Ajax zoekt opvolger Crui jff in eigen kring Moed Aberdeen beloond Slechts vijfde plaats Wilhelm Rontberg rond met Cambuur Turkije verspeelt winst itwerp -jetrovic weaar Kr nieuwbouw lieuv Plldól QoWIOAÜ VRIIDAG 13 MEI 1983 PAGINA 9 Ivan Lendl is uit vorm HAMBURG Ivan Lendl is duidelijk uit vorm. De Tsje- choslowaak werd gisteren uit het toernooi in Hamburg ge slagen door de Hongaar Balazs Taroczy. De vormcrisis van Lendl openbaarde zich voor het eerst in de WCT-finale. In Dallas verloor hij van de Ame rikaan John McEnroe. Een paar dagen later verloor Lendl van de Fransman Henri Le- conte in het toernooi der kam pioenen in New York. Daar kwam ditmaal een nederlaag in drie sets (6-2, 4-6, 6-1) tegen Taroczy overheen. Tien maanden voor voetbalvandaal in Italië TURIJN Een rechtbank in Turijn heeft een voetbalsupporter van Juven- tus tot tien maanden gevangenis veroor deeld wegens het gooien van stenen naar de spelersbus van Internazionale. Door een van de geworpen stenen liep Marini van Inter een hoofdwond op en kon de wedstrijd tegen Juventus toen niet spelen. De rechter besloot tot een zware straf omdat de jeugdige supporter al een omvangrijke straflijst bezat. In ternazionale heeft bij de voetbalbond een protest ingediend wegens het inci dent. De Milanese club heeft gevraagd de wedstrijd ongeldig te verklaren. Stakers verhinderen proloog Giro BRESCIA Stakende metaalar beiders hebben gistermiddag de proloog van de Ronde van Italië onmogelijk gemaakt. De arbei ders, ontevreden over het uitblij ven van een loon-akkoord, blok keerden in Brescia de weg. De tijdrit over acht kilometer moest daardoor worden afgelast. De 66e Giro zal nu vandaag aanvangen met een ploegentijdrit over 70 ki lometer van Brescia naar Mantua. Het is overigens de vraag of deze rit wel doorgang kan vinden, om dat de ontevreden demonstranten, die voor meer geld graag weer aan het werk willen, nieuwe ac ties hebben aangekondigd. ROTTERDAM Het ziet er naar uit, dat FC Den Haag topscorer Bram Rontberg kwijt raakt. De linkervleugelspits, die voor maximaal f 100.000 kan vertrekken, bereikte gisteren een akkoord met SC Cambuur over een contract voor twee seizoe nen. Dit betekent overi gens nog niet, dat het ver trek van de topscorer van de eerste divisie (23 tref fers) naar de Friese eerste- divisieclub al definitief is. Rontberg praat vandaag nog met trainer Hans Dor- jee, de trainer van de kers verse ere-divisieclub DS '79 en FC Den Haag. Rontberg meldde gister avond na terugkeer uit Leeuwarden, dat hij niet verwacht, dat DS en FC Den Haag meer kunnen bieden. „Het is echt veel geld, wat ik bij Cambuur kan gaan verdienen. Bo vendien kan ik nog twee maal per week naar huis". Er bestaat een kans, dat de naam Rontberg volgend seizoen toch nog voorkomt in de opstelling van FC Den Haag. De Haagse club heeft immers inmiddels gesproken met Leo Ront berg, de broer van Bram en middenvelder van het Delftse DHC. Verder heeft Chris Treling inmiddels zijn contract met FC Den Haag met een jaar ver lengd. NAC heeft belangstelling voor Geert Meijer van Sparta. Het ziet er naar uit, dat John Dusbaba on danks belangstelling van FC Brugge, nog een jaar bij de Bredase club blijft Ruud Geels, wiens con tract met NAC nog door loopt, heeft vorige week een rechtzaak tegen zijn voormalige werkgever Ja- min gewonnen. De snoep- warenfabriek moet de fi nanciële verplichtingen, die voortvloeien uit de overeenkomst met de .voetballer volledig nako men. PARIJS De judoka's uit de Sovjet-Unie zijn tijdens het toernooi om de Europese kampioenschappen over tuigend gestart. Op de eerste dag van de strijd in Parijs veroverden de Russische judoka's beide titels. Valeri Divisenko en Sjabil Biktasjev waren de beste zware jongens. Vooral de bij de zwaargewicht uitkomende 24-jarige Biktasjev maakte indruk door al zijn partijen met een vol punt te winnen. Eén van de slachtoffers was de Fransman Angelo Parisi, die in de herkansingsfinale Wil Wilhelm van de derde plaats hield. De tweede Nederlander, halfzwaargewicht Leo van Oosten, werd in de eerste ronde geëlimineerd. Evenals bij de Europese kampioenschappen van 1982 eindigde Wil Wilhelm in zijn gewichtsklasse als vijfde. De 24-jarige Bra bander verloor op beslissing van Olympisch kampioen Parisi. Voordat de hulpscheidsrechters de witte vlag omhoog hadden gestoken, hief Wilhelm zijn handen richting dak van het Stade de Coubertin. „Ik dacht dat ik had gewonnen", verklaarde de beroepsmilitair zijn aanvankelijk vreugde. Die veronderstelling was zo vreemd nog niet. Een minuut voor het einde van de ontmoeting, waarin eigenlijk niets gebeurde, vermaande de arbiter de met conditieproblemen kampende Pa risi wegens een al te passieve houding. De 30-jarige Parisi voer de nagenoeg niets uit om een positief resultaat te bereiken. Wil helm liet het ook na en werd een halve minuut later bestraft. Op initiatief van de hulpscheidsrechters verdween deze „shido" echter van het scorebord. Het vreugdegebaar direct na afloop kwam Wilhelm op een fluitconcert van drieduizend Fransen te staan. Wilhelm glipte wel soepel langs Beccaceci uit Italië en Tolnai uit Hongarij, maar leed ook een Nederlaag tegen de Zwitser Jean Zinniker, waardoor hij de omweg naar het brons moest afleggen en Parisi een te groot struikelblok bleek. Leo van Oosten stond gisteren maar vijf minuten op de mat. De Nederlandse kampioen in het halfzwaargewicht verloor in de eerste ronde van Sven Nilssen uit Noorwegen. Verstijfd van de zenuwen liep Van Oosten, die in het verleden weinig moeite met de Scandinavier had, een klein nadeel op. Door die tegen slag raakte de zoon van de JBN-voorzitter het spoor bijster. Naarmate de tijd verstreek en hij er niet in slaagde de achter stand goed te maken, werden zijn bewegingen ongecontroleer- der. Doordat Divisenko in de ronde daarop Nilssen vloerde, was er voor Van Oosten zelfs geen tweede kans. Tweede zege Middelburg ASSEN Jack Middelburg lijkt op weg Boet van Duimen te onttronen als Nederlands kampioen motorracen in de 500 cc-klasse. De Westlander boekte gisteren in Assen zijn tweede zege in de nationale ti telstrijd. Eerder was Middel burg al succesvol in Tolbert. Hij heeft na twee van de zes races een voorsprong van zes tig punten op zijn nog puntloze aartsrivaal Van Duimen. De coureur uit Ammerzoden bleef uit Tolbert weg wegens een knieblessure. Ditmaal haalde Van Duimen het eind van de race niet door mechanische pech. Middel burg, die voor het noodweer de juiste banden had gekozen, bleef in de eerste vijf ronden achter koploper Rinus van Kasteren. Toen die onderuit ging, reed de inwoner van Maasdijk zo voorzichtig moge lijk naar de winst. Ook in de andere klassen was voorzich tigheid de voornaamste bood schap, waarmee de rijders op pad werden gestuurd. Spaan (80cc), Heykoop (125cc). Van der Dussen (250cc) en Schou ten (350cc) herhaalden hun successen