•Stern zwaar gebukt fbnder vervalste Hitier- dagboeken Italiaanse bedrijven in de rij voor Philips Welgestelde souvenir jagers roven voor half miljoen uit Oriënt Express CcidAcSomont Bserins Chili rC7 pibanon keurt kkoord goed I met een teru8trek* Geweld in Frankrijk houdt aan Solzjenitsyn kritisch over vredesbeweging LABOUR BELOOFT BRITTEN EEN RADICALE OMMEZWAAI VOORSTEL VS VOOR 300 KERNKOPPEN LONDEN «f"SIJTHOFFPERS MF1 BUITENLAND VRIJDAG 13 MEI 1983 PAGINA 13 Boden bij rkper>monstratie tegen NTIAGO Bij betogingen in (1 Chili tegen de economische po- ek van de nu tien jaar oude mili- »ve dictatuur, zÜn twee mensen iljr de oproerpolitie doodgeschoten. scteklide slachtoffers vielen in de ifdstad Santiago. Verder zouden i paar honderd demonstranten i opgepakt. Tot de betogingen was ;eroepen door de machtige vak- id van mijnwerkers. Andere bon- I sloten zich hierbij aan. Verder )kten de studenten en bleef meer n servj heift van scholieren De Chileense oproerpolitie sleept in Santiago een van de demonstranten tegen de regering over straat naar een politiewagen. Techniek voor keus dochter of zoon TOKIO Een groep Japanse onderzoekers heeft een techniek ontwikkeld, die het binnen een paar jaar mogelijk moet maken dat ouders kunnen kiezen of zij een zoon of een dochter willen hebben. Het gaat er hierbij om een scheiding te maken tussen de zaadcellen met x-chromoso- men, die voor vrouwelijke nako melingen zorgen en cellen met y-chromosomen, die zorgen voor mannelijke. Toepassing bij de mens zou binnen twee tot drie jaar mogelijk moeten worden. Groene betoging in Oost-Berlijn BERLIJN De Oostduitse politie heeft gisteren vijf par lementariërs van de Westduit- se Groene Partij aangehouden, toen zij anti-kernwapen span doeken ontrolden op het Oost- berlijnse Alexanderplatz. Op de spandoeken waren onder meer de leuzen van de onoffi-_ ciële Oostduitse vredesbwe- ging te lezen: „Zwaarden tot ploegscharen" en „Nu begin nen - ontwapening in Oost en West". De vier, onder wie Pe tra Kelly, werden korte tijd la ter de grens met West-Berlijn overgezet. Socialistisch- liberale regering in Oostenrijk WENEN Oostenrijk zal de ko mende jaren door een coalitiere gering van socialisten en liberalen worden geregeerd. Als opvolger van de aftredende Bruno Kreisky zal de huidige vice-kanselier, Fred Sinowatz, worden benoemd. Het is voor het eerst in 17 jaar dat de Oostenrijkse socialisten, die bij de verkiezingen van 24 april hun absolute meerderheid in het par lement verloren, een coalitie slui- 0 en 2. C. J vond vi "1 hna'dran onze correspondent) k. 1MBURG Het West- jtse weekblad Stern be- kt jt nu pas goed de gevol- i te ondervinden van jrdiun mochten zij zegge en schrijven twee uur lang enkele delen in kijken. Hier ging Stern al ern stig in de fout. De tijd die Tre vor Roper en Weinberg kre gen toegemeten, was niet al leen veel te kort, beiden beke- die het heeft ge- ken de dagboeken niet met de met de publicatie onpartijdigheid van weten- - schappers, die historisch mate riaal moesten onderzoeken. Trevor Roper moest immers in ijltempo adviseren aan kran- lybeurk de vervalste Hitier 'g^tgtboekeri. Op de redac- 070-21 is een uittocht gaande. 5.Uku beste verslaggevers tenmagnaat Rupert Murdoch, 59, *len er weinig voor te die de dagboekem dolgraag api werken bij een wilde hebben voor zijn Sunday "dat zich volstrekt be- TinJeS' Weinberg ging als ex- „r pert voor het Amerikaanse a B i heeft gemaakt. weekblad Newsweek, er de Hitler-dagboeken hadden *9an9i frustraties bij Stern over Helemaal mis ging het bij het Ir concurrent Der Spiegel technisch onderzoek, hoewel ^gekaapte primeurs moeten Stern van het begin af aan tnemen. Toen ster-verslag- pochte dat juist dit de echtheid Gerd Heidemann de van de dagboeken waterdicht heid vaststond. Nu