Burton en Taylor hartveroverend in Pri va te Li ves „Alabama" en Willie Nelson winnen Grammy's Alkemade legt'3 geschil bij binnen de perken Bloemenhandelaren hebben niet te klagen Druk op komkommerpri jzen toegenomen LAND EN TUINBOUW/ KUNST EcidócSouoant VRIJDAG 13 MEI 1983 PAGfc NEW YORK Noel Co wards „Private Lives", de hoogst vermakelijke ko medie die vorige week za terdag in het Lunt Fon- tanne Theater op Broad way in première ging, is door de Amerikaanse rod delpers omgedoopt tot de „The Liz and Dick Show". Reden is niet zozeer het feit dat Elizabeth Taylor en Richard Burton in dit toneelstuk de hoofdrollen spelen, alswel dat zij als Amanda Prynne en Elyot Chase eigenlijk hun eigen, turbulente liefdesleven portretteren. Natuurlijk volgt Cowards ver haal niet overal de feiten van hun leven, maar er zijn zoveel overeenkomsten in de vorm van hartstochtelijke liefdesscè nes, drank, jaloezie, vechtpar tijen en scheidingen, dat het publiek stilletjes begint te ho pen dat het met Liz en Dick in werkelijkheid hetzelfde zal af lopen als met Amanda en Ely ot die elkaar aan het einde van het stuk weer dolgelukkig in de armen sluiten. De roddelrubrieken in de kranten staan weer dagelijks vol met onthullingen over het beroemde tweetal en één tele visiestation organiseerde zelfs een telefonische onderzoek naar de mening van de kijkers over een derde huwelijk van Liz en Dick. Uitslag van het peiling: van de 3500 mensen die reageerden, vond ruim driekwart dat ze het nog maar eens moesten proberen. Geruchten Volgens de vele geruchten die in New York circuleren, krij gen Taylor en Burton ieder 70.000 dollar (ongeveer 200.000 gulden) voor elke week dat het stuk draait. Taylor, die de laatste jaren vaak een ongun stige pers kreeg, zei dat ze als de dood was toen het doek op ging, maar Burton beschreef zichzelf nogal kalmpjes als een „oud strijdros". In het stuk treedt hij het eerst voor het voetlicht en toen het publiek hem zaterdag zag op komen, begon het zo enthou siast te klappen dat hij enkele minuten moest wachten voor dat hij weer verstaanbaar was. Toen verscheen Taylor en kwam het spel echt helemaal stil te liggen. Het hele publiek leek naar voren te leunen om te zien hoe de 51-jarige Holly- wood-ster er nu uitzag. Welnu, ze zag er schitterend uit. In het verleden hadden critici haar nogal eens molligheid verweten, maar daar was nog maar weinig van over. Inte gendeel ze oogde slank en knap en was zelfs verstaan baar als gevolg van de vele microfoons. Burton en Taylor: uiteindelijk alles tóch weer in orde, in spel en werkelijkheid? De vuurproef kwam echter pas in het tweede bedrijf waar de geliefden een goede, ouder wetse gooi-en-smijtruzie krij gen. Taylor en Burton stonden tegen elkaar te schreeuwen; Taylor en Burton gingen el kaar te lijf; Taylor en Burton rolden over elkaar heen, te ,dronken om nog op de been te blijven. Of waren het Elyot en Amanda? Het publiek leek vergeten dat het hier om fictie ging- Net als bij haar toneeldebuut in Little Foxes bewees Taylor dat ze voldoende talent heeft om een tweede acteercarrière in het theater te beginnen, al zullen er altijd critici blijven die bezwaren houden tegen haar door de film gevormde gebaren en techniek. Toen Burton haar na afloop omhels de en feliciteerde met het suc ces, ging het publiek uitzinnig te keer. Noel Coward, de schrijver van het toneelstuk die het echtpaar Burton-Tay- lor van zeer dichtbij heeft meegemaakt en zich daardoor wellicht heeft laten inspireren, had