p remeente Katwijk ernstig berispt Di Tegenvallers in Koudekerk Alkemade overweegt uit Rijnakkoord" te stappen Rijnsburgse paardenmarkt een traditie nïoON STELT STICHTING OPEN JONGERENWERK IN HET GELIJK e tatwi jk verhoogt aterprijs kleiner gebied r£por glastuinbouw i Nieuwveen Fietsvierdaagse Sparta van start Uitbreiding Winkelhof voorlopig onhaalbaar SIDEN CcidócSomant dinsdag 17 mei 1983 pagina 7 n hoorzitting over rnwapens in Leiderdorp )//def fUr |pu iERDORP Er komt geen hoorzitting over de kernwa- ■oblematiek in Leiderdorp. Met tien tegen acht stemmen de gemeenteraad gisteravond een verzoek van het PPR- lid H. van der Zande af. Het voorstel van Van der Zande ondersteund door de fracties van PvdA, D'66 en een min- :id van het CDA. tspraak bevestigde de raad zijn eerder ingenomen Ipunt dat een discussie over kernwapens niet thuis hoort in pmeenteraad. Op 9 juni zal over dit onderwerp een confe- "je plaatsvinden in Amersfoort. Deze conferentie is georgani- I door zeven burgemeesters onder aanvoering van de burge- iter van Smallingerland, de heer Smallenbroek. De wethou- f*|J. Bezemer (PvdA) en A. H. Meerburg (CDA) zullen deze 1 mrentie bijwonen. Niet als vertegenwoordigers van de ge- V>te maar op persoonlijke titel, zo deelde burgemeester Van ifol Have mee op vragen van VVD-fractievoorzitter mevr, C. 1 in-van Boven. Scholieren voor schoon Katwijk KATWIJK Ongeveer veertig scholieren van de Otto Baron van Wassenaer van Catwijck- school gaan er morgen op uit om Katwijk aan den Rijn wat schoner te maken. Dat gebeurt onder leiding van hun leerkrachten en mede werkers van de gemeentelijke Plantsoenen dienst. Voorzien van prikstokken en plastic zakken, die zij van de Plantsoenendienst in bruikleen krijgen, gaan zij de groenvoorziening en enkele straten grondig schoonmaken en alle papieren, die zomaar op straat worden achter gelaten, oprapen. De schoonmaakactie duurt 's middags van half twee tot half drie. Als de ac tie van deze leerlingen van de vijfde en zesde klas slaagt, zal het voorbeeld gevolgd worden door leerlingen van andere lagere scholen in Katwijk aan den Rijn, zoals de Willem van Veenschool en de Molenhofschool. Brandweerlieden onderscheiden OEGSTGEEST Tijdens een bijeenkomst van de Oegstgeestse Vrijwillige Brandweer in het raadhuis van Oegstgeest werden de commandant en de plaatsvervangend commandant respectie velijk de heren J. van Gorkom en W. den Dubbelden onder scheiden. Beiden vierden het 30-jarig „jubileum" en dit zesde lustrum bij de plaatselijke brandweer betekende de uitreiking van een oorkonde en de zilveren gesp behorende bij het brand- weerkruis. Burgemeester Scheenstra speldde de versierselen op. De heer Blok, regionaal preventieofficier „Rijnland", alsmede regionaal wedstrijdleider, sprak de jubilarissen toe. Hij bekeek op kritisch amusante wijze de taak van beide commandanten. De comman dant van de regio Leiden en Leiden, de heer Mark overhandig de een geschenk in de vorm van „bluswater". Namens de brand weer Oegstgeest overhandigde een der leden de heer J. Fleur bloemen aan de echtgenotes van de heren Van Gorkom en Den Dubbelden. Vrachtwagen ramt showroom ALPHEN AAN DEN RIJN Een vrachtwagen heeft gistermiddag voor een grote chaos gezorgd bij garage Rijn streek aan de Alphense Hoorn. De be stuurder van de vrachtwagen, een 35- jarige man uit Hazerswoude, zag te laat dat een voor hem rijdende wagen af remde. De vrachtauto raakte door de paniekreactie van de chauffeur in een slip en maakte een halve draai