Bouterse schoot eigenhandig Daal en Rambocus dood NISSAIM rJWO BLOEMKOOL EN SPEKLAPJES Geen explosiegevaar bij gaslek booreiland In rep en roer BON: eageerbuisbaby tacht niet gynaecoloog NAGELATEN GETUIGENIS HORB: [eer dan duizend Chilenen igepakt tijdens razzia's jan gaat eis je §et ijzeren taf te lijf Explosieven in Noordwijk Onderduikers spreken elkaar voor het eerst sinds veertig jaar Maandag 16 mei 1983, 74e jaargang no. 22577 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers,behorendetotSi)thoilPers.Apothekersdijk34,2312DDLeiden, Postbus 11,2300 AA,tel.07M 22244.Giro 103003 Rank: Amro-banfcN.V. Leiden. Direcleur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redac1eur:Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW)/0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand/20.41 (uitsl.aut.betabng),kwartaal/61,25,jaar/233,S0. Klachten bezorging: maandag t/mvnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Loese nummers/0,80 De Alles is Anders-show op Ned. I om 22.05 uur uit Brussel met gesprekken met Belgische bewindslieden over o.a. com merciële omroep. Gast pre mier Martens. Op Ned. II om 19.33 uur jongerenmagazine „Je ziet maar" en om 20.18 uur het leven van Dostojewski. Op België 1 om 20.20 uur start se rie over Verdi. Wisselend bewolkt en een en kele bui. Minimumtempera tuur rond 7, middagtempera- tuur omstreeks 16 graden. Ma tige, aan de *kust en op het IJs- selmeer vrij krachtige zuid westelijke wind. Zon op: 05.44, onder: 21.30; hoog water Schev.: 06.37 en 19.23; laag water: 02.40 en 15.08. jrste Nerderlandse reageerbuisbaby wordt getoond r (links) prof. dr. G. Zeilmaker (fysioloog), en dr. A. )róa (gynaecoloog). TERDAM De heer en mevrouw Li uit Assen Jle ouders van Nederlands eerste rageerbuisbaby. kind, een meisje van 2920 gram met een lengte van lentimeter, kwam gisterochtend om 11.28 uur ter ^ld in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam, radio en televisie werd gisteren gezegd dat de naam van de rs „om redenen van privacy" niet bekend werd gemaakt. Ziekenhuis mocht echter de naam diet bekend maken, om- ioals deze krant vorige week schreef, de ouders met een [ndblad een overeenkomst hadden gesloten aangaande de (katierechten van alle gebeurtenissen rond de geboorte. Hrankelijk was de moeder „uitgerekend" op 20 mei. Zo kon 'ebeuren dat gynaecoloog dr. Th. Alberda, die de vrouw tjj- 5!de zwangerschap heeft begeleid, gewoon naar zijn week- (uis in Zeeland was gegaan. Hij arriveerde in Dijkzigt toen tand al lang en breed was geboren. fouw Li is de eerste in Nederland bij wie met succes op tmatige wijze een bevruchting buiten het lichaam is be- stelligd. Momenteel zijn nog twee Nederlandse vrouwen in achting van een „reageerbuiskind". 5: Kans op succes nog erg klein Natuur „vervuilt" strand bij Schoorl SCHOORL De groene substantie die. zondag op het strand tussen Schoorl en Egmond aan Zee werd aangetroffen, is een concentratie van algen. Het gaat hier om een jaarlijks terugkerend natuurver schijnsel dat zich in het voorjaar voordoet en ongeveer een maand duurt, aldus van ochtend een woorvoerder van het minis terie van verkeer en waterstaat. Rijkswa terstaat had vanochtend vroeg monsters genomen van de toen nog onbekende groene substantie die in de loop van giste ren over een lengte van ongeveer vijftien kilometer aanspoelde. Aanvankelijk had de politie het publiek geadviseerd uit de buurt te blijven, omdat zij niet uitsloot dat het om een giftige stof ging. Aap zet wijk op stelten ROTTERDAM Een aap heeft zaterdag in de Rotter damse wijk Kralingen voor de nodige opschudding ge zorgd door iemand in het been te bijten, de bril van een meisje te vernielen en de etalage van een schoenen zaak vlak bij zijn huisadres overhoop te halen. De politie heeft hem met een verdo vingsschot moeten uitschake len. Er is nog geen aangifte gedaan. De aap is aan de ei genaar teruggegeven. PvdA'er Te Loo burgemeester Leeuwarden DEN HAAG Het kabinet heeft mr. G.J. te