'Orgel-en kerkenpad' trekt grote belangstelling 53ÜÜÊE II 'N KORTE VAKANTIE ROND IMELVAARTSDAG OF PINKSTEREN? Molenfietsdag groot succes Schi t terende parade Fo urtyFo ur Degrees CeidócSou/uwt MAANDAG 9 MO 1983 PAGINA 3 - larmonische iglrgriaties in stadsgehoorzaal [DEN Het Residen- Waa eorkest onder leiding Hans Vonk concer Tl erde zaterdag in de jn m tadsgehoorzaal. Er ston- 'art- ;it twee werken op het ögramma. Voor de pau- sr v „Variationen und Fuge telii bêr ein Thema von Mo- iekefl tri, opus 132", gecompo- tdvie^eerd door Max Reger 873-1916). Dit zijn acht ^Variaties op het thema uit pianosonate in A, 331. Reger gebruikt ns Diet thema op veel ver- ïdoel :hillende manieren, ten i sr;b( |i enkele variaties blijft de lelodie duidelijk herkenbaar, jrwijl het in andere ritmisch, zorg idodisch en harmonisch zeer bij rij behandeld wordt. De fuga, unii je bij de achtste variatie aan- jk is uit, eindigt tenslotte in een an z rote climax. Het geheel om- V(zee verschillende ge- loedstoestanden die door het van het Residentieorkest te leer goed tot uitdrukking tegcwamen. De sostenuti waren |eer ingehouden en warm van ank. De opbouw van de tanning was erg goed, met ame in de fuga. Deze werd iel licht ingezet en werkte slteli rigzaam naar een absoluut ;n: oogtepunt toe. e 0 a de pauze werd uitgevoerd urnPl'Hèure Espagnol" van Mau- a ce Ravel (1875-1935), een jks 1Uzikale comedie in 1 aktie, mf esch reven op een tekst van 'ranc-Nohain. Het. verhaal ^e.*aat over de vrouw van een ?fj| lokkenmaker die een geheim efdesavontuurtje met een 'an lerder heeft. Hierbij doen zich "et! Uerlei komische verwikkelin- ir v en voor. De vocale solisten V0 aren in dit genre goed op un plaats. Met name de bas, iibert Waber, bracht zijn kst erg levendig en muzi- .d« aal. Jammer is het evenwel, 'e' lat het stuk niet als comedie Jerwjgbracht werd. De zangers onden als poppen op een rij- 'an^ e achter het orkest opgesteld, ried, van enige toneelhandeling vk' >n dus geen sprake zijn. De igrijpelijkheid van het geheel on erd er hierdoor niet beter op, meer daar het publiek ook feen tekst voor zich had. Wel- ers Icht mag in het algemeen als .nbeveling gelden dat bij ge- mgen muziek het publiek in ilk geval de beschikking heeft over-de tekst. «Marcel van baarle Parkeermeters gekraakt LEIDEN Een 17-jarige Lei- denaar is in de nacht van za terdag op zondag aangehouden toen hij bezig was een aantal parkeermeters op de Boom- markt open te breken. Op het politiebureau bekende de jon geman de afgelopen week 15 parkeermeters op het Rapen burg, Boommarkt en Stations plein opengebroken te hebben. Bovendien had de Leidenaar ingebroken in de kantine van tennisvereniging Unicum aan de Haarlemmerweg, een auto gestolen en ingebroken in ver schillende auto's. Jongen rijdt tegen boom LEIDEN Een 19-jari- ge Leidenaar is zondag ochtend naar het Elisa- bethziekenhuis overge bracht nadat hij op de Kanaalweg met zijn auto tegen een boom was gereden. De jongen verloor nabij de krui sing met de Lorentzka- de de macht over het stuur. Hij liep een hoofdwond, een kaak- fractuur en borstletsel op. Het ongeluk gebeur de rond kwart over ze ven in de morgen. 