zich geen betere hoofdrol spelers kunnen wensen. WILLIAM WEATHERBY Copyright The Guardian Overeenstemming over huurprijs voetbalvelden WOUBRUGGE In verband met de uitbreiding van het aantal voetbalvelden diende de huurprijs voor de v.v. Woubrugge te worden herzien. Na aanvankeliojk zeer stroef verlopen onder handelingen tussen vereniging en gemeente heeft men elkaar gevonden op een bedrag van 8500 gulden per jaar. De raadscommissie financiën had zich woensdagavond te bezin nen over de resultaten van de onderhandelingen tussen de ge meente en de v.v. Woubrugge. Op 27 augustus zal de vereniging over twee velden meer kunnen beschikken en daarvoor moet natuurlijk meer huur worden betaald. Men heeft elkaar gevon den op een totaal huurbedrag van 8500 gulden voor het hele complex. Zwaar meegeteld in de berekeningen heeft het feit, dat de voetbalvereniging het onderhoud aan de velden zelf gaat doen. Om het onderhoud uit te kunnen voeren neemt de voet balvereniging een aantal machines van de gemeente over. Herhalingsoefeningen hield de raadscommissie ten aanzien van het lekkende dak op de Chr. Nat. school. Voetballers, die de bal van het dak halen - dit voetballen wordt overigens door het schoolhoofd gedoogd - zouden de oorzaak zijn van een omvang rijke lekkage. De reparatie van het dak gaat meer dan tiendui zend gulden kosten. Drie raadsleden voelden er niet voor, dat de gemeente de kosten van de reparatie zou dragen. Twee wilden er wel aan. Het blijft dus een onzekere zaak wat B en W komen de raadsvergadering zullen voorstellen. BUENA PARK, Califomië „Alabama" en Willie Nelson hebben de uitrei king van de „Grammy's" van de Academy of Coun try Music gedomineerd. Alabama werd „Entertai ner of the Year" voor het tweede en Vocal Group no. 1 voor het derde jaar in successie. „Always on my Mind", Nel sons versie van een oude song van Brenda Lee, werd Album en Single van het jaar. Ronnie Milsap werd Male Vocalist. Nelson verloor in die categorie en hij en Waylon Jennings moesten Duo van het Jaar la ten aan David Frizzell en Shelly West. Merle Haggard werd onder scheiden als componist en zan ger van „Are the Good Times really over", dat werd uitge roepen tot Song van het Jaar- .Sylvia werd Female Vocalist en de film „The Best Little Whorehouse in Texas" kreeg de Tex-Ritteronderscheiding voor beste countrymovie van het jaar. Chet Atkins, de mees- tergitarist en oud-boss van RCA Records die zowel Jennings als Nelson hun eerste contracten bezorgde ont ving de Pionierprijs voor „bui tengewone en weergaloze prestaties" op het terrein van de Countrymuziek. Karen Brooks werd met „New Way Out" eerste New Female Vpcalist en zij gaf de eer daar voor aan Nelson en enkele an dere zangers. New Male Voca list is Michael Murphy („Wild- flower"), met zijn nieuwe hit „What's forever for?" De Academy gaf zijn Jim Ree ves Memorial Award aan Jo Walker-Meador, een bestuurs lid van de Country Music As- socation in Nashville, die 25 jaar bestaat.Gastheren van de show waren Jerry Reed, Jon Schneider en Tammy Wynet- te. „Gerechtelijk- geneeskundig onderzoek" naar dood van Mozart LONDEN In het kader van het Festival van Brighton wordt zaterdag een „gerechte- lijk-geneeskundig onderzoek" gehouden naar de omstandig heden waaronder Wolfgang Amadeus Mozart overleed. Het onderzoek is georganiseerd door de Britse Mozartkenners Francis Carr en professor Ho- race Fitzpatrick, die ten over staan van een .rechter' en een .officier van justitie', met het publiek