Loo (PvdA. nu nog eerste burger in Schiedam) bij de koningin voorgedragen als burgemeester van Leeuwarden. Hij is binnenkort al 25 jaar burge meester. Rond de benoeming van de burgemeester van Leeuwarden is veel te doen geweest. Na de voordracht van de commissaris van de koningin H. Wiegel, die Te Loo vroeg om te solliciteren, kwam het CDA met een claim op de post. Bij de benoeming van (de VVD'er) Wiegel op een „CDA-post" zou min of meer zijn afgesproken dat het CDA Leeuwarden zou krijgen. Na overleg tus sen de partijen besloot het CDA de kandidatuur uiteindelijk toch maar in te trekken. De PvdA is in Leeuwarden de grootste partij. DEN HAAG De Su- rinaamse legerleider Desi Bouterse heeft in de nacht van 8 op 9 de cember vorig jaar per soonlijk Moederbond- -leider Cyrill Daal en ex-luitenant Rambocus doodgeschoten. Premier Alibux en andere be langrijke politici van dit moment waren betrok ken bij het beramen van de executies van vijftien critici van het bewind en stelden mede het draaiboek op. 5 Een en ander blijkt uit het boek „De Decembermoor- it den, verslag van een oogge tuige". dat vanmiddag is aangeboden aan Suriname's ex-president Chin A Sen en dat een reële, gedetailleerde weergave lijkt van wat eind vorig jaar in Paramaribo is gebeurd. Veel gegevens sluiten aan bij al bekende feiten uit de verhalen van naar ons land gevluchte Su- rinamers. Het boek is voor een groot deel gebaseerd op een nage laten boodschap van wijlen majoor Roy Horb, d de tweede man was in het Su rinaamse leger en zelf on der verdachte omstandighe den om het leven kwam. Horb blijkt persoonlijk bij de executies aanwezig te zijn geweest. De schrijver zegt van zijn gesprekken met Horb na de execu ties in december 1982 en voor Horbs dood begin fe bruari 1983 een dagboek te hebben bijgehouden. Overigens blijft de auteur van het boek onbekend. In zijn voorwoord zegt hij dat hij zich uit lijfsbehoud voor alsnog in anonimiteit moet hullen, omdat zijn rol in Su riname nog steeds niet is uitgespeeld. De uitgeverij van het boek zegt zich ter dege van de betrouwbaar heid van de schrijver verge wist te hebben. Het Tweede-Kamerlid Har-' ry Aarts, woordvoerder van de grootste regeringsfractie (CDA) op het gebied van ontwikkelingssamenwer king, zei vanmorgen ge schokt te zijn door de in houd van het boek. Volgens Aarts is het boek een reden temeer de hulp aan Surina me voorlopig niet te hervat ten. „Het is onmogelijk daar serieus over na te denken". Aarts meent dat de Com missie van de Mensenrech ten van de Verenigde Na ties. die de gang van zaken in Suriname onderzocht heeft, een veel harder oor deel zou hebben geveld, als zij kennis had kunnen ne men van dit boek. Het Ka merlid heeft nog enige hoop dat een commissie van ju risten, die nu nog bezig is met een onderzoek, er iets mee zal kunnen doen. Pagina 7 vervolg Twente en NAC eruit, Volendam erin DEN HAAG Voor NAC en FC Twente was het een droevig weekeinde. Na een 18-jarig verblijf in de eredi visie werden beide clubs met degradatie geconfronteerd. NAC miste in de wedstrijd tegen Feyenoord - na welk duel zich weer de nodige rellen voordeden - heel wat kansen en kwam niet verder dan een verlies van 3-2. FC Twente won wel met 2-0 van PEC Zwolle, maar door het gelijkspel van Helmond Sport (2-2) bij Haarlem moest de Oostelijke club toch naar de eerste divisie afdalen. Landskampioen Ajax maak te er in de eigen Meer een waar doelpuntenfestijn van met Fortuna S. De Amster dammers wonnen met 6-5. Doelman Piet Schrijvers was vlak na het beginsignaal middelpunt van vreugde, toen supporters het veld op stormden en Schrijvers met bloemen huldigden. Johan Cruijff, die na de rust niet meer in de ploeg zou terug keren, werd na afloop van de eerste helft door suppor ters op de schouders geno men. Sparta stelde zich van Euro pees voetbal zeker door Wil lem II in Rotterdam met 3-0 terug te wijzen. In de eerste divisie behaalde Volendam promotie naar de eredvisie door de uitwed strijd tegen FC VVV