Rijden onder invloed in de VS nationale ziekte s IN EN OM DE KAS Dubbelglas geen toverwoord in glastuinbouw Noordengelse stad publiceer bestseller ove kernaanval Gouden kansen voor export van snijtulpen LAND EN TUINBOUW/BUITENLAND CcidócSomotit MAANDAG 16 MEI 1983 PAG] -- Handel in potplanten onder druk grote aanvoer Uit een totaaloverzicht over de gang van zaken in de snijbloe men- en potplantenhandel gedurende het eerste kwartaal van dit jaar wordt door de Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland (VBN) geconstateerd, dat de handel in potplanten in dat kwartaal onder druk heeft gestaan van de grote aan voer. De sterkste groei blijkt in de bloeiende planten te zitten, waarvan tien procent meer aan de twaalf Nederlandse bloe menveilingen werden aangevoerd. Van de groene planten werden er tegenover 1982 zes procent meer aangevoerd. De groene planten worden in het voorjaar overigens relatief veel aangevoerd. Op jaarbasis maken die groene planten ongeveer 35 procent van het geveilde assortiment uit. In het eerste kwartaal van 1983 ligt dit percentage op 43. De aanvoer in maart lag dertien procent boven die van vorig jaar. Hierbij waren de bloeiende planten wederom de belangrijkste groei ers. Deze aanvoer steeg met zestien procent tegenover de tien voor de groene planten. De grootste groeipercentages kwamen in maart van de bro- melia met 29 procent, de cineraria 38 procent, de dracaena 36 procent, de ficus 30 procent en vooral de primula met 74 pro cent. Deze laatste soort is in maart bijna verdubbeld! Dit is •niet zo verwonderlijk, omdat de primula-teelt een lage ener giebehoefte bezit. Anders dan bij de snijbloemen, waar zelfs de forse groeiers prijsstijgingen boekten, daalden de prijzen van bovengenoemde potplanten aanzienlijk. Alleen bij de dracaena kon de toegenomen aanvoer bij een hoger prijsniveau worden verkocht. Er werd een gemiddelde prijs gerealiseerd van 3,69 hetgeen 3 procent hoger ligt te genover die in het vorig jaar. Een groot artikel dat duidelijk achterblijft is de yucca. De aanvoer hiervan liep in maart van dit jaar terug met 12 procent, waarbij de prijs steeg met 12 procent tot 6,08. In het eerste kwartaal van dit jaar liep de aanvoer terug met 17 procent, maar de prijs steeg met 18 pro cent. Met betrekking tot de handel van snijbloemen in het eerste kwartaal van 1983 moet worden geconstateerd dat bij een geringe stijging van de aanvoer op de Nederlandse bloe menveilingen een prijsstijging met tien procent valt te consta teren. De bolbloemen die in de eerste drie maanden 69 procent van de totale veilingaanvoeren uitmaakten, zijn iets meer dan ge middeld gegroeid namelijk met 2,7 procent. De opbrengst van het assortiment snijbloemen is gestegen van 494 miljoen tot 556 miljoen gulden, ofwel een stijging met dertien procent. Na de terugval in februari liet maart weer een groei van de aan gevoerde hoeveelheden zien, en wel met vijf procent. On danks deze stijging lag de gemiddelde prijs boven het niveau van vorig jaar. Dit wijst dan ook in de richting van een toege nomen vraag. Forse groeiers onder de snijbloemen waren in maart: tros-an- jers, met 30 procent, tros-chrysant 22 procent, gypsofili met 11 procent, narcissen 25 procent en seringen 33 procent. Bij al deze soorten steeg de gemiddelde prijs mee, behalve bij de tros-chrysanten en narcissen. De prijs van de tros-chrysanten daalde van 0,78 vorig jaar naar 0,72 nu, terwijl de narcis sen dezelfde prijs als vorig jaar noteerden 0,15. Enige teruggang in de maart-aanvoer