naar rechts. Eerst raakte de zeswielige wa gen een andere vrachtwagen. Daarna ramde de wagen twee grote vitrinera- men van garage Rijnstreek. Het glas, spatte alle kanten op. Ook de wagens in de showroom raakten beschadigd. Geen van de betrokkenen liep verwondingen op. Tien inbraken in Alphen ALPHEN AAN DEN RUN In totaal werd er afgelopen weekened tien maal ingebroken in woningen in Alphen aan den Rijn. Daarbij komt nog een grool aantal pogingen tot inbraak. Over hel algemeen waren het kleine inbraakje^ Uitspringers waren een Chinees restau, rant aan de Hooftstraat waar 1200 gul* den contant geld verdween en een wo» ning aan de Tarthorst waar een video* recorder werd gestolen. Opvallend wag dat bij de meeste inbraken de insluiperg binnen kwamen door op een vuilnisbalj te gaan staan bij de keukendeur en door het bovenliggende raampje naar binnen te klimmen. ^JVWIJK De handels- van het gemeente- uur bij de verbouwing ^de voormalige sociale kplaats aan de Jan rtsenlaan heeft uitein- een forse berisping e Kroon, het hoogste ipsorgaan in dit land, elklej gevolg gehad. De fc^R>n is van mening dat gemeentebestuur in 1^1 zaak onjuist heeft ge- ^^eld en in een brief het college zal men „ernstige verontrus- wmaf' hierover uitspreken. 'W gemeentebestuur is er d van uitgegaan dat de verbouwing van werkplaats tot onder- ten van het Kort Mid- (KMBO) geen vergunning nodig was. De Stichting Open Jongerenwerk Kat wijk heeft deze redene ring tot aan de hoogste beroepsinstantie bestreden wat uiteindelijk heeft ge leid tot de afkeuring van het gemeentelijk beleid. Er is volgens de Kroon vol doende aanleiding om de om streden beslissing van B en W te vernietigen. Hiervan wordt echter afgezien omdat de ver bouwing inmiddels alweer eni ge tijd achter de rug is en het niet waarschijnlijk is dat ver nietiging van het besluit af braak van de getroffen voor zieningen ten gevolg zal heb ben. Verder wordt ook gewe zen op het feit dat de omwo nenden tegen de verbouwing netVjaar Beroepsonderwijs geen bezwaar hebben maar wel tegen het gebruik door de inmiddels geliquideerde Stich ting Open Jongerenwerk Kat wijk. De Stichting Open Jongeren werk Katwijk was destijds (voorjaar en zomer 1982) zeer verbolgen over de manier waarop het gemeentebestuur de voormalige sociale werk plaats toewees aan het KMBO. De stichting ging er namelijk van uit dat zij het pand zou kunnen gebruiken als onder komen voor het Mallegat, het inmiddels ter ziele gegane jon gerencentrum. In die redene ring wist men zich gesteund doordat 't Gat beschikte over tekeningen die de plaats van het centrum in de werkplaats aangaven. Toen de buurtbewo ners zich echter massaal tegen de komst van 't Mallegat ver klaarden zag de gemeente ech ter van deze plannen af. Men wees erop dat de omwonenden met allerlei bezwaarschriften de komst van het centrum ja ren zouden kunnen ophouden. Kort daarop werd bekend ge maakt dat het KMBO het ge bouw zou kunnen gebruiken. De Stichting Open Jongeren werk spande vervolgens een beroepsprocedure aan tegen de gemeente omdat men van me ning was dat de juiste procedu re niet waren gevolgd. De be stemming van het pand was tijdens de verbouwing nog niet gewijzigd in „bijzondere doel einden", zo zeiden zij, terwijl de gemeente ook niet over een bouwvergunning beschikte. „Kortom, wat voor het Malle gat opging schijnt nu niet no dig te zijn voor het KMBO", zo zei Theo Lieverst op 20 juli tij dens een zitting van de Raad van State. Hoewel de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State