Nieuwe voorzitter Industriebond FNV wil herstelplan voor de industrie ABN Bank Biologen: er kan dit jaar honderdduizend ton haring uit Noordzee worden gevist Schap vraagt verbod op slappe Belgische borrel .Toestand lekkend booreiland stabiel" Justitie wil celstraf niet laten afkopen BINNENLAND fietdacSomcwl DINSDAG 17 MEI 1983 PAGU DEN HAAG De toestand rond het booreiland op de Noordzee, waar vanaf zondag gas uit een lek ontsnapt, lijkt stabiel. Er was gistermiddag rond vijf uur geen di rect gevaar meer voor de 17 mensen die nog op het platform zijn om de noodzakelijke werkzaamheden uit te voeren Ook is er geen gevaar meer voor het plat form zelf, dat op ongeveer 60 kilometer ten noordwes ten van Den Helder ligt. Dit heeft een woordvoerder van de eigenaar van het platform. Placid International Oil, gezegd. Voorlopig moeten schepen uit voorzorg nog tenminste twee mijl uit de buurt van het platform blijven. Van de gaslekkage worden geen nadelige ge volgen voor het milieu verwacht. De oorzaak van van het lek is nog onbekend. In de komende dagen wordt geprobeerd de gastoevoer uit de produktieput te stop pen. Daarvoor is speciale apparatuur nodig, die nog aangevoerd moet worden. (Van onze parlementaire reaactie) DEN HAAG Staatsse cretaris mevrouw Korte- Van Hemel van Justitie voelt er niets voor, voor mensen die tot een vrij heidsstraf zijn veroordeeld maar erg lang op het uit zitten daarvan moeten wachten wegens plaatsge brek in de gevangenissen, de straf om te zetten in een geldboete. Het CDA-kamerlid mevrouw Evenhuis had haar die gedach te aan de hand gedaan, geïn spireerd door de reclassering, die meende te weten dat drie duizend tot celstraf veroor deelden al meer dan een jaar op detentie wachten. Omzet ting zou kosten en ruimte spa ren, dacht mevr. Evenhuis. De staatssecretaris stelde even wel. dat er helemaal niet zo'n lange „wachtlijst" bestaat, de achterstand bij de uitvoering van vonnissen zou slechts een fractie van het genoemde aan tal zijn; de meeste vonnissen worden binnen drie maanden voltrokken. Bovendien zou men met een afkoopmogelijk heid beter-gesitueerden be voordelen. Van kabinetszijde was er geen steun voor het in een motie vastgelegd voorstel om in be ginsel elke gedetineerde een eigen kamer/cel te geven. De CDA'er Dijkman kwam met die motie tijdens een kamerde bat over taak en toekomst van het gevangeniswezen. Minister Korthals Altes en ook zijn staatssecretaris zeiden, dat daardoor de ruimtenood in de gevangenissen nog groter zou worden. Het zou alleen al in de nieuwe inrichting in Heer- hugowaard vijftig plaatsen schelen. Dijkman hield echter vol en kreeg bijval van PvdA en klein links, een meerder heid dus. Pagina 2: „Je mag een gede tineerde zijn relatie niet af nemen" Ouders geestelijk gehandicapten willen inspraak in beleid UTRECHT De ouders van geestelijk gehandicapten wil len worden betrokken bij het overheidsbeleid. Ze willen om een betere zorg te bereiken inspraak vooraf en niet pas als het beleid al vaststaat. Dit is gisteravond duidelijk geble ken op negen bijeenkomsten die de 20.000 leden tellende Vereniging van Ouders van Geestelijk Gehandicapten (VOGG) verspreid over het land had georganiseerd. Aanleiding was de Beleid Geestelijk Gehandicapten, w de regering zijn voorlopige geeft op de vraag hoe de zorg geestelijk gehandicapten er i toekomst moet uitzien. De oi constateerden, dat de zorg oj ogenblik te veel versnipperd ei, samenhangend is. Daardoor v steeds meer geestelijk gehand ten tussen de wal en het schip name bij de afstemming tussei buitengewoon onderwijs, de verblijven voor ouderen en de ale werkvoorziening. (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Dick