I KNMI te laat met alarm voor storm Biologie „makkie" voor havo en mavo Lmbtenarenbond wil ;een 32-uursbanen oor jongeren Ziekenfonds raad wil pil uit pakket halen Oorlogsdagboek joodse jongen gevonden Belastingaftrek studeer werkkamer flinke meevaller INNENLAND QeidoaQowuvnt vrijdag 13 mei 1983 pagina w ic ijkman woordvoerder in woningbouwdebat HAAG De woningbouwdeskundige in CDA-fractie, Stef Dijkman, mag volgende ik in de Tweede Kamer niet optreden als irdvoerder tijdens het debat over de Voor snota. fractie vindt dat Dijkman te veel kritiek (ft op de bezuinigingen op volkshuisvesting, kman geldt wél als kundig specialist op het lied van de volkshuisvesting. Hij is ook voor-- er van de Vaste Kamercommissie voor Ikshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Het »A is bereid in grote lijnen akkoord te gaan de door het kabinet aangekondigde bezuini- jen op woningbouwgebied, maar Dijkman irt die af. Hij is het eens met het CNV, dat de linetsplannen heeft betiteld als een afbraak- id. De fractie heeft nu het Kamerlid Wol aangewezen als woordvoerder. Benzine goedkoper ROTTERDAM De olie maatschappijen en de vrije pomphouders gaan met ingang van maandag de prijzen van benzine en dieselolie verlagen. Super en normale benzine worden twee cent per liter goedkoper, dieselolie 2,5 cent. De prijzen bij de zelftanksta- tions komen dan op 166,4 cent voor een liter super, 162 cent voor een liter normale benzine en 108,4 cent voor een liter diesel. De prijs van LPG blijft onveranderd op 81,3 cent. Eén benzinemaatschappij (Esso) verlaagt de prijzen al met in gang van zaterdag. Man overlijdt na klap met slagtand ROTTERDAM De 27-jarige Rotterdammer G.C., die dins dag van een vrouw in haar woning aan de Rotterdamse Rauenhoffstraat een klap met de slagtand van een olifant had gekregen, is in een zie kenhuis aan zijn verwondin gen overleden. De vrouw, de 22-jarige S.M., verklaarde te genover de politie dat de man, die zij pas kort kende, met haar naar haar woning was gegaan. Zij was niet gediend van de avances die de man maakte. Toen hij haar daarop bedreigde, deelde ze de fatale klap uit, aldus de politie. Aantal werklozen naar 756.900 DEN HAAG Eind april stonden er bij de arbeidsbu reaus 756.900 werklozen in geschreven. Dat zijn 10.800 werklozen minder dan eind maart, maar als rekening wordt ge houden met het feit dat er in de zomermaanden altijd min der werklozen zijn dan in de wintermaanden, dan is het aantal werklozen in feite met 14.000 gestegen. Na deze zo geheten seizoenscorrectie moeten namelijk 783.200 mensen als werkloos worden beschouwd. Natuurpublicist Jan Strijbos overleden BENTVELD De bekende natuurpublicist Jan P. Strijbos is dinsdag op 92-jarige leeftijd in zijn woonplaats Bentveld overleden. Strijbos was de nestor van de Nederlandse vogel- en natuurkenners. Hij schreef zestien boeken over het leven van de vogels en zijn natuur-ontdekkingsreizen naar onder meer Groenland, IJsland, het Zuidpoolgebied en de Galapagos-eilanden. Strijbos wordt maandag op Westerveld gecremeerd Dordrecht wil parkeerboetes zelf innen DORDRECHT Het gemeentebe stuur van Dordrecht heeft juridische mogelijkheden ontdekt om parkeer boetes in eigen kas te laten vloeien. Het is het Dordtse bestuur sinds jaar en dag een doorn in het oog dat de gemeenten er parkeerwachters op na moeten houden, maar dat de uit par- keerovertredingen voortvloeiende inkomsten aan het rijk moeten wor den afgedragen. Dit wordt als een onbillijkheid ervaren. Geïnspireerd door het ook in Dor drecht ingevoerde „parkeren voor belanghebbenden" waarbij bewoners van buurten in het centrum tegen betaling van een abonnementsprijs een vaste parkeerplaats krijgen, den ken zij nu aan omzetting van een overtreding in een recht op grond van een vergunning. Wie