erop wees dat de gemeente lang niet vlekke- gunning nodig) niet juist is. De loos had gehandeld verklaarde Kroon wijst er op dat het vol- hij de stichting toch niet ont- gens het derde lid van dezelf de bouwverordening verboden is in strijd te bouwen met on- mening dat de stichting door dermeer de voorschriften van de beslissing van de gemeente een bestemmingsplan, „ook niet direct in haar belangen wanneer volgens lid 2 geen was geschaad. De Stichting Open Jongeren werk liet het hier niet bij zit- bouwvergunning is vereist". Gewezen wordt hierbij op de bestemming „bedrijfsdoelein- ten en stapte met haar bezwa- den", die op het pand Jan ren, naar de Kroon waar men alsnog verzocht om schorsing en vernietiging van de beslis sing van B en W om geen ver gunning af te geven voor de verbouwing van het pand Jan Evertsenlaan 2. In zijn uit spraak wijst de Kroon er nu op dat het verweer van het ge meentebestuur („De verbou- Evertsenlaan 2 lag terwijl de verbouwing plaatsvond ten be hoeve van het onderwijs. Hoewel de Stichting Open Jongerenwerk dus in het ge lijk wordt gesteld ziet de Kroon om hierboven al ge noemde redenen af van verde re maatregelen tegen het ge- wing is van ondergeschikte meentebestuur. Het blijft bij betekenis en daarom is, gelet een vermanend schrijven op het bepaalde in artikel 14, waarin de gemeente in keuri- lid twee, onder c, van de ge ambtelijke taal toch een bouwverordening geen ver- fikse tik op de vingers krijgt. TWIJK .Voor inwoners van Katwijk zal de wa- rijs in het tweede halfjaar van 1983 stijgen met vijf per kubieke meter. Het duurste tarief komt hier- op 98 cent per kubieke meter. De prijsstijging is tlzakelijk omdat de waterinkoopprijs van 47 naar 52 - is gestegen. 'ite had de prijsverhoging al per 1 januari 1983 moeten in- maar de gemeente wil de bevolking niet achteraf opzade- let een verhoging van het tarief. Daarom is uit het gevorm- [rijsegalisatiefonds van de gemeente (waarin momenteel I de 500.000 gulden zit) 55.000 gulden gehaald om het prijs- J:hil te overbruggen. De raadscommissie voor financiën en - -Jentebedrijven is hiermee gistermiddag akkoord gegaan. ezelfde commissievergadering deelde de administrateur van l»%^edrijven, de heer A. IJzerman, mee dat het aantal aanma- len dat maandelijks moet worden verstuurd aan mensen die fajCbkening nog niet hebben betaald onrustbarend stijgt. Het al ligt gemiddeld op 4.000 terwijl de maand april tot nu toe i 7.000 aanmaningen heeft opgeleverd. Op een totaal aantal iruikers van 14.000 is dat dus bijna de helft. Het aantal af ingen ligt maandelijks op vijf a zes. Er zijn momenteel drie mers die al enkele maanden van gas, water en electra zijn f Smoken. veet 1*1 UWVEEN Het nieuwe gebied voor glastuin- jjagv komt toch op een andere plaats in Nieuwveen en ■Kit kleiner in omvang. Het provinciaal bestuur in tegenstelling tot een eerdere beslissing toch temming gegeven voof de realisering van een „gla- van slechts 36 hectare ten noorden van de Aeinen van Huize Ursula aan weerszijden van de enkade. Het gebied moet daarmee worden aange- pn op het al bestaande glastuinbouwcomplex. De tnteraad krijgt vanavond het voorstel het Insti- Itad en Landschap opdracht te geven een wijzi- te maken voor het bestemmingsplan Landelijk ïed. wijziging van het bestemmingsplan is noodzakelijk voor de 'ELPering van de nieuwe glastuinbouw-locatie. Het gemeente- ING?ur beeft hiermee een overwinning behaald op het provinci- |estuur. Dat besloot namelijk in augustus 