Medianota WD wekt irritatie bij CDA Extra op Keukenhof: Lwetuinw. VNO vreest in industrie „ongekende rampen" Zelfs hier en daar blije gezichten bij natuurkunde ff Eetgewoonten op jonge leeftijd bepalend voor hart- en vaatziekten Eerlijke kans voor gezakte leerlingen Binnenland SaidAcOowumt WOENSDAG 11 MO 1983 PAGINA 9 IS 20 JAAR CEL 'EGEN KAMPOUDSTE 3ssl< AASTRICHT De officier van justitie bij de ibloi aastrichtse rechtbank heeft gisteren 20 jaar ge- y n ingenisstraf geëist tegen de 63-jarige van oorlogs- ijgb isdaden verdachte Albert T. De officier condu it fai *rde dat T- zich va" 1 oktober 1944 tot medio ja- zit, b 'ari 1945 als kampoudste van Kaufbeuren in t/menst van de vijand schuldig heeft gemaakt aan et plegen van misdrijven tegen de menselijkheid, e officier trok zijn conclusies mede op grond van ior 52 joodse overlevenden van het kamp Kauf- Iuren afgelegde verklaringen. Hij achtte zes ten- itegelegde feiten overtuigend bewezen. Albert T. iu een aantal moorden (en doodslagen) op z'n ge- eten hebben. De officier vond dat levenslang op ri plaats zou zijn geweest, maar wilde, gelet op de jzondere omstandigheden T. was zelf gevange van de Duitsers volstaan met 20 jaar. RVD: Wij willen 'Mannetjesmaker' niet veranderen DEN HAAG Hoofddirecteur Van der Voet van de Rijksvoorlichtingsdienst heeft gisteren ontkend dat de door de RVD ge vraagde informatie over de speelfilm „De mannetjesmaker" van producer Hans Klap bestemd is voor het kabinetsberaad. Klap had dat maandag beweerd. Van der Voet heeft gevraagd welke acteurs in de film zouden spelen. „Die namen zijn belangrijk in verband met het honorarium. Daar zit verder niets achter. Ik wil die film niet veranderen en ik zou het ook niet kun nen". De film is geïnspireerd door wat be kend is geworden over politiek adviseur Ben Korsten, die bekende KVP-politici in de jaren 60 publiciteitsadviezen gaf. Senaat wil strengere normen naturalisatie DEN HAAG Een meerderheid van CDA en WD in de Eerste Kamer wil strengere toepassing van de richtlijnen voor naturalisatie van buitenlanders. Dat bleek gisteren in een debat over het justitiebeleid. De regeringspartijen vinden dat bij de vijf jaar die een buitenlander in Nederland moet hebben gewoond om voor het Nederlanderschap in aanmerking te ko men, geen illegale verblijfsjaren mogen worden mee geteld. CDA en VVD willen dat iemand pas Neder lander kan worden als hij of zij vijf jaar op legale wijze in ons land verblijft. „Voor mijn fractie is het vanzelfsprekend dat wij geen premie op illegaal ver blijf moeten geven", aldus CDA-woordvoerster me vrouw Leyten. VVD-senator Heijne Makkreel liet zich in gelijke bewoordingen uit. Leyten vindt het erg belangrijk dat iemand die Nederlander wil wor den ingeburgerd is in de Nederlandse samenleving en bovendien redelijk Nederlands spreekt. Landelijke regels voor veiligheid kermis nodig HARDENBERG Ir F. Bakker van Bouw- en Woningtoezicht in Amster dam heeft er gisteren op een congres in Slagharen voor gepleit dat de overheid snel eisen stelt waaraan kermisattrac ties uit het oogpunt van veiligheid moeten voldoen. Bakker signaleerde dat er voor normale bouwwerken tal van veiligheidsvoorschriften gelden, terwijl die ontbreken voor kermisver makelijkheden met naar verhouding grotere risico's voor het publiek. B. Donks van het Overlegorgaan Georga niseerde Kermisbedrijven Bovak-NKB sprak zich ook uit voor algemene regels voor de kermis. Nlj ~~lEmancipatie- inderzoek moet ans krijgen" IAn HAAG De diverse JWrstructurerings- en bezuini- igsplannen voor het weten- lappelijk onderwijs veroor- ken extra problemen voor n relatief nieuw gebied als t emancipatie-onderzoek- rouwenstudies. Stimuleren- P P' maatregelen moeten deze idsfl öblemen beperken. Dit staat brej het eindadvies van de Voor- lige Begeleidingsgroep voor >nz® iancipatie-Onderzoek BEO) dat gistermiddag aan hjei latsseeretaris