10-jarige inbreker LEIDEN In verband met een diefstal in het clubhuis 'Op Eigen Wieken' is zondagmid dag een 10-jarig Leids jongetje aangehouden. Bij de inbraak werden een krat cola en een doos koeken ont vreemd. Het jongetje werd op heterdaad be trapt. Hij had de in braak met drie vriend jes gepleegd. Zijn vriendjes waren ge vlucht toen het in braakalarm afging. Autodieven aangehouden LEIDEN De politie heeft zaterdagavond rond kwart over elf vier jongens uit Delft aangehouden in verband met een autodiefstal. De jongens hadden de auto in Delft gesto len en achtergelaten bij een pompstation langs de A4 bij het volkstuinencomplex langs de Europaweg. Op verzoek van de rijkspolitie ging de Leidse politie achter het vier tal (16, 16, 17 en 18 jaar) aan. De jongens werden aangehou den in het Lammenschan- spark. Inbrekers gepakt LEIDEN Drie jongens van 17 jaar zijn zater dagnacht aangehouden in de ouderlijke woning van één van hen. De jongens hadden even te voren ingebroken in elektronicawinkel Tandy in de Haarlemmerstraat. De jongens hadden rond vier uur 's nachts een straatklinker door de winkelruit gegooid en wat stereoapparatuur uit de etalage gehaald. Toen de politie arriveer de, sloegen de jongens in een auto op de vlucht. Aan de hand van het kenteken van de auto werd het huisadres van één van de jongens achterhaald. De drie knapen, waarvan twee af komstig uit Spijkenisse, werden in een woning in De Kooi aangehouden. Het bleek dat de ou ders van de uit Leiden afkomstige jongen op vakantie waren. De jongen had, hoewel min derjarig en dus niet in het bezit van een rijbe wijs, de auto van zijn vader gepakt om de dief stal te plegen. Het drietal verklaarde uit geld gebrek gehandeld te hebben. LEIDEN Toen afgelo pen zaterdagochtend bij Molen de Valk het groot ste draaiorgel van Neder land werd geïnstalleerd gingen daarmee twee ma nifestaties van start. De Nationale Fietsdag Neder land, waarvoor een traject was uitgestippeld en de manifestatie 'Orgelstad Leiden', die bij de molen met een standje de aan dacht van de aanwezige fietsers trachtte te trek ken, te informeren en over te halen na hun spor tieve prestatie de kerken in de Leidse binnenstad te bezoeken. Ook 'Orgelstad Leiden' had een route uitgezet en wel een zogenaamd orgel- en kerken pad, dat de belangstellenden langs de vier grote kerken in de binnenstad voerde, met het doel om de aandacht te vesti gen op de waarde van de his torische orgels, in het bezit waarvan Leiden zich mag ver heugen. Ook in de binnenstad waren hiervoor pakkende attracties georganiseerd. In de loop van de ochtend posteerde de Kring van Draaiorgelvrienden Ne derland zich op diverse pun ten. Molen De Valk, het ANWB gebouw aan de Sta tionsweg en het Stadhuisplein, waar het concertorgel 'Witte Ruth' met een ferm volume concurreerde met Romke de Waard, die het carillon van de Stadhuistoren bespeelde. Het winkelende publiek trof 5 or gels in de Haarlemmerstraat, waaronder de twee kleine bui- ADVERTENTIE 3EL ALLES MET UW POSTGIRO! Iedereen kent 't gemak van girobetaalkaarten op vakantie. Jehalve in eigen land kunt u ze ook nog verzilveren op de post- intoren van zo'n 35 'buitenlanden'. Bovendien zijn ze uitstekend :dekt bij verlies of diefstal. Tegenwoordig maakt postgiro uw reispakket compleet: steen reisverzekering, reischeques en buitenlands geld. ERGEET U NIET TE VERZEKEREN! Met één telefoontje kunt u zich als- postrekeninghouder i en voordelig verzekeren. Voor Nederland al vanaf f 0,50 per fersoon per dag, voor het buitenland vanaf f 0,90! Alle bescheiden worden u per omgaande toegestuurd en premie wordt automatisch van uw postrekening afgeboekt, ^t zijn de nummers van de administratiekantoren waar u, op ferkdagen tussen 9.00-17.00 uur, naar toe kunt bellen: Leeuwarden: 8-449333, Arnhem: 085-457711 en Den Haag: 070-814811. AAL EVEN REISCHEQUES! Heeft u geen girobetaalkaarten ofgaat u naar een land waar niet van toepassing zijn? Haal dan even reischeques van lerican Express. Op grotere postkantoren kunt u ze tegen ttante betaling direkt verkrijgen, op alle andere postkantoren [unt u ze bestellen. Reischeques zijn net