In Bologna worden Marx en Madonna met elkaar verzoend sFrontale aanval BOVAG In RAI op CDA en VVD Alternatief reisbureau legt nadruk op informatie Gijzeling uit wraak INNENLAND/BUITENLAND üüdóaQoiixant ,r v^n onze correspondent Cees Manders) .OGNA Een zater- de jgavond in mei. Door de defaten van Bologna trekt i processie ter ere van Maagd van San Luca, beschermheilige van (ze Noorditaliaanse stad. inzenden mensen schui- r^jen achter haar beelte- 5 b aan, biddend en zin- ajjnd. De overgrote meer- jrheid van de deelne- ers zijn religieuzen of vergevorderde leef- Maar een .van de toe- iouwers legt desge- agd en tussen twee ;istekens en drie knie- igingen door uit dat '.n zich niet moet verkij- op de -grijze haren de processiegangers. 'ooral de paus, die we hebben, wekt veel en thousiasme bij de jonge- lgsejn. Zijn ideeën slaan aan. tijdihad vorig jaar moeten ?m4men, toen de paus door bestraten liep". ten| processie heeft als einddoel spei negenhonderd jaar oude vihedraal van St. Pieter, die er tn enkele moeite heeft de de Lisenmassa op te slokken, n. far ontvangen de processie- tanLgers de zegen met behulp andjn de beeltenis van de Heili- 3edj Maagd zelf. En daar vieren slag onder leiding van de hulp- h^schop van Bologna de heili- gul mis, „goed voor de ver- darillng van uw zondagsplicht", gVgt een uitgereikt document, e tf mensen kopen hopenvol k djarsen. Drie, vier, zes in een copier, alle op te steken voor de dettidonna. Het is een en al R Moomheid in deze „St. Pieter imqn het Noorden", g zfcar de eucharistie is nauwe- °P ks afgelopen of van het cen- ^rd^le plein, de Piazza Maggio- L drie-, vierhonderd meter Schjrder, dringt het schrille ge kald van revolutionaire strijd- etylderen door. Op het plein, nieig geen uur daarvoor het to- istejel van enige zeer aandoen- n Hte uitingen van Maria-vere- itieLg, verzamelen de inwoners rst^n Bologna of Bolognesi zich pi* rond een schavot waarop Vis kele ogenblikken later de eef me de la crème van de Ita- mse Communistische Partij bi ;i) zal plaatsnemen1; Want rode leiders hebben Bolog- de roodste stad van het iste id. uitgekozen voor de ope ner hg van hun nationale ver- ezingscampagne. L ït spreekgestoelte ziet uit op oh St. Petroniuskerk, een on- d o hooide symfonie van mid- me leeuwse bouwkunst, die des- benjds dankzij een acuut gebrek alk n financiële middelen niet kri Bologna staat bekend om zijn vele arcaden die in vrijwel alle straten te vinden zijn. nog monsterachtiger en groter is geworden dan de St. Pieter van Rome. De deuren van deze kerk zijn stevig op slot, en de „kameraden" hebben bezit genomen van alle trap pen. die naar het heiligdom leiden, als signor Imbeni, de communistische burgemeester van Bologna eindelijk het woord neemt. Imbeni looft de prestaties van zijn (communistische) stadsbe stuur. Bologna is leefbaarder geworden. De waardigheid van het bestaan, vooral voor de zwakkeren in de samenle ving, is verzekerd. En passant prijst hij de Amerikaanse bis schoppen, „die zojuist hebben gekozen voor de vrede en te gen de wapenwëdloop". Enrico Berlinguer, de leider van het „politbureau" van de PCI, gaat in de luid beapplaudiseerde rede meer op de landelijke toer. Fel ageert hij tegen de christen-democraten die vol gens hem Italië naar de onder gang voeren. Terug naar de kathedraal, waar op datzelfde moment de nieuwe aartsbisschop van Bo logna (en dus kandidaat-kardi naal) mgr. Manfredini in de avondmis de jongeren toe spreekt. „Zoek geen oplossing voor jullie problemen in disco theken en speelhallen", zo drukt de aartsbisschop zijn jeugdige gehoor op het hart. „Maar laten we samen, jullie en ik, een uitweg uit de moei lijkheden vinden. Met behulp van de Madonna van San Luca zal ons dat best lukken". Buiten op het plein moet de christen-democratie