NAVO zou ineen kunnen storten 9 K uja u verkwanselde geld aan champagne Amerikaanse kwee voor dictaturen zit weer bomvol >°°Vissers houden iictie voor "haringvangsten Missie Habib loopt stuk Chin A Sen krijgt geen cent van opbrengst boekje moorden Suriname Alibux kort voor Lubbers in Brazilië Thatcher doet geen nieuwe beloften §1 UITENLAND fieidoeSouocwtt DONDERDAG 19 MEI 1983 PAGINA 11 .ndropov nodigt rudeau uit ITTAWA Sovjet-leider Joeri An- opov heeft de Canadese premier irre Trudeau voor besprekingen in iskou uitgenodigd. Een lid van het vjet-politburo, Mikhail Gorbachev, d een brief van Andropov aan udeau overhandigd waarin de uit- 'iging was gedaan. Trudeau, die maar kort geleden een felle aan deed op het beleid van president igan heeft gezegd de uitnodiging grote belangsteloling te zullen be leren. Hij sprak van een hartelijke Ischap. Een hoge Canadese fuinc- laris geloofde evenwel niet dat er bemiddelende rol is weggelegd Canada tussen de VS en de Sov- Pools blad doet nieuwe, felle aanval op Walesa WARSCHAU Het Poolse regerings blad Rzeczpospolita heeft gisteren in een uitvoerig artikel Lech Walesa en de ondergrondse Solidariteit beschul digd van samenzwering tot omverwer ping van het politieke systeem. Het verwierp hun beroep tot herstel van hun verboden vakbonden. Het artikel, dat in verkorte vorm ook in andere dagbladen verscheen, was de eerste of ficiële reactie op de brief die de leiders van de verboden vakbond Solidariteit, bedrijfstakbonden, autonome en onder wijzersbonden aan het parlement had den gezonden na hun geheime bijeen komst in Warschau twee weken gele den. Daarin vroegen zij onder meer herstel van de vrije vakbonden. BEIROET Een nieuwe poging van Philip Habib, de speciale Ameri kaanse afgezant voor het Midden-Oosten, om de terugtrekking tot stand te brengen van de Syrische troepen uit Libanon lijkt al bij voor baat te zijn mislukt door de Syrische weigering hem te ontvangen. Sy rië blijft fel gekant tegen het akkoord dat de Libanese regering met Israël heeft gesloten over het vertrek van de Israëlische troepenmacht uit Libanon. Damascus weigert dit akkoord te aanvaarden als basis voor de terugtrekking van zijn eigen troepen uit Libanon, omdat Is raël over teveel invloed in Libanon zou blijven beschikken. Kennelijk wil het Habib daarover niet eens te woord staan. Als de Syriers Liba non niet verlaten komt de Israëlisch-Libanese overeenkomst en daarmee de terugtrekking van de Israëlische troepen weer op de tocht te staan. Meer waardering, minder cadeautjes voor Reagan WASHINGTON De Amerikanen krijgen weer meer waardering voor hun president. Uit de laatste onderzoeken blijkt ongeveer 53 procent van de kie zers tevreden te zijn over het beleid van de regering Reagan. Zo'n hoog percen tage werd sinds november 1981 niet meer bereikt. Dat Reagan de voorbije 14 maanden aanmerkelijk minder populair is geweest blijkt ook uit zijn jaarlijkse verplichte opgave van de geschenken die hij kreeg. In 1981 bedroeg de waarde van de cadeaus nog 31.534 dollar, vorig jaar Was dat 18.590 dollar. Onder de ca deaus voor de president bevonden zich onder meer een grasmaaier, een broek riem van hagedisleer, een mestspreider en schilderijen. rakers uit Bondsdag gezet igeveer dertig Westberlijnse krakers die door de Groenen wa rt uitgenodigd, zorgden gisteren op een zitting van de Bonds- ig voor zoveel rumoer dat zij door veiligheidsagenten uit het irlement gezet werden. Kort tevoren hadden zij spandoeken itvouwd met teksten als ..Geen oorlog meer" en „Geen fascis- INSTITUUT VOOR STRATEGISCHE STUDIES: LONDEN De Noordat- lantische Verdragsorgani satie zou ineen kunnen storten tenzij de de Vere nigde Staten de spanning met West-Europa weten weg te werken over de vraag hoe tegen de Sovjet unie moet worden opge treden. Dit schrijft het