vertoonden de groot- bloemige rozen met 6 procent en fresia met 4 procent. De stij gende prijzen voorkwamen in beide gevallen een teruglopen de geldopbrengst. Deze kon zelfs voor deze beide bloemsoor ten stijgen met ruim 10 procent. Echt hoge prijsstijgingen zijn in maart gerealiseerd bij de alstroemeria met 24 procent, de gladiolen 30 procent, wordt overigens nauwelijks aangevoerd, de hyacinten 46 procent en leliekelken met 29 procent. Bij al deze soorten was de aanvoer duidelijk lager tegenover 1982, aldus de VBN. Als geheel mag worden gesteld dat tot dusver de Nederlandse bloemenveilingen een groter omzet behalen, die boven de 10 miljard gulden ligt, maar vorig jaar eind april juist beneden dat bedrag bleef. 't Juiste oogststadium is voor snijtulpen zeer be langrijk. De snijtulp kan het in tal van landen helemaal gaan maken. Het is een populair bolgewas, dat in Nederland massaal, effi ciënt en goedkoop (er is weinig energie voor no dig) geproduceerd kan worden. Een artikel dat dus bij uitstek geschikt is voor de zogenaamde im- pulsmarkt. Vooral als een hoogwaardig kwaliteitsprodukt kan wor den geleverd zal de snijtulp overal gretig aftrek vinden. Met name zal grote aandacht besteed moeten worden aan het uitgangsmateriaal vooral niet te kleine maten bollen gaan gebruiken en aan het juiste oogststadium. Want dat laatste bepaalt voor een belangrijk deel de houd baarheid. De snijtulp is niet alleen populair in Nederland, maar vooral ook in West- Duitsland en Frankrijk gaan de tulpen als warme broodjes over de toonbank. In 1982 werden in Nederland maar liefst 710 miljoen tulpenbollen in bloei getrokken gebroeid zoals dat heet en duidelijk is wel dat de export te veel op twee poten steunt. Want rond negentig procent van de va derlandse produktie werd af gezet op de Duitse en Franse markt. Niet veel om het lijf Met andere woorden: de afzet van snijtulpen op andere markten heeft (nog) niet veel om het lijf en daarom moet men de promotie-activiteiten veel meer op andere, kansrij ke landen gaan richten. VBA- directeur ing. Ab Mulder heeft daar onlangs nog eens met nadruk op gewezen. Die geringe afzet elders houdt na melijk geen verband met het feit dat men ginds de tulpen niet kan waarderen. Het te gendeel is eerder waar, maar de bloemenwinkeliers in die landen houden dit artikel veel te duur. Voorbeelden Een paar voorbeelden: in Noorwegen bedroeg de ge middelde prijs die men voor getij keren. Terwijl voorheen alles en iedereen beweerde dat Amerika geen land voor een tulp moest betalen pak weg f 1,67 per stuk, dan volg de de USA met 1,20 per stuk, Japan met 1,-, Zweden met 0,82 en Oostenrijk met 0,81 per stuk. In Nederland bedroeg de gemiddelde prijs 0,37 en in West-Duitsland 0,60 per stuk. Dat scheelt dus wel een fikse slok op een borrel. De tijd dat de tulp in de USA als een luxe artikel werd be schouwd zal snel tot het ver leden gaan behoren. Tot voor kort was de tulp ook daar veel te duur om binnen be reik van de grote massa te ko men. Daarom lieten de Ame rikanen de tulp heel gewoon de tulp en kochten gladiolen uit Florida, anjers uit Zuid- Amerika en chrysanten van eigen bodem. Ommekeer Sinds de verzamelde Neder landse bloemenexporteurs via het in de Flora-gebouwen te Rijnsburg gevestigde hoofd kwartier van Sierafor de eerste wankele schreden op de Amerikaanse bloemen markt hebben gezet, ging het snijtulpen was, blijkt na een paar jaar driftig pionieren het tegendeel. Het aantal snijtul pen dat naar de USA is geëx porteerd nam de laatste jaren sterk toe. In 