Wassenaarder blijkt auteur joods dagboek hultz blijft ertrouwen op terugtrekking eger Syrië Huur slokt 22 van laagste inkomens op Verslaan BON: De nieuwe etiquette M£ ÊcicUc @oma/nt Zaterdag 14 mei 1983, 74e jaargang no. 22576 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V. Leiden DirecteurhooldredadeuriIJHallewas, Chel-redacteurWim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) 0,56 per mm, kleintjes IQ, 34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand /20.41 (uitsLaut.betaling), kwartaal /61,25, jaar 7233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tpt 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers 0,80 Stand By Your Man, tv-film naar het autobiografische boek van Tammy Wynette op Ned. I om 23.20 uur. Ned. II om 21.35 yur 't Mag Niks kosten Show met o.a. Floor van Zut- phen. Zondag: Ned. I om 21.35 uur film De Nimf. Duitsland 1 om 21.10 uur bekroonde tv- film Deutschland, Bleiche Mutter. Eerst perioden met zon en overwegend droog. Na maan dag meer bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur 16 graden. Zon op 05.47, onder 21.26. Schev. hoog water 5.10 en 17.48. Laag water 1.15 en 13.39. thinese mannen nodebewuster Chinese mannen worden modebewuster. Hun pak- jen uit de tijd van Mao uilen ze in voor westerse [verhemden en broeken, ■lier enkele Chinese man- len in de Chinese hoofd- itad Peking. Beveiliging: veewagens onder stroom ROOSENDAAL De varkenstransporteur Ferd Wittebols uit Roosendaal is het beu. Al twee maal werd in Frankrijk één van zijn vrachtwagens door protesterende boeren aangehouden en gelost. Om te voorkomen dat zijn chauffeurs nog eens lastig worden gevallen en de kostbare lading van gemiddeld tweehonderd varkens uit de trucks wordt gehaald, is hij begonnen al zijn vrachtwa gens uit te rusten met een systeem waarmee het hele chassis onder stroom kan worden gezet. Wit tebols beoogt een soort sc.hrikdraadeffect. De on dernemer weet dat deze „beveiliging" verboden is, maar neemt, zegt hij, een te verwachten bekeu ring voor lief. Overigens zal de Nederlandse am bassadeur in Parijs bij de Franse regering protes teren tegen het gedrag van de boze Franse boeren. Leerlingen kregen verkeerde examenstof NIJMEGEN De acht mavo-3-leerlingen van de Nijmeegse mavo-school 't Galgen veld hebben hun eindexamen geschiede nis en staatsinrichting niet kunnen ma ken. De leraar had hen voorbereid op „China en Rusland", terwijl het onder werp voor dit jaar het nationaal-socialis- me (Duitsland) was. Deze fout van de ge schiedenisleraar heeft tot gevolg dat de kandidaten dit examen op 14 juni a.s. moeten doen. Tot die tijd krijgen zij extra lessen over het nationaal-socialisme. De vakinspecteur voor geschiedenis zal zelf de tweede correctie van dit examen ver zorgen en daarbij vooral letten op de hoofdzaken. Het is namelijk onmogelijk om deze leerlingen in een maand tijd de stof van een heel jaar te laten verwerken. De Vries (CDA) wil betere baan voor prins Claus GAMEREN Als prins Claus genezen is, moet hij werk zaamheden kunnen gaan verrichten waarin hij zijn talenten volop kan ontplooien. Deze wens heeft CDA-fractievoorzitter Bert de Vries vanmorgen uitgesproken tijdens een vergade ring van de Christelijke Oranjebonden in Gameren. De Vries vindt, in navolging van premier Lubbers, dat die werkzaam heden moeten kunnen uitgaan boven „het ceremoniële, het protocollaire of het politiek-maatschappelijk volstrekt onge voelige". „Overbodig is te zeggen dat dit zich zal moeten vol trekken binnen de staatsrechtelijke regels die zich in de loop der jaren in ons land hebben ontwikkeld", aldus De Vries. Het doen en laten van prins Claus moet volgens de CDA- -voorman nog wel voor verantwoordelijkheid van de minis ters kunnen komen, maar de ministeriele verantwoordelijk heid mag geen keurslijf zijn. IR. H. LEMIJ: „ALS DOOR EEN WONDER BEN IK ONTSNAPT" WASSENAAR „Als door