Van Agt belooft een ijverige commissaris van Brabant te zijn Tevreden over nieuwe wiskunde uderen in geweer gen verlaging aow Kraakpanden ontruimd mxxmmtw 'ÏNENLAND CeidóeSowuvnt DINSDAG 17 MEI 1983 PAGINA 9 IiaAG Aan de aow mag niet worden geknabbeld. Het ien van een minimum onder een minimum zou a-sociaal n opzichte van de ouderen, die de samenleving zoals die jbestaat hebben opgebouwd en aan wie is voorgehouden |t aow-pensioen een onaantastbaar recht is. jjrijft het Cosbo. waarin de drie ouderenbonden met hun leden samenwerken, aan de Tweede Kamer. De volks- i enwoordigers bespreken vandaag de plannen van het ka- a >m de uitkeringen te verlagen. Een korting op de aow-uit- jji ;en wordt voorgesteld in de Voorjaarsnota. Zo'n maatregel r de helft van de 65-plussers niet minder dan rampzalig. Jl fiet Cosbo. Zij moeten uitsluitend van deze uitkering rond- i De andere helft van de ouderen heeft een aanvullend en. waarvan echter netto veelal weinig of niets overblijft. Luitenant-kolonel J.C. Kosters Zoetermeerder nieuw commandant Unifil-bataljon DEN HAAG Luitenant-kolonel J.C. Kosters (41) uit Zoetermeer wordt op 26 mei de nieuwe comman dant van het Nederlandse Unifilba- taljon in Zuid-Libanon. Hij volgt daarmee als negende Dutchbatt-commandant de huidige commandant overste Schenk op. In 1961 rondde de nieuwe Dutchbatt- -commandant zijn opleiding bij de KMA af. Na verschillende functies binnen de landmacht was hij van september 1979 tot augustus 1981 do cent "moderne strategie aan de Ho gere Krijgsschool. Groei politie met slechts half procent DEN HAAG De politie wordt in de komende jaren niet met één procent per jaar uitgebreid, maar met een half procent, ofwel 370 banen. Deze bezuini ging van 20,5 miljoen gulden tot 1986 heeft minister Korthals Altes (justi tie) doorgevoerd om te voorkomen dat hij te veel op het gevangeniswezen en -werk moet besnoeien. De minister deelde dit gisteren in de Tweede Ka mer mee tijdens een uitgebreide com missievergadering over taak en toe komst van het gevangeniswezen. Met de twee procent personeelsreductie op ambtenaren, die wel geldt voor gevan genispersoneel maar niet voor politie, bereikt de bewindsman een besparing van 19,5 miljoen. Bernhard: jacht op zeldzaam dier soms toelaatbaar APELDOORN Prins Bernhard is niet zonder meer tegen de jacht op bedreigde diersoorten. In gebieden waar ze niet in hun bestaan bedreigd worden mogen ook zeldzame dieren volgens de prins wel degelijk wor den afgeschoten. Dit concludeert de stichting Kritisch Faunabeheer uit een brief van Prins Bernhard aan de stichting over ad vertenties voor jachtsafari's in het blad „De Nederlandse Jager". Vol gens de stichting geeft de prins in zijn brief toe dat de advertenties ..verwarringwekkend" zijn. Chelatie-kliniek Zwolle weer open ZWOLLE De polikliniek van óe Stichting tot Bestrijding van Hart- en Vaatziekten te Zwolle is vanmorgen weer begonnen met het geven van che- latie-therapie aan personen die lijden aan hart- of vaatziekten. Het gaat om in totaal 24 patiënten die onder medische controle staan van na tuurgeneeskundige dr.R.Nauta. Deze- runt in Elp een therapeutisch centrum waar ook chelatie-therapie wordt gege ven. Wat er met de Zwolse kliniek gaat gebeuren na beëindiging van de thera pie aan de huidige patiënten, is nog^ niet bekend. De inrichting sloot on langs nadat een vrouw was overleden, na chelatie-therapie. ïdbederf ideren tste f n jaar rminderd EG EN Het gebit iinderen is in de at en tien jaar sterk jterd. Het afgenomen lederf is naar alle Ichijnlijkheid toe te yen aan de toepas- j/an fluoride, veran- I voedingsgewoonte h betere mondhygië- .onderzoek is nodig om jke aanbevelingen te ri doen voor een 'gebits: gedrag' ter voorko- i'an tandbederf Tot deze sie komt de Nijmeegse telkundige drs. H. Rui- p grond van een onder- paar de gebitstoestand inderen van 6 tot 10 jaar. rht daarbij naar een ver- lussen de sociale omstan- len. de voedingsgewoon de zorg van het gebit en {treden van tandbederf. ^™"fde tandheelkundige op- 8i dat kinderen van ou- et een laag opleidings- meer tandbederf heb- n die van ouders met fff^Togere opleiding. De oor- .