TAFEL Gebruik van kernwapens nooit te rechtvaardigen £eidóc BETïïTl Ed Nijpels voelt zich beschadigd HP kerk wereld d<&ENE DE TIJD ACHTERGROND CcicUc Qowiwit VRIJDAG 13 MEI 1983 PAGlf Omstreden mgr. Da Costa Lopes op Oost-Timor afgetreden lige Portugese kolonie Ti- mor bij Indonesië. De Portugese apostoli- sch-administrator van Oost-Timor, mgr. Martin- ho da Costa Lopes, een Indonesië heeft zich dikwijls hadden verhinderd. Mannen de toestand in Oost-Timor. man die bekend staat om beklaagd over het „anti-Indo- van vijftien tot vijftig jaar Tot opvolger van de aposto- dat Oost-Timor werd bedreigd bij verschillende gelegenhe- door hongersnood, omdat de den opdracht van zijn meer- acties van het Indonesische deren had gekregen geen leger het zaaien en planten commentaar meer te geven op zijn jegens Indonesië ver- nesische standpunt" van Da nietigende en vijandige Costa en noemde dan zijn ver- uitlatingen is afgetreden. ,vanSinS -w^selyk" Da Cos- rrTi ta, die erg populair was onder Zijn besluit is in Jakarta de katholieken van Oost-Ti- zouden door het leger zijn g mobiliseerd voor de strijd te gen de guerrilleros van Freti lin, de beweging voor de be- lisch administrator is be noemd pater Filipe Ximenes Belo. Ook hij zal rechtstreeks verantwoording schuldig zijn uitgelegd als een gebaar de katholieken van Oost-Ti- vrijding van Oost-Timor en aan de Heilige Stoel i mor ongeveer de helft van van goede wil van de de 551.000 inwoners heeft kant van de Heilige Stoel hevige kritiek gehad op het en wellicht de eerste stap opdeden van het indonesi- van dP7P kant nn wpp sche le§er °P Oost-Timor. Zo van deze Kant op weg heeft hij vorig jaar in een naar erkenning van de brief aan een katholieke orga- inlijving van de voorma- nisatie in Australië geklaagd i de Indonesische bisschop penconferentie, zolang eerst- gere vrouwen) zouden door genoemde Oost-Timor niet er kent als deel van Indonesië. In koloniale tijden was de ze tel van Dili ondergeschikt aan de Portugese bisschoppencon ferentie. Van welingelichte zijde werd vernomen, dat mgr. Da Costa AMERIKAANSE BISSCHOP GUMBLETON: „Het gebruik van kernwapens is te allen tijde immoreel en onmenselijk. Geen land ter wereld mag daar ooit toe overgaan, want het gebruik is nooit te rechtvaardigen. Zelfs als de Verenigde Staten on verhoopt zouden worden aan gevallen met een atoomwa pen, dan mag de Amerikaanse regering niet met een nucleai re tegenaanval reageren". Dit zei de Amerikaanse rooms- katholieke bisschop Thomas Gumbleton woensdagmiddag tijdens een bijeenkomst in de Tweede Kamer met een aan tal vertegenwoordigers van politieke partijen en van de Nederlandse kerken. Mgr. Gumbleton, hulpbis schop van Detroit, was naar Nederland gekomen voor een uiteenzetting van het stand- Amerikaanse militair een be- punt van de 290 Amerikaanse vel om kernwapens te gebrui- bisschoppen over de kernwa- ken zou moeten weigeren. Mi- penkwestie. De bisschoppen hebben dit standpunt op 4 mei verwoord in een herderlijk nancieel gesteund worden, zo schrijven aan de Amerikaanse zei Gumbleton. rooms-katholieken. De kern van deze pastorale brief, waarvan Gumbleton één der opstellers was, is een pleidooi voor bevriezing van de huidi ge kernwapenarsenalen van oost en west, teneinde van daaruit tot wederzijdse van de aantallen kernwapens te komen. De onvoorwaardelijke veroor deling van het gebruik van kernwapens moet er volgens bisschop Gumbleton toe lei den dat een