ïjJithuilen en opnieuw beginnen Cmoties beheersen De Meer Opnieuw rellen rond voetbalvelden üt iontberg blijft bij FC Den Haag IE] ANDAG 16 MEI 1983 HAAG Zowel in Ne- nd als in Engeland deden dit weekeinde rond de [alvelden weer de nodige regeldheden voor. Sup- rs van Feyenoord maak- iet in Breda weer eens te en ook bij Go Ahead is-FC Groningen was het stig. Na de degradatie van ihester City vond in En id een ware veldslag De politie van Breda arres teerde in totaal 46 supporters. Meer dan de helft van hen werd voor de wedstrijd aange houden in de binnenstad we gens winkeldiefstallen, vecht partijen en mishandeling. Ver der werden er tijdens de wed strijd aanhoudingen verricht wegens mishandeling en het gooien van vuurwerk. Supporters van FC Groningen vielen in Deventer aanhangers van Go Ahead en de politie lastig. Een supporter van Gro ningen raakte ernstig gewond en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Een poli tieman raakte licht gewond doordat er een steen naar zijn hoofd werd gegooid. Arresta ties werden niet verricht. De wedstrijd FC Twente-PEC Zwolle leverde de politie van Enschede vijf aanhoudingen op. Onmiddellijk na afloop van de door Manchester City op eigen veld met 1-0 verloren, beslis sende wedstrijd tegen Luton Town klommen honderden jonge aanhangers van City over de omheining en gingen de naar de kleedkamers vluchtende spelers van Luton te lijf. De politie was gedwon gen agenten te paard in te zet ten. De charge met de wapen stok hielp. De ongeregeldhe den beleefden echter daarna buiten het stadion en in de stad een hoogtepunt. De belangrijke wedstrijd tus sen Derby (degradatiekandi daat) en Fulham (promotiege gadigde) in de Engelse tweede divisie eindigde ruim een mi nuut te vroeg doordat het pu bliek massaal het veld op- stroomde. Derby stond op dat moment met 1-0 voor. Een fluitsignaal van de scheids rechter was voor de aanhang, die dacht dat de wedstrijd was afgelopen, aanleiding om de mat te betreden. De arbiter had echter gefloten voor bui tenspel. De Football Associa tion moet uitmaken of de wed strijd dient te worden overge speeld. HAAG Bram Ront- I blijft bij FC Den Haag. jeel scorende Delftenaar hgde vlak voor FC Den fTelstar zijn contract met Jaar. Ook nu is een clau- lin het contract opgeno- |volgens welke Rontberg t aflopen ervan voor een liteerde vergoeding (on- ir f 150.000) naar een an- plub kan. nkelijk zag het er naar Rontberg naar SC uur zou vertrekken. Hij e Friese club, gisteren uit- kl hebben moeten geven. Tzij een sponsor heeft FC Den Haag de topscorer van de eerste divisie een dusdanig contract kunnen voorleggen, dat hij ermee akkoord ging. De nieuwe ere-divisieclub DS '79 had ook belangstelling voor de schutter. De reden voor Rontberg toch voor FC Den Haag te kiezen is mede gele gen in het feit, dat hij nog al gebonden aan Delft. Evenals zijn vriendin werkt hij in de supermarkt van zijn vader. Een verhuizing naar elders zou een grote aderlating bete kenen voor de zaak. Mark Wotte, voor wie evenals Gerard van der Mark, Jan Re- nooy, Iwan Lionar, Koos Le lieveld, Eef Melgers, Piet Hoogenhout, Ron en Wietze Fabriek, in het volgende sei zoen in de spelerstaf van FC Den Haag geen plaats meer is, heeft wat vage contacten met SVV en DS '79. Of Ko Pot bij FC Den Haag blijft is voorals nog onbekend. De club heeft hem een verlenging van het contract op dezelfde voorwaar den aangeboden. De Amster dammer wil overigens nog praten over de reiskostenver goeding. Het ziet er naar uit, dat Renke Prevo terugkeert naar het Goudse GSV, dat on langs promoveerde naar de tweede Klasse van het ama teurvoetbal. FC Den Haag begint de voor bereidingen op het nieuwe sei zoen op 9 juli. Een week later houdt het een trainingskamp van vijf dagen in Sittard, waar ondermeer een oefenduel wordt