van Tolbert. In de zijspanrace werden de win naars van de eerste kampi oensrace, Hein van Drie en William van Dis, verdrongen door Egbert Streuer en Ber nard Schnieders. Van der Ven vermindert achterstand RHENEN Kees van der Ven heeft in de derde kampi- oensmotocross uit de 250 cc- klasse zijn achterstand op Ben Wilken verminderd. Onder vrijwel onmogelijke omstan digheden won Van der Ven in Rhenen beide manches met ruime voorsprong. De rijder uit Bakel, die de eerste wed strijd in Roden wegens ziekte had gemist, klom naar de vier de plaats in het klassement van de strijd om de nationale titel. TIRANA Het Turkse voet- baleftal heeft in Tirana zijn tweede zege in groep 6 van de Europese titelstrijd uit handen gegeven. De kwalificatiewed strijd tegen Albanië eindigde gelijk (1-1), omdat de Turkse middenvelder Rashid een kwartier voor tijd in eigen doel schoot. Na 34 minuten had de sterkere gastploeg de leiding genomen door Mehtin. Stand groep 6: 1. Oostenrijk 4 7 (11- 0) 2. Noord-Ierland 5 7(4-3) 3. W-Duitsland 4 5 ('5- 2) 4. Turkije 5 3 3-10) 5. Albanië 6 2 2-10) KOPENHAGÈN Odense BK heeft na het landskampi oenschap ook de Deense voet balbeker gewonnen. In de fi nale werd Nyköbing met 3-0 verslagen. ERPEN De Joego- :he international Vladi- (Petrovic, momenteel nog ienst van Arsenal, heeft tweejarig contract gete- met de Belgische eerste- ieclub FC Antwerp. Pe- gaat per 1 juli bij Ant- spelen. De Belgische ver ing staat derde op de na- Ie ranglijst achter leider lard Luik en Anderlecht leeft zich geplaatst voor xnooi om de UEFA Cup 'olgend seizoen. Engelse eerste divisie Tottenham Hotspur agavond de inhaalwed- tegen Manchester United 2-0. Bryan Robson, de rder van Manchester ld, raakte daarin dusda- [eblesseerd, dat het onze- of hij kan meespelen in lale om de FA-Cup, op 21 >p Wembley tegen Brigh- 'ij viel in de 59e minuut |met een enkelblessure, tr dit jaar was hij zes we- |uit de roulatie door een verwonding. i Amerikaanse president jan heeft de uitnodiging jenomen om voorzitter te pen van een comité, dat wil trachten de eind- i van de WK voetbal in '[naar de Verenigde Staten alen. jning: opnieuw ^visieclubs leef 'ItECHT Twaalf eerste- •s de jsieclubs hebben in olom ,cht mr. Jacques Hogewo- naar voren geschoven als e_vaildidaat voor de voorzitter- PnJsitie in het nieuw te vor- 8^ sectiebestuur betaald Ar bal. Hogewoning was al R er je voorman van het be N(j voetbal. In 1979 werd hij door mr. Eric Vilé, tot voor kort het professio- voetbal in Nederland Ie. Voor de overige plaat- 'n het nieuwe sectiebe- hebben de betaald-voet- •ganisaties van de eerste lie Top Zwikstra, Gillis 'sveldt, Frits Pouw en terse jêr den Duik kandidaat ge- ïigdel. FC VVV onthield zich in baskacht van stemming. DS '79, >aste en Vitesse waren niet :henen op de vergadering. <16 •x niet naar ligêïïundialito 'ERDAM Ajax zal deelnemen aan het toer- dat van 22 juni tot 2 juli [ilaan wordt gehouden. De iterdamse club ontving een jram met de mededeling op zijn komst geen prijs ,dt gesteld. In plaats van Va^ zal AC Milan, weer te- ["anajekeerd in de hoogste Ita- aphse voetbalklasse, spelen in toernooi van een aantal Dpese en Zuidamerikaanse '"iubs. Voorzitter Harmsen 'rouk|dat Ajax deze contract- Bla(jk niet over zijn kant zal gaan. De club zal zowel Europese Voetbal Unie A) als bij de burgerrech- klacht indienen en uit ing eisen van het contrac- overeengekomen bedrag. Bois. pctie mpisch Stadion t plan STERDAM De directie de NV Olympisch Stadion iternimsterdam heeft bij B en orgaijan de hoofdstad een plan Demejdiend voor een nieuwbou- atova,iex Qp het terrein van Met de nieuwbouw striklenkele honderden miljoe- topsjiguldens gemoeid. Behalve stadion zouden er t deejingen, winkels, parkeerga- injs en een marktterrein ten komen. B en W van iterdam. die het plan voor nisgeving hebben aangeno- lieten onlangs weten flopig te willen volstaan een kleine opknapbeurt closet stadion. 