GETIPT Thatcher houdt Engelsen ttp1 in onzekerheid over nieuwe verkiezingen De evolutie van Joan Armatrading Stiptheidsactie in Bijlmerbajes mm mm NIEUWE KOMEDIE MET „WEDUWEVERBRANDING" Privé-levens in première DE WERELD KUNST CcidócSoutcmt 7" MAANDAG 9 MEI 1983 PAGÏÏj J' Schrijver John Masters overleden ALBEQUERQUE De schrij- ver John Masters, bekend van zijn verhalen over India onder Britse overheersing, is zaterdag op 68-jarige leeftijd in de Ame rikaanse stad Albequerque overleden. Masters kreeg vooral bekendheid om zijn romans „Bhowani Junction", „Coro- mandel" en „Nightrunners of Bengal". In totaal schreef hij bijna 25 boeken. Masters werd geboren iri Calcutta. Hij kreeg een opleiding aan de Britse mi litaire academie ..Sandhurst" en diende als Brits officier in Bur ma, Iran en Irak. Ook vocht hij mee met het Idiase leger. Werkgroep Jazz: honorarium muzikant moet omhoog DEN HAAG Het honorarium van musici moet omhoog van 250 gulden naar 400 gulden bruto per speelbeurt- Verder moeten ook repe tities worden beloond met 150 gulden per repe titie en dienen bijkomende kosten zoals admi nistratie en publiciteit te worden gehonoreerd. Dit zijn enkele aanbevelingen die de departe mentale Werkgroep Jazz doet in het rapport „Plan voor de Jazz en Geïmproviseerde mu ziek". Het rapport is vandaag in Den Haag in ontvangst genomen door minister Brinkman van WVC. De werkgroep komt tot de conclu sie dat de voor dit jaar beschikbare 1,1 miljoen gulden voor jazz en geïmproviseerde muziek moet worden verhoogd tot 3,6 miljoen gulden wil deze sector goed kunnen functioneren. Hiervan zou een deel gebruikt moeten worden om de salarissen van musici te verhogen, die nu beneden het sociaal minimum zitten. Jazz-trombonist Kai Winding overleden NEW YORK De in Denemar ken geboren jazz-trombonist Kai Winding is overleden aan een hartaanval. Hij is zestig jaar oud geworden. Winding, die in het begin van de jaren veertig speel de in big bands, waaronder die van Benny Goodman, lag al ze ven weken in een ziekenhuis in New York waar hij een hersen operatie had ondergaan. Hij kreeg een hartaanval en overleed vrijdag. De musicus werd in De nemarken geboren en emigreer de op 14-jarige leeftijd naar de Verenigde Staten. Hij vestigde zich in New York en was een van de voorlopers van het Be- bop-tijdperk in de jaren veertig. DEN HAAG De Nieuwe Komedie uit Den Haag brengt 14 mei in Theater aan de Haven in Scheveningen „Weduweverbranding" van de jonge Duitse schrijver Jorg Graser in de regie van Hartmut Alberts in première. Na een reeks voorstellingen in het eigen theater zal de nieuwe produktie deze maand ook nog zijn te zien in Amsterdam en Eindhoven. Met dit stuk maak te Graser in '80 zijn toneeldebuut, na al eerder films te hebben gemaakt. Otto Dijk vertaalde het in een Zuid-Nederlands dialect. Het speelt in een kleine gemeente waar het katholieke geloof zijn stempel op de samenleving drukt. Een krankzinnigenverpleger neemt medicijnen weg en wordt ontslagen. Zijn vrouw slaat de hand aan zichzelf. De weduwnaar vindt, dat hem onrecht is aangedaan, is uit op rehabilitatie en huwt de hovenierster van het kerkhof, die haar opofferingsbereidheid tot absurde proporties laat uitgroeien. Albert Diederik heeft in samenwerking met de technische theatergroep Perspekt uit Haarlem het toneelbeeld voor de voorstelling gemaakt. Rien Bekkers ont wierp de kostuums. De voorstelling