Frankrijk heeft teveel kerncentrales Etna geeft zich nog niet gewonnen Londen dreigt betaling EG te stoppen Schrobben Als ik doodga ben ik vermoord door Desi en zijn bende" |/ibanon en Israël tekenen morgen akkoord Unifir JITENLAND CcidócOomant ■MAANDAG 16 MEI 1983 PAGINA 7 pgepakte Poolse ngen overleden fee? tn verwondingen Bu ift SSCHAU Een 19-jarige Poolse jongen, die uur I vastgehouden door de politie, is dit weekein- ste Warschau overleden aan inwendige verwon- Dat en. Zijn lever en milt waren beschadigd. De rteri sn werd donderdagavond samen met drie nast nden opgepakt toen hij uit een bar in het cen- anis it van Warschau kwam. Het is niet bekend be rom het viertal is gearresteerd en waarom de vrienden kort na hun aanhouding weer wer- vrijgelaten. Evenmin is bekend wat er in het t te tiebureau precies met de jongen is gebeurd. De lig der van de jongen is lid van de verboden vak- via van Poolse schrijvers en houdt zich actief ersl g met hulp aan personen die tijdens de staat Nie beleg zijn gearresteerd. k°! ,nJ riester helpt apolitaanse iderwereld Tegi !t onze correspondent Cees er, Manders) ra iJE Een priester uit Na- gaviGiuseppe Romano, is js r de Romeinse politie gear- jj eerd wegens zijn betrek- jen met de Napolitaanse I erwereld. Hij wordt ervan huldigd Rosetta Cutolo, bij )ct0j ezigheid van haar gedeti- jgt rde broer Raffaele de leid- (er van de nieuwe Camorra, fin ïebben geholpen bij haar iht voor de politie. Telkens ineer de ondergedoken Ro- i, gezocht wegens veelvou- moord, zich wilde ver en iM56"- kon zij rekenen op lift van Don Giuseppe Ro- 10, wiens auto door de poli- looit werd aangehouden of erzocht. De gearresteerde 'ere sler heeft een zwak voor iCutolo's en al jaren is hij htvader van Camorra-ko- Raffaele Cutolo, die nu Sardinië gevangen zit. Die echtheid dateert van dat Don Giuseppe pastoi van Ottaviano, de zeti de familie Cutolo. Jarei. IJN den wilde zijn bisschop overplaatsen, maar di oio's organiseerden eer die lest in het dorp en de pas- 3d mocht blijven. ra len ujau itkent hrijven itler- 'okgboeken Honderden doden in El Salvador SAN SALVADOR Vorige week zijn in El Salvador 364 personen omgekomen in het politieke geweld, zo heeft de Salvadoraanse bisschop Grego- rio Rosa Chavez bekendge maakt. Na een preek in de hoofdstad San Salvador kon digde hij aan dat hij deze week bij de militaire autoriteiten zijn afkeuring zal uitspreken over „mishandelingen door le- gerpersoneel". De bisschop gaf rechtse moordcommando's, militairen van het regeringsle ger en linkse guerrillastrijders de schuld van het doden van de honderden mensen. Amnestie voor Watergate-inbreker WASHINGTON President Reagan van de Verenigde Staten heeft deze week een van de „loodgieters" in de Watergate- -zaak in zijn burgerrechten her steld. De amnestie geldt Eugenio Martinez, die met vijf anderen op 17 juni 1972 inbrak in het hoofd kwartier van de Democratische Partij, dat gevestigd was in het Watergate-gebouw. Hij bekende toen schuldig te zijn aan pogingen om in het Democratisch hoofd kwartier afluisterapparatuur aan te brengen. De presidenten Ford en Carter hebben steeds gewei gerd Martinez amnestie te verle nen. Het besluit van Reagan komt als een verrassing. Praatshow werd een vechtshow SAO PAULO Een praatshow op de Braziliaanse telev^ie is zaterdagavond uit gelopen op een vechtshow tussen twee parlementsleden. Een studiopubliek en duizenden tv-kijkers waren er getuige van dat Domingos Leonelli, lid van een oppositiepartij, op de vuist ging met Jose Botelho van de arbeiderspartij. Leonelli beschuldigde de arbeiderspartij ervan toe te willen treden tot een coalitie met de militaire regering, waarna het tweetal el kaar mét vuisten en voeten te lijf ging. De vechtersbazen werden tenslotte door an dere deelnemers aan het debat van elkaar gescheiden. PARIJS Frankrijk heeft teveel kerncentra les. Het bouwprogramma van nieuwe kerncentrales voor de