..Oostduitser bron van Hitiers dagboeken Massale demonstratie egen groeiend acisme in België JTERN BETAALDE TIEN MILJOEN VOOR VERVALSING: Walesa dreigt met aansluiting bij ondergrondse vakbond Sovjet-Unie bouwt nieuwe SS-2CPs gericht op Azië Israël sceptisch over akkoord met Libanon USSEL Duizenden mensen hebben gisteren in Brussel ge- honstreerd tegen de Belgische regeringsplannen om strenger te treden tegen illegale migranten en om legale migranten te moedigen naar hun land terug te keren. De demonstratie georganiseerd door de twee grote vakbonden en enkele itallen verenigingen die tegen racisme ijveren. ongeveer tienduizend demonstranten, voor een belangrijk 1 Noordafrikanen en Turken, lieten in hun protestmars blij- niet tot zondebokken gemaakt te willen worden voor hoge te werkloosheidsprobleem in België. Veel van de betogers, uit alle delen van het land kwamen, hadden leuzen bij zich t opschriften als „beëindig racisme" en „nee tegen vreemde- jenhaat". De betogers hadden een eigen ordedienst gevormd het op zeker ogenblik zwaar te verduren kreeg toen groepjes ?n-betogers stenen gooiden naar de betogers, jentien Brusselse burgemeesters hadden vorige week het idpunt ingenomen dat zij het recht moeten hebben eventueel n nieuwe vreemdelingen in hun respectieve gemeenten meer te schrijven. De betogers bestempelden dit als racisme en «mdelingenhaat. De minister van justitie, Jean Gol, bereidt ■ten voor om de immigratie-eisen'zwaarder te maken en lega- immigranten die geen werk kunnen vinden, ertoe aan te edigen naar hun landen van herkomst terug te keren. >ndsrepubliek laat veroordeelde bier vrij in ruil voor Westduitsers 'N De Westduitse regering heeft gisteren een wegens >rd veroordeelde Libiër vrijgelaten en uitgewezen in ruil r de vrijlating van vier Westduitsers, die in Libië gevangen den gehouden. Libiër, Bashir Ehmida, was veroordeeld wegens moord op in Bonn gestationeerde Libische diplomaat in 1980. De vier tduitsers die gisteren in de Bondsrepubliek terugkeerden en tot langdurige of levenslange gevangenisstraffen veroor- ld. Over de ruil is intensief onderhandeld tussen Bonn en |oli. UlTENHEER 2ÜÜITENLAND CeidócSotwont fghanistan wijst 5-diplomaat uit .AMABAD De Afghaan- -egering heeft een Ameri- nse diplomaat uitgelezen, leeft radio Kaboel gisteren endgemaakt. De diplo- it, Cecil Graham, wordt er- beschuldigd de diploma- Ie normen te hebben over- it door „aanmoediging anti-religieuze en anti- iaanse activiteit", im, die 48 uur de tijd - tft gekregen het land te Baten, is de eerste Ameri- jnse diplomaat die door de Shaanse regering tot onge- hst persoon is verklaard. Premier Felipe Gonza lez wordt omstuwd door verslaggevers na de socialistische zege in de Spaanse steden. SPAANSE KIEZERS STEUNEN SOCIALISTEN MADRID De regionale en plaatselijke verkiezingen van gisteren in Spanje hebben overduidelijk de steun be vestigd die de socialisten zich hadden verworven bij de parlementsverkiezingen in oktober vorig jaar die ze in de regering brachten. Op grond van uitslagen van 86 procent van de stemmen krijgen de socialisten 43.3 procent, slechts 2.7 procent minder dan in oktober. Hiermee heb ben zij nu de meerderheid in de meeste grote steden en regionale parlementen, aldus vice-premier Alfonso Guer- ra. In veel steden hebben zij voldoende steun gekregen om de samenwerking met de communisten te beëindigen. In de vijf grootste steden, Madrid, Barcelona, Valencia, Sevilla en Saragossa, hebben de socialisten hun burge meesters behouden. De socialistische leiders hebben de overwinning als een overduidelijke steunbetuiging be groet aan de vijf maanden oude