Kappeyne van Coppello (sociale zaken en iar v rkgelegenheid) werd over geef ndigd. De VBEO adviseert )S je der meer een Stimulerings- ids emancipatiezaken in het PnJ ren te roepen waaruit eman- iatie-onderzoek moet wor- n gesubsidieerd. Daarnaast iit de VBEO voor een ad- «-orgaan met als doel het «**3 ïancipatie-onderzoek om y rte en langere termijn te sti- lieren. Tenslotte bevat het P| vies een uitgebreide pro- It) ammering voor wetenschap- lijk onderzoek met betrek- ig tot het proces van vrou- >n-emancipatie. uisarts na uthanasie iet vervolgd .KMAAR De rechtbank Alkmaar heeft gisteren de rige Purmerendse huis- P.L.S., die euthanasie :ft verricht op een 95-jarige iente, ontslagen van rechts- rvolging. Het is voor de eer- maal in de Nederlandse igeschiedenis dat een ac- it euthanasie wel bewezen niet strafbaar wordt ge it. lofficier van justitie had tij- Ins de strafzitting veertien Igen geleden een symboli ze straf van één week ge- pgenisstraf en een proeftijd bi één maand geëist. De phtbank overweegt in haar pnis dat het zelfbeschik- jsrecht inzake de beëindi- van het eigen leven bij tl uitzichtloos en ondraaglijk len maatschappelijk in eds bredere kring wordt ivaard. Gelet pp alle om- Itdigheden vindt de recht- k dat de arts de allergroot- zorgvuldigheid in acht eft genomen. azelenexplosies nder niet geënte kinderen ECHT Onder kinderen om godsdienstige redenen zijn ingeënt hebben zich iet eerste kwartaal van dit mazelenexplosies voorge- Ernstige complicaties nog niet gemeld. „Explo- zijn gesignaleerd in ipen aan de IJssel, Gouda, Idinxveen, Stolwijk, Bos- Capelle aan de IJssel en irdam. Een forse explosie gemeld uit Genemuiden irijssel), terwijl zich ook in oord-Oost Polder gevallen ten voorgedaan. Het wer- ijke aantal gevallen van zelen zou nog vele malen [er liggen dan nu officieel tend is geworden. lislc genjack tussen iken: Fietser gedood im naafMEN De 44-jarige J. ingsma uit het Overijsselse lomshoop is gisteren om het en gekomen, toen zijn re- ack tijdens het fietsen tus- de spaken raakte, waar- hij over de kop sloeg en zijn hoofd op de straat te- ht kwam. Hij overleed ter atse. DEN HAAG - Het CDA heeft gisteren nogal kor zelig gereageerd op het uitbrengen door de VVD van een eigen medianota. De liberalen gedragen zich, aldus het CDA-ka- merlid P. van der Sanden, als een buitenstaander die niet bij het regeringsbe leid over de media be trokken is. Hij vindt het volstrekt onduidelijk waarom de VVD in dit stadium met een eigen nota moet komen, nu de regeringsnota van minis ter Brinkman binnenkort zal verschijnen. Volgens de CDA'er dreigt met de afschaffing van het pro gramma-voorschrift een volstrekte eenzijdigheid in het programma-aanbod te ontstaan, waardoor ook belangrijke minderheden buitenspel kunnen komen te staan. Minister Brinkman stelde gis teren dat de liberalen niet het onderste uit de kan moeten willen. Naar zijn mening zal het kabinet erin slagen tot een compromis te komen, dat ook voor de VVD-ministers aan vaardbaar is. Volgens het kamerlid Her mans, een van de opstellers van de VVD-medianota, is de tijd nog niet rijp voor een com mercieel omroepbestel, gezien de slechte economische situatie en de wankele positie van de Nederlandse pers. De VVD blijft wel voorstander van zo'n commercieel tv-net. In de nota worden vergaande veranderingen voorgesteld, maar volgens VVD-leider Nij- pels betekent dat niet dat alle voorstellen inzet worden voor het regeringsbeleid: „Compro missen met het CDA zullen onvermijdelijk zijn". Tot de belangrijkste door de VVD ge wenste wijzigingen behoren: programma-voorschrift voor omroepen (educatief, informa tief, cultureel, verstrooiend) afschaffen; invoering van variabele zendtijd (24 uur per dag tv mo gelijk); twee aparte tv-zenders: èèn voor de politiek of religieus gebonden omroepen, één voor de onafhankelijke omroepen; eigen nieuwsjournaals