1975 kwam men niet verder dan 1,9 miljoen stuks, maar in 1980 had men dat aantal al verdubbeld. In 1981 registreerde men een snijtulpenexport naar de USA van 6,3 miljoen stuks en vorig jaar zat men al heel dicht te gen de 13 miljoen stuks. Eerste begin En dan te bedenken dat de bloemenjongens pas aan het begin van de rit staan. Men opereert en dan nog op be scheiden schaal in het noordoosten van de Verenig de Staten. De lijnen voor een doeltreffend distributienet zijn nauwelijks uitgezet. Kort om: als de voortekenen niet bedriegen kan de USA ook voor de afzet van tulpenbloe men een afnemer van grote importantie worden. Droogverkoop En dan is er in de USA nog perspectieven^ altijd een droogverkoopmi waar de kansen op zachtst gezegd, bijzonder v belovend zijn. Dat heeft gedegen marktonderzoek het licht gebracht. Als de Wi lenexporteurs de conclu >ei niet laten voor wat ze terl dan kan de verkoop van p c ge bollen in de Verenigde ten ook aanzienlijk wor opgevijzeld. De bloemer porteurs hebben mé paar jaar nodig gehad te tonen dat er in de Verei de Staten nog heel wat te sieren valt. Als de bollen porteurs dat inspirere voorbeeld nu eens snel macht, macht en geesti gingen volgen, dan zou heel wat kunnen gebeui Dan zou er alleen voor Amerikaanse markt vanuil hoek van de vaderlai broeiers èn van de droog' koophandel zo veel vraa| de Nederlandse tulpenpn centen afkomen, dat ze niet eens zullen kunnen télen. En welke andere branche in deze tijd van crisis- wijzen op zo veel gunsl^ ly. keli Dubbelglas is het toverwoord van de jaren zeventig en tach tig. Ook in de glastuinbouw speelt dubbelglas een rol van betekenis in het veelomvatten de pakket van energiebespa rende maatregelen. Pot- en perkplantentuinder W. Diks uit Twello vertelt over de voor- en nadelen van verschil lende energiebesparende maatregelen. De heer Diks: „Ik heb in de nieuwste kas dubbelglas in de gevels. Niet in het dak, want dubbelbe- glaasde daken leveren nog te veel problemen op". Tuinder Diks licht dat nader toe: „Hoe wel het menselijk oog er wei nig van ziet, houdt zelfs kraakhelder glas licht tegen. Een dubbelglasdek op een kas houdt tien procent meer licht tegen dan een enkelglasdek. En een procent minder licht betekent globaal ook een pro cent minder opbrengst van het gewas. Op de proefstations in Naaldwijk en Aalsmeer wor den sedert 1980 proeven geno men met verschillende soorten kassen. Bijzondere aandacht krijgen daar proeven met dub bele daken, zonder dat de lich topbrengst in gevaar komt". De meest ideale kas zou niet hoger behoeven te zijn dan de planten die men er in wil kweken hoog zijn. Zeker voor een kweekbedrijf als dat van de heer Diks, waar nooit hoge re planten groeien dan maxi maal twee meter, zou de kas dus niet veel hoger dan die twee meter behoeven te zijn. De lengte van de mens blijkt in dat opzicht echter een kos ten vergrotende faktor te zijn, want om in een kas te kunnen werken, moet een kas een be paalde werkhoogte hebben. Bovendien is ook hoogte nodig om alle apparatuur in een mo derne kas te kunnen bergen. Apparatuur die deels nodig is voor besproeiing, verwarming en C02-voorzieningen en ap paratuur benodigd binnen het zeer uitgebreide scala van energiebeperkende maatrege len. Want behalve dubbele be glazing heeft er de laatste ja ren een enorm technische ont wikkeling in de glastuinbouw plaats gehad. De heer Diks laat een boek De lengte van de mens is een kostenvergrotende fac tor, want een kas moet een bepaalde werkhoogte heb ben. zien: Energiebesparing