wordt gespeeld door: Ansje Beentjes, Ma rie Christine de Both, Edo van Dijken, Ine Kuhr, Hellen van Meurs, Bart Scheepens, Rik van Uffelen en Cees Wijn. Richard Burton en zijn voormalige echtgenote Elizabeth Taylor omhelzen elkaar na de eerste voorstelling van hun nieuwe film „Private Lives" van Noel Coward. De film ging zaterdag op Broadway in première in het Lunt Fontanne Theater. ROTTERDAM Soms is het jammer dat een artiest zoveel succes krijgt, dat optreden in stadions en sporthallen nog de enige mogelijkheid is om de grote schare fans te kun nen bedienen. Met die massaliteit is voor inti miteit dan nauwelijks meer ruimte. Die situatie is zater dagavond in de Ahoy' in Rot terdam weer eens duidelijk ge worden, toen Joan Armatra ding er optrad. De grootste kracht van deze Engelse zan geres ligt in het op onnavolg bare wijze zingen van intieme en ontroerende ballads. Maar om de mensen in alle hoeken van deze galmende sporttem- pel te bereiken werden nu alle volumeknoppen opengedraaid, die elke nuancering al bij voorbaat grotendeels uitsloten. Daarmee wil niet gezegd zijn dat het een slecht concert was. Integendeel. Maar verpakte Joan Armatrading, de 32-jari- ge muzikale exponent van het Ik-tijdperk, haar persoonlijk getinte teksten in het voorbije decennium in ballads, blues en beat, in de jaren tachtig ver hult zij deze zieleroerselen bij na uitsluitend in aanstekelijk dansbare muziekvormen als reggae en rock and roll. Mu ziek waarbij je niet stil kunt blijven zitten. Als de van het Westindische eiland St. Kitts afkomstige Joan dan ook nog vanaf het podium roept dat het „dancing time" is en „dat dansen moet kunnen zolang de stoelen maar niet vernield worden" dan laat het overwe gend blanke publiek zich niet langer weerhouden om vlak voor het toneel de muziek in kronkelende lichaamsbewe gingen te vertalen. Ordedienst of geen ordedienst. De enige manier om af en toe nog de rust terug te brengen is met het zingen van een ballad, zo als I Love My Baby van haar laatste elpee The Key of The Weakness In Me. Thuiswedstrijd Na het openingsnummer I'm Lucky van het album Walk Under Ladders waren de toe juichingen zo uitbundig dat duidelijk was dat Joan Arma trading in ons land een thuis wedstrijd speelde. Het optre den in Nederland is er overi gens één van de vele tijdens een wereldtournee door Euro pa, de Verenigde Staten, Cana da, Australië en Nieuw-Zee- land. Joan Armatrading wordt daarbij begeleid door een per fect spelende viifmansgroep, bestaande uit Phil Palmer, gi taar, Ian Maidman op bas, drummer Justin Hildreth, Mike Simmonds, keyboards en percussionist J.C. Diggle. Met name de laatste twee breidden de klankkleur van de band aanmerkelijk uit met uitstapjes op melodica, mondharmonica en saxofoon. Natuurlijk pas seerde een vijftal songs van het recente album The Key de revue, naast hits als Rosie en Drop The Pilot, maar meer nog was het avondje Joan Ar matrading een overzichtsten toonstelling van haar totale oeuvre, zoals die is vastgelegd op acht elpees. Het twee uur durende optreden vormde een bloemlezing van de evolutie, die Joan in ongeveer elf jaar heeft doorgemaakt. Tweemaal smeekte het publiek Joan Ar matrading en haar band minu tenlang om toch vooral geen eind aan de avond te maken. Tweemaal kwam zij terug: om Me Myself I te zingen, Show Some Emotion en misschien wel de mooiste song aller tij den: Willow. Na zo'n melodie