e Meerhoeve: eeuw lang een tempel der kostelijke ervaring OEGSTGEEST TONEEL SINT JORISMARSEN Hek Maas zorgt voor tin telen de zen u wen gin£IDEN/REGIO CiidaeSotvimtl VRIJDAG 13 MEI 1983 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. reservering. Op de winterdag moet men zeker reserveren, anders loopt men het risico van en gesloten deur. Het is een brok zekerheid, die par tijen. Je weet exact met je in koop waar je aan toe bent. Dus een aantrekkelijk sei zoen, die kouwe tijd,,. Schaatsers „Dan ben je open, ook ten behoeve van de schaatsers die molen- en merentochten doen. En dan zijn er ook de drive-in-shows van Veronica of Avro. Wij bepalen zelf onze eigen sluitingstijd. Alke made is de enige gemeente in ons land die die café-slui tingstijd handhaaft. Het kan dus weieens uitlopen tot een uur of 3, 4 in de ochtend. Maar het loopt uitstekend, met die oude rode bar met spiegels die we ergens in Lei den hadden ontdekt. Dat past bij onze oude stijl". Straks komen de jongelui weer van af het water opzetten; over dag zeilen en surfen, en 's avonds dansen en smurfen, als uitlaadklep voor opge kropte emoties en behoeften op het droge. Dat is nu een maal een „must", ook en vooral bij de watersport. Ook „van huis-uit" zijn het vaste afnemers, op die donkere dis co-avonden: Van der Meer: „We hebben een fijn publiek hier in de polder. Het hele jaar door. Mits er geen partij en zijn, want die hebben de voorrang, daar moet alles voor wijken. We hebben vaak 200 tot 300 jongelui bin nen. Geen problemen, ook niet met de partijen. En dat is erg fijn, want je hoort wei eens anders!" Eten en drinken in De Meer hoeve. Tien jaar lang, in een eeuw oude omgeving. En in een entourage waarvan je al kunt lekkerbekken. De „hooiberg" is versierd met aangedragen voorwerpen uit het oude „boerengebeuren", de „stal" bevat specimina van „water- en vistoestanden". Heel oude uurwerken gal men er de juiste tijd, maar kapers op de kust worden er op afstand gehouden door een bouvier eerste klasse, die overdag een „engel", maar 's nachts des duivels is. En ver der, ach, u kent het wel: ape ritief aan de bar, bij de open haard. Je bestelt het menu en dan word je aan tafel geroe pen. Al een klein feestje vooraf. Ruud: „Dat is het prettigst voor de gasten, en ook voor ons". Klein incident tijdens het gesprek: ik moet even „naar achteren". De aangrenzende plavuizen wor den juist door een maagd ge boend en geschrobt dat het een lust is. Ik word doorgela ten. Daarna gaat er weer een „Pers" over. Nostalgie heerst en de btw gaat roemloos ten onder. Een heringerichte tempel der kostelijke ervaring: De Meer hoeve, onder het dak van een eeuw en aan een aangepaste tafel. Je kunt er met tiental len parkeren, voor de deur. En wie niet wegwaait is ge zien; ik kom! Open keuken. Maar als je je daaraan stoort, gaat een valletje naar bene den. Je kunt het bij Van der Meer krijgen zoals je wenst. Het restaurantbedrijf lijkt hier, zo op de maag genomen, nog niet conjunctuurgevoelig. Men kabbelt af en aan, en de boekingen vertegenwoordi gen nog steeds een aangena me manier van een middagje of een avondje uit. Tien jaar eetbedrijf op De Meerhoeve. Een keer het be gin van brand. Op het dak. En als dat doorzet, ben je goed verkocht. Ruud van der Meer geniet er nog steeds van. „De zeilgasten vlogen van de bar zo de tuin in en het dak op met blussers. Hoe?, dat wisten ze later zelf niet meer, want ze hadden geen ladder gebruikt. Toen de