gespeeld tegen Fortuna S. Voorts wordt op 10 augustus op het veld van tweedeklasser Gouda gespeeld tegen een Gouds Elftal met o.a. Joop Ko- revaar, Wim Berckenkamp, Ton Thie en Leen Swanen- burg. Het duel is een (verlate) afscheidswedstrijd van Joop Korevaar. Trainersruil AZ'67-Roda JC ALKMAAR Op de laatste competitiedag van de eredivisie heeft een opzienbarende trainerswisseling plaatsgevonden. Hans Eykenbroek, afgelopen seizoen aan het werk bij AZ'67, en Piet de Visser, actief bij Roda JC, zijn van werkgever gewisseld. Secretaris Peters van AZ'67 maakte dat zaterdagavond bekend. Volgens Peters had Eykenbroek te kennen gegeven het dienst verband met AZ '67 te willen beëindigen omdat hij bij Roda JC aan de slag kon. Het AZ-bestuur willigde het verzoek van Ey kenbroek in en kwam vervolgens tot een akkoord met Piet de Visser, die een tweejarig contract met AZ'67 aanging. Piet de Visser was enkele weken geleden een nieuwe verbinte nis aangegaan met de Kerkraadse vereniging. De Visser kampte «echter met privé-problemen en wilde graag terug naar de rand stad. AZ'67 heeft hem die kans geboden, zo vertelde AZ-voorzit- ter Ligthart in Eindhoven. Arie Ligthart sprak ook over de posi tieverbetering van Eykenbroek, die vorig jaar George Kessler opvolgde. CHEDE Ofschoon Twente slaagt in de opzet de land echt rekening selectie bijeen te houden. Aad Vl„D„U Kila en Ferdi Rohde gaan ze ker weg, terwijl het aanblijven van Jan Sörensen op zijn zachtst gezegd hoogst dubieus omdat de Deen bij zijn komst naar Enschede had be dongen te mogen vertrekken in geval van degradatie. Bo vendien lopen van liefst acht spelers, onder wie Manuel pt aandiende, maar Sanchez Torres, de verbinte- meer vanwege het nissen af. Fransen liet voorts dat het zover nooit weten de begroting voor het mogen en hoeven ko- komende seizoen wel degelijk Zowel bij de spelers te ?ulIen aanpassen. Dat houdt j- r weliswaar in dat de (meenari- :bij de leiding over- ge^ contracten ongewijzigd fste in de catacomben blijven, de premies gaan ech ter drastisch omlaag. Voor een aantal voetballers een gevoeli ge aderlating, te meer daar die categorie, om althans nog een enigszins aanvaardbaar inko men te genieten, juist was aan gewezen op die extra uitge keerde gelden. Manager Ton van Dalen: „Niet iedereen zal zomaar weg kun nen. Nieuwe werkgevers staan in Nederland niet in de rij. Sö rensen is de enige uitzonde ring. omdat FC Twente zich bij zijn komst bereid heeft ver klaard tegemoet te komen aan zijn wens de club te mogen verlaten als handhaving mocht mislukken. Sórensen is derhalve transferabel, al geldt ook voor hem de vraag wie het afgesproken bedrag be taalt". gehouden met een ider, was de teleurstel bij FC Twente over jjefinitieve verlies van eredivisieschap groot fle zege van 2-0 tegen Zwolle. Niet omdat iegradatie zich onver- jhet Diekman-stadion 'om een zeer onvol- gevoel, dat grensde opstandigheid. Maar aan de trieste gang j de eerste divisie geen lomen meer is, dringt eigenlijk slechts één ngwekkende vraag ^at zijn de consequen- voor FC Twente, dat rt mensenheugenis precies te zijn sinds zij het in die dagen ?r de naam Sportclub :hede) op het hoogste acteerde? fzitter Ferry Fransen stel- piet voor het eerst overi- dat het voor de vereni- van uitermate groot be- lis, dat de spelersgroep zo- I mogelijk dezelfde blijft n deze jaargang. „We heb- Jer alle belang bij dat dit I onder technische Niet ter discussie Van Dalen, wiens eigen func tie trouwens niet ter discussie staat, gezien de drukke bezig heden van de bestuursleden, rdelijkheid van Fritz beseft dat er mogelijk veran- jch. weer zo snel moge- deringen kunnen optreden in rugkeert naar de hoogste de samenwerking met de ge- ng van het betaalde meente Enschede. Zoals be- al. Het liefst binnen een kend is ook Enschede één