^Jiervan moet onder meer worden in de verschil- Kin-, ^^Vvan ouders met een tp opleiding gebruiken rniet-noodzakelijk voed- betrekken hun energie leding meer uit tussen- es. Drs. Ruiken is van ig dat dè toediening van i Miie door middel van ta- V HL, of tandpasta een posi- heeft op het ge- als daar op jonge jl mee wordt begonnen. fiiem min één BRIEL Het !j-aadslid C.M. Berning in ■Imeenteraad van Den Is maandagavond bij de jing over een motie te- splitsing van de provin- jid-Holland even vrijwil- de gang gaan staan. Zij er zo voor dat de motie iiem" werd aangenomen. Berning was als enig -jd tegen de motie en het jiiet haar om te praten. Bite stelde burgemeester Ie Ronde van Den Briel voor dan maar even de Ual uit te gaan. zodat èm kon worden gestemd. STATENFRACTIE PvdA: „GEEN LUIZENBAANTJE" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG-DEN BOSCH Mr. A.A.M. van Agt (52) gaat vol goede moed naar Bra bant, waar hij „een ijve rige commissaris van de koningin" zal zijn, zo re ageerde de oud-premier op zijn benoeming die gistermiddag door konin gin Beatrix werd be krachtigd. Van Agt be gint op 16 juni in zijn nieuwe functie, als op volger van J.Dl van der Harten, die op de eerste van die maand met pen sioen gaat. „Eigenlijk had ik altijd al gehoopt er ooit eens terug te ko men", aldus de oud-pre mier. „Het is een grote provincie, niet alleen naar inwonertal en oppervlakte, maar ook naar aantal problemen", zegt Van Agt. Volgens hem dient een commissaris vooral een ambassadeur van zijn provin cie te zijn. „Ik zal dan ook veelvuldig in Den Haag zijn. Ik weet daar tenslotte de weg". Van Agt voelt er niet voor een ambtenaar aan te stellen speciaal voor de con tacten met Den Haag. „Ik ben er zelf in anderhalf uur". Hij denkt goed met het kabi- net-Lubbers uit de voeten te kunnen. Hij beschouwt het als een goed kabinet, „dat uit flink volk is samengesteld". Voor hem mag het acht jaar blijven zitten. Van Agt is van plan zelf „heel veel jaren" in Brabant te blijven, „hoewel ik niet kan garanderen dat ik er mijn aow zal halen". De kritiek op de benoemings procedure wees hij af. „De vertrouwenscommissie heeft met drie kandidaten gespro ken. Als men dan toch zegt, dat de kandidatuur van tevo ren vaststond het zij zo". Van Agt zei niet op te zien tegen de omgang met de Bra banders. „Als ik het niet met hen kan klaren, wie dan wel?". Positief In provincale staten van Noord-Brabant reageerde men overwegend positief op de benoeming. PvdA (13 ze tels) en VVD (16 zetels), die in het verleden nogal wat kritiek hadden vanwege de volgens hen vrijwel volledige zekerheid dat Van Agt de enige serieuze kandidaat was, spraken hun vertrouwen uit in de* nieuwe com/nissaris. PvdA-fractievoorzitter H. Rigter wees erop dat een ver trouwenscommissie „serieus'4 over de sollicitaties had ver gaderd. Rigter sprak de ver wachting uit dat Van Agt de profielschets van provinciale staten zou waarmaken. „Daarin staat onder meer dat van de nieuwe commissaris een volledige inzet wordt vereist en dat hij niet als-so list zal optreden. Het com missariaat in Brabant is geen luizenbaantje", aldus Rigters. Mevrouw H. Sengers van Gijn, van de VVD (16 zetels), verklaarde desgevraagd dat haar kritiek niet op de per soon van Van Agt maar op de benoemingsprocedure was gericht. Volgens haar kan Van Agt in Noord-Brabant nu met een schone lei begin nen. „Dat lid zijn van de Tweede Kamer lag hem niet „Ze maken me in Den Haag niets meer wijs", aldus de tot commissaris van Brabant benoemde mr. Van Agt, die zegt het Haagse wereldje als geen ander te kennen. Commissaris behoudt commissariaten DEN HAAG Van Agt is niet van plan zijn onlangs verwor ven commissariaten op te geven. Tijdens een informele ont moeting met de parlementaire pers in het Haagse hotel Des IndesNzei hij daarover pas te willen denken als er sprake is van een botsing van belangen. Het CDA blijft alles in het werk stellen om na Noord-Brabant ook Gelderland in de wacht te slepen. „Wij blijven de CdK- post Gelderland claimen, omdat we destijds voor de overstap van Friesland" naar de VVD, nog niets teruggekregen hebben, aldus CDA-voorzitter Bukman kort na het bekend worden van Van Agt's benoeming. Fractievoorzitter P Wart- mans van het CDA (39 zetels) toonde zich blij met de per soon van Van Agt en met de snelheid, waarmee de befioe- minsgprooedure is verlopen. „Nog voordat de scheidende commissaris is vertrokken, weten we wie de nieuwe commissaris wordt". Ir. A. de Smet, voorzitter van dé D'66-fractie (6 zetels), was minder positief. Hij zei niet anders te hebben verwacht dan dat Van Agt benoemd zou worden. „Het overleg in de vertrouwenscommissie is niet echt uit de verf geko men". Mevrouw P. van Dijk van de eenmansfractie van de CPN uitte zich in soortge lijke zin. De sollicitatieproce dure heeft naar haar mening niets veranderd aan de situa tie dat Van Agt de enige kan didaat was en bleef. Vele functies Mr. Dries van Agt, die op 2 februari 1931 in Geldrop werd geboren, heeft in de loop der jaren diverse func ties vervuld. Van 1968 tot juli 1971 was hij hoogleraar aan de juridische faculteit in Nij megen. In die periode werd hij actief in de'toen nog zelf standig bestaande KVP. Hem werd gevraagd medewerking te verlenen aan het schrijven van een verkiezingsprogram. Die entree in de politiek leid de er uiteindelijk toe dat hij in 1971 werd benoemd tot minister van justitie, in het kabinet-Biesheuvel. Hij bekleeddedit ambt ook in het kabinet-Den Üyl, waarvan hij tevens vice-pre sident was. Als lijstaanvoer der van het CDA werd Van Agt op 19 december 1977 mi nister-president, in een kabi net met de VVD. Vanaf 11 september 1981 vervulde hij dezelfde funetie in het twee de kabinet-Van Agt (CDA, PvdA en D'66), dat na acht maanden ten val kwam. Van 29 mei 1982 tot 4 november 1982 leidde hij het derde ka binet-Van Agt (CDA en D'66). Tijdens de formatie van het nu zittende kabinet besloot Van Agt terug te tre den als premier: Hij verköbs de „luwte" van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. ^rdediging wil vrijspraak =1.4? „vouor kampoudste Albert T. it u rè" achtf sledjSTRICHT Tijdens de elfde dag van het proces gebiL^e 63-jarige van oorlogsmisdaden verdachte Al- ]T. hebben de verdedigers voor de bijzondere straf- n ?r van de rechtbank in Maastricht het openbaar $terie in eerste instantie niet ontvankelijk ge ld en voor hun cliënt vrijspraak gevraagd. Zij vin- -Tdat bepaalde onderdelen van de dagvaarding nie- joeten worden verklaard en dat de tenlaste geleg- ïiten niet zijn bewezen. r van justitie mr. J. Nabben had vorige week twintig jaar r. geëist. Het verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling verdachte, na een pleidooi van bijna zes uur. werd door htbank afgewezen. Volgens verdediger mr. J. Pfeil is het Sar ministerie in zijn eis niet