door de omroepen (naast het NOS- journaal), eventueel in samen werking met het ANP; STER-reclame ook tussen de tv-programma's door; de pers moet alle vrijheid krijgen op de kabel, de omroe pen niet; zendamateurs en piraten moeten de gelegenheid krijgen om niet gebruikte uren op de kabel en in de ether te vullen. Steptochtvan 665 kilometer Op vier speciaal hier voor geconstrueerde steppen met een hoog stuur vertrekken aan staande maandag twaalf steppers en twee stepsters vanuit het Bois de Bologne in Parijs naar Dronten. In vier dagen hopen de studenten van de Christelijke Hogere Landbouwschool in Dronten de 665 kilo meter te overbruggen. Met de tocht hopen zij voor een plaatselijke stichting die zich beij vert voor het verbete ren van de betrekkin gen tussen ons land en de Derde Wereld, 14.000 bijeen te steppen. Volgens Wim Bos (foto) is niets aan het toeval overgelaten. Vijf chauffeurs, een sportleraar en kok, vier busjes en een kampeerwagen volgen de steppers. Onder dit gezelschap bevinden zich onder meer Wim van Rijn uit Katwijk aan Zee en Rens de Zeeuw uit Leiderdorp. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG -- De werk geversorganisatie VNO vindt,, dat het kabinet Lubbers op vele terreinen een goede start heeft ge maakt. Het VNO noemt onder meer het mikken op herstel van het be drijfsleven, en meer in het bijzonder de in het voor uitzicht gestelde lasten verlichting van twee mil jard gulden per jaar. Maar het VNO meent in de voorjaarsnota van het ka binet ook enige aarzeling en verslapping te kunnen bespeuren. „Nu zullen harde noten moe ten worden gekraakt bij de voorbereiding van de. begro ting voor 1984. Het kabinet zal dan vele knopen moeten door hakken om het bedrijfsleven de noodzakelijke lucht te ge ven en daardoor de economie weer in het rechte spoor te trekken", zei voorzitter mr. C. van Veen gisteren na afloop van de VNO-bestuursvergade- ring. Van Veen constateerde met het Centraal Planbureau dat 350.000 banen in de industrie in gevaar zijn omdat zij beho ren tot verliesgevende bedrij ven. „Als die verliespositie voortduurt gebeuren er ram pen, die alles wat er op dit ge bied al is gebeurd in de scha duw stellen", aldus Van Veen. Er is volgens hem een rende mentsherstel nodig en dat is slechts te bereiken door drasti sche kostenmatiging, waarbij valt te denken aan lonen, soci ale werkgeverslasten en finan cieringskosten. Hij hekelde de regelmatige dreiging van minister De Ko ning van Sociale Zaken met een regeringsmaatregel om verdere arbeidstijdverkorting af te dwingen. Van Veen meende, dat de Koning de zaak „in gestrekter draf wil zetten om een argument te krijgen tot het verlagen van sociale uitkeringen. Hij noem de atv zonder rendementsher stel alleen maar symptoombe strijding, die de ellende alleen maar vergroot. RIEMELS JONGE DUBBELE GRAANJENEVER WAGENINGEN Door verandering van eetgewoonten op jon ge leeftijd kunnen hart- en vaatziekten op latere leeftijd worden voorkomen. Met betrekkelijk veel plantaardige voedingsstoffen, arm aan verzadigde vetzuren, gecombineerd met behoorlijk wat lichamelijke activiteit en optimaal lichaamsgewicht, kan men vermijden dat hart-en bloedvaten in de kinderjaren reeds wor den aangetast. Tot deze conclusie komt de voedingsdeskundige J. Knuiman van de Landbouwhogeschool in Wageningen, die 20 mei op dit onderwerp promoveert. Het onderzoek toont duidelijk aan, dat het westerse dieet met betrekkelijk veel dierlijke produkten en weinig koolhydraten, verantwoordelijk is voor de hoge concen tratie cholesterol in het bloed. Uit het onderzoek bleek dat jongens in westerse landen in de leeftijd van zes tot twaalf jaar een veel hoger cholesterolgehalte hebben dan leeftijdgenoten in minder ontwikkelde landen. Knuiman vergeleek ook een groep mannen en jongens, die een vegetarisch dieet hadden, met vleeseters. Gebleken is dat het cholesterolgehalte