Grote stormschade in en om Leiden Dreigend geldtekort voor onderhoud groen eek actie tegen jeugdwerkloosheid ,maar het gras groeit gewoon door' 'AG'.EIDEN g.n v erkmans woningen ïirint kort geding Protestmanifestaties, films, discussies, informatie VRIJDAG 13 MEI 1983 PAGINA 3 Filmhuis In bet kader van de cyclus over de Franse regisseur Fran go is Truffaut, wordt vanavond en morgenavond de film „La femme d'a coté" in het filmhuis van het LVC aan de Breestraat 66 gedraaid. De film gaat over een gelukkig echtpaar dat nieuwe buren krijgt, waar van de vrouw een vroegere minnares van de echtge noot blijkt te zijn. De film begint beide avonden om kwart over acht Reageerbuisbaby Het Studium Generale van de Leidse universiteit houdt dinsdag 17 mei een bijeenkomst onder het motto „De rea geerbuisbaby. hoe ver mag je gaan?". Dit naar aanleiding van het feit dat deze maand de geboorte van de eerste rea geerbuisbaby in Nederland wordt verwacht. De bijeen komst wordt gehouden in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 en begint om acht uur. Er is nog hoop Ook dit jaar wordt de evangelisatie-actie „Er is nog hoop" gehouden. Dit keer wordt actiegevoerd in het Morskwartier. Er wordt een folder verspreid en er komt een bijbelbus in de wijk. Er worden vrijwilligers gezocht die aan deze actie willen meewerken. Maan dagavond is er in het pand Oude Rijn 5 een instructie bijeenkomst Deze bijeenkomst begint om acht uur. Kernenergie De werkgroep tv-issue van de Leidse Studenten Ekklesia houdt, in samenwerking met de Baalgroep Kernenergie, maandagavond een bijeenkomst over kernenergie en ura- niumwinning in Namibië. De film 'Follow the yellow cake' wordt vertoond. 'Yellow cake' is de Engelse aanduiding voor uranium. De film toont de ingrijpende gevolgen van de uraniumwinning. De Zuid-Afrikaan David de Beer geeft een toelichting. De bijeenkomst, die wordt gehouden in het gebouw aan het Rapenburg 100, begint om acht uur. Zwitser Clemens Kloptenstein. Deze documentaire be vat nachtelijke sfeerbeelden van verschillende steden. Klopfenstein filmde 150 nachten in steden als Parijs, Berlijn en Belfast De voorstelling begint om acht uur, toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij K&O, telefoon 141141. Certificaat-cursus K&O heeft in haar cursussen-pakket twee certificaat-cur sussen opgenomen. Het gaat om Franse (van de universi teit van Lille) en Engelse (universiteit van Cambridge) cursussen. Om toegelaten te worden tot deze cursussen moet men een test afleggen. Deze worden gehouden op dinsdagavond 17 mei om 19.00 uur. Beide curssussen zijn vrij zwaar, een VWO-niveau is een vereiste. Men kan zich voor deelname aan de test opgeven bij K&O, telefoon 141141. Hot Rocks De Leidse groep 'Hot Rocks' begint morgenavond aan een toernee langs zeven Leidse kroegen. De formatie, die bestaat uit Rob Baars, Floor Buschman, Hans Keu- pe en Lex van Resteren, doet dit om de in eigen beheer gemaakte lp aan het Leidse publiek te presenteren. Vanavond is de groep in De hut van Ome Henne aan de St Aagtenstraat, dinsdagavond in De Uyl van Hoogland aan de Nieuwstraat, donderdagavond in The Jam aan de tweede Binnenvestgracht, vrijdagavond in de Marenpoort aan de Lange Mare en zondagmiddag om vier uur in de Twee Spieghels aan de Nieuwstraat De groep bezoekt de kroegen tussen tien en elf uur. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. LEIDEN Met een ge meentelijke bezuinigings ronde van 12 miljoen voor de deur dreigt een ernstig geldtekort te ontstaan voor het onderhoud van bomen, perken en plan ten. Voorlopig is de direc tie Groen nog ontzien, maar onzeker is of deze sector gevrijwaard kan blijven van bezuinigingen. -Volgens een rapport van de directie Groen is inle veren niet meer mogelijk zonder dat de gevolgen daadwerkelijk op straat te zien zullen zijn. Nu al is het budget voor het onderhoud van het groen in Leiden veel te krap. De groen en speelvoorzieningen (uitge zonderd sportvelden en be graafplaatsen) zou volgens be staande normen jaarlijks bijna 160.000 uren arbeid kosten. Hiermee is een bedrag ge moeid van rond de acht mil joen gulden. De realiteit laat echter andere en aanmerkelijk lagere cijfers zien. Voor '83 is slechts een bedrag beschikbaar van nog geen vijf miljoen gul den wat betekent dat er aan het onderhoud nog geen 65.000 mensuren besteed kan wor den. Het tekort wordt echter opgevangen door het inzetten van tijdelijke arbeidskrachten in het kader van de WVM (Werk-Verruimende Maatre gel) die door de rijksoverheid Betaald worden. De WVM staat echter op de helling en wanneer de WVM-ers af zou den moeten haken, kan er aanzienlijk minder onderhoud verricht worden. Getracht zal evenwel worden werklozen met behoud van uitkering aan te trekken. Van het arbeidsbu reau wordt dan een aanvulling op de uitkering verwacht, een systeem dat het arbeidsbureau vooralsnog heeft afgewezen. Arbeidstijdverkorting om mo gelijke ontslagen als gevolg van de bezuinigingen te ver mijden, acht men niet renda bel want „het gras groeit ge woon door". Het onderhoud kan niet goed koper of eenvoudiger, stelt men op het gemeentehuis. Wel is bekeken of andere maatre- telen de kosten kunnen druk- en. Zoals bijvoorbeeld bloem perken te vervangen door gras waardoor minder onderhoud gepleegd behoeft te worden. Het groene stadsaangezicht zou hierdoor echter een aan merkelijk saaiere aanblik krij gen. Ook zouden grasvelden minder gemaaid kunnen wor den. Nadeel hiervan is dat de grasmat er slechter van wordt en meer mensen last zullen krijgen van hooikoorts zodat het ziekteverzuim zal toene men. Tenslotte zou gestopt kunnen worden met het bestrijden van onkruid of kan onkruid met behulp van chemische midde len goedkoper bestreden wor den. Het eerste zou er toe lei den dat planten overwoekerd gaan worden, terwijl het ge- ruik van chemische middelen (tot op heden in Leiden zeer minimaal) uiterst ongewenst wordt geacht. Vooralsnog hopen de ambte naren van de directie Groen dat het bezuinigingsspook hen zal ontzien en dat er meer mo gelijkheden geschapen worden om werkelozen met behoud van uitkering aan te trekken. De directie Groen heeft onder zoek laten verrichten naar de aanwezigheid van groenvoor zieningen in de diverse Leidse wijken. Daaruit blijkt dat het Boerhaavedistrict met meer dan 42 vierkante meter groen per inwoner veruit de groenste wijk van Leiden is. Ook de Merenwijk en het Sta tionsdistrict hebben relatief veel groenvoorzieningen. Be woners van de binnenstad ko men er aanmerkelijk slechter van af. Het noordelijk deel moet het, ondanks dat de laat ste jaren verschillende kleine parkjes als het Anker-, Ka toen- en Huigpark zijn aange legd. doen met nog geen zes vierkante meter groen per be woner. De gemiddelde bewo ner van het zuidelijk deel van de binnenstad heeft, ondanks de aanwezigheid van het Van der Werfpark en het Plant soen, nog geen vijf vierkante meter groen ter beschikking. Voor geheel Leiden geldt dat per inwoner gemiddeld 18 vierkante meter groen aanwe zig is (landelijk 27 vierkante meter). Wanneer het park Cronesteyn gereed is geko men, zal Leiden echter vol doen aan het landelijk gemid delde. idio Atlantis uit p lucht gehaald taat 2IDEN De politie en de idio Controle Dienst hebben jensdag omstreeks het midd- guur de illegale zender Ra- o Atlantis uit de lucht ge- iald. In een pand aan de raaienstraat werd de appara- ur in beslag en proces ver- al opgemaakt tegen een 40- ige Leidenaar. De appara- mur had een waarde van- .000 gulden en de zender d een vermogen van 150 ach te