Reis van paus gaat door TAFEL BTTïïTl Je mag een gedetineerde zijn relatie niet afnemen „Samen op weg niet tot elke prijs maar £aidóc KARDINAAL GLEMP IN ROME: kerk wereld BEROEPER ACHTERGROND CeidócSouocmt DINSDAG 17 MEI 1983 PAGIK t „Er bestaat geen enkel gevaar, dat de reis van de paus naar Polen wordt af gelast", zo verklaarde de Poolse primaat kardinaal Glemp bij zijn aankomst gisteren op het vliegveld van Rome. Kardinaal Glemp brengt, zo meldt onze correspondent in Rome, de komende dagen een bezoek aan het Vati- caan in gezelschap van de vijf bisschoppen, wier bis dommen de paus op zijn Poolse reis van 16 tot en met 23 juni zal aandoen. Een dergelijk bezoek van de primaat en zijn bisschoppen is gewoonlijk van formele aard, omdat bij deze gelegenheid de paus de officiële uitnodiging ontvangt. Maar in dit geval zullen de Vaticaanse autori teiten de aanwezigheid van de Poolse kerkelijke leiders ge bruiken om de laatste hand te leggen aan het reisprogramma van de paus, dat deze week onder druk van de ontwikke lingen in Polen nogal wat wij zigingen heeft moeten onder gaan. Zoals gebruikelijk aan de vooravond van „moeilijke" reizen van paus Johannes Paulus II, stelt men zich ook nu weer in de Italiaanse me dia de vraag wat de zin is van deze Poolse reis. De situatie in Polen is, zeker vergeleken met de omstandigheden waar onder de eerste Poolse reis van de paus plaatsvond, ver slechterd. Het Poolse volk de monstreert steeds meer zijn ongeduld in afwachting van een terugkeer naar de toe stand zoals die voor de mili taire staatsgreep van decem ber '81 was en het militaire regiem is genoodzaakt steeds harder op te treden. De ka tholieke kerk bemiddelt hier tussen en tracht volk en re giem tot meer redelijkheid te brengen. Volgens de commentaren in de Italiaanse bladen rekenen volk, kerk en regiem er elk vast op om de komst van de paus te eigen nutte te kunnen aanwenden. De Poolse kerk zal het dan ongetwijfeld het moeilijkst hebben, want de roep van het volk om meer vrijheid zal bij de paus best eens meer gehoor kunnen vinden dan de Poolse kerke lijke hiërarchie gelegen komt. Kardinaal Glemp en de zijnen worden toch al, ook van bin- MEVROUW VAN RULER (CV): Wel hereniging maar niet tot elke prijs. Pas als duidelijk is geworden, wat voor soort kerk er zal ontstaan, zal ik ja of nee zeggen. Aldus me vrouw mr. J. A. van Ruler- -Hamelink in een toespraak over „Samen op weg" tijdens de jaarvergadering van de Confessionele Vereniging in de Nederlandse hervormde kerk die gisteren en vandaag in Zeist is gehouden. Me vrouw Van Ruler, bestuurslid van de Confessionele Vereni ging, was acht jaar lid van de raad van deputaten „Samen op weg". Zij betoogde, dat de gereser veerde uitlatingen van het hervormde moderamen tij dens de gemeenschappelijke hervormde-gereformeerde sy nodevergadering in november eindelijk de zo noodzakelijke discussie binnen de kerken en met name op het grondvlak ervan hebben losgemaakt. Het hervormde moderamen heeft toen op diverse punten, zoals bij het noemen van jaartallen, blijk gegeven van aarzelin gen. Volgens mevrouw Van Ruler is hierdoor het taboe op met een ecclesiologische con sensus (verklaring, dat de bei de kerken zich in staat van hereniging bevinden) te ko men, als men er nog geen idee van heeft hoe de toekomstige kerk eruit zal zien. Volgens mevrouw Van Ruler zal bij een hereniging gekozen moe ten worden tussen het open of gesloten kerktype. Voordat er een keuze is gemaakt, zal er volgens haar geen sprake kunnen zijn van „Samen op weg tot elke prijs". In zijn openingstoespraak