blijkt ech ter dat deze zogenaamde echte handschriften ook vervalsin gen waren. Vervalsingen die voor een groot deel afkomstig waren uit de privé-verzame- ling van Gert Heidemann, die helemaal gek is van alles wat met de oorlog te maken heeft. De door Stern ingeschakelde chemicus tenslotte die drie velletjes van het papier onder zocht, verklaarde van twee dat ze in de jaren dertig of begin ket in Hamburg overgedragen. De „vinder" van de vervalste dagboeken, Gert Heidemann, heeft toegegeven dat de dag boeken afkomstig waren van een handelaar in Hitler-relik- wieën in Stuttgart, Konrad Fi scher, wiens echte naam Kon- rad Kujau is. Heidemann heeft verder uit een gesprek met Kujau begrepen dat het geld van negen miljoen mark „ver der is gesluisd". Kujau is bij de Westduitse justitie bekend, na- veertig gemaakt waren. Het dat in 1975 een onderzoek te- rinnpi^te van de 'n totaal 62 dag- nn9erken had aangeleverd, wer- binne in allerijl de Engelse his- igstecus Trevor Roper en zijr laim tjerikaanse collega Wein- opgetrommeld. In de had bewezen. De handschrift kundigen kregen slechts enke le gefotokopieerde bladen uit zijn de dagboeken voorgelegd. Die moesten ze vergelijken met handschriften van Hitier lijn^s van een bank in Ztlrich waarvan Stern zei dat de echt- gen na gel 4 derde blad bevatte echter stof fen die pas na de oorlog bij de papierfabricage gebruikt wer den. Dat laatste werd echter door Stern verzwegen in het juichende persbericht waarin de de wereld van de ontdek king kond werd gedaan. Het onderzoek stelde niets voor en het leek er dan ook meer op dat het blad een alibi nodig had voordat het tot publicatie overging. Stern heeft inmiddels alle do cumenten inzake de vervalste Hitler-dagboeken aan het par- gen hem was ingesteld wegens de verkoop van wapens en munitie. Het onderzoek was stopgezet toen bleek dat Kujau alleen voor verzamelaars werkte. Volgens een krant in Stuttgart heeft hij de dagboe ken ook zelf gemaakt. Buren zeiden woensdag dat ze Kujau sinds februari niet meer heb ben gezien. Uit niets is tot nog toe gebleken dat de DDR voor de vervalsingen verantwoor delijk is, zoals Stern-directeur Henri Nannen eerder beweer de. [ROET Het Libanese ka ;t heeft gisteren, nadat de ste belemmeringen uit de waren geruimd, zijn goed- ring gehecht aan het ak- prd met Israël inzake een Bëlische troepenaftocht. Na- dit gebeurd was is de Liba- le minister van buitenland- laken Elie Salem naar Da- scus gereisd om Syrië te be- gen eveneens zijn troepen Libanon terug te trekken. Syrische regering heeft fel- (tritiek op het akkoord om- het de Libanese souverei- eit en de veiligheidsbelan- l van Syrië zou schenden en lël zou belonen voor zijn al in Libanon. Toch heeft Syrische regering niet offi- 1 verklaard dat zij niet zal van haar troepen. Salem proberen de Syrische ang- n weg te nemen, aldus Li- lese functionarissen. Presi- It Gemayel van Libanon zal "tegenwoordigers naar de )bische landen sturen om akkoord toe te lichten. Ge- yel voerde ook een lartgdu- gesprek met president As sad van Syrië, waarna tot het bezoek van minister Salem werd besloten. De Amerikaanse minister Shultz, die het principe-ak koord tussen Israël en Liba non bereikte, zei er woensdag niet aan te twijfelen dat Syrië zich zal terugtrekken als de Libanezen hen daarom vra gen, maar hij verklaarde de Syrische reserves tegenover het nu bereikte akkoord wel te begrijpen. Volgens de minister zetten de Syriërs gerechtvaar digde vraagtekens bij de vei ligheidszone die in het ak koord is opgenomen. Berich ten over geheime akkoorden tussen de Verenigde Staten en Israël sprak Shultz tegen. gfcjieuwe «porwaarden aan ~~S-huIp Salvador SHINGTON Twee |M erikaanse Congrescommis- Iwk hebben verdere voorwaar- gesteld aan de Ameri- nse hulp voor El