itt. Het toegestane vermogen maximaal 5 watt. Volgens de jaarl litie is in Leiden nog nooit lke dure illegale zendappa- tuur aangetroffen. Jongen twee keer bij inbraak betrapt LEIDEN De politie heeft gisteren een 16-jarige Leide-1 naar twee maal bij een in braak in de Digros aan de Langegracht betrapt. De eerste keer in de nacht van woens dag op donderdag toen hij sa men met een 20-jarige Leide naar in de zaak werd aange troffen. Zij hadden al een aan tal dozen met levensmiddelen klaarstaan. De tweede keer gistermiddag met een 15-jarige Leidenaar. Beide keren zijn de jongens na verhoor weer naar huis gestuurd. Premier Lubbers in Stads gehoorzaal LEIDEN Premier. R. Lubbers zal woens dagavond 8 juni een bezoek aan Leiden brengen. Hij geeft daarmee gehoor aan een uitnodiging van de afdeling Leiden van het CDA. Lubbers zal spreken tijdens een CDA-vergadering in de Stadsgehoorzaal. SaidMOowuvnt „Ontpoldering Merenwijk onzeker" LEIDEN Volgens wethouder C. Waal van ruimtelijke orde ning is het nog volstrekt onzeker of de minister van verkeer en waterstaat in zal stemmen met ontpoldering van de Merenwijk. Na een onderhoud met ambtenaren van het ministerie van ver keer en waterstaat is de wethouder gebleken, dat ambtenaren van het ministerie verdeeld zijn over de vraag of tot ontpolde ring moet worden overgegaan. Dat zou ook de reden zijn, dat de minister van verkeer en waterstaat onlangs liet weten, dat een besluit over de ontpoldering met een half jaar is uitgesteld. De verdeeldheid zou een gevolg zijn van het onduidelijke beleid van de provincie Zuid-Holland ten aanzien van ontpoldering. De commissie ruimtelijke ordening was woensdagavond met de wethouder van mening dat bewoners van de Merenwijk even tuele aanslagen van het waterschap de Oude Veenen over 1983 niet zouden moeten betalen. „Misschien helpt het als pressiemid del", aldus de wethouder. Landeigenaren praten over ruilverkaveling ALPHEN AAN DEN RIJN De Ne- derlandse Vereniging voor de Landelij ke Eigendom organiseert maandag een avond voor landeigenaren in de Rijn streek. Met name de ruilverkaveling in Rijn streek-Zuid is een van de belangrijkste punten die aan de orde komen. De avond is speciaal voor eigenaren-ge bruikers en eigenaren-verpachters. De heer J. ten Heuvelhof van de plaatselij ke commissie ruilverkaveling is onder andere een van de sprekers. De bijeen komst wordt gehouden in het Alphense hotel Toor aan het Stationsplein 2. Vanaf acht uur is de zaal open. uitge> brei twee| ichtei inet Pvd^erv°lg van de voorpagina) veifelDEN/STREEK pk in Leiden en de regio freft de storm danig huis ihouden. Voor zover bij beefte politie bekend raakte *n veieen in Wassenaar een veHan door een vallende letaaljk gewond. j)e materiële spelde was voorai door bomen en tak- ht ziin groot. •voerj n laajfe Leidse politie en brand- enserieer kwamen 45 maal in ac- zoi). Op de Jan van Houtkade frnielde een tak een bloe- inkiosk. Op het Diamant- tin waaide een groot aantal huimplastic platen weg en t gebeurde ook vanaf de ■ld b'uwerij aan de Stevenshof- •rs de polder. Aan de Kanaalweg et miiaide een dak van een h opiiis. Op de Vijf meilaan al de^apte negen bomen door de !Vige wind af, maar ook aan de Kanaalweg, Lam- menschansweg Spaarne- straat, Witte Singel, Suma- trastraat en de Rijndijk waai den bomen om en kwamen takken naar beneden. Aan de Opaalstraat viel een stei ger om en aan de Lange gracht en de Lammen- schansweg waaide platen en lood van het dak van gebou wen. Hier en daar waaiden ook ruiten in en werden schuurtjes door de wind of vallende takken vernield. Op het Noordeinde viel een boom op een auto. Op de Witte Singel sloeg een val lende tak door de voorruit van een rijdende auto maar niemand raakte gewond. Op de Oegstgeesterweg botsten