ver klaarde de voorzitter van de Confessionele Vereniging, ds. J. P. van Roon uit Katwijk aan Zee. dat hij er verheugd over is, dat de diverse Neder landse kerken niet langer met de rug naar elkaar toe staan. Hij constateerde een duidelij ke openheid van de kerken ten opzichte van elkaar en liet voorts weten, dat de Confes sionele Vereniging niet nega tief staat tegenover het proces van Samen op weg. Wij hou den ons niet afzijdig, maar willen het proces „positief- -kritisch" begeleiden, aldus ds. Van Roon. twijfels over het Samen-op- -weg-proces minder gewor den. Zij legde er de nadruk op, dat het nimmer de bedoe ling van het hervormde mo deramen is geweest af te ha ken. Er werden volgens haar alleen een paar essentiële vra gen gesteld, waarop nog geen antwoord kan wórden gege ven. Volgens mevrouw Van Ruler denken veel hervormden „in hun naïviteit", dat de gerefor meerden gewoon de hervorm de kerk zoals deze is en reilt en zeilt, binnen zullen schui ven. Dat is evenwel niet het geval. Er zal een volkomen nieuwe kerk ontstaan. Dat kan alleen met compromissen. „Een compromis is geen zwakheid, iets minderwaar digs, neen, het is een vorm van liefde, maar soms is de prijs te hoog", aldus mevrouw Van Ruler, die het belangrijk noemde, dat de gemeentele den aan de basis precies wordt verteld waarom het bij de hereniging van hervorm den en gereformeerden gaat. Zij vroeg zich af, hoe het mo gelijk is om over twee jaar de kerk uit. gekritiseerd voor een te bemiddelende houding in het conflict tussen regiem en volk. In elk geval preekt de paus in Polen voor eigen parochie en in zijn eigen moedertaal. Dit stelt hem in staat beter over te komen, maar verplicht hem er ook toe zich minder vaag en dubbelzinnig uit te laten dan hij gezien de situatie wel zou wensen. Wellicht in verband hiermee heeft het Vaticaan laten weten dat de paus op zijn Poolse reis slechts veertien redevoeringen zal uitspreken en dat is voor de zeven dagen (16-22 juni) min der dan het gemiddelde bij pausreizen. De achtste dag (23 juni), zo is inmiddels ook be kend, zal de paus in privé- -sfeer doorbrengen in Krakau en Wadowice waar hij (mor gen) 63 jaar geleden geboren werd. Vrijdag vertrekt de paus voor een bezoek van drie dagen naar Milaan en Noord-Italië. De reden van deze reis is de bijwoning van het eucharis tisch congres, dat deze week in Milaan wordt gehouden. De paus zal echter van de ge- legenheid gebruik maken aan het hele aartsbisdom een „apostolisch bezoek" te bren gen. Deze reis heeft al wat pole miek uitgelokt, want de socia listische vakbond, de UIL, heeft bij het Vaticaan gepro testeerd, omdat de paus in Mi laan meer aandacht zou beste den aan de werkgevers dan aan de werknemers. De paus ontmoet volgens het program ma eerst enkele werkgevers voorzitters en vervolgens de „arbeiderswereld van Mi laan". Volgens de vakbond staat het een niet op hetzelfde niveau als het ander en laat de paus zodoende een kans voorbijgaan zich solidair .te verklaren met de arbeiders van Milaan die het zeer moei lijk hebben op dit moment. Het Vaticaan heeft hierop niet gereageerd. Bezoek uit Nicaragua Paus Johannes Paulus II geflankeerd door dè bisschoppen van Nicaragua, die hij zaterdag en gisteren heeft ontvangen naar aanleiding van hun ad liminabezoek, waarbij zij verslag uitbren gen van de toestand in hun diocees. De paus verklaarde, dat het lot van de kerk in Nicaragua sinds zijn bezoek van twee maanden geleden steeds vaker een onderwerp is geworden van zijn gebed en dat door zijn ervaringen in Midden-Amerika de gelovigen van