regering, de eerste linkse regering na de burgeroorlog van 1936-1939. Argentijnse junta wil amnestie voor militairen BUENOS AIRES De militaire regering van Argentinië bereidt een amnestiewet voor die moet gelden voor leden van de veiligheidstroepen, die tijdens de anti- -guerrillaoperaties in de jaren zeventig misdaden begingen. Dit heeft het regeringsgetrouwe en goed- ingelichte dagblad „La Nacion" gisteren gemeld. Het blad meldde dat de amnestiewet voor het eind van dit jaar van kracht kan wor den. In militaire kringen in Buenos Aires werd vernomen dat de amnestie een ver volg is op het controversiële rapport, dat de regering onlangs openbaar maakte en waarin werd gezegd dat de meeste „ver miste personen" als dood moeten worden beschouwd. Soares streeft naar coalitie met sociaal - democraten LISSABON De Portugese sociaal democratische partij heeft een uitno diging van de socialistische partij aanvaard te gaan onderhandelen over de vorming van een coalitiere gering. Daarmee lijkt de weg geo pend voor een oplossing van de vijf maanden oude politieke crisis in het land. De secretaris-generaal van de sociaal democratische partij verklaarde gis teren dat de politieke leider van de partij, Mota Pinto, vandaag met de leider van de socialisten, Soares, zal gaan praten over een tijdschema voor besprekingen tussen beide partijen. WARSCHAU Lech Walesa, leider van de ver boden Poolse vakbond So lidariteit, heeft gedreigd zich bij de ondergrondse vakbeweging aan te slui ten, indien de politie hem lastig blijft vallen. De confrontatie in Polen tus sen de autoriteiten en een groot deel van de bevol king lijkt met de dag scherper te worden. Aartsbisschop Jozef Glemp deed tijdens een preek een hartstochtelijk beroep op de communistische autoriteiten te luisteren „naar de stem van het volk" en riep met een door tranen verstikte stem op tot vrede. De Poolse autoriteiten hielden gisteren nog een aantal perso- onder wie leden van de officiële (communistische) vakbond, die vrijdag deelna men aan een bijeenkomst van vakbondsmensen waarbij ook Walesa aanwezig was. Walesa werd toen door de politie aan gehouden en naar zijn woon plaats Gdansk teruggebracht. De flat van Walesa wordt sinds vrijdag door de politie bewaakt en zijn telefoon is sindsdien afgesneden. De poli tie voorkomt dat flat binnengaan. De vakbonds leider zei dat hij zich mogelijk zal aansluiten bij het TKK (het coördinatiecomité van de on dergrondse afdeling van Soli dariteit), indien de huidige si tuatie voortduurt. „Ik zal niet toestaan dat ze me als een ko nijn in een kooi houden. Me aansluiten bij de ondergrondse zal de enige weg voor me zijn om eruit te komen", aldus Wa lesa. Op geheime vakbondsbijeen komst vrijdag in Warschau werd een brief opgesteld aan de Sejm (Poolse parlement), waarin wordt geprotesteerd te gen de ontbinding van de vak bonden en gepleit voor plura lisme in het vakbondswezen. Walesa werd kort daarna aan gehouden toen hij op weg was naar het gebouw van het Pool se episcopaat. Daarna werd hij door de politie naar zijn huis in Gdansk teruggebracht. Walesa verklaarde dat hij met de autoriteiten wil samenwer ken „als vakbondsman", maar dat dit niet mogelijk is. De dit jaar door de autoriteiten goed gekeurde officiële vakbonden zullen volgens Walesa niets oplossen. „Vroeg of laat zullen we samen aan de onderhande lingstafel zitten", aldus de vakbondsleider. „We vechten voor pluralisme en proberen een ondergronds actiefront te vormen". MAANDAG 9 MO 1983 PAGINA 9 ISTANBOEL Een snel om zich heen grijpende brand in een hotel in het centrum van Istanboel heeft afgelopen za terdag 42 