Salvador. Senaatscommissie voor lenlandse betrekkingen wil de hulp wordt gestopt, als Salvadoraanse regering In einde maakt aan de acti- ïiten van rechtse moord- pmando's. De commissie Ir buitenlandse zaken van hen. Huis van Afgevaardigden j^.fnde voor het stopzetten de Amerikaanse hulp, als regering in San Salvador 1 zal "-gesprekken begint met 1 de verzel' Sacharov mag niet naar het Westen MOSKOU De Russische dissidente geleerde Andrei Sa charov zal niet het door hem verlangde uitreisvisum krij gen. Aldus reageerde het pers bureau Tass gisteren op de stroom van geruchten, als zou den Sacharov en zijn vrouw naar het Westen mogen ver trekken. Die geruchten waren onder meer ontstaan door de uitlatingen van een Russische minister voor de Zweedse tele visie, die zei dat Sacharov zou mogen vetrekken als hij een uitnodiging zou krijgen. Als reden voor de weigering wordt onder meer genoemd dat Sacharov gezien zijn werk op de hoogte is van militaire geheimen hij wordt gezien als de uitvinder van de Russi sche waterstofbom en daar om niet naar het buitenland mag reizen. Dikke rookwolken stijgen op als bij een van de jachthavens van Cannes een barricade in vlammen opgaat. Cannes was een van de plaatsen waar Franse studenten demonstreerden tegen de universitaire hervormingsplannen van de regering. De door de medische studenten begonnen betogingen hebben inmiddels een algemeen karakter gekregen. Linkse studenten zijn het niet eens met een nieuw selectie-examen, rechtse studenten, onder wie veel rechtenstudenten, vrezen dat de hervormingen het prestige van hun opleiding aantasten. Tot gewelddadige ongeregeldheden kwam het in Lyon, Bordeaux en vooral Parijs, waar het beeld van de meidagen van 1968 terugkeerde (inzet). Naar aanleiding van de laatste rellen heeft premier Mauroy er op gewezen dat ex treem-rechtse elementen van de onrust misbruik maken. Bij de onlusten in het Parijse Quartier Latin werden meer dan 100 men sen gearresteerd. Behalve demonstranten raakten ook voorbij gangers, onder wie zeker vier Nederlanders, gewond. LONDEN De in balling schap levende schrijver Andre Solsjenitsyn heeft woensdag in Londen kritiek geleverd op de westerse vredesbeweging. Am nesty International, de jeugd en de westerse pers. Solsjenit syn leverde kritiek op de uit spraak van de Britse filosoof Russell die zei dat het beter was om rood dan om dood te zijn. Solzjenitsyn meende dat jonge vredesactivisten hun ogen gesloten houden voor de gevaren van het Sovjet-regime en geen enkel idee hebben van „absoluut kwaad en absoluut goed". „Ze zijn tegen iedere vorm van strijd, ze willen het gewoon opgeven. Ze denken dat hun zorgeloze bestaan al tijd maar door zal gaan. Rus sell dacht dat er een alterna tief is, maar dat is er niet, want rood betekent langzaam dood gaan. Andersdenkenden afkomstig uit meer dan twintig landen die ten nauwste met de Sovjet unie te maken hebben, heb ben in Parijs een internatio naal comité opgericht dat zich te weer zal stellen tegen het „imperialisme" van de Sovjet- Unie. Tot de oprichters van het comité behoren de dissi dente Russische schrijver Wla- dimir Boekovski, de Roemeen se schrijver Paul Goma, de Cubaanse schrijver Armando Valladares en Eden Pastora, een voormalige functionaris van de Sandinistische regering (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De dames en heren die een bedrag van bijna 1.500 gulden betalen voor een treinreis van an derhalve dag aan boord van de Oriënt Express, van Londen naar Venetië, zijn kennelijk van oordeel dat ze voor die prijs wel iets mogen gappen. Sea Containers, de Ameri kaanse firma die sinds on geveer een jaar deze le gendarische luxe sneltrein exploiteert, heeft gisteren onthuld dat haar rijke klanten sinds de inge bruikneming van de lijn al voor