Visser (41), de nieuwe voorzitter van de Indus triebond FNV en daarmee sinds gisteren de opvolger van Arie Groenevelt, heeft vanmorgen de in dustriële vakbeweging, de werkgevers in de indus trie en de overheid opge roepen om gedrieën een herstelplan voor de indus trie te gaan maken. Dit najaar zouden deskundi gen uit de drie kampen en van buiten het plan moe ten voorbereiden, de drie partijen zouden dan vol gend voorjaar tot overleg kunnen komen en met het uiteindelijke resultaat rekening kunnen houden bij het cao-overleg en de rijksbegroting voor 1985. In zijn eerste rede voor de bondsraad zei Visser onder meer, dat de industrie jaren in het verdomhoekje heeft geze ten, maar dat nu een klimaat van waardering ervoor groeit. Er is nu een gezamenlijke wil de industrie uit het slop te trekken, er is een roep om nieuwe hoogwaardige indus trieën op te zetten. Visser juichte dit toe, maar wilde de aandacht voor de de huidige industrie toch niet laten ver slappen, want volgens hem moet een nieuwe industriële structuur groeien vanuit de bestaande, anders sloopt men het fundament voor nieuwe bedrijvigheid. „Daarom moet de politiek zich nog maar eens tweemaal bedenken voordat steunverlening wordt afge bouwd". Visser riep op tot een dubbele solidariteit, onmisbaar voor de instandhouding van de verzor gingsstaat. De eerste vorm van solidariteit is, dat de burger rechten kan doen gelden op de gemeenschap; de tweede is, dat de burger solidair moet zijn met die gemeenschap. Van daar dat Visser koos voor het recht op arbeid en de plicht tot arbeid. Daarom moet niet al leen het werk worden ver deeld (via arbeidstijdverkor ting) maar ook werk worden gemaakt via' een krachtig in dustriebeleid. Zware prijs De nieuwe voorzitter van de Industriebond FNV toonde zich bereid voor de oplossing van de werkloosheid een zwa re prijs te betalen. Wat dat be treft is voor hem alles be spreekbaar. Schoolverlaters Dick Visser, die Arie Groenevelt opvolgt als voorzitter van de Industriebond FNV. moeten kiezen tussen werk te gen 80 procent van het Joon of géén werk tegen nul procent. De prijscompensatie bleek voor hem ook geen heilige koe, hij wilde die best gebrui ken voor werk, want minder werklozen betekent minder premie, terwijl hoger loon werkloosheid èn premie doet toenemen. Ook voor de interne organisa tie deed Visser een opzienba rende uitspraak, gevolg van het afkalvende ledental van zijn en andere bonden. Hij toonde zich bereid, de autono mie van zijn vakorganisatie ter discussie te stellen. Hij zou best, nu men slechter bij kas zit, vakbondsdoelen via de centrale, de FNV dus, of een andere structuur van de vak beweging. beter haalbaar wil len maken. Hij zou voorts in tern willen overleggen om van alle versnipperde kantoortjes van FNV en bonden vak- bondsbolwerken te maken. Terugblik Sprak Visser vooral over de toekomst van de vakbeweging, Arie Groevelt hield, als schei dende topman, vooral een nos talgische terugblik op 12,5 jaar voorzitterschap van de bond waarbij hij in 1953 in dienst trad. Hij constateerde, dat de vakbeweging ontzettend veel heeft bereikt, maar ook, dat in de maatschappij kennis, inko men en macht nog steeds niet eerlijk zijn verdeeld. Tot het bereikte behoort een sociale zekerheid, die haar weerga niet kent. „Tegen het aantas ten daarvan zullen wij ons, als vakbeweging, verzetten". Groenevelt wilde niet mee gaan met degenen, die menen dat de vakbonden meer moe ten inspelen op actiegroepen. Want, zo zei hij, een actiegroep streeft steeds één doel na, ter wijl een vakbond altijd de be langen van alle leden in het oog moet houden. Visser werd gisteren met 69 van de 90 