1981 een veel gro- febied aan te wijzen als glastuinbouwlocatie. Dat zou 70 hec- groot moeten zijn en op een heel andere terrein, namelijk loord-westen van Nieuwveen, gerealiseerd moeten worden, «eerderheid van de gemeenteraad sprak zich in november dat jaar echter uit voor de kleinere locatie aansluitend aan :ersil bestaande glastuinbouwgebied. ^^rovincie besloot op verzoek van de gemeente Nieuwveen te ^Ajken of dit plan financieel en technisch uitvoerbaar zou zijn. ■en brief van Gedeputeerde Staten blijkt dat dat zo is. Bo uwen staat in die brief dat de realisering in Nieuwveen geen jang meer heeft. Aanvankelijk wilde het provinciaal be- P»de locatie in Nieuwveen prioriteit geven boven het andere Hl Rd dat was aangewezen, de Vierambachtspolder bij Ter Aar. MBEebied heeft een belangrijk landschappelijk karakter en om zou de locatie Nieuwveen het eerst moeten worden aan- (d. Die voorwaarde is nu ook komen te vervallen. ïr'de Nieuwveense bevolking bestond veel verzet tegen de e OVtH van ,,een glazen stad". Dat heeft nu geresulteerd in hal- Ie ha® van Seb'ed en Je keuze voor een andere locatie. De umsfende 34 hectare blijven wel als reserve staan voor het ge- ^at blijkt dat er toch meer grond voor glastuinbouw nodig is. Jedingdieven betrapt 'RDWIJK Een 26-jarige man uit Den Haag is gisteren de politie aangehouden wegens winkeldiefstal. De man toen hij in de kraag werd gevat, voor 500 gulden aan --'skleding bij zich. 'KiMkie werd gewaarschuwd door een passerende dame, Ie man samen met een vrouw van winkeldiefstal ver- Zij kwamen beide met kleding uit een boetiek. Alleen lan kon worden aangehouden. Ongeveer 400 fietslustigen gingen gisteravond van start voor de tweede fietsvier daagse van de Leiderdorpse gymnastiekvereniging Sparta. Dat was wat minder dan vorig jaar, maar de organisatoren waren niet ontevreden met het oog op het niet al te gunstige regenachtige weer. Sparta begon vorig jaar met de fietsvierdaagse naar aanleiding van het 70-jarig bestaan. Het is de bedoeling dat het evenement een jaar lijks terugkerende traditie wordt. Net zoals bij de meeste vierdaagsen strekt het spor tieve gebeuren zich uit over vijf dagen, en kan men één avond vrij nemen. Daardoor is het ook nog mogelijk vanavond nog van start te gaan bij gebouw Irene aan de Hoofdstraat tussen zes en zeven uur om 10, 20 of 30 kilometer te rijden. Vrijdag worden de fietsers hier feestelijk ingehaald. gratis elke woensdag de bijlage bil uw krant KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het bezuinigen gaat de gemeente Koudekerk niet goed af. Tijdens de vergadering van de raadscommissie personele, bestuur lijke en algemene zaken kwam gisteravond aan het licht dat van de zeventig duizend gulden, die in 1983 moet worden bezuinigd er tot nu toe nog slechts tien procent is verwezenlijkt. Een voorbeeld van de tegenvallers is de scholendependance. In de bezuinigingsvoorstellen werd uitgegaan van afbraak, waar mee zestien duizend gulden zou kunnen worden bespaard. In de scholendependance zit nu echter de derde klas van kleuter school „Hummeloord". Streekmuziekschool Een andere grote verliespost blijft de Streekmuziekschool. De verwachte bezuinigingen zullen ook daar zwaar tegenvallen. Het college van B en W van Alkemade heeft het bestuur van de streekmuziekschool onlangs meegedeeld dat Alkemade over weegt niet langer bij te dragen aan de school. Een definitief standpunt wordt in de gemeenteraadsvergadering van 30 mei bepaald. De kosten die het opstappen