een wonder ben ik ontsnapt. Mijn moeder stopte me achter een op- klapbed toen de Gestapo kwam. Vandaar ben ik achter een paneel achter een elektrische kachel gekropen. Toen het he lemaal stil was ben ik mijn schuilplaats uitge glipt en het huis uitge gaan, naar een kennis van mijn ouders". Aldus gisteravond ir. H.H. Lemij uit Wassenaar, die de schrijver blijkt te zijn van het „Dagboek van een joodse jongen", dat afgelopen dins dag tijdens werkzaamheden aan een pand aan het Thor- beckeplein in Amsterdam naar boven kwam. Aanvan kelijk werd aangenomen dat de nu 69-jarige Amsterdam mer Harry Swaab het jour naal had geschreven. Deze liet echter weten dat niet hij maar Henri Robenski de au teur was, van wie werd aan genomen dat hij tijdens een razzia was opgepakt en in een concentratiekamp om het leven was gekomen. Na speuringen voerden echter naar het adres van de thans 55-jarige Wassenaarder ir. H.H. Lemij, top-functionaris bij de Shell, die vervolgens onthulde dat hij Henri Ro-^' benski was, maar 20 jaar na de oorlog zijn naam had la ten veranderen „om een streep onder het verleden te zetten". De families Swaab en Ro- binski, en nog een Joodse fa milie, zaten met in totaal zo'n veertien mensen van 1 juli 1942 tot 28 mei 1943 on dergedoken in een huis aan het Thorbeckeplein. Op die laatste datum deed de Gesta po een inval, waarbij het grootste deel van de onder duikers werd meegenomen. Ir. Lemij laat momenteel door de juridische afdeling vart Shell onderzoeken in hoeverre hij nu aanspraak kan maken op het auteurs recht van het door hem ge schreven dagboek en daar mee de publicatie van frag menten eruit, waarmee het Amsterdamse dagblad Het Parool inmiddels is begon nen, kan indammen. „De auteursrechten berusten bij mij, ik heb het boek geschre ven, en ik laat nu onderzoe ken of Het Parool mij niet eerst om toestemming moet vragen". Bij het dagboek zat ook het draaiboek van een film waaraan Henri Robenski- ir. Lemij destijds de titel gaf „Duikjoodbasis". Het ori gineel plus een copie van deze, één uur durende 14- milimeterfilm is in het bezit van de heer Swaab. Volgens het RIOD zijn de opnamen uniek. KOOS VAN WEES Pagina 5: „Ik wilde me distantiëren van mijn jood-zijn" LSHINGTON Syrië heeft het akkoord tussen Li- ion en Israël gisteren officieel verworpen maar de ïerikaanse minister van buitenlandsé zaken George iltz heeft er nog steeds vertrouwen in dat het land ïindelijk zijn troepen uit Libanon zal terugtrekken. VS weigerden toe te geven dat de Syrische houding.Voor hen terugslag betekent. Shultz baseert zijn vertrouwen op de k die de rest van de Arabische wereld op Syrië zou uitoefe- om zich uit Libanon terug te trekken. Het akkoord is met liddeling van de VS tot stand gekomen. Syrische president Assad het land heeft 40.000 man troe- in Libanon noemde het akkoord gisteren „een ernstig ge- r voor onze veiligheid". „Het ondermijnt de Libanese soeve- liteit en onafhankelijkheid". Hij had zich al eerder zeer kri- i over het akkoord uitgelaten. Syrische afwijzing betekent een belangrijk obstakel voor dé oering van het akkoord, omdat Israël niet aan terugtrekking n troepen begint, voordat Syrië en de Palestijnse \Bevrij- rganisatie (PLO) hebben ingestemd met het terugtrekken hun troepen uit Libanon. s afwijzing weerhoudt Libanon er niet van het akkoord Israël te tekenen. „Deze overeenkomst verzekert de Israeli- terugtrekking uit Libanon. Wij vinden dat het voordeel een Israëlische terugtrekking zwaarder weegt dan de prijs", is minister Salem van buitenlandse zaken, lanks de Syrische afwijzing heerste in Libanese regerings- igen de overtuiging dat binnenkort besprekingen zullen be nen tussen Libanon en Syrië met het doel hun meningsver- illen uit de weg te ruimen. „De afwijzing betekent niet dat de anees-Syrische onderhandelingen zijn doodgelopen". id-SS'er in beroep en uitlevering DRID De 62-jarige oud- ;r A.B.P. is