parkeert op plaatsen die bestemd zijn voor vergunninghouders of wie bij een parkeermeter of parkeerautomaat de maximale tijdsduur overschrijdt, kan geacht worden behoefte te hebben aan een tijdelijke parkeervergun- ning. De gemeenteraad van Dor drecht gaat deze vondst, die de gè- meente ten koste van bet rijk enkele tonnen per jaar kan opleveren, in zijn vergadering van 14 juni bespre ken. ik lom ontploft: lavage in antoor PSP- ilburg LbURG In een kantoor n de PSP in Tilburg is giste- een bom ontploft. Bij de Islag vielen geen gewonden, k werd een grote ravage igericht. Wie de aanslag ge legd heeft is nog onbekend. bom, een pijp gevuld met lit. ontplofte om vier uur 's (rgens. Op dat moment was jmand in het kantoor aan- zig. De bom had een elek- nische ontsteking. Door de tcht van de explosie sneu- fden vijf ruiten en werden ien in muren en plafond ge- ben. Het is niet voor het st dat het Tilburgse P-kantoor doelwit is van aanslag. In de nacht van april op 1 mei werd een (rtgelijk projectiel naar bin- n gegooid, dat toen echter k ontplofte. De verantwoor- njkheid voor die daad werd {eëist door het Nationaal ïgdfront Tilburg, een ultra- jhtse organisatie. bde Kruis ian aagt De jan en Irak aan je- |NEVE Het Internationa- jn. Rode Kruis heeft Iran en rië'i Ik openlijk beschuldigd van ien )ve schendingen van de hsenrechten tijdens hun -e. j steeds voortdurende oor- de j, Het Rode Kruis besloot tot je opmerkelijke actie, omdat vel Iran als Irak niet gerea- Ird hebben op vertrouwelij- 'e* oproepen via de gebruike- "T1 |e diplomatieke kanalen. Igens het Rode Kruis wor- er- krijgsgevangenen stan- :htelijk doodgeschoten, ge ide soldaten zonder verzor- l achtergelaten en wille- irige steden en dorpen ge lardeerd. Het gebeurt hts zelden dat het neutrale le Kruis op een dergelijke nier bepaald landen aan de ik stelt. Een Duitse opvarende van een huurjachtje is door een heli kopter op de Afsluitdijk aan land gezet. Een van de opvaren den van het jacht behoort tot de vermisten. Een zware boom op de Jacob van Lennepkade in Amsterdam is door de storm afgebroken. Een eronder geparkeerde auto moest het ontgelden. DE BILT „We zijn gis teren te laat geweest, voor Zeeland in ieder ge val, met de waarschu wing voor windkracht 10. Wel hadden we eerder op de dag windkracht 8 voorspeld, maar de juiste kracht die de storm gis termiddag aannam heb ben we te laat voorzien". Een medewerker van de werkamer van het KNMI in De Bilt windt er 's avonds, een paar uur na de korte storm die Nederland gisteren compleet verraste, geen doekjes om. Oorzaak van al de narigheid die strandtent- houders, caravanbezitters, vakantiehuisjesbewoners en automobilisten overkwam, was zoals gewoonlijk, een diepe depressie. Wat omvang betreft, aldus het KNMI, was het een heel klein stormpje, maar wel een hevige. Gistermorgen, aldus de woordvoerder, was al ge waarschuwd voor wind kracht 8, maar pas om 1 uur gistermiddag werd gewaar schuwd voor windkracht 10 in Zeeland. Toen bliezen de weergoden er evenwel al lus tig op los. „We dachten wel, dat die waarschuwing voor de rest van het land nog op tijd is gekomen", aldus het KNMI. Opvallend, aldus de vader landse weervoorspellers, was het dat de storm slechts in een klein gebied woedde. Het begon aan de Franse Kanaal- kust, waar windstoten tot 20 meter per seconde werden gemeten. In België was dat al opgelopen tot 25 meter per seconde en in he Zeeuwse Cadzand ging het met 36 me ter per seconde tekeer. In IJ- muiden werd nog 32 meter gemeten. De windstoten bereikten in het westen van het land or kaankracht, ofwel wind kracht 12, en in het binnen land windkracht 10. Een niet vaak voorkomend fenomeen noemt men bij het KNMI deze gebeurtenissen, en het gekke was, dat het in Enge land bijvoorbeeld gisteren niet erg heeft