ge zaghebbende internatio naal instituut voor strate gische studies (IISS) in haar vandaag verschenen rapport over de strategi sche balans tussen de bei de grootmachten. Volgens het instituut is het belang rijk dat deze druk spoedig rminderd wordt daar deze volgend jaar nog er ger kan worden. Directeur Robert O'Neill meent dai bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen van volgend jaar massale kritiek kan opsteken tegen het feit dat Europa geen evenredig aan deel draagt in de defensie van het Atlantisch bondgenoot schap. Spanningen zijn er niet alleen over de plaatsing van nieuwe Amerikaanse kernwa pens, maar ook over de aard- gasleiding en de toeneming van het economisch protectio nisme. In haar overzicht schrijft het instituut verder dat 1982 geen goed jaar voor de supermach ten is geweest. Het stelt dat de afschrikking evenals tevoren de hoop op het vermijden van een grote oorlog rechtvaardigt. Voor het klimaat van bitter heid is voor een deel de nei ging van de regering-Reagan verantwoordelijk de Sovjet- Unie een sleutelrol toe te ken nen bij het aanzetten tot con flicten in met name de Derde Wereld. O'Neill noemde de verhouding tussen de VS en de Sovjet-Unie „stationair de pressief". Von Geusau Hoewel veel pacifistische en neutralistische groeperingen voortkomen uit oprechte angst ■voor een kernoorlog en de be wapeningswedloop, gelooft de Tilburgse hoogleraar Von Geusau dat de effectieve Rus sische organisatie voor politie ke oorlogvoering zeer gemak kelijk gebruik kan maken van deze golf van activiteiten en •protesten. Veel westerse actie voerders ontkennen krachtig dat ze het slachtoffer zijn van Russische manipulatie, hoewel zij samenwerken met officiële Russische organisaties en als zodanig bekend staande com munistische mantelorganisa ties in het Westen. Het bewijs van betrokkenheid van de Russische communistische par tij is te overweldigend om der gelijke ontkenningen te kun nen accepteren. Von Geusau zei een en ander op het con gres van het Europees Insti tuut voor Veiligheidszaken in Luxemburg. De pacifistische boodschap heeft een onevenre dig groot gehoor gekregen door de zwakte van de rege ringen en de polarisatie tussen de politieke partijen, zo zei hij. 'AMBURG Konrad iujau, de Westduitse han- elaar in relieken van het lerde Rijk, gebruikte het Else geld dat hem werd taald voor de vervalste gboeken van Adolf Hit- lr om animeerdames in bars te tracteren op over vloedige champagne. Bar- houders in Stuttgart schat ten dat Kujau in de laatste twee jaar anderhalf tot twee miljoen mark in hun lokalen heeft uitgegeven, aldus het blad. Een handschriftdeskundige die door Stern werd gehuurd, heeft gezegd dat Kujau naar alle waarschijnlijkheid de ver valser is. Het bewijs zal moe ten afhangen van diepgaande bestudering van de 22 zakken met documenten die in zijn winkel in Stuttgart in beslag zijn genomen. Stern heeft ove rigens geen 9, maar 10,84 mil joen mark uitgegeven voorde dagboeken. Aan Kujau werd. volgens het bal 9,34 miljoen uitbetaald. Een van de twee nieuw be noemde chef-redacteuren van het blad, Johannes Gross, heeft op verzoek van de uitge verij van Stern afgezien van zijn benoeming. De twee ontslagen chef-redac teuren Peter Koch en Felix Schmidt van het Duitse week blad „Stern", die verantwoor delijk waren voor het publice ren van de dagboeken, hoeven de komende jaren overugens niet op een houtje te bijten. Koch en Schmidt hebben van „Stern" een gouden handdruk gekregen van elk DM 1,7 mil joen. Het is overigens de vraag of het blad de volgende week nog wel zal uitkomen. De redac tiestaf vergadert vrijwel onaf gebroken. BOUTERSE AANHANGERS: WALGELIJKE PROVOCATIE" DEN HAAG De opbrengst van het maandag gepu bliceerde boek „December-moorden in Suriname", waarin gedetailleerd uit de doeken wordt gedaan