(Bowuvnt Kabinetmoet injl984iiog meer bezuinigen „Op ambtelijke pensioenen valt 700 miljoen te besparen Abonnement BON: „Operatie Etna" wellicht rechtstreeks op televisie Tapmelk in trek Koningin Beatrix opent „Instituut Clingendael" Fiscus vindt tonnen zwart geld topsporters De Vries ontraadt bijeenkomst met bisschop *%T£éidóe Qowiont Woensdag 11 mei 1983, 74e jaargang no. 22574 DAGBLA VOOR ZUID-HO Uitgave Wsterpere, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. lel.071 122244. Giro 103003Bank: Amro-bank N. V. Leiden Directeur-hoo(dredacteur:I.I.Hallewas, Chef-redacteur:Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW)per masnd 20.41 (uitsl^ut.betaling)Xwartaal /61,25, jaar ƒ233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vriidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Lc®e nummers /0 80 Zwendel en humor staan cen traal in Getting Even van de jonge Amerikaanse cineast Mark Feldberg op Ned. I om 21.00 uur. Ned. II om 23.00 uur de filmrubriek Cinevisie met De Lift van Dick Maas. Mor gen: de laatste Showroom op Ned. I om 20.10 uur. Ned. II om 20.50 uur de muzikale im- Opklaringen gevolgd door zware bewolking en regen. Middagtemperatuur 14 graden. Matige wind. Zon op: 05.51; onder: 21.22. Schev. hoog water: 3.24 en 15.43; laag water 11.43 en 00.01 uur. phan Cruijff prtrekt bij Ajax ITERDAM Johan Cruijff gaat 1 juli weg bij Ajax. Voorzitter msen van de landskampioen be- tigde van morgen dat de laatste ierhandelingen met zaakwaarne- Hans Muller van Cruijff over nieuw contract gisteren zonder jltaat zijn gebleven. Cruijff (36) akte in december 1981 zijn ren- bij de hoofdstedelijke club. Het og niet bekend waar Cruijff ,die een jaar door wil spelen, zijn rière nu zal beeindigen. Record-bedrag voor schilderij van De Kooning NEW YORK Het schilderij "twee vrouwen" van William de Kooning, een Amerikaanse schilder van Nederlandse afkomst, is gisteren op de New Yorkse veiling van Christie's verkocht voor 1.210.000 miljoen dollar. Het is het hoogste bedrag dat ooit is betaald voor werk van een nog levende schilder. Ook is het de eerste keer dat een schilderij van na de Tweede Wereldoor log meer dan een miljoen dollar opbrengt, zo zei een woordvoerster van Christie's. "Twee vrou wen" is een abstract werk uit 1954-55. Het werd gekocht door een New Yorkse kunsthandelaar in opdracht van een verzamelaar die onbekend wildé blijven. Het hoogste bedrag dat tot dusver was neergeteld voor werk van een nog levende kunstenaar gold een werk van Salvador Dali, dat 807.000 dollar had opgebracht. Nieuwe staatslening tegen 8 V* procent DEN HAAG Op 17 mei kan volgens het tendersysteem worden ingeschre ven op een 8,25 pet tienjarige staatsle ning 1983 per 1984/93. Bedrag en uit- giftekoers worden na inschrijving vast gesteld. De lening zal worden afgelost in tien jaarlijkse termijnen te beginnen op 15 juni 1984. Vervroegde gedeeltelij ke of algehele aflossing is niet toege staan. De storting is 15 juni, aldus het ministerie van financiën. Door middel van voorplaatsing wordt door het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) voor ƒ300 min op emissievoorwaarden in de lening deelgenomen ten laste van de voorinschrijfrekening. De voorplaat sing zal geen invloed hebben op de toe wijzing. DEN HAAG Er is een kans dat de Nederlandse televisiekij ker vrijdag of zaterdag rechtstreeks getuige kan zijn van de po gingen de lava-stroom van de vulkaan de Etna op Sicilië door middel van dijken, kanalen en explosies te veranderen. Op de hellingen van de Etna worden de laatste voorbereidingen ge troffen voor deze uiterst gecompliceerde en gevaarlijke operatie, die nodig is omdat de nog steeds oprukkende lavastroom steden 'en dorpen aan de voet van de vulkaan bedreigt. De Italiaanse televisie (RAI) vindt dat de „operatie