einig vooruitzichten voor eidse woning-zoekenden Tot Ieders Genoegen kan beter CeidaeCou/tanl ERLIJK VERDELEN WOONRUIMTE ONMOGELIJK" brandweer brengt leen voorn ïkosten rekening waalf jaar elstraf voor uurmoord op Turk Turks jeugd - en sportfeest Economisch wel en wee •IDEN DINSDAG 17 MEI 1983 PAGINA a Leidse" ^toonstelling I Heerlen lEN'HEERLEN In het Geolo- ie Museum Heerlen wordt tot 4 au- de tentoonstelling „evolutie van ivissen" gehouden. De tentoonstel- ijke samengesteld door het Rijksmu- riidnjn van Natuurlijke Historie en het jjsmuseum van Geologie en Minera- 0 je te Leiden. Aan deze expositie zijn erditLjg beenvisvondsten uit de bruin- dajgroeve Zukunft bij Keulen ge- ienstgd. Deze zeer zeldzame en tot nu toe datje vondsten uit de miocene afzettin- eigendom van een Duitser die ^id was ze in Heerlen ten toon te Voor tien mille sieraden gestolen LEIDEN Uit een woning aan de Pie terskerkgracht is het afgelopen weekeinde voor een bedrag van 10.000 gulden aan sie raden ontvreemd. De dieven waren binnen gekomen door een ruitje in de voordeur van de woning te for ceren. Zij hadden het hele huis doorzocht en alle kostbaarheden meegenomen. 6000 STUDENTEN NIET INGESCHREVEN IN BEVOLKINGSREGISTER LEIDEN Naar schatting zesduizend in Lei den wonende studenten zijn niet ingeschreven in het bevolkingsregister. Omdat dit de ge meente Leiden geld kan kosten, wil men deze studenten ertoe bewegen zich te laten inschrij ven. Studenten, die in Leiden wonen, zijn ove rigens verplicht zich te melden bij de gemeente. Door middel van een aantal acties wil men de studenten hierop attent maken. Zo komt de in schrijvingsplicht aan de orde tijdens de kennis- makingsweek voor eerstejaars studenten en wordt in voorkomende gevallen huis aan huis gecontroleerd. Ook worden de studenten ge waarschuwd via publicaties in de studentenal manak, het vademecum en in Mare. Inschrij ving is voor de gemeente belangrijk omdat rijksbijdragen nog afhankelijk zijn van het in wonersaantal van een stad. Klein links wil viering 1 mei in Stadsgehoorzaal LEIDEN 'Klein links' (PPR. PSP en CPN) wil de viering van 1 mei (Dag van de Arbeid) in de toekomst weer in de Stadsgehoorzaal. Zij heeft de ge meente gevraagd de zaalruimte tegen vergoeding van personeels- en energie kosten voortaan ter beschikking te stel len. Enkele jaren geleden werd het socialis tische feest gevierd in de Stadsgehoor zaal. Door een communicatiestoornis moest twee jaar geleden worden uitge weken naar de Ton Menkenhal omdat de Stadsgehoorzaal al verhuurd was. Dit jaar werd feest gevierd in het Volkshuis aan de Apothekersdijk, ter wijl de ruimte in de Stadsgehoorzaal vakant was. Buitenlandse monumenten- voorlichters op bezoek LEIDEIN Vijfentwintig personen die zich bezighouden met het geven van voorlichting over monumenten afkom stig uit diverse Europese landen bezoe ken morgen Leiden. De voorlichters zijn in ons land op uit nodiging van het ministerie van WVC. Zij worden rondgeleid door onder an dere burgemeester Goekoop en wet houder Waal. Bekeken worden onder meer de universiteitsbibliotheek, het Witte Singel/Doelenterrein, het mu seum van Oudheden, Pieterskerk, La tijnse school en De Burcht. jke ciali jn .eke 'J ook EN „Het is een ïogelijke zaak om de hikbare woonruimte ijk te verdelen en ik alleen maar zeer pes- istisch zijn over de dat het komendfe ja- beter wordt. In de lier waarop we in Lei- de woningen willen •delen, zitten merk- ardige paradoxen en bij maken van keuzes we steeds weer op dilemma's. Aan- ht vragen voor groe- die extra in de knel i zoals bejaarden en uwen in opvanghuizen .