van aldus de praeses. „Het is die steden in ons land, die het twijfelachtige predikaat „arti kel 12" is toebedeeld. Anders at het dagelijks bestuur gezegd, Enschede staat onder Ie tafel zitten. We zullen rijkstoezicht als gevolg van iel mogelijk tot overeen- een niet sluitende begroting, hing trachten te komen FC Twente mag zich in ieder die spelers, van wie het geval in zoverre gelukkig prij- t is afgelopen, opdat we zen, dat het afbouwende subsi waar we aan toe zijn. diebedrag nooit heeft afgehan- ee'is uithuilen geblazen en gen van de klasse, waarin de j w*uw beginnen. Ik wil eer- ploeg uitkomt. De commer- zijn. ook wij als bestuur ciëel directeur gewaagde na 'Jen fouten gemaakt. Mis- afloop van het duel met PEC n hadden we bijvoorbeeld Zwolle van het feit, dat niet het risico moeten nemen zozeer speltechnische oorza- goede. maar onervaren ken, alswel psychische facto- er als Rob Groener te be- ren aan het verdwijnen uit de ïen, maar op het moment eredivisie ten grondslag lig- op je zo'n beslissing gen. irao" 6a Je er vanuit dat je V handelt. Later hebben Van Dalen „Er is een einde [emeend die situatie lus- gekomen aan een uniek re- jds te moeten wijzigen en cord, want wij hadden de Kohn het karwei te laten langste staat van dienst van ken. Is ons niet in dank alle clubs in de hoogste afde- lomen, al blijf ik staande ling van het betaalde voetbal, en dat we in de rug zijn En die hele lange tijd daar- ;t door de gehele achter- voor. Maar daarmee wil ik de schande die nu over ons geko- noet nog maar worden af- men is, niet goed praten. Het hoeverre FC team heeft straks een hoop te BREDA Na een verblijf van achttien jaar in de eredivisie zal NAC vol gend seizoen niet op meer Neerlands hoogste voet balplan mogen opereren. Door de (onnodige) neder laag van 3-2 tegen Feye noord zal de Bredase for matie, die zich eigenlijk al jaren bij de voortdurende strijd tegen degradatie constant gelukkig had mogen prijzen, er nu toch écht aan moeten geloven. Een ontwikkeling trou wens, die NAC zichzelf volledig mag verwijten. pa-orkest", op zoek naar de gelijkmaker. Koos Waslander nam die voor zijn rekening, door van grote afstand de bal in de kruising achter Joop Hiele te schieten. Risico NAC drong nog verder op - nam achterin de nodige risico's - en gooide met de moed der wanhoop het leder constant in het Rotterdamse strafschopge bied. Daar, waar Ruud Geels zijn waarde had moeten beves tigen. Maar de kalende spits faalde jammerlijk. Twee scho ten en een kopbal misten de juiste richting, waardoor Geels UlïWl\ÏTA11* ilUTc duidelijk minder op dreef wens, die NAC zichzelf bleek dan zijn collega Hout man, die uiteindelijk voor de lil j nekslag van NAC zou zorgen. Vorige week al kreeg de door de bal achter Quintus van formatie van trainer Jo der Meulen te drukken. Jansen de broodnodige punten van FC Utrecht keurig toegeschoven en ook zaterdag bleek Feye noord een zeer coulante tegenstander, die best om Het stadion werd met de mi nuut stiller en de supporters van Feyenoord lieten hun strijdliederen - als aankondi ging voor enkele confrontaties met de Bredase politie - horen. ver had kunnen worden NAC geloofde nergens meer i gekegeld. Het leek wel alsof er bij Feye- en op de bank veranderende Jo Jansen van een luid met le dematen zwaaiend figuur in n^TnigeTnTnlgheS'héS: men, Moesten «„wee, «erug „aar zoals de spandoeken in een ?e «^dmsie zon Jansen la „vervol stadion welhaast ter zeggen. Met daarbij de aan i1, ,.