onder de vegetariërs minder hoog was. Het Europarlementariër verwijt regering onhandig optreden DEN HAAG Het Nederlandse Christendemocratische lid van het Europees Parlement, Hanja Maij-Weggen, heeft gisteren in Den Haag het Nederlandse ministerie van sociale zaken onhan dig optreden verweten. Door dat optreden heeft Nederland vol gens mevrouw Maij-Weggen vele miljoenen guldens aan EG- -subsidie verspeeld uit het sociaal fonds van de gemeenschap van vier miljard gulden. De Bondsrepubliek, die systematisch projecten met de hoogste toewijzingskans indiende, wist in 1982 ruim zeven procent uit het fonds toegewezen te krijgen. Nederland daarentegen diende „foute" projecten in, kreeg een onevenredig groot aantal afwij zingen uit Brussel en ontving slechts één procent uit het fonds. Achtereenvolgende regeringen hebben sinds het fonds in 1972 werd ingesteld zich altijd terughoudend opgesteld bij het doen van aanvragen, omdat men vond dat steun ten goede moest ko men aan arme regio's in de tien lidstaten van de gemeenschap. Zeventig procent van de middelen ging tot nu toe naar projecten in Zuid-Italië, West-Ierland, Griekenland en Franse overzeese departementen en gebiedsdelen. De Nederlandse christendemo- crate vindt dat ons land, nu het het op één na hoogste werkloos heidpercentage van de EG heeft (14 procent; het EG-gemiddelde is 10 procent), zich minder bescheiden op moet stellen en alles dient te pakken wat het krijgen kan. NIET TE MOEILIJK DAGJE Een niet al te moeilijk dagje. Natuurkunde bracht hier en daar zelfs blije gezichten teweeg. Ook Duits is over de hele linie als een aardig en niet zo moeilijk examen ervaren. Tevredenheid alom dus gisteren. Bij het vwo-examen natuurkunde was de grote verrassing opga ve 2, die vrijwel helemaal gewijd was aan de bloedsomloop van de mens. Dus eerder een vraagstuk uit de biologie dan uit de natuurkunde. Maar de vragen waren zo duidelijk dat een goede natuurkundeleerling er weinig moeilijkheden mee zal hebben gehad. Van opgave 4, waarin een rij dende trein met een spiegel reflexcamera werd gefotogra feerd, hoorden enkele onder delen meer thuis bij het keuze- onderwerp „zien en waarne men" dan bij de algemene ba sisstof. Vwo-Duits was zowel volgens de leraar als de leerlingen niet (Door Frits Stommels en Jan Hooyman) als altijd niet bar interessant. 0/ITS!/7?1 yl maar gelukkig was er dit jaar A/tt Ue// Of geen tekst over de grondwet. Wat de moeilijkheidsgraad be treft spanden tekst 1 (Kunst und Erziehung) en vooral tekst 4 van de theoloog Jo- hann Baptist Metz de kroon. De laatste was ook idiomatisch moeilijk. Havo Natuurkunde-havo was redelijk werk met een goede spreiding van de onderwerpen. Opgave 1 over het plan Lievense bood een scoringskans voor iedereen. Bij opgave 2 over trillende magne ten waren de vragen in feite standaard. Opgave 3 over de gym nast was een alles-of-niets-vraagstuk, overigens niet al te moei lijk. Opgave 4 over een temperatuurafhankelijke weerstand was op zich niet zo moeilijk, al zal door een aantal kandidaten de scha keling niet helemaal doorzien zijn. Maar onze leraar vroeg zich wel af of de twee slotvraagjes over stroomgeleiding en halfgelei ders niet buiten het havo-programma vielen. Bij Duits-havo werden in drie van de vier teksten thema's be handeld die door de leerlingen als interessant werden ervaren: de problemen rond de aanleg van een startbaan in Frankfurt, de verraderlijke aantrekkingskracht van bepaalde sectes op de jeugd en de nieuwe opzet van de tv-serie „Ein Fall fur Zwei". De vierde tekst over literatuur op de tv was nogal gecompli ceerd. Mavo Natuurkunde was zowel voor mavo-D als mavo-C bijzonder leuk werk. Er hoefde niet overdreven gerekend te worden en ook de hoeveelheid te lezen stof bleef ruim binnen de perken. De afbeeldingen en tekeningen kwamen duidelijk over. De opgaven (over het metselen van een muur, een