rooms-katholieke De bisschoppen hopen met hun brief de publieke opinie in de VS zodanig te beïnvloe den, dat de Amerikaanse re gering daar uiteindelijk niet meer omheen kan. Volgens bisschop Gumbleton willen de geleidelijke bisschoppen tevens bereiken, vermindering dat de Amerikanen een ande re houding gaan aannemen tegenover mensen in de Sov jet-Unie. „De mensen moeten er meer van worden door drongen dat de Russen broe ders en zusters zijn en geen gehate vijanden", aldus Gum bleton. De bijeenkomst van woens dagmiddag werd bijgewoond door leden van de progressie ve partijen in de Tweede Ka mer en door de CDA'ers Scholten en Dijkman. Laatst genoemd tweetal was geko men ondanks het feit, dat CDA-leider Bert de Vries zijn fractie had afgeraden naar de bisschop te gaan luisteren. Van VVD-zijde was geen en kele vertegenwoordiger aan wezig. Grieks-orthodoxe patriarch bij paus Voor de eerste maal in de ge schiedenis heeft een patriarch van de Grieks-orthodoxe kerk een bezoek gebracht aan de paus van Rome. Patriarch Ignatius IV Hazim is, in gezel schap van zes bisschoppen en twee priesters, van woensdag tot morgen in Rome. De bezoekers zijn bij paus Jo hannes Paulus II op audiëntie geweest en zijn op Hemel vaartsdag tegenwoordig ge weest bij de pontificale mis, die door de paus werd gecele breerd. Ook hebben zij ge sprekken gevoerd met het se cretariaat voor de eenheid der christenen, waartoe voorzitter kardinaal J. Willebrands uit Nederland was overgekomen. De patriarch van Antiochië is de derde in rang van de kerk van de Byzantijnse traditie, na Constantinopel en Alexan- drië. Zijn patriarchale zetel is Damascus in Syrië. Ignatius IV is de opperherder van de orthodoxe kerk in Syrië, Li banon, Irak, Iran en Kuweit, alsmede van de emigranten diocesen in de Verenigde Sta ten, Argentinië en Brazilië. Ignatius IV Hazim is in 1920 geboren te Mahrada in Syrië. Na zijn studie te Parijs werd hij directeur van de kerkelij ke school van het patriarchaat Antiochië en van de theologi sche faculteit van Balkamand. Informatiehuis „Bijeen" voor Derde Wereld geopend Mgr. dr. R. Staverman ofm, voorzitter van de Nederlandse Missieraad, heeft vandaag het nieuwe kantoorpand geopend van het Derde Wereld Informatiehuis te 's-Hertogenbosch. Op de gevel van het pand aan de Simon Stevinstraat staat in grote letters „Bijeen", de titel van het maandblad, dat hier wordt uit gegeven, alweer vijftien jaargangen achter de rug heeft en wil zijn een maandblad over internationale samenleving, in het bij zonder op het terrein van godsdienst en ontwikkeling. Het initiatief om te komen tot dit informatiehuis is afkomstig van de Stichting Gezamenlijke Missiepubliciteit, sedert 1968 uitgeefster van „Bijeen" dat zestigduizend abonnees heeft. Het informatiehuis is bedoeld als gastvrije plaats, waar belangstel lenden elkaar kunnen ontmoeten „in een creatieve en inspire rende sfeer". Het gebouw bevat een zaal waar audio-visuele presentaties en vergaderingen kunnen worden gehouden, als mede tentoonstellingen en cursussen. De belangrijkste taak van het huis ligt evenwel op het terrein van de massacommunicatie. De uitgebreide afdeling documen tatie is in staat antwoord te geven op sterk uiteenlopende vra gen over aspecten van werk, godsdienst, energievoorziening, mensenrechten en dat soort onderwerpen uit Derde Wereld landen. Er kunnen rond 250 internationale tijdschriften en boeken worden geraadpleegd voor een actie, het