in de Glastuinbouw. Het is een bun deling van artikelen uit vak bladen. Alle artikelen hebbèn betrekking op een veelomvat tend pakket van besparende activiteiten. In de kassen van tuinder Diks is een groot aantal van die maatregelen verwezenlijkt. Over het energiescherm, dat hij in zijn kassen heeft aange bracht zegt hij bijvoorbeeld: „Zo'n scherm heeft meer func ties. Een kas heeft doorgaans een puntdak. In die nok gaat veel warmte zitten, terwijl ik de warmte beneden bij de planten nodig heb. Je zou zeg gen: haal de nok van de kas en maak het dak plat. Maar dat kan om bouwtechnische rede nen niet. Een plat dak heeft geen regenafvoermogelijkhe- den. Bovendien is veel van de klimaatbeheersingsapparatuur in de nok ingebouwd. Dus met dat energiescherm kan ik de nok „buitensluiten". Dat heeft 's nachts het voordeel dat de warmte onder dat horizontale gordijn blijft hangen. Warmte die overdag door de zon in r kas is gebracht: gratis. Mf ook de stookwarmte blijft (fee der het doek, waardoor reb minder hoef te stoken, fich aangezien ik 150.000 kubia meter gas per jaar verstookl' elke meter die je kunt bezuir gen, meegenomen. OvercP0! doet het energiescherm bij Ifaa vige zonnestraling dienst #lai tegenhouder van licht. W^Re teveel licht is ook weer n goed voor de planten. Een i deel van het energieschermj1 dat het de luchtvochtighp doet oplopen". In deze tijd a het jaar heeft tuinder Diks Ie vochtigheid het liefst zo ro(jnc de 70 procent. Maar met fg0j energiescherm dicht loopt L vochtigheid gauw naar 90lr procent. En dat is teveel, j tuinders krijgen van heidswege subsidie voor I energiebeperkende maatrej len. In dat subsidiesysteerr 1980 als richtjaar genorr Wat tuinders thans bezuini£ op het gasverbruik in 198ÖT subsidiabel. Van bepaalde I zuinigingen is het percentijp* vastgesteld. TENMINSTE 250.000 DODEN IN TIEN JAAR Een illustratief beeld van de gevolgen van het rijden onder invloed. NEW YORK De ge vaarlijke periode begint om ongeveer zeven uur 's avonds en duurt tot ver na middernacht. Het is de tijd dat Amerika's zware' drinkers de bar uitwanke- len en in hun auto stap pen. In een stad als New York zie je ze elke avond. Ze rijden veel te hard, maken fouten en negeren vaak verkeerslichten. Het zijn de grootste moorde naars in de Verenigde Staten. In de afgelopen twee jaar zijn er in de Verenigde Staten meer mensen gedood als ge volg van rijden onder invloed dan er in in de oorlog in Viet nam zijn omgekomen. Voor dit jaar wordt het aantal slachtof fers geraamd op 27.000. Dat is meer dan welke andere vorm van moord dan ook. Dergelij ke gevallen werden vroeger afgedaan als „ongelukken", maar sinds kort wordt in de campagne die door de autori teiten wordt gevoerd, botweg gesproken van „moord". Rijden onder invloed, dat wel Amerika's sociaal aanvaardba re vorm van moord wordt ge noemd, is uitgegroeid tot een nationale epidemie. Per uur worden gemiddeld drie Ame rikanen doodgereden door dronken chauffeurs. Gerekend over de afgelopen tien jaar komt dit neer op het ongeloof SUSKE EN WISKE DE GOUDEN GANZEVEER lijke aantal van 250.000. Het is echter niet zo ongelooflijk als men in aanmerking neemt dat volgens een officiële opgave van de dienst voor het weg verkeer tien procent van alle chauffeurs in het weekeinde meer op heeft dan wettelijk is toegestaan. Dronken is men in de Vere nigde Staten als het alcohol- promillage meer dan 0.10 be draagt, hetgeen ruwweg neer komt op drie glazen bier, wijn of whisky, genuttigd in een tijdsbestek van twee uur. Zwaar drinken