wat zich op 8 december in Paramaribo zou hebben afge speeld, komt niet ten goede aan de Surinaamse Bevrij- dingsraad van ex-president Chin A Sen. Dat verklaar de desgevraagd directeur I. Gay van de uitgeverij We reldvenster. De royalties van het boek worden op een aparte bankrekening gestort. Zodra de auteur zich be kend maakt alleen Chin A Sen zegt de man te kén nen krijgt hij zijn geld uitbetaald. Volgens directeur Gay geldt een dergelijke regeling voor alle boeken, waarvan de schrijvers om politieke redenen onbekend willen blijven. Als ander voorbeeld noemde hij het inmiddels beroemde „Het verstoorde leven" van de Etty Hillesum. Voor de opbrengst van dit boek is zelfs een aparte stichting in het leven geroepen, die het geld verdeelt onder de rechthebbenden, die zich na het verschijnen van dit boek bij de uitgever hebben ge- Overigens blijft de belangstelling voor „De december-moorden" groot. Nadat afgelopen maandag de eerste druk van 10.000 exemplaren in een paar uur uit de magazijnen was verdwenen, is de tweede druk, die gisteren van de pers kwam, ook al bijna uitverkocht. De Liga van Surinaamse Patriotten, een organisatie van Surina- mers in Nederland die het bewind-Bouterse steunt, noemt het boekje een „walgelijke propaganda van de Bevrijdingsraad van Chin A Sen". „Wij zijn teleurgesteld omdat de Bevrijdingsraad niet schroomt de doden van 8 december te prostitueren. Door dit soort publicaties wordt de rust onder de Surinamers in Neder land bedreigd. Wij distantiëren ons dan ook van de eventuele gevolgen van het boek en onderzoeken of we gerechtelijke stap pen kunnen nemen tegen de uitgever, die een boek op de markt brengt waarvan hij de schrijver niet eens kent", aldus woord voerder Breeveld Overigens gelooft de Liga dat het boekje geschreven is door mensen uit de omgeving van Chin A Sen en niet door iemand die tot voor kort een belangrijke positie in Suriname bekleedde, zoals in het voorwoord staat vermeld. „Delen van het boek zijn regelrecht overgenomen uit de Weekkrant Suriname". Dat is een krant die door naar Nederland gevluchte Surinaamse on dernemers en journalisten wordt uitgegeven. BRASILIA De Surinaamse premier Errol Alibux gaat begin volgende week op bezoek in Brazilië. Het bezoek wordt gezien als een poging van beide landen de banden te bestendigen. Bra zilië heeft Suriname onlangs omvangrijke hulp aangeboden, pm Paramaribo uit de invloedsfeer van Cuba te houden. Enkele da gen na Alibux arriveert premier Lubbers in de Braziliaanse hoofdstad. Hij zal zich in Brasilia op de hoogte laten stellen van de Braziliaanse opvattingen over Suriname. Populariteit Mitterrand PARIJS President Francois opinie-onderzoek van het blad France Soir. In Frankrijk worden vandaag massale de monstraties gehouden tegen de versoberingsmaatregelen van de regering. Mitterrand van Frankrijk wordt nog door maar 35 pro cent van het Franse volk ge waardeerd, 3 procent minder dan in april, zo blijkt uit een louden. lEN HAAG Een delegatie uit de Nederlandse visse- jjwereld heeft vandaag in Brussel de Duitse minister an Landbouw, jnaz Kiegel die voorzitter is van de raad van EG- indbouwministers, uitgenodigd om op 28 mei mee uit varen voor de haringvangst op de Noordzee. De de- Igatie, bestaande uit vijftien vissers en hun vrouwen I .token in klederdracht, voornamelijk afkomstig uit twijk, vergezelde de uitnodiging van het aanbieden i Hollandse nieuwe haring en corenwijn. t de actie, die opgezet is door het Nederlandse Visserijschap, len de vissers aandringen op een snel besluit over het weer lestaan van haringvangsten op de Noordzee. De vissers maken ch ernstig zorgen over het trage verloop van de onderhande- jjgen in Brussel, waarbij de haringvangst vanaf 1 juni weer iegestaan zou moeten worden. Volgens de vissers springt met ame de