brandweer arriveerde, za ten we alweer met een bier tje achter de bar en de situa tie was geklaard". Allemaal „De Meerhoeve". Dat moet dus, alles bij elkaar, gevierd worden. Drie men sen zijn in vaste dienst op de hoeve. Onder wie chef-kok Kees van Wijk uit Alphen, drie jaar geleden weggeritst van hooggeroemd Nieuw Mi nerva in Leiden.' Ruud: „Kees kookt erg goed; gran dioos. Koks kunnen je maken en breken, bij wijze van spre ken". De viering vindt plaats, onder andere, door twee spe ciale menu's „met de prijzen van weleer". Compleet menu: honderd kwartjes. Met daarbij een fles rode of witte huiswijn van honderd dub beltjes; jawel, tien gulden! En dat het hele jaar 1983 door. En de hele meimaand door bieden we onze eters een aperitief aan". Specialiteiten, met enorm succes: zeetong, onbeperkt eten, zoveel men lust, voor vijfentwintighonderd dubbel tjes, met gemengde salade en gebakken aardappelen. Kalfsoester Meerhoeve. Hou maar op. Chateaubriand Ka- gerplassen. Ik praat er maar niet over. Gebakken of ge stoofde paling uit de Kager- plassen. Stop. Het is mooi ge weest. Van der Meer veront schuldigt zich: „We hebben er hard aan getrokken, maar altijd met plezier. Het klinkt misschien een beetje afge zaagd, maar we hebben van ons werk een hobby kunnen maken". Bedankt Ruud! Ook namens de lezers. Het lijkt wel een huis-aan-huisblad, maar ik ga nu eerst weer even naar de gebakken kip- pelevertjes waarmee m'n vrouw me heeft lekkerge- maakt. Overigens voorziet De Meerhoeve ook in deze behoefte. Maar thuis kan het ook gezellig zijn; als iedereen een beetje meewerkt. jaa#*'idden in het Zuidhol- ee/7f<ïandse waterland, bijna Hejaan het einde van een ingei doodlopende, nauwelijks ''droge kronkelweg en v°omgeven door windvla- 5sen en ^et seizoen af- te wachtende zeilboten, ligt een hoeve geschiedenis te maken. Een echte hoeve is het allang niet meer, maar daar kan de eigenaar niet om treuren. "Wie bij hem te gast wil kan zich te goed rVee/idoen aan drank en spijs. Eten in de „hooibarg": je iet er de kap nog han gen. En in de voormalige stal word je ook al in de watten gelegd. Daar klokt het alom uit ont kurkte flessehalzen en jj wordt heerlijk helder Pe/met een manchet getapt. En de late en eerste uren linkt er vaak het disco- je weid, waarop de nog ïoopgevende jeugd en rijpere adolescenten hun passen maken of zich overgeven aan andere symbolische riten. Maar nedeze maken er geen stal van. Geen wanklank wordt gehoord, want wie niet van disco houdt komt gewoon niet naar Gde séance. Het zijn de nachtjes die Stilaan we gebben in de zich aan dienende ochtend, die je ïoort krieken. Als de moeren onder de koeien inteaan zitten, kruipen heer waard en zijn gade uitge- rangeerd, maar voldaan, onder de dekens. Dan zit j het erop in de hoeve, die Jvan binnen alleen maar geurt naar haar eigen aard; een uit spanning die met enige inspanning tot ontspan ning kan voeren. Een ./hofstede, waar nu tien Dei jaar lang het goede der aarde adequaat gevierd efwordt. De „Meerhoeve". '^Een aangename kennis making, voor wie het ■d al nog niet wist. Als het moet, is om een uur elf 's morgens de koffie al jruin. En het moet vandaag, want ik heb een gesprek met ituud (op een haar na 45) en mid Jjoukje van der Meer, die de ziek Meerhoeve tegen afkalving o vei beschermen en haar naar ours jrote hoogten wensen te mo )rengen. Het waait nogal, luiten in de polder, op de ;rens van twee jaargetijden. )mschakelen voor Ruud en