als jury, nieuwe theo rieën zullen ontwikkelen. Aan de oude theorieën dat Mozart als verarmd en opge brand man overleed of werd vergiftigd door zijn afgunstige rivaal Antonio Salieri, willen Carr en Fitzpatrick er drie toevoegen. De eerste is dat Mozart in de jaren tachtig van de 18e eeuw als een gezeten burger met huishoudster in een nette burgermanswoning leefde en op natuurlijke wijze overleed aan een ziekte die kan hebben gevarieerd van tbc tot syfilis. De tweede theorie is dat Mo zart door Salieri alleen of door deze en .Hofrat' Hofdemel is vermoord. Hofdemels dochter was Mozarts leerlinge en mis schien ook minnares en hij be nam zichzelf op de dag van Mozarts begrafenis op geheim zinnige wijze het leven. De derde theorie is de opzien barendste: Mozart werd ver moord door zijn onderhuurder en leerling Suessmayer, de man die het laatste werk van de componist, het onvoltooide Requiem, in zijn geest afmaak te. Al met al geen slechte week in de bloemenhandel. Een ruime- -re aanvoer met ruimere prijzen en dat is beslist geen slecht teken. Uiteraard geldt dit in het algemeen gezegd, er zit altijd wel wat schommeling in, maar over de linie valt niet te kla gen. Moederdag mag uiteraard van invloed zijn geweest, maar dat slaat dan bijzonder op het begin van de week, want daarna komt er weer wat terugval zoals is te verwachten. De CCWS had bij een aanvoer van totaal 69.045.692 bos of stuks een omzetbedrag van 37.432.945,86 tegenover vorig jaar 62.418.147 bos of stuks een omzetbedrag van 33.229.554,52, maar toen was er ook geen moederdag bij. Toch liepen de gemiddelde prijzen in het algemeen niet zo heel ver uiteen, zoals hierna zal blijken. Over april bleef de aanvoer wat achter, maar haalden de prijzen toch veel op. De bolbloemen zijn inmiddels een aflopende zaak geworden en de CCWS had bijvoorbeeld een aanvoer van 123.534 tulpen met een gemiddelde prijs van 13 cent tegen een aanvoer vorig jaar van 911.315 en een gemiddelde prijs van gelijk niveau. Wat dit jaar erg opvallend is dat zijn de perk- en houtplanten met regelmatig grote aanvoeren, die het ook best doen. Afge lopen week 2.272.612 perkplanten met een opbrengst van 633.518,49 tegen vorig jaar 1.286.294 stuks en een opbrengst van 335.918,41. Moeilijk te verklaren waaraan we dat te danken hebben, maar het vergroot in elk geval de omzet. Ook in de potplanten is er een goede vraag met de begonia voorop. In het algemeen is er tot dusver nog steeds een sterke toename van potplanten aan vrijwel alle veilingen te constateren, waarbij vooral de bloeiende soorten in trek zijn. Vergeleken bij vorig jaar was ook afgelopen week de aanvoer van potplan ten aanzienlijk groter dan vorig jaar. De CCWS had afgelopen week een aanvoer van 61.048.780 bos of stuks snijbloemen met een opbrengst van 30.211.416,05 tegen vorig jaar een aanvoer van 56.433.507 bos of stuks en een opbrengst van 27.528.148,46. Van potplanten werden aangevoerd 2.040.177 stuks voor 4.800.101,88 tegen vorig jaar 1.669.904 stuks voor 3.725.543,60. Aan importbloemen werden 3.659.624 bos of stuks verhandeld met een omzet van 1.725.764,93. Vorig jaar was dat 3.017.132 met een opbrengst van 1.617.698,39. Ge middelde prijzen zijn, met tussen haakjes die van dezelfde week vorig jaar: alstroemeria 52 (53), amarillys 35 (27), Ameri kaanse anjers 56 (50), trosanjers 49 (51), anthurium 229 (174), asp. plumoses 23 (24), bouvardia 48 (45), troschrysanten jc. 74 (69), idem geplozen jc 79 (69), idem nc. 84 (1.55), euphorbia 