EG-commissaris' belast met visserijzaken, de Griek jntogeorgis, luchthartig om met de economische belangen van vissers en de historische varigstrechten. je delegatie wees er in Brussel op dat al begin april bekend was it een internationaal forum van biologen, ICES, had geadvi- erd de haringvangst op de Noordzee dit jaar weer toe te staan, ingezien er biologisch gezien geen reden meer is de haring- ingsten te verbieden. ware overstromingen Argentinië UENOS AIRES Het )ordoosten van Argentinië is 'troffen door de zwaarste 'erstromingen sinds mensen- ëugenis. De overstromingen de provincies Misiones, Cor- entes, Chaco, Formosa en ntrë Rios houden al zes aanden aan. Meer dan 10.000 mensen zijn dakloos iworden en wegen en spoor lijnen zijn verwoest. Er is bo vendien enorme schade aan de landbouw toegebracht. Het waterpeil van de rivieren de Paraguay, de Parana en de Uruguay is als gevolg van de zware regenval van de afgelo pen week nog verder gestegen, zodat de wateroverlast nog er ger wordt. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse Conservatieven hebben gisteren van de publicatie van hun verkiezingsmani fest een grote show ge maakt. Premier Thatcher troonde op een blauw po dium tussen zeven belang rijke leden van het aftre dende kabinet en partij voorzitter Cecil Parkin son. Blauw is de kleur van de Britse Conservatieven. Achter de premier hing de slagzin: „Groot-Brit- tannië, sterk en vrij". Veel vrijheid en medezeggen schap schenen Thatcher's dis cipelen niet te hebben. Het was net een groepje gehoorza me schooljongens met hun strenge meesteres, die voort durend het woord voerde. Haar partij is overigens de eni ge, die een aanslag vreest. Het Conservatieve hopfdkwartier lijkt wel een zwaar belegerde vesting. Het .Conservatieve manifest voor de aanstaande parle mentsverkiezingen bevat wei nig nieuws. Toen ze in 1979 aan het bewind kwam zei pre mier Thatcher immers, dat ze meer dan een ambtsperiode nodig zou hebben. Na 9 juni hoopt zij het karwei verder af te werken. UJITENHEER FORT GULLICK Het gaat weer goed met de Unites States Army's School of Americas, de Amerikaanse militaire academie voor Latijns- Amerika, die is gelegen aan de Atlantische in gang van het Panamaka naal, temidden van een aantal militaire installa ties rond de Baai-van Li- mon en de havenstad Co- Ion. Leraren en studen ten zal het daarom aan het hart gaan dat de aca demie volgend jaar moet sluiten. Dat is een gevolg van het in 1977 gesloten nieuwe Kanaal verdrag. Critici van de academie zullen er echter geen traan om laten. Zij zeg gen al sinds jaar en dag dat de academie een kweekschool is voor mi litaire dictaturen. Een paar jaar geleden was de belangstelling voor de acade mie tot een dieptepunt ge daald. Maar als gevolg van de opkomende conflicten in Midden-Amerika en de vrij toegevende houding van de regering-Reagan jegens de Latijnsamerikaanse militai ren loopt de academie mo: menteel weer over van stu denten. „Midden-Amerika doet een zwaar beroep op de faciliteiten van de school", zegt kolonel Andreacchio, de Amerikaanse commandant. Een groot deel van de recen te geschiedenis van Midden- Amerika en de veranderin gen in het Amerikaanse be leid worden weerspiegeld in de cijfers die kolonel Andre acchio laat zien. De ergste ja ren voor de school waren 1979 en 1980, toen de regie ring-Carter de Latijnsameri kaanse regeringen probeerde te dwingen de mensenrech ten te respecteren en in Mid den-Amerika de bittere con flicten uitbraken die vooraf-' Het Salvadoraanse leger staat onder bevel van militairen, van wie er velen door de Verenigde Staten zijn opgeleid. Als gevolg van de vergrote Amerikaanse hulp aan El Salvador en Hondu ras komt bijna de helft van alle studenten aan de academie Fort Gullick uit deze twee landen. gingen aan de val in 1979 van dictator