maken van een scriptie of het organiseren van een project. Snelle vergrijzing bij vrouwelijke religieuzen Bij vrijwel alle orden en con gregaties van vrouwelijke re ligieuzen in Nederland is sprake van een teruglopend ledenbestand. Oorzaken hier van zijn het gering aantal nieuwe leden, uittredingen en vooral sterfgevallen. De leef tijdsopbouw van de zusters laat de laatste jaren ook een snelle vergrijzing zien. Beide ontwikkelingen voltrekken zich naar verhouding sterker bij actieve orden en congrega ties dan bij monialen (leden van beschouwende orden). Een en ander blijkt uit het rapport „Vrouwelijke reli gieuzen met vestigingen in Nederland, 1968-1982" van het KASKI, instituut voor so ciaal-wetenschappelijk onder zoek te Den Haag. De snelle vergrijzing leidde er toe, dat op 1 januari 1982 bijna twee derde van de vrouwelijke re ligieuzen 65 jaar en ouder was. Tenzij zich een totale herleving voordoet, zal over vijf tot tien jaar het aantal be jaarde zusters 75 tot 80 pro cent bedragen. Op 1 januari 1982 was het aantal vrouwelijke religieuzen van 86 actieve congregaties in ons land 19.661. Een daling van ongeveer 7.600 zusters in vergelijking met 1968, voor namelijk door het aantal sterfgevallen, dat gezien de leeftijdsopbouw, het aantal zusters nog iets sneller zal doen afnemen. Van de 86 congregaties heb ben er 39 minder dan hon derd leden. Er zijn er vier met duizend leden. De kleinste congregatie telt vier zusters, de grootste 1.807. Een toene mend aantal zusters woont al leen. Dat betekent, dat on danks het afnemend ledenbe stand, het aantal vestigingen is toegenomen: van 1.139 in 1968 tot 2.739 in 1982. Bijna een derde deel van het totaal aantal zusters woont in het bisdom Den Bosch. De 22 orden van vrouwelijke contemplatieven telden 1.089 zusters op 1 januari 1982, een vermindering van 271 sinds 1968. In 1981 echter is het aantal uittredingen (7) ruim schoots gecompenseerd door het aantal intredingen (15). De monialen in Nederland zijn verdeeld over 76 vestigin gen. De kleinste orde telt ne gen zusters, de grootste 208 (Ongeschoeide Karmelites- sen). Streng kijkende man spersonen omcirkelen de jeep van paus Jo hannes Paulus II tijdens zijn wekelijkse tocht over het St.-Pietersplein en speuren het plein af naar onraad. Zij symbo liseren het verschil met de situatie vóór van daag twee jaar geleden, toen de paus bij een aanslag ernstig werd gewond. Openbaar vervoer Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat een meerderheid in de Kamer gevonden voor haar venplan om de financiële tekorten in het openbaar 1 via extra tariefsverhogingen te dekken. Vier jaar achtcCt wil ze de tarieven van bus en tram met tien, en die vaim; trein met drie procent extra verhogen, naast de jaarw't prijsaanpassing. Het laatste woord is er echter nog niet r gesproken. De regeringspartijen CDA en VVD willen nr volgend jaar eerst nog eens bekijken of de extra tariefr hogingen wel moeten worden voortgezet. Het plan beoogj huidige voorzieningenniveau van het openbaar vervoel veel mogelijk in stand te houden. Er is daarom gekozen V tariefsverhogingen en tégen het opheffen van tram-, of buslijnen. Dat is een juiste keuze, waar de oppositie in een uitgel de commissievergadering vrijwel niets tegenin kon brerL De PvdA kwam niet verder dan de suggestie om twee I cent extra benzineaccijns te heffen. Dat zou dan echteJ koste moeten gaan van het dubbeltje, dat het kabinet F bers per 1 juli al