„_.,..iiwdin ue ueuddiue ueieunu zichte van de overige degrada- f Saat NAC verlaten tie-kandidaten? feyen'oords ^aKivfa" achterhoede leek voor het eer- ste te hebben gekozen, want bij vlagen werd wel heel non chalant met de eigen belangen omgesprongen. „Voor het voetbal is dit echt Een diep teleurgestelde Evert Bleuming (links) verlaat het veld nadat hij met FC Twente wel PEC Zwoll met 2-0 heeft verslagen, maar de degradatie een feit is. Guus van de Borgt denkt na over de vele kansen die NAC heeft gehad in het treffen met Feyenoord. corrigeren. Intern moeten de zaken op een rij worden gezet. Voor deze afgang voel ik me mede verantwoordelijk. En la ten we wel wezen: degraderen is natuurlijk nooit goed voor een vereniging. De ernst van de situatie is niet tijdig inge zien. Je gaat volgend jaar ui teraard wel die paar klappers (Ajax, PSV, Feyenoord) mis sen, die veel toeschouwers trokken. Niettemin trok FC Twente dit seizoen nog iets meer publiek dan het jaar daarvoor. Of de belangstelling in de eerste divisie terugloopt? Dat hangt er voor een groot deel vanaf hoe je zelf draait" De nieuwe oefenmeester Fritz hem vertrouwde omgeving Twente wordt beslist nummer aan de slag moet. De Zwolle- vier in de rij" naar wekte niet de indruk HES LAGRAND daar erg over te tobben. „Ik wil meteen een goede relatie FC Twente - NEC 2-0 (1-0): 36 San- opbouwen met de groep om chez Torres 1-0. 75. Bleuming 2-0 Korbach, toevallig dit week- van daaruit de basis te leggen ^c?ieidsrechïnrnn,yan Swielen- Toe- einde met Volendam naar de voor een eome-back Je zou fcXmÜ vTcerven: Koopman, eredivisie gepromoveerd, kan kunnen zeggen dat ik er een Ashcroft. Dill.ng, Van Gesiel: Vreij- op het moment dat hij over eenstemming bereikte met FC Twente nauwelijks hebben be- met dat gelukt met Wagenin- vroed, dat hij met zijn toekom- gen en PEC. Volendam maak- stige werkgever in een voor te dat trio compleet en FC hobby van maak verenigingen sen (Roord), Rutten. Kila; Sanchez hogerop te brengen. Eerder is Torres, Bleuming, Sörensen PEC Zwolle: Raven; Scheve, Drost, Kamstra, IJzerman; Van der Hengst, Hendriksen, Visscher; Riemens (Van Roon), Van Kooten. Pelleboer. Maar voorin «en slechte zaak", meldde de vond Peter Houtman echter na aflooP n°g redelijk nuchter kennelijk dat zijn positie op de ogende oefenmeester. „Wij topscorerslijst nog maar wat hebben hier toch regelmatig met enkele doelpunten moest „avondje-N AC' ge worden uitgebreid. Aldus geschiedde, want reeds na drie minuten had de suc cesvolle spits het eerste doel punt voor zijn rekening geno men na een onoplettendheid in de defensie van NAC. Toen André Hoeksta - na een pass van Ben Wijnstekers en een zeer knappe voorbereidende actie van Michel Valke - de stand op 2-0 bracht, leek voor NAC geen enkel zinnig toe komstperspectief meer wegge legd. Alsof Feyenoord het toen ech ter genoeg vond, werd onmid dellijk gas terug genomen. Er kwam kansen voor de Braban ders, waarbij Guus van der Borgt zich vlak voor rust zeer attent toonde: 2-1. Na de pauze - toen Wim van Hanegem bij Feyenoord in zijn laatste duel in de kleedkamer was achter gebleven - ging NAC, dat zich mentaal gesteund wist door een constant actief „hoempa- STERDAM Amster- trek van de 36-jarige oud- wil Johan Cruijff -international uit De kwijt. Dat was het Meer, kregen van de aan- fdmotto van Ajax' wezige politie het advies ite competitie wed- voortijdig de tribune te d van dit seizoen tegen verlaten. Met name de ina S, die de Amster- jeugd op de F-Side roerde aers een zege in zich en excessen waren 'balsferen opleverde: niet denkbeeldig. De tienduizend toe- ïwers namen op de |unesmaar in het ver- voor het eind zelfs de wed. van de strijd ook bm- strijd staken toen de jeugd de de lijnen nadrukke- bezetting van het speelveld Stelling tegen het be- niet langer wilde uitstellen, van het bestuur van Schrijvers en Lerby werden Voorzitter Harmsen vervolgens door de supporters Ti voor de laatste keer op de penningmeester Bar- schouders naar de kleedkamer gedragen. Dat had de jeugd na de eerste 45 minuten al met deze week verant- Clrdelijk voor het ver- Johan Cruijff gedaan, die