Cor Vriend sjokt naar marathonzege Tennisploeg ronde verder gaat onderuit Van der Ven W aterpoloploeg herstelt zich Zijspanduo profiteert van pech SPORTTRIBUNE LAMMERS DERDE OP SILVERSTONE MAANDAG 9 MEI LOS ANGELES Het toer nooi om de FINA-waterpolo- beker heeft door zijn situering in het plaatselijke universi- teitsbad van Malibu tussen de villa's van Paul Newman en Frank Sinatra in, meer waar de gekregen als voor-Olympi sche wapenschouw. Daarom was het in meer dan een op zicht van belang dat het Ne derlands zevental na de met 7-11 verloren openingswed strijd tegen de Russen karak ter toonden en zich niet op nieuw liet wegspelen. Gister avond. toen de zon was onder gegaan en de temperatuur zo'n tien graden zakte, won Neder land met 9-8 van Spanje. Voor de kenners valt er bij die ont moeting altijd te genieten. Snel. open waterpolo zonder gebruik van al te veel fysieke kracht, waarbij de balans vrij wel altijd in evenwicht is. De 'periodestanden waren: 2-1, 2- 3. 2-2, 3-2. In de openingswedstrijd van •het toernooi om de FINA-be- ker was Nederland was ruim schoots de mindere van de Sowjet-Unie. De wereld- en Olympisch kampioen won met 11-7. Ook coach Denes Pocsik had niets op de uitslag aan te merken, hooguit dat door de manier van fluiten van de Hongaarse scheidsrechter Vus- „zek het verschil in doelpunten wat groot was uitgedrukt Het Nederlands zevental be gon tamelijk timide aan deze voorolympische wapenschouw. De Russen acclimatiseerden en trainden reeds in de zon van Malibu toen Oranje -nog in Brugge doende was kwalifica tie op Europees A-niveau af te dwingen. De strijd werd reeds in de eerste periode beslist Door een verdedigingsfout. een zwakke ingreep van doel man Ruud Misdorp en een on oplettendheid van Stan van Belkum kreeg de Sowjet-Unie drie treffers cadeau. Alleen Landeweerd had het lef een schotpoging te wagen. Het ont zag voor Jevgeni Sjaranov in het Russische doel was zo groot, dat een flink gedeelte van het Nederlands team hele maal niet durfde te schieten en de bal liever naar de mid- voorpositie schoof, waar Aan- tjes en Heiden beurtelings in de bankschroefhanden van Ivanov en Kavalov werden vermalen. ,,Dat was jammer", aldus Pocsik, „want er werd veel beter ingezwommen dan in Brugge". Redelijk Dat het Nederlands team na een achterstand van 1-4 en 2-6 redelijk terugkwam, was te danken aan drie factoren. Al lereerst aan Ton Buunk. De om vier uur 's nachts gearri veerde aanvoerder speelde een formidabele wedstrijd Als laatste man stopte hij de reus Sjmeviedeiazdse af en had hij tevens nog voldoende lucht voor het worstelwerk in de spits van de aanval. Dan was er het veranderde fluiten van Vuszek Het zware spel van de Sowjet-Unie werd nu opeens wel bestraft. En dan was er nog de factor geluk, waardoor drie in eerste instantie misluk te aanvallen met een man méér toch nog in een treffer werden omgezet. De 5-7, waarmee de laatste pe riode inging, bleek echter niet het startpunt voor een Neder lands offensief. Kavalov (met een man meer) en Kotenko (met een boogbal) zorgden al snel voor een verschil van vier treffers. Pocsik gaf zich ge wonnen en stuurde zijn nieu welingen Erik te Kulve en John Jansen het water in Deze laatste bediende Buunk op maat voor 6-9. Nog twee treffers van Kotenko en een tegendoelpunt in een numerie- ke-meerderheidsitutatie van Heiden bepaalden de eind stand op 7-11. .Deze nederlaag was min of meer ingecalculeerd, al had ik het verschil graag kleiner ge zien". aldus Pocsik. „Onze