met 2-0 te winnen. FC Den Haag be leefde het laatste dieptepunt van het seizoen door het verlies van 4-3 in dekhuis- wedstrijd tegen Telstar. Johan Cruijff op de schou- Wim van Hanegem kreeg ders bij aanhangers van voor de wedstrijd NAC-Fey- Ajax, die het niet leuk vin- enoord van de Bredase den dat de vedette Amster- ploeg bloemen overhandigd, dam gaat verlaten. De Kromme speelde zijn laatste competitiewedstrijd. Verder in Sporttribune: j - Carroussel-virus geeft Hughes kater. Leidse zwemjeugd verovert vier provinciale titels Terry Cain in topvorm. Wereldrecord met speer en bij verspringen. Noordwijk kampioen. SJC gewillige prooi voor DHL Zee en Duin terug in de tweede klasse Teams AV Holland sterk van start flTIAGO De Chi- militaire politie t zaterdag razzia's uit- erd in enkele volks- ;en van de hoofdstad ago en andere ste- Meer dan duizend en sommige be en spreken zelfs over mensen werden [bij aangehouden. De meesten zijn later weer op vrije voeten gesteld. Vol gens kerkelijke kringen worden nog enkele hon derden mensen vastge houden Via luidsprekers riep de politie alle mannen boven de 18 jaar in de omsingelde volkswijken op zich te melden voor een „identiteitscontrole". Daarna sloten ze hen op in verschil lende voetbalstadionnetjes. Volgens de politie waren de razzia's bedoeld om „anti-soci ale elementen te ontdekken en arresteren". In de wijken waar de razzia's werden gehouden werd woensdag op massale wijze ge demonstreerd tegen het be wind van generaal Pinochet In de hoofdstad Santiago scho ten politiemensen daarbij twee betogers dood. PEN Een 18-jarige is zaterdagavond voor rzoek naar het AZL over- icht, nadat zij met een ij- staaf een aantal klappen Igehad van een 23-jarige ieisje fietste in de Raven- en werd daarbij gehin- door de Leidenaar, die in fauto achteruit reed. Het maakte een opmerking het verkeersgedrag van in, die uit zijn auto stapte let meisje te lijf ging. De kon even later door de worden aangehouden. ,25-jarige Leidenaar is in icht van vrijdag op de andsekerkgracht mis- :ld. Hij zat op zijn fiets en plotseling ten val ge- Toen hij weer bijkwam zijn fiets verdwenen en ij enige verwondingen in icht. idenaar kreeg zaterdag- lag klappen bij een ruzie iet voetbalterrein aan de uizerkade. Een andere houwer bezorgde hem gebroken oogkas en een plaatsen gebroken kaak gezi Lei ADVERTENTIE Hoera de brug is klaar en de weg weer vrij!! Na 1 1/2 jaar moeilijk bereikbaar te zijn geweest i.v.m. de renovatie van de kerkpleinbrug zijn wij vanaf heden weer uitstekend te bereiken, via de Hooigracht (cityring) ir. Driessenstr.-Zijlsingel-Meelfabriek. Tevens willen wij al onze cliënten hartelijk danken, daar zij via allerlei omwegen en versperringen toch steeds onze garage en showroom hebben weten te vinden. L'IUrUVI AUTO HEEMSKERK uw Nissan Datsun-dealer, Herengracht 79, Leiden. NOORDWIJK De Noordwijkse politie is dit weekeinde op speurtocht naar explosieven geweest. De Explosieven Opspo- rings Dienst moest vrijdagavond worden ingeschakeld om gra naat in de Noordduinen tot ontploffing te brengen. De granaat was 's middags gevonden door iemand die helm aan het planten was. Niet bekend is waar de granaat vandaan komt. Vrijdagmiddag kwam de politie in actie toen een inwoonster, net teruggekeerd uit Singapore, schrok van haar tikkende koffer. Op veilige afstand werd de koffer achter zandzakken geopend. Het tikken bleek te worden veroorzaakt door een walk-man die bij de doorzoeking door de douane wat slordig teruggelegd en was gaan spelen. Toen het bandje af was gelopen, bracht het ap paraat een tikkend geluid voort dat nog werd versterkt door de kunststof koffer. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees y. in de aanbieding. Bloemkool, 1 QQ per stuk l.