^gerechtvaardigd, maar aandacht honoreren alleen maar leiden tot langere wachttijden ir anderen. Je moet er ^alisfen 'eek *e iota. nge gens grenzen trekken, ge woon omdat er niet meer woningen zijn om te ver delen en we niet de kans krijgen meer te bouwen". Dit zeer sombere beeld voor de Leidse woningzoekenden schetste wethouder D. Tesse- laar van volkshuisvesting gis teravond tijdens een vergade ring van de raadscommissie volkshuisvesting. Aan de orde was de „Woonruimteverorde ning 1983". In die verordening stelt het college aan de ge meenteraad een puntensys teem voor, dat gehanteerd moet worden bij het verdelen van nieuwe of leegstaande wo ningen. Via dat puntensysteem wordt de urgentie van de wo ningzoekenden bepaald. Zo krijgt iemand in een stadsver nieuwingsgebied meer punten en is dus eerder aan de beurt voor een ander huis dan ie mand die buiten Leiden woont en naar Leiden toe wil. „We hebben gekozen voor de Leid se bevolking", aldus de wet houder. Dat blijkt duidelijk uit de verordening. Onder dwang van het ministerie van volks huisvesting is de bepaling op genomen dat degenen die eco nomisch aan Leiden zijn ge bonden, maar er buiten wo nen, zich wél in kunnen schrijven, maar met wachttij den van dertien of veertien jaar dient dan in een aantal gevallen rekening gehouden te worden. Dure flats Door de raadsleden werd de instelling van een puntensys teem gewaardeerd, maar en kele door het college gemaakte keuzes werden minder op prijs gesteld. Vanuit de PvdA werd gevraagd om voorrang voor degenen die door de achteruit gang in inkomen in een te dure huur- of koopwoning zit ten. „Ik realiseer me dat daar aan grote technische proble men kleven, maar toch vraag ik me af of er bijvoorbeeld niet wat gedaan moet worden voor degenen, die in dure huurflats in de Merenwijk zit ten", aldus W. van der Pluijm. In de verordening wordt be paald dat het inkomen van een woningzoekende maxi maal 5.950 gulden per maand mag zijn om ingeschreven te worden. Volgens het CDA moet deze norm voor alleen verdieners naar 4.500 gulden. Tesselaar wees dat af: „Die grens van 5.950 gulden geldt in ons voorstel ook in het ge val dat men dat bedrag met meer dan één inkomen bij el kaar haalt. Wanneer je ver schillende normen invoert, geeft dat een nog grotere ad ministratieve rompslomp en het is maar de vraag hoeveel woningen het zou opleveren. Daar komt bij dat inkomens door de gemeente slecht ge controleerd kunnen worden". Vanuit de PSP en de PPR werd tevergeefs om meer voorrang voor woongroepen gevraagd. J. Brands (CPN) bleek van mening, „dat men sen die al jaren op een flatje zitten snel naar een huisje met een tuintje moeten kunnen". „Dat gaat niet", was het ant woord van de wethouder. „Er zijn veel te weinig van derge lijke huizen en het zou ons hele verdelingssysteem opbla- Tientje Het college is van plan om van iedereen die als woningzoe kende staat ingeschreven per jaar een tientje als bijdrage in de kosten te vragen. Klein links wees dat voorstel af. „Je straft de mensen voor hun wo ningnood", werd gezegd. Ook het CDA had hier de nodige twijfels over. Een eenmalige bijdrage van tien of vijfen twintig gulden bij inschrijving zou voldoende zijn. M. van der Ham (D'66) zei dat „dat tientje per jaar wel is op te brengen". L. Jansen (VVD) stelde voor aanmaningen te versturen wanneer vergeten wordt de inschrijving te verlengen. (Het gevolg is dat de registratie als woningzoekende wordt ge schrapt). De wethouder wees erop „dat dit al jarenlang ge beurt" Met de opbrengst van de bij drage (60.000 gulden per jaar) wil het college het automatise ring van het bestand van wo ningzoekenden mede financie- ,e' .i ve v >EN Burgemeester C. Goekoop acht het zeer Irschijnlijk, dat de brandweer voorrijkosten in re ling gaat brengen. De burgemeester zei dit gisteren ins de behandeling van het ontwerp van de Organr- everordening Brandweer. 