Etna" niet onopgemerkt 'mag blijven voor Italië en de wereld. Volgens een woordvoerder van de NOS hangt het van het tijstip af („Als het midden in de nacht is natuurlijk niet, maar 's middags om zes uur wel") of wat volgens de Italianen een „historische gebeuren" is direct zal worden uitgezonden. Pagina 11 vervolg Theorie - examen rijbewijs met 16 jaar DEN HAAG Staatssecretaris Scherpenhuizen van verkeer en wa terstaat wil het mogelijk maken dat vanaf 16 jaar het theoretisch gedeel te van -het rij-examen wordt afge legd. Het theorie-onderwijs zou klas sikaal kunnen worden gegeven op de scholen door gediplomeerde rij-instructeurs. De kandidaat zal moeten aantonen dat hij met de ken nis van de verkeersregels in de praktijk de juiste beslissingen zal ne men. Dat wordt getoetst met dia's van verkeerssituaties. De kandidaat moet door een druk op de de knop aangeven of een oplossing juist of onjuist is. Rijschoolhouders vinden dat het neerkomt op een „multipel gok"- DEN HAAG Het ka- dat de werkloosheid binet zal in de begro- naar verwachting voor- ting voor volgend jaar lopig nog zal blijven nog forser moeten be- stijgen en dat de kosten zuinigen dan dit jaar al voor de volkshuisves- het geval was. Geble- ting hoger zullen uitko ken is dat de geraamde men dan volgens de inkomsten en uitgaven meerjarenramingen was voor de jaren 1984-1986 aangenomen, volgens de laatste bere- Dj, hlijk, u„ antwoorden keningen veel zwaarder van mJ,n,ster Rudjng (Fi. zullen tegenvallen dan nanciën) op schriftelijke tot nog toe was ver- vragen van de Tweede-Ka- wacht. Het kabinet gaat merfracties naar aanleiding ervan 'uit dat de aard- van de Voorjaarsnota. Vol- gasopbrengsten in 1984 de« dat terugdringen van het aardgastegenvaller al 1,75 overheidstekort de hoogste miljard. Aan werkloosheids- voorrang moet houden. Op uitkeringen moet volgend een ministersconferenite jaar naar verwachting 1 van de OESO-landen zei hij miljard méér worden uitge- dat dit geldt voor landen geven dan men tot nu toe waar goede vorderingen dacht. Voor de volkshuis zijn gemaakt in het gevecht vesting wordt volgend jaar tegen de inflatie en in het een tegenvaller van 250 bijzonder voor Nederland, miljoen verwacht. De ruimte die beschikbaar is voor herstel is gering, al- De minister kondigt aan dat het kabinet van plan is, in dus Ruding. De tekorten juni opnieuw een nota over zullen een opwaartse druk de stand van de rijksbegro- op de rente blijven uitoefe- ting te publiceren als ver- nen. Volgens minister Ruding zullen de aardgasbaten vol gend jaar 3,75 miljard min- aanzienlijk lager zullen nota. Ook in Parijs heeft der opleveren dan was ge volg op de Voorjaarsnota. Daarin zullen geen nieuwe bezuinigingen voor dit jaar worden aangekondigd, ook al zou de noodzaak daartoe Rachael (5) opent ziekenhuis, mét de koningin De 5-jarige Rachael Fol- mer, die ook de eerste paal voor het nieuwe Ge- mini zieken huis in Den Helder heeft geslagen, mocht giste ren koningin Beatrix uitno digen tot het tekenen van een vignet. Met deze handeling werd het zie kenhuis offi cieel geo pend ver klaard. Ra chael plaat ste ook zelf haar handte kening. zijn dan was berekend, minister Ruding verklaard raamd. Dit jaar bedraagt de aanwezig zijn. GRONINGEN De proef die de noordelijke zuivelfabriek Frico Domo met dagverse tapmelk is begonnen verloopt succesvol. Tapmelk is in trek. Uit een enquete blijkt dat de mensen het lekkerder vinden. „Onze verkoop van melk is er zeker door gestegen", aldus Ahold (Albert Heijn), die in één van haar supermarkten ook tapmelk verkoopt. De proef loopt nu zes weken. Tapmelk kost gemiddeld 1,17, terwijl een pak melk minimaal 1,27 moet opbrengen. Wel moet de consument voor de tapmelk eerst een kunststof fles van 5,75 kopen en zelf tappen. DEN HAAG Koningin Beatrix heeft