gewaaid. „Als ik het achteraf bekijk, dan was het toch niet mogelijk geweest deze ontwikkeling tijdig te voorzien", aldus de woordvoerder. (Van onze sociaal-economische redactie) EN HAAG 30% Van de vacatures, die bij de rijkso- pheid ontstaan, worden opgevuld door jongeren met n werkweek van 32 uur. Dit levert in 1983 550 extra nen op. De centrale van FN V-bonden van overheids- poneel heeft deze regeling woensdag in het overleg ft minister Rietkerk van binnenlandse zaken afge- Izen. ieerder was aangekondigd, dat het rijk voor schoolverlaters fen van 36 en 32 uur wilde maken. Een werkgroep, waarin t de vakbeweging zat, stelde vast dat 36-urige banen tech- £h niet invoerbaar zijn en richtte zich op banen van 32 uur. FNV-bonden stemden tegen. Zij willen wel 36-uurs-banen- dat het daar toch uiteindelijk voor iedereen naar toe gaat, ir 32 uur werken zou voor velen een („te laag") loon opleve- op bijstandsniveau. ivendien is de berekening van 550 banen geflatteerd en is er n zekerheid dat vacatures op deze wijze worden vervuld. Het best zo kunnen worden dat dit systeem slechts als bezuini- ?smiddel wordt gebruikt: Volledige' banen weg, deelbanen oor in de plaats. „Ik barst van het wantrouwen", zei Abva- rzitter Van de Scheur. i vergelijkend onderzoek naar de inkomens van ambtenaren >articuliere werknemers gaat nu ook van start. De FNV-bon- weigeren eraan mee te werken omdat de ondernemers er genoeg gegevens voor willen geven en omdat het kabinet er miljard gulden door denkt te kunnen besparen. FNV BOOS UTRECHT Een meer derheid van de Zieken fondsraad gaat eind mei voorstellen, de pil uit het ziekenfondspakket te ha len. De FNV is daar fel tegen en is ook „laaiend over de manier waarop binnen de raad wordt ge probeerd, dit voorstel er door te jassen". Vooral de vertegenwoordigers van de werkgevers, gesteund door de ziekenfondsen en art sen, maken zich sterk voor het schrappen van de pil uit het ziekenfondspakket. De pil zit al vanaf 1972 in het pakket. Marijke Clerx, beleidsmede werkster van de FNV, vindt het meerderheidsvoorstel ge vaarlijk vanwege het risico van meer abortussen, en on rechtvaardig omdat opnieuw zwakke groepen in de samen leving de dupe dreigen te wor den. „Denk maar eens aan al die jonge meisjes die weinig geld hebben", zegt ze, „die moeten nu weer hun hand ophouden bij hun ouders". Ze denkt ook aan de buitenlandse vrouwen die buiten medeweten van hun man de pil slikken omdat die daar om religieuze redenen bezwaar tegen heeft. Als deze vrouwen de pil zelf moeten gaan betalen, kunnen ze die uitgave niet verant woorden. Bovendien, %ldus. Marijke Clerx, zit het erin dat het aantal abortussen zal toe nemen en dat is voor dergelij ke groepen nog veel moeilijker te betalen. Het uit twee delen bestaande dagboek. AMSTERDAM Bij verbou wingswerkzaam heden in een pand aan het Thorbeckeplein in Amsterdam is een dagboek van de joodse jongen Harry Swaab ge vonden. Het dag boek werd ge schreven tijdens de Tweede We reldoorlog, toen de jongen in het pand was onder gedoken. Het be staat uit twee de len en loopt van 5 november 1942 tot 3 maart 1943. Er zat een pasfo to bij. De 12-jari- ge Harry Swaab werd op 8 juni 1943 met zijn broertje en ou ders van het kamp Wester- bork op transport gezet naar het vernietigings kamp Sobibor. Daar kwam het gezin Swaab om het leven. oorzitting over kabinetsnota Zuid-Afrika ADVERTENTIE HAAG De Tweede- mercommissie voor Bui- landse Zaken zal op andag 6 juni een hoorzit- houden over de kabi- snota inzake Zuid-Afrika. iegroepen, vertegenwoor- ers van vakbonden, werk- 'ersorganisaties en ker- i, alsmede enkele deskun digen in het internationaal recht zullen worden uitgeno digd om hun visie te geven op de stelling van het kabi net dat economische boycot- maatregelen tegen Zuid- Afrika