mensenlevens ge kost. Minstens 50 mensen raakten gewond. Onder de doden bevinden zich 36 buitenlanders, maar tot zijn er nog maar tien geïdentifi ceerd. Volgens Turkse functio-. narissen gaat om zeven Grie ken, een Fransman, een Oos tenrijkse en een Westduitse. De brand in het zes verdiepin gen tellende hotel Washington brak om half acht in de och tend uit, toen het merendeel van de gasten nog sliep. Het vuur ontstond na de ontplof fing van een butagasfles in de coffeeshop op de begane grond. Veel slachtoffers waren in paniek uit het raam ge sprongen. WASHINGTON De Sovjet- Unie treft voorbereidingen die kunnen leiden tot een. verdub beling van het aantal SS-20- raketten die gericht staan op Azië. Dit heeft de Amerikaan se krant New York Times ge meld. Het blad citeert daar voor functionarissen van de regering-Reagan en de Ameri kaanse inlichtingendienst. De bouw zou zijn begonnen in vier gebieden die de functio narissen overigens niet wilden aanduiden. Op het ogenblik staan 108 SS-20-raketten ge richt op Azië. Volgens de New York Times is de bouw van lanceerinrichtin- gen, te zien op satellietfoto's. enkele maanden geleden be gonnen. Pas sinds kort zijn ze door de regering-Reagan in verband gebracht met de SS- 20. Het blad zegt dat er geen aan wijzingen zijn dat de Russen lanceerinstallaties voor de SS- 20 in Europa ontmantelen om naar Azië over te brengen. Moskou heeft op het ogenblik 243 SS-20-raketten gericht op West-Europa. De Amerikaanse en Europese vredesbewegingen, waaronder het Interkerkelijk Vredesbe raad, willen Sovjet-leider An dropov vragen eenzijdig hon derd of tweehonderd SS-20-ra- ketten te vernietigen. De Sovjet-Unie doet op grote schaal pogingen westerse tech nologie voor militaire doelen te verkrijgen. Dit gebeurt zo wel legaal als illegaal, zo blijkt uit een officieel Amerikaans rapport. Er wordt in gesteld dat de nationale veiligheid van de VS schade is berokkend door de verkoop van hoog waardige technologie aan Mos kou. De regering heeft maar beperkte macht door middel van exportvergunningen te trachten de Russen dergelijke technologie te ontzeggen. (Vervolg van de voorpagina) BEIROET In het Midden-Oosten is koortsachtig diplomatiek overleg gaande over het akkoord dat Libanon en Israël door toe doen van de Amerikaanse minister Schultz hebben gesloten en waarbij Israël zich heeft verplicht tot terugtrekking van zijn troepen uit Libanon. Na zijn onderhoud zaterdag met de Syrische president Assad bracht Schultz verslag uit van de Syrische bevindingen in Saoe di-Arabië, Israël en Libanon. Deskundigen wijzen erop dat de houding van saoedi-Arabië van doorslaggevend belang zal zijn voor het al dan niet slagen van het Israëlisch-Libanese akkoord. Het standpunt van Saoedi-Arabië is nog niet duidelijk. Wel is erop gewezen dat een uitvoering van het Israërlisch-Libanese akkoord perpsectieven biedt voor het vredesplan van de Ameri kaanse president Reagan. Maar de Saoedische minister van buitenlandse zaken, Saoed al- Faisal heeft zaterdag verklaard, dat de aanwezigheid van Syri sche troepen in Libanon op geen enkele wijze in verband staat met de aanwezigheid van de Israëlische bezettingstroepen „De Syriërs zijn geen bezettingsmacht. Zij zijn daar op verzoek van Libanon", aldus al-Faisal. Schultz noemde dit een ..belangwek kende." verklaring. Momenteel verblijft president Assad en zijn minister van buiten landse zaken. Khaddam, in Saoedi-Arabië om zich te beraden over het Israëlisch-Libanese akkoord. In Israël wordt sceptisch gereageerd op de kans dat Syrië en de PLO zullen instemmen met het akkoord. De Israëlische minister van defensie. Arens, heeft