uitgebrachte stem men tot voorzitter van de In dustriebond FNV gekozen, te genkandidaat Willem Ange- nant uit Amersfoort kreeg slechts 17 stemmen. Het aantal bestuursleden werd van ,15 op 9 gebracht. Mede daardoor kwam een aanzienlijke veijon- ging aan de top tot stand. Be halve Groenevelt ging onder anderen ook vice-voorzitter Piet Spijkers heen. SCHEVENINGEN Er kan dit jaar zekër hon derdduizend ton haring uit de .Noordzee gevist worden, zonder de ha- xingstand onoverkomelij ke schade te berokenen. Dit heeft althans een col lege van Europese topbio- logen gesteld in een ad vies aan de Europese Commissie. Deze commis sie moet nu een beslissing nemen de hoeveelheid ha ring die mag worden ge vangen. Voorts moet ze de hoeveelheid per land vast stellen. Dat kan echter nog anderhalf a twee we ken duren. De Nederlandse haringvissers varen in elk geval op maan dagavond 30 mei uit, ook ais de toestemming er niet is. Dit zei de heer B. Daalder, voor zitter van de Vissererijschap, gisteren op een persconferen tie in Scheveningen, georgani seerd door Productschap voor Vis- en Visproducten. Overi gens gaat het om de toestem ming voor de haringvangst in het centrale en noordelijke ge deelte van de Noordzee. In het zuidelijk deel, het Kanaal, wordt sedert twee jaar al weer op haring gevist. De Hollan ders claimen vijfduizend ton maatjesharing als voorschot op de dertigduizend ton, die naar verwachting aan Nederland wordt toebedeeld. Een maat jesquotum van 5000 ton levert ongeveer 70 miljoen gulden op. De haring die in juni en juli wordt aangevoerd, de bes te, zal naar verwachting voor ongeveer 2,50 gulden per stuk over de toonbank gaan. Als er een royale aanvoer is van top kwaliteit, zal deze prijs wel licht dalen tot 2 gulden. Lage re prijzen zijn ook denkbaar, zo liet de heer L.E. Ouwehand, voorzitter van de Redersvere niging voor de Nederlandse Zeevisserij gisteren weten. Per hoofd van de bevolking at de Nederlander in 1976 2,6 kilo haring. Het jaar daarop daalde de consumptie tot 1,9 kilo. In 1982 werd er per hoofd 2,4 kilo gegeten. Maar dit ging voornamelijk om Deense haring, gevangen in de wateren rond Denemarken. Volgens Ouwehand geven veel mensen de voorkeur aan de echte 'Hollandse Nieuwe. Nu die weer kan worden aange voerd verwacht hij op grond daarvan een stijging van de consumptie. „Als er voor 1 juni geen toe stemming afkomt voor de vangst van zo'n 5000 ton ha ring voor Nederland, dan voe len wij ons als visserijbedrijf sleven sterk gemanipuleerd. Het gaat dan niet meer om biologische, maar om markt technische, politieke en andere afwegingen. Nederland heeft historisch gezien rechten opge bouwd en wel heel in het bij zonder op de maatjesvisserij. Onze claim van 5000 ton voor schot mag dan ook niet leiden tot concessies ten opzichte van andere landen", aldus Ouwe hand. De haring neemt onge veer 25 procent van de bin nenlandse visomzet voor haar rekening. Nederland telt zo'n tweeduizend gespecialiseerde visdetaillisten, waarvan een groot aantal voor hun inko men op haring zijn aangewe zen. D^ groothandel en de ha- ringverwerkende industrie was in 1982 goed voor 1 mil jard gulden exportwaarde. Door overbevissing liep de ha ringstand in de Noordzee na 1965, in dat jaar had de zoute plas nog Iff miljoen ton in huis, snel terug. In 1970 waar schuwden de biologen al dat vangstbeperkingen noodzake lijk waren. Maar de voorge stelde beperkingen waren voor de betrokken landen on- aanvaarbaar. Het gevolg hier van was dat de haringstand nog sterker daalde. Eind 1975 kwamen de biologen tot de conclusie dat alleen een totale sluiting van de haringvisserij de Noordzeeharing zou kun nen redden. Het duurde