Zo'n overstelpende keus in zomerjurkjes Alle lelie-coryfeeën in Keukenhof aan start IN EN OM DE KAS Collectieve reclame Nederlandse uien DE KRANT. OMDATU NIET IEDERE DAG IN HET KREMLIN KUNT ZIJN. Wassenaars CDA-raadslid C. van Rij overleden LEIDEN CeidaeSoivumt MAANDAG 9 MEI 1983 PAGINA Club kampioenschap Shuttlewoude ZOETER WOUDE De kersverse Zoeterwoudse badmintonvereniging Shuttlewoude hield afge lopen weekeinde voor de eerste maal clubkampi oenschappen. Winnaar bij de dames werd Maija Mooijman terwijl bij de heren Armand Leidel- meijer de hoogste eer voor zich op eiste. Beide winnaars kregen hun eerste prijs zeker niet cadeau en moesten flink strijden voor hun hoge positie. Marja Mooijman had in de fina le drie sets nodig om Ine ke Groen achter zich te laten. Dankzij een over winning op Nel Mooij man werd Ria van Prooijen eervol derde. De finale bij de heren bracht Armand Leidelmeijer en Hans Laman in het veld. Leidelmeijer legde gede cideerd beslag op de eer ste prijs. Frans Hulsbos werd derde door Jaco Lemmerzaal, die een zware partij om één plaats in de finale tegen Leidelmeijer had verlo ren, te kloppen. De eindstand: dames: 1. Marja Mooijman, 2. Ineke Groen, 3. Ria van Prooij en, 4. Nel Mooijman, 5. Stella van Veen, 6. Jac queline van der Kolk, 7. Inge Lemmerzaal, 8. Cat hy Holt; heren: 1. Ar mand Leidermeijer, 2. Hans Laman, 3. Frans Hulsbos, 4. Jaco Lem merzaal, 5. Jaap van Prooijen, 6. Matthijs Mat- ze, 7. Rob Jansen; 8. An- dré Wendt. Streeptricot, polyester/ 1 katoen. 38-46 Polyester jersey, div. fantasieprints. - 44-52 Katoen, Inge- weven ruit, I ook mouwloos, i 38-46 WASSENAAR In de nacht van zaterdag op zondag is ge heel onverwacht op 61-jarige leeftijd de heer C. van Rij overleden. De heer Van Rij was naast zijn functie als plaatsvervangend hoofd van de afdeling Pers en Publiciteit van de Rijksvoorlichtings dienst, lid van de CDA-fractie Van Rij begon zijn loopbaan in 1945 in de journalistiek bij het dagblad Trouw, waar hij zich opwerkte tot chef-redacteur. Lange tijd werkte hij in Rot terdam en was hij actief in het plaatselijke bestuur van de Anti-Revolutionaire Partij. In 1964 stapte hij over naar de Rijksvoorlichtingsdienst. In die functie had de heer Van Rij onder meer een nauwe band met het Koninklijk Huis. Hij reisde vaak met de Ko ninklijke familie naar het bui tenland om daar de perscon tacten te onderhouden. De heer Van Rij was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Van Rij werd in 197U in Was senaar raadslid voor de CCP, de Combinatie van Christelij ke Partijen, de Wassenaarse voorloper van het huidige CDA. Van februari 1981 tot augustus 1982 was hij voorzit ter van de CDA-fractie, als ge volg van het vertrek van de toenmalige voorzitter de heer Otte. ningbouw en de huisvesting in Wassenaar. Hij was vertegen- Van Rij heeft zich in de ge meenteraad overwegend sterk gemaakt voor de sociale wo- bouwvereniging St. Willibror- dus. Vorig jaar was hij zeer nauw betrokken bij de bespre kingen rond de college vor ming. Voor de heer Van Rij wd aanstaande woensdagmidU j om 15.00 uur in de Hervorr Dorpskerk een rouwdienst houden, waarna de begrafi op de begraafplaats aldaar plaatsvinden. Omzetontwikkeling bij (snij)bloemenveilingen De omzet van snijbloemen van de twaalf bij de Vereniging Bloemenveilingen Nederland (VBN) aangesloten veilingen nam in 1982 toe met 6,9%, terwijl in 1981 de snijbloemenomzet nog met 10,4% was gestegen. In het eerste kwartaal steeg de snijbloemenomzet het sterkst namelijk met 13,1%. In het tweede en derde kwartaal was deze stijging slechts resp. 3,0% en 3,4%, terwijl de snijbloemenomzet in het vierde kwartaal met 7,7 procent is gestegen. Indien men de omzetontwikke ling per veiling beschouwt dan blijkt dat met name Flora in Rijnsburg, CVV en BGVB respectievelijk in Grubbevorst en Beverwijk een sterke groei kenden namelijk 13,7, 12,4 en 11,0%. Wat de gespecifeerde bloementeelt in ons land betreft kan aan de hand van een berekening door de VBN het volgende worden vermeld: Het aanbod van grootbloemige rozen bij voorbeeld bleef iets onder het niveau van 1981. Slechts twee maanden, maart en april