kansen liggen in de wedstrij den van de komende drie da gen: tegen Spanje. Italië en Cuba' ESTORIL De Nederlandse tennisploeg heeft de tweede ronde van het toernooi om de Davis beker (Europese zone B) gemakkelijk bereikt. De uit wedstrijd tegen Portugal in de badplaats Estoril werd met 4-1 gewonnen. Micbiel Schapers was de grote man bij Neder land. dat in Ton Sie en Menno Oosting twee debutanten ken de Schapers won zijn beide en kelspel partijen en zorgde za terdag met Sie in het dubbel spel voor een voorsprong van 3-0, waardoor de plaatsing voor de tweede ronde een feit was. Het deerde niet. dat de Nederlandse ploeg niet in zijn sterkste samenstelling kon aantreden. Daarvoor is Portu gal als tennisland te zwak. Bondscoach Fred Hemmes had niet de beschikking over Huub van Boeckel, die de voorkeur had gegeven aan een toernooi' in Tel Aviv boven een trai- ningsweek met Okker. Een en ander houdt volgens Hemmes niet in. dat Van Boeckel er te gen Egypte in de tweede ronde niet bij is. In de laatste, onbe langrijke. enkelspelen, die om twee gewonnen sets gingen slaagde Wilborts er niet in te winnen van de zwakke Cor- deiro. De uitslagen zijn: Manu el de Sousa - Michiel Schapers 2-6, 2-6, Pedro Cordeiro - Eric Wilborts 5-7, 6-1, 6-1. Scha- pers/Sie-Pedro en Jose Cor deiro 8-6. 6-4, 6-4. Een week na de WCT-titel veroverde John McEnroe ook de titel in New York in het toernooi der kampioenen. McEnroe, die in de hgalve fi nale afrekende met Vilas (6-1, 6-1) versloeg in de eindstrijd Vitas Gerulaitis met 6-3, 7-5. Gerulaitis had een ronde eer der Johan Kriek met 6-2, 7-5. Het Nederlandse Davis-Cupdubbel Ton Sie (links) en Michiel Schapers succesvol be zig in de felle zon van Portugal. De Hongaarse Andrea Ternes- Australië en Spanje hebben Yannick Noah, die zaterdag vari schreef de titel in Perugia zich in Düsseldorf geplaatst uit Düsseldorf was weggegaan op haar naam door de Ameri- «voor de finale van het landen- om in Parijs een zieke vriend kaanse Bonnie Gadusek met 6- toernooi door te winnen van te bezoeken kwam niet meer 1. 6-0 te verslaan. Het duo had Nieuw-Zeeland en Verenigde terug. De Fransman riskeert eerder gewonnen van resp. Ri- Staten. Orantes versloeg Gott- een boete van ongeveer 27.000 naldi en Horvath. fried en Higueras Teltscher. gulden. iki Door zijn achttiende were tel in het driebanden te bhe! len, loste Ceulemans een jarter af die van zijn toern r e zege in Guayaquil weinig er zer is geworden. Sinds 19( oo één keer eerder een speler erin geslaagd het liji reldkampioenschap in de s lui taculairste biljarttak te grij Dat was negen jaar geh toen Nobuaki Kobayashi. bene in Antwerpen, zeget de. Zaterdagnacht verzeki dv. de 45-jarige Ceulemans i feite van de titel door de panner terug te wijzen. Bracht, die vrijdag al u schakeld was voor de ho ijr prijs, eindigde als vierde Ihe de laatste dag passeerde hijpl Franse kampioen Vierat. Nooit tevoren speelde Bracht tijdens een toernooi de wereldtitel zo'n beschei overwinningen I Ceulemans had hij twee H vóór Ecuador het kampi schap binnen bereik van queue Beide keren tikte Brabantse biljarter op het R( slissende moment mis. hoogste driebandenkj heeft Van Bracht weinig fijt opgeleverd Anderhalf v' geleden werd hij ontslagef zijn werkgever, een biljal !n! briek, en sindsdien is hij rs aan de slag gekomen. Veri ken om demonstraties glè ook na de toernooizege1!! Guayaquil slechts sporadi de Waalwijkse brievenbus toR nen. Bovendien bleef marktwaarde aanzienlijk i