ijoukje, in een andere ver snelling, en wachten op an Ruud. In '62 trouwde Ruud met Sjoukje en ze hebben nu twee dochters en een zoon van 19. „Alex werkt mee in het bedrijf. Een echte „prak tijkjongen" die het goed doet en veelbelovend is. In dec. '72 kochten we De Smikkel hoeve. Een droom werd ver wezenlijkt: een zaak aan het water en een restaurantbe drijf. De boerderij werd aan zienlijk verbouwd; dat was hard nodig. En „De Smikkel hoeve", nee, dat ging niet meer. Dat werd „De Meer hoeve": de naam Van der Meer, boten die er afmeren en zo, plassen en meren. Die combinatie zat er dik in. Op 11 mei '73 werd onze hoeve geopend door destijds loco burgemeester Wagenaar, die nu onze burgemeester is. Hij gooide met een grote dobbel steen en kwam op 5 uit. Dat kwam mij op 500 gulden te staan, voor de sportvereni ging van Oud Ade. „Sorry", zei de heer Wagenaar toen, „sorry, dat het geen 1 was, hoor". Maar het was all in the game en welbesteed". Ruud en Sjoukje van der Meer uit Alphen zwommen in een onbekend water met ondoorgrondelijke diepten. Ze namen risico's, maar trok ken uiteindelijk aan het lang ste eind. Ruud: „Het is 's zo mers vooral keihard werken met die watersport en de winter was een gok. Maar die gok is meegevallen. De par tijen zijn onze ruggegraat ge worden. Een nadeel van die partijen is wel, dat we onze gasten a la carte dan niet kunnen opvangen. We hopen nu als de vergunning af komt de wagenschuur er bij te kunnen betrekken om die „losse" gasten aan tafel te krijgen, 's Zomers kun je zon der meer hier komen eten, alleen de zondagen vergen Nieuwe Katwijkse kotter IJMUIDEN/KATWIJK Acht mijl buiten de kust van IJmuiden is woensdagmid dag een nieuwe kotter aan de Katwijkse vloot toegevoegd. Met het strijken van de vlag van de scheepswerf en het hijsen van de wimpel met de naam van het schip („Willem Adriana") werd de KW 25 overgedragen aan de eigenaars, de gebroeders Vooys. De officiële handeling werd verricht door de moeder van beide schippers (zie foto). De-KW 25 is geschikt voor de boomkorvisserij. Het schip is 41 meter lang en ruim vijf meter breed en wordt voorgestuwd door een motor van 2250 pk. Het schip telt in totaal acht bemanningsleden, de beide broers Vooys inbegrepen. Deze bemanning zal in een soort roulatiesysteem op het schip werkzaam zijn, om dat de KW 25 een groot deel van het jaar de Franse plaats Rochefort als thuisha ven kent. Het schip zal namelijk maanden achtereen in de golf van Biscaye op tong vissen. De overige vijf maanden is het schip ondermeer te vinden in de Ierse zee en (vooral in de winter) onder de Nederlandse kust. Voordat het schip voor de eerste maal naar Frankrijk afreist zal een maand voor de Nederlandse kust gevist worden om alle kinderziektes uit te bannen. OEGSTGEEST Duizenden leden van Scouting Ne derland zullen zaterdag weer deelnemen aan de Sint Jorismarsen. Plaats van handeling is wederom de kas teeltuin van Oud Poelgeest in Oegstgeest. Burgemees ter Hendrickx-Vlaar van Warmond zal om twee uur daar het startsein geven voor de wandelingen. Aan deze wandeltochten, georganiseerd door Scouting Oegst geest, nemen ongeveer 4500 padvinders, padvindsters, welpen en kabouters deel. Op het terrrein van Oud-Poelgeest, vanwaar om twee uur gestart wordt voor de tochten over 7' 10 en 15 kilometer, wordt in de loop van de middag een bandconcours gehouden. Vanaf kwart over drie strijden scouting-bands om de wisselbo kaal. In de kasteeltuin wordt