gisteren gezegd er niet optimistisch over te zijn dat Syrië zijn troepen uit Libanon zal terugtrekken. Arens verklaarde dat Syrië en de Sovjet-Unie terughoudend zijn hun invloed in Libanon op te geven. Eerder al had Moskou het Israëlisch-Libanese akkoord afgewezen als een poging om de Amerikaanse belangen in Libanon veilig te stellen. De Israëlische minister zonder portefeuille. Sharon, heeft giste ren tijdens zijn bezoek.aan de VS gezegd weinig van het akkoord met Libanon te verwachten. Volgens hem „heeft Israël gevaarlijke concessies gedaan en zet het akkoord de deur wijd open voor terrorisme". De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Shamir, heeft gisteren laten weten „zo spoe dig mogelijk" het akkoord te zullen uitvoeren Het akkoord voorziet in een terugtrekking van alle Israëlsiche troepen uit Li banon, met uitzondering van een veertigtal officieren die zitting zullen hebben in een gemengde Israelisch-Libanese commissie die toezicht moet houden op de veiligheid in Zuid-Libanon. VS steunen zevenduizend rebellen in Nicaragua an onze correspondenten) DEN, BONN De e Sunday Times heeft 47ieren gemeld dat een jsoj e Oostduitse functio- is voor de journalist 'SJ! he Westduitse week- !*}d Der Stern, Gerd Hei- nn. de bron was voor vals gebleken 62„dag- ken van Hitier". De 52 iire heeft inmiddels ;id tot het aftreden twee hoofdredacteu- 284, i van Stern, dat met de (dekking op de proppen Het Britse zon- i2i^sblad. dat 400.000 dol- (ruim een miljoen gul- ij betaalde voor de pu- catierechten, baseert op de verklaringen een van zijn verslag ers in Hamburg door ichtgenote van de jour- ist, Gine Heidemann. heeft gezegd dat dege- 1 die de documenten (strekte, dat gedaan ,d omdat hij westelijke iluta wenste. k twee afgetreden hoofdre- Cteuren van het Duitse Ikblad Stern hebben zich woede en het leedvermaak heel West-Duitsland op de s gehaald. Van het prestige I Stern is niet veel meer rgebleven. nu is komen te staan dat het bij de Hit dagboeken om een plompe oppervlakkige vervalsing gaat. De hoofdredacteuren Pe^ ter Koch en Felix Schmidt, die de echtheid van de dagboeken tot het laatste hadden verde digd, trokken zaterdag de con sequentie uit het fiasco. De derde hoofdredacteur, Rolf Gillhausen zal voorlopig sa men met uitgever Henri Nan- nen de dagelijkse leiding van het blad op zich nemen. Nannen heeft meegedeeld dat zijn blad zo snel mogelijk zal proberen de lezers de geschie denis van de vervalsingen te openbaren. Voor de televisie zei hij: „Wij hebben reden ons te schamen". Volgens het blad Welt am "Sonntag heeft bondskanselier Helmut Kohl de geheime dien- De afgetreden hoof dredacteuren van Der Stern, Peter Koch links, en Felix Schmidt, die tot op het laatst de echtheid van de dagboeken verdedigden. sten ingeschakeld om te ach terhalen of de vervalsingen uit het Oostblok stammen. Men acht het allerminst uitgesloten dat er politieke motieven schuilen achter het toespelen van het materiaal aan Stern. De hoofdaanklager bij het pro ces van Neurenberg tegen de Duitse oorlogsmisdadigers, Ro bert Kempner, heeft geëist dat de vervalste dagboeken in be slag worden genomen. Kemp ner vindt dat de vervalsers,die forse sommen voor hun waar deloos materiaal hebben ont vangen, snel geïdentificeerd moeten worden en zo mogelijk gearresteerd. Simon Wiesenthal denkt dat de vervalste dagboeken het werk zijn van „nazi-geboefte" in Zuid-Amerika en vervaar digd om de reputatie van Hit- Ier op te krikken. „Ik ben er tamelijk zeker van dat de Oostduitsers er niets mee te maken hebben. De Oostduitsers hebben er geen belang bij Hitler van blaam te zuiveren en