E] ter bij die van Ceulemans. <ez Bracht heeft zijn hoop ge*iei tigd op een proefcircuitvAfgi evenwel nog in een embijen naai stadium, verkeert. Veflbu ten dat hij in Aix-les-Baini behoudend speelde, wees 1 pi; Bracht van de hand met aa argument dat hij zijn succe Oc Ecuador ook via deze bepri m de strategie afdwong. Stahl wint in München MÜNCHEN De 37-jarige Zweed Kjel- 1-Erik Stahl heeft gis teren de eerste mara thon van München gewonnen. Op het tra ject, dat voor een be langrijk deel gelijk was aan het olympi sche parkoers van 1972 liep hij 2.13,33. en was daarmee bijna een minuut langza mer dan op 24 april in Bremen, waar hij ook als winnaar werd gehuldigd. HOCKENHEIM EgDert Streuer en Bernhard Schnieders konden gisteren op het circuit van Hockenheim hun geluk niet op. Voor de tweede keer in hun carrière was het zijspan- koppel uit Assen er in geslaagd een race voor de wereldtitel op hun naam te brengen. Vorig jaar zegevierden Streuer en Schnieders in Silverstone. De beslissing viel overigens pas in de laatste ronde. De Neder landers, die in de training slecht draaiden en hoop op succes ei genlijk al hadden laten varer, hadden de voorgaande dertien ronden voortdurend tweede ge legen achter de Zwitsers Biland en Waltisperg, die de eerste race van het seizoen hadden gewon nen. De achterstand, rond 200 meter, was te groot om nog te kunnen overbruggen. Plotseling sloeg het noodlot voor de Zwit sers echter toe. Met een vastge lopen motor moest het tweetal de strijd in het zicht van de zege staken. Streuer en Schnieders delen nu de eerste plaats in het klassement om de wereldtitel met Biland en Waltisperg. De wedstrijden, die 120.000 toe schouwers trokken, werden be heerst door de regen. In de race in de 250 cc-klasse was de Ve nezolaan Carlos Labado in een soort loterij de gelukkigste. Na vijftien van de achttien vast gestelde ronden werd wegens de regen de race in de 500 cc af- gevlagd. In deze vierde race van het seizoen werd de 21-jari- ge Amerikaanse ster Freddie Spencer voor het eerst bedwon gen. Daar zorgde uitgerekend leermeester en oud-wereldkam pioen Kenny Roberts voor. Een defecte uitlaat temperde de vaart van de machine van Spencer (vierde) overigens aan zienlijk. Jack Middelburg, zesde in de training, kwam niet ver der dan de elfde plaats. Hij moest een geladen Boet van Duimen (tiende) nog voor laten gaan. In de ..bromfietsklasse" 50 cc viel opnieuw het goede rijden van George Looijestein op. Hij werd, op eerbiedige afstand van winnaar Dörflinger uit Zwitser land. vierde en is in de stand om de wereldtitel na drie races nu keurig derde achter de Ita liaan Lazzarini en Doerflinger. Henk Spaan ging als zesde over de streep. De Spanjaard Angel Nieto heerste in de 125 cc-klas se. Hij bleef Lazzarini bijna vier seconden voor. MARKELO Zelden kende Kees van der Ven, een vaste waarde in de in ternationale motorcross wereld, zo'n moeizame start in de wereldtitel strijd als dit seizoen. De vijfvoudig Nederlands kampioen, lichamelijk ge teisterd door een agressief griepvirus, kon ook giste ren, in de derde wedstrijd om het wereldkampioen- scliap 250 cc, geen echte punt zetten achter zijn pechvolle seizoenstart. In het zand van Markelo, waar de Belg Georges Jobe met de grootst mogelijke overmacht de grote prijs van Nederland veroverde, ging het al in de eerste bocht mis met Van der Ven. De ryder uit Veldhoven reed tegen het achterwiel van keihard koersende Jobe en rolde over de kop. Bijna de helft van het