bijna een half mil joen gulden gestolen heb ben. „Ze gaan hoofdzakelijk aan de haal met asbakjes, handdoe ken, lakens en kleerhangers, die allemaal de naam Oriënt Express dragen", aldus James Sherwood, president-commis saris van Sea Containers. „We. gaan nu aan boord een winkel openen en zullen onze passa giers vriendelijk verzoeken daar hun Oriënt Express sou venirs te kopen in plaats van ze te stelen". Bijna alle dief stallen worden gepleegd op het lange traject tussen Parijs en Venetië. Sherwood had kennelijk nooit gedacht dat zijn klanten, die tussen Parijs en Venetië heel wat geld neertellen voor maal tijden, lekkere wijntjes en an dere drankjes, zich zo zouden laten gaan. „Misschien waren wij in het begin een beetje naï ef", verklaarde hij. „De grote luxe-hotels weten er alles van. Zij vinden het verlies dat wij op deze manier geleden heb ben nog aan de lage kant". De dingen die door souvenirja gers meegenomen worden, zijn lang niet goedkoop. Zij ver dwijnen hoofdzakelijk uit slaapcoupé's. Het tafelgerei en de glazen van de restauratie wagen worden minder gesto len. De souvenirjagers zijn kennelijk wat gulzig van aard, want iedere reiziger krijgt al een gratis flesje parfum als herinnering aan de reis met de Oriënt Express. De souvenirwinkel aan boord Van de trein gaat nu voortaan fijne lakens en slopen, zilveren eetgerei, schemerlampjes, handdoeken en asbakjes ver kopen, waarop de naam Oriënt Express nimmer ontbreekt. .PITENHEER LONDEN De Britse La- bour-partij heeft een zeer radi caal verkiezingsprogamma vastgesteld, dat een drastische koerswijziging belooft als La bour op 9 juni de algemene verkiezingen wint. In het pro gramma, dat nog officieel moet worden bekendgemaakt, kondigt Labour de sluiting aan van alle militaire bases met kernwapens, opzegging van het lidmaatschap van de EG en afzegging van de bestelde Trident- en kruisraketten. La bour kondigt voorts plannen aan voor het opnieuw nationa liseren van bedrijven die door de regering Thatcher weer aan particuliere ondernemers wa ren verkocht, importbeperkin gen en intrekking van de be perkende vakbondswetgeving. De opiniepeilingen bieden La bour overigens weinig hoop dat het verkiezingsprogramma ook uitgevoerd zal kunnen worden. De Conservatieven liggen inmiddels bijna twintig procent voor op Labour. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Philips heeft door een samenwerkingsver band met Zanussi aan te gaan de Italiaanse elektro- -technische wereld in opschudding gebracht. Andere ondernemingen staan als het ware in de rij om ook mee te doen en vinden dat de Italiaanse regering, die Zanussi en de „Hollandse reus" bij elkaar bracht, Za nussi teveel heeft voorgetrokken. Wat Philips, dat op het gebied van de elektromechanica al een van de grootste bedrijven van Italië is, precies met Zanussi van plan is, is nog in nevelen gehuld. Vast staat dat de „technische samenwerking" voorlopig alleen geldt voor Zanussi's televisie- -poot, en niet voor de produktie van de zogenaamde „witte" huishoudelijke apparatuur, zoals koelkasten en wasmachines. Philips verschaft de know- how voor de redding van het schul- denrijke Zanussi-concern, de Italiaanse regering levert de finan ciën. De vakbonden hebben gewaarschuwd voor een te gretige om helzing van een multinational als Philips. Maar als aan de sa menwerking met een „buitenlandse gigant" als Philips niet meer te ontkomen is, waarom blijft die dan beperkt tot een be drijf als Zanussi? Volgens de vakbonden staan onmiddellijk 2.000 banen te verdwijnen bij Zanussi's aartsvijand Indesit, als dit bedrijf niet met de combinatie mag meedoen. Philips heeft, zo wordt hier in Italië aangenomen, nog heel wat meer pijlen op zijn Italiaanse boog. en dat allemaal om de Japan ners buiten de Italiaanse markt