Nicaragua zeer na te zijn gekomen. Hij wekte de bisschoppen op werkelijk „goede herders" te tonen voor hun volk, dat „al geruime tijd lijdt onder onrecht, rechtsverkrach ting, spanningen en broedermoord". Scherpe uitval van Britse pro-nuntius tegen Bruce Kent De pro-nuntius in het Vere nigd Koninkrijk, aartsbis schop Bruno Heim, heeft zich gemengd in de discussie over de positie van mgr. Bruce Kent als secretaris van de En gelse vredesbeweging CND (Campaign for Nuclear Disar mament). Onlangs werd be kend, dat aartsbisschop Basil Hume aan mgr. Kent had la ten weten, dat diens positie als secretaris van het CND in gevaar zou kunnen komen, indien het CND zich duidelij ker politiek zou opstellen. In een brief, die hij verzon den heeft naar mensen die bij hem over de positie van mgr. Kent klagen, verklaart de nuntius, dat voorstanders van eenzijdige ontwapening een eenzijdige actie voeren en dat het wel duidelijk is, dat de Sovjet-Unie hiervan profi teert. Of degenen die eenzijdi ge ontwapening voorstaan doelbewust de agressiviteit en de ideologie van de Sovjet- -Unie steunen, of behoren tot het grote aantal bekende „nuttige idioten" of tot de verblinde idealisten, is een vraag die voor individuele personen beantwoord moet worden, zelfs als het gaat om Bruce Kent, aldus de pro- -nuntius. Twee jaar geleden zei aarts bisschop Heim reeds tegen een katholiek die bij hem zijn beklag deed over de activitei ten van mgr. Kent, dat de se cretaris van het CND politiek naief was of bewust met de Russen collaboreerde. In een reactie verklaarde kardinaal Hume, dat hij groot respect heeft voor mgr. Kent en legde hij er de nadruk op, dat hij mgr. Kent opnieuw toestem ming heeft gegeven voor zijn werk bij het CND. Tegenover de Engelse krant „Sunday Te legraph" verklaarde aartsbis schop Heim, dat hij niets van zijn woorden intrekt. Mgr. Kent moet maar proberen in Oost-Duitsland te preken, zo zei hij. Hij verklaarde tegelijkertijd, dat de paus achter hem staat, maar een functionaris van het Vaticaan verklaarde tegen over dezelfde krant, dat aarts bisschop Heim zeker niet na mens de paus of in diens op dracht heeft gesproken. „Voorzover wij weten, was de paus zich in het geheel niet ervan bewust, dat zijn verte genwoordiger in Londen zul ke opmerkingen wilde ma ken. Zelfs als hij ervan had geweten, had de paus het niet goedgekeurd, omdat diploma ten geacht worden neutraal te blijven en zich niet met inter ne aangelegenheden van een land te bemoeien, aldus de functionaris van het Vaticaan. Brabant kan tevreden zijn OPNIEUW vertrekt een fenomeen uit de landelijke I tiek: mr. A. A. M. van Agt zal binnenkort zijn kamerlidnf schap neerleggen en commissaris van de koningin wordJ; de provincie Noord-Brabant. Van Agt heeft grote verdit gehad voor ons land gedurende de meer dan tien jaar dal minister is geweest. Hij was daarnaast ook zeer verdienste voor zijn partij. Hij leidde het CDA in de periode dati vroegere confessionele partijen erin samensmolten. Gedil?'jn de die aanvangsperiode wisten AR, CHU en KVP met rond zijn persoon elkaar te vinden. r Het vertrek op dit moment van deze zeer verdienstejp] nationale politicus is desondanks geen verlies voor de lap; lijke politiek. Van Agt was het laatste jaar duidelijk overi top heen. Hij erkende dat zelf bij herhaling: hij was moj had een rustperiode nodig. Dat vormde zelfs zijn belangl ste argumentatie voor zijn vertrek als premier in het af( pen najaar. Zijn daarop volgende periode als lid vai Tweede Kamer geeft geen aanleiding te stellen, dat hij herleving in de nationale politiek