vanmiddag in Den Haag het „Instituut Clingendael" geopend. Het instituut is een voor- lichtings- en studiecentrum op het gebied van internationale be trekkingen en tevens opleidingscentrum voor diplomaten. Mi nister Van de Broek van buitenlandse zaken zei tijdens deze of ficiële opening, dat het „ondenkbaar is en in strijd met de Ne derlandse belangen, dat Nederland zich geheel of ten dele zou losmaken uit internationale samenwerkingsverbanden als NAVO en EG. In feite zou Nederland daarmee niets winnen, maar juist veel, zo niet alles, verliezen". Sprekend over het vei ligheidsbeleid beklemtoonde de minister dat „de wereld noch Europa er veiliger op zal worden als Nederland eenzijdig ontwa pent". Besluit over kruisraketten is Lubbers crisis waard DEN HAAG Premier Lub bers zal zich niet neerleggen bij een parlementsbesluit over de plaatsing van kruisraketten dat anders luidt dan het kabi netsbesluit., „Nee, ik zou mij daar niet bij neerleggen en doorregeren alsof er niets aan de hand was. De zaak is mij een kabinetscrisis waard". Overigens verwacht Lubbers niet dat Nederland dit jaar nog een besluit zal nemen, gezien de stand van zaken bij de on derhandelingen in Genève. Maar: „De trein van de voor bereidingen moet doorrijden". Tot deze uitspraken komt hij in een interview in het week blad De Tijd. STEMBUSWINST VOOR N ASION ALE PARTIJ EN ULTRA-RECHTS IN ZUID-AFRIKA JOHANNESBURG Bij de Conservatieve Partij van tend nog te vroeg om te con- gisteren gehouden verkiezin- Treurnicht boekte stembus- cluderen dat de kiezers achter gen voor een aantal zetels in winst in het district Water- het plan-Botha staan, dat voor- het Zuidafrikaanse parlement, burg, waar hij 47 procent van ziet in een beperkte politieke dat alleen voor blanken toe- de stemmen behaalde. De uit- invloed van kleurlingen en gankelijk is, hebben de rege- slag van het derde district, Aziaten in het parlement. De rende Nasionale Partij van waar verkiezingen zijn gehou- zwarten, die veruit de meer- premier Botha en de extreem- den, was vanochtend nog niet derheid vormen in Zuid-Afri-, rechtse Conservatieve Partij bekend. ka, blijven ook in het plan winst geboekt. Botha verstoken van politieke Omdat zowel de Nasionale als invloed. v De Conservatieve De Partij van Botha won in de Conservatieve Partij beiden Partij verwerpt het plan-Botha het district Waterkloof, een een stembusoverwinning heb-, als een verraad aan het apart- voorstad van Pretoria. De ben behaald, was het vanoch- heidssysteem. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, num mer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. jl een Deense bakker vanuit het bakje van een hoogwerker latste hand legt aan zijn meesterwerk (boven), is een verte- ordiger van het Guiness book of Records bezig de maten i van 's werelds grootste bruidstaart (onder). De elf me en veertig centimeter hoge taart is bestemd voor de trouwe- vandaag in Kopenhagen, van een 62-jarige Deense reisorga- itor en zijn 40 jaar jongere bruid. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De over heid kan 700 miljoen gul den besparen op haar uit gaven voor de pensioenen van haar. ambtenaren als zij de toetredingsleeftijd op 25 jaar bepaalt (op brengst 520 miljoen), on- gehuwden een lager pen sioen toekent (opbrengst 150 miljoen) en nog enkele kleinere maatregelen treft. Een destijds door minister Van Thijn inge stelde werkgroep heeft dit, zoals reeds eerder in hoofdzaken gemeld, in een vandaag gepubliceerd rajjport als bezuinigings mogelijkheden aangedra gen. De suggesties vormen een al ternatief voor een eerder uit gebracht rapport van de zoge naamde commissie-Bosman, die 900 miljoen meende te kunnen besparen door de aow- uitkering volledig, d.w.z. met 2,5 pet per dienstjaar, in het ambtelijk pensioen in te bou wen