extra op de benzineprijs legt om daail een aantal gaten in de begroting te dichten. Hoe de PvdA'eI precies de knellende problemen van het openbaar verbj wil oplossen, is niet duidelijk. Het keuzeprobleem dat minister Smit-Kroes heeftL, schetst is reëel: het is óf lijnen opheffen óf tarieven vei^ gen. Voorkomen moet worden dat het openbaar veru- straks voor bepaalde groepen eenvoudig niet meer betaalT zal zijn. Om dat te voorkomen voert het kabinet een spefcg op de echte minima gericht beleid. Zij krijgen een toelagfn, hun koopkracht te beschermen, en in die koopkracht ziC. tuurlijk ook berekend het extra dure openbaar vervoer! alleen ten behoeve van de echte minima de tarieven laai houden zouden worden, zou dat betekenen dat mensereei het openbaar vervoer best kunnen betalen toch mee zoik profiteren van het lage trein-, tram- of buskaartje. !rn en kir Van jaar op jaar zal nauwkeurig moeten worden bijgeh" den of het vervoer per auto niet wordt bevoordeeld tyuV het openbaar vervoer. Daardoor zou men de reizigers dapc uit en de auto in sturen. Dat kan met het oog op het mikai de ruimtelijke ordening en in financieel-economisch opjiis geen verantwoord beleid zijn. Als de keuze eenmaal dehaj tief is gevallen op tariefsverhoging, mag aan het spoorfv' busboekje ook niet verder worden geknabbeld. Daar heel minister wél enige ruimte voor gegeven. De cijfers va| regionale vervoersbedrijven over hun minder drukke lil vindt ze wat geflatteerd en ongeloofwaardig. Die cijfers! ze nu controleren. Indien ze veel te rooskleurig zijn gew zal alsnog moeten worden overwogen die lijnen op te he aldus minister Smit-Kroes. De reizigers die regelmatig minder drukke trajecten van het openbaar vervoer get fl maken, mogen zich bezorgd afvragen, of de minister me I uitspraak in feite niet alweer een nieuwe overweging t fit parlementariërs in de week heeft gezet om sommige 1 op te heffen. Ook in dat opzicht lijkt het een uitstekend f het plan van de minister na een jaar nog eens op zijn n toetsen. Chili con tahoe met sla bitterkoekjesvla met puddingsaus vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig: 1 groot blik bruine bonen, 1 ui, 2 lepels olie, zout, half blok tahoe (Indi sche winkel), sambal, djin- ten, 1 paprika, tomatenket chup, ketjap of tamari; sla, 2 lepels azijn, zout, pe per, mosterd, 1 lepel olie, verse tuinkruiden zoals: bieslook, lavas en peterse lie, 2 tomaten: halve liter melk, 3 cm van- illestok, 1 ei, 15 g maizena 25 g suiker. 4 bitterkoek jes, half tot heel flesje vruch tenpuddingsa us. Fruit dunne snippers ui goud geel in de olie met zout. Bak dan al omscheppende de in dobbelstenen gesneden tahoe mee met wat sambal en djin- ten. Doe er na een paar minu ten de kleingesneden paprika bij met de bonen en iets bo nen nat. Warm het gerecht goed door en maak het af met tomatenketchup en ketjap of tamari. Grote eters zullen deze portie mogelijk te klein vin den. Gebruik dan meer bonen of geef er brood of gekookte aardappelen bij. Trek in de helft van de melk het opengesneden vanillestok je tien minuten af. Meng ei, maizena. melk en weinig kou de melk. Schenk eerst wat hete melk op de bitterkoekjes en dan wat bij het eipapje. Doe het papje al roerende in de pan en laat de vla even door koken. Voeg van het vuur de overige koude melk toe en de geprakte bitterkoekjes. Laat de vla koud worden en leg er de puddingsaus op. JEANNE GEREFORMEERDE MEENTEN Beroepen te Doetinchem, D. Hakkenberg