heeft doorgemaakt, gendeel, Van Agt is niet uit zijn eigen luwte te voorst' gekomen en gezien alle omstandigheden mocht dat eige - ook niet van hem worden verwacht. Dat neemt niet weg dat de provincie Brabant zich gel kig mag prijzen met deze nieuwe voorzitter van het prov ale bestuur. Want Van Agt zal ongetwijfeld in staat bli zijn talenten, die na vele slopende jaren in de landelijke tiek wat aan slijtage hebben geleden, in het provincial stuur opnieuw tot volle ontplooiing te brengen. Zijn kennis van het reilen en zeilen in het Haagse politieke reldje zal hem daarbij natuurlijk alleen maar ten goede; men. Brabant kan tevreden zijn en is dat kennelijk ook kens de reacties van vrijwel alle politieke partijen in de bantse provinciale staten. ,PE nog' Onduidelijkheid in CDA-fractie De CDA-fractie heeft haar specialist op het gebied volkshuisvesting, de zich zo in een „herlevend loyalis)ten verheugende Stef Dijkman, niet toegestaan deze week woord te voeren bij de debatten over de Voorjaarsnota zou te zeer gekant zijn tegen de door het kabinet aange digde bezuiniging, terwijl de CDA-fractie als geheel daaren mee wil instemmen. Dit soort zaken komt in elke grote 1uw< tie voor: minderheden moeten zich in meerderheden kui ?er< schikken en als ze dat zelf niet onder woorden kunnen b gen, dan kunnen zij zich het best schikken in een an woordvoerder. Maar in dit geval zijn er wat opmerkelijke ontwikk< gen. Volgens CD A-fractievoorzitter Bert de Vries heeft I man er vrijwillig van. afgezien het woord te voeren. Dijk zelf echter heeft vervolgens verklaard, dat een ruime m k 1" derheid van de fractiecommissie bij een stemming dat bef heeft genomen, hoewel hij zelf best bereid was de mei van de meerderheid te vertolken. Dat duidt op slechteiq. soonlijke verhoudingen binnen de CDA-fractie. Fractieled1 De Vries zou er goed aan doen klaarheid te scheppen ovi juiste gang van zaken, niet op de laatste plaats in het van die persoonlijke verhoudingen. :hil ijk all istis s d b< lier d< del< irdi all li r ai Slabonen met tomatensaus, gehakt en ham, aardappelen vla met jambiscuits Voor twee personen hebt u nodig: 1 ui, 25 g margarine, 100 g gehakt, 2,5 dl water, 1 bouillonblokje, tijm, cir ca 1 klein blikje tomaten puree, 10 g bloem of ma ize- na, worcestersaus, sambal, paprikapoeder, 50 g ge kookte ham, t tweederde blik of 450 g diepvries sla- bonen, peterselie; 0,5 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, paar droge bis cuits, wat jam. Fruit de kleingesneden ui goudgeel in de margarine. Bak het gehakt een paar minuten mee. Doe er vervolgens het water bij met het bouillon blokje, de tijm en de tomaten puree. Laat de saus ongeveer tien minuten zacht koken. Roer de bloem of maizena met weinig water tot een schenk- baar papje en doe dit al roe rende bij de saus. Voeg naar smaak worcestersaus, sambal en paprikapoeder toe. Snijd de ham klein en roer die ook door de saus. Schenk deze over de opgewarmde blik- of gaargekookte diepvries-slabo- nen. Strooi er fijngeknipte pe terselie over. Zet de helft van de melk op. Meng custard en suiker met weinig koude melk tot een papje. Schenk wat van de hete melk, al roerende, bij het papje en doe het in de pan. Laat de vla even doorkoken. Blijf on derwijl roeren en voeg van het vuur de overige koude melk toe. Laat de vla onder af en toe roerenkoud worden. Dat gaat het vlugst als de pan in een bak met koud water wordt gezet. Besmeer de biscuits dun met jam en duw ze met de punt van het mes in de schaal- (tjes) stuk. Leg er de vla op en garneer die met tipjes