proppeschie- ter, feestverlichting en een parachutist die uit een vliegtuig springt) waren goed gespreid over de totale leerstof en waren erg praktisch gericht. De meesten hadden de opgaven ruim bin nen de tijd af en verlieten met tevreden en vaak blije gezichten het examenlokaal. Ook Duits vonden de kandidaten van mavo-C en mavo-D niet te moeilijk. De gekozen thema's over dolfijnen, natuurgebieden en vakantie spraken wel aan. De vragen waren over het alge meen goed te beantwoorden. Een addertje vormde het woord Rummel dat in de sfeer van het verhaal over natuurgebieden niet als rommel vertaald moest worden, maar als drukte. Bij vraag 19 mavo-D was het goede antwoord dus C (storen viele Leute die Ruhe im Wald) en niet D (werfen viele Leute ihre Abfalle achtlos weg). Bij het lbo had alleen het Ito (lager technisch onderwijs) natuur kunde met als onderwerpen geluid, elektriciteit, warmte, kine- matica en statica. Er waren opgaven over twee stalen staven, die scharnierend met elkaar zijn verbonden (statica), een slee waar aan aan beide kanten wordt getrokken (kinematica) en een tril lende stemvork (geluid). De kandidaten hadden er niet al te veel moeite mee. Het examen Duits bij het lbo was met uitzondering van het lmo (lager middenstands onderwijs) hetzelfde als Duits bij mavo-C. De teksten gingen over een succesvol verkoper, over het prille begin van de radiozenders in Duitsland, over de redding van een jonge dolfijn en over hoe klanten in levensmiddelenzaken worden aangezet tot het kopen van vooral duurdere artikelen. De opvattingen van de kandidaten over de moeilijkheidsgraad liepen nogal uiteen, maar de meesten vonden het niet te moei lijk en van het normale niveau. Bij het lmo moesten de kandidaten naast het vertalen van een stuk Duitse tekst ook zes open vragen in het Duits beantwoor den. Bovendien moesten er met behulp van enkele gegeven woorden zinnen worden gemaakt en aangevuld. De teksten had den de rechten van de consument tot onderwerp. De te vertalen tekst stelde de kandidaten niet voor al te grote problemen. Wat moeilijker vonden de kandidaten de beantwoording in het Duits van de zes open vragen. DEN HAAG „Een school die op deze manier de deur voor zijn gezakte leerlingen dichtgooit, werkt aan zijn ei gen ondergang", aldus staats secretaris Ginjaar van Onder wijs en Wetenschappen giste ren tijdens het debat over het onderwijsbeleid in de Eerste Kamer. Zij reageerde daarmee op berichten in de pers dat sommige scholen van plan zijn hun examenleerlingen per de finitie geen kans te geven het hele examenjaar over te doen. „Een slechtere reclame kan een school niet voor zichzelf maken", zo stelde mevrouw Ginjaar. Een van de bezuinigingsmaat regelen is dat gezakte leerlin gen volgend schooljaar slechts voor tien procent gaan meetel len in de toewijzing van het aantal lesuren. De staatssecre taris wil de gevolgen van die maatregel verzachten door het wettelijk mogelijk te maken dat leerlingen, die alle vakken willen overdoen, toch wat minder lesuren gaan volgen. Ook is het volgens haar denk baar dat de klassen in die ge vallen wat groter worden ge maakt. Verder zouden leerlin gen bepaalde vakken op ande re scholen als gastleerling kunnen gaan volgen, zo stelde Ginjaar. De bewindsvrouw kondigde tevens aan dat wordt onder zocht of de eisen voor de exa menvakken op mavo, havo en het vwo kunnen worden afge zwakt, zodat minder uren voor de examenvakken nodig zijn. Die vrijkomende uren zouden dan kunnen voor uitbreiding van het aantal examenvakken in het voortgezet onderwijs. ADVERTENTIE 28 Ha. volop voorjaar. Bovendien van 13 t/m 23 mei een overdekte lelieshow met een oppervlakte van 2500 m2. Dagelijks van 08.00 tot 19.30 uur. tQWMf r"'f1 WOENSDAG-GEZINSDAG: Kinderen I" t/m 12 jaar, in gezinsverband, gratis. Keukenhof - in Lisse - is meer dan u denkt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9