60 (69), fresia 30 (31), gerbera 64 (64), gladiolen off. 64 (72), idem colfnam 40 (52), irissen 19 (24), leliekelken 98 (51), idem tak ken 72 (62). cymbidium gr. 52 (71), idem klein 444 (449), grote rozen 72 (69), idem klein 53 (46), gypsofilia 93 (106), streletzia 340 (382), tulpen 13 (13). Opvallend fors was de aanvoer van fresia met bijna 15 miljoen tegen vorig jaar ruim 13 miljoen. Ook gerbera met ruim 4 mil joen mocht er zijn tegen vorig jaar ruim 3 miljoen. Ook irissen met ruim 6 miljoen waren ruim 1 miljoen meer dan vorig jaar. In de periode 1 januari tot 6 mei van dit jaar bedroeg de aan voer aan de CCWS totaal 7.010.079.184 bos of stuks met een omzetbedrag van 353.502.385,40 tegen vorig jaar in dezelfde periode aanvoer 704.353.858 en omzet van 333.089.342,98. Dit betekent dus dat bij een wat mindere aanvoer het omzetbe drag toch wat hoger lag. Het sinds enkele weken vrij stabiele aanbod van komkommers nam in de afgelopen week weer toe. Daarnaast bleef de con currentie op de Westduit- se markt aanmerkelijk groter dan vorig seizoen. Dit was voor het eerst het geval in de laatste week van april. In de eerste week van mei bedroeg het concurrerend aanbod op de Westduitse markt ruim 1,2 miljoen kilo. Vo rig jaar was dit „slechts" 270 ton. Deze situatie wordt vooral veroorzaakt door een aanmer kelijk grotere activiteit van een aantal Oosteuropese lan den. Zo leverden Albanië, Bulgarije en Roemenië aan merkelijk grotere hoeveelhe den aan West-Duitsland dan vorig jaar. Dit had onder an dere tot gevolg dat de export van Hollandse komkommers naar West-Duitsland veel meer moeilijkheden onder vond dan vorig seizoen. In vergelijking met vorig jaar ligt de Hollandse export ruim 1 miljoen kilo per week lager. De export naar Frankrijk is in vergelijking met vorig jaar groter, maar dit maakt het verlies op de Duitse markt niet goed. De gemiddelde prijs daalde in de afgelopen week naar 63 cent per stuk. Vorig seizoen lag de gemiddelde prijs bij een nagenoeg gelijk aanbod op 71 cent per stuk. Er wordt voor de komende week op een groter aanbod gere kend en onder de huidige om standigheden is de kans groot dat de prijsdruk toeneemt, er wordt een verdere prijsdaling verwacht Paprika's Op de paprikamarkt nam het aanbod van groene paprika's verder toe, terwijl de vraag zwak bleef. Voor een kilo groen werd er gemiddeld f 4,28 betaald. Het aanbod van rode paprika's bleef be perkt, vandaar dat de prijzen op het hoge niveau van de voorgaande week bleven han gen. Wat het meest bleef op vallen was de aanmerkelijk kleinere concurrentie op de Westduitse markt. In de eer ste week van mei was dit 320 ton tegen 1400 ton vorig jaar. Dit grote verschil is ontstaan door opvallend veel kleinere De prijzen van de bloemkolen worden lager, de forma ten groter. leveranties van Italië, Spanje en de Canarische eilanden. Zo leverde Italië vorig jaar in de eerste week van mei 442 ton tegen 85 ton in dit seizoen. Spanje en de Canarische ei landen waren in de eerste week van mei goed voor 857 ton. Dit seizoen bleef het be perkt tot 123 ton. Dit gat in de markt werd gedeeltelijk opge vuld door de Hollandse papri ka's, maar daarnaast werden er ook meer paprika's inge voerd uit Turkije. De belang stelling van Engeland en Scandinavië voor Hollaftdse paprika's bleef groter dan vo rig seizoen. Voor een kilo rood werd er in de afgelopen week gemiddeld 10,95 be taald. Vorig jaar lag de gemiddelde prijs voor deze sortering op 5,30 per kilo. Het ziet er voor de