9 Vlaanderen wil Waalse taal niet langer steunen VSHOUDEN 'AST AAN LAATSING ERSHING-II Nog volop vragen rond boek over bloedbad Suriname ^root-Brittannië geheel in ban van verkiezingen Iran achter bomaanslag p Amerikaanse ambassader BUITENLAND £eidócSomont DINSDAG 17 MEI 1983 PAGINA K ^SHINGTON De Amerikaanse chtingendiensten beschikken over if srmatie waaruit blijkt dat Iran ter de bomaanslag zat die vorige jnd op de Amerikaanse ambassade Beiroet werd gepleegd. Dit is gis- ivond gemeld door het Ameri- nse televisiestation CBS. 5 7° ordat de aanslag werd gepleegd is reeks telegrammen verstuurd van ministerie van buitenlandse zaken Teheran naar de Iraanse ambassa- in Damascus. Deze telegrammen door de Amerikaanse inlichtin gendiensten onderschept, aldus CBS. Volgens het televisiestation werd in een van de telegrammen de uitbeta ling goedgekeurd van 25.000 dollar voor een terroristische aanslag op een niet nader genoemd deel van Beiroet. In een ander telegram werd de am bassade bevolen bijstand te verlenen aan twaalf Iraniërs die via Damascus op weg waren naar Beiroet kort voor de aanslag op 18 april Deze twaalf Iraniërs doken kort na de aanslag weer in Damascus op. VS geven bedrijven de ruimte WASHINGTON De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft maatre gelen bekend gemaakt om het bedrijfs leven meer toegang te verschaffen tot de ruimte. Zo wordt het gebruik aange boden van lanceerinrichtingen, techni sche installaties en diensten van de ruimtevaartbureaus. Volgens specialis ten zal de Amerikaanse ruimtevaart zo beter kunnen concurreren met de Eu ropese Ariane-raket bij het lanceren van satellieten. Bovendien vindt de le gering op deze manier nog een afzet markt voor het materieel dat niet meer gebruikt wordt, nu het ruimteveer heeft bewezen zeer geschikt te zijn voor het vervoer van satellieten naar de ruimte. „Spookmetro" van Rijssel in gebruik RIJSSEL De modernste metro ter wereld, een die rijdt zonder bestuurder, is sinds gisteren in gebruik in het Noordfranse Rijssel. De afwezigheid van een bestuurder heeft de reizigers niet bang gemaakt: in de proefperiode waarin de treinstellen kosteloos reden, hebben 400.000 Rijsselaars er in geze ten. Er is in de proeftijd maar een on gelukje gebeurd: zeshonderd passagiers zaten een uur in vier geblokkeerde rij tuigen vast doordat een seinlamp op de rails was gevallen. Om het hele metro net te controleren zijn aar vijf mensen nodig. De aanleg van deze vierde Fran se metro is zeer kostbaar geweest, onge veer 500 miljoen gulden. ""EGENSTELLINGEN TUSSEN GEWESTEN SPITSEN ZICH TOE 7,50 J 197.00 4.05 92.00, 89.50. 89,20 lUSSEL Jean Gan- s, de Franse expert die jr de Belgische rege- g was aangesteld om na gaan wat de overle- igskansen zijn voor de talse staalindustrie Coc- rill-Sambre, heeft Bel- met een politieke tijd- m opgescheept. Dat jkt uit de reacties die loskomen op het eind- port dat Gandois vrij- indiende. rapport komt in grote kken op het volgende neer: men de Waalse staalgigant vijf procent van de Euro- staalproduktie levert en voor de Waalse economie levensbelang is) weer re- ijk gezond maken, dan zul- er 8000 arbeidsplaatsen eten verdwijnen. Boven dien is er dan de lieve som no dig van (omgerekend) 5,28 miljard gulden (nog afgezien van sociale uitgaven). Dat is zo'n 3,6 miljard gulden meer dan waar de Belgische rege ring op had gerekend. Uit diverse Belgische hoeken zijn er inmiddels zulke heftige reacties op dat