als girobetaalkaarten goed gedekt bij Mies en diefstal. U kunt er bij banken over de hele wereld mee recht om ze te verzilveren. MK AAN BUITENLANDS GELD! Bij de grotere postkantoren kunt u nu ook terecht voor de inkoop van buitenlands geld. Het geld van de meest bereisde ikantielanden is in voorraad. Dat van alle andere landen kunt u estellen en enkele dagen later ophalen. U betaalt kontant of met girobetaalkaarten. lUSTIG OP REIS. DANKZIJ POSTGIRO. postgiro rijkspostspaarbank Een van de draaiorgels op de Haarlemmerstraat. korgeltjes, die in de loop, van de dag langs vele terrasjes richting Pieterskerk gingen, trokken veel aandacht. De 'Orgelstad'-standjes, op het Stadhuisplein en voor de Har- tebrugkerk, waar informatie werd gegeven en waar vanuit folders werden uitgedeeld, trokken veel belangstelling. Rond kwart voor twaalf verza melde zich een grote groep mensen bij de Hartebrugkerk, waar het eerste onderdeel van het 'Orgelpad' zou plaats vin den. Vier leden van het Noordhollands Koperkwartet beklommen de toren van de kerk en schetterden hun ba- roktunes door de op dat mo ment overvolle Haarlemmer straat. Een blik-en 'oor'vanger van de eerste orde, die er toe bijdroeg dat al met al enkele honderden mensen het kerk- concert beluisterden, dat Jan Schmitz gaf ter kennismaking met het romantisch geïnto- neerde orgel in zijn kerk.'Een soort gelijke happening vond daarna plaats met de Mare- kerk, weer door de koperbla zers respectievelijk organist Ben Fey, die zijn instrument introduceerde in werk van on der meer Bach. De stoet be langstellenden begaf zich ver volgens in het gewoel rond de markt richting Hooglandse kerk, waar cantor-organist Joop Brons optrad in muziek van Telemann en Couperin. Boodschappen Wie de indruk kreeg dat zo'n manifestatie verloren ging in de algemene drukte op zater dagmiddag kreeg zijn ongelijk te zien bij aankomst bij de Pie terskerk, waarvan het mid denschip geheel gevuld bleek te zijn, niet alleen met geno digden, maar vooral met nieuwsgierigen, die beladen met boodschappen en kinde ren aan de hand in en uitlie pen om een kijkje te nemen. Na een kort concert door de vierde aan de Stichting deel nemende Leidse organist Wim van der Reyden (onder meer in een eigen, voor deze gele genheid gecomponeerde 'Feestmuziek') benadrukte voorzitter René Verhoeff nog maals het belang van de Leid se orgels en de noodzaak deze te behouden. Voor het particu liere initiatief, waar de stich ting een voorbeeld van is, zag hij in een tijd van dalende overheidsinkomsten een grote rol weggelegd. Een tastbare il lustratie van zijn woorden was de uitreiking van de eerste dubbellangspeelplaat, die de stichting heeft uitgebracht, aan minister Brinkman en burgemeester Goekoop. Aan deze langspeelplaat hebben de vier Leidse organisten meege werkt, ieder in een program ma van hun voorkeur. Zo speelt Ben Fey onder meer Bach, Brons Telemann en Couperin en Schmitz romanti sche werken. Ook Feike Asma heeft meegewerkt, omdat hij tien jaar lang organist van de Hooglandse Kerk is geweest. De cover is versierd met een luchtfoto van de Leidse bin nenstad en de hoes bevat foto's van de orgels met een korte beschrijving, evenals van de organisten. De plaat is in elke Leidse platenhandel te krij gen. Improvisaties Een dag, gewijd aan muziek moet met muziek worden be sloten. Na waarderende woor den van burgemeester Goe koop deed Jan Schmiti dat met de vier koperblazers in een werk van Marius Monni kendam eh Han Lammers, landdrost van de IJsselmeer- polders en lid van het comité van aanbeveling, die thema's, aangereikt door de in de kerk aanwezige draaiorgels in drie improvisaties