jam. Deze combinatie wordt lek kerder als zij een t paar uur blijft staan. JEANNE AMSTERDAM Nog geen tien procent van de Nederlanders die gevan gen zitten of hebben ge zeten, blijkt in staat weer een normaal leven op te bouwen. En zeker tach tig procent van de gede tineerden ziet zijn relatie stuk lopen. Dat zijn nog al deprimerende cijfers, die al aangeven dat er iets verkeerd zit in ons rechtsysteem. Niet voor niets spant een vereni ging als Relaties van Ge detineerden zich steeds intensiever in om het menselijk contact tussen de gestrafte en zijn direc te omgeving zo optimaal mogelijk te houden. Heel voorzichtig vinden de kritiek en de voorstellen weerklank bij de over heid, maar al te veel suc ces heeft de vereniging nog niet bereikt. Niette min lijkt de Vaste Ka mercommissie van Justi tie die gisteren heeft ver gaderd over het gevan geniswezen, gevoelig voor de argumenten van de (hoofdzakelijk) vrou wen, die vinden dat ze niet over luxe praten maar over „een nood zaak voor de maatschap pij", als ze het hebben over bezoek zonder toe zicht, uitbreiding van de bezoekmogelijkheden buiten kantooruren, een zorgvuldiger plaatsings beleid en kinderopvang. Twee van de drijvende krachten achter de vereni ging Relaties van Gedeti neerden zijn Maria Beins (voorzitter) en Alice Fouad- Lont. In een vertrek van een oud Amsterdams pand be mannen ze op de woensdagen het secretariaat, dat allerlei werkzaamheden verricht voor een aantal over het hele land verspreide vrouwenpro jecten. Ze geven praktische informatie en helpen vrou wen met het uitwisselen van ervaringen. „Daardoor kun je misschien het taboe wegne men", zeggen ze. „en als meer vrouwen de moed heb ben over die drempel te ko men, wordt het lichter. En wie weet .krijg je dan einde lijk een mentaliteitsverande ring". Op de middag van het ge sprek maken de twee vrou wen een vermoeide indruk. Ze hebben erg veel werk achter de rug om de Vaste Kamercommissie op de hoog te te stellen van de proble matiek. Brieven, voorstellen, mondelinge toelichtingen, lobbies bij vrijwel alle politie ke partijen; het is allemaal nodig in het politieke „spel" om enige kans van slagen te maken. Maar de inspannin gen lijken niet voor niets te zijn geweest, de Kamercom missie en de politiek partijen zijn gevoelig voor de ideeën van de vereniging. Misschien dus dat er, jaren na het kort stondige experiment in de Scheveningse gevangenis met bezoek zonder toezicht, een doorbraak te verwachten is in de manier waarop gede tineerden hun sociale contac ten kunnen onderhouden. Drammen Hoe belangrijk die contacten zijn, vertelt Maria Beins. „Justitie heeft er eigenlijk nooit rekening mee gehou den, dat er relaties zijn. Als je vastzat, was alles afgelopen. Het wordt je gewoon onmo gelijk gemaakt je relatie in- stand te houden. Het bezoek is heel kort; in de Huizen van Bewaring één uur per week, in de gevangenissen varië rend van twee tot vijf uur per week. Daarbij is honderd kilometer reizen geen uitzon dering hoeveel geld kost dat je óók nog eens? en een baan kun je er vrijwel niet op na houden, want je moet bezoeken binnen kan toortijden. Als je het zakelijk bekijkt, is er maar één oplos sing: je relatie verbreken". En Alice Fouad-Lont zegt: „Als je iets wilt vertellen of te weten komen, mag je het via de reclassering proberen. Rechtstreeks heb je geen kans of je moet heel erg drammen. Het grote nadeel van deze situatie is, dat je, vooral als het om korte straf fen gaat van zo rond de vier maanden, met zoveel proble men wordt geconfronteerd. Als je partner komt vast te zitten, of je kind, dan ben je zelf niet in staat er iets aan te veranderen. Je hebt je han den vol aan de problemen, aan het verwerken van de emoties. Voor je bedenkt: dit is een hele slechte situatie, daar moet ik iets aan veran deren, is je relatie meestal al kapot of ben je er zelf aan kapot gegaan". Pan eten Het Nederlandse strafsys- teem heeft een zekere faam opgebouwd op het punt van humaniteit. Korte straffen, behoudens enkele absolute uitzonderingen, en goede voorzieningen in de gevange nissen. Klópt dat beeld dan toch niet? Maria: „Er is zon der meer veel gedaan, er wordt veel milder gestraft dan in het buitenland, maar een keurige douche is echt veel minder waard dan nor maal menselijk contact. Het is toch opvallend, dat in veel andere landen met langere straffen de situatie veel houdbaarder is. Daar kan de familie wel met een pan eten komen, krijgen de gevange nen wel de gelegenheid om het allemaal met hun gezin en familie door te maken. Hier is het opsluiten, klaar, weg". Alice: „Als je alleen aan ver gelding denkt, aan wraak zonder re-socialisatie, dan kun je, hoe grof het ook klinkt, beter meteen levens lang of de doodstraf geven. Een straf is volgens mij be doeld om tot bezinning te ko men, om te boeten voor je misdaad. Maar daarna moet het over zijn, moet je op nieuw kunnen beginnen. Zo als het nu gaat, wordt dat on mogelijk gemaakt. Een gede tineerde wordt ertoe ge dwongen in het eeuwige cir keltje te blijven draaien van gevangenis in. gevangenis uit, gevangenis in. Kun je de relatie in stand houden, dan kan die man of vrouw, of kind, of wie dan ook er gens terecht. Dan is de kans dat het goed gaat groter". Enige houvast Maria: „Ik denk, dat de es sentie is, dat het in het be lang van de maatschappij is als de relaties in stand gehou den kunnen worden. Nu ko men de meesten er slechter uit dan ze erin zijn gegaan, juist omdat je relatie je enige houvast is, als gedetineerde. Je gaat je er enorm op con centreren. Als je die relatie dus kunt onderhouden heb je een kans dat zo iemand ver der buiten de gevangenis blijft. Zoniet, dan straft de maatschappij zichzelf. Als je een mens als een wild dier in een kooi stopt en je neemt hem alle contacten af, dan krijg je een wild dier terug. Wordt het je daarentegen wel mogelijk gemaakt die contac ten te onderhouden, dan komt er minder spanning, wat weer terugslaat op de be wakers die met minder angst gaan werken. Kortom, je krijgt een kettingreactie waardoor het hele systeem beter gaat werken. Wat je dan in een contact doet, zal me een zorg zijn". Voor het bezoek zonder toe» zicht, dat de vereniging voor ogen staat, zou de cel van de gedetineerde zelf gebruikt kunnen worden of de spreek kamers voor de reclassering en de advocatuur (zoals des tijds in Scheveningen). „Het gaat", zegt Maria, „om een beetje privacy, om af en toe je emoties te kunnen tonen zonder dat er een bewaker' met zijn neus bovenop staat. En een man wil zijn kind ook kunnen knuffelen zonder an dere gevangenen erbij, tegen over wie hij zich anders stoer moet houden. De angst dat de relaties vooral drugs zouden binnensmokkelen is echt on gegrond, dat gebeurt vrijwel nooit. Het is inmiddels toch wel bekend, dat die via ande re kanalen binnenkomen". Werkende vrouw Alice schreef onlangs een brief aan de emancipatieraad, waarin ze haar probleem uit legde als vrouw van een ge detineerde die wil blijven werken. Alleen omdat ze een Een cel van een gedetineerde, die volgens de vereni ging Relaties van Gedetineerden heel geschikt is voor het contact zonder toezicht. zeer soepele werkgever heeft, is dat mogelijk. Ze woont in Amsterdam en haar man is in Rotterdam gedeti neerd. Voor elk bezoek moet ze een halve vakantiedag op nemen. Ze stelt: „Er wordt geen enkel probleem van ge maakt om mensen uit Lim burg in Leeuwarden gevan gen te zetten. Maar ook in andere gevallen is het uren met de trein reizen en zijn er vaak belachelijke verbindin gen met bussen waar je twee uur op moet wachten. En omdat het allemaal binnen kantoortijden moet, ben je meestal genoodzaakt je baan op te zeggen. Je wordt ge dwongen naar de bijstand te gaan. Afgezien nog van het probleem dat je als relatie van een gedetineerde maar al te vaak als verdacht wordt beschouwd en wordt ontsla gen". De grote offers in tijd en geld, die het in stand houden van een relatie onnodig be moeilijken, zouden volgens Maria en Alice heel eenvou dig te voorkomen zijn met een uitbreiding van dé be zoekmogelijkheden en een ander selectie- en plaatsings beleid. Maar ook: „We willen een kinderopvang in de be- zoekruimten, maar het hoeft justitie geen cent te kosten, net als die andere voorstel len. In Maastricht bijvoor beeld moet je een baby of kin<J naast je op de stoel zet ten tijdens het bezoek en daar mag het dan niet vanaf komen. Kun je nagaan hoe zo n gesprek verloopt". „Misschien", zegt Alice voor zichtig, „kun je met wat bete re regelingen bereiken dat het aantal relaties dat stuk gaat terugloopt tot zeg maar vijftig procent. Dat is nog veel, maar toch al aanzienlijk minder dan nu. Het zal ook in een nieuwe situatie ieder een moeite en offers genoeg kosten de relaties in stand te houden. Maar de kans dat je slaagt, is aanzienlijk groter". En Maria, tot slot: „Dan ,is het wel goed, dan kunnen we goed meedraaien in het sy steem. Het ontmoedigende is alleen, dat het probleem zo veel* mensen niet raakt. Ze zijn zo ongelooflijk hard als ze het niet zelf hebben mee gemaakt. Als je tegen moe ders zegt, dat ook hun zoon of dochter in de gevangenis kan komen wegens drugs, zeggen ze; o, dan is het mijn kind niet meer. Maar zo is het niet. Mensen die er mee te maken krijgen, verande ren als een blad aan de boom. Zien dan ineens alle onrecht vaardigheden. Als je niet met de bajes te maken hebt ge had, mag je alleen maar'on gelooflijk dankbaar zijn. En het is afschuwelijk als ie mand het wel in zijn leven heeft meegemaakt". DICK HOFLAND Zonnige perioden De Bilt Het ziet er naa^en dat morgen in ons land ncojj( zonnige perioden zullen vi. komen. Een depressie bef de Ierse Zee die de laatstér gen debet was aan het wifen- vallige weer met vooral ieeen avond en nacht buien met!mar weer, verplaatst zich al opf4^3 lend over Engeland naaipar 1 Noordzee. De aangevojtievi lucht is iets minder onsti van opbouw zodat er gelejLeic lijk minder buien zullen wil len. De middagtempera&vezi komt hierbij op ongeveeijrum graden. hit d jmge Weerrapporten w Eindhoven Den Helder Lh. R'dam t vanmorgen 07 uu Mei Min I temp temp i var zw.bew. 13 9 iw.bew. 14 10 Z.-Limburg zw.bew. 17 8 Aberdeen motreg. 14 6 i Athene onbew. 28 16 Barcelona onbew. 20 11 Berlijn onbew. 26 13 Helsinki Innsbruck Klagenfun Kopenhagen Londen onbc Luxemburg mist motreg. h.bew. Stockholm Casablanca Y\ H Irmc 12 Jena dit ii cl elc is o.tle r onbew. 23 15 s>dv Tden NEDERLANDSE HERVOlr^1 DE KERK Aangenomen naar Klaasv| (toezegging), D. Heuvelmaif Hoogblokland die bedankt voor Boskoop. 'hap Geen krant ontvangen? tussen 18.00 en 19.00 uur.L""" terdags tussen 14.00 en 15 J\.| uur, telefoonnr. 071-12224i JV)* uw krant wordt nog dezes avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2