eindverslag binnen dat er in politieke kringen in Brussel rekening mee wordt gehouden, dat het staalprobleem de huidige rooms-liberale regering van Wilfried Martens weieens de kop kan kosten. Heftige reac ties zijn er gekomen in de eer ste plaats uit de hoek van de Waalse vakbonden. Robert Gillon, voorman van de Luik se socialistische metaalarbei dersbond, zei gisteren dat zijn vakbond het plan-Gandois „kort en goed verwerpt". De persoon van Gandois deed hij af met „een man die in dienst is van de grote Europese staal- bazen met wie hij al jaren on der een hoedje speeltGillon, die uiteraard vooral gekant is tegen de voorgestelde afdan king van 8000 staalarbeiders, kondigde „diepgaande acties van Cockerill-Luik" aan „in dien de regering de teneur van het plan-Gandois volgt". Van daag wordt er een 24-uurssta- king gehouden en voor ko mende donderdag kondigde hij opnieuw zo'n staking aan. Ook de christelijke metaalar beidersbond noemde verdere ontslagen onaanvaardbaar. De balans die maandagavond op gemaakt kon worden, luidde: in het Luikse staalbekken zo'n 5.000 stakende arbeiders. De problemen worden nog vergroot door het feit dat er over het Waalse staal grote te genstellingen bestaan tussen Vlaanderen en Wallonië. In Vlaanderen wint meer en meer de opvatting veld dat het nu maar eens afgelopen moet zijn met nationaal (en dus ook Vlaams) geld te steken in de verziekte Waalse staalindu strie. Vic Anciaux bijvoor beeld, de voorzitter van de Vlaamse Volksunie, verklaar de gisteren na een vergadering van zijn partijbestuur „dat het een schande zou zijn Vlaande ren voortdurend en blijvend te laten opdraaien voor de Waal se zaak". „Uit de nationale kas mag er geen frank meer naar het Waalse staal gaan". „Vlaanderen heeft zijn geld zelf hard nodig", aldus An ciaux, wiens woorden niet Zo zwaar genomen zouden behoe ven te worden, ware het niet dat zijrv Vlaamse Volksunie in Vlaanderen steeds meer aan invloed wint ten koste van de Vlaamse Christelijke Volks partij. Anciaux kondigde aan dat zijn partij werkt aan een spoed- bijeenkomst waar de Vlaamse deelregering een „algemeen Vlaams beraad" moet houden. Slecht gevallen in het Waalse landsgedeelte zijn o&k de uit spraken van de voorzitters van de Vlaamse christelijke volks partij en Guy Verhofstadt, voorzitter van de Vlaamse li berale partij. Beide zijn van mening dat Wallonië nu zijn eigen verantwoordelijkheid moet nemen voor de redding van het Waalse staal. „De Waalse burger moet nu zelf een rechtstreekse bijdrage le veren", zo verduidelijkte de Vlaams-liberale voorzitter. De conclusie uit dit alles kan lui den: Vlaams-Waalse tegenstel lingen spitsen zich steeds meer toe. De kans is niet gering, dat de uit Vlamingen en Walen samengestelde Belgische lege ring aan die tegenstellingen ten onder gaat. ENEVE In Genève zijn vandaag na een reces van weken de onderhandelingen over de middellange itandsraketten voor Europa hervat. De Amerikaanse derhandelaar Paul Nitze zei voor het begin van het efleg dat de Sovjet-Unie nog steeds „onaanvaardbare orwaarden" stelt voor het sluiten van een overeen- mst. Hij zei echter dat de Verenigde Staten „er alles gelegen is een positief resultaat te behalen". Sovjet-Unie heeft alle Amerikaanse voorstellen, ook het tus- ivoorstel van Reagan waarbij in het midden wordt gelaten eveel nieuwe Amerikaanse wapens er komen, afgewezen. Al- n de Russische voorstellen zijn een „realistische" basis voor overeenkomst in het nu al zestien maanden durende over aldus de Russische onderhandelaar Joeli Kvitsinsky. „De lerikaanse reactie op het voorstel van partijleider Joeri An- >pov zal een „toetssteen zijn voor het beoordelen van de wes- ïjke oogmerken van de Verenigde Staten". De tijd dringt ove- ens steeds meer omdat volgens schema dit najaar de eerste lisraketten moeten worden geplaatst. Als er alsnog een tusse- tkoord uit de bus komt, cfan willen de VS in ieder geval de Schikking blijven houden over een deel van de geplande Pers- !