te Lisse. NEDERLANDS HERVORM DE KERK Bedankt voor Maassluis, H.O. Molenaar te Nieuwveen. ELSW'RS VVD-fractieleider Ed Nijpels voelt zich beschadigd. Er is sprake in de media van een duidelijke actie-beschadi ging-lijsttrekker, zegt hij in Elseviers Magazine. Er zijn nu twee zaken die Nijpels in het schrale media-zonnetje hebben gezegd: De verlaging van de aow-uitkeringen met 2% en de medianota. Nijpels: „De VVD is op dit moment het mikpunt. Ik heb sterk de indruk, dat het van een be paalde richting uitkomt, als je ziet welke argumenten men hanteert". Op de vraag vanuit welke politieke rich ting de actie wordt gecoördi neerd antwoordt Nijpels: „Dat moet u zelf maar ra den". EM raadt: Het CDA. De CDA'er Christiaanse, Eer ste Kamer-lid, keert zich te gen het wetsontwerp voor extra belasting van tweever dieners, een ontwerp, dat uit de koker van het CDA zelf afkomstig is. Hij hoopt, „dat het wetsvoorstel voor ver zwaring van de belasting van tweeverdieners de Eerste Kamer niet zal bereiken en al in de Tweede Kamer zal stranden". Het titelverhaal van Else viers Magazine gaat over: „Het geheim van ziek zijn". De intrigerende vraag in deze medisch-getechniseerde wereld is: „Hoe krijgen we ons lichaam terug"? Het blad concludeert: „Opportune maatregelen nemen ter bezuiniging of therapeutisch op basis van een achter haald mensbeeld, lijkt niet verstandig. De vraag: Zijn mensen schuldig aan hun ziekten, kan pas beantwoord worden wanneer we weten wat ziekten betekenen bin nen het levensontwerp van de individuele patiënt en in dat van onze cultuur. Hoe kun je volledig verantwoor delijk zijn voor een lichaam, dat van je is afgenomen? Wij willen ons lichaam terug". Ed Nijpels: ...Actie beschadi ging lijsttrekker... len ring om het kabinet". Geen ontwijkende wollige taal ditmaal, maar zelfverze kerde uitspraken van een premier, die zich steeds meer op zijn gemak schijnt te gaan voelen in zijn functie, nu hij uit de schaduw van Van Agt is. „Deze functie heeft voor mij iets bevrijdends". De gevangenisbewaarders hebben het al niet makkelijk en zullen het nog moeilijker krijgen door de komende be zuinigingen. Dat blijkt uit een vraaggesprek met twee van hen, die werkzaam zijn in de Scheveningse strafge vangenis. „Dit werk is toch niet uit te leggen aan buiten staanders. Moet je aan ie mand, die een paar mensen heeft koudgemaakt of aan ie mand die een meisje heeft verkracht, 's morgens vra gen: Wenst u een kopje thee? Dat snappen mensen buiten de gevangenis toch niet". „Hoe kan ik het ene moment als ME'er tegen iemand op treden en 's avonds met die zelfde jongen gaan boetse- Wie wil weten hoe het in de oorlog in het Frankrijk van Pétain toeging, leze: „Hoe fout was Pétain"? Een ernstig kijkende premier Lubbers, de armen schools over elkaar geslagen, kijkt deze week de lezer aan vanaf de omslag van De Tijd. „De kruisraketten zijn mij een kabinetscrisis waard", „de VVD heeft geen herkenbare politiek" en „er ligt een sta- Een tikje hautain staat de man, die in 100 minuten praatshow op tv bekend werd, Adriaan van Dis, op de cover van de Haagse Post. Dat hautaine valt overigens wel mee. „Ik ben gek op def tigheid, maar het moet wel echt zijn. Opgeprikt netjes zijn vind ik het ergste wat er is. Zich in 1000 excuses uiten, wanneer ze een flardje lucht ontglipt. Hun stunteligheid en gesmukte houding. Als het moet, laat je gewoon een boertje of wind. Dat is heel natuurlijk en netjes. Geertse- ma