jaren tachtig moet daarom op drastische wij ze worden ingekrompen. Dit is de opvatting van een commissie van des kundigen die de Franse regering hierover heeft gerapporteerd. Als de economische crisis aanhoudt, hoeven er zelfs voor geen nieuwe kern centrales te worden ge bouwd. De Franse regering had vorig jaar op grond van een ver wachte jaarlijkse economische groei van vijf procent op dracht gegeven voor de bouw van zes kerncentrales. Het energieverbruik verminderde in 1982 echter met 1,2 procent. De socialistische regering staat nu voor de moeilijke beslissing het kernenergieprogramma ingrijpend te beperken. Dit zal veel problemen geven. De fa brikanten van kerncentrales verwachten dat zeker 3500 man op straat komen te staan. Het bouwprogramma is des tijds vooral onder druk van de communistische vakbond op gesteld. Het voorstel de meeste kern centrales te schrappen bete kent ook vernietiging van ka pitaal, dat nu juist in een tijd van economische crisis zo hard nodig is. Door het teruglopen de energieverbruik zal Fran- kijk ook met een overschot aan buitenlands gas, onder meer afkomstig uit Nederland, komen te zitten. onze correspondent Ge rard Kessels) 1 De 44-jarige antiek- delaar Konrad Kujau, alias irad Fischer, die de verval- Hitler-dagboeken aan het jn itse weekblad Stern heeft verd, is aangehouden. Ku- wellicht ook de schrijver de dagboeken, meldde zaterdag bij een grenspost jj leieren. Hij kwam uit Oos- ijk. Kujau, die spoorloos sinds de vervalsing van de joeken aan het licht im, ontkent dat hij ze zelf hreven heeft. Hij heeft laard ze van iemand uit >DR te hebben gekregen. Kujau zou hij van i-redacteur Gerd Heide in in totaal 2,5 miljoen k hebben gekregen voor am dagboeken. Stern echter Heidemann ruim 9 mil- i betaald te hebben voor de hkt meur van de eeuw". In- Sch ,jeis js QQk het huis van i, demann in Hamburg door b politie doorzocht. Stern ^jft een aanklacht wegens >g ingediend tegen zijn lalige sterverslaggever. Gekleed in Neder landse kleder dracht hebben in woners van het stadje Albany in de staat New York de straten geschrobd. Dat gebeurde om een tulpenfestival op te luisteren. Volgens de Ameri kanen is het schrobben van de straat kennelijk nog steeds een goed Nederlandse gewoonte. De door de gloeiende lava toch al spoókachtig verlichte hellingen van de Etna kregen gedurende een paar seconden een nog geheimzinniger aanblik, toen de springladin gen ontploften die de lava in een nieuwe bedding moesten dwingen. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De vulkaan de Etna op Sicilië laat zich niet kisten. De ingreep van zaterdagochtend, waarbij met behulp van springladingen is getracht de lavastroom uit haar na tuurlijke bedding in een kunstmatig kanaal te lei den, is technisch gelukt, maar het resultaat is lang niet wat men ervan had verwacht. De nieuwe, kunstmatige bed ding heeft slechts 10 procent van de totale lavastroom kun nen opvangen, terwijl de rest van de lava normaal haar weg via de oude bedding vervolgt. Het plan om de lavastroom ge heel om te leiden, om zo een eind te maken aan de dreiging die zij voor drie dorpen vormt, is dus voor 90 procent mislukt. De obrzaak van de mislukking is dat niet alle 55 aangebrachte springladingen tot ontploffing konden worden gebracht, maar slechts 33, niet genoeg om de gehele wand tussen de oude en de kunstmatige bed ding weg te nemen. Tweeën twintig springladingen konden niet in de scheidingswand worden aangebracht omdat de lava, die vrijdag ineens een onverwacht hoge stand had bereikt, de buizen bestemd voor de 'explosieven had be schadigd en verstopt. Met man en macht is vrijdag nacht gewerkt om te voorko men dat de lava nog meer schade zou aanrichten, en ze ven of acht keer heeft men de grote ontploffing moeten uit stellen. Toen om 9 over 4 za terdagochtend op de rode knop werd gedrukt, wist men dat niet alle springladingen zouden werken, maar verder uitstel