ontvankelijk, omdat er geen j is van misdrijven tegen de menselijkheid. „Op Albert T„ 1 Nederlanderschap steeds heeft behouden, is het Neder- strafrecht van toepassing en niet het oorlogsrecht, laat fiet bijzondere strafrecht", aldus mr. Pfeil. ■fêëde verdediger, mevrouw mr. A. Odekerken, kritiseerde joronderzoek vanwege de zeer suggestieve vraagstelling en "iet; horen van een belangrijke getuige a décharge. Zij noem- -fëfgelegde getuigenverklaringen tegenstrijdig, verschillend Jzënlijke punten, twijfelachtig en daardoor onbetrouwbaar. CNV ongerust over bouwdebat UTRECHT De Hout- en Bouwbond CNV is bang dat de Tweede Kamer vandaag te ge makkelijk zal instemmen met de „rampzalige" regerings voorstellen voor de bouw. De anleiding voor die ongerust heid is onder meer dat het ka merlid Dijkman niet het woord zal voeren voor het CDA. Dijkmans kritische kanttekeningen bij het rege ringsbeleid spreken de CNV-bond bijzonder aan. De bond wil een beleid dat het niet alleen op papier maar ook feitelijk mogelijk maakt de woningbouwproduktie te handhaven op minimaal 100.000 woningen per jaar. Volgens de Bouwbond CNV blijkt uit een door de regering achtergehouden rapport, het zogenaamde trendrapport, dat de behoefte aan woningen veel groter is dan de laatste tijd is aangenomen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. JEMELS orgel 0ui«XI» 2.IJM TO0V De Amsterdamse politie heeft gisteren de vorige week gekraakte panden Keizers gracht 730-734 ontruimd. In deze panden was jarenlang de Keuringsdienst van Waren gevestigd. Vorige week werden de panden geveild en ging de erfpacht over in handen van een makelaar. De ontruiming verliep zonder moeilijkheden. Eventuele relschop pers werden op een afstand gehouden doordat de politie de gracht met containers had afgezet. Dit wordt de laatste aflevering in de examenrubriek 1983. Dat wil niet zeggen dat de examenmarathon gis teren is afgesloten. Maar wat vandaag en morgen nog volgt betreft maar een betrekkelijk kleine groep in den lande. Dat zijn Fries en Russisch voor het vwo, havo en mavo en biologie en natuurkunde voor het la ger landbouwonderwijs. En bij het leao en lhno ratelen twee dagen de schrijfmachines. Bij het vwo stond gistermorgen Wiskunde II op het programma. Onze vwo-Ieraar meldde: een redelijk eenvoudig examen. Toch werd zoveel rekenwerk gevraagd dat de leerlingen dreigden te verdrinken. Dat was met name het geval in opgave lc. Vraag 3c was een echte inzichtvraag en zal door de leerlingen wel lastig zijn gevonden, meende hij. De rest was standaardwerk en dus niet moeilijk. De leerlingen deelden de mening van hun leraar. Dat wiskunde ILexamen heeft overigens zijn langste tijd gehad.. Het was en is nog steeds bedoeld voor de „fijnproevers" die die per op de zaak willen ingaan, typisch iets voor toekomstige TH-studenten. Weliswaar is het voor geen enkele studie of ver volgopleiding verplicht, maar in de exacte studierichtingen (na tuurkunde, scheikunde, wiskunde) gaat men er praktisch wel vanuit dat de -studenten het in hun pakket hebben gehad. Zo niet. dan krijgen ze het alsnog. Wiskunde II wordt in de toekomst vervangen door Wiskunde A, een heel ander vak dat ook een heel andere doelgroep zal heb ben. Het zal gericht zijn op de zg. „gamma"-vakken: pedagogie, psychologie, soeiale geografie en economie. Wiskunde I zal in de toekomst wiskunde B heten: het programma blijft hetzelfde, met uitzondering van de onderdelen kansrekening en statistiek die plaats moeten maken voor ruimtemeetkunde, een onderdeel waaraan men aan de universiteiten veel waarde hecht. 