1 vsi „5" metm' 1 opfw ens deze behandeling kwam ook de rol van de vrouw .ien.de brandweer ter sprake. De heer Goekoop zei, dat college het zou toejuichen als de brandweer vrouwen in it, zou nemen. Er is echter één probleem, er zijn geen iwen. die voor een functie als brandwacht in aanmerking en. Reden: 'er zijn momenteel nog maar weinig vrouwen, een technische opleiding hebben gevolgd. Brandweer- iandant Mark verklaarde, dat er momenteel nog één aan de sollicitatie-procedure meedoet: „En die is der oud. dat is drie jaar te oud. In feite doen we nog aan oAieve discriminatie ook," aldus de commandant. itt ilejLeidse brandweer voldoet aan de „zes-minuten-grens", wil zeggén, dat men binnen zes minuten bij een brand vezig is. Alleen tijdens koopavonden kunnen zich in het rum problemen voordoen. Brandweercommandant Mark nt de Middelweg en de Nieuwstraat onder meer als pro- mgebieden. „Dit komt door het belabberde parkeerge- van verschillende automobilisten. Op koopavonden is er soms geen doorkomen aan. Als'er op die plekken brand an is schade aan auto's niet te vermijden," merkte de imandant op. 1 HAAG Voor het uitlokken en uitvoeren van rmoord zijn twee mannen vanmorgen door de gse rechtbank veroordeeld tot ieder twaalf jaar ge- igenisstraf. Het ging om een 29-jarige man uit Al- n aan den Rijn die op aandrang van een 28-jarige enaar op 29 oktober 1981 de 42-jarige Turk A. Ak- it in zijn winkel aan de Hoefkade in Den Haag 2iischoot. De bewoner van Alphen ontving hiervoor oflbeloning een bedrag van 20.000 gulden en verdo- i. de middelen. I chietpartij op de Turk was een uitvloeisel van een bloed- ik, die zijn oorsprong vond in ruzie over een stuk grond in ÉOp 5 januari van het vorig jaar werd een andere Turk irel) in zijn auto doorzeefd met kogels, omdat hij betrok- zijn geweest bij de moord op Akbulut. In eerste instan teerde de politie een jeugdige Turk, die weliswaar be- le auto te hebben bestuurd waarin de vermoedelijke rdenaar zat, maar hij had niets geweten van diens plannen. Rechtbank sprak hem op grond hiervan vrij. sa* idwer klopt Van Gerven Twijk Het zaalvoetbalteam van Landwer Johan heeft steeds goede vooruitzichten op behoud van het hoofdklas- "hap. In de nacompetitie met twee hoofdklasse plaatsen als won de ploeg met 8-2 van Van Gerven. Volgende week Landwer naaste concurrent Uljee. iwer nam reeds voor rust een 3-1 voorsprong. Dat gebeurde keffers van Max Bleiswijk, Ferry Baak en Peter van der ia Ton Arroyo (2x), Jos Witteman en opnieuw Baak en ,44 «wijk bepaalden na rust de eindstand op 8-2. Henny van scoorde zowel voor als na niet toron Pijpekruidfeest In het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 wordt vrij dagmorgen 20 mei het „Pijpekruidfeest" gevierd. Dit lentefeest werd vroeger altijd gevierd om het voorjaar in te luiden. Op het programma staat onder meer volksdansen en een poppentheater. Het feest begint om tien uur en duurt tot twaalf uur. Volksdansen In clubgebouw „Ons Eiland" aan de Kortenaerstraat wordt donderdagmorgen 