verwerkte. Op de geanimeerde receptie na af loop heerste een tevreden stemming. De verkoop van zo'n 200 platen, een nog onbe kend aantal 'donateurs, vele giften voor het onderhoud van de orgels en een groter aantal bezoekers dan verwacht heeft het bestuur ervan overtuigd dat haar doelstelling leeft in Leiden en dat het organiseren van nieuwe activiteiten, zoals platen, concerten en concour sen, gerechtvaardigd is. DIRK VOOREN Burgemeester Goekoop, uitgedost als profwielrenner, op de antieke fiets. LEIDEN Ongeveer 3100 fietslustigen namen afgelopen zater dag deel aan de Leidse editie van de landelijke fietsdag. Dat be tekende ondanks het wat regenachtige weer toch weer een aan zienlijke toename in belangstelling vergeleken met vorig jaar toen 2700 mensen de fiets pakten. Dit jaar was het gebeuren wel wat grootser opgezet door de VVV, de jubilerende ANWB, mo-, lenmuseum De Valk en de Juniorkamer Leiden. Middelpunt van alle activiteiten was molen de Valk. Burge meester mr. C.H. Goekoop ging daar om negen uur op ludieke wijze als eerste van start op een antieke fiets, uitgedost als prof wielrenner. De organisatoren hadden rond dat tijdstip de han den vol aan de grote groep vroege starters, waarvan sommigen al rond kwart over acht bij de molen gearriveerd waren. Het Gilde van Echte Bakkers voorzag de deelnemers van het op wekkende met molenmeel gebakken viergranenbrood. Dit keer was er wel gezorgd voor voldoende brood, in tegenstelling tot vorig jaar toen men tekort kwam en er moest worden bijgebak ken. De Stichting Leiden Orgelstad zorgde voor muzikale inspi ratie middels het grootste draaiorgel van Europa, dat nabij de molen was neergezet. De 35 kilometer lange route voerde de fietsers langs 15 fraaie molens, waaronder veel draaiende exemplaren. Molen de Valk bleef niettemin het middelpunt van alle activiteiten. De actie van de Juniorkamer Leiden om het molenmuseum meer be kendheid te geven kan een succes worden genoemd. Het mu seum heeft daar onder meer een dia- presentatie en een molen- fietsfolder aan overgehouden. De Juniorkamer heeft zijn molen- project nu afgerond, maar molen de Valk zal toch nog een beetje een troetelkind blijven van deze organisatie. Ideeën voor herin richting, eventueel zelfs een ambitieus plan om het VVV-kan- toor in de molen onder te brengen zullen door leden van de ka- Lees ik hier dat 'n Rus zijn koningin kwijt is. Hoe kan dat nou? Schrijfavond Amnesty International houdt morgen een schrijfavond in het gebouw van Augustinus aan het Rapenburg 24. Het is de bedoeling dat er geschreven wordt naar in stanties, die in opdracht van overheden (meestal poli tieke) moorden begaan. De bijeenkomst begint om kwart over acht en wordt afgesloten met muziek van de Chileense groep 'Llamendos'. Verzet De PSP-Leiden houdt morgenavond een forumdiscussie met als onderwerp „verzet tegen militairisme". Het forum bestaat uit een dienstweigeraar, een lid van de soldaten- vakbond VVDM en een totaalweigeraar. Aan de hand van stellingen zullen de forumleden een voordracht van een kwartier houden, waarna discussie met het publiek moge lijk is. De bijeenkomst begint om acht uur en wordt gehou den in het PSP-pand aan de Rijnstraat 8. Werkkamp De Stichting Internationale Werkkampen (SIW)houdt ook dit jaar weer tien internationale werkkampen in Nederland. Deelnemers aan een dergelijk kamp voeren een project uit. Enkele voorbeelden: men kan bossen onderhouden, of werken met kinderen en gehandicap ten. De kampen vallen in de periode van juni tot sep tember. Belangstellenden kunnen contact opnemen met SIW Leiden, Plantage 16. Men kan er tussen vier uur 's middags en acht uur 's