in plaats van de 2 pet thans. In de werkgroep had den wel vakbondsmensen zit ting, maar onder persoonlijke titel; hun organisaties zijn aan het rapport niet gebonden. Die bonden liepen te hoop omdat de commissie-Bosman in feite de pensioenen wilde verlagen hoewel die wat de werk groep eveneens vindt hele- ma?J,geen gouden randje heb ben vergeleken met de pensi oenrechten in het bedrijfsle ven. De indruk van een vorstelijke regeling is met name ontstaan doordat de ambtenaren een stuk van de aow mogen hou den en de overheid de aow- premie betaalt. De werkgroep herinnert er, net als Bosman, aan dat de ambtenaren daar voor destijds wel een stuk loon hebben moeten inleveren. Om de zaken beter vergelijkbaar te maken met de situatie in het bedrijfsleven stelt de werkgroep voor om die loons verlaging weer ongedaan te maken, de ambtenaren zelf de premie te laten betalen en de aow-uitkering geheel in het pensioen in te bouwen. Omdat door deze manoeuvre het bru- to-lcr? en daarmee de pensi oengrondslag stijgt betekent dit geen achteruitgang in het inkomen na pensionering, ver geleken met de huidige rege ling. Wat de toetredingsleeftijd be treft: thans wordt men al op het moment van indiensttre ding opgenomen in de pensi oenregeling (en wordt ervoor betaald) hoewel men maxi maal een pensioen krijgt op basis van veertig dienstjaren. De werkgroep heeft ook nog wel enkele wensen, onder meer invoering van een we duwnaarspensioen. Nadrukke lijk wordt gesteld, dat reeds toegekende rechten en opge bouwde uitzichten niet mogen worden aangetast bij het in voeren van een nieuwe rege ling voor de ambtelijke pensi oenen. bij DEN HAAG Een steek proef van de fiscus heeft uitge wezen dat 116 topsporters geld of goederen die zij in 1981 van sponsors hebben ontvangen, niet aan de belasting hebben opgegeven. Bij het onderzoek waren 235 sporters betrokken, die in een jaar meer dan 2000 gulden aan geld of goederen van hun sponsors ontvingen. De correcties die de belasting dienst uitvoerde, leverde in to taal 400.000 gulden op. De fiscale recherche (FIOD) onderzoekt nog of Dé Stoop als ex-voorzitter van de opgehe ven voetbalclub FC Amster dam spelers zwart heeft be taald. Inmiddels is een tiental oud-voetballers door de FIOD gehoord. Dé Stoop, tevens oud- sectieVoorzitter betaald voet bal, ontkent ook maar één cent zwart te hebben betaald. „Alle betalingen staan in de boeken", zegt hij. Stoop kwam vorig jaar ook in opspraak om dat hij de spelers van de door hem gesponsorde volleybal club Voorburg zwart zou heb ben betaald. DEN HAAG Tot ongenoegen van de CDA-kamerleden Stef Dijkman en Jan Nico Scholten heeft de CDA-fractie van haar voorzitter Bert De Vries het dringende advies gekregen niet deel te nemen aan een bijeenkomst, die vandaag op het Binnen hof met bisschop Gumbleton van Chicago plaatsvindt. Op deze bijeenkomst, waarvoor alle kamerleden zijn uitgenodigd, zal Gumbleton het standpunt van de Amerikaanse bisschoppen het bevriezen van het aantal kernwapens in Oost en West toelichten. Wie niet op een bant is geabonneerd, maaier af en toe één koopt heeft het nadeel een „dwalende" lezer te zijn, maar wel het voordeel het ene (ochtend-)blad met het andere (avondblad) te kunnen vergelijken. Zo is de Leidse Courant altijd nog voor velen een ontdekking. (En die zou eigenlijk weer in de bant moeten! Wat bij deze gebeurt). Vaak geeft dat aanleiding tot het nemen van een abonnement. En dat is nog altijd voordeliger dan dagelijks los een bant te moeten kopen. Een abonnement op een zwembad, een tram of een bus kun je gauw verliezen, maar wie een abonnement op de Leidse Courant neemt raakt het nooit meer kwijt. i De Leidse Courant wil ik bed 14 dagen proberen. Gratis en geheel vri jblijvend Leidse Courant Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1