blijkt weer eens dat applaus soms een te beperkt uitdruk kingsmiddel voor waardering IS TOM VAN RIJSWIJK Joan Armatrading. «s* (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De politieke comedie rond de datum van nieuwe Britse parle mentaire verkiezingen, heeft afgelopen weekein de opnieuw geleid tot di verse gissingen en specu laties. Premier Margaret Thatcher beraadslaagde op Chequers, haar offi cieel buitenverblijf in Buckinghamshire, met ze ven ministers en andere naaste medewerkers, die haar aldus de Britse media in het licht van de uitslag van de gemeen teverkiezingen van afge lopen donderdag adviseer den, het parlement ten spoedigste te laten ontbin den. In een vraaggesprek met de BBC verklaarde de Conserva tieve regeringsleidster even wel, dat zij zich door niemand zou laten beïnvloeden. „Te ge legener tijd, wanneer het na tionale belang het wenselijk maakt, dat ik het Britse volk naar de stembus roep en al leen dan zal ik de koningin verzoeken het parlement te ontbinden", zei ze. Als premier heeft Margaret Thatcher in dit verband inder daad het laatste woord. Veel conservatiefgezinde waarne mers zijn evenwel van oor deel, dat zij zich zelf tegen de muur heeft laten dringen door haar politieke collega's en de media ruim een maand het ra den te laten naar wat ze voor nemens is. Had Thatcher vier weken geleden al openlijk ge zegd. dat ze niet van plan was in de zomer verkiezingen te houden, dan zou de algemene onzekerheid haar niet in die vervelende positie gebracht hebben. Meer dan de helft van de Britse conservatieven is nu van oordeel, dat er voor pre mier Thatcher niets anders meer opzit dan de Britten in juni naar de stembus te roe pen. Dit zou onder meer noodzake lijk zijn, omdat de nationale onzekerheid nadelige econo mische en financiële gevolgen begint te hebben, onder meer op het terrein van de buiten landse (lees: Japanse) investe ringen. Iedereen wil graag we ten of Groot Brittannië in de komende vier tot vijf jaar op nieuw bestuurd zal worden door een conservatieve rege ring. die stevig in het zadel zit en dezelfde rechtse politiek voert waarvan Groot Brittan nië in de afgelopen vier jaar een voorsmaakje heeft gehad. De vraag is dus, of de Britse Conservatieven in nieuwe par lementaire verkiezingen niet alleen de sterk verdeelde La- bourpartij, maar ook de afge scheurde SDP zullen kunnen verpletteren. Het lijdt geen twijfel, dat de vrees voor een misschien onwaarschijnlijke, maar toch niet helemaal uitge sloten Labouroverwinning alle buitenlandse investeerders tot grote voorzichtigheid aan spoort. Financiële experts zijn er zelfs zeker van, dat een nieuw socialistisch bewind on vermijdelijk een sterke waar dedaling van het pond zal ver oorzaken. Een invloedrijk deel van de Britse Conservatieven gelooft vast, dat een nieuwe periode van vier tot vijf jaar Thatcher- isme voor de deur staat, op voorwaarde dat de premier niet langer aarzelt, en parle mentaire verkiezingen uit schrijft in juni. Labour- en SDP-leiders hebben openlijk gezegd, dat zij meer tijd nodig hebben om hun verkiezings campagnes op touw te zetten. Zij hopen op een datum in de herfst. Labour moet nog meer dan 150 geschikte kandidaten vinden voor evenveel parle mentaire zetels. Het toekom stige nieuwe Britse parlement zal trouwens 650 zetels tellen, in plaats van 635, zoals dit vandaag nog het geval is. Ondanks het feit, dat meer dan 3 miljoen