTASff VIDÉO Niet tevreden met uw huidige kamera? U zoekt iets nieuws, iets beters? Wilt u precies weten wat er te koop is. Dan is Welke Foto/Film/ Portable Video uw gids. 100 pag. produktinformatie en adviezen. Nu overal verkrijgbaar. Prijs slechts ^95 ir: Keukens - Badkoi lotie - DHZ Gereedschap - :lr. Orgels - Sport - Surfplanker Slaapkamers - Accres Uitgevers 02159 - 48184 A m t, a 5 r- a 5e- s-- PAGINA 7 Nu de video 01' Sen opnamen o„f Vde° en hefm rze"e 200 Virf P en boekje Chriet TW°';PS door n is, dat er gebruik wordt gemaakt van gewone Betamax-cassettes. Toshiba claimt voor deze combina tie een hogere scherpte, betere kleuren weergave, hifi-geluidskwa- liteit en laag energieverbruik dank zij nieuwe elektronische toepassin gen. De camera is uitgerust met een zoomlens die het onderwerp drie keer dichterbij kan halen, met lichtmeting door de lens en een in gebouwde microfoon. De prijs blijft nog even een verrassing. Verder staat er ook een camera op het programma, die slechts 600 gram weegt en superklein is, dank zij toepassing van een lichtgevoeli ge CCD-chip in plaats van een op namebuis. De vraag blijft echter of al deze compact-systemen daadwerkelijk opgang zullen maken, nu er sinds kort afspraken zijn gemaakt over een video-wereldstandaard in de vorm van 8 mm-video met casset tes ter grootte van een geluidscas sette. Eind volgend jaar moeten de eerste modellen volgens die stan daard op de markt komen. Kwaliteitsverbetering Aan de kwaliteitsverbetering van video-opnamen wordt op alle fron ten druk gesleuteld. Zo zal de CCD-chip steeds meer de plaats van de opnamebuis gaan innemen, waardoor lichtvegen tot het verle den behoren en een grotere kleu rechtheid bereikt wordt. Verder wordt er in de Kodak-laboratoria driftig gewerkt aan opname-ele menten met een scheidend vermo gen dat naar een ongekende hoog te moet worden opgeschroefd. Zo hoog, dat video-apparatuur geen verschil op dit punt meer zal heb ben met 16-mm film. Super-8 haalt zo'n 500.000 elementen (beeldregi- strerende puntjes op één opname beeld) terwijl video-opneem-ele- menten tot nu toe niet verder ko men dan tot 250.000. De bedoeling is om 1.000.000 elementen per op namebeeld te bereiken en liefst voor een betaalbare prijs. Door de vele nieuwe technische vindingen en de komst van 8 mm- video zal video als alternatief voor smalfilm in de toekomst zeker voor meer mensen interessant worden. Het maken van vi deo-opnamen is nog voor weinigen een goed alternatief voor smalfilmen vanwege de grote prijsverschillen en de mindere kwali teit. Je kunt bijna geen krant of tijd schrift opslaan of de video-appara- tuur lacht je tegemoet. Na de huis kamerrecorder staat nu de draag bare recorder met camera volop in de belangstelling. En terwijl de magneetbandopname van beeld en geluid zich steeds nadrukkelijker manifesteert, is het al enkele jaren tamelijk rustig aan het amateur filmfront. Video of film? Het lijkt een kunst matige tegenstelling. Dat is het op vele punten ook. Qua opname is er voor de consument geen verschil in moeite. Het blijft ook bij video een aaneenrijgen van beelden, met alle moeilijkheden die daarbij ho ren. Je moet net zo goed de came ra stilhouden (statief!). Maar ook de bestaande systemen kunnen kleiner. JVC levert sinds kort in ons land wat deze fabri kant noemt de kleinste draagbare video-recorder. Het is de HR-C 3, die, inclusief schoudertas, twee kilo weegt. JVC roemt de beeld kwaliteit en beweert dat de beel dovergangen met deze videoset vlekkeloos verlopen. Ook deze re corder maakt gebruik van een compactcassette, de VHS-C-casset- te, maar deze kan met behulp van een adapter ook op bestaande VHS-apparatuur worden afge speeld. Toegesneden op deze klei ne recorder brengt JVC ook een compacte kleurencamera, de GZ-S 3. Gewicht en omvang zijn onge veer gelijk aan die van een gemid delde smalfilmcamera. De zoom lens kan het onderwerp tot zes keer dichterbij halen. Natuurlijk is er ook een microfoon ingebouwd en is er sprake van fade-in en fade-out, automatische witbalans en motorzoom. De prijs van deze combinatie, rond de 5000 gulden, is wel nogal wat forser dan die van de gemiddelde smalfilmcamera. Ook de Video-2000-fabrikanten Philips en Grundig zijn bezig met de ontwikkeling van een compact video-systeem volgens dezelfde werkwijze als VHS-C, de Video Micro Cassette. Boven: De VMC-set van Philips. De op de mini-cassette (maximale speelduur tweemaal èèn uur) gemaakte opnamen kunnen met behulp van een adapter op de gewone huiskamerrecorder wor den afgespeeld. Links: Funai kwam vorig jaar al met een compactere videoset op de markt, volgens het nieuw ontwikkelde CVC- systeem. Doordat de bandbreedte van deze cassettes smaller is dan bij de bestaande systemen, kan de beeld kwaliteit soms tegenvallen. Betamovie Toshiba komt binnenkort als eer ste Betamax-producent op de markt rnet een videocamera van handzaam formaat en gewicht, waarin een videorecordertje is in gebouwd Het geheel weegt twee en een halve kilo. Het bijzondere van deze „Betamovie"-combinatie Maar ook de gevorderde amateur lijkt met video voorlopig niet aan zijn veeleisende trekken te ko men. Vergeleken met de professionele beeldopbouw van 625 beeldlijnen komt de amateur-videoappara- tuur ver achteraan. Zo'n camera en recorder leve ren beelden van omstreeks 250 beeldlijnen, waardoor het resultaat aanmerkelijk minder is dan de opnamen die de NOS uitzendt. Compactere videosets De ontwikkelingen op videogebied staan niet stil. Dit betekent wel dat camera's en recorders snel verou derd zijn. Zo worden steeds meer nieuwe modellen videorecorders uitgerust met montagefaciliteiten en meer videokoppen voor betere beeld kwaliteit bij versnelde weergave, slow-motion en beeld-voor-beeld weergave. De nieuwste huiska merrecorders hebben vaak ook de mogelijkheid stereo-geluid op te nemen en af te spelen. Op cameragebied is klein en nog kleiner de trend die de fabrikan ten van video-apparatuur nastre ven. Zowel de camera als de draagbare recorder wordt steeds compacter. Zo introduceerde Fu nai vorig jaar al het CVC-systeem, gebaseerd op een videocassette zo groot als een geluidscassette, waar door de recorder al belangrijk minder groot en zwaar was. Begin dit jaar kwam daar de camera met ingebouwde recorder bij, te koop voor zo'n 3500 gulden. Nadeel van dit systeem is echter dat het weer een nieuw systeem betreft dat niet uitwisselbaar is met de bestaande systemen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 17