echter tot maart 1977 vbordat de EEG dit advies in de praktijk bracht. In die tijd was er naar schatting nog slecht 100.000 ton haring in de hele Noord zee. De biologen drongen erop aan te wachten met het hero penen van de visserij tot de haringpopulatie was aangroeid tot 800.000 ton. Ze dachten dat de vis hiervoor drie jaar zou nodig hebben. Maar het ver wachte herstel bleef uit. Drs. A. Corten, haringbioloog van het Rijksinstituut voor Visse- rijonderzoek (RIVO); „We we ten niet wat de oorzaak is ge weest van het trage herstel. In het mid4en van de jaren ze ventig kregen we te maken met een abnormale waterstro ming in de Noordzee. Mogelijk is dit van invloed geweest op een opmerkelijke hoger sterf tepercentage van jonge haring in de centrale en noordelijke Noordzee. Verder werden we geconfronteerd met het ver schijnsel dat onkruidvis (vis waarvoor geen belangstelling bij de vissers bestaat) tijdelijk de plaatsen van de weggeviste haring innam. Deze vis at het voedsel van de haring, zodat de haring zelf wegbleef. Merk waardig is overigens dat juist in het zuidelijke deel van de Noordzee, het gebied waar het meest intens gevist was, de ha ring zich het snelst herstelde". Aanwas Drs. Corter houdt samen met collega's uit de andere EG-lid- staten regelmatig onderzoeken naar de stand van de haring bevolking in de Noordzee. Elk jaar in februari trekken on derzoeksschepen van de biolo gische diensten van de EG-sta- ten, onder meer van de RIVO, erop uit om metingen te ver richten. „De eerste jaren viel de aanwas van jonge haring, zoals gezegd erg tegen. Pas vo rig jaar was er sprake van een echte opleving. Voor dit jaar verwachten we een aanwas van 400.000 ton en voor vol gend jaar 600.000 ton. Dat is echter wel een voorlopige schatting". Op grond van ge noemde cijfers acht drs. Corter een vangst van 100.000 ton ha ring voor dit jaar „zeker ver antwoord". De biologen trok ken deze conclusie overigens al in februari van dit jaar. Maar de vissers moesten wachten op het college van topbiologen, verenigd in de Advisery Committee on Fis hery Management (AFCM), dat toevallig pas begin deze maand in Kopenhagen bijeen kwam. 1 Ir. E. Woltjer, lid van het Eu ropese Parlement (PvdA), zei gisteren te verwachten, dat de uitspraak van de Europese Commissie positief zal zijn. Hij weet de trage gang van zaken aan de „te sterke bureaucratie bij de EG". Volgens hem is er wat betreft het visserijbeleid nog niet zoveel veranderd. „Wat betreft de vaststelling van de quotering is er in de af gelopen jaren bijna niets ver anderd. Het is nog steeds een kwestie van touwtrekkerij tus sen de verschillende landen", aldus Woltjer. Weinig Scheveninge[en doen mee aaiH haringrace U SCHEVENINGEN Scheveningse vissers n# deel aan de haringrace voor op 1 juni in IJmuideda startschot wordt gegeven! kottervissers doen helei niet mee en van de elf trawlervissers gooien zier' maar een paar in de strijd*" als eerste de koninginneh aan wal te brengen. Volgens de directeur de Dj hi Haven en Marktwezen,.? H.J.W. Eekhoudt, komt? doordat de Scheveningse?1 sers met kotters niet tijdit"3 documenten konden bemaj gen voor het vissen op haj st Bovendien moeten kotten de netten te kunnen slepen 'nt tijd met z'n tweeën vihei Maar volgens de heer T Eekhoudt is het voor de fc del niet zo'n probleem. de vis wordt wel voornam in Scheveningen verhand) Het gaat overigens goed Ma de Scheveningse Visafslaf omzet beloopt dit jaar tol toe al zo'n 20 miljoen gul Dat is 24 procent meer danflng rig jaar en 9 miljoen gul meer dan in 1979. De omzet aan vis (dus ook vroren produkten) beloop! geveer 200 miljoen guldei^ jaar. De heer Eekhoudt het daarom maar