behoorde vroe ger tot het beeld van „de echte man". Rechters kwamen in de meeste gevallen tot lichte von nissen. Maar de dronken slachtpartij van de laatste ja ren heeft zoveel met publici teit omringde tragedies ver oorzaakt, met name onder jon-- ge kinderen, dat de publieke opinie niet meer zo tolerant is. Misschien is het eindelijk tot de mensen doorgedrongen dat niemand zich meer veilig kan wanen, want er is uitgerekend dat een op de twee Amerika nen risico loopt slachtoffer te worden van een dronken chauffeur. Onlangs heeft een opiniepeiling uitgewezen dat 77 procent van de Amerika nen voorstander is van gevan genisstraffen, zelfs als het de eerste keer is dat iemand wordt aangehouden. Een man uit Tennessee die bo ven op een andere auto reed waardoor twee jongens en een kind van vijf het leven verlo ren, was, zo bleek later, de af gelopen vier jaar al zeven keer voor rijden onder invloed ge arresteerd, maar had daarvoor nog geen dag in de gevangenis gezeten. Hij kreeg een straf van vijf tot tien jaar voor moord door schuld. Zijn f*eval was voor de volksvertegen woordiging van Tennessee aanleiding om een van de strengste drankwetten in het land in te voeren. Bijna dertig staten zijn dit voorbeeld inmiddels gevolgd. Twintig staten hebben de wet tige leeftijd waarop iemand al cohol mag drinken verhoogd tot 21 jaar, waarmee een eind kwam aan een trend uit de ja ren zestig om de leeftijd te verlagen tot 18 jaar. Hervor mers zijn echter bang dat het verhogen van de leeftijd wei nig effect zal hebben als de jongeren niet ook op school wordt gewezen op hun verant woordelijkheden. De strenge nieuwe wetten hebben geleid tot een toenemend aantal ar restaties en bloedproeven en in vele staten tot een dalend aantal dodelijke ongelukken. In sommige staten zijn ook de bars die een klant te veel heb ben geschonken strafbaar ge worden. De eigenaar van een taverne in Massachusetts bij voorbeeld kreeg een boete om dat hij zes of meer cocktails had geschonken aan een klant die „duidelijk dronken" was en later in zijn auto stapte en een 9-jarig jongetje doodreed. Twee historici, Edward Len der en Kirby Martin, stellen in een onlangs gepubliceerd rap port over de drinkgewoonten in Amerika dat de Amerika nen een tweeslachtige houding innemen ten opzichte van al cohol en dat deze houding het moeilijker maakt om een ef fectieve oppositie op touw te zetten. Maar zij schreven hun studie voor de laatste campag ne waarna een groot aantal ac tiegroepen is ontstaan zoals Moeders tegen Rijden onder Invloed (83 afdelingen- in 27 staten) en Verwijder Dronken Chauffeurs van de Ameri kaanse Wegen (55 afdelingen in 29. staten). Zelfs Hollywood, dat vooral bekend staat om andere drugs zoals cocaïne, is begonnen er bij filmproducenten op aan te dringen het gebruik van alco hol niet te zeer te verheerlij ken. Het wereldje in Holly wood werd eigenlijk goed wakker geschud door een auto-ongeluk waarbij twee be kende sterren uit de show-biz, Mary Martin en Janet Gaynor, zwaar werden gewond en Miss Martins manager, Ben Washer, om het leven kwam. Door de Raad voor Producenten, Schrijvers en Regisseurs wordt er nu op aangedrongen „om een overvloedig vertoon van alcohol te vermijden in die ge vallen waar net zo goed een niet-alcoholisch drankje kan worden genuttigd". Dit alles heeft tot gevolg dat voor het eerst sinds de jaren dertig het gebruik van bier en wijn terugloopt. Maar pessi misten wijzen erop dat dit nog helemaal niet betekent dat er ook minder wordt gedronken. Terwijl er dagelijks