in beroep ge- i tegen de beslissing van rechtbank in Madrid om uitlevering aan ons land d te keuren. Zijn advocaten al in beroep gegaan bij het stitutionele hof (de hoogste psinstantie in Spanje). En dit niët helpt, wendt hij tot de ombudsman, met' laatste woord aan de raad ministers. De man werd I door een rechtbank in n tot levenslange gevan- sstraf veroordeeld. De tbank oordeelde dat hij vrijwillig bij de nazi-troe- had aangesloten. De oor- •misdadiger zou de vijand •ben geholpen bij het mar- 'n van een groot aantal Ne landers, voor het meren- 1 joden. Hij slaagde erin uit Ierland te vluchten en am in 1951 naar Spanje. Hij 'dt nu vastgehouden in de angenis in Oviedo. Laatste explosie voor lavakanaal uitgesteld CATANIA De technici die een kanaal maken om de uit de vulkaan Etna stromende lava weg te leiden hebben de laatste explosie die het kanaal af moet maken, uitgesteld. Door een onverwachte nieuwe golf lava werden de 50 meta len buizen waarin de explosie ven moeten worden gestopt, beschadigd. De operatie zou gistermiddag worden uitge voerd, maar is uitgesteld tot vanmorgen. De explosie moet een laatste, drie meter dikke dam opruirqen, die de hoofd stroom van de lava scheidt van het kanaal. De dam is 15 meter breed. Het kanaal zal de lava naar een bassin leiden, waarin een 800 meter lange muur is gebouwd, die moet voorkomen dat de lava naar het nabijgelegen Grand Etna hotel stroomt. Prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenhoven hebben gis teren de vie ring van „Bunschoten 600 jaar stad" bijge woond. Bij hun aan komst bood mevrouw Korlaar- Vedder, pe tekind van wijlen prinses Wilhelmina, prinses Mar griet bloe men aan.- „Celstraf moet na jaar wachten in boete omgezet" DEN BpSCH Celstraffen die na een jaar nog niet uitge voerd zijn moeten worden ge annuleerd en vervangen door een boete. Zo kan de druk op het overbelaste gevangeniswe zen worden verlicht. Deze sug gestie doet de VVRI, de Vere niging van Reclasseringsinstel- lingen, in een nota aan de Tweede Kamer. Begin dit jaar zaten ruim 11.000 Nederlanders nog te wachten. In vele gevallen ging het daarbij om vonnissen van meer dan een jaar oud. „Het is duidelijk", zo schrijft de VVRI, „dat in zo'n situatie voor de veroordeelde ieder verband tussen delict en straf verloren gaat". De VVRI pleit er ook voor om kortere straffen (meer dan de BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA helft van alle vrijheidsstraffen duurt minder dan een maand) alleen op te leggen als er geen alternatieven voorhanden zijn. Bij alternatieven wordt ge dacht aan dienstverlening en schadevergoedingsregelingen. Dat zou jaarlijks ruim 25 mil joen gulden besparen. De orga nisatie adviseert om drugsver slaafden zoveel mogelijk bui ten de cel te houden, omdat opsluiting bijna nooit een eind maakt aan de verslaving. „Er moeten medisch-sociale pro jecten komen, waarbij vervan gende middelen of zelfs he roïne worden verstrekt". Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG Het deel van het inkomen dat aan huur wordt besteed is tussen 1977 en 1981 gestegen. Eind 1977 bedroeg dit percentage nog 12,5. Eind 1981 was het gestegen tot veertien. Dit blijkt uit de resultaten van het Woningbehoeftenonderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), waarbij 53.000 hoofdbewoners werden ondervraagd, en dat gisteren is gepubli ceerd. In de laagste inkomensklasse (minder dan 14.000 gulden per jaar), die vijftien procent van de huurders bevat, bedroegen* de huurlasten gemiddeld 21,8 procent, terwijl in de hoogste in komensklasse (42.000 gulden of meer per jaar), met tien procent van de huurders, gemiddeld 9,5 procent van het inkomen aan huur werd besteed. Voor de eerste maal zijn door het CBS voor eigenaar-bewoners de netto lasten onderzocht. Eind 1981 be droegen de netto lasten voor eigenaar-bewoners met een hypo theek gemiddeld 16,6 procent van