twee auto's op elkaar, nadat een hek de weg was opge waaid. Ook in de regio kregen poli tie en brandweer velen tien tallen verzoeken om hulp. p het bouwterrein aan het Diamantplein werd grote ra- k)ge aangericht. De schade bleef meestal be perkt. Persoonlijke ongeluk ken deden zich bijna nergens voor. De gemeentepolitie van Alphen noteerde vijftig ont wortelde bomen. Ook op de wateren was het zeer onrus tig. Op het Braasemermeer, De Kaag, de Zuideinder plas en Nieuwkoopse plassen moesten vele ontredderde zeilers en jachtbezitters van hun boot worden gehaald door de Rijkspolitie en door behulpzame burgers. De Kat- wijkse en Noordwijkse red dingsbrigade moesten er gis termiddag op uit trekken, omdat een surfer in moeilijk heden zou verkeren. Zij kon den de man niet vinden en per jeep werd over het strand van Katwijk naar Noord wijk gereden om op die manier de surfer op te sporen. Voorbij Noordwijk werd de 18-jarige Noordwijk se surfer gevonden. Twee jongens van de brandings- surfvereniging redden hun kameraad. De jongen werd in Noordwijk onder dokters behandeling gesteld. Hij was ernstig onderkoeld geraakt. Kort na deze reddingspoging kreeg de Katwijkse politie opnieuw een melding binnen van een zeilboot in moeilijk heden. Bij de Katijkse uitwa tering werden de drie opva renden gezien. Ook zij waren sterk onderkoeld en moesten zich onder doktersbehande ling stellen. De boot strandde in Noordwijk. In Katwijk is verder aan aantal bomen omgewaaid. Eén kwam er op een auto te recht. Een stapel omgewaai de kistjes beschadigde een auto. In Hazerswoude vloog het zink van een dakkapel aan de Potgieterlaan. Aan de Rijndijk viel overigens ook nog een lantaarnpaal om. In Leiderdorp ging een bouw keet op wielen aan de haal. Deze beschadigde echter niets. In Roelofarendsveen knapten de eikebomen op het kerkplein om. In Nieuw koop, aldus een politiewoord voerder, probeerde een boom zonder kaartje het zwembad in te komen. In Voorschoten viel een boom op een woning aan de Vliet en Wegen. Verder vie len er verschillende bomen over rijwegen. In totaal kwa men hiervan 20 meldingen binnen. Het verkeer heeft er geen ernstige hinder van on dervonden. In Wassenaar viel een boom aan de Rijks straatweg om maar niemand raakte gewond. Bij de Wasse- naarseslag spoelde een zeil boot aan met de enige opva rende aan boord. Een afgewaaide tak beschadigde een nieuwe bloemen kiosk aan de Jan van Houtkade. Brandweerlieden aan de slag op de Kanaalweg. ntwil wtt pern 't OV( De EIDEN/DEN HAAG Negen aandeelhouders van nm<woninêbouwvereniging Werkmanswoningen heb ;n een kort geding verloren dat zij tegen de vereni- De ng hadden aangespannen. De aandeelhouders zijn *ir de Haagse rechtbank veroordeeld tot het betalen de proceskosten van 700 gulden. bestuur van de vereniging had de aandeelhouders het* aatschap van en daarmee hun invloed op de vere- [ing ontnomen, nadat gebleken was dat zij met hun aande- speculeerden. In het kort geding werd van de vereniging iist, dat deze stap van- het bestuur ongedaan gemaakt zou •rden. De Haagse rechtbank was met het bestuur van de mingbouwvereniging van mening, dat met de handelswijze in de aandeelhouders de statuten van de vereniging zijn 'ertreden. Dit omdat de statuten bepalen, dat een aandeel •it meer waard mag worden dan de nominale waarde van gulden. Volgens de rechtbank hebben de aandeelhouders probeerd geld te verdienen met de aandelen „hetgeen in ijd is met de aard van de vereniging". Voor de rechtbank it verder vast dat de aandeelhouders stromannen hebben •ruikt om bepalingen in de statuten ten aanzien van het ïmrecht te omzeilen. Leidenaar gedood bij ongeval De 92-jarige P. Marks uit Leiden is donderdagavond door een verkeersongeval In Leiderdorp om het leven gekomen. Op de