-II-raketterzo heeft Nitze gezegd. Onrust in Parijs houdt aan In Parijs houdt de onrust aan. Gisteren demonstreerden ongeveer 5000 Parijse mid denstanders tegen het bezuinigingsprogramma van de socialistische regering. Hoewel het dit keer niet tot ernstige rellen kwam, vielen er toch een paar harde klappen toen de oproerpolitie probeerde de menigte uiteen te drijven. De Surinaamse ex-president Chin A Sen bladert in het boekje over het bloedbad van 8 december. Links van hem uitgever I. Gay. DEN HAAG Er bestaan nog talrijke vraagtekens rond het boekje „De de- cember-moorden in Suri name", waarin op êrond van het relaas van wijlen majoor Roy Horb de Suri naamse bevelhebber Bou- terse ervan wordt be schuldigd op 8 december eigenhandig vakbondslei der Daal en couppleger Rambocus te hebben ge dood. Bovendien wordt premier Alibux genoemd als een van de initiatief nemers tot het bloedbad. Bij de officiële presentatie van het boekje, gisteren in het Haagse perscentrum Nieuwspoort, werd weinig duidelijkheid verschaft. Integendeel, er werden meer vragen opgeworpen dan beantwoord. De grote afwezige gistermid dag was de auteur van het 77 pagina's tellende geschrift. Om veiligheidsreden worden zijn identiteit en verblijfplaats ge heim gehouden, staat in het voorwoord te lezen. „Ik hoop dat zijn naam snel bekend zal worden. Dat zal de waarheid van deze beschuldigingen al leen maar onderstrepen", al- bus de Surinaamse ex-presi dent Chin A Sen, die als enige de identiteit van de auteur bleek te kennen. Samen met de voorzitter van de kamer commissie voor ontwikke lingssamenwerking. de CDA'er Aarts, kreeg Chin A Sen het boek aangeboden. Ook directeur Ivo Gay van uitgeverij Wereldvenster ver klaarde desgevraagd de naam van de schrijver niet te ken nen. „Ik heb wel mijn vermoe dens. maar zeker weten doe ik het niet. Nee, ik zeg niet wie ik denk. want dat zou de man alleen maar in gevaar bren gen". Gay zei verder dat hij gezien de recente ervaringen van het Duitse weekblad Stern en de zware beschuldigingen die in het boekje worden ge uit zich er terdege van heeft vergewist dat hij niet voor een of ander politiek kar retje is gespannen. „Toen ik op 4 mei het anonie me manuscript in handen kreeg, heb ik contact opgeno men met Chin A Sen en een aantal andere mensen, die goed op de hoogte zijn van de situatie in Suriname. Zij den ken dat het boekje echt is. Dat vond ik belangrijk genoeg. Onze uitgeverij houdt zich al tijd al bezig met de Derde We reld. Vanuit die optiek vonden wij deze gegevens belangrijk genoeg om te publiceren. En zelfs wanneer een aantal fei ten niet helemaal blijkt te kloppen wat ik overigens niet geloof kan dat alleen aan het licht komen als de waarheid over 8 en -9 decem ber boven tafel komt. Als het boekje daaraan meehelpt, ben ik al tevreden". Volgens Chin A Sen komt de inhoud van het boekje groten deels overeen met wat wijlen Roy Horb hem na 8 december heeft verteld. Hij heeft