niet mogelijk zijn. Het is de bedoeling dat de Kamer nog in dezelfde maand een débat houdt over de kwestie-Zuid-Afrika. De Stichting „VN-jaar voor Sancties tegen Zuid-Afrika", waarin enkele actiegroepen samenwerken, betitelde woensdag het standpunt van het kabinet nog als „bescha mend, teleurstellend, kort zichtig en aanvechtbaar". De Vaderlandse Fietsvakantie. Dat is ontdekken dat Limburg een beetje buitenland is. We doen dit jaar de Vaderlandse Fietsvakantie. Kris kras door Zuid-Limburg. Dat wordt klimmen en dalen.Dus houden we 't op 40 km per dag. De Botanische Tuin in Kerkrade staat op het programma. En de kastelen rond Ubachsberg. Maar beginnen doen we op Nederlands hoogste plekje: de Vaalserberg (322,5 m). In Raren staan de oudste zgn. „vakwerk"-huizen van Limburg. Op weg naar Gulpen rijden we door holle land weggetjes. Flora en Fauna is écht onnederlands daar. We wandelen door het Savelsbos. En zijn, boven en onder de grond, toerist in Valkenburg. In Cadier en Keer bezichtigen we het Afrika-museum. In Maastricht blijven we een dagje extra. Alleen al om dat schitterende gerestaureerde centrum. op tijd besproken. e hotelletjes hebben De fietsenvakman, de boekhandel, de VVV's, de ANWB en stichting: fiets!Postbus 7120, 1007JC A msterdam tel. 020-446993, hebben prima suggesties en boekjes voor allerlei VaderlandseFietsvakanties. Vakantie op de fiets. Dan doe en zie je nog eens iets. Vrouw overlijdt na chelatie-therapie ZWOLLE De inspectie voor de volksgezondheid in Overijs sel heeft sterke aanwijzingen dat een 67-jarige vrouw uit Zwolle op 3 mei is overleden als gevolg van de behandeling met de „chelatie-therapie". Het ging om het toedienen van het Edta-infuus met als doel de vrouw van aderverkalking af te helpen. De toestand van de voruw ging na het inbren gen van dit infuus zo snel ach teruit dat zij met spoed naar het Zwolse ziekenhuis moest worden gebracht. Bij aan komst bleek ze al te zijn over leden. De kliniek is onvol doende ingericht voor toepas sing van de therapie. De familie van de vorige week in Hardenberg overleden me vrouw Gerrits-Korblet (85) uit het Overijsselse Sibculo gaat stappen nemen tegen de huis arts die tot drie keer toe wei gerde bij de zieke vrouw te komen. De makers van examenopgaven blijken soms veel menselijker dan examenkandidaten doorgaans aannemen. Het laatste exa men voor Hemelvaartsdag was voor mavo en havo zo „lichtvoe tig" dat driekwart van de mavo-mensen er na een uur mee klaar was. Bij havo waren er zelfs na een half uur al klaar. Zij mochten zo gebiedt het 't examenreglement echter pas na een uur vertrekken. Bij mavo-C en mavo-D bestond het examenwerk grotendeels uit vragen die een beroep deden op feitenkennis. Er waren slechts enkele vragen bij die op practicum-proeven berustten. Ook wa ren er weinig vragen die veel inzicht vroegen. Erfelijkheid kwam voor mavo-D slechts in drie vragen aan bod. In totaal hebben de mavo-kandidaten maar drie tot vijf van de veertig vragen als moeilijk ervaren. Bij havo, zo leek het ernaar, was biologie nog gemakkelijker. Al na een half uur legden een aantal kandidaten de pen neer. Maar zoals altijd kan de schijn natuurlijk bedriegen. Ook het vorig jaar was het biologie-examen voor havo vrij gemakkelijk en toch bleken er vrij veel fouten gemaakt te zijn. Voor vwo zat het biologie-exa men in ieder geval wel be hoorlijk pittig in elkaar. Het was duidelijk moeilijker dan dat van het havo. Vaak zijn er zo'n vijf of zes vragen, die voor havo en vwo hetzelfde zijn. Dit jaar moest vwo het stellen met slechts een vraag op havo-niveau. Wiskunde In de ochtenduren van woens dag mocht het hele onderwijs veld zich buigen over wiskun de. Bij het lbo kregen de kan didaten 30 opgaven voorge legd, die inhoudelijk zeer ge varieerd waren. Het werk