verder ook een markt gehouden met een expositie over jamborees overal ter wereld. Om half zes reikt de heer A. Peters uit Amsterdam, de voorzitter van de lan delijke vereniging Scouting Nederland, de prijzen uit. Bezoekers zijn welkom, entree gratis. Het jubilerend echtpaar Van der volk: 's winters de partij en van hoogtij, de promotie dissen, de bruiloften, familie feesten, de spontane eet- en drinkclubs, de gezelligheid die van binnenuit warm wordt; in de zomermaanden de eters a la carte, de dagjes mensen, de waterfiguren die er op temperatuur willen ko men. Tot uit wijde omgeving komen de partijgangers. Er zijn er uit België, tot uit Frankrijk toe. Binnenge loodst door VVV Leiden, die de zaak nauwlettend in de gaten houdt en de Meerhoeve nog steeds goed bevindt voor haar betrekkingen. Dit is de buurtschap Zeven huizen, naast het kerkdorp Oud Ade. gemeente Alkema de. Heel vroeger stonden er slechts zeven boerderijen, maar allengs kwam daar wat bebouwing bij, langs de Ze- venhuizervaart. Als je weg afloopt of afrijdt, kom je uit op 't Sweiland, en je zit er vlak bij het Vennemeer, of je belandt, via de Zomersloot, bij de Koppoel in Rijpwete- ring. Het kan er nog steeds spoken, maar eeuwen gele den waren de spoken er wer kelijkheid, in Zevenhuizen. Ruud van der Meer: „Het was een heerlijkheid met ei gen rechtspraak. Hier vlakbij had je het Galgenbos. Daar werden ze gehangen, het ge boefte uit Zevenhuizen. Als de strop werd doorgesneden vielen ze ploep in de kuil die voor hun gegraven was. Dat punt kan ik je nog aanwijzen. Honderd jaar geleden werd de laatste geëxecuteerd. Dat was omstreeks de tijd, dat der Meer en zoon Alex links: een trio om zich thuis bij te voelen. Godefriedus' naam zij geze gend, maar zijn ideaal ging de mist in. Hij raakte ver zeild in een horecafuik, die hij betitelde met café-restau rant „De Smikkelhoeve". Ruud van der Meer: „De wa i de 18- inr v« er N ver<V I en EUROCINEMA I en ilphen): „De lift" (16) met 'i Stapel, Willeke van Am- Mij en Josine van Dal- Regie: Dick Maas. feit dat producent Mattijs Heijningen het aandurfde Maas' eersteling „De lift" met de geplande twintig ieën de Nederlandse bio- en in te sturen, maar dat !COr al tot veertig te verdubbe- bewijst het commerciële rs virouwen in diens film. Te- t. „De lift" is een opval- 1 professioneel debuut van jfilmer die net komt kij- bovendien in een genre Nederlandse filmmakers [»u toe niet zo bar gemak- ikinjk afSin6: De thriller. Al 'Jt de pure „suspense" van sseur Dick Maas, die ook scenario schreef en de mu le effecten verzorgde, een dosis horror mee. voorvertoningen werd al p gejuichd over „de lift", omdat er met die film is een meesterwerk van stzinnigheid zou zijn gebo- integendeel. Dick Maas Woft dat helemaal niet, wil groot publiek probleem- ïbuf boeien, zoals hij zelf mee- he'de, en in die verademend (fot entieloze opzet is hij vol- S lu1en geslaagd. Hoofdrolspe- j yVan zijn film is noch Huub ®1, noch Willeke van Am- deze boerderij gebouwd werd; in 1883". In dat jaar, een eeuw gele den, ontstond ter plekke een Noordhollandse „stolp"-boer- derij zonder naam. Eén van de heel weinigen in Zuid- Holland. Waard Ruud heeft er gegevens van; op een blocknootje, waar hij door gaans z'n berekeningen of bestellingen op schrijft. „Tot aan de eeuwwisseling was Gerrit de Heus de eerste boer. Daarna had je Flip Kroes, uit Woubrugge; een niet-katholieke boer tussen allemaal katholieken in. In '20 verkocht