peutert in Kasteel Mid- dachten gewoon in zijn neus en veegt zijn neuspeuter mis schien wel onder tafel af". En: „Het vervelende van zo'n typisch liberale opvoeding is, dat je nooit kwaad wordt en overal begrip voor hebt. Je vindt alles goed, zolang het maar niks met jou te maken heeft... Dat heeft hele enge kantjes". „Ik heb een hekel aan een politicus, die de kansel be stijgt", zegt de nieuwe Minis ter van Staat, Jelle Zijlstra. En in alle bescheidenheid: „Met het begrip nationaal staatsman moet je in een landje als het onze voorzich tig zijn. Daar zijn we te klein voor, dus geen onzin". Over de anti-revolutionairen: „Anti-revolutionaire mensen zijn, als ik ondeugend mag zijn, van huis uit een beetje autoritaire baasjes, zo zijn ze gebouwd". De Haagse Post brengt exclu sief als voorpublikatie het dagboek van de filmer Luis Bunuel. Vrij Nederland brengt ex clusief een voorpublikatie uit het boek „De samenzwering tegen Mao" onder de kop: „De waarheid over de dood van Lin Biao". Het verhaal is gebaseerd op documenten en op betekenissen die werden afgelegd in het grote proces (tegen de kliek van Lin Biao en van de Bende van Vier) dat in 1980-1981 werd gehou den. Schrijver Gerrit Krol filoso feert over het leven: „Je moet zó leven, dat je meegaat met de omstandigheden, maar tegelijkertijd moeten de omstandigheden door jou be paald zijn. Dan is het ideaal. Het gaat je voor de wind, maar je hebt er zelf voor ge zorgd dat die wind er is". Premier Ruud Lubbers: „De VVD heeft geen herkenbare politiek. De partij plukt wil lekeurig de sterren van de hemel". Er is een strijd aan de gang onder gynaecologen: „Is het beter dat kinderen thuis wor den geboren of moet dat in een ziekenhuis gebeuren, on der strikte elektronische be waking"? Uit een klein on derzoek dat in Eindhoven is gedaan zou het laatste blij ken, maar er is nogal wat kritiek op het onderzoek. „Kunnen de gemeenten zich keren tegen de Haagse he ren?" is een vraag die door twee sociaal-democratische burgemeesters wordt beant woord. Arie Lems van Zaandstad: „Het moet gaan om demonstraties met legitie me middelen. De acties tegen' de Amerikaanse munitietrei- nen gingen te ver en konden niet getolereerd worden. Ac tievoerders moeten er trou wens altijd voor waken, dat zij de waarde van hetgeen, waarvoor zij demonstreren, zeker als het om vrede gaat, niet met geweld omlaag ha len". Kees de Groen (Spijke- nisse): „In bestuurlijke onge hoorzaamheid zie ik niets, maar je kunt wel een zo soe pel mogelijk standpunt inne men jegens mensen, die in fi nanciële nood zijn geraakt. En tegelijkertijd voortdurend aandringen bij de rijksover heid om bepaalde zaken structureler aan te pakken en geen bezuinigingen domweg af te wentelen op de gemeen ten". Het kleurkatern van Vrij Ne derland gaat deze week voor namelijk over de terugkeer van de goede manieren of van wat daarop moet lijken. In de Groene Amsterdam mer een verhaal over wer ken met behoud van uitke ring. Daar wordt verschil lend over gedacht. De vakbe weging is bang voor onderbe taling, het bedrijfsleven ziet het spook van het klussen waren. Een verslaggever van De Groene maakte de 1 mei-de monstraties in Polen mee. Een door drank en met traangas doordrenkt verhaal met als conclusie: „Het succes van de 1 en 3 mei-betogingen ten gunste van Solidarnosc werpt een fel licht op de mis lukking van Jaruzelski's po gingen het Poolse volk met behulp van een wisselbad van onderdrukking