startveld. waar onder regerend wereldkam pioen Danny la Porte, volgde onvrijwillig het voorbeeld van de Nederlander. In de tweede manche bleef Van der Ven in de eerste bocht wel overeind, maar kon zich op zijn favoriete zandcir- cuit niet in het Belgische twee gevecht om de eerste plaats mengen. Van der Ven. met slechts één WK-resultaat (der de in Spanje) uit vijf manches achter de naam, koos verstan dig voor het handhaven van zijn derde positie. De Westduitse zijspancom tie Joseph Brockhausen bert Reberle won Sturup de Grote Prijs Zweden Het was de Grand Prix voor het kampioenschap zijspani 5 Van Gastel met Hurkmaq Bens met Van Deutekom den in de tweede manchjl vende en achtste. Van Laan en Hogervorst w ar zich door machinepech n rbi kwalificeren voor de strijd. Van Heugten sloeg eerste ronde van de t manche hij met zijn com! tie over de kop. Hij bezi zijn pas herstelde linkei danig. Hij viel uit in de e manche en werd in de twi toen de arm stevig was pakt. zestiende. SILVERSTONE Jan Lammers is met zijn partners Boutsen (Bel) en Lloyd (Eng) in een Porsche 956 derde geworden in de 1000 kilometer endurance-race van Silverstone, meetellend voor het wereldkampioenschap. De Nederlander had een achterstand van zeven ronden op de Duits/Engelse combinatie Stephan Bel- lof/Derek Bell. De winnende équipe had voor de afstand 5 uur 2 minuten en 42,93 seconden nodig (gemiddelde snelheid 197.27 km/uur). De combinatie Bob Wollek/Stefan Johansson (Fra- /Zwe) werd tweede in dezelfde ronde als de winnaar. De Italiaan Beppe Gabbiani'won de Grand Prix van Rome voor formule 2-wagens. Het was zijn vierde achtereenvolgende zege met de March BMW in het Europese kampioenschap, waarin hij onbedreigd aan de leiding gaat. Formule 3-coureur John Bosch is in Dijon bij de Franse kampi oensrace. gewonnen door Francois Hesnault. uitgevallen. De 18-jarige Nederlander, die ook al problemen kende met de ver snellingsbak. hield de wagen niet meer in bedwang toen het in de zesde ronde begon te regenen. Hij moest worden aangeduwd en werd daarom bij de herstart uit de sttijd genomen kilometer. Hoewel Verhoorn zijn advies aan de SWS voor alsnog nog niet aan de open baarheid wenst prijs te geven, staat vast dat Vriend en ^ij- boer, mogelijk aangevuld met Valentin, die tijdens de West- land-marathon minder dan een minuut van een limiet bleef verwijderd, de reis naar de Finse hoofdstad zullen aan vaarden. Verhoorn acht Lam- bregts ondanks zijn onmisken bare aanleg met zijn 25 jaar nog te jong voor het beuls werk, dat een marathon is. ..Ik hoor wel of ze me nodig hebben en zo niet. even goede vrienden. Jammer alleen, dat 700 meter van een marathon bepalend kunnen zijn voor uit zending". concludeerde Cor Vriend zaterdag na afloop In de marathon van Amster dam liep de 20-jarige Tanzani- aan Nana Meta zichzelf in de beginfase kapot door steeds een twintigtal meters voor de kopgroep uit te snellen, zich vervolgens te laten terugzak ken om daarna weer te demar reren. Eer zijn coach, die net als de andere coaches en pers op te grote afstand werd ge houden door de organisatoren, hem op de 18e kilometer tot kalmte kon manen, was het al te laat en verdween de Afri kaan, die vorig jaar in eigen land 2.10.49 zou hebben gelo pen, voortijdig uit de strijd. De Belg Grimon pakte de draad op. maar bleef enigszins in ge breke en stapte daardoor na exact 20 kilometer in plaats van de geplande 25 km uit de wedstrijd. Zijn landgenoot Re- veijn. die zijn prestatie van vo rig jaar