het op nieuw ontgelden. Partijbons Berlinguer is er zeker van dat de christen-democratische re gering in Rome schuldig is aan de crisis en de werkloosheid, die vooral de jongeren, ook die van Bologna, treffen. Applaus voor Berlinguer. Geen concurrentie Concurrentie tussen plein en kerk. tussen Manfredini en Berlinguer, is er nauwelijks, want honderen mensen pende len voortdurend op en neer. De devote sfeer in de kathe draal en de kermisachtige par tijmanifestatie op het plein blijken elkaar juist uitstekend aan te vullen. Bologna (450.000 inwoners) is de roodste stad, niet alleen van Italië maar ook van de hele wereld, zeggen ze niet zonder trots in Bologna. De PCI deelt hier al sinds de fascistische tijd de lakens uit, eerst met een absolute meerderheid in de raad, en nu nog maar met de helft. Maar opiniepeilingen wijzen uit dat de communisten de volgende maand bij de nieuwe parlementaire verkie zingen weer op Bologna kun nen rekenen. Zoals de meeste steden in Italië is Bologna (eens de zetel van de paus, en eeuwenlang de tweede stad (na Rome) van de kerkelijke staat) voor negentig procent katholiek. „De kerk en de par tij zijn twee dingen die bij ons uitstekend samengaan", zegt een ambtenaar van de ge meente. „Deze stad wordt be stuurd door de communisten, en kennelijk doen ze dat zo goed dat de mensen op hen blijven stemmen. Sociale voor zieningen, cultuur, verkeer, openbare orde, dat zijn alle maal zaken waar in de ge meenteraad over beslist wordt, niet in de kerk". Wat er in vogelvlucht van de verworvenheden van het com munisme in Bologna is waar te nemen, wijst inderdaad op eni ge kwaliteiten bij de rode ma nagers. Vergeleken met Rome (waar de communisten wel een burgemeester leveren, maar geen meerderheid in de raad hebben) is Bologna vol maakte orde. Het centrum is ontdaan van het privé-ver- keer, het openbaar vervoer is op gezette tijden gratis, de straten zijn.net zo proper als die in elke Nederlandse pro vinciestad, de aanwezigheid van verkeersagenten is in drukwekkend, en de Bologne- zen missen de gemelijke en wantrouwende gelaatsuitdruk king, die hun Romeinse tegen voeters zo volstrekt onaange naam maakt in de omgang. Kortom communisme „va bene", zo te zien, en dat moet dan ook de enorme electorale aanhang van de PCI verkla ren, in het door en door katho lieke Bologna. Is in deze stad de geloofsover tuiging geen beletsel voor een stem óp de PCI, het beroep en de inkomensklasse zijn dat evenmin. Het communisme re- cruteert zijn kiezers (en leden) ook in de middenstand, onder de ondernemers, de beoefena ren van het „vrije beroep". Dat kan ook moeilijk anders, want Bologna is voornamelijk een handelscentrum. De in dustriële activiteit is in de minderheid en beperkt zich tot de kleine bedrijfjes met twin tig tot vijfentwintig man peso- neel. De monsterbedrijven, die verder naar het noorden de economie bepalen, ontbreken hier. Zo ook het „proletariaat" en de arbeidersmassa's, die de hofleveranciers zijn van de Communistische Partij. Maar ondanks dit ontbreken van haar natuurlijke aanhang, doet de PCI het electoraal erg goed Modelstad Zelfs op het toeristenkantoor wordt Bologna geroemd als de „modelstad" voor het commu nisme in heel Europa. Uit vele landen komen ze kijken naar het fenomeen. Maar orthodoxe communisten uit het Westen en hun meer bureaucratische kameraden uit het Oosten zul len in Bologna weinig van hun programma's en leerstukken terugvinden, wellicht slechts een milde Marx. of een lakse Lenin. Communisme a la Bo- lognese is stiptheid van het openbaar vervoer, gelijkbe rechtiging voor de vrouw, vei ligheid op straat, en een regel matige lediging van de vuil nisbakken. Bolognees commu nisme is ook een voortdurende vergelijking van het verzet te gen het fascisme met de „vrij