vreemcji de gemeente Den Haag ton wil bezuinigen op jtS a dienst die juist grote vord^|e ten boekt. i di !r mogen dan weinig Sch|rdei ningse vissers aan de hajd v race meedoen, Vlaggetjqden gaat in Scheveningen nie^g g( gemerkt voorbij. Ministe)el Braks van landbouw en %e i rij opent de manifestatiemg. in en rond de de Eerstein B Tweede Binnenhaven p4 ro heeft. De Commissie Vli kelt tjesdag Scheveningen heef me zorgd voor een keur aan msi nementen. Zo wordt bij ?l) Visafslag een expositie ge 'roe den over de visverwerk d< industrie. Deze tentoonste id. geeft een duidelijk over hg van de technieken die mfezin deze branche gebruikt. I ei sf de Tweede Binnenh St. wordt de nadruk gelegd c iltoo oude ambachten die me leeu visserij te maken hebben ds d zijn stands waar men alk n fi formatie over vis kan kriji het Produktschap voor Vi Visprodukten geeft voor ting en Rijkswaterstaat AV" enkele scheepsmodellen. Vrienden van het Scheveiu_ Museum staan er met stand waar oude ansicht! 4 ren worden verkocht. Dé wordt muzikaal opgelui; door twee dixielandorkei een drumband, een folkl groep en twee harmonieer^ ten. De kinderen kunnen ken naar de poppenkast het theater Hildebrand. Oj terrein aan de lange zijde de Tweede Binnenhaven den acht voètbalvereniï v, om de hoogste eer in het venvoetbaltournooi. Wet^ty1 der P. Vink zal 's midfedrij vanaf het lichtschip cijn Noordhinder" in de E©VA Binnenhaven de admir voo groetin ontvangst nei bine Vlaggetjesdag wordt 's i ig zi dags rond vijf uur afgesltgavi met een optreden van de nd 1 ger Ben Cramer. Dat gebJitste in de muziektent op de T\)t-kal de Binnenhaven. ril a ROTTERDAM Het Pro- den tegen het verkopen van ver te willen gaan verkopen duktschap voor Gedistilleerde jenever met te weinig alcohol, met een alcoholpercentage van Dranken heeft het ministerie Het Ahold-concern heeft vori- dertig. van Welzijn. Volksgezondheid 'ge week aangekondigd via Volgens secretaris H. van en Cultuur gevraagd op te tre- haar slijterijen Belgische jene- Geem van het Produktschap RUITENHEER moet jenever krachtens de Ne derlandse wettelijke voor schriften een alcoholpercenta ge hebben van 35 procent. Hij meent dat de Keuringsdienst van Waren, die belast is met de controle op de naleving van de voorschriften, proces-ver- baal moet opmaken tegen de verkoop van de „slappe" jene ver. Het Ahold-concern is van me ning dat EG-richtlijnen de verkoop van de Belgische je never niet in de weg staan. Het bedrijf is verder van oor deel dat de consument weinig zal merken van smaakver schillen. De consument merkt het daarentegen wel in zijn portemonnee omdat op de je never met het lagere alchol- percentage minder accijns rust. Andere wegen dan de Keu ringsdienst ziet Van Geem niet óm de verkoop tegen te hou den. Hij vraagt zich wel af hoeveel water je er bij mag gooien, voordat je niet meer van jenever mag spreken. In Belgie gelden geen voorschrif ten voor het alcoholpercenta ge, hetgeen er toe heeft geleid dat daar ook andere sterke dranken zoals whiskey en gin worden „verdund". ADVERTENTIE "WELKE LENING PAST MIJ HET BEST?" Lenen kan z'n voor delen hebben. Bijvoorbeeld omdat u niet eerst het hele bedrag hoeft te sparen en de aankoop niet hoeft uit te stellen. Maar het vraagt wel om 'n bewuste keuze: doorlopend of aflopend krediet Koopt u bijvoorbeeld een caravan, dan kunt u een aflopend krediet nemen en de looptijd af stemmen op de levensduur. Wilt u later ook nog andere uitgaven kunnen doen, zoals bijv. straks de winterstalling voor de caravan, dan komt een doorlopend krediet in aanmerking. Overlegt u eens met de ABN. Om doordacht te lenen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10