van Alkemade met zich meebrengt, worden verdeeld over de overige deelnemers aan het samenwerkingsverband streekmuziekschool. Mevrouw I. Huson (CDA) zegt zeer veel moeite te hebben met deze hoge kosten als zij die afweegt tegen het praktisch nut dat de Streek muziekschool oplevert voor Koudekerk. „Dat prachtige gebouw in Leiderdorp is voor een heleboel Koudekerkers een onbereik baar gebouw." Rieten daken De raadscommissie adviseerde het college van B en W geen sub sidieregeling op te zetten voor onderhoud en vernieuwing van rieten daken die niet onder Monumentenzorg vallen. Het beden ken van nieuwe subsidieregelingen vonden de commissieleden in deze tijd niet passen. ALKEMADE Alleen een uitzonderlijke hoge „uittreedsom" kan Alke made nog weerhouden van uittreding uit de ge meenschappelijke regeling Streekmuziekschool „Rij nakkoord". Zowel de raadscommissie welzijn als die van financiën waren onlangs vrijwel unaniem van mening dat de kosten van deze gemeenschappe lijke regeling zoals die nu functioneert de pan uit rij zen. Men wel er daarom zo gauw mogelijk van af. Met een uittreedsom van circa vier ton kunnen bei de raadscommissies ak koord gaan. Als de nog vast te stellen boete ech ter hoger uit, dan zullen beide commissies zich op nieuw over de zaak bera den. Overigens bestaat ook nog de mogelijkheid dat Gedepu teerde Staten te zijner Jijd hun goedkeuring onthouden aan een raadsbesluit om uit de gemeenschappelijke rege ling Streekmuziekschool té stappen. „Ook zitten er", vol gens wethouder Van Beek „nogal wat haken en ogen aan het feit dat Alkemade twee jaar geleden financieel heeft meegewerkt aan de tot standkoming van het nieuwe gebouw van „Rijnakkoord" in Leiderdorp. PvdA-com- missielid F. Schoonderwoerd en CDA'er J. Kret meenden dat in dit geval geen sprake is van kapitaalsvernietiging, omdat het schoolgebouw makkelijk verhuurd kan worden aan andere scholen, zoals de M.E.A.O. Beide com missieleden bepleitten het gebruik van een deel van het gemeentelijk studiefonds voor individuele aanvragen voor muziekonderwijs, zoidra geen gebruik meer kan wor den gemaakt van de diensten van „Rijnakkoord". RIJNSBURG De Gr. Florislaan en de Vliet Z.Z. ondergaan morgen weer een metamorfose. Tientallen houten paaltjes wach ten er nu op een pony of paard, zodat de eventuele handelaren, maar vooral de ouders met kinderen de edele dieren goed kun nen bekijken. Vanaf zeven uur kunnen de paarden worden aangevoerd wor den. De Rijnsburgse paardenmarkt is een traditie van eeuwen. Oud-Rijnsburgers waar dan ook vandaan komen op die dag naar hun geboortedorp, terwijl de scholen de kinderen vrijaf geven en veel ouders een snipperdag nemen. Ieder jaar zijn er toch wel zo'n 80 tot 100 paarden op de markt te bewonderen en soms wordt er ook nog wel behoorlijk gehandeld. Aan de over zijde van de Vliet wordt een braderie gehouden. Hier is ook een stand van de stichting Ondosa (Ontwikkeling door Samenwer king) te vinden evenals van de Floraband, die in september met de bouw van een eigen clubhuis begint. De band organiseert een rad van avontuur en een wedstrijd souzafoonblazen. Om drie uur wordt in de Voorhof de jaarlijkse bazar geopend ten bate van de restauratie van de Herv. Kerk en het kerke- werk. Deze bazar zal niet alleen morgen maar ook nog donder dagavond gehouden worden. Om half drie begint het ringrijden met aangespannen paard in de Gr. Florislaan. Alle groepen van gymnastiekvereniging DWS verschijnen om half vijf op het plein achter het raadhuis om