noteerde een redelijk grote aanvoer- stijging. Ook de gemiddelde prijs kon zich niet handhaven op het niveau van 1981 en daalde met 1,1%. De sterkste prijsda ling trad op in de maanden maart tot en met juli. De klein- bloemige rozen deden het wel iets beter dan de grootbloemi- gen. Er werd 8,3% meer aangevoerd. Deze stijging was ver deeld over alle maanden van 1982. Aangezien het areaal con stant bleef, betekent dit een flinke stijging van produktie per vierkante meter. In het tweede en derde kwartaal lag het prijspeil beneden dat van het voorgaande jaar. Over het geheel genomen bleek de prijs zeer weinig te zijn veranderd. Omtrent de troschrysan- ten kan worden geconstateerd, dat na twee jaar van prijsstij ging het afgelopen jaar de prijs met 3,4% daalde. De aanvoer- toename van 10,6% heeft daar ongetwijfeld invloed op gehad. Verandering in het assortiment heeft hierbij de belangrijkste rol gespeeld. „Refour" werd in enorme hoeveelheid aange voerd waardoor de gemiddelde prijs van dit ras sterk daalde. Het chrysantenareaal is ongeveer gelijk gebleven, hetgeen be tekent dat de produktie per m2 in het afgelopen jaar met plm. 10% is toegenomen! Nadat vorig jaar het aanbod de normaalcultuur afnam, is die het afgelopen jaar met 17,2% toegenomen. Mede hierdoor kwam het prijspeil onder druk te staan. De gemiddelde prijs daalde namelijk met 9,3%. Bij de geplozen chrysanten (jaar- rondcultuur) waren de veranderingen ten opzichte van 1981 gering. Het aanbod nam iets af, 1,9% en mede hierdoor kwam de prijs afgelopen jaar op iets hoger niveau terecht. Voor ge plozen chrysanten (normaal) verliep 1982 niet zo gunstig. Het aanbod nam met 10,9% af, terwijl ook de gemiddelde prijs daalde met 1,3%. Met betrekking tot de tulpenteelt kan worden vastgesteld dat in 1982 een zeer gunstig resultaat werd behaald. Nadat in 1981 nog een prijsdaling werd genoteerd van 14,9% steeg de prijs afgelopen jaar met 16,6%. Het prijspeil kwam zodoende weer op het niveau van 1980. Het aanbod steeg met 5,3%. Alleen het tweede kwartaal vertoonde een aanvoerdaling van 2%. In het sortiment nam het belang van „Apeldoorn" af ten gunste van een aantal andere soorten. Na jaren van toename in de aanvoer van gerbera is de aanvoer op hetzelfde niveau als in 1981 gebleven. Alleen in het vierde kwartaal was er een toe name van 2,4%. In de overige kwartalen daalde de aanvoer in lichte mate. De gemiddelde prijs steeg in 1982 met 1 cent tot 47,7 cent. Met betrekking tot de teelt van freesia wordt geconstateerd, dat de aanvoer daalde met 8,1% ten opzichte van 1981. Door de warme zomer kwam de produktie ver onder het niveau van 1981. Als gevolg van deze sterke daling, steeg de gemid delde prijs in die maanden met resp. 33,7, 49,8 en 23,6%. De gemiddelde prijs over het hele jaar steeg met 7,8%. Het aan bod van trosanjers was 6,3% meer dan in 1981. De Keukenhof-bestuur- deren hebben kennelijk maling aan alles wat met bijgeloof te maken heeft. Want uitgerekend op vrij dag de dertiende onge luksdag bij uitstek, zoals dat heet wordt in de kassen van de Lissese lus thof de nationale lelieten toonstelling geopend. Een expositie die alles zal slaan wat in het verleden op dit gebied is vertoond. Stellig zal de fine fleur van de internationale bloemisterijwereld in de periode van 13 t/m 23 mei in Lisse te vinden zijn. Want de populariteit van de lelie als snijbloem groeit nog steeds. De expositie is zo'n 2500 m2 groot en dat is voor een show die nagenoeg uitsluitend op lelies is toegespitst zonder meer erg groot. De voorzitter van het Pro- duktschap voor Siergewassen, ir. J. E. C. Spithoven, zal dit leliefestijn openen. Dat ge beurt vrijdag de dertiende 's morgens om elf uur. De ju ryleden, die het van donder dag op vrijdag met een moy enne van slechts enkele uren nachtrust moeten doen ze gaan voor dag en dauw al keuren! zullen dan de uit slagen gecomponeerd hebben. De wisselbekers worden di rect na de opening aan de winnaars uitgereikt. Alle coryfeeën uit de leliewe reld komen aan de start. Ze zullen opmerkelijk veel nieu we aanwinsten ten tonele voeren. De bekende verede laars Gebrs. Vletter J. A. den Haan uit Rijnsburg