19 mei om tien uur een demonstratie volksdansen gegeven. De volksdansgroep komt uit de wijk Meerburg en staat onder leiding van mevrouw Elzenaar. Spaanse week Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat heeft drie Spaanse films op het programma staan. Dinsdag 24 mei'„de geest van de Bijenkorf" van Victor Erica. Deze film speelt aan het einde van de Spaanse burger oorlog. Woensdag 25 mei „Aan een onbekende" van Jaime Chavarri. Deze film is een ode aan de dichter Lorca. Dit wordt in beeld gebracht via het leven van een goochelaar, die getuige was van de moord op de kunstenaar. Donderdag 27, vrijdag 28 en zaterdag 28 wordt dezelfde film gedraaid: „El Nido" van Jaime de Arminen. Deze film is een psychologisch sprookje over een onmogelijke liefde van eèn oudere man voor een schoolmeisje, dat te oud is voor haar leeftijd. De films worden elke avond twee keer gedraaid: vanaf acht uur en vanaf kwart over tien. Lezing „De noodzaak van zelfheiliging" is de titel van de lezing die dinsdag 24 mei door Het Rozekruisers Genootschap wordt gehouden in het hotel Nieuw Minerva aan de Vrou- westeèg 11. De lezing begint om acht uur. Gurbetciler In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen- straat 1 treedt zondagmiddag de groep „Gurbetciler" op. Deze formatie speelt Turkse volksmuziek. Tevens wordt een film gedraaid. Er zijn Turkse dranken en versnaperingen verkrijgbaar. De groep geeft voorstel lingen om half drie en om half vier. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Jeugd werkloosheid Morgenochtend om tien uur houdt het KWJ-Leiden een prikactie bij hei gewestelijk arbeidsbureau aan de Ooster kerkstraat om te protesteren tegen de grote jeugdwerkloos heid en „het gerriak waarmee jongeren ontslagen worden Deelnemers kunnen zich om half tien verzamelen bij het KWJ aan de Koppenhinksteeg 2. LEIDEN Leiden Turkgucu, de Turkse culturele ver eniging voor Leiden en omgeving, houdt zondag 22 mei op het sportpark Morskwartier II het Turkse Jeugd en Sportfeest. Tevens worden die dag de halve finale wedstrijden voor het Nederlands kampioenschap voor Turkse voetbalploegen gespeeld. Jlet feest begint om elf uur. Het Turkse Jeugd en Sportfeest wordt in Turkije elk jaar op 19 mei gevierd. Het is een nationale feestdag. Om praktische rede nen heeft Turkgucu besloten het feest zondag te vieren. Er is een optreden van een Turkse volksdansgroep, er is Turkse mu ziek te horen en men kan er hapjes uit Turkije eten. Op de velden van de VV Leiden worden zondag ook wedstrij den gespeeld om het kampioenschap van Nederland voor Turk se voetbalploegen. Ook het team van Leiden Turkgucu heeft zich voor de halve finale geplaatst. Deze ploeg werd al twee keer kampioen van Nederland. BURGERLIJKE STAND LEIDEN - Geboren: Danny zv. M. R. Pet en D. D. E. Aniba; Jacoba Alida dv. D. J. van der Toorn en J. Ouwehand; Richardus zv. J. Heymans en C. G. Ouwerkerk; Lorraine dv. D. van der Neut en M. G. M. Koelewijn; Jan zv E. J. Moonen en H. Abspoel; Kim dv. J. J. Zitman en J. P. van den Berg; Mark zv. R. V. Schrijer en J. de Zeeuw; Jolanda Anna Maria dv. W. M. van Gerven en C. C. Schakenbos; Lies- beth Bernadette dv. C. Vliegenthart en P. Kromhout; Alexander Thomas zv. P P. Sever en M. E. Hough; Maria Johanna Petronella dv. N. J. G. van Wie- ringen en P. H. M Bouwmeester; Ewout Christiaan zv J. G. Hinnen en I. J. Willms; Goran zv. S. Aleksijovki en D. Milivojevic; Dylan zv. R. E. G. Valken hof! en A V.