was onmogelijk omdat de gloeiende lavamassa alle resterende springladingen on klaar dreigde te maken. Hoe gering het resultaat van de „Operatie Etna" ook is, in Italië wordt de hele onderne ming als een groot succes be schouwd. Want „aangetoond is dat de mens technisch een vul kaan de baas kan, en dit stemt hoopvol aan de vooravond van de eenentwintigste eeuw", al dus een radiocommentator. Italië heeft de prestaties van de Etnabestrijders in de nacht van vrijdag op zaterdag op de voet kunnen volgen, want de tv is niet uit de lucht geweest. Commentaren in de media leggen (zoals gebruikelijk) de nadruk op het feit dat de „Operatie Etna" een Italiaanse aangelegenheid was, -uitge voerd door Italiaanse technici met Italiaanse onverschrok kenheid, en begeleid door de Italiaanse wetenschap, terwijl „de rest van de wereld met be wondering toekeek". Maar de Italianen zijn nog lang niet klaar met de Etna, want voorlopig ziet het er naar uit dat het moeilijkste nog moet komen. Door het misluk ken van de actie van zaterdag ochtend is er een drempel blij ven zitten tussen de oude en de nieuwe bedding van de la vastroom, een drempel die on geveer negentig procent van de lava tegenhoudt. Om die drempel weg te nemen kan niet opnieuw springstof wor den gebruikt, omdat de lava dit belet. Toch moet er snel worden ingegrepen omdat de lava in het kunstmatige ka naal bij het onderbreken van nieuwe aanvoer de kans loopt hard te worden, waardoor het kanaal dus „verzandt". De autoriteiten werken nu plannen uit om met behulp van een speciale bulldozer, een exemplaar met armen van 4 en 5 meter lengte, de drempel weg te schuiven, zodat de lava vrij door het gat kan stromen. Maar dit is bijzonder moeilijk want het staal van de graaf machines is niet bestand tegen de hoge temperatuur van de lava (1000 graden). Een beslis sing over wat er gaat gebeuren wordt vandaag verwacht. (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG De executie van vijftien tegenstanders van het bewind-Bouterse in de nacht van 8 op 9 december van het vorig jaar was zorg vuldig gepland. Dat blijkt uit de nalatenschap van majoor Roy Horb, zoals die is opgete kend in het vandaag versche nen boekje „De december moorden in Suriname". Het boekje bevestigt dat de aanlei ding tot het bloedbad met name gelegen is in de sta kingsacties van oktober vorig jaar. Vakbondsleider Cyriel Daal wist toen een grote me nigte op de been te brengen te gen de militairen, terwijl Bou- terse, die op dat moment de premier van het linkse Grena da, Bishop, ontving, slechts 1.500 aanhangers om zich heen kon verzamelen. Een hevig gekrenkte Bouterse beloofde Daal toen reeds dat hij hem zou laten boeten. Twee maan den later voltrok de bevelheb ber eigenhandig het vonnis. Tot de executies werd besloten door Bouterse, de huidige pre mier Alibux en de ministers Sital en Harvey Naarendorp. Volgens Horb werd hij pas in de zaak gekend, toen de be sluiten al waren genomen. Volgens Horb sprak Alibux over een „zware schok" die de Surinaamse gemeenschap zou moeten beroeren. Minister Si- tal sprak over „deze misdadige figuren die moesten verdwij nen". Het was Harvey Naaren dorp, toen minister van bui tenlandse zaken, die opperde de gevangenen „op de vlucht neer te schieten Later werd dit, zoals bekend, de officiële Surinaamse lezing van de ge beurtenissen van 8 december. Volgens het draaiboek van. Alibux zou de regering Nijen- horst moeten worden verteld dat een couppoging was ont dekt. Zonder proces gedood Schokkende passages uit de opgetekende nalatenschap van Horb betreffen de avond van 8 december, toen de vijftien mi litairen, advocaten, weten schappers en journalisten in Fort Zeeland ia zonder vorm van proces werden gedood. Vlak voor hun executie wer den de vijftien een voor een binnengebracht in een ruimte en voorgeleid aan legerleider Desi Bouterse. garnizoenscom mandant Roy Horb en de com mando Paul Bhagwandas, die