^O Speklapjes met zwoerd, 590 g 4383.48 CQQ kilo «rass® 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HELDER Het gaslek dat gistermorgen ontstond onder een boor- platform in de Noordzee, 40 kilometer ten westen van Den Helder, was van morgen nog niet gedicht. De eigenaar van het plat form, de Amerikaanse oliemaatschappij Placid Oil, hoopt dat het dichten niet meer dan een paar dagen in beslag zal ne men. Het is nog niet pre cies bekend hoeveel gas er ontsnapt. Volgens een woordvoerder van de maatschappij is de zaak minder ernstig dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Er is geen gevaar voor ontploffing maar men heeft toch maar het zekere voor het onzekere ge nomen. Het scheepvaartverkeer kan bij het passeren van het plat form volstaan met het in acht nemen van de gebruikelijke afstandsmarge, namelijk 500 meter, aldus Placid Oil. De 47 opvarenden werden gis teren in hoog tempo geëva cueerd. In verband met ont ploffingsgevaar werd het scheepvaartverkeer aangera den tenminste twee mijl uit de buurt van het platform te blij ven. De opvarenden zijn overge bracht naar het nabijgelegen platform Penrod 81. 17 Men sen zijn achtergeblevén om het lek te dichten. De evacuatie is uitgevoerd met eigen bevoor radingsschepen van de olie maatschappij. WASSENAAR Vanaf Schiphol, vanwaar hij op het punt stond voor een dienstreis te vertrekken naar Japan, heeft ir. H.H. Lemij voor het eerst sinds veertig jaar gesproken met Harry Swaab, de man met wie hij in de oorlog' gedurende lange tijd zat ondergedoken in een bo venwoning aan het Am sterdamse Thorbecke- plein. Lemij, die in de oorlog luister de naar de naam Henry Ro- binski, is de schrijver van het „dagboek van een joodse jon gen", dat onlangs tijdens werkzaamheden aan het huis aan het Amsterdamse Thor- beckeplein naar boven kwam. Swaab en Lemij, die nu een topfunctie bij Shell vervult, maakten tijdens hun onder duikperiode samen een film over het verblijf van de veer tien onderduikers. Swaab, toen achter in de twintig, bekostig de de film, Robinski, ongeveer vijftien jaar, schreef het draai boek. Het telefonisch contact tussen Lemij en Swaab was vanwege - Lemijs vertrek uiterst kort. Er ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN LENING 1383 PER 1884/1883 inschrijving op 17 mei 1983 van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs werd nog geen afspraak ge maakt voor een nadere ont moeting. Wel werden telefoon nummers uitgewisseld. Swaab, directeur van een Amsterdam se metaalhandel, is in het bezit van de film die ze tijdens de oorlog maakten, een film die, zo heeft hij laten vastleggen, pas mag worden vertoond na zijn dood. Of hij daar nog aan vasthoudt nu Robinski's dag boek uit die periode is gevon den is nog niet bekend. Overigens heeft Lemij zelf ook nog geen beslissing genomen over wat er verder moet ge beuren met zijn in Amsterdam gevonden dagboek en met de overige dagboeken die hij eveneens in de oorlog heeft geschreven en die hij nog in zijn bezit heeft. Zijn juridisch adviseur is momenteel in on derhandeling met het dagblad Het Parool. Voorlopig heeft Het Parool nog geen toestem ming publicatie van de dag boeken voort te zetten. Het au teursrecht berust volgens de juridisch adviseur geheel bij Lemij. Het is volgens hem niet waarschijnlijk dat de dagboe ken ooit nog eens in boekvorm gepubliceerd zullen worden. Pag.5: „Als ik veilig over de brug heenkom ~.M Iedereen op het strand tussen Schoorl en Egmond in rep en roer: een groene substantie overspoelt de stranden. En dat, terwijl er net een gaslek op zee is geconstateerd en er de laatste tijd toch al zoveel olie op de golven is gevonden. Deskundigen worden erbij gehaald: het blijkt een natuurverschijnsel in de vorm van algen te zijn. Net zoals ze vorig jaar ook bij Katwijk en Noordwijk op het strand zijn gevonden en wij dan ook in de bant hebben kunnen lezen. Maar die Schoorlaarsen Egmonders lezen nu eenmaal de Leidse Courant niet. I De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Grabs en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar. .ouiant. Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden ATCéidóC &owiont i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1