ko men met een grote groep nieuwe Aziatische hybriden, w.o. maar liefst vijf rose zaai lingen. Ook in het witte genre zal de Riinsburgse onderne ming heel wat moois laten zien. Uit Hillegom komt Gebrs. Van Zanten B.V. ook met een grote collectie nieuwe aan winsten. Deze kwekerij toont tevens een tiental nieuwe Als- troemeria's ofwel Incalelies. Ook uit Hillegom komt Trior B.V., een combinatie van ver edelaars die zich hebben ge specialiseerd in de fraaie Ori- entalhybriden. Deze zijn ont staan uit kruisingen van de bekende Japanse Speciosums met de voorname Auratum lelies. Het zijn typen met vaak zeer grote bloemen in het wit en rose, die een heerlijk zoete geur uitzenden. Er zitten ook enkele aanwinsten bij die een heel korte stengel hebben. Men verwacht niet ten on rechte dat deze typen furore zullen gaan maken als pot plant. Produktvernieuwing is ook hier geen onbekend be grip voor witte trompetlelies was* men tot voor kort vrijwel al leen aangewezen om bollen die uit Japan werden geïm porteerd. Na veel moeizaam veredelingswerk zijn nu ook Longiflorums gecreëerd die in het Nederlandse klimaat goed willen groeien en die men dank zij de meristeemcultuur ook virusvrij heeft weten te krijgen. Kom daar maar eens om bij Japanse bollen! Die staan vaak bol van het virus. Heel merkwaardig dat de Ja panners voor Hollandse bol len barrières van hier tot gin der opwerpen. Argument van de Japanse fytopathologen: we vinden het risico te groot dat we met Hollandse bollen ook virus in huis halen. Lach wekkender kan het nauwe lijks maar de Hollandse bloembollenexporteurs, die al sedert jaar-en-dag vechten te gen die importbelemmerende maatregelen, hebben tot nu toe geen enkel succes kunnen boeken. In totaal zullen in Lisse veer tien inzenders van de partij lijk ontwerp van de teken plank gekomen. Hij heeft de collecties zo gegroepeerd, dat ze allemaal door een pad wor den omsloten. De collecties lo pen dus niet in elkaar over. In totaal zullen zo'n 15.000 takken lelies in de vazen ge stoken moeten worden. Het assortiment zal ook niet kin derachtig zijn. Henk Koster: we verwachten zeker 130 verschillende soor ten lelies. Kortom: Keukenhof komt met een lelieshow van groot formaat en dat is meteen de slotmanifestatie. Want op 23 mei (Tweede Pinksterdag) gaat niet alleen de lelieten- toontstelling op slot, maar dan draait Keukenhof ook de spotlights van het seizoen 1983 uit. In Lisse is men trouwens al weer druk bezig met de plan nen voor het voorjaar van 1984! Tal van nieuwe Aziatische hybriden worden in Lisse tonele gevoerd. SI Een „Frau Antje" voor de Nederlandse uien. De red dende engel. Dit najaar wordt er een begin gemaakt met een reclamecampagne voor de Nederlandse uien in het buitenland. Hiertoe werd onlangs besloten door het Landbouwschap, het Produktschap voor Groenten en Fruit, de Nederlandse uienexpor- teurs en uienverpakkers. Gezamenlijk wil men het imago van Nederlandse uien in het buitenland versterken. Nederland produceert jaar lijks ruim 500.000 ton uien. wgarvan zo'n 80% zijn be stemming over de grens vindt. Hiermee is ons land de grootste uienexporteur ter wereld. Evenals bij de meeste andere agrarische produkten gaat een groot deel van de ui- enafzet naar ons buurland West-Duitsland. Hier moeten onze uien het opnemen tegen de uien uit Spanje en de Oost bloklanden. Gezien deze omvangrijke ex port is het van groot belang dat het imago van de Neder landse uien in het buitenland goed is. Uit recente onderzoe ken is gebleken dat dit imago zwak is en ondersteuning be hoeft. Door promotie op han delsgebied, consumenteniik formatie, winkelacties hoopt men de positie van uien in het buitenland te ve sterken. De uitvoering van uienpromotie zal worden oi dergebracht bij het NI VA - (Nederlands Instituut vcx Afzetbevordering van Akke bouwprodukten), een organ satie die al meer dan 30 ja ervaring heeft met de afzetb L vordering van Nederland aardappelen. De aardappele hebben eenzelfde distributi patroon als dat van de uie waardoor men direct gebru kan maken van bestaande er varingen op promotioneel t veau.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6