inmiddels is bevorderd tot der de man in het leger. Horb vertelt onder meer hoe Bouterse persoonlijk Daal doodschoot na hem eerst te hebben mishandeld. Bouterse daagde Daal uit hem weer te bedreigen, zoals hij had ge daan tijdens de stakingsacties van oktober. Ook herinnerde Bouterse aan zijn uitspraak, dat hij Daal diens optreden contant betaald zou zetten. „Toen Daal hierop begon te huilen zei Bouterse dat een man niet huilt en dat Daal daarom geen aanspraak kon maken op een geslachtsorgaan. Hij nam een bajonet van Bhag wandas en sneed Daal ermee. Daal dreigde bewusteloos te worden. Hierop nam de bevel hebber een pistool en schoot ermee. Ik had hft gevoel dat Bouterse niet bezig was met Daal maar met mij", aldus Horb. Ook Surendre Rambocus, die begin vorig jaar een mislukte couppoging deed, is volgens Horb persoonlijk door Bouter se doodgeschoten. Bouterse schoot, aldus Horb, tweemaal op Rambocus. Wantrouwen Tijdens de executies waren volgens Horb ook Alibux, Sital en Harvey Naarendorp in het fort. Het executiepeleton be stond, aldus Horb, uit de mili tairen Rozendal, Mahadew, Leefland, Tolud en Esajas, al len behorend tot de groep ser geanten die op 25 februari 1980 de coup pleegde welke een eind maakte aan de rege ring Arron. Om de aandacht van de omgeving van het fort te misleiden, werden tijdens de executies schietoefeningen ge houden. Horb ontkent betrokken te zijn geweest bij het beramen van de moorden van 8 decem ber. Sinds de stakingsacties van de Moederbond was er al sprake van sterk wantrouwen tussen Bouterse en Horb. De onenigheid groeide, toen Horb zich in december van de exe cuties distantieerde. Op 30 ja nuari werd hij gearresteerd en drie dagen later dood aange troffen in zijn cel, hangend aan het koord van een sport- broek. Volgens de boodschap die Horb naliet moet hij zijn einde hebben voelen aanko men. „Als ik mocht doodgaan bij een verkeersongeluk, door verdrinking of wat dan ook, weet een ding, ik ben ver moord. "Vermoord door Desi en zijn bende". 'ANYA De over- ;omst tussen Israël en ion over de terug- ing van de Israeli- troepen wordt mor- ondertekend. Dit ft de Israëlische radio eravond gemeld. Vol- s de radio wordt de «Me plechtigheid gehou- H|| in Khalde, een voor- 1 van Beiroet, en wordt overeenkomst daarna aag ikend in het Noordis- Ï2 ische grensplaatsje Ki- kai t Shmona. Vandaag Jj|J jen de parlementen beide landen bijeen om het akkoord te be krachtigen. Voorlegging van akkoord aan het Libanese parlement is grondwettelijk niet verplicht, maar de Libanese leiders wil len instemming van zoveel mogelijk instanties. In het Israëlische parlement worden evenmin problemen verwacht. Syrië dat fewl tegen het akk- koord is, heeft laten weten dat het niet alleen zijn troepen in Libanon zal laten, maar ook de uitvoering van het terugtrek kingsakkoord met israël zal voorkomen. In het noorden van libanon en in de Beka'a- vallei heeft Syrië ongveer 40.000 man gelegerd. Volgens het Amerikaanse weekblad Time gaat de Sovjet-Unie door met het leveren van moderne wapens aan Syrië. Het bald meldty ook dat de raketstellin gen die onlangs zijn opge bouwd en door Sovjet-militai ren wotrden bemand zo ge heim zijn dat zelfs de Syrische minister van defensie er geen toegang tot heeft. De waarde van het militaire materieel be draagt ongeveer vijf miljard gulden. Time meldt dat de Sy rische president liever zaken met het westen gedaan zou hebben, maar dat alleen de Sovjet-Unie bereid weas wa pens aan Syrië te verkopen. Jasser Arafat, de leider van de PLO heeft gisteren verklaard dat oorlog de enige manier is om het machtsevenwicht in het Midden-Oosten te veran deren. Hij zei dit in een toe spraak voor PLO-functionaris- sen in Damascus. De oproep van Arafat komt terwijl de ge ruchten aanhouden over felle onenigheid binnen de PLO. Arafat bezocht zowel zaterdag als zondag PLO-strijders in de Bekaa-vallei, die onder het be vel staan van