komende week naar uit dat de aanvoer van groen kleiner zal worden, hierdoor zal de prijs waarschijnlijk aantrekken. Het aanbod van rode paprika's lijkt het diepte punt gepasseerd, door een groter wordend aanbod wordt er op gelijke of lagere prijzen gerekend. De situatie op de tomaten- markt ontwikkelde zich ver der in ongunstige zin. Het aanbod van Hollandse toma ten nam toe en de concurren tie op de Westduitse markt werd groter. De grootste con currenten bleven Marokko, Spanje en de Canarische ei landen. Het concurrerend aanbod was in de eerste week van mei zelfs groter dan vorig seizoen. Als gevolg hiervan bleef de prijsdruk bestaan. Voor de A-I-export daalde de prijs naar 2,48 per kilo (vo rig jaar 2,84). Het aanbod van vleestomaten nam even eens verder toe. Ook hier daalde de gemiddelde prijs. Voor een kilo BBB werd er 3,06 betaald. Het totaalaan bod van tomaten blijft groei en. Er moet daarom op gelijke of lagere prijzen worden gere kend. Op de slamarkt was er geen sprake van enige verbetering. Het aanbod werd wel kleiner. De concurrentie op de West duitse markt veranderde na genoeg niet en bleef groter dan vorig seizoen. De prijs va rieerde van 15 tot 39 cent per krop. Het aanbod van sla neemt verder af, er wordt op gelijke of hogere prijzen gere kend. Voor aubergines va rieerde de prijs afhankelijk van de sortering van 2,90 tot 5,00 per kilo. De gemid delde prijs kwam nagenoeg overeen met die van vorig jaar in dezelfde verslagweek. Er werd toen gemiddeld 3,95 per kilo betaald. De vraag naar courgettes groeide niet met het aanbod mee. Als gevolg hiervan daalde de ge middelde prijs een flink stuk. Dit hield in een prijsdaling van drie kwartjes per stuk. Er werd gemiddeld 76 cent per stuk betaald. De aanvoer groeit waarschijnlijk nog iets en het is daarom niet uitgeslo ten dat de prijs nog verder daalt. De aanvoer van bos- peen wordt wekelijks groter, de prijs daalt geleidelijk. Er werd 1,75 per bos betaald, deze prijs lijkt de komende week geen stand te houden. Het aanbod van andijvie groeit niet meer. Toch zal de prijs niet aantrekken, dit komt door het ruime sorti ment aan groenten waardoor de vraag naar dit gewas matig zal blijven. De prijs daalde in de afgelopen week naar 64 cent per kilo. Andijvie blijft in prijs dalen. Het nog steeds zeer ruime aanbod van ijs bergsla werd tegen zeer lage prijzen afgezet. De gemiddel de prijs bedroeg 45 cent per stuk (vorig jaar werd er bij een wel aanmerkelijk kleiner aanbod 1,14 per stuk be taald). De prijs trekt in de ko mende week waarschijnlijk iets aan. De vraag naar kool rabi bleef ook in de afgelopen week ver achter bij het aan bod. Prijsherstel bleef daarom uit, er werd 56 cent per stuk betaald. Lagere prijzen zijn voor de komende week niet uitgesloten. Radijs werd min der massaal aangevoerd, de prijs herstelde zich en trok naar 61 cent. Veel verande ring wordt er voor de komen de week niet verwacht. De belangstelling voor Chinese kool groeide in de afgelopen week. De gemiddelde prijs liep op naar 77 cent per kilo. Het aanbod zal niet veel gro ter meer worden, er wordt daarom op gelijke of hogere prijzen gerekend. Bloemkool is en blijft goedkoop, er werd gemiddeld 1,77 per stuk be taald. Door een ruimere aan voer zal de prijs waarschijn lijk nog verder zakken. Prei werd weer iets beter betaald, de gemiddelde prijs liep op naar 92 cent per kilo. Voor dit gewas wordt er een hogere prijs verwacht. De handel in spinazie verloopt steeds moei zamer door het verder