in de rust geblesseerd moest af haken. In de emoties rond het trio, dat Ajax verlaat, over heerste vooral de antipathie ten opzichte van het bestuur. Voor spandoeken als „Harm sen go home" speelde zich een spectaculaire wedstrijd af. For tuna S werkte hard, Ajax toonde zijn klasse. Al na drie minuten moest het spel echter worden stil gelegd. Een deel van de F-side stormde- dwars over het veld voor een bloe menhulde van Piet Schrijvers. Het volgende tumult betrof voornamelijk doelpunten. Acht vielen er in de eerste helft, waarvan vijf in het vooodeel van Ajax. Na het emotionele aftocht van Johan Cruijff, die na rust vervangen werd door Van 't Schip, dien de het volgende incident zich in de 75e minuut aan. Een brooddronken jongeman rende van Ajax het veld op, om op de midden stip het behoud van Cruijff voor Ajax af te smeken Scheidsrechter Bakker, die tot dat moment de zaak glimla chend had aangezien, meldde toen dat een volgende onder breking het einde van de wed strijd zou betekenen. Voordat het zo ver was, maakte Smeets niet zijn derde doelpunt nog gelijk voor Fortuna (5-5) en kanjerde Ophof zijn laatste competitiestrafschop tegen cfe touwen: 6-5. Vijf minuten later maakte Bakker er na de zo veelste bestorming een eind aan. Hij zal zijn ervaringen aan de KNVB rapporteren. De kans op het alsnog uitspelen van de laatste 202 seconden is echter nihil, al zou de aanhang nieuwd optreden van Cruijff, Lerby en Schrijvers op zijn minst toejuichen. Ajax - Fortuna S 6-5 (5-3, na 87 mi nuten gestaakt), 7. Eleveld 0-1, 11. Vanenburg 1-1, 18. Lerby 2-1, 20. Van Well 2-2. 29 Smeets 2-3, 35. Kieft 3-3. 39. Mo:lby 4-3, 45. Olsen 5-3, 61. Smeets 5-4, 78. Smeets 5-5, 82. Ophof (strafschop) 6-5. Scheidsrech ter: Bakker. Toeschouwers: 10.000 Ajax: Schrijvers; Mölby, Ophof, Boe- ve. Rijkaard; Lerby, Olsen. Vanen burg; Cruijff (Van 't Schip), Kieft, Schoenaker Fortuna S: Hansen: Maessen. Mitro- vic. Eleveld, Schrijnemakers. Bux. Dekker, Suvrijn. Van Well. Smeets. Ruys. De spandoeken in de Amsterdamse Meer laten aan dui delijkheid niets te wensen over. De supporters van Ajax vinden het niet prettig dat Johan Cruijff vanaf volgend seizoen elders gaat spelen. zorgd. Een begrip inmiddels in het Nederlandse voetbalgebeu- ren". Gehandhaafd Al verlaat Jansen („Ik zal wel tachtig procent van alles op mijn conto krijgen, want zo gaat dat nu eenmaal in het voetbal") de toekomstige eer- ste-divisieclub, het bestuur van NAC heeft goede hoop dat de huidige spelersgroep blijft gehandhaafd. Ruud Geels speelt in ieder geval volgend seizoen zeker in Breda en het is voor NAC te hopen dat hij dan van meer waarde kan zijn. Over John Dusbaba is nog geen zekerheid, de nog steeds naar corpulentie neigende Ha genaar, heeft nog niet gete kend. Hans Kraay junior blijft verder gewoon welkom in Breda. Als hij niet naar Cana da vertrekt, kan hij een con tract tekenen. Waarbij aange tekend dat de spelers er fi nancieel volgend jaar niet op achter uit hoeven te gaan. „Uithuilen en opnieuw begin nen", zou een bestuurder van NAC nog zeggen. „We zijn zo vrij te veronderstellen dat we volgend jaar wel weer terug keren". Maar dat roept men in Enschede en Nijmegen ook. En al zijn er dan drie promo tieplaatsen te verdelen, er zijn nog wel meer clubs die graag in de eredivisie willen spelen. DENNIS MULKENS NAC-Feyenoord 2-3 (1-2): 2. Hout man 0-1. 18. Hoekstra 0-2, 40 Van der Borgt 1-2, 59. Waslander 2-2, 78. Houtman 2-3. Scheidsrechter: Geurds. Toeschouwers: 13.475. NAC: Van der Meulen; Smits. Van der Dungen, Dusbaba. Joore; Was lander. De Schepper. Van Kraay (Van Schijndel); Van de Borgt. Geels. Feyenoord; Hiele. Troost. Gulht, Duut. Wijnstekers; Hoekstra (Niel sen). Valke. Van Hanegem (Van Til); Jeliazkov, Houtman, Been

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11