Somoza en de staats greep in El Salvador. Draai end op halve kracht had de school in 1979 en 1980 respec tievelijk slechts 766 en 704 studenten tegen 2.441 nu. Als gevolg van deze toenemende belangstelling heeft de acade mie voor de lessen in spiona ge en guerrillabestrijding zelfs instructeurs moeten le nen van de 193e Brigade, die verantwoordelijk is voor de algehele verdediging van het Panamakanaal. Militaire hulp Bijna de helft van de studen ten dit jaar is afkomstig uit El Salvador en Honduras. Dit gegeven is een weerspiege ling van de snelle uitbreiding die de legers van die twee landen hebben ondergaan als gevolg van de opgevoerde militaire hulpprogramma's van de Verenigde Staten. Een paar jaar terug kwamen de meeste studenten nog uit Nicaragua, maar sinds 1979 is dat anders, omdat de Sandi nisten besloten elders om hulp aan te kloppen. Aan de school studeren ook twee Guatemalteekse officie ren. terwijl het Congres nog steeds geen toestemming heeft gegeven voor een her vatting van de militaire hulp die in 1977 door Carter werd stopgezet vanwege de voort durende schending van de mensenrechten door het Gu atemalteekse regime. „De twee werden toegelaten op speciaal verzoek van het mi nisterie van buitenlandse za ken", zegt kolonel Andreac chio, die boos wordt als hem vragen worden gesteld over het omstreden karakter van de school, die in 1964 de eer ste geslaagden afleverde. Sindsdien hebben meer dan 42.000 officieren de school /net goed gevolg doorlopen. Kolonel Andreacchio wijst suggesties als zouden mensen die de academie hebben be zocht later betrokken zijn ge weest bij een beleid dat scha delijk was voor de democra tie. verontwaardigd van de hand. „Wij zijn er voorname lijk op ingesteld om leiders op te leiden. Ik wil best de schuld van rechtse regimes op me nemen als iemand me ook de eer van de democra tieën in Latijns-Amerika wil gunnen". Hij benadrukte dat „er nu wel enige aandacht aan mensenrechten wordt besteed" in de cursussen, zelfs al is het alleen maar dat studenten er i'u de spionage- lessen op wordt gewezen dat het meer zin heeft gevange- V riendschappen „Het is het suojectieve deel van onze opdracht", zegt ko lonel Andreacchio, als hij in gaat op de hechte vriend schappen die ontstaan tussen de officieren uit de verschil lende landen. Deze vriend schappen zijn voor een groot deel de oorzaak van de arg waan jegens de school. Deze kameraadschap bleek onder meer tijdens een cocktailpar ty vorige week ter gelegen heid van de nationale dag van Paraguay. Nadat de offi cieren hadden geapplaudis seerd voor een speech waarin de loftrompet werd gestoken over dictator Stroessner, de laatste dictator oude stijl in Latijns-Amerika, merkte een Mexicaanse majoor op: „We zijn hier allemaal broeders ondanks de verschillen die de politici tussen ons probe ren te scheppen". In bijna lijnrechte tegenspraak met de positie van de Mexjcaanse re gering, die zeer verbolgen is over de pogingen van presi dent Reagan om hun land al te schilderen als het uiteinde lijke doel van linkse subver sie in het gebied, voegde deze majoor eraan toe: „Ziet u, we vechten allemaal tegen de zelfde vijand". De angst dat deze gedeelde identiteit zal verdwijnen, neemt toe nu duidelijk wordt dat de academie Fort Gullick volgend jaar zal moeten ver laten. Volgens de bepalingen in het Kanaalverdrag heeft de Verenigde Staten na okto ber 1984 niet langer het recht hier trainingsprogramma's uit te voeren voor Latijnsa merikaanse landen, tenzij Panama te elfder ure van ge dachten verandert. Dit laat ste is* echter niet erg waar schijnlijk gezien het feit dat Panama aan de vooravond staat van verkiezingen waar bij de betrekkingen met de Verenigde Staten een van de belangrijkste kwesties zal zijn. PAUL ELLMAN Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11