avonds terecht Fietsen De VVV's van Leiden, Katwijk en Noordwijk hebben een herdruk uitgegeven van het boekje „Fietsen rond Leiden In deze nieuwe versie zijn tien fietsroutes opgenomen met een lange en een korte versie, die voeren langs de mooiste plekjes van Rijnland en de Kust- en Bollenstreek. Bij elke route is een overzichtskaartje gevoegd. Het boekje is voor viereneenhalve gulden te koop bij de VVV-kantoren in Leiden, Noordwijk en Katwijk en bij de ANWB. Mephisto K&O vertoont morgenavond de film „Mephisto" van Istvan Szabó. Deze uit 1981 daterende rolprent gaat over een Duitse acteur, die zijn ziel aan de machtheb bers van het Derde Rijk verkoopt. De acteur wordt on gewild het symbool van Nazi-Duitsland. De voorstel ling begint om acht uur en wordt gegeven in de Kapel zaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap in Leiden houdt morgen een openbare lezing over „Is waarlijk vrij denken moge lijk". De lezing wordt gehouden in hotel Nieuw Minerva aan de Vrouwensteeg 11 en begint om acht uur. De toe gang is gratis. Informatieavond De gemeente houdt morgenavond een informatie bijeenkomst over de te bouwen fiets- en voetgangers brug tussen het Utrechtse Jaagpad en De Waard. De bijeenkomst wordt gehouden in de aula van de Bona- ventura Scholengemeenschap aan de Burggravenlaan gehouden en begint om acht uur. Volkshuis Op de maandelijkse filmochtend voor vrouwen in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 wordt woensdagoch tend de film „Vrouwen in actie voor scholing en betaald werk" vertoond. Vijf Nederlandse vrouwen vertellen in de film over hun ervaringen over het zoeken naar werk. Ook komen er in de film vrouwen voor, die hun eigen werk project hebben opgezet. Aanvang tien uur. Tekenfilms In de Kapelzaal van het K&O gebouw aan de Oude Vest 45 worden woensdagmiddag films voor de jeugd gedraaid. Het programma bestaat uit de komische Spanky-film „De tweede jeugd" en een aantal teken films. De voorstelling begint om half drie. LEIDÉN Naar schatting 1000 bezoekers hebben zater dag in de Vijf Meihal de para de van de Fourty Four De grees, Leidens meest ambitieu ze majorettenvereniging aan zich voorbij laten trekken. De parade stond dit jaar in het te ken van de dans in al haar fa cetten en was derhalve voor zien van het thema „Let's dan- De als ondeugend te boek staande Franse Can Can werd gedanst in originele zelf ver vaardigde kostuums, met de fladderende rokken en de hoog opgegooide benen. Het Go Go-dansen stond in het te ken van de onvermijdelijke Fame-rage. Ruig ging het er ook aan toen bij rock and roll en black and white, maar er was daarnaast ook plaats inge ruimd voor het beschaafde ballet, jazz, modern en klassiek en ballroom dansen. Behalve de diverse geledingen van de Degrees bleken ook de gast- groepen, de DIO All Girl Band uit Dordrecht, de VIDA Dans- formatie Teams uit Doetin- burg' en Showgroep UFent£y De huldiging van de scheidende miss majorette Anne van Egmond (in het midden met uit Den Haag erg op dreef. bloemen). foutjes, maar die waren alleen De Twirling Degrees, vaardig zichtbaar voor het geoefende met de stok, die in het jargon oog en deden weinig af aan de „baton" heet, bleken last te in alle opzichten geslaagde pa- hebben van het kunstlicht, rade. De Fouty Four Degrees waardoor ze de baan vande namen op dit evenement af- stok niet goed konden volgen, scheid van Miss Majorette ton overdroeg aan haar op volgster, Elles van Evert. De voorbereidingen voor de De grees Parade van volgend jaar moeten nu al weer beginnen. Die parade zal waarschijnlijk in het teken staan van de mu- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3