-M. Albersen; Willem Nelis zv. W. van der Bent en G. van der Plas. Wendy dv. A T. van der List en J W. Janssen; Denies dv W. Eradus en Y. Dubbeldeman; Tamara Kristel dv. A. de Koning en E M E. van Oosten; Catherine Elisabeth dv R. P. van Nierop en E, G M. Tielens; Tjitske Maria dv. A. Rijkaart en M. Merbis; Rémon René zv. P. Beij en D. van Asperen; Sophia dv. C L Hofland en F. van Tongeren; Gerrit Pieter Arie zv. P. G A. van der Bent en M. Rïjsdam; Ket King zv. C. K. Chan en S. H. Au; Varisha Rohini dv. C. Bhikhie en S. C. Hardwarsing; Özkan zv A. KoQak en S. Yesi- lóz; Carly dv. L. A. Teeuw en J. M. Wouters; Sander Marthijn zv. R. G. de Vos en J. A. de Groot: Michael zv. P. C. Korenhof en S. H. van Uden; Nicoline Cornelia dv B. van den Oever en I. van Rijn; Jaap Rutger zv. W. J Kos en G. G Spilt; Wijnanda dv. J. ten Kate en L. M. Brandenburg; Brigitte dv. A N. den Os en H. W. Kromhout; Thomas zv. H. A. L. Eurlings en M. H. L. Frissen; Annita dv. J. Schouten en E. van der Wal; Marco zv. N. van den Hout en L. A. R, van Duijn; Anne-Barbara dv. J. A. N. Gardner en E. J. A. van der Wiel; Elisabeth Margrietha dv. H. D. de Jonge en J. M. van der Born: Kim dv. F. L. S. Dreyer en A. Y. de Minjer: Angelique dv. L. M. Sneijers en G. M. C. Sie- bert; Sairah Aisja Rebecca Amber dv. N. M. A. Mallick en J. de Vries. Overleden: A. J. Bronk. geb. 10-6-1921 man: A. M. Boot. geb. 11-7-1918 vrl.; L. van Duijn, geb. 13-1-1893 man; W. Neuteboom, geb. 8-9-1901 vrl. geh gew. met C. Ka- paan; E. J. Selier. geb. 17-1-1915 vrl., C. Barten, geb. 17-1-1922 vrl. gew. met N. Keyzer; H. de Graaf. geb. 7-11-1910 man; A. Uittenbogaard, geb. 13-1-1912 man; J. van der Linden, geb. 3-9-1946 man; J H. Pieters, geb. 6-5-1909 vrl. gew. met K. Mostert; A. H. O. Thies, geb. 8-3-1903 man; P. A. Oosterveer, geb. 1-10-1908 man; H. Ramak. geb. 7-11-1916 man; M. Paap. geb. 7-5-1921 man; C. van Duijn. geb. 29-1-1912 man; H. van Mersbergen. geb. 10-2-1923 man; S. van Huizen, geb. 15-2-1978 man, H. P. Oldemans, geb. 7-2-1891 vrl. geh. gew. met G. van der Perk; N. J. Vavièr, geb. 8-4-1914; H. Philippo, geb. 28-6-1886 man; J. Weintré. geb. 25-10-1924 vrl. echtg. van G. A. Cramer; H. van de Laar, geb. 25-5-1890 vrl. geh. gew. met W van Giessen; W. Hollebeek, geb. 14-11-1915 man; W. Tukker, geb. 25-10-1898 vrl.; E. K. P. Cool, geb. 2-2-1924 vrl.; L. G. van Veldhoven, geb 7-11-1908 man; B. de Zwijger, geb. 23-9-1893 man; P. W.' Koomen. geb. 27-12-1907 man; J. A. F. Driessen, geb. 4-1-1942, man; Gehuwd: A. Eddounassi e 1 O. L. Woo; A. Kamphues e VI. M. Jansen; J. F. A. LEIDEN Het huwelijk van Vera met psychiater Barend Minderman staat op springen; beiden hebben al enige tijd nieuwe liefjes en ze wonen al maanden apart. Het probleem is echter hoe aan tante Minnie duidelijk gemaakt moet wor den dat het huwelijk, dat hooggeachte suikertante zelf -tot stand heeft gebracht, op een mislukking is uitgelopen. Als tante haar wereldreizen even onderbreekt om bij de „tortelduifjes" op bezoek te gaan, lijkt dat de ideale gele genheid om het haar te vertel len. Barend en Vera werken zich echter steeds dieper in de nesten, en als de minnaar en de minnares ook opduiken is de verwarring groot. Maar tante heeft veel meer in de ga ten dan men denkt. Zij neemt zoals gebruikelijk het heft in handen, brengt Vera en Ba rend weer bij elkaar en kop pelt en passant hun nieuwe ge liefden. Dit is in het kort de inhoud» van het blijspel: „Hé, mag ik mijn echtgenote terug?", dat toneelvereniging Tot Ieders Genoegen gisteren speelde. Eerdere