heidsstrijd" in El Salvador en Afghanistan (zoals de Sovjet ambassadeur bij een recent be zoek aan de stad tot zijn grote verlegenheid moest constate ren.) De PCI, afdeling Bolog na. wil 'vooral de werkgele genheid veilig stellen, en voor de rest „houden wat we heb ben". Dit (overigens lichtelijk be houdzuchtige) programma stuit niet op tegenstand bij de lokale religieuze autoriteiten, want bisschop en burgemees ter realiseren zich dat kudde en kiezersvolk precies dezelf de zijn. De paus kwam vorig jaar april in Bologna op be zoek, en na de eerste steen voor zes nieuwe kerken ge zegend te hebben, hief hij wel iswaar zijn vermanende vin ger op tegen het verfoeide ma terialisme (wat de paus altijd doet wanneer hij „linkse men sen" tegenover- zich weet), maar hij deed dat niet zo dat de communistische stadsbe stuurders zich aangesproken behoefden te voelen. De Ma donna van San Luca kan ge rust zijn, de rode wereldrevo lutie zal nooit in Bologna be ginnen. 'VER ACCIJNSVERHOGING OP BENZINE jde hand werkt. Maar vooral omdat zo'n verhoging in het nadeel is van alle partijen". „Van de consument, die koopkracht kwijtraakt. Van de bedrij ven, die een lastenverzwaring krijgen opgelegd. Van de auto branche, die méér bezuinigende klanten in de handen van beun hazen ziet vallen. En óók van de overheid zelf". RAI en BO VAG denken dat het rijk met de maatregel miljoenen guldens gaat verspelen, onder andere omdat mensen minder zouden gaan autorijden en onderhoud aan auto's zwart zullen laten doen. Benzine kost nu 85 cent per liter staat er grote letters in de ad vertentie. En kleiner; De overheid wil u daar 1,85 voor laten betalen, (die 1,85 bestaat voor een gulden uit accijnzen en btw) BOVAG en RAI hebben altijd gedacht dat een VVD(-CDA)kabi- net en vooral minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) hen gunstig gezind zou zijn. Smit-Kroes heeft altijd het „autootje pes ten" (bijvoorbeeld door accijnsverhogingen) van andere regerin gen gehekeld. ;4JSWIJK AMSTERDAM De BOVAG en de RAI ibben gisteren een frontale aanval op de regerings let irtijen CDA en VVD geopend. De bond van garage- dïdrijven en de autohandelaren vinden de nieuwste cijns verhoging op benzine „verbijsterend". E©VAG en RAI wijzen er in een paginagrote advertentie (aan ir vooravond van de behandeling van dé Voorjaarsnota van het nei binet) op, dat „de politieke partijen die nu samen in de rege- s hg zitten" een paar dingen met elkaar hadden afgesproken; De ;esl|gaven omlaag, de economie stimuleren en de prijzen in de de nd houden. gebfitstekend! Des te verbijsterender zijn daarom de plannen die Ti-kabinet heeft met de benzineaccijns. Die is namelijk op 1 ril al verhoogd. En die willen ze nu in juli nog een heel eind rhogen. Zodat de benzineprijs in een paar maanden tijd met opgedreven wordt". XVAG en RAI schrijven dat de regeringsplannen tegen het ge- r nd verstand indruisen. „Niet alleen omdat ze de inflatie in de Een onlangs ontslagen leraar heeft gisteren in Brentwood, een plaatsje op ruim 50 kilo meter ten oosten van New York, uit wraak 20 scholieren negen uur lang in gijzeling ge houden. Hierbij heeft hij twee mensen met kogels verwond. Na vrijlating van de gijzelaars heeft de ex-leraar de hand aan zich zelf geslagen. Hij overleed in het ziekenhuis. De leraar was ontslagen na een vecht partij met een van zijn leerlin gen. De foto onder toont de veilige aftocht van een groepje leerlin gen uit het schoolgebouw. Op de foto boven Is te zien hoe een van de twee gewonden, het hoofd van de school Paul Howland, door ziekenbroeders naar de ambulance wordt ge bracht. f Hunt ertegen voerde i< \lehhtr vdrm voor ïuurdruur DINSDAG 17 MEI 1983 PAGIN/rl ...onvrede over de vorm die het Derde Wereld-toe- risme dreigt aan te nemen... „WEET WAAR