en vage verzoeningsbeloften tot de „reeël socialistische normali teit" terug te brengen. En daarmee is tevens de positie van de generaal tamelijk wankel geworden". Het blad roept de vraag op, of minister Van den Broek van buitenlandse zaken mis schien Amerika's nieuwste ambassadeur is. Het vraagt, wat er achter de Haagse schermen aan de hand is en geeft meteen het antwoord: „Heel simpel dit: de regering wil de Verenigde Staten voorhouden, dat Nederland, ondanks kruisraketten en consulaatskruisen, een trou we bondgenoot is. En dat doet ze door Reagan solidari teit te betuigen met zijn Mid- den-Amerika-politiek. Dat die politiek hier door velen weerzinwekkend wordt ge vonden en één van dè bron nen is van het groeiende anti-Amerikanisme in Ne derland, schijnt geen punt van overweging te zijn ge- Het Amerikaanse gevange nissysteem gaat op de helling. Hervormd Nederland Adriaan van Dis, die in 100 minuten praatshow op tv bekend werd: „Ik ben gek op deftigheid, maar het moet wel echt zijn. Opge prikt netjes zijn vind ik het ergste wat er is". noemt dat niet meer of min der dan een „revolutie in Amerika". Het is een harde strijd voor menselijke om standigheden in de gevange nissen. Bij de Nederlandse reclasse ring is óók sprake van „een staatsgreep". Justitie dreigt met een grootscheepse orga- 'nisatie van het reclasserings- werk. De directeur van de afdeling reclassering van het Leger des Heils zegt: „Het re pressieve klimaat in Neder land neemt toe. Dat mag een zwaar woord zijn, maar je ziet dat de politie wordt uit gebreid en dat tegelijk op hulpverlening wordt gekort. In de reclassering moet 300 banen verdwijnen. De straf fen worden opgevoerd, de hulp verminderd. Ik vind het een armoedig, triest mens beeld, dat daaruit spreekt". De schrijver Tom Pauka in HN: „Schrijven moet een perfecte leugen zijn". Pauka vraagt zich af waarom ande re mensen niet kunnen schrijven: „Iedere keer heb ik het gevoel, dat er iets is verhelderd, wanneer ik het heb opgeschreven. Ik vraag me wel eens af: hoe doen mensen dat die, niet schrij ven? Hoe krijgen die enige ordening in de chaos"? De zee heeft nog een hele boel voor ons in petto. Talrij ke mineralen, zelfs diaman ten, liggen voor het grijpen op de bodem van de oceanen en daarnaast is de zee een oneindig deinende energie bron. Verder een interview met een idealistische voddenraper van de Emmaus Gemeen schap in Haarzuilens. En het verhaal van een meisje dat abortus liet plegen en nu na jaren nog steeds haar grote geheim niet kwijt kan. Perioden met zon DE BILT Er lijkt weersverbetering op Een storing, die vanochl boven Spanje tot ontwilr ling kwam, trekt via (1 -Frankrijk naar DuitslanA veroorzaakt vanavond en nacht nog enkele buien, kans daarop is in het od van het land het grootst, gen verwijdert de storingM en mogen we zonnige peril verwachten. Het blijft ovd vrijwel overal droog. Deigj peratuur daalt vannachL omstreeks 7 graden en m<f middag wordt de temper#" ongeveer 15 graden. De pÉ neemt geleidelijk af ÖOl morgen wordt een wind verwacht, eerst zuidf later op de dag uit uiteL pende richtingen. |g»r De Bilt Eelde Eindhoven Frankfort Geneva Helsinki Innsbruck Klagenfurl Kopenhagen Locarno burg geh.bev onbew. 27 11 h.bew. 23 9 onbew. 24 15 GRATIS ELKE WOENSDAG Dijde K. BIJLAGE BIJ UW KRANT MElf INFORMATIE OVER FILMS.MUZlatii THEATER, RECREATIE.EXPOSITI EN EEN COMPLETE AGENDAS

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2