groei ende aanbod. Er werd gemid deld 46 cent per kilo betaald. De prijs zal de komende week waarschijnlijk nog lager ko men te liggen. O «J fden ALKEMADE De moeilijkheden tussen het Alkemadf meentebestuur en een twaalftal kopers van premiekoopjjer gen in Rijpwetering en Oud Ade over de betaling van ris{ te rekening in de bouwkosten, behoren tot het verledenL r] week is een zogenaamde „Overeenkomst tot dading" oif kend door alle betrokkenen. Het Alkemadese gemeentebL^j die als tussenpersoon fungeerde tussen kopers en aan^l, heeft het geschil in der minne geschikt, erkennend dat ddjete gemeentelijke fout de problemen zijn gerezen. Van de tw. tachtigduizend gulden bedragende schade, neemt AlkLen^ daarom bijna de helft voor haar rekening. Het restant wojre deeld door de kopers enerzijds en de aannemer anderzijcLva Zoals bekend was in de gemeentelijke contracten tussen ■en aannemer abusievelijk opgenomen dat de kopers nief den op te draaien voor het risico wegens verhoging bouwkosten tijdens de bouw risicoverrekening). In de| het gemeentebestuur en aannemer Heembouw B.V. g« overeenkomst was echter bepaald, dat dat wel het geva Toen de kopers verwijzend naar hun contract weigert) door de aannemer aangeboden nota's voor verhoogde bou ten te voldoen, is een van hen gedagvaard voor de Arroif mentsrechtbank. Vervolgens werd de gemeente op haar gedagvaard door deze koper. Nadat de zaak dreigde uit ter op een tijdrovend en kostbaar touwtrekken, werd beslo. zaak in der minne te schikken. In de raadscommissie Financiën werd de zaak woensdag besproken. De commissieleden erkende dat de aangegane eenkomst tot dading" de enig juiste oplossing voor het g geschil was. „Als het gemeentebestuur het tot een rechtbarS laten komen, hadden de rente- en rechtsbijstandskosten nhan ger geworden" aldus Commissielid W. Klerks. F. Schot (3 woerd bracht te berde: „Als er een redelijke kans was gt om eruit te komen, waren we zeker niet tot de onderhavig overeenkomst gekomen". Wethouder D. van Beek uitt waardering voor de redelijkheid van alle partijen. 1 fid: sw w, VERDEELDHEID OVER d; VOORRANG HOOGEWAAfe KOUDEKERK AAN DEN RIJN „Om een snelle a(wikjf|d van het verkeer te waarborgen en de hoofddader zo min P. lijk te storen moet de voorrangsregel van de Hoogewaaifjne kracht blijven," vond de heer G. van Bostelen (CDA). HéDng bleem van de voorrangsregeling kwam woensdagavond aat 1 op de vergadering van de commissie openbare werken en iff logie, waar over de reconstructie van de Hoogewaard, ena te Dorpsstraat gepraat werd. Fel reageerde voorzitter, w? der M. A. M. de Large: „Koudekerk is geen verkeersadfwlJ komt heel veel verkeer door Koudekerk dat makkelijk oflaa hoofdweg kan. Deze auto's horen niet in het dorp." Cldei sluipverkeer tegen te gaan stelde wethouder, mevrouw Lfen ge voor de vorrangsregeling voor de Hoogewaard op te hLtie De heren G. van Bostelen (CDA) en J. Wondergem (PvdA zen dat het opheffen van de voorrangsregel verwarring v|a- Koudekerkers veroorzaakt. Het te hard rijden op de Ifc /v waard moet door remmende maatregelen en meer politiecf va) le aangepakt worden. „Om de veiligheid van de bewonersLar randeren moet de voorrangsregel mèt de huidige „stop" bij de zijstraten blijven," aldus de heer van Bostelen. „Dasoja dig advies over dit probleem is hard nodig." Lgn Het kruispunt Willem de Zwijgerlaan-Hoogewaard wordtj^ zichtelijker gemaakt door twee vluchtheuvels. Om de I| 0, waard op deze plek van geparkeerde auto's te bevrijden,b.w, bekeken