de Westduitse neo-nazi's zijn gewoon te dom voor dit werk. In de Duitse pers is zeer fel uitgehaald naar Stern, dat on danks grote twijfels over de echtheid van de dagboeken toch doorging met publiceren. „Dit is een geval voor de Raad voor de Journalistiek", schrijft de Frankfurter Rundschau. „En ook voor de rechter, want het is goed mogelijk dat n leide kopers zich bedrogen voelen." Volgens de links-liberale krant heeft Stern deze blama ge helemaal aan zichzelf te wijten. Bladen als Stern „met hun chequeboek-journalistiek oefenen een grote aantrek kingskracht uit op vervalsers." Ook bij de rechtse Die Welt kan Stern geen goed meer doen. „Het blad dat in zijn uit gave van 5 mei nog schreef dat zijn verslaggever Gerd Heide mann de bloem van de Duitse historici voor joker had gezet, is tot op. het bot geblameerd. De drang om met de dagboe ken veel geld te verdienen, stak huizenhoog uit boven het historisch inzicht", zo schrijft Die Welt. Het vernietigende oordeel van de experts van het rijksarchief in Koblenz. („Een zevende- rangs vervalsing") moet in de redactieburelen van Stern in Hamburg als een bom zijn in geslagen. Het blad heeft nooit willen zeggen hoeveel het' voor de 'dagboeken' heeft be taald. „Voor de informatie van onze lezers is ons niets te duur", pochte Koch twee we ken geleden nog. In een ge sprek met het Amerikaanse persbureau Associated Press zei Koch dat dat Heidemann van de uitgever van Stern on geveer 10 miljoen mark heeft gekregen om de dagboeken te kopen. Niemand weet waar het geld heen is gegaan, aldus Koch. Verslaggever Heide mann is onbereikbaar voor commentaar. Ruim veertig doden bij Brandweerlieden zijn hier op uitschuifbare ladders bezig met het blussen van de brand in het Washington hotel in het Europese gedeelte van Istanboel. Onder: Een van de vele gewonden wordt door brandweerlieden in veiligheid gebracht. hotelbrand in Istanboel Zweedse marine zet zoekactie naar duikboot voort SUNDSVALL De Zweedse marine is ook gisteren blijven zoeken naar mogelijke Russische duikboten in de baai van Sundsvall, waar de marine zaterdag een bombardement uitvoer de. Het is nog niet duidelijk of de afgeworpen dieptebommen de onderzeër hebben getroffen. Intussen heeft een Russische gastanker gisteravond de baai on der begeleiding van de Zweedse marine mogen verlaten. De tan ker was zaterdag in Sundsvall aangekomen om een lading met hanol te lossen. De vrees bestond dat mini-duikboten, die vol gens de Zweedse regering in de baai zitten opgesloten, onder dekking van de tanker zouden proberen te ontsnappen. WASHINGTON De Verenigde Staten verlenen in het geheim steun aan in totaal 7000 anti-sandinistische rebel len in Nicagarua. Ruim een jaar geleden bedroeg hun aantal nog maar 500. Dat heeft de Washington Post giste ren gemeld. Het blad zegt zich te baseren op verschillen de bronnen, waaronder commissies voor de inlichtendien- sten van het Congres. Afgelopen week besliste een com missie voor de inlichtingendienst van het Huis van Afge vaardigden dat de hulp moest worden gestopt, terwijl eenzelfde Senaatscommissie de hulp goedkeurgde tot 30 september. President Reagan heeft verklaard dat de steun nodig is om te voorkomen dat Nicaragua wapens levert aan de guerrillastrijders in El Salvador. Volgens de Was hington Post zijn veel leden van de commissies bezorgd dat de VS de controle over de anti-sandinistische rebel len, van wie de meesten aanhangers van de voormalige dictator Somoza zijn. verliezen. Een spotprent uit een Zweedse krant die de stroom van Russi sche onderzeeërs op de korrel néémt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9