doden blij ven vallen, beginnen sommige Amerikanen zich zelfs weer positief uit te laten over de drooglegging in de jaren twin tig toen alcohol overal in de Verenigde Staten was verbo den. Maar dan vergeten ze dat dat wettelijke verbod, dat door president Hoover het „nobele experiment" werd genoemd, geen eind maakte aan de alco holconsumptie, maar slechts leidde tot meer politieke cor ruptie en georganiseerde mis daad. Net als met de handel in drugs is er geen makkelijke oplossing voorhanden. WILLIAM WEATHERBY Copyright The Guardian e< (Van onze correspondent Roger Simons) >nj LONDEN De stad Leeds in Noord-Engeland onverwacht een bestseller gepubliceerd. Het draaf™ titel „Leeds en de Bom" en vertelt zonder er dor?, om te winden hoe vreselijk de gevolgen vanlje atoomaanval zijn. c irrm Het boekje kost dertig pence 1,25) en werd twee wekend I den voor het eerst uitgegeven. In de kortste keren warenfelijl duizend exemplaren verkocht. Wegens de grote vraag beht de stad een herdruk van vierduizend exemplaren. Nogfcho deze geleverd konden worden, waren vijftienhonderd exel he ren hiervan besteld en betaald. De grootste kosten van dé5 C uitgave zijn al gedekt. |r d Leeds is de eerste Britse gemeente die het aandurft haar buprc de waarheid te vertellen over de catastrofale uitwerkinf.He een bombardement met kernraketten. Volgens de grootste |>zei winkel van de stad, die duizend exempjaren van „Leeds Ir Bom" verkocht heeft, is nog geen enkel ander boek zo grifeaa de hand gegaan. |g h „Leeds en de Bom" was zelfs in kapsalons te koop. Het ttndi vertelt dat een kernbom van 1 megaton, die midden in dfr d valt, 507.000 burgers zou doden of verwonden. Leeds heexeei bevolking van 713.000 zielen. Een atoomaanval op de stad ims drie belangrijkste ziekenhuizen vernietigen en een vierde fra< beschadigen. Een klein ziekenhuisje, ver buiten het cenlv zou misschien bruikbaar blijven. Pa Als belangrijkste medische problemen wórden opgesomd: bBRT wonden, stralingsziekten, veelvoudige kwetsuren en five nings- en ontwikkelingscomité van Leeds, die de brochul mengesteld heeft, wijst erop, dat zelfs in vredestijd de BritS kenhuizen niet meer dan ongeveer honderd gevallen vanj brandwonden kunnen behandelen. Slachtoffers van de stralingsziekte kunnen alleen gered a door middel van bloedtransfusies. Een ernstig tekort aanl zou die behandeling onmogelijk maken. Radio-actieve nea afkomstig van kernbommen die elders gevallen zijn, zalf wens ook op Leeds neerkomen. Honderdduizenden rotten ken in het puin zullen besmettelijke ziekten verspreiden. overal paniek heersen en de politie, die volgens de Britse) ring samen met de autoriteiten er voor moet zorgen dat dj gehandhaafd blijft, zal zelf in een chaotische toestand ver j Een zegsman van de Britse Medische Vereniging sprak j lezen van dit boekje zelfs de mening uit, dat Leeds de catai le gevolgen van kernaanvallen eigenlijk nog onderschat] Mgr. Bruce Kent, de omstreden rooms-katholieke voorzittt de Britse vredesbeweging, vindt „Leeds en de Bom" eenj beeldige inspanning „om het iedereen duidelijk te make een kernbom niet een heel grote conventionele bom is". Bryan North zegt, dat andere Britse gemeenteraden, die zeP8*® boekje op de markt willen brengen, uit zijn „Leeds en de I bi gegevens mogen halen. Verschillende graafschaps- en gemd*® raden hebben hun belangstelling uitgesproken. Zelfs het ir terie van binnenlandse zaken in Londen heeft exemplare^rne „Leeds en de Bom" besteld. f°

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8