hun inkomen. Voor alle ei genaar-bewoners was dit percentage 12,5. In toonaangevende kring is het niet gebruikelijk om in het openbaar neus te peuteren, haren te kammen, nagels te verzorgen, boeren en winden te laten, te smakken, te slur pen, te rochelen dan wel in de oren te wroeten. Dat is be kend en vindt ook in minder toonaangevende kring ruime navolging. Een etiquette-regel echter waarvan onze ver slaggever Willem Scheer, tot zijn onmiskenbare schrik, niet op de hoogte was, houdt in dat men bij de aanvang van de maaltijd niet toegeeft aan de neiging de tafelgeno ten een smakelijke dis toe te wensen. „Nou jongens, eet smakelijk" dat is volkomen fout. Maar ook: „Ik wens u een smakelijke maaltijd", hoe goed bedoeld wellicht, kan niet door de beugel. Opscheppen en eten dat is de juiste gang van zaken. Althans, zo wordt het nog steeds voorge schreven in „Hoe hoort het eigenlijk?" De eerste editie van dit door Amy Groskamp - ten Have geschreven etiquette-boek verscheen vlak voor de Tweede Wereldoorlog en veroverende onmiddellijk een enorme populariteit. Deze week presenteerden de freelance-journa listes Maja Krans (op de foto met de handen in de zakken) en Wia Post in het hoofdstedelijke Amstelhotel een herzie ne en herschreven versie van „Hoe hoort het eigenlijk?". Deze uitgave is op dezelfde, alfabetische, leest geschoeid als het klassieke werk van Amy Groskamp-ten Have, maar voor het overige toch een heel nieuw boek, zo constateert onze verslaggever Willem Scheer op de voorpagina van Fi nale. De omgangsvormen zijn de afgelopen vier decennia ook in zoveel opzichten zo sterk veranderd, al kun je „Hoe hoort het eigenlijk?" nog steeds met goed fatsoen aan nie mand cadeau doen. Dat geldt uiteraard ook voor de vier andere boeken over „goede manieren", die dit jaar op de markt verschijnen. Een interview met de En gelse popster David Bo wie, die volgende week aan zijn Europese toernee begint. i Een vraaggesprek met Arie Groenevelt, die dinsdag de voorzittershamer van de Industriebond FNV neerlegt. Een portret van de in Parijs wonende Nederlandse schil der Henk Arts. Het succesverhaal van het „belletjeswater" Spa. Een terugblik op vijf jaar Greenpeace. Interviews met de scheidende voetbalscheidsrechter Charles Corver en het atletiektalent Erik de Bruin. Aandacht voor de de góede Duitser Oscar Schindler. Britse artsen mogen met embryo-proeven doorgaan LONDEN De medische stand in Groot-Brittannië, die in 1978 de eerste reageerbuis baby ter wereld liet komen, mag doorgaan met het bevrie zen en bewaren van menselij ke embryo's. De bewaarperio de moet wel beperkt worden tot één jaar. Het Britse Ge nootschap van Medici (BMA) schrijft de artsen voor dat em bryo's die worden gebruikt voor wetenschappelijk onder zoek niet langer dan 14 dagen mogen voortleven. Het rapport betuigt instemming met de techniek die ten grondslag ligt aan het fenomeen „reageer buisbaby". Hiermee is vooral in Australië ervaring opge daan, maar nog niet in Groot- -Brittannië. Volgens artsen kan het bewaren van embryo's afwijkende zwangerschappen helpen voorkomen. De rooms- katholieke bisschoppen van het Verenigd Koninkrijk zijn tegen de proeven. i De wereld mag dan, ze zeggen het zo vaak, nog zo klein zijn er gebeurt heel wat meer dan in een krant kan. Verslaggevers, redacteurenen, hoe krantemensen ook nog meer aangeduid kunnen worden, ze zijn dageli jks in de weer om de lezers zoveel mogelijk van alles op de hoogte te houden. Maar elke gebeurtenis verslaan zou natuurlijk een titanisch karwei zijn. Zelfs de Leidse Courant kan daar niet aan beginnen, al zijn er heel wat lezers waartoe U ook behoort of zou kunnen gaan - die vinden dat die krant alles verslaat. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar ^ourant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. fl§*£éidóe Goiwa/nt i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1