te houden. Na Zanussi (en even tueel Indesit) zijn er nog vijf of zes elektrotechnische bedrijven in Italië waarover Philips de komende tijd zijn beschermende vleugels zou kunnen gaan uitstrekken. In elk geval ziet het er naar uit dat Philips het in Italië helemaal zal gaan maken, nu de Italiaanse regering deze multinational heeft uitverkoren om de Italiaanse elektrotechnische industrie te helpen overleven. De van oorsprong Eindhovende gloeilam penfabriek is al een van de grootste bedrijven in Italië met meer dan 6.000 man personeel. Wat goed is voor Philips, lijkt nu ook goed te zijn voor Italië. LOS ANGELES De Verenigde Staten hebben voor de onderhandelingen over kernwapens in Europa in het kader van een tussenoplossing als stap op weg naar de nuloptie een wederzijds plafond van globaal 300 kernkoppen in het achterhoofd, bijna de helft minder dan de oorspronkelijk voorgestelde 572 nieuwe kern wapens. Het Westen zou binnen dat getal vrij moeten zelf de aantallen Pershing-II en kruisraketen te bepa len. Dit is verklaard door Amerikaanse regeringsfunctionarissen aan de Los Angeles Times. Het werd overigens niet duidelijk of ook de mogelijkheid wordt overwogen dat de Pershing-II, die het meest door de Russen wordt gevreesd, in het nieuwe plafond zou worden geschrapt. Deze mogelijkheid dook enige weken ge leden op, toen de nieuwe directeur van het Amerikaanse bureau voor ontwapening, Kenneth Adelman, zei dat de plaatsing van de Pershing-II-raketten ter discussie staat. Nieuwe voorstellen voor de zogenaamde tussenoplossing zullen aanstaande dinsdag wanneer het overleg in Genève over de Euroraketten wordt hervat, gorden gedaan. De Amerikaanse senaatscommissie voor financiële toewijzingen heeft gisteren met zeventien stemmen voor en elf tegen alsnog ingestemd met het ter beschikking stellen van een bedrag van 560 miljoen gulden voor het ontwikkelen en testen van de om streden MX-raket. De senaatscommissie ging overstag nadat president Reagan brieven had gestuurd waarin hij beloofde zich geheel in te zetten voor de wapenbeheersing en waarin hij zei in te stemmen met de plannen de hoeveelheid wapens terug te brengen. Reagans voorstel houdt in dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie oude kernraketten zullen vernietigen in ruil voor elke nieuwe raket die ze opstellen. Reagan zal dit plan in brengen in het overleg in Geneve over de strategische bewape ning, het zogenaamde START-overleg. ADVERTENTIE. Met uw krant naar Londen, de bruisende wereldstad heeft een overvloed aan bezienswaardig heden Oude tradities handhaven zich naast moderne attracties en de stad biede de gehele zomer een aantrekkelijk reisdoel. VRIJDAG 10 JUNI a.s. vertrekken we per luxe touringcar voor een drie-daagse trip naar Londen. Het verblijf aldaar is In het Queens Hotel. ZATERDAG wordt onder leiding van een Nederlandse gids een bezoek ge bracht aan Windsor Castle, welk verblijf van de Engelse Koninklijke familie u voor plm. 5.- kunt bezichtigen. Voorts krijgt u gelegenheid in de Lon- dense City te winkelen, terwijl 's avonds een rondrit door het fraai ver lichte Londen wordt gemaakt. ZONDAG wordt de bekende markt Petticoat Lane bezocht, waarna de te rugreis aanvangt. De trip vormt een aantrekkelijke kennismakingsmogelijkheid met deze wereldstad en kost ocn J ZOU.- per persoon. Toeslag eenpersoonskamer 50.-. Reisverzekering 6.- p.p. 5.- kos ten. In de prijs zijn begrepen: de busreis heen en terug - overtocht Zeebrugge-Dover v.v. - kamer met douche en toilet op basis van halfpension (- 2x logies, ontbijt Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Spulstraat 71, Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67 Rotterdam (t.o. stadhuis). tussen 9 en 13 uur).

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13