Kroes de hoeve aan een katholiek om een be tere prijs te maken. Nou, de familie Verlaan is er geble ven tot 1966; de boerderij ging van vader op zoon Cor". De laatste echte boeren onder de zeldzame stolp, want in '66 kroop Godefriedus van Leeu wen, veehouder in Oud Aa, erin. En die maakte er een ratjetoe van, zo heb ik begre pen, via Ruud van der Meer. Immers, wat gebeurde er al ras? Godefriedus liet zich „per ongeluk" verleiden door de tijdgeest en gaf gehoor aan een impuls van een langsko mende watersporter, die in de boerderij friet en snacks wilde gaan verkopen aan z'n kleumende medebroeders en aanverwanten... tersport vond het krimineel, prachtig gewoon. Zo'n vee houder met een stofjas aan en een grote sigaar tussen de lippen, achter de bar. Schitte rend vonden ze dat. De stads mensen stroomden toe. Nou heb je met die watersport overal eigen concentraties. De plassen hebben hun eigen kernen. Amsterdammers trekken doorgaans naar Loosdrecht of Vinkeveen; Rotterdam zoekt het in de Biesbosch of in de Zeeuwse wateren. Maar hier zie je Den Haag op het water, en in mindere mate de Leidenaars. Die Hagenaars zijn erg im pulsief: druk in het begin, en tegen de tijd dat ze weer weggaan zijn ze tot rust geko men. Enfin, over Godefrie dus gesproken: die hield het met z'n Smikkelhoeve uit tot eind '72. Toen kwamen Sjoukje en ik. We waren ge tipt". Smikkelhoeve Ruud van der Meer begon in '61 in Alphen a.d.Rijn een snackbar, „Den Tol" ge naamd. Die is er nog steeds, beheerd door een nicht van terwijl de liftmonteur (Huub Stapel) maar niets kan ontdek ken. Pas wanneer hij assisten tie krijgt van een journaliste, tuk op sensatie (Willeke van Ammelrooij), en zijn ex-colle-- ga gaat bezoeken" die door de problemen al in een psychia trische inrichting is beland, schemert er iets van een com plot. Een van de onprettige verrassingen die Dick Maas en zijn lift in petto hebben. melrooij, maar inderdaad die lift, een nukkig beestje dat het in de technische bol is gesla gen en dat angstaanjagend met zijn reizigers op hol slaat. Het begint meteen goed. Bo venin een hoog nieuwbouw- pand is een restaurant geves tigd waar enkele heren uit de provincie vettig lachend pot komen verteren. Lallend op de aftocht kunnen ze in de lift hun erotische driften niet meer de baas, maar er gaat iets vreemds mis met de aircondi tioning en het viertal wordt op apegapen net nog tijdig gevon den. De lift heeft meer kuren in petto: Een blinde man stapt nietsvermoedende de lift in, die wel de deuren heeft geo pend, maar zelf niet is ver schenen. Een nogal zwarte grap met gruwelijk gevolg, dat ontdekt wordt door een nacht waker die in de schacht naar beneden kijkt, maar dan wil len die liftdeuren opeens wèl dicht. Kortom, de lift oefent een mysterieuze terreur uit, Maas bouwt zijn verhaal goed op, weet met weinig middelen een aantal gekke mini-karak tertjes neer te zetten (de gasten in het restaurant, Siem Vroom als schamel wauwelende in specteur van politie. Hans Veerman als een lugubere computerbaas) en zijn schokef fecten brengt hij zo sterk dat zelfs de meest doorgewinterde kijker er hevig tintelende ze nuwen van overhoudt. Maar het meest opvallende is de perfecte balans tussen horror en humor die Maas weet te be waren. Hij ontspant je steeds weer met een aantal (zwarte) grappen, om daarna des te harder toe te slaan. Maas heeft film in z'n vingertoppen. BERT JANSMA

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5