of het zogenaamde „groenvenster" tot parkeer kan worden ingericht. „Eventueel kan ook een gedeelte^m begraafplaats parkeerplaats worden," vond de heer J. WHHM gem (PvdA). „Waarmee tevens het parkeerprobleem bij bt nissen is opgelost. Door de reactie van de bewoners v. Hoogewaard 11 tot en met 37 op het plan, is de ventweg ij plan geschrapt. ïiiiiiï Oer-oud De Britse schrijver Jerome K. Jerome is het waarschijnlijk geweest, die ooit eens heeft ge schreven over een buitenge woon grote vis, die (geprepa reerd) te zien was ergens in een cafeetje. Hengelaars keken zich de ogen uit... e?n dergelij ke monstervis had niemand ooit gezien, laat staan gevan gen. Tot onverhoopt de mon stervis werd omvergestoten en op de vloer belandde. En daar uiteensprong in honderden scherven, want ze bleek van gips! Er is in Duitsland ook zo'n verhaal over een monsters- noek, die ergens in het Wür- tembergse zou zijn gevangen en waarvan het skelet in de kathedraal van Mannheim be waard werd. Tot een geleerde dat skelet ging bestuderen en ontdekte, dat het was samen gesteld uit een groot aantal graten van een aantal ver schillende vissen. Van de snoek van ruim vijf meter lang bleef dus slechts een grap over. Zo zijn er meer verhalen over zeer oude dieren, want sommi ge dieren kunnen een respec tabele leeftijd bereiken. Schildpadden bijvoorbeeld schijnen de honderd jaar te kunnen halen, terwijl ook pa pegaaien blijkbaar nogal oud kunnen worden. Record-leef tijden schijnen we eerder te moeten zoeken in de wereld van de planten en de bomen. Om een beetje dicht bij huis te blijven; wie bij Boertange de grens oversteekt bereikt al gauw het oude dorpje Heede. Daar gaat naast de Raiffeisen- bank een laantje linksaf en als we dat inslaan belanden we bij de „duizendjarige lindeboom". Op dit terrein stond eens een fors „kasteeltje" of iets derge lijks en naar het schijnt is al leen die lindeboom daarvan overgebleven. Aan de hand van oude stukken zou men kunnen nagaan, dat die boom duizend jaren oud is. Wel, oud is ze in elk geval en de moeite waard om eens te bekijken. Hoe oud precies, dat zou wel licht alleen maar vast te stel len zijn door de kolos te rooien en dan de jaarringen te tellen, maar dat zou ook weer zonde zijn. Sommige bomen blijken oer oud te kunnen worden, meer gevallen bekeni^ heel oude lindebomen, ook de ons allen welb eik zeer oud kan wordeï weerd wordt, dat de zorf 2000 jaar oud kan word^l De oudste bomen ter men in Californië -A een pijnboom geveld, ów g gens de deskundige ondt kers zou kunnen bogen ij leeftijd van zo ongeveei jaar! In datzelfde Cali vinden we overigens 0 bekende sequoia-bomej een van die sequoia's z< gens de deskundigen slordige 3500 jaren zijn. En let wel: ze staat steeds en blijft voortlevi Wist u verder, dat de di wone larix, die we in hi grotere tuinen kunnen ook makkelijk de zes haalt? ok jan 1 Daar staan dan aan de 1 kant woenstijnplanten over, die in sommige gel maar een paar weken I Heel wat planten leven 4 één seizoen; denk maai aan onze éénjarige men. De sterkste wereld schijnen wé te i zoeken onder de korstir die kunnen het duizendf' ren uithouden en ze kr nog groeien, waar geen andere plant voldoende sel kan vinden. Merkwaardig genoeg echter heel wat korst snel en grondig af bij l luchtverontreinigingen, wel wonderlijk, dat er 0 de nog bomen groeien, ook al stonden toen de Egyptenaren zwoegden 1 bouw van hun piramidei Sommige bomen oer-oud.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14