'orspi 10-2 AMSTERDAM Ajax zal de vervanger van Johan Cruijff, met wie de ban den aan het einde van zijn contractperiode op 30 juni worden verbroken, in ei gen kring zoeken. „Wij zullen", zegt voorzitter Ton Harmsen, „het ver trek van Cruijff moeten compenseren met onze ei gen groep van jonge spe lers. Bij Ajax moet dat mogelijk zijn, wij zijn daar namelijk ook in geslaagd na het vertrek van Krol, Tahamata en Ling". Door de 36-jarige oud-interna tional niet opnieuw een con tract aan te bieden heeft Ajax, of liever Harmsen, zijn kop in de strop gestoken. De beslis sing zal door een deel van het fanatieke Amsterdamse pu bliek niet in dank worden af genomen. „Best mogelijk", is de reactie van de voorzitter, „maar laat die mensen dan ook een bedenken dat zij stuk voor stuk vrijwel zeker in der tig jaar niet zoveel zullen ver dienen als Cruijff in één sei zoen". Het geld heeft een belangrijke rol gespeeld bij het met ver lengen van de overeenkomst. Het salaris is echter niet het enige, wel een van de grote druppels in een toch al boor devolle emmer. In feite bot sten bij Ajax de wat bonkige voorzitter met de ster-speler. Harmsen kan wijzen op vier kampioenschappen in vijf jaar en een gezonde financiële huishouding. Het laatste weegt voor de zakenman het zwaarst. Cruijff is nog altijd de voetbal ler, die niet alleen denkt veel dingen beter te weten, maar dat ook inderdaad doet. De moeilijkheid is dat daarmee een vorm van eigenzinnigheid gepaard gaat, die een span ningsveld binnen de club heeft geschapen. Ajax aanvaardt dat de ster het recht heeft voor waarden te stellen, maar niet In het tweede speelpart was Aberdeen zichzelf weer. De ploeg trok weer ten aanval, joeg op alles wat Real was, doch besliste wonderlijk ge noeg de wedstrijd niet binnen de normale speeltijd. Strachan, het brein van het jeugdige elf tal, vergooide enkele uitgele zen mogelijkheden. Real, met een doorlopend uitglijdende John Metgod als dissonant, kwam er onder de Schotse „pressing" niet aan te pas. McGhee, behendig uitwijkend naar de linkervleugel, had na 112 minuten meer adem over dan zijn veelvuldig schoppen de tegenstrever Bonet en trok de bal nauwkeurig voor. Au- gustin, die na de openingsgoal geen fouten meer had ge maakt, kon de voorzet onmo gelijk bereiken. Hewitt daar entegen wel (2-1). Het voorhoofd van deze inval ler deed de tienduizend mee gereisde Schotten in „Ullevi" een ouderwets feest beleven. Aberdeen trad in de voetspo ren van illustere Schotse voor gangers als Celtic en Glasgow Rangers. Voor Real eindigde het voetbalseizoen in diepe droefenis. Twee weken gele den ging het landskampioen schap op de laatste dag van de competitie verloren. Enige troost voor dat leed mocht in Zweden niet gevonden wor den. Aberdeen-Real Madrid 2-1 (na verl.) (1-1, 1-1): 7. Black 1-0, 14. Juanito (strafschop) 1-1, 112. Hewitt 2-1 Geel: Gallego (Real) Scheidsrechter: Menegaili (Ita). Toeschouwers: 17.800. Aberdeen: Leighton; McMaster. Mil ler, McLeish en Roügvie, Cooper, Strachan en Simpson; Black (Hewitt). McGhee en Weir. Real Madrid: Augustin; Juan José, Metgod, Bonet en Camacho (San Jose); Gallego, Angel en Stielike; Ju anito, Santillana en Isidro (Salguero). tot iedere prijs. Daarmee heeft de club dezelfde lijn getrokken als bondscoach Rijvers, die aan het einde van vorig jaar ook nog eens ondervond dat Cruijff moeilijk inpasbaar is. Met zijn afwijzing van Cruijff stelt het bestuur van Ajax zich op tegenover trainer Aad de Mos, die in de slotfase van de competitie geregeld heeft ge wezen op de onmisbaarheid van Johan Cruijff. Heeft de trainer dan geen stem in het technische beleid van de vere niging? „Wel degelijk", stelt Harmsen, „maar hij heeft geen doorslaggevende stem als het over een salarispost van an derhalf miljoen voor één jaar gaat. want dat was het garan tiecontract. De andere spelers weten natuurlijk ook wat er wordt betaald. Van hen wordt echter wel verwacht dat zij lo pen en werken voor die ene speler. De bereidheid daartoe houdt een keer op. Ook al zal het nooit met zo veel woorden worden gezegd, je merkt het wel." Inkomsten „Het vorig seizoen, met Cruijff spelend op recette-basis, is voor beide partijen profijtelijk geweest. Dit jaar was dat niet zo voor ons. De inkomsten zijn tegengevallen. Dan ga je je af vragen of één speler zulk een uitgave waard is. Ik ben be reid „ja" te zeggen als hij kan zorgen voor de knallers. „Nee", wanneer hij bij twaalf competitiewedstrijden, meer dan een derde deel dus, ont breekt". „Ajax heeft dit seizoen tien be langrijke wedstrijden gespeeld. Daar had hij dus zijn waarde kunnen afdwingen. In de top wedstrijden hebben wij duide lijk minder dan vijftig procent gescoord. Dat houdt dus auto matisch in dat wij het dit sei zoen gemaakt hebben door ons gemiddelde. Een dergelijk ge geven rechtvaardigt onze con clusie, dat de grote investering in een speler niet werkelijk rendabel is geweest en dat het beter voor Ajax zal zijn het geld op een andere manier uit te geven". Ton Harmsen met Johan Cruijff in de tijd toen de verstandhouding nog goed was. Volgens Harmsen beseft Cruijff niet, dat zijn waarde verminderd is. Juist daarom heeft Ajax, als eerste club, hem bedankt voor de bewezen diensten. „Cruijff is niet meer in de positie dat hij, zoals bij Barcelona Weissweiler, een trainer kan wegsturen. Hij is 36. Hij had al lang op het punt moeten zijn dat hij het voet ballen niet meer nodig heeft. En als dat toevallig nog wel zo is, dan vind ik dat hij daarvoor niet alle lasten bij Ajax moet leggen". Feyenoord De voorzitter van de lands kampioen acht het niet on waarschijnlijk dat Cruijff zijn volgende - en laatste - jaar bij Feyenoord zal uitdienen, zeker nadat PSV door manager Kees Ploegsma heeft laten weten niet het geld te kunnen uitge ven dat voor de vroegere „Nummer 14" nodig is. Hoe wel ook het Franse Paris St. Germain nog in de markt is. Harmsen: „Als Cruijff naar Feyenoord gaat zouden wij niet meer pijn voelen, dan wanneer hij bij ons zou zijn ge bleven, al zou dat dan andere pijn zijn geweest. Ik zeg dat zonder rancune. Wij konden hem, na zijn inkomsten van de afgelopen anderhalf jaar, geen aanbieding doen op basis van wat wij hem nu nog waard vinden. Indien hij dan - om welke reden ook - bij ons zou zijn gebleven, had hij vermoe delijk met de pest in zijn lijf lopen voetballen". „Feyenoord begint bovendien het seizoen