Britten werkloos zijn, voorspellen de recentste opiniepeilingen nog steeds, dat Thatchers partij de komende parlementaire verkiezingen zal winnen. Laat de premier zich bepraten om in de zomer verkiezingen te houden, dan is het enige nog overblijvende probleem de keuze van een geschikte datum. Thatcher heeft nameliik voor juni enke le belangrijke afspraken op haar agenda. Van 26 tot 31 mei wordt ze in Amerika verwacht voor een plechtigheid in Was hington en de westelijke eco nomische topconferentie in Williamsburg. De Europese topbijeenkomt vindt op 6 en 7 juni plaats in Stuttgart Margaret Thatcher Het wordt Thatcher afgeraden Groot Brittannië te verlaten tijdens een verkiezingscam pagne. De premier moet nu zelf de knoop doorhakken. Dit is de belangrijke beslissing van haar ambtsperiode. Loopt haar keuze slecht af, dan zullen de conservatieven haar dat nooit vergeven. Wenst Thatcher naar Washington en Williams burg te gaan, dan is 23 juni een mogelijke datum voor verkie zingen. Een groot aantal Conservatie ve Lagerhuisleden geeft echter de voorkeur aan 9 juni. Kiest de premier die datum, dan moet ze dit uiterlijk aanstaan de vrijdag wereldkundig ma ken. Niemand zal dan de in druk van zich kunnen afzet ten, dat Thatcher zich door an deren laat leiden. Dat is het precies wat de Conservatieve premier, die zichzelf als de „De Gaulle van Groot Brittan nië" beschouwt, tot elke prijs wil vermijden. Tijdens het 36e filmfestival in Cannes zijn zaterdag 13 onder scheidingen uitgereikt, bestaande uit een fraaie trofee. De ge lukkigen waren M. Morgan, Ingrid Thulin. Hanna Schygulla, Mari Torocsik, Fernando Rey, Dirk Bogarde, Charlotte Ram- pling. Vittorio Gassmann, Glenda Jackson, Gerard Depardieu, Liza Minnelli, Robert de Niro en Sophia Loren. AMSTERDAM De bewaarders in de Bijlmerbajes te Amsterdam zijn vanochtend een stiptheidsactie begon nen. Zij willen daarmee aantonen dat de plannen van de regering voor bezuiniging op het gevangeniswezen onverantwoord zijn. De actie, die is georganiseeerd door de ambtenarenbond ABVA-KABO, houdt in dat de bewaarders uiterst nauwgezet volgens het regle ment te werk gaan. Volgens vakbondsbestuurder Van Keulen zal daaruit blijken dat er nu al sprake is van te weinig personeel. De ABVA-KABO heeft becijferd dat staatssecretaris Korte-Van Hemel (Justitie) 1.250 van de in totaal vijfduizend arbeidsplaatsen in de gevange nissen wil opheffen. Weliswaar heeft de bewindsvrouw haar plannen tot bezuiniging verlaagd van 70 tot 45 miljoen gulden (mede als gevolg van eerdere acties van de bewaarders), maar volgens de ABVA-KABO moeten hierbij de overige voorgeno men besnoeiingen op de ambtenarensector worden opgeteld. DE KRAI THUIS Beurt nn Amstertbi ABN (Dlv.83) Amev (Div.83) Boskalis Weslm Dordtsche petr prei beurs 6-5 beun! 57.20 372.50 122.50 Gist Brocades Heineken Hold. Holl.Beton.Gr. Hoogovens KLM Kon. Olie Nedlloyd Gr NMB Oce v. Grinten v. Ommeren Pakhoed Holding Pakh. Hold, cert Rodamco Rolinco 46.50 150.00 112.00 99.00 103.50 27.00 153.50 289,50 129.00 282.20 192.20 'U itS val: 2. ker 52. ure 8 P tv 125, [sbli (rul Lekker luchtig T-shirt Van katoen. In o.a.wit, zwart, rood, turquoise en geel. Maten: S-M-L Tijdelijk van 25.- voor 19.-. Daarbij een katoenen kuitbroek. In zwart rood en geel. Maat 36 t/m |pw— 42. Tijdelijk van 55.- |L voor 45.-. PEEK&CLOPPENBURG

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8