opvoeringen bewezen dat komisch talent bij dat ge zelschap in ruime mate voor handen is. John Donders was in de rol van Barend weer een van de uitblinkers, Corin Ha genbeek viel als zijn Ameri kaanse minnares ook op, en Corry van Doorn speelde zijn vrouw degelijk. Kees Poelman had weinig moeite met het vertolken van jan doedel Freek, de nieuwe vriend van Vera, en Lies Beekman speel de tante Minnie wel eens wat oubollig, maar daar was zij dan ook een tante voor. Toch was deze voorstelling ar tistiek een minder groot succes dan „Geen sex- in Sussex", de vorige klucht van Tot Ieders Genoegen. Het stuk was aan merkelijk minder: de verwik kelingen waren onwaarschijn lijker en slechter voorbereid, de plot was minder verras send. Ook zat er minder gang in „Hé, mag ik mijn echtgeno te terug?", maar daar was de regisseur ook gedeeltelijk ver antwoordelijk voor. De spelers reageerden vaak niet optimaal op elkaar en wellicht had de tekst hier en daar meer op de acteurs toegespitst kunnen worden om een persoonlijker geheel tebewerkstelligen. Door eerdere voorstellingen is gebleken dat Tot Ieders Ge noegen meer kan. MARIAN VAN NOORT Aan de Meyerskade 15 is „Eltrust b.v." vertegenw. van derden en het behartigen van hun belangen; het voeren van de dir. over venn. ondern. ten doel hebbende het fungeren als houdster- royalty of finan. mij., gevestigd. Aan de Kruisbes 39 is het or ganisatieadviesbureau (het ge ven van cursussen op het ge bied van bedrijfsorganisatie) van Hans Kuivenhoven geves tigd. Aan de Kennedylaan 116 is het dagverblijf voor geestelijk gehandicapten „De Zuidwes ter", gevestigd. Het verblijf biedt plaats aan 54 personen. „Ginger damesmode" aan de Haarlemmerstraat 63 houdt opheffingsuitverkoop. reclameadviesbureau „Post, Mark, Van Brussel reclamead viseurs b.v.", aan de Oude Rijn 39 in staat van faillissement verklaard. „M.B.A.-Systemen", installa tie van alarmsystemen aan de Topaaslaan 192 is opgeheven. Aan de Beschuitsteeg 10 is „C.A.S." (computer accountant service) advisering en bemid deling in automatiseringspro cessen, financiële- cn loonad ministraties, gevestigd. De import van en groothan del in meubelen Fa. Taverne en Mulder is verplaatst van de Distélvlinder 10 naar de Kerstroos 1. Het glazenwassersbedrijf Fa. van Zwieten en Mos. aan de Onafhankelijkheidsweg 22 is Aan de Papiermolen 98 is het „Trainingsbureau Helmich T.I.C.", geven van cursussen op het gebied van sociale vaar digheid (eig. M. C. Helmich) gevestigd. Het schoonmaakbedrijf en glazenwasserij C. Boere is ver plaatst van het Utrechtse Veer (woonschip) naar de Morssin gel 149. Aan de Sionsteeg 1 is de kleinhandel in balletartikelen „Ballerina" gevestigd. Aan de Herensingel 88 is de koffiebar ,,'t Heertje" (eig. A. C. B. Klaassen) gevestigd. Aan het óloxiniadal 9 is „Aim Electronicus", het ont wikkelen van electronische prod, alsmede de groothandel daarin, gevestigd. del in dames- en herenboven- kleding „Coma" aan de Veer- straat 30 is uit Leiden ver plaatst. De „Leidse Bloemen Kiosk" aan de Stationsweg 3 is opge heven. Het „Technisch Service Bu reau Netwerk" is verplaatst van de Raamsteeg 49 naar Dopheide 13. Het onderaann. bedrijf van voegwerken van M. J. van der Heiden aan de Atjehstraat 67 is opgeheven. Het carrosserie- en wagen- bouwbedrijf Fa. P. J. Kem- peers en Zn. aan de Narm- straat 9 is opgeheven. Het lasbednjf van Th. Hoog kamer is verplaatst van de Van-huis-weg 18 naar het Jul. C.^tK^W 77

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3