kruising Engelendaal-Persant Snoepweg verleende hij met zijn perso nenauto geen voorrang aan een 38-jarige automobilist uit Hoogmade. waarop een botsing volgde. Het slachtoffer is op weg naar een ziekenhuis overleden. Op de foto wordt met man en macht de getracht de bekneld geraakte, bejaarde bestuurder uit zijn vernielde voertuig te halen. ÈIDEN Een week hg staat Leiden in het ken van de jeugdwerk- isheid. Volgende week van maandag tot en let zaterdag worden nifestaties en discussie enkomsten gehouden, gedraaid en prikac- opgezet om de eisen (Leidse) jongeren te •idersteunen. 1 actie- en informatieweek is •i poten gezet door het LVC, 'bts, het Breehuys, Augusti- de KWJ. de PSP-jonge-i het Wegloophuis, het |C, Rebel en de Jong Socia- over hun recht leen uitkering en de hoogte uitkeringen, maar de week is zeker ook een protest tegen maatregelen van het ka binet waardoor jongeren bena deeld worden. Zo wordt gewe zen op verlaging van mini mumlonen (met 10 procent per 1 juni) en uitkeringen, de schoolverlatersuitkeringen (RWW) voor 16- en 17-jarigen zijn afgeschaft en „buitenland se jongeren wordt het nog moeilijker gemaakt in Neder land te blijven, terwijl ze vaak al onder een voortdurende dreiging tot uitwijzing leven". Niet alleen van de rijksover heid wordt een ander beleid verwacht, ook van de gemeen te wordt actie geëist. „De ge meente moet eens ophouden met naar Den Haag wijzen en zeggen dat daar alle onheil vandaan komt. De gemeente kan zelf meer doenwordt gezegd. Zo wordt gewezen op de sollicitatieplicht „terwijl er in de regio Leiden volgens de laatste cijfers van het arbeids bureau 84 banen zijn voor 10.000 werkloze jongeren". De gemeente zou jongeren die voor zichzelf willen beginnen met alternatieve werkprojec ten of met eigen bedrijfjes meer kansen moeten geven door onder meer voor finan ciële ondersteuning te zorgen. In heel Nederland word deze maand actie gevoerd tegen te gen de maatregelen en plan nen van het kabinet Lubbers met de jongeren. Het Leidse programma ziet er onder het motto „Geen werk (g)een Runt als volgt uit: laandagavond vanaf acht uur in het LVC een video die is gemaakt door de Klosgroep en een discussie met onder meer wethouder J. Peters, de directeur van het arbeidsbu reau en vertegenwoordigers Breehuys vanaf acht uur een Meidenavond over meiden en werk. Dinsdag vanaf kwart over acht in het gebouw van Augustinus nogmaals de video van de Klosgroep en cabaret „Chrisis" met een programma over jeugdwerkloosheid. Woensdag wordt vanaf tien uur een prikactie bij het ar beidsbureau aan de Ooster kerkstraat gehouden en 'sa- vonds vanaf acht uur in het LVC-gebouw een film over werkloze jongeren in Glasgow. Donderdag vanaf tien uur een prikactie bij de sociale dienst, s' avonds vanaf acht uur in Stats een Marokkaanse muziekgroep, in het LVC van af acht uur de film „Themroc" en vanaf tien uur een optre den van de cabaretgroep „Hol lands Glorie" bij Augustinus. Voor vrijdag staat vanaf drie uur in het Breehuys een dis cussie tussen scholieren en le raren op het programma, 'sa- vonds vanaf acht uur in het LVC-gebouw optredens van de groepen „Minicry", „Decent People' en „Uwanah" en weer de film „Themroc". De actie week wordt zaterdag op het Stadhuisplein afgesloten met een markt waar experimentele bedrijfjes en niet commerciële arbeidsprojecten uit Leiden en omgeving zich presenteren. Ook wordt een „banenveiling" gehouden, waarmee wordt ge protesteerd tegen werkgevers die werkloze jongeren tegen elkaar uitspelen. De markt wordt om twaalf uur geopend door wethouder J. Fase. 's A- vonds treedt de groep „De Dijk" in het Breehuys op en in het LVC wordt met het „Grote Doemspektakel" de draak ge stoken met het doemdenken.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3