1987 Met dat examenvak wiskunde-V\ëo-nieuwe-stijl is sinds 1981 op twee scholen in ons land geëxperimenteerd vanaf de vijfde klas: het Lorentzcollege in Haarlem en het Liemers College in Zeve naar. Daar heeft men nu ook kennis gemaakt met een examen in dit nieuwe vak. Met ingang van het komende schooljaar gaan nog tien andere vwo-scholen met dit experiment beginnen in de vijfde klas (exa men in 1985). In 1984 komen daar nog eens 40 scholen bij, zodat in 1986 in totaal aan 52 •scholen in hèt land het exa men wiskunde A zal worden afgenomen. In 1985 zullen alle vwo-scholen wiskunde A van af de vijfde klas doceren, zodat in 1987 over de hele linie in dit nieuwe vak wordt geëxa mineerd. De leraren worden in nascholingscursussen op deze vernieuwing voorbereid. (Door Jan Hooyman en Frits Stommels) Examen Op het Liemers College in Ze venaar was de leraar tevreden over de eerste proeve van een examen wiskunde A, op enke le onderdelen na. De sfeer van de opgaven is duidelijk anders dan men bij wiskunde gewend is. zei hij. Er werden bv. vragen gesteld naar aanleiding van een tijdschriftartikel. De vragen wa ren ook veel meer gericht op de belevingswereld van de kandi daten. Een duidelijke verschuiving dus van de exacte richting naar de gamma-vakken. En dat deze wiskunde nieuwe stijl een succes belooft te worden, blijkt wel uit de stijging van het aantal kandidaten aan het Lie mers College in Zevenaar: bij de start in 1981 koos 16 procent voor wiskunde A, vorig jaar 27 procent, terwijl voor het nieuwe schooljaar een percentage van 45 wordt verwacht. Het percenta ge leerlingen in Zevenaar dat in het algemeen voor wiskunde koos, steeg van 68 naar 92. Mavo Het examen wiskunde II voor mavo-C was aldus de algemene indruk goed te maken en echt niet te moeilijk. Dat gold met name de opgaven een en vier. Bij opgave twee werd de vraag stelling wat betreft de berekening van de oppervlakte van een piramide wat vreemd gevonden. Bij de derde opgave werd on derdeel c, waar gevraagd werd om twee grafieken te tekenen in een rechthoekig assenstelsel, als pittig ervaren. De algemene indruk bij wiskunde II voor mavo-D was: pittig, maar te doen. Om een aardig resultaat te halen moest er goed gerekend worden en was inzicht in wiskunde nodig. Een van de vier opgaven was goed te maken, de andere drie waren geheel of gedeeltelijk nogal ingewikkeld. Lbo Het lbo had op de laatste dag van de B-examens dezelfde vier wiskundevraagstukken als mavo-C. Het betrof: een grafiek van twee rechte lijnen en hun snijpunt; berekening van lijnstukken en oppervlakte binnen een kubus; het tekenen van grafieken, berekenen van het snijpunt en spiegelen in de lijn ij B x. Het laatste was een vraagstuk over de cirkel. De meningen van de kandidaten liepen uiteen van gemakkelijk tot tamelijk moeilijk. Volgens de leraar kwam het werk overeen met dat van voorgaande jaren en had het 't gebruikelijke, te verwachten niveau. In de middaguren nam het merendeel van het lbo-kandidaten afscheid van de examenmarathon met open vragen over Engels. Daarbij moesten tien vragen beantwoord worden naar aanlei ding van een tekst over vrouwen bij de brandweer. Er werd een behoorlijk beroep gedaan 'op de taalvaardigheid. In eigen bewoordingen moesten de kandidaten hun mening ge ven over vragen als: waarom vrouwen bij de brandweer aan vankelijk niet geaccepteerd werden en getrouwde vrouwen: werken of niet? De overige onderdelen van twee gegeven woorden een zin maken, een zin /af maken, open plekken in de tekst invullen, woorden in de goede volgorde zetten werden zonder al te veel problemen door de meeste kandidaten binnen de toegestane tijd gemaakt. En nu maar duimen voor een goede uitslag

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9