hun kunnen te tonen. De wielerronde van de Rijnsburgse Oranjevereniging gaat om half zeven van start, met eerst een muzikale show van de drum-- band DWS en daarna twee jeudronden en de Burchtronde. Dit hele wielergebeuren duurt tot ongeveer negen uur. Het parcours loopt over de Nassaulaan, Kon. Julianalaan en Valkenburger- weg. De Rijnsburgse Paardenmarkt trekt altijd veel publiek. LEIDERDORP Er is geen sprake van uitbrei ding van het winkelcen trum Winkelhof. Dat deelde wethouder J. Beze mer (PvdA) mee tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering. Met zijn mededeling wilde wet houder Bezemer, zoals hij zei, enkele misverstanden die rond Winkelhof wa ren ontstaan uit de wereld helpen. Hij ontkende dat er bij de eigenaar van Winkelhof, de Nationale Nederlanden, plannen voor uitbreiding bestaan. Volgens het bestemmings plan Winkelhof is er met een toekomstige uitbrei ding rekening gehouden, maar volgens de voor schriften van dat plan moet de haalbaarheid eerst door een distributie- planologisch onderzoek worden aangetoond. De geruchtenstroom over uit breiding van Winkelhof was op gang gekomen na een ver zoek van Nationale Nederlan den de showroom, die sedert de opening in 1980 een oninge vulde plek was gebleven, een detailhandelbestemming te ge ven. De komst van meubel- handel Mijnders maakte ech ter het onderzoek dat door het CIMK was gestart naar de ge volgen van een eventuele uit breiding van Winkelhof over bodig. De gemeente Leider dorp die de opdracht tot het onderzoek had gegeven trok zich uit d£ onderzoek terug. Reden voor de verklaring van wethouder Bezemer was het pleidooi van het VVD-raadslid W. Kruidenier een overlegor gaan tussen gemeente en plaatselijk bedrijfsleven in het leven te roepen. De heer Krui denier zag in de onlangs opge richte Vereniging Leiderdorp- se Ondernemers (VLO) een duidelijke behoefte aan con tact en overleg met de ge meente. Dat het nog niet tot een formeel overleg tussen be drijfsleven en middenstand enerzijds en de gemeente an derzijds was gekomen weet Bezemer aan de lage organisa tiegraad van de ondernemers. Hij verwachtte binnenkort een verbetering in deze situatie nu er vanuit de plaatselijke mid denstand een moderanem in oprichting is die als gespreks platform wil fungeren. Beze mer deed dè toezegging met de VLO en het moderanum om de tafel te gaan zitten. Feyenoorders op thema-markt ALPHEN AAN DEN RIJN Vier Feyenoorders zullen de eerste thema-markt van de Al phense VVV opluisteren. Ruud Gullit, Bennie Wijnste kers, Pierre Vermeulen en Pe ter Houtman zijn morgen ac tief op deze markt, die in het stadscentrum (Thorbeckeplein, Aarkade) wordt gehouden en die om twaalf uur begint. Bur gemeester Paats verricht om twee uur de officiële opening van de markt, die in het teken staat van het thema „vrije tijd". Er staan ongeveer vijftig kramen, waaronder een aantal bemand door de jeugd tot 12 jaar. Verder zijn er f ietscross- demonstraties, waaronder het officieuze Alphense kampioen schap achteruit rijden op de crossfiets. Een Mexicaanse band zorgt voor muzikale on dersteuning. A.G. Graafland opvolgster van C. van Rij WASSENAAR Mevrouw A.G. Graafland-Haitsma (CDA) volgt de onlangs over leden heer C. van Rij op in de gemeenteraad van Wassenaar. De geloofsbrieven van me vrouw Graafland-Haitsma werden gisteravond tijdens de vergadering van de gemeente raad aanvaard. Bij de volgende raadsvergadering zal zij voor het eerst aanwezig zijn.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7