met het Rotter dam-toernooi en als je daar met Cruijff in het veld gaat, komen er heel wat extra men sen op af. Het is namelijk niet te ontkennen dat hij publiek trekt. Dat hebben wij het hele seizoen ervaren. Keer op keer een volle bak bij onze uitwed strijden, maar in Amsterdam liepen de toeschouwers, na het eerste halve seizoen, niet meer zo hard. Ieder artikel heeft voor ons zijn prijs. Een fles goed water is in de woestijn nu eenmaal meer waard dan in Amsterdam". Harmsen toonde zich trouwens verbaasd over de berichten dat FC Groningen belangstelling zou hebben voor Frank Rijk aard. Hij ontkende dat een vertrek van Rijkaard op han den zou zijn en verklaarde dat Ajax Rijkaard en ook Wim Kieft (die bij Belgische clubs in de smaak zou vallen) een contract heeft aangeboden. GOTHENBURG In zijn eerste Europa Cup-finale bleek Aberdeen de meer dere (2-1) van tegenstre ver Real Madrid, dat in het Ullevi-stadion van Gothenburg voor de elfde keer in de eindstrijd van een Europees bekertoer nooi stond. Het surplus aan routine van de „Ko ninklijke" uit Madrid kende zelfs in de verlen ging van het duel voor de Europa Cup voor beker winnaars geen doorslagge vende betekenis. Real was eenvoudig niet opgewas sen tegen de moed, aan valsdrift en pressie van het jeugdige Aberdeen. De talentvolle Schotten waren de tegenstanders vooral in de tweede helft en de verlenging steeds een stap te snel af op de doorweekte grasmat. Na 120 loodzware minuten werd het feest dus gevierd door de ploeg, die daar recht op had. Als stralend middel punt fungeerde invaller John Hewitt, die acht minuten voor tijd de winnende treffer van Aberdeen maakte. De kleine rechterspits weid door coach Ferguson vlak voor het einde van de reglementaire speeltijd ingezet voor Eric Black, die zich na zijn openingstreffer in de zevende minuut leegge- vochten had. Hewitt maakte zijn bijnaam van „superjoker" wederom waar. In de kwartfi nale tegen Bayern Milnchen had hij voor eigen publiek al een heldenrol vertolkt. Tegen Real Madrid herhaalde Hewitt dat kunststukje. De plaats op de wisselbank zal de jeugdige aanvaller straks niet meer be vallen. Het venijn van de wedstrijd zat in het eerste kwartier. Black schoot na vier minuten op de lat. Drie minuten later liet dezelfde speler zich een tweede goede mogelijkheid niet ontglippen. Een hoek schop van Strachan werd door McLeish ingekopt. Slecht Aberdeen is dolgelukkig met de behaalde Europa Cup voor bekerwinnaars. Supporter Aberdeen overlijdt tijdens finale GOTHENBURG Een supporter van Aberdeen is in Gothen burg tijdens de finale tussen zijn club en Real Madrid overleden. De 22-jarige Phillip Goodbrand kreeg een hartinfarct toen Eric Black in de zevende minuut Aberdeen op voorsprong zette. De in allerijl aangerukte medische hulp mocht niet meer baten. stompwerk van Augustin deed de bal belanden voor de voe ten van Black, die geen par don kende: 1-0. Gek genoeg, stoomde Aberdeen niet door, maar liet het de kans aan Real om terug te vechten. Het Spaanse succes kwam na veer tien minuten. McLeish zag een terugspeelbal smoren in de plassen, de snel toeschietende Santillana werd door doelman Leighton getorpedeerd. Mene gaili, de Spanjaarden in het vervolg van de strijd niet slecht gezind, legde geen par tijdigheid aan de dag, toen hij de bal op de stip deponeerde. Juanito schoof vanaf elf meter trefzeker raak: 1-1.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9