JE NAAR TOE GAAT" AMSTERDAM „Het enige dat we niet doen is een vliegticket naaf Zuid-Afrika verkopen. Voor de rest kun je bij ons terecht". Dat zegt Tjalling Terpstra, ooit leraar, nu medewerker van reisbu reau Amber in Amsterdam, een bureau dat met recht en reden alternatief genoemd mag worden, al was het slechts daarom, dat het het massatoeris- me naar de Derde Wereld beslist niet aanmoedigt, zelfs afkeurt. De onvrede over de vorm die het Derde-Wereldtoerisme dreigt aan te nemen, was dan ook een van de redenen om begin 1980 de Stichting Amber op te zetten. Die onvrede richtte zich op enkele punten, voornamelijk op het feit dat bij het grote massatoerisme de toeristen niet in contact kwamen met de bevolking, dat de reis van A tot Z was gepland, te luxe was en dat de toerist in een te nauw keurslijf werd gehouden. De toerist sjouwt de toeristische attracties als het ware voorgeprogrammeerd af, weet daar bij thuiskomst veel over te vertellen, maar weet dan van het land waar hij naar toe gegaan is verder nauwelijks iets. „Amber doet het anders; geen groepsreizen, geen schitte rende .folders met uitnodigende kreten en bruingebrande lijven tegen de achtergrond van een diepblauwe zee en een goudkleurig zand. Nee, we willen iedereen alles vertellen over het land dat hij heeft uitgekozen buiten Europa in de Derde Wereld, we laten hem films zien. dia's, we laten hem boeken lezen, en dan, als hij goed is voorbereid, leve ren we hem een vliegticket. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat hij het dan maar zelf moet uitzoeken. Waar nodig ver lenen we steun". Informatie „Onze belangrijkste doelstelling is dan ook het verzorgen van informatie over Derde-Wereldlanden ten behoeve van toeristen. Wij van Amber hebben allemaal veel gereisd, hebben de landen leren kennen, kunnen er alles over ver tellen, hebben er talloze dia's en films gemaakt. Onze in formatie is niet gericht op de weldoende invloed die de zon heeft op de blanke huiden van de westerse toerist, maar op de economische, sociale, politieke en culturele achtergrond van een Derde-Wereldland en zijn bevolking". „Juist in landen, waarvan je de taal niet kent, is kijken de belangrijkste informatiebron. Wij proberen de toerist van tevoren bij te brengen waarnaar hij moet kijken. Natuur lijk naar de toeristische attracties, maar ook naar de sociale omstandigheden waaronder de bevolking moet leven, de grote tegenstellingen tussen armoede en rijkdom, die tegen een moordende concurrentie van de grote westerse bedrij ven vechtende kleine inheemse bedrijfjes, politieke onder drukking, enz. Daarom zeggen we; „Weet waar je naar toe gaat" Maar dat betekent ook, dat we zeggen: „Weet waar je niét naar toe moet gaan". Daarom verkopen we geen vliegtickets naar Zuid-Afrika Wordt daarbij dan niet voorbijgegaan aan het feit. dat het grote toerisme veel geld binnenbrengt in de Derde-We reldlanden Terpstra: „Het blijft de vraag of dat toerisme de economi sche ontwikkeling van een land ten goede komt. In een publicatie daarover is ooit gesteld: „Bevordering van toe risme naar arme landen op conimerciële basis is niet een positieve bijdrage tot de ontwikkeling van die landen met wat negatieve bijverschijnselen, maar een extreme vorm van neo-kolonialisme". We moeten bovendien niet verge ten, dat het vaak westerse bedrijven zijn, die dat toerisme runnen. De inkomsten komen dan ook voor een groot ge deelte in westerse zakken terecht. Het is natuurlijk waar, dat het land er een stukje op vooruit gaat, dat het toerisme werk oplevert, wegen, waterleiding, electriciteit enz., maar daar staat tegenover dat het toerisme alleen een onzeker bestaan biedt Een land, dat het ene jaar in trek is. is het volgende jaar „uit".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11