was zeker niet gemakkelijk en vergde veel inzicht. De lbo-kandidaten gaven als hun oordeel dat het redelijk te ma ken was en dat dat ruimschoots binnen de gegeven tijd van twee uur kon. Ook de mavo-kandidaten bleken niet ontevreden over de meer- keuze-opgaven wiskunde. Met name zij die de examenopgaven van voorgaande jaren hebben doorgenomen konden met dit exa men gemakkelijk uit de voeten. Dat neemt echter niet weg dat het toch nog een hele kluif was. Vooral tegen het einde was het gevaar levensgroot aanwezig dat de aandacht verslapte, terwijl juist de laatste opgaven aan de tamelijk pittige kant waren. In het mavo-D-werk zaten niet al te veel opgaven over goneo- metrie en statistiek. En in het mavo-C-werk viel op dat er enig inzicht noodzakelijk was in de aloude stereometrie. Bij wiskunde voor havo waren er vijf opgaven, steeds onderver deeld in drie vraagstukken. De eerste twee ervan waren goed te maken, maar het derde vraagstuk zorgde voor problemen. Er werd nogal wat puzzel- en denkwerk gevraagd. Gelukkig hin gen de drie vraagstukken niet met elkaar samen, zodat men het derde best kon missen en de andere twee toch goed kon maken. Bij het vwo was wiskunde zonder al te veel hoofdpijn te maken. Volgens de leraar was het aardig werk. De kandidaten oordeel den: niet moeilijk. Lmo Bij het lbo moest het lmo (lager middenstands onderwijs) woens dagmiddag nog als enige aan de slag en wel met warenkennis. Het was een „gekleurd" examen in die zin dat een van de opga ven vergezeld ging van een kleurenafdruk van een doorsnede van een boomstam. Onderwerpen die aan de orde kwamen waren: elektriciteit, warmte, glas, keramiek, houtkunststoffen, voeding, genotmidde len, metalen, vezelstoffen en micro-organismen. Over negen van deze tien onderwerpen moesten vragen worden beantwoord. Het werk, samengesteld uit meerkeuzevragen en open vragen, vereiste een gedegen theoretische kennis. Maar daarnaast waren er ook meer praktisch gerichte vragen, zoals: hoe heeft de con sument de zekerheid dat de gepasteuriseerde melkprodukten die hij koopt vers zijn of: noem twee maatregelen van de overheid om besparingen op energieverbruik aan te moedigen. Al met al was het een pittig examen dat redelijk eigentijds aan deed en dat goed te maken viel binnen de gestelde tijd van twee uur. ^occwn&ru) DEN HAAG Staatsse cretaris Koning van Fi nanciën heeft besloten dat de fiscus op de jongste uit spraak van de Hoge Raad over de aftrekbaarheid van de kosten van stu deer/werkkamer zal anti ciperen. Alle aangiften die nu nog in behandeling zijn zullen aangepast wor den. Men hoeft dus geen brief naar de belasting dienst te sturen waarin gevraagd wordt om toe passing van de voordeli ger regeling. Volgens de geldende belasting regels zijn de kosten die ge moeid zijn met een studeer- /werkkamer fiscaal aftrekbaar voor de inkomstenbelasting als de belastingsplichtige de ka mer nodig heeft voor de ver vulling van zijn baan, werk of nevenfunctie. Aftrekbaar zijn dan de afschrijving op inven taris en stoffering, de kosten van verlichting en verwar ming en onderhoudskosten. Bij een huurwoning mag bo vendien een evenredig deel van de huur worden afgetrok ken. Bij een eigen huis is dat een evenredig deel van de fis cale huurwaarde, die vermeld staat in de huurwaardetabel. De uitkomst mag volgens het arrest van de Hoge Raad voortaan met 4 1/13 worden vermenigvuldigd, hetgeen voor veel belastingbetalers aanzienlijk kan schelen. Volgens de woordvoerder van het ministerie zal de wijziging meestal aangiften over 1982 betreffen. Maar mensen die hun aangifte over 1981 of vroegere jaren, nog niet heb ben ingeleverd, hebben daar voordeel van. Alleen als de aanslag onherroepelijk is heeft het arrest geen invloed.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11