de Syriërs. De zen zouden het niet eens zijn met de bereidheid van Arafat met Jordanië en de VS te on derhandelen. Tussen zijn ouders in loopt het zoontje van Lech Walesa, Przemyslaw, naar huis. Gistermor gen deed hij samen met een groot aantal leeftijdgenoten zijn eerste Heilige Communie in Gdansk. VAN DEN BROEK: „Nauwelijks nog taak voor (Van onze correspondent Aad Jongbloed) GYMNICH Minister van buitenlandse zaken Van den Broek verwacht niet, dat er nog een taak is voor de Unifiltroepen in Libanon. In Gymnich, waar hij gedu rende het weekeinde een in formeel overleg had met zijn collega's van de Europese Ge meenschap. dacht de bewinds man. dat de kans groot is, dat de Nederlandse troepen in Li banon niet langer nodig is. „Sinds de inval van Israël in Libanon is de buffertaak voor Unifil eigenlijk al verdwe nen", zei Van den Broek. „Het hangt van de aanpassing af of Nederland nog mee doet. Ik ben daar niet zo vreselijk opti mistisch over. Als er een vei ligheidszone zou zijn. moeten de Unifiltroepen naar het noorden, en dat zie ik niet zo zitten. Als ze vluchtelingen kampen moeten bewaken, dan vraag ik me af, wie ze tegen wie bewaken Ik vrees dat Unifil verward raakt in inter- pe Libanese twisten. Ik be waar mijn eindoordeel tot het einde van het mandaat, op 19 juli. maar ik denk niet dat er een noodzaak is Nederlandse soldaten daar te laten". De EG-ministers hebben zich ove rigens tevreden getoond over de Amerikaanse bemoeienis sen in het Midden-Oosten. UITENHEER (Van onze correspondent Aad Jongbloed GYMNICH De Britse regering zal haar financië le bijdrage aan de Europe se Gemeenschap stopzet ten, indien de EG niet op korte termijn een bedrag van 3,4 miljard gulden zal terugstorten, dat Enge land over dit jaar nog te goed meent te hebben. Met deze eis brengt de Britse regering de Euro pese Gemeenschap in een crisissfeer, waarvan de op lossing niet direct in zicht is. Het zou er zelfs toe kunnen leiden dat de Europese top op 6 en 7 juni in Stuttgart een complete mislukking wordt, omdat naast het Britse pro bleem er een conflict tussen de tien lidstaten dreigt over een uitbreiding van de financiën van de gemeenschap. West- Duitsland, momenteel voorzit ter van de EG-raad, zal probe ren het Britse probleem vóór Stuttgart tot een oplossing te brengen. Zowel de Britse eis als de problemen rond-een fi- naiyueringsvoorstel van de Europese Commissie kwamen op tafel tijdens het informeel overleg, dat de tien ministers van buitenlandse zaken het af gelopen weekeinde in het Westduitse Gymnich voerden. Dat de Britten het spel hoog spelen, heeft te maken met hun verkiezingen op 9 juni, twee dagen na afloop van de Europese top in Stuttgart. Overigens is men het er wel over eens, dat de eis tot terug betaling terecht is. Volgens een ingewikkelde verdeelsleu tel betaalt Groot-Brittannie al sinds 1980 teveel „contributie" aan de EG. Vandaar dat de te rugbetaling plaatsvindt, die dit jaar twee derde van 5,52 mil jard gulden ofwel 3,36 miljard gulden moet bedragen. Het Europese Parlement heeft eind vorig jaar geëist dat voor de terugbetaling aan Groot- -Brittannie niet steeds tussen- regelingen worden gevonden, maar dat er een permanente oplossing komt, die terug te vinden is in de begroting. Om dat die oplossing er nog niet is, komt de EG in grote proble men. Als Londen het geld op de oude manier krijgt terugbe taalt komen de ministers in aanvaring met het Europees Parlement. Als er geen spoedi ge oplossing komt, dan weigert Engeland verder de verschul digde contributie te betalen. De meeste ministers moesten niet veel hebben van het plan de financiën van de EG uit te breiden. Dat plan voorziet er onder meer in dat de lidstaten in plaats van 1 voortaan 1,4 procent van hun BTW aan de EG afdragen. Later zou daar nog eens/6,4 procent bij kun nen komen. De EG-commissie moet nu nieuwe plannen ma ken.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7