van 2.12.26 wilde ver beteren, versnelde na 23 km. nadat Vriend zijn eerste' krampscheuten kreeg te ver werken. De voorsprong be droeg echtqr nooit meer dan 60 meter, waarna Vriend na 33 km de kracht vond om de aan sluiting te bewerkstelligen. „Ik merkte dat José kapot zat en zelf had ik nog wat over. Hoe veel voorsprong ik had. heb ik echter nooit precies geweten. Vandaar mijn angst om vanaf het Muntplein te gaan wande len en oefeningen te doen om de kramp te verdrijven. Ach teraf had het gekund, gezien de 51 seconden voorsprong. En dat is jammer, want nu heb ik zeker drie dagen pijn". HES LAGRAND Abonnemenl Ceulemans J nog geldig AIX LES BAINS Zo veel spijt heeft Rini Bracht het wereldkampi schap driebanden ingele bij de biljarter die daar meeste recht op heeft. Na jaar afwezigheid verle Raymond Ceulemans weekeinde in Aix-lesrlffT het abonnement op de naamste titel in zijn favo St spelsoort. Ir! de interimpei hebben Ludo Dielis en Bracht op de winkel ge Zj gesteund door een sponst de „eigenaar" voornemen 01 zaak de komende vijf weer te beheren AMSTERDAM Het Amsterdamse publiek heeft het stomme verba zing de laatste zevenhon derd meter van marathon- winnaar Cor Vriend ge volgd, die in het zicht van de finish een krampaan val kreeg te verwerken. De anders zo stoïcijnse Brabander, die trouwens al vanaf de twintigste ki lometer last had gehad {Pan steken in de zij, raak te in paniek omdat hij geen idee had hoe dicht zijn directe belager, José Reveijn, hem was gena derd. Hij durfde niet het risico te nemen om in wandeltempo op de eind streep af te gaan. Derhalve sjokte hij krimpend van de pijn het Rokin af, on dertussen angstig om zich heen kijkend of hij een tweede teleurstelling zou moeten wegslikken. Hij had zijn zin nen immers eerst op het berei ken van de limiet voor de we reldkampioenschappen in Hel sinki gezet, maar had die hoop halverwege de race al opgege ven. toen bleek dat het vol gens afspraak door de Belg Ju lian Grimon gedicteerde tem po gedurende de eerste helft van de race te laag was om een tijd van 2 uur en 13 minu ten neer te zetten. Als Vriend in de slotfase van de wedstrijd geen last van kramp had ge had, was de beoogde limiettijd waarschijnlijk toch bereikt. Gezien de hevige schommelin gen in de tussentijden is het aannemelijk, dat de organisa toren het niet zo nauw hebben genomen met de 5-kilometer- punten. Want bijvoorbeeld een verschil van meer dan een mi nuut tussen de eerste en twee de vijf kilometer is hoogst on waarschijnlijk. De mislukte poging van Vriend, die de afgelopen tien jaar niet minder dan 35 mara thons heeft gelopen, zal bonds coach Wim Verhoorn, trai ningscoördinator Herman Buuts en de Sectie Wedstrijd sport (SWS) van de KNAU aan het denken hebben gezet. Moet de atletiekunie een 33-ja- rige atleet naar Helsinki af vaardigen in de wetenschap, dat de Brabander tijdens eve nementen als Olympische Spe len en Europese kampioen schappen nog nóóit iets heeft gepresteerd? Waarschijnlijk zal de oplossing toch niet zo moeilijk blijken te zijn, omdat Cor Lambregts, nota bene de enige landgenoot, die zich wel voor de WK heeft gekwalifi ceerd. waarschijnlijk zal afzien van deelname aan de mara thon. Hij wil zich. althans dit seizoen nog. toeleggen op de 10 ^Winnaar Cor Vriend vertoont zelfs tien meter voor de finish van de marathon van Amsterdam nog geen teke nen van vreugde, aangezien hij door felle steken in de zij wordt geplaagd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 22