de ge sprekken met Horb opgeschre ven in zijn dagboek. Veel van 'de gegevens in „De december moorden" werden overigens wel vermoed of waren al ge deeltelijk bekend uit de verha len van vluchtelingen uit Suri name. Maar het boek geeft zo veel preciese details, dat de schrijver alleen iemand uit de onmiddellijke omgeving van Horb kan zijn. Directeur Gay hoopt dat de naam van de schrijver over. niet al te lange tijd bekend kan worden gemaakt. Maar aan de belofte van Chin A Sen. dat dat in de tweede druk gebeurt, kan hij niet voldoen. Gisteren was de eerste druk van 10.000 exemplaren van „De december-moorden" na melijk in een paar uur uitver kocht en vóór morgenochtend rolt de tweede druk al van de pers. Inkomen Nederlandse boer blijft gelijk BRUSSEL De prijsver hogingen waartoe de EG- ministers van landbouw gisteren in Brussel hebben besloten, komen voor de Nederlandse boeren neer op een reële prijsverho ging van 1,5 procent voor melk- en zuivelproduk- ten, 1,3 procent voor de slechtste kwaliteit graan- produkten, voor suiker 2,3 procent en voor vlees en aardappelen ongeveer 3,8 procent. Door een verho ging van de kosten zullen de Nederlandse boeren echter een zelfde inko men blijven houden. Vanaf het begin van de onder handelingen in februari na men de Fransen en de Duit sers een onverzoenlijke hou ding tegenover elkaar in Oor zaak daarvan was het inge wikkelde systeem van mone taire compenserende bedragen (MCB's), dat er voor moet wa ken dat landen met een sterke munt en landen met een zwakke munt in een oneerlij ke concurrentiepositie ten op zichte van elkaar raken. Door de koersschommelingen en de herwaardering binnen het Eu ropese muntsysteem bleek in de praktijk dat landen met een sterke munt, zoals Duitsland en Nederland. goedkopere produkten op bijvoorbeeld de Franse markt konden bren gen. Frankrijk wilde aan die ongelijkheid een einde maken. West-Duitsland wilde de eigen boeren een forse prijsverho ging bezorgen. Italië speelde een geheel eigen rol. Dit land probeerde de andere EG-lan- den mee te laten betalen aan de eigen inflatie van 16 pro cent. )NDEN Hoewel ze op 9 juni worden ge- mden, is Groot-Brittan- geheel in de ban van verkiezingen voor het igerhuis. Zowel de alli- tie van Liberalen en )P'ers, als Labour be nnen gisteren officieel lm campagne. Morgen lgt de Conservatieve tij. alliantie, die de afgelopen al haar verkiezingsmani- it publiceerde, loste om half 's ochtends het eerste ver- ezingsschot. Hoewel de eeste Britten zo vroeg in de orgen nog niet goed wakker 'n, werd de persconferentie de rookkamer van Londens derwetse en stijfdeftige Li- rale Club toch ijverig bijge wond door een verrassend oot aantal overwegend sla- rige journalisten. Beide par- leiders, de Liberaal David eel en de SDP'er Roy Jen- is, zaten de bijeenkomst »r. In een alliantie-regering u Jenkins premier en Steel '-premier worden. Volgens dit tweetal zal hun campagne sterk verschillen van die van Labour en Conservatieven. „In de komende weken zullen wij de kiezers ervan doordrin gen, dat de alliantie een ge loofwaardig alternatief is", al dus Steel. Sleutelpositie Sommige politieke waarne mers zijn van mening, dat de alLiantie bij de komende ver kiezingen een sleutelpositie in neemt. Als het haar gelukt de kiezers voldoende te beïnvloe den, zou Groot-Brittannië de volgende maand een coalitie- in plaats van een meerder heidsregering kunnen hebben. Maar de gewezen socialist dr. David Owen, een van de mede-oprichters van de SPD, gelooft niet dat Margaret That cher en haar Conservatieve partij verslagen zullen wor den. „Hoe meer kiezers wij er van kunnen overtuigen dat Labour opnieuw de grote ver liezer zal zijn, hoe meer stem men de alliantie zal krijgen", voorspelde Owen gisteren. In scherpe tegenstelling met zijn vroegere partijgenoten van Labour geeft SDP-leider Rov Jenkins de schuld van de ruim drie miljoen werkelozen die Groot-Brittannië tegenwoordig telt niet alleen aan de rege- ring-Thatcher. „De werkloos heid komt ook door de inter nationale recessie. Maar voor een miljoen banen, wijst de be schuldigende vinger op nie mand anders dan Thatcher". Labour laatste hoop? Het is duidelijk dat de Britse oppositiepartijen goed garen hopen te spinnen bij het dra ma van de Britse werkeloos heid en de ravage die de fail lissementen hebben aangericht in het bedrijfsleven. Meer dan dertien procent van Groot- Brittanië's beroepsbevolking gaat stempelen. Voor velen zonder baan is de toestand uit zichtloos. Labour, die gister morgen haar verkiezingscam pagne begon met de lancering van haar lijvig manifest, stelt dat zij de laatste hoop is voor het vaderland. Partijleider Michael Foot zat met zijn voornaamste partijge noten, Denis Healey en Peter Shore, achter een grote rode tafel, geplaatst voor een vuur rood deror met hovon hur» hoofd de vlammende slogan: „Denk positief, handel positief, stem positief. Stem Labour!" De journalisten die dit vurige schouwspel bijwoonden, kre gen er na een kwartier schele hoofdpijn van. Het socialistische verkiezings-. programma beslaat zo'n 40 pa gina's. Alles wat Labour zijn kiezers twee maanden geleden al beloofde, staat er in: econo mische expansie, steunend op grote buitenlandse leningen, import- en wisselcontrole; ge leidelijke opzegging van het Britse lidmaatschap van de EG; een sterke verzwakking van het Britse kernwapenarse naal; opheffing van het Hoger huis en nationalisering van de belangrijkste bedrijven, waar onder ook de banken. Partij leider Foot noemt het mani fest: „Een programma van so cialistische wederopbouw". Maar het eerste doelwit van Labour is de werkloosheid. In vijf jaar hopen zij te zorgen voor een miljoen minder werklozen. Maar hoe die krachttoer töt stand moet wor den gebracht is vooralsnog niet duidelijk. Daarnaast gaat Labour zich in spannen om de Britse Nationa- Labour-leider Foot zwaait, bij het begin van de campagne, met het verkiezingspro gramma van zijn partij. Ie Gezondheidsdienst en Socia le Voorzorg van de ondergang te redden. Tenslotte wil de so cialistische partij van Groot- Brittannië ook een handje toe steken om in de wereld de be wapeningswedloop tot stil stand te brengen. „Maar we zullen de Britse defensie niet in gevaar brengen en geen bondgenootschappen opzeg gen". aldus Michael Foot. Sabotage De Britse Conservatieven ma ken hun verkiezingsmanifest morgen wereldkundig. Pre mier Thatcher heeft al voor speld, dat als de kiezers La bour opnieuw aan de macht brengen, het resultaat blik semsnel vijf miljoen werklo zen, hoge rentes en economi sche sabotage door de bonden zal zijn. De Conservatieven zullen zich